Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


ELPIDA

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ,ΕΙΜΑΙ 28 Κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ,ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΨΥΧΙΚΗ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΛΠ,ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΩΟΛΗΨΙΑ Κ Η ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΚΑΘΩΣ Κ ΑΝ Η ΦΑΡΝΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ,ΕΙΜΑΙ 28 Κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ,ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΨΥΧΙΚΗ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΛΠ,ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΩΟΛΗΨΙΑ Κ Η ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΚΑΘΩΣ Κ ΑΝ Η ΦΑΡΝΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ..

Καλησπέρα Ελπίδα!Εγώ έχω κάνει 4 σπερματενχύσεις εκ των οποίων δεν πέτυχε καμμία.Έκανα όμως μία εξωσωματική και πέτυχε αμέσως.Τα φάρμακα είναι όντως πολλά ( εκτός αν θέλεις να την κάνεις σε φυσικό κύκλο) και το κόστος αρκετά μεγάλο.Αν έχεις κάποιο ταμείο μπορεί να σοθ καλύψει το 75% των φαρμάκων τα οποία επίσης είναι πανάκριβα.Η ωολληψία μπορεί να γίνει με μέθη ή με νάρκωση.Εγώ την έκανα με μέθη και πόνεσα αρκετά αλλά σκεφτόμουν το μωράκι που τόσο ήθελα και έκανα κουράγιο.Δεν κρατάει πολύ. Αν θέλεις νάρκωση, δεν θα πονέσεις καθόλου.Στην εμβρυομεταφορά δεν κατάλαβα τίποτα!Μετά χρειάζεται διατροφή και κάποιες ημέρες ξεκούραση.Μπορείς να απευθυνθείς στο καφέ της εξωσωματικής. Εκεί θα σου πουν ότι χρειάζεσαι να μάθεις.Η δική μου άποψη είναι ότο αξίζει τον κόπο.Η εξωσωματική έχει πολύ μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας από την σπερματένχυση,Και εγώ που θέλω τρίτο μωράκι, με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω πάλι εξωσωματική!:-P

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα να μην ανησυχείς, κατ΄ αρχήν είσαι μικρή κι αυτό είναι βασικό. ΚΙ εγώ έχω 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις, είμαι όμως 32 και μάλλον θα πάω στη λύση της εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο, γιατί δε έχω άλλο παιδάκι και αν όλα πάνε καλά θέλω να κάνω και δεύτερο. Έίμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις.Αν σκεφτείς πόσος είναι ο πόνος της γέννας, που είναι πόνος χαράς, δεν νομίζω να σε φοβήσει κανένας άλλος πόνος, γι' αυτό μην τα σκέφτεσαι αυτά. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

KORITSIA SAS EYXARISTO POLY POLY GIA TA KALA SAS LOGIA.TI ENNOEITE LEGONTAS EKSOSOMATIKH SE FYSIKO KYKLO??OTAN KANOYN SYLLOGH OARION XORIS FARMAKA K TA EPEKSERGAZONTAI STO ERGASTIRIO?EXEI ALLA PLEONEKTIMATA AYTI I METHODOS EKTOS TOU OTI DEN PAIRNEIS FARMAKA?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KORITSIA SAS EYXARISTO POLY POLY GIA TA KALA SAS LOGIA.TI ENNOEITE LEGONTAS EKSOSOMATIKH SE FYSIKO KYKLO??OTAN KANOYN SYLLOGH OARION XORIS FARMAKA K TA EPEKSERGAZONTAI STO ERGASTIRIO?EXEI ALLA PLEONEKTIMATA AYTI I METHODOS EKTOS TOU OTI DEN PAIRNEIS FARMAKA?????????

 

Με την εξωσωματική φυσικού κύκλου στην ωοληψία σου παίρνουν 1-2 ωάρια.Το μόνο ειναι οτι δεν παίρνεις ορμόνες αλλα τα ποσοστα επιτυχίας είναι πολύ μικρότερα αν σκεφτείς ότι με τις ορμόνες θα σου πάρουν και 15 ίσως ωάρια

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ,ΕΙΜΑΙ 28 Κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ,ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΨΥΧΙΚΗ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΛΠ,ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΩΟΛΗΨΙΑ Κ Η ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΚΑΘΩΣ Κ ΑΝ Η ΦΑΡΝΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ..

 

Καλησπέρα Ελπίδα, η όλη διαδικασία είναι αρκετά χρονοβόρα με πολλές εξετάσεις και ενέσιμα φάρμακα. Πάντως να φανταστείς ότι εγώ που δεν μπορούσα να δω σύριγγα μποστά μου το άντεξα (για να καταλάβεις είμαι 38 ετών και φέτος μετά από 20 χρόνια έκανα εξέταση αίματος λόγω του φόβου μου για τις σύριγγες!!! Ξέρω απαράδεκτο μεν αλλά αλήθεια δε).

Κι εμένα με μέθη μου κάνανε την ωοληψία και δεν πήρα τίποτα χαμπάρι. Την εμβρυομεταφορά σου την κάνουν χωρίς μέθη ή νάρκωση και δεν πονάει καθόλου, είναι περίπου σαν το τεστ παπ για να καταλάβεις.

Τώρα η φαρμακευτική αγωγή που σου δίνεται σίγουρα είναι ορμόνες και σίγουρα μπορεί να έχει παρενέργειες. Εγώ δεν κατάλαβα τίποτε, εκτός από κάποιον αυξημένο εκνευρισμό ώρες ώρες (είμαι κι από φύση μου όμως νευρικιά) δεν είχα κάτι άλλο (τουλάχιστον εμφανή μέχρι σήμερα). Κανείς δεν θεωρεί τα φάρμακα σίγουρα αλλά είναι υποχρεωτικά σ'αυτή τη διαδικασία.

Στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο γλυτώνεις τις ορμόνες αλλά τα ποσοστά επιτυχίας δεν ειναι κι ιδιαίτερα μεγάλα. Πάντως λογω του νεαρού της ηλικίας σου πιστεύω ότι δεν θα είναι δύσκολο να έχεις θετικά αποτελέσματα ακόμη και στον φυσικό κύκλο.

Καλή επιτυχία και γρήγορα εγκυούλα

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΞΙΖΕΙ....ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.ΠΕΤΥΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΑ 100 ΦΟΡΕΣ.....ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣ Ο ΚΑΛΟΣ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΕΙ.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ,ΕΙΜΑΙ 28 Κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 6 ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ,Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΑΝ ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ,ΑΝ Κ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΜΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΨΥΧΙΚΗ Κ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ Κ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΛΠ,ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ Η ΩΟΛΗΨΙΑ Κ Η ΕΜΦΥΤΕΥΣΗ ΕΜΒΡΥΩΝ,ΚΑΘΩΣ Κ ΑΝ Η ΦΑΡΝΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΔΙΕΓΕΡΣΗΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΠΧ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΛΠ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ..

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΛΠΙΔΑ!ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩς ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ!!ΟΜΩς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ, ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑΚΙ.ΣΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΧΑΜΠΑΡΙ!!ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΑΧΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΩΟΛΗΨΙΑ!!ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ.ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.Η ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΠ.ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΜΒΡΥΑΚΙΑ(ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ!!).ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ, ΚΑΝΕΙΣ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ.ΕΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΣΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ.ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΕΣ(ΛΟΓΩ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ), Η ΜΗΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ.ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΕΡΑ ΝΙΝΑΚΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας σε ολες!Ευχομαι σε ολες μας κιλη επιτυχια.Εγω κανω την πρωτη μου εξωσωματικη και ειμαι 26 χρονων.Αφου πρωτα καναμε λαπαροσκοπηση γιατι ειχα ενδομητριωση αλλα τελικα ειχα και υδροσαλπιγγες και μου τις εκλεισε.Το σαββατο παω για ωοληψια και φοβαμαι μην ποναω γιατι οταν τα παιρνουν πονανε.Μεθει κανει ο γιατρος μου.Ποναει τοσο πολυ που λενε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ποναει καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ποιος στο ειπε??????η μεθη ειναι κανονικη ναρκωση απλα ξυπνας ευκολοτερα μετα το τελος της διαδικασιας τιποτε αλλο!μη φοβασαι τιποτα,εγω οταν τελειωσε και η εμβρυομεταφορα αυτο που ειπα στο γιατρο μου ηταν''καλε αυτο ηταν ολο?" δεν ειχα ενοχλησεις απο τα φαρμακα ουτε ψυχολογικες μεταπτωσεις,τιποτα ολα κυλησαν νερακι!:D:D

οτι και να"ναι στεναχωρησου λιγοτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε μοιραιδα μου ειπε η κουνιαδα μου οτι μια κοπελα οταν της επαιρναν το ωαρια ποναγε πολυ και ειχε παει στον ιδιο γιατρο που παω και εγω και εκανε 4 προσπαθειες και δεν τα καταφερε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, η εξωσωματική είναι μία μέθοδος υποβοηθούμενης τεχνιτής γονιμοποίησης. Δίνει μια βοήθεια δεν εγγυάται αποτελέσματα, ούτε σου διώχνει το άγχος που είναι ένας από τους κυριότερους λόγους που οι γυναίκες δεν καταφέρνουν να συλλάβουν, αντιθέτως το αυξάνει πολλές φορές. Ούτε ο γιατρός είναι Θεός. Το να πετύχει η εξωσωματική είναι περισσότερο θέμα τύχης παρά οτιδήποτε άλλο. Φυσικά ο ρόλος του γιατρού είναι να εγγυηθεί ότι όλη η διαδικασία θα γίνει σωστά είτε αυτό αφορά στον προγεννετικό έλεγχο πριν την εξωσωματική είτε αφορά τον έλεγχο και τις σωστές δόσεις φαρμάκων που πρέπει να σου χορηγηθούν είτε τέλος αφορά στην ωοληψία, τη μέθοδο IVF ή μικρογονιμοποίησης και την εμβρυομεταφορά. Δυστυχώς ο ρόλος του γιατρού είναι να προσφέρει τις καλύτερες δυνατές υπηρεσίες. Για το λόγο αυτό δεν κρίνεται εκ του αποτελέσματος που είναι η επίτευξη της εγκυμοσύνης - παρόλο που όλες οι κοπέλες από εκεί το κρίνουν. Από την άλλη όμως καμία από εμάς δεν είναι σε θέση να κρίνει αν όλα έγιναν σωστά εκτός αν ανακαλύψει κάποια παράλειψη ή παρατυπία. Γι'αυτό πιστεύω ότι καλός είναι ο γιατρός που θα σκύψει πραγματικά στο πρόβλημα και θα είναι κοντά μας με κάθε τρόπο σε όλη τη διάρκεια της εξωσωματικής και θα παίρνει τις σωστές αποφάσεις για κάθε στάδιο της διαδικασίας. Καλή επιτυχία σε όλες μας

Link to comment
Share on other sites

ρε μοιραιδα μου ειπε η κουνιαδα μου οτι μια κοπελα οταν της επαιρναν το ωαρια ποναγε πολυ και ειχε παει στον ιδιο γιατρο που παω και εγω και εκανε 4 προσπαθειες και δεν τα καταφερε.

 

εαν τα ωαρια ηταν πολυ λιγα μπορει να χρησιμοποιησε τοπικη αναισθησια αλλα και σ'αυτη την περιπτωση αντεχετε κοριτσακι μου!καλη επιτυχια να εχεις!!!!!!!!!!!!!:D:D

οτι και να"ναι στεναχωρησου λιγοτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μενα τα ωαρια απο την αριστερη ωοθηκη ηταν 16 η τουλαχιστον τοσα πηραν.δεν μου καναν ναρκωση ουτε κανονκη ουτε μεθη αλλα ναρκωσαν μονο την ωοθηκη με μια ενεση που δεν πονεσε καθολου ουτε και μετα που τα επαιρναν καταλαβαινα τιποτα.αλλα πονεσα μολις γυρισα σπιτι και μεχρι που καναμε την εμβρυομεταφορα υπεφερα υπερβολικα.μου ειπε ο γιατρος οτι πονουσα γιατι ηταν πολλα ωαρια.ενω απο την δεξια ωοθηκη που ειχα 7 δεν με πονουσε καθολου.

σημασια εχει το αποτελεσμα και αξιζει τον πονο και ακομη πιο δυνατο.θα το ξαναπερνασα με ευχαριστηση πολλες φορες ακομα.

με το καλο ευχομαι στα κοριτσακια που προσπαθουν και να εχουν γρηγορα τα μωρακια τους αγκαλιτσα.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ!ευχομαι σε ολες μας με το καλο στην αγκαλια μας με ενα μωρο.Αυριο παω Αθηνα για μετρηση οιστραδιολης και υπερηχο.Λογικα μεχρι το Σαββατο θα γινει ωοληψια.

Link to comment
Share on other sites

koritsia να επαιμβω και να κανω δυο ερωτησεισ καθωσ σε ενα μηνα θα ξεκινησω και εγω την πρωτη μου εξωσωματικη.

ολεσ οι γυναικεσ περνουν ολα αυτα τα φαρμακα?? η ειναι αναλογα την περιπτωση τησ καθε μιασ?? και κατι αλλο αληθευει οτι παιρνεισ κιλα με τα φαρμακα??

ευχαριστω σε οσεσ απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

γειασου Δημητρα.καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.εγω μεσα σε ενα 1 χρονο εκανα 3.παω τωρα για την 4η ελπιζω και τυχερη.κιλα δεν πηρα καθολου.τα φαρμακ αδεν ειναι οπωσ παλια που πριζοσουν κ.τ.λ.ελαχιστα ειχε πριστει η κοιλια μου μετα την ωοληψια.μετα βεβαια εφυγε και αυτο.δεν ποναει τιποτα.μην ανυσηχεισ για αυτο.καλη επιτυχια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες μπένετε σε διαδικασία εξοσωματικής πρέπει να εχετε μεγάλη υπομονη! Εγω εκανα τρις προσπάθειες και η τριτη είναι και τυχερη! Προχθες εμαθα για την εγκυμοσινη μου και εφόσων πάνε όλα καλά θά χουμε και μεις μέσα στο καλοκαιρι ένα μικρο πλασματάκι να φροντισουμε. Εγώ από την εμπιρία μου μέχρη να φτάσω εδω ξέρω ότι κάθε περίπτωση δική μου, από γιατρό σε γιατρό ήταν εντελώς διαφορετικη. Πριν επο 3 χρόνια εκανα μια αποτυχημένη σπερματέκχιση που και μου κοστισε σε χρηματα και σε ψυχολογικη φθορα. Τις αλλες 2 φορες για τις εξοσωματικες πήγα στο Έλλενα. Πήγαν όλα στραβα για τον τρόπο που ακολουθούσαν οι γιατροι τα προτωκολα διέγερσης για τις λάθος οωλιψίες που κατεστρεψαν τα οάρια και για το μοναδικο εμβριο που προεκιψε και "μαλον" ούτε καν μου το μεταφέρανε!!!!!! Την Τρίτη φορά πήγα στο Θάνο Παράσχο. Ανθρωπος πάνω απ όλα. Δεν ήταν εκολη η τριτη φορά! Στη οωλιψία εκανα 2 ώρες να ξηπνίσω και με υπεφθινότητα ήταν όλοι εκοι δήπλα μου. Στην Εμβριομεταφορα πονούσα πολύ και εκανε 20 λεπτα να μου τοποθετίσει τα εμβρια. Μου είπε ότι εχω οπίσθεια κάμση της μήτρας και δε βολέβει η θέση να τα βάλει εκολα μεσα. με ρωτισε αν την πρωηγούμενη φορα πονούσα ετσι. Του είπα ΟΧΙ και αυτό που μου ειπε ήταν "πολύ αμφιφάλω αν σου τα βάλανε μέσα" Οτι μου είπε ήταν σωστο! ΠΑΡΑΣΧΟΣ ΜΕ 68% ΕΠΙΤΙΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα γεια σου και απο εμενα.Ολα οασ σου εχουν πει για τα φαρμακα οτι παχενεις ειναι ψεματα.Απλως πρειζετε λιγο η κοιλια σου και τιποτα αλλο.Σημερα ειναι η 6η μου μερα σε ενεσεις και το μονο που εχω ειναι πρειξιμο.Οσο για τα ποσα φαρμακα θα παριες πιστευω ο γιατρος θα σου πει αναλογα με το πρωτοκολλο που θα κανεις.Εγω κανω του ανταγωνιστη και η θεραπια διαρκει γυρω τις 12-13 μερες.Καλη επιτυχια!Οτι αλλο θελησεις στειλε μου [email protected].Φιλια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...