Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ..ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΔΕ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΥΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ Κ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ..ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΕΙΜΑΙ ΤΑΒΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ..ΠΑΙΡΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Κ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ Κ ΠΡΟΣΕΧΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΤΥΧΕ...

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΑΙΣΙΩΣ ΣΤΗΝ 25 ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΔΙΔΥΜΑ..ΠΡΟΧΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΔΕ ΟΤΙ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΧΕ ΜΙΚΡΥΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ Κ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ Κ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ..ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΕΙΜΑΙ ΤΑΒΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ..ΠΑΙΡΝΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ Κ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ Κ ΠΡΟΣΕΧΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΤΥΧΕ...

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??

εγω δεν εχω εμπειρια απο αυτο....αλλα ενα θα σου πω,,,,ταβανοθεραπεια ξαπλα ηρεμια....μην κουνιεσαι απο το κρεβατι,ευκαιρια να ξεκουραστεισ κιολασ:lol::lol::lol:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ??

 

Καλησπέρα και εύχομαι ό,τι καλύτερο. Εγώ έκανα περίδεση στην 20η εβδομάδα (19κ6 για την ακρίβεια) λόγω ανεπάρκειας τραχήλου από πρόωρες συσπάσεις. Στην ερώτησή μου στη γιατρό εάν είναι επικίνδυνο σε αυτήν την εβδομάδα, μου είπε ότι έχει κάνει περίδεση και σε μεγαλύτερη εβδομάδα (29η νομίζω). Εμένα τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα με την περίδεση. Παίρνω αντιβίωση κάθε μήνα για να μη μολυνθεί το ράμμα και δεν βγαίνω από το σπίτι, καθώς και φαρμακευτική αγωγή για τις συσπάσεις.

Γενικά κάθε γιατρός έχει τη δική του τακτική. Άλλοι γιατροί την αποφεύγουν και προτείνουν μόνο ξεκούραση και φαρμακευτική αγωγή. Αν τον εμπιστεύεσαι, κάνε αυτό που θα σου πει, αλλιώς πάρε και δεύτερη γνώμη (και τρίτη αν χρειαστεί) καθώς έχεις και δίδυμα!

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

στις διδυμες κυησεις κανουν συχνα στην αρχη της κυησης για προληπτικους λογους. Δεν ειναι τιποτα. Εμενα πιο πολυ με ταλαιπωρησε η επισκληρδιος παρα η περιδεση.

Περασα ακριβως οτι περνας κι'εσυ με τη διαφορα οτι σε μενα δε σταματησαν οι συσπασεις και παρεμεινα στο κρεβατι μεχρι που γεννησα. Στη δευτερη εγκυμοσυνη καναμε περιδεση εξ'αρχης.

Στις πρωτες εβδομαδες ειναι σχετικα ακινδυνα τα πραγματα. Κι'εγω ημουν στην 25η-26η και οταν την εκανα και πηρα ενα φιλο μου γυναικολογο να του το πω (εμενε σε αλλη πολη οποτε δεν με παρακολουθουσε αυτος) εκανε σαν τρελος! Μου εστειλε και ενα σωρο αρθρα που αναφερουν οτι υπαρχει σοβαρη αντενδειξη απο μια εβδοαμδα και μετα (νομιζω την 24η, δε θυμαμαι καλά). Αν δεν νιωθεις σιγουρια, παρε αλλη μια γνωμη αλλιως ακου τον γιατρο σου και ηρεμησε. Θα πανε ολα καλά! :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας..Δεν διευκρινησα οτι τελικα την εκανα,την επομενη μερα κιολας...Μου ειπαν οτι αν το αφηνα τα πραγματα θα ηταν πολυ επικινδυνα..ηταν πολυ νωρις να το παλευα στο κρεβατι..

Συσπασεις δεν ειχα πριν,τυχαια το ειδαμε στον προγραμματισμενο υπερηχο..τωρα ξαπλα,μου ειπαν μετα απο 8 μερες να σηκωθω λιγακι αλλα εγω φοβαμαι..

Και εμενα μου ειπαν οτι σε εκτατες περιπτωσεις γινεται απο 22 εως 28 εβδ.

Του χω απολυτη εμπιστοσυνη αλλα φοβαμαι κιολας..

 

Anpan σε ποια βδομαδα εισαι τωρα??Τις πρωτες μερες εκανες κανονικα μπανιο??Για τις συσπασεις δε τα εχεις σταματησει καθολου?εμενα μου ειπαν αν πανε ολα καλα θα τα σταματησω σιγα σιγα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περασα ακριβως οτι περνας κι'εσυ με τη διαφορα οτι σε μενα δε σταματησαν οι συσπασεις και παρεμεινα στο κρεβατι μεχρι που γεννησα. Στη δευτερη εγκυμοσυνη καναμε περιδεση εξ'αρχης.

Στις πρωτες εβδομαδες ειναι σχετικα ακινδυνα τα πραγματα. Κι'εγω ημουν στην 25η-26η και οταν την εκανα και πηρα ενα φιλο μου γυναικολογο να του το πω (εμενε σε αλλη πολη οποτε δεν με παρακολουθουσε αυτος) εκανε σαν τρελος! Μου εστειλε και ενα σωρο αρθρα που αναφερουν οτι υπαρχει σοβαρη αντενδειξη απο μια εβδοαμδα και μετα (νομιζω την 24η, δε θυμαμαι καλά). Αν δεν νιωθεις σιγουρια, παρε αλλη μια γνωμη αλλιως ακου τον γιατρο σου και ηρεμησε. Θα πανε ολα καλά! :D

 

Σε ποια εβδομαδα γεννησες τελικα??οι συσπασεις δεν σταματησαν λογω περιδεσης??σορυ για την καταιγιδα ερωτησεων....

Link to comment
Share on other sites

Anpan σε ποια βδομαδα εισαι τωρα??Τις πρωτες μερες εκανες κανονικα μπανιο??Για τις συσπασεις δε τα εχεις σταματησει καθολου?εμενα μου ειπαν αν πανε ολα καλα θα τα σταματησω σιγα σιγα..

 

Τώρα διανύω την 27η. Στην αρχή σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα και μπάνιο έκανα 3-4 ημέρες αφού γύρισα σπίτι :?! Να φανταστείς ήμουν ήδη χωρίς μπάνιο άλλες 4 μέρες στο νοσοκομείο. Μόνο τοπικά με πλέναν με νερό, αφού στο νοσοκομείο ούτε για τουαλέτα σηκωνόμουν!! Φαντάζομαι σου είπε ο γιατρός ότι μπορείς να κάνεις μόνο ντους όχι να γεμίσεις την μπανιέρα και να μπεις μέσα. Δεν κάνει, λέει, λόγω της περίδεσης.

Σχετικά με τις συσπάσεις. Αρχικά έπαιρνα μισό γιουτοπάρ ανά 4ωρο. Εδώ και δύο εβδομάδες παίρνω μισό ανά 6ωρο, γιατί έχουν μειωθεί ελαφρώς οι συσπάσεις. Μου είπε η γιατρός ότι όσο προχωράνε οι εβδομάδες θα το μειώσουμε και άλλο, σιγά σιγά βέβαια. Τα utrogestan όμως θα τα παίρνω μέχρι να γεννήσω, καθώς και το μαγνήσιο.

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διανύω την 27η. Στην αρχή σηκωνόμουν μόνο για τουαλέτα και μπάνιο έκανα 3-4 ημέρες αφού γύρισα σπίτι :?! Να φανταστείς ήμουν ήδη χωρίς μπάνιο άλλες 4 μέρες στο νοσοκομείο. Μόνο τοπικά με πλέναν με νερό, αφού στο νοσοκομείο ούτε για τουαλέτα σηκωνόμουν!! Φαντάζομαι σου είπε ο γιατρός ότι μπορείς να κάνεις μόνο ντους όχι να γεμίσεις την μπανιέρα και να μπεις μέσα. Δεν κάνει, λέει, λόγω της περίδεσης.

Σχετικά με τις συσπάσεις. Αρχικά έπαιρνα μισό γιουτοπάρ ανά 4ωρο. Εδώ και δύο εβδομάδες παίρνω μισό ανά 6ωρο, γιατί έχουν μειωθεί ελαφρώς οι συσπάσεις. Μου είπε η γιατρός ότι όσο προχωράνε οι εβδομάδες θα το μειώσουμε και άλλο, σιγά σιγά βέβαια. Τα utrogestan όμως θα τα παίρνω μέχρι να γεννήσω, καθώς και το μαγνήσιο.

 

και μενα ετσι ακριβως μου ειπε για το μπανιο.ντουζ και το νερο να πεφτει απο πανω..μαλιστα μου ειπε οτι επιβαλεται για να καθαρισει η περιοχη κ να μη κολησω κανα μικροβιο...το φοβαμαι βεβαια το νερο..

 

και γω ετσι τα παιρνω τα γιουτοπαρ.για δεκα μερες ομως,μετα λεει θα τα μειωσουμε σταδιακα εαν ειναι ολα οκ.επισης τωρα πινω amoxil του 1γρ.αλλα μολις τελειωσει το κουτι θα τα σταματησουμε..Οταν λες συσπασεις εννοεις πονο κ πετρωμα κοιλιας???εγω αυτο που νιωθω εντονα ειναι κατι τσιμπηματακια-τραβηγματακια πολυ χαμηλα ,στο γεννητικο οργανο..μου ειπαν ειναι μικροσυσπασεις του τραχηλου γιατι τον πειραξανε..φοβαμαι μηπως δεν καταλαβαινω τα συμπτωματα...

Link to comment
Share on other sites

επισης τωρα πινω amoxil του 1γρ.αλλα μολις τελειωσει το κουτι θα τα σταματησουμε..Οταν λες συσπασεις εννοεις πονο κ πετρωμα κοιλιας???εγω αυτο που νιωθω εντονα ειναι κατι τσιμπηματακια-τραβηγματακια πολυ χαμηλα ,στο γεννητικο οργανο..μου ειπαν ειναι μικροσυσπασεις του τραχηλου γιατι τον πειραξανε..φοβαμαι μηπως δεν καταλαβαινω τα συμπτωματα...

 

Όταν έκανα την περίδεση (αρχές Αυγούστου) πήρα για δέκα μέρες amoxil 1g. Από εκεί και έπειτα στις αρχές κάθε μήνα και για 10 μέρες παίρνω τον ένα μήνα klaricid 500 και τον επόμενο amoxil 1g.

 

Όσο για τον τράχηλο είχα και εγώ κάτι σαν τσιμπήματα τις πρώτες μέρες μετά την περίδεση και μου είπε και μένα το ίδιο. Αυτά σταμάτησαν μερικές μέρες αργότερα.

 

Οι συσπάσεις στη μήτρα είναι διαφορετικές-είναι το λεγόμενο "πέτρωμα" το οποίο αν συνοδεύεται και από πόνο περιόδου πρεπει να το πεις αμέσως στο γιατρό σου (εμένα μου είπε ότι επιτρέπεται 2-3 το πολύ επίπονες συσπάσεις καθημερινά). Φυσικά μπορεί να έχεις μόνο πόνο περιόδου χωρίς να νιώθεις κάποιο πέτρωμα-και σε αυτήν την περίπτωση ενημερώνεις το γιατρό σου.

Όταν νιώθεις σκληρή την κοιλιά σου σε ένα μόνο σημείο ενώ η υπόλοιπη είναι μαλακή, αυτό δεν είναι σύσπαση, αλλά το μωρό που κινείται.

 

Γενικά να παίρνεις για οποιαδήποτε ενόχληση ή απορία το γιατρό σου-εγώ παίρνω συνέχεια, ακόμη και αν οι ερωτήσεις που κάνω μπορεί να θεωρηθούν ανόητες!:)

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να πανε ολα καλα,σου ευχομαι οτι καλυτερο.ειμαστε σχεδον ιδιες εβδομαδες...

οτι νιωθω μου φαινεται περιεργο και ο νους μου παει συνεχεια στο κακο...

Αυτο για την αντιβιωση θα τον ρωτησω.Παντως και μενα ο γιατρος μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα κ αφου δεν υπηρχε ιστορικο δεν ηθελε να μου την κανει χωρις να υπαρχει προβλημα..Επισης μου ειπαν ξαπλα για 10 μερες αλλα εγω δεν θελω να μετακινουμαι γιατι φοβαμαι..

Εδω ειμαστε κ θα τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι να πανε ολα καλα,σου ευχομαι οτι καλυτερο.ειμαστε σχεδον ιδιες εβδομαδες...

οτι νιωθω μου φαινεται περιεργο και ο νους μου παει συνεχεια στο κακο...

Αυτο για την αντιβιωση θα τον ρωτησω.Παντως και μενα ο γιατρος μου ειπε οτι ολα θα πανε καλα κ αφου δεν υπηρχε ιστορικο δεν ηθελε να μου την κανει χωρις να υπαρχει προβλημα..Επισης μου ειπαν ξαπλα για 10 μερες αλλα εγω δεν θελω να μετακινουμαι γιατι φοβαμαι..

Εδω ειμαστε κ θα τα λεμε...

 

Ευχαριστώ! Εύχομαι το ίδιο και σε σένα. Μείνε στο κρεβάτι όσο σου πει ο γιατρός.

Εγώ είχα ιστορικό σχετικά πρόωρου τοκετού λόγω συσπάσεων από τον 7ο μήνα στη δεύτερη εγκυμοσύνη (γέννησα την 35η εβδομάδα) και ήξερα ότι κατά πάσα πιθανότητα θα συμβεί κάτι τέτοιο στην επόμενη. Απλά μου είπε η γιατρός να μην την κάνουμε από την αρχή μήπως και τελικά τη γλίτωνα. :|

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 18+2 εβδομαδων και προχτες που εκανα υπερηχο ειδαμε οτι ειχε μικρυνει ο τραχηλος, εχει φτασει 26mm. Μου ειπε οτι αν μικρυνει κι αλλο μπορει να κανουμε περιδεση αν κι εγω την φοβαμαι. Τωρα πινω και μαγνησιο και yotopar για τις συσπασεις. Οταν το πινεις αυτο δεν πρεπει κανονικα να μην εχεις καμμια συσπαση? πονο δεν μου φερνουν αυτες οι συσπασεις. Φοβαμαι τελικα μηπως το χασω. Εννοειται οτι ειμαι στο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

εννοειτα πως δε θα το χασεις...αλλιως θα σε ειχαν βαλει εκατατως για περιδεση.ξεκουρασου οσο μπορεις κ ολα θα πανε καλα..γιατι δεν την κανεις τωρα την περιδεση αφου μικρυνε??τις συσπασεις πως τις καταλαβαινεις??

Link to comment
Share on other sites

sofia31 τις συσπασεις θα τις καταλαβεις απο μικρα πετρωματα στην κοιλια αλλα και απο δυνατο πονο στην μεση ειναι κατι σαν πονος περιοδου το παν ειναι η ξεκουραση

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τις καταλαβαινω σαν πετρωματα στη κοιλια και στην αρχη μπερδευομουνα μηπως ηταν το παιδι γιατι δεν πετρωνε ολη η κοιλια αλλα ενα σημειο, ποτε αριστερα ποτε δεξια ποτε στο κεντρο. Δεν ειναι ακομα για περιδεση γιατι ειναι 27mm και σε αυτο το μεγεθος δεν κανουνε ελπιζω με την ταβανοθεραπεια να μεγαλωσει λιγο. Εννοειται οτι δεν μου επιτρεπει να ξαναπαω για δουλεια, μονο ξαπλα και να σηκωννομαι γιια φαγητο και τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε κορίτσια τη βοήθειά σας παρακαλώ. Έκανε μια αγαπημένη μου φίλη περίδεση, είναι στη 24 εβδομάδα και είχε συσπάσεις. Της είπε ο γιατρός ότι είναι επικίνδυνο λόγω του συγκεκριμένου μήνα. Μήπως ξέρει καμιά σας κι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κ απο μενα.αν και αυτο το θεμα ανοιχτηκε πριν καιρο ηθελα τα φωτα σας.χτες, 17+6 εκανα περιδεση λογο 2 προσφατων σχετικα αποβολων και δικερης μητρας. Ο τραχιλος μου ειναι μια χαρα αλλα το καναμε προληπτικα. Τελος παντων οταν ξυπνησα απο τη ναρκωση ειχα αρκετο πονο και ο γιατρος μου ειμαι οτι ειχα καποιες συσπασεις. Απο χτες το μεσημερι ειμαι στο κρεβατι. Εχω πονους που και που γενικοτερα στην κοιλια και αρκετα υγρα με λιγο αιμα. Ανησυχω μη γινει τιποτα, σε ποσο καιρο μπορω να ειμαι σιγουρη οτι η περιδεση δεν θα προκαλεσει αλλα προβληματα;επισης τι ειναι φυσιολογικο να περιμενω αυτες τις επομενες μερες; Μετα απο 2 αποβολες αν η περιδεση μου προκαλεσει παραπανω προβληματα θα κουτουλισω τον τοιχο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...