Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ ΥΠΕΡΤΟΝΙΑ


Recommended Posts

αχ βρε μια, να μην το ειχα δει νωριτερα?

κ εμας η μικρη απ τα διδυμα ηταν λιγο σφιγμενη στις αρχες κ εκανε κ τοξο το κορμακι της οταν ηταν ανασκελα. οταν ειπα την ανησυχια μου στον γιατρο μας (επιρεασμενη κ απο τα ποστς γαι το θεμα της υπερτονιας στο φορουμ) μου εδωσε κ μια φαπα στο κεφαλι να συνελθω!

 

χαιρομαι που ειναι ολα καλα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tzini μου, αυτο το τοξο το κορμακι τους που το κανουν οταν ειναι ανασκελα, καθε φορα που τον εβλεπα, τσαταλια τα νευρα γιατι ελεγα κατι εχει το παιδι και το κανει αυτο. Σε πανικοβαλουν και λιγο οι γιατροι και δεν θελει και πολυ να σαλταρεις!Τελος καλο, ολα καλα!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο αυξημένος μυικός τόνος προέρχεται από εγκεφαλική διαταραχή η οποία είτε είναι παθολογική και απεικονιστική στην μαγνητική , είτε είναι μια ελάχιστη εγκεφαλική διαταραχή και η οποία δεν έχει απεικονιστικά χαρακτηριστικά.

Το σίγουρο είναι ότι ο μυικός τόνος δεν αυξομειώνεται κατά την διάρκεια της ζωής μας αλλά παραμένει σταθερός όπως είναι τώρα. Μέσα σε αυτήν την υπερτονία έρχονται και ενσωματώνονται φυσιολογικά κινητικά πρότυπα.

Για τον λόγο αυτόν καλά θα ήταν να σκεφτόσουνα να έμπαινες σ΄ένα πρόγραμμα φυσικοθεραπείας ώστε να μπορέσεις να του δώσεις τις καλύτερες βάσεις για την κινητική του εξέλιξη.

Η μαγνητική σε τέτοιες ηλικίες δεν είναι και πολλή αξιόπιστη λόγο του γεγονότος ότι ο εγκέφαλος του νεογνού είναι σε φάση ανωριμότητας. Οι αξιόπιστες μαγνητικές είναι σε ηλικίες 2-3 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εμένα τα χεράκια τα είχε μπουνίτσες από τότε που γεννήθηκε και επίσης τα γόνατα δεν τα άνοιγε τελείως, όπως επίσης και τα ισχία του που ήταν σφικτά και δεν άνοιγαν στο πλάι όπως συμβαίνει στα βρέφη. Ωστόσο και εμείς είχαμε πολύ καλή εξέλιξη και τώρα τρέχει, το συγκεκριμένο κομμάτι το έχει ξεπεράσει σχεδόν τελείως, τώρα με την φυσιοθεραπεία διατηρούμε αυτό ου έχουμε πετύχει και αντιμετωπίζουμε και διάφορα άλλα προβληματα που έχουμε με επιτυχία. Κουράγιο και δύναμη και αισιοδοξία οτι όλα θα πάνε καλά.

 

Να σε ρωτήσω σε ποια ηλικια αρχισε να περπατα γιατι η μικρή μου ηταν ακριβως έτσι

Link to comment
Share on other sites

Πέρπάτησε μόνος του στους 15 μήνες, γενικά δεν άργησε πολύ να κατακτήσει όλες τις απαραίτητες κινητικές δεξιότητας αυτό που πσαραμένει μετά απο τόσα χρόνια είναι μια δυσκαμψία του αυχένα που οφείλεται στο γεγονός οτι δύο σπονδυλοι στον αυχένα του είναι ενωμένοι και αυτή η δυσκαμψία επεκτείνεται και στα χέρια καθώς δεν μπορεί να λυγίσει τελείως τος άγκωνες του οπότε πχ οταν γυρνάει δεξιά γυρνάει μονοκόματος ή δεν μπορεί να κάνει το σταυρό του. Αλλά κατά τα άλλα και γράφει και λεπτή κινητικότητα έχει και περπατάει και τρέχει και σκαρφαλώνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα σε ολα τα μελη του ιστοτοπου..θελω να σας πω πως σας διαβαζω εδω κ δυο μηνες..διαβαζω τα βιολογια σας κ ολα οσα εχετε βιωσει και βιωνεται καθημερινα..βρηκα τυχαια την σελιδα ψαχνωντας στο ιντερνετ για την διαγνωση του παιδιου μου..γιατι αν περιμενεις απο τους γιατρους σε εχουν συνεχεια στο περιμενε..ετσι αποφασισα κ εγω να εγγραφω στην σελιδα μηπως κ μπορεσω να μιλησω κ με αλλους γονεις που εχουν ζησει παρομοια κατασταση ειτε στο παρελθον ειτε ακομη κ τωρα.λοιπον ο γιος μου γεννηθηκε πριν 3 μηνες 39 εβδομαδων με περιγεννητικη ασφυξια η οποια ειχε ως αποτελεσμα την ισχαιμικη υποξικη εγκεφαλοπαθεια με διαταση κοιλιας κ περικοιλιακη λευκομαλακυνση..ολο αυτο το διαστημα εχω τρελαθει κ δεν μπορω να το πιστεψω το πως εγινε αυτο ..το παιδι μου εμεινε στην μοναδα των νεογνων για 25 μερες.αρχισαμε φυσιθεραπειες απο 45 ημερων εφοσον ειχαμε επισκεφτει παιδονευρολογο γιατι στο νοσοκομειο δεν μας ειπαν να κανουμε κατι απλα να περιμενουμε να δουμε που θα βγαλει το προβλημα..εχω αγχωθει παρα πολυ και η στεναχωρια μου δεν περιγραφεται και για τοδικο μου παιδι αλλα και για ολατα παιδακια του ιστοτοπου...μπορειτε αν σας ειναι ευκολο να μοιραστειται μαζι μου τις εμπειρειες σας?σας ευχαριστς εκ των προτερων με πολυ αγαπη κ συμπαθεια νινα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Νινα

Καλη δυναμη.

Δες ακομα τα http://www.noesi.gr και http://www.disabled.gr .

O γιος μου εχει συγγενη ημιπληγια κι απο 1 ετους κανει φ/θ ε/θ και αργοτερα λ/θ.

Τωρα κοντευει τα 5 χρονια, και τα συνεχιζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...