Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και γυμναστικη


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!

Είμαι στην 10η εβδομάδα εγκυμοσύνης και ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε από που μπορώ να πάρω κάποια DVD'S με γυμναστική για εγκύους. Με αυτή τη ζέστη δεν μπορώ να περπατήσω οπότε προτιμώ να κάνω κάτι στο σπίτι. Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


''Τετάρτη, 5 Αυγούστου 2009, 09:25

 

 

Η φύση σάς έχει χαρίσει το μεγάλο δώρο να μοιράζεστε το σώμα σας για εννιά μήνες. Η γέννηση του μωρού σας δεν είναι μόνο δική σας υπόθεση, αλλά απαιτεί σεβασμό κυρίως απέναντί του.

 

Είναι γνωστό ότι η σωματική και ψυχική κατάσταση σε όλες τις φάσεις της εγκυμοσύνης είναι καθοριστική για τη σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

 

Επομένως, είναι απαραίτητη τόσο η σωματική, όσο και η πνευματική άσκηση του εαυτού σας και κατ’ επέκταση του μωρού σας. Ο ιδανικότερος ίσως τρόπος άσκησης για τις εγκύους είναι η Yoga, μια από τις αρχαιότερες μεθόδους που χρησίμευσε ως ευεργετικό "εργαλείο" για τη μέλλουσα μητέρα. Απευθύνεται σε όλες τις γυναίκες, ανεξάρτητα από τη φυσική και σωματική τους κατάσταση.

 

Τα 5 εργαλεία της Yoga

 

- Οι asanas (οι σωματικές ασκήσεις) αποτελούν το βασικότερο μέρος της yoga. Στοχεύουν στην ενδυνάμωση των μυών και των οργάνων του σώματος που καταπονούνται περισσότερο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δυναμώνουν τη σπονδυλική στήλη, και ελαχιστοποιούν το ενδεχόμενο κύφωσης και γυρτών ώμων.

 

- Οι pranayama (αναπνευστικές ασκήσεις) αποτελούν ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια στη yoga. Με τις αναπνευστικές ασκήσεις ενισχύεται το αναπνευστικό σύστημα, καθώς παρέχεται το απαιτούμενο οξυγόνο για τη μητέρα και το έμβρυο. Επίσης, μέσω των αναπνοών ο τοκετός γίνεται όσο το δυνατό πιο ανώδυνος.

- Οι mudras και banhas (χειρονομίες και θέσεις) αποτελούν πρακτικές που οδηγούν σε ψυχοσωματική αφύπνιση και επιδρούν στα όργανα αναπαραγωγής. Οι dhyana είναι ασκήσεις συγκέντρωσης και διαλογισμού, που μέσω του σιωπηλού καθίσματος βοηθούν την επίλυση νευρώσεων, φόβων και εντάσεων. Τέλος, οι ασκήσεις χαλάρωσης εναρμονίζουν τις ψυχονοητικές λειτουργίες, διατηρούν την εσωτερική ηρεμία και την αρμονία και καταπολεμούν το άγχος, την ένταση και την κούραση της καθημερινότητας.

 

Σύμφωνα με τους ειδικούς, η yoga βοηθά στη φυσική προετοιμασία της γυναίκας για τη σύλληψη, καθώς συμβάλλει στην ομαλή λειτουργία των οργάνων και των αδένων, διευκολύνει την αναπνοή, και προσφέρει πνευματική διαύγεια και ηρεμία. Με αυτόν τον τρόπο αυξάνονται οι πιθανότητες για την επιτυχία της σύλληψης.

 

Επίσης, βοηθάει τις γυναίκες καπνίστριες να απαλλαγούν από την κακή τους συνήθεια, πριν ακόμη μπουν στη διαδικασία να σκεφτούν το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης.

 

Κατά τη διάρκεια της κύησης, οι γυναίκες που κάνουν yoga κατανοούν το σώμα τους και προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα στην εξέλιξή του, τόσο σε φυσιολογικό όσο και ψυχολογικό επίπεδο. Αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία τις «παρενέργειες» της εγκυμοσύνης, ενώ παράλληλα καταφέρνουν να επικοινωνήσουν καλύτερα με το έμβρυο, και να διατηρήσουν μια θετική και ήρεμη στάση σε ό,τι αφορά τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους.

 

Πολλοί ειδικοί λένε μάλιστα ότι όταν και οι δύο μέλλοντες γονείς ασχοληθούν με τη yoga, προετοιμάζονται συνειδητά για τον ερχομό της νέας ζωής.

 

Η μεγαλύτερη ίσως προσφορά της yoga προς τη μέλλουσα μητέρα φαίνεται κατά τη διάρκεια του τοκετού. Η έγκυος είναι πιο συνειδητοποιημένη για τη στιγμή αυτή και καταφέρνει να ελέγξει τους μύες της, αντιμετωπίζοντας καλύτερα τις συστολές, με αποτέλεσμα οι πόνοι του φυσιολογικού τοκετού να ελαττώνονται. Επίσης, χειρίζεται σωστά τις αναπνοές της και συνεργάζεται καλύτερα με το γιατρό και τη μαία.

 

Συνεχίζοντας τη yoga και μετά την εγκυμοσύνη, γίνεται ευκολότερα η αποκατάσταση της μήτρας, της κοιλιάς και της λεκάνης, και διατηρείται η καλή φυσική κατάσταση της μητέρας, πράγμα που τη βοηθά στο κράτημα του μωρού και στην ανακούφιση από τους πόνους στη μέση. Η επαφή με το μωρό γίνεται ουσιαστική και η μητέρα καθρεφτίζει την εσωτερική ενέργεια και ηρεμία.''

 

ΠΗΓΗ http://www.zougla.gr/

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν εγκυος εκανα που και που γιογκα ειχα κατεβασει ενα προγραμμα απο το ιντερνετ ειδικο για την εγκυμοσυνη θυμαμαι μου ειχαν πει πως δεν δημιουργει προβληματα σε περιπτωση που εκανες απο πριν γιογκα η καποια αλλη γυμναστικη αν τωρα μια τελειως αγυμναστη ξεκινησει ξαφνικα στην εγκυμοσυνη γιογκα θα πιαστει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η power yoga είναι πολύ δυναμική και απαγορεύεται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Αντίθετα, η hatha yoga οχί μόνο επιτρέπεται αλλά είναι και ιδιαιτερα ευεργετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μας μαθαίνει να σεβόμαστε το σώμα μας, να χαλαρώνουμε και να διατηρούμε μία καλή φυσική κατάσταση. Επίσης βοηθά τη μήτρα να αιματωνεται καλύτερα και βοηθάει το μωρό να πάρει θέση. Δεν το πιστεύω ότι έχει απαγορευτεί στην Αμερική, ή σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Απλά κάποιες asanas μπορεί να μην θεωρούνται κατάλληλες για την περίοδο της εγκυμοσύνης.

Εννοείται ότι το πρόγραμμα πρέπει να γίνεται με την καθοδήγηση κάποιου δασκάλου ειδικευμένου στη yoga εγκυμοσύνης, και αν δεν έχουμε ξανακάνει ποτέ στη ζωή μας καλό είναι να μην κάνουμε μόνες μας μόνο με κάποιο dvd ή κάποιο βιβλίο. Τα dvd είναι μόνο για όσες έχουν κάποια μικρή εμπειρία και όταν πρέπει να κάνουν κάποια asana ξέρουν ήδη πώς να σταθούν και δεν χρειάζεται κάποιος να τις διορθωσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά αγαπητοι φίλοι και συμφορουμίτες είναι επικίνδυνα, edit admin"σπόρ" ... καλύτερα να απέχει κανείς!

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Συζητήσεων
εκφράσεις με χαρακτηρισμούς.

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα............................................ η power yoga ειναι οντως δυναμικη και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να γινεται κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειδικα απο ατομα που δεν εχουνε ασχοληθει ποτα ξανα βεβαια υπαρχουνε σταδια που μπορει να ακολουθησει και μια εγκυος.Αν δηλαδη μια κοπελα εχει φτασει σε ενα υψηλο σταδιο οκ φανταζομια μπορει να κανει πιο χαλαρα.Η ασκηση κατα την διαρκαι της εγκυμοσυνης ειναι πολυ καλη εφοσον το επιτρεπει η κατασταση της εγκυου

dev333pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά αγαπητοι φίλοι και συμφορουμίτες είναι επικίνδυνα, ανόητα, ανούσια και βλακώδη "σπόρ" ... καλύτερα να απέχει κανείς!

 

Μπορείς να μας εξηγήσεις πού βασίζεις την άποψη σου; Έχεις προσωπική εμπειρία; Για ποιον λόγο χαρακτηρίζεις τη Yoga επικίνδυνη, ανόητη, ανούσια και βλακώδη;

Μια και έχω προσωπική εμπειρία και βλέπω καθημερινά πόσο ωφελεί την εγκυμοσύνη μου και πόσο έχει διευκολύνει την καθημερινότητά μου, θα ήθελα πολύ να ξέρω που βασίζεις την άποψη σου.

 

Κάνω μαθήματα με έμπειρη μαία-δασκάλα yoga. Διανύω την 34η εβδομάδα και ακόμα δεν έχω πει "βάρυνα", οι πόνοι που είχα στην πλάτη μου εξαφανίστηκαν με το που άρχισα τα μαθήματα, αντίθετα με άλλες γυναίκες σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν πονάει η μέση μου και τα πόδια μου δεν πρίστηκαν, έχω διατηρήσει την ευλιγησία μου, κάνω με ευκολία τις καθημερινές μου δουλιές και το κυριότερο, τα μαθήματα τα απολαμβανει και το μωρό. Πώς το καταλαβα; Λόγω της καλύτερης αιμάτωσης, συνέπεια των αναπνοών και της΄αυξυμένης ποσότητας οξυγόνου, μετά από κάθε μάθημα με τρελαίνει στην κλωτσιά για μισή ώρα περίπου.

Να σημειώσω ότι λόγω καρδιόσχημης μήτρας είχα αυξημένη πιθανότητα για καισαρική (80% σύμφωνα με τη μαία-δασκάλα yoga) λόγω του ότι δεν υπάρχει αρκετός χώρος και το μωρό δύσκολα θα έπερνε τη σωστή θέση. Το μωρό, λοιπόν, έχει κεφαλική προβολή εδώ και πολύ καιρό! Μετά από 9-10 ώρες εργασίας το μόνο που με ξεκούραζε ήταν η Yoga.

Το μαγείρεμα και το στρώσιμο του κρεβατιού είναι πιο επικίνδυνα

Link to comment
Share on other sites

Aigli, σχετικά την power yoga, Ok, αν είσαι η Πετρουλάκη σίγουρα μπορείς να συνεχίσεις. Η "μέση" εγκυμονούσα όμως δεν μπορεί. Ενώ η "κλασική" hatha Yoga απευθύνεται σε όλους, προχωρημένους και αρχάριους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ξαναεπανέρχομαι στο θέμα...καταρχάς να ρωτήσω εκτός απο το γοργόνες και μάγκες αν υπαρχει κάποιο αλλο βόρεια προάστια και δεύτερον ποσο ασφαλές είναι...αφου οι γιατροί λένε να αποφεύγουμε τις πισίνες κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσπαθλω να αποκτήσω παιδί και αναρωτιόμουν αν θα μπορώ να συνεχίσω το γυμναστήριο μετά την (πολυπόθητη) επίτευξη της εγκυμοσύνης. Γνωρίζετε αν είναι επικίνδυνο; Υπάρχουν κοπέλες που συνέχισαν (έσρω και σε πιο αργούς ρυθμούς) την άσκηση;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι προσπαθω να βρω yoga center που να exei τμημα για εγκυους αλλα μου πεφτουν ολα μακρια...εχετε καμια ιδεα για Ν.προαστεια???

Για το σπιτι δεν το σκεφτομαι καν, διοτι εχω σκυλο ζωηρουλη και μονο χαλάρωση δεν θα ειναι θα ερχεται και θα με ποδοπατάει...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Στην ρπώτη εγκυμοσύνη μέχρι τον 7ο έκανα βάδην στο διάδρομο στο γυμναστήριο, ασκήσεις για πόδια, πλάτη και στήθος με χαλαρούς ρυθμούς 2 φορές την εβδομάδα όταν έίχα όρεξη.

Τώρα έχω αρχίσει Pilates και μου αρέσει πολύ. Δυστυχώς δεν περπατάω αρκετα όσο θα ήθελα γιατί όλο πρωί είμαι στο γραφείο και το απόγευμα με τη μικρή σε δραστηριότητες (δεν μετράνε για γυμναστική παρότι είναι πολύ κουραστικές!).

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ πήγαινα γυμναστήριο χρόνια και απλά αυτό που κάνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης είναι ήπιες ασκήσεις στο σπίτι πλέον σε πόδια και χέρια χωρίς βάρη εννοείται και όταν κουράζομαι σταματάω και ξεκινάω μετά απο λίγο.Είχα βέβαια ρωτήσει και τον γιατρό μου από την αρχή και είπε οκ.

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Χαρούμενες νέες μανούλες είμαι στην 19η βδομάδα και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορούμε να κάνουμε διάδρομο (περπάτημα βέβαια, όχι τρέξιμο). Ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό και τώρα θα τον δω μετά τα Χριστούγεννα....και στο μεταξύ η όρεξή μου αυξήθηκε κατά πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το περπάτημα όχι απλά επιτρέπεται αλλά οι έγκυες παροτρύνονται κιόλας να περπατάνε. Βέβαια κάθε δραστηριότητα τέτοια προυποθέτει ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη σου, πχ. αίμα ή κάποιο ιστορικό μη επιτυχούς εγκυμοσύνης.

Πάντως κι εγώ όποτε μπορώ περπατάω αλλά για βόλτα και σε ρυθμό απλού περιπάτου, χωρίς να πιέζομαι. Επίσης λένε ότι αν ασκήσε με το πρώτο σημάδι κούρασης να σταματάς. Μην πεις δηλαδή "Έκανα 20 λεπτά και κουράστηκα, αλλά ας κάνω άλλα 10!" Στην κατάσταση που βρισκόμαστε κουραζόμαστε πιο εύκολα και πέρα από εμάς κουράζεται και ένας άλλος μικρός ανθρωπάκος :) Αυτά από όσα ξέρω εγώ, δηλαδή από όσα έχω διαβάσει, γυναικολόγο δε ρώτησα. Είμαι βέβαια στην πρώτη εγκυμοσύνη μου :) Καλή συνέχεια σου εύχομαι !!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα γυμναστική και συγκεκριμένα διάδρομο μέχρι τα μέσα του 8ου μήνα. Αν έχεις καλή εγκυμοσύνη δεν απαγορεύεται. Ο γιατρός μου είχε πει μόνο να μην τρέχω, είχε συστήσει ήπιο περπατημα για να αποφεύγω κραδασμούς και ...αναταράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γυμναζομουν και πριν μεινω εγκυος(ειμαι γυμναστρια)με το γιατρο ειπαμε ναι μεν να γυμναζομαι οχι ομως σκληρα οπως πριν(τρεξιμο χλμ και βαρη)και πλεον ειμαι στο περπατημα και γυμναστηριο στο 50% απ΄οτι πριν μεινω εγκυος...ισα ισα οσες στην εγκυμοσυνμη γυμναζονται(εστω περπατημα) δεν αντιμετωπιζουν και δυσκοιλιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες!

Είμαι στις πρώτες εβδομάδες εγκυμοσύνης (6η) (γιεεεεεεεεεε!!!!!!!) και ο γιατρός μου μου συνέστησε να μην κολυμπήσω μέχρι τη 12η εβδομάδα. Πριν την εγκυμοσύνη και εδώ και πολλά χρόνια κολυμπάω 2-3 φορές την εβδομάδα. Γνωρίζει κάποια κοπέλα (γυμνάστρια ίσως) τι πρόγραμμα μπορώ

να ακολουθήσω μετά την αρση της απαγόρευσης!!!!

...η αγάπη μετριέται με ό,τι μπορείς να απαρνηθείς

για χάρη της.... ακόμα και την ίδια την αγάπη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από την έκβαση της εγκυμοσύνης σου και για κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά. Ο καλύτερος για να σε συμβουλέψει είναι ο γιατρός σου. Ετοιμάσου όμως να κάνεις θησίες γι αυτό το πλασματάκι που κουβαλάς μέσα σου, και οι θησίες αρχίζουν από τώρα. Σου εύχομαι να έχεις μια άριστη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές και εννοείτε πως αν χρειαστεί θα κάνω θυσίες. Όμως ο γυναικολόγος δεν μπορεί να μου πει τι πρόγραμμα προπόνησης θα πρέπει να ακολουθήσω.... γι αυτό θα ήθελα τη συμβουλή κάποιας γυμνάστηριας ή γυμναστή που

γνωρίζει για το θέμα.... Ξεκινώντας από απλες συμβουλές εφόσον τώρα ήδη δυο μήνες θα είμαι εκτός πισίνας.... πως ξαναξεκινάω? πόση ώρα επιτρέπετε να κολυμπάω? υπάρχει κάτι που πρέπει να αποφύγω?

...η αγάπη μετριέται με ό,τι μπορείς να απαρνηθείς

για χάρη της.... ακόμα και την ίδια την αγάπη....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου είπε να μην κάνεις μπάνιο γιατί στην εγκυμοσύνη μπορεί πιο ευκολα να κολλησεις κανένα μικρόβιο ή μυκητες στην πισίνα? Δηλαδή δεν είναι θέμα άσκησης αλλά υγιεινής?

Γενικά αυτό που ξέρω είναι οτι αν δεν έχεις κάποιο θέμα, δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις γυμναστική (όχι σε ρυθμους εντονου αερομπικ βέβαια). Γενικά να αποφευγεις ασκήσεις με κραδασμούς πχ τρεξιμο και αν νιώθεις οτι κουράζεσαι να σταματάς. Υπάρχουν και dvd με ασκήσεις ειδικά για εγκύους.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

H αδελφή μου που είναι γυμνάστρια κάνει pilates και έχει αρκετές κοπέλες σε εγκυμοσύνη. Εκανα και εγω στην εγκυμοσύνη μου και με οφέλησε πάρα πολύ (και στους πόνους της μέσης και σε πολλά άλλα). Φυσικά πρέπει να έχεις τη συγκατάθεση του γυναικολόγου σου και απο όσο ξέρω ... καλό είναι να ξεκινήσεις στο 2ο τρίμηνο. Το 1ο τρίμηνο θεωρείται αρκετές φορές επίφοβη η γυμναστική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...