Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος και βρεφικη δυσκοιλιοτητα


Recommended Posts

αγαπητες φιλες

Εχω μια κορουλα 3 μηνων που τη θηλαζω αποκλειστικα.Παιρνει βαρος κανονικα μα απο το 2ο μηνα παρουσιασε προβλημα στις κενωσεις που ειχε οι οποιες ελαττωθηκαν πολυ.Μετα απο συμβουλη παιδιατρου χρησιμοποιησαμε υποθετο μετα απο 3 μερες χωρισ κενωση, μετα απο 4 μερες χωρισ κενωση κ κατοποιν μετα απο 5 μερες χωρις κενωση.Ο παιδιατρος μου συστησε να δωσω ξενο γαλα δυο φορες τη μερα. Μετα απο τεραστια δυσκολια- γιατι δεν παιρνει ουτε μπουκαλι ουτε πιπιλα...-ηπιε 3 φορες σε 3 μερες ξενο γαλα και το εντερο της λειτουργησε και λειτουργουσε κανονικα μεχρι πριν 6 μερεσ οποτε αναγκαστηκαμε να βαλουμε παλι υποθετο. Τι θα μου προτινατε να κανω μιας κ δε θελω να δινω ουτε ξενο γαλα μα ουτε υποθετο?Μηπως εχει προβλημα η μικρη μου κ αν ναι σε ποιο ειδικο να απευθυνθω? Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην ανυσυχεις τα μωρα που θηλαζουν δεν κανουν παντα κακα τους καθε μερα.ε φυσικα ο παιδιατρος τι θα ελεγε αμεσως?να δωσεις ξενο!κλασσικη απαντηση:rolleyes: κ η κορη μου οταν θηλαζε ετυχε καιρος που ειχε κ μια εβδομαδα να κανει κακα.αν ενα μωρο που θηλαζει εχει 4 μερες να κανει κακα δεν ειναι προβλημα.αν ενα μωρο που πινει ξενο ομως εχει εστω κ 2 μερες να κανει κακα τοτε ειναι προβλημα.οποτε μην ανησυχεις.δεν κανει κακα προφανως επειδη αφομιωνει ολο το γαλα ο οργανισμο της.δε παει τιποτα χαμενο που λενε.μια χαρα φυσιολογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το ξένο γάλα προκαλεί περισσότερη δυσκοιλιότητα σε αντίθεση με τον θηλασμό που βοηθάει να γίνονται πιο εύκολες οι κενώσεις. Η γνώμη μου είναι να μην της δίνεις συμπλήρωμα από τη στιγμή που δεν το θέλει κιόλας. Ίσως να πρέπει να ψάξετε αλλού το θέμα και όχι στο ξένο γάλα. Πάντως μου κάνει εντύπωση πώς οι γιατροί με το παραμικρό αμέσως προτείνουν το συμπλήρωμα ως λύση.

Η μικρή μου όσο θήλαζε αποκλειστικά δεν είχε πρόβλημα με τις κενώσεις της, μόλις την έβαλα στο ξένο άρχισε σιγά - σιγά να γίνεται δυσκοίλια. Το είπα στον παιδίατρο και μου είπε ότι είναι φυσικό αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!

Ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει η Αγλαία από την ενότητα του θηλασμού. Μίλησε μαζί της, πιθανόν κάτι να ξέρει.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις παιδίατρο ..........:D

αν τα κακά είναι μαλακά δεν ανησυχούμε, βασικά με τον αποκλειστικό θηλασμό η δικιά μου έκανε μέχρι και 9 μέρες να κάνει κακά

δες αναλυτικότερα εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28331

ιδίως το ποστ Νο 4 Νο 22 και Νο23

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σας η οποια με βοηθησε ιδιαιτερα καθως επισης και η αναφορα στο σχετικο αρθρο για τη βρεφικη δυσκοιλιοτητα.Να στε ολοι καλα γιατι πλεον κοιμαμαι πιο ησυχη τα βραδια ...εννοω εκεινα τα διωρακια αναμεσα στα γευματα, ξερετε εσεις χαχαχα!!Χιλια ευχαριστω κ παλι ...Υγεια και χαρα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρεφική δυσκοιλιότητα δεν είναι όταν το μωρό αργεί να κάνει κακά αλλά όταν τα κακά του είναι σκληρά σαν κουραδάκια και όχι πυκτά όπως είναι τα κακά των μωρών που θηλάζουν!Και επίσης όταν το μωρό πονάει και δυσκολεύεται να ενεργηθεί.Το να αργεί να κάνει κακά κάποιες μέρες δεν ειναι δυσκοιλιότητα!!!Που τον βρήκες αυτόν τον παιδίατρο???ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΣ!!Απο τη στιγμή που θηλάζεις αποκλειστικά το μωρό δεν νομίζω να έχει δυσκοιλιότητα απλά κάποιες μέρες δεν κάνει κακά και είναι απολύτος φυσιολογικό!!Και το δικό μου μωρό κάνει συνήθως κακά κάθε 4μέρες και ο γιατρός μας δεν ανησυχεί καθόλου ούτε και εγώ φυσικά.Μην ξαναβάλεις στο παιδί υπόθετο!!Κρίμα είναι άστο να ενεργηθεί όποτε θέλει.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια, εγω θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μηνες...μολις μπηκε στον 6

μια φορα μονο τα εκανε στις 7 μερες κατα τ αλλα κανει μια φορα την ημερα.

 

το θεμα ειναι οτι δειχνει να υποφερει πολυ,,,εχει πολλα αερια γκρινια ανησυχια και οταν τα κανει δειχνει να ποναει....τα κακα του ειναι κιτρινα και μαλακα....καμμια ιδεα οι πιο εμπειρες; γιατι να ποναει;

 

απο τη διατροφη μου εχω βγαλει τελειως τα γαλακτοκομικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω νομιζω οτι εχουν σχεση. Αν εκει που το μωρο ενεργειται τακτικα ξαφνικα κανει μερες για να κανει κακα μπορει και να εχει φταιξει κατι στη διατροφη της μαμας. Καταθετω την δικη μου εμπειρια και συμπερασματα.

 

Ειχαμε και μεις θεμα και διαβαζοντας εδω βοηθησε να μην πανικοβληθω και να μην παρω αμεσως τηλ τον παιδιατρο (που το πιο πιθανο ειναι να μου ελεγε υποθετο ή κλισμα).

 

Ο 4 μηνων μπεμπης μας που θηλαζει αποκλειστικα κανει κακα τουλαχιστον μια φορα την ημερα.

Τελευταια, 2 φορες μας τα χαλασε. Τη μια φορα εκανε 4 μερες και την άλλη 6 μερες να κανει κακα του. Εβρεχε πολλες πανες, πολυ περισσοτερες απο ποτέ και ειχε πολλα αερια που οσο περνουσαν οι μερες γινονταν και πιο δυσοσμα.

 

Την πρωτη φορα ειχα αρχισει να παιρνω ferofolic (σιδηρο) και αφου περασε μια μερα που δεν πηρα καθολου ενεργηθηκε ο μπεμπης.

 

Την αλλη φορα ειχα εντονο πονολαιμο και επινα πολυ τσαι (πρασινο με γευση μεντας) Με το που δεν ηπια για μιαμιση μερα και ηπια χαμομηλι (μου το προτειναν) ο μπεμπης την επομενη εκανε επιτελους κακα!

 

Μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα "λασπης" και τις 2 φορες!

 

Συμπερασματικα, το οτι ειναι "φυσιολογικο" στα μωρα που θηλαζουν να περασουν μερες για να κανουν κακα τους το δεχομαι με την ενοια οτι ειναι "φαινομενο που ενιοτε παρατηρειται".

Και σιγουρα υπαρχει καποιος "φυσικος λογος" που το εντερακι τους κινειται διαφορετικα απο τη ρουτινα και η εξηγηση οτι "δεν υπαρχει τιποτα για πεταμα, γιατι το αφομοιωνουν ολο το γαλα" τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση δεν με πειθει. Αφου βγηκε πολυ πραγμα και τις 2 φορες!

 

Αλλωστε και τα αερια που εχουν τα μωρακια αυτό δειχνει, οτι δηλ. υπαρχει ιλυς (βιολογικη λασπη) στο εντερακι τους που χωνευει αναεροβια (διασπαται απο βακτηρια) οποτε παραγεται μεταξύ άλλων και υδροθειο που μυριζει. Και οσο αυξανεται ο χρονος παραμονης στο εντερο τοσο πιο δυσαρεστες γινονται και η οσμες.

 

Επισης διαφωνω με το οτι δεν υπαρχουν τροφες στη διατροφη μας που να προκαλουν αυτο το "κατι σαν δυσκοιλιοτητα".

Ή ακομα και οτι δεν υπαρχουν τροφες που μπορει να βοηθησουν.

Δεν ειναι μονο οι ινες που βοηθουν τις κινησεις του εντερου. Ο χυμος δαμασκηνο και το χαμομηλι μια χαρα υπακτικα ειναι και το χαμομηλι βοηθησε και μενα και το μωρακι μου.

Οπως και ο σιδηρος και το τσαι ειναι γνωστο οτι προκαλουν δυσκοιλιοτητα και στην περιπτωση μας δυσκολεψαν τον μπεμπη.

Τυχαιο? Δεν νομιζω....

 

Μαμαδες τσεκαρετε τι τρωτε. γιατι φυσιολογικο ξεφυσιολογικο, καλο ειναι να μην παραμενει η λασπη στο εντερακι του για μερες. Ειναι τροφη για μικροοργανισμους.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις παιδίατρο ..........:D

αν τα κακά είναι μαλακά δεν ανησυχούμε, βασικά με τον αποκλειστικό θηλασμό η δικιά μου έκανε μέχρι και 9 μέρες να κάνει κακά

δες αναλυτικότερα εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28331

ιδίως το ποστ Νο 4 Νο 22 και Νο23

 

Και μένα τ μωράκι μου είναι 5μιση μηνών και θηλάζει αποκλειστικά. Άλλες φορές ενεργείται 2 φορές την ημέρα και άλλες κάθε 3 - 4 ημέρες. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Μην τα πλακώνετε τα καημένα τα μωράκια με υπόθετα γλυκερίνης. Ίσα ίσα, τους επιδεινώνεις το πρόβλημα καθώς τα ίδια τα υπόθετα σε συστηματική χρήση απορρυθμίζουν τη φυσιολογική λειτουργία του εντέρου. Και έλεος πια με την καραμέλα για το συμπλήρωμα! Όσο για τη διατροφή της μητέρας, εγώ τρώω τα πάντα από την πρώτη μέρα, και γαλακτοκομικά και πράσινα εκτός μόνο από καυτερά και βαριές σάλτσες. Τέτοιες οδηγίες είχα και από τους παιδιάτρους στο μαιευτήριο και από το γυναικολόγο μου. Για να παίρνει το παιδί τις απαραίτητες ουσίες πρέπει και η μητέρα να έχει μία πλήρη και ισορροπημένη διατροφή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...