Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ?


Recommended Posts

σ ευχαριστω πολυ!!!!εσενα ο γιατροσ σου σε ποιο μαιευτηριο ειναι??εγω στο 6ο πηρα 3κιλα!βεβαια το ειχαμε παρακανει γιατι και ο ανδρασ μου γλυκατζησ και μερα παρα μερα 1κιλο παγωτο!!αστα!!!αλλα τωρα φοβηθηκε κι εκεινοσ οποτε ραψιμο!!!!συνεχιζω και το AQUA AEROBIC για εγκυουσ και ελπιζω να πανε ολα καλα!!!βρε κοριτσια θα πατε διακοπεσ?εμενα εχει αδεια μονο αυγουστο!!θα ειμαι στον 8ο οποτε μακαρι να ειμαι καλα και να παμε καπου κοντα!:cool:

 

hellooo....

 

ο γιατρός μου είναι ΙΑΣΩ...

 

Kαλά ρε κορίτσι... 1 κιλό παγωτό σε 1 μέρα τρώτε;;;

Άρα τι ανησυχείς;;; Να η πηγή του κακού... ε, του διαβήτη ήθελα να πω... :)

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαιρνα μία ΙΟΝ αμυγδάλου και την έτρωγα σε 3 μέρες... αυτή ήταν η παρασπονδία μου μια και όλες οι μετρήσεις ήταν καλές...

 

Επίσης, ο σύζυγος μπορεί να είναι όσο γλυκατζής θέλει... εκτός σπιτιού όμως και να μην τον βλέπεις...

 

Πέρα από το Aqua... και το περπάτημα κάνει πολύ καλό...

 

Για διακοπές... είμαι από τις τυχερές... ο σύζυγος δουλεύει από το σπίτι ή ταξιδεύει... άρα μπορεί να δουλέψει από οπουδήποτε αρκεί να υπάρχει σύνδεση Internet... οπότε αν όλα πάνε καλά την κοπανάμε το άλλο Σάββατο και επιστρέφουμε αρχές Σεπτέμβρη...

βέβαια με την επιστροφή μας φωτιά στα μπατζάκια μας καθότι πρέπει να κάνουμε κάτι αλλαγές στο σπίτι... να αδειάσουμε γραφείο... να ετοιμάσω νέο παιδικό δωμάτιο... αλλά...

χαλαρά... πάνω από όλα οι διακοπές μας...

 

φιλάκια πολλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσάκι μου γλυκό νομίζω ότι ανησυχείς υπερβολικά... άμα χρειαζόσουν ενδοκρινολόγο και διατροφή ή μετρήσεις θα στο είχε προτείνει και ο γιατρός σου...

Άμα προσέξεις λίγο τι τρως θα είσαι μία χαρά...έχε υπόψη σου ότι στα δημητριακά (υδατάνθρακες) περιλαμβάνονται...ρύζι, μακαρόνια, ψωμί, φάβα, όσπρια, πατάτες και αρακάς...

 

Αν το βάρος σου είναι ικανοποιητικό... αν το αμνιακό δεν είναι αυξημένο... και αν οι μετρήσεις του παιδιού δεν βγαίνουν πολύ μεγάλες τότε είσαι μία χαρά... πάνω από όλα όχι άγχος... και έξω μπορείς να βγεις να φας... απλά εκεί θέλει λίγο κράτει και ίσως παραγγείλεις εσύ κάτι ξεχωριστό αν η παρέα θέλει όλα τα "υγιεινά" μεζεκλίκια...

 

Λες ε? Το βαρος μου δεν ειναι ικανοποιητικο ειμαι στα μεσα του 7ου και εχω παρει 11 κιλα απ τον 5ο!!!!Αλλα εδω και 1μιση μηνα δεν εχω παρει τιποτα....ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κατακρατηση υγρων να κοψω το αλατι και να χασω 3κιλα!!!!!Μια φιλη μου διαιτολογος βεβαια μου ειπε τοτε οτι οκ να προσεχω κ οτι οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολικοι κ να κοψω το αμυλο και τα αλλαντικα.Και τωρα εγινε αυτο με την καμπυλη και φρικαρα!!!! Για το μωρο παντως δεν μου πε κατι ολα καλα.

 

Απλα φρικαρω γιατι παω στο γιατρο τελος του μηνα και μεχρι τοτε νοιωθω λιγο πελαγωμενη.....

 

Σ ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου με βοηθανε πολυ.....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λες ε? Το βαρος μου δεν ειναι ικανοποιητικο ειμαι στα μεσα του 7ου και εχω παρει 11 κιλα απ τον 5ο!!!!Αλλα εδω και 1μιση μηνα δεν εχω παρει τιποτα....ο γιατρος μου ειπε οτι εχω κατακρατηση υγρων να κοψω το αλατι και να χασω 3κιλα!!!!!Μια φιλη μου διαιτολογος βεβαια μου ειπε τοτε οτι οκ να προσεχω κ οτι οι γιατροι ειναι λιγο υπερβολικοι κ να κοψω το αμυλο και τα αλλαντικα.Και τωρα εγινε αυτο με την καμπυλη και φρικαρα!!!! Για το μωρο παντως δεν μου πε κατι ολα καλα.

 

Απλα φρικαρω γιατι παω στο γιατρο τελος του μηνα και μεχρι τοτε νοιωθω λιγο πελαγωμενη.....

 

Σ ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου με βοηθανε πολυ.....

 

Eεεεε.... συγνώμη δηλαδή... αλλά 11 κιλά σε 2 μήνες... πως ακριβώς το κατάφερες;;;

Το θετικό πάντως είναι ότι έχεις μείνει στάσιμη... άρα έχεις αλλάξει κάτι;

To αλάτι σίγουρα θέλει προσοχή... και όχι μόνο αυτό καθαυτό... αλλά και οτιδήποτε έτοιμα snacks ή τρόφιμα... για τα αλλαντικά πέρα από την ικανοποίηση μας δεν προσφέρουν διατροφικά τίποτα...

 

Το βάρος σου τώρα πως είναι; Έχεις χάσει καθόλου ή έχεις μείνει στάσιμη;

Για την καμπύλη τι σου είπε ο γιατρός σου... σαν νούμερα...πως του φάνηκαν;;;

 

Mην αγχώνεσαι γιατί δεν κάνεις καλό ούτε σε εσένα ούτε στο μωράκι σου...

Πιστεύω ότι αν περιορίσεις λίγο το junk και τα έτοιμα... και προσέξεις τι τρως θα είσαι μία χαρά... το θέμα με το μωρό είναι ότι και να μην φας εσύ αυτό θα πάρει τις ουσίες που χρειάζεται... άρα να προσέχεις τι τρως για σένα... να μην αγχώνεσαι... και όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Eεεεε.... συγνώμη δηλαδή... αλλά 11 κιλά σε 2 μήνες... πως ακριβώς το κατάφερες;;;

Το θετικό πάντως είναι ότι έχεις μείνει στάσιμη... άρα έχεις αλλάξει κάτι;

To αλάτι σίγουρα θέλει προσοχή... και όχι μόνο αυτό καθαυτό... αλλά και οτιδήποτε έτοιμα snacks ή τρόφιμα... για τα αλλαντικά πέρα από την ικανοποίηση μας δεν προσφέρουν διατροφικά τίποτα...

 

Το βάρος σου τώρα πως είναι; Έχεις χάσει καθόλου ή έχεις μείνει στάσιμη;

Για την καμπύλη τι σου είπε ο γιατρός σου... σαν νούμερα...πως του φάνηκαν;;;

 

Mην αγχώνεσαι γιατί δεν κάνεις καλό ούτε σε εσένα ούτε στο μωράκι σου...

Πιστεύω ότι αν περιορίσεις λίγο το junk και τα έτοιμα... και προσέξεις τι τρως θα είσαι μία χαρά... το θέμα με το μωρό είναι ότι και να μην φας εσύ αυτό θα πάρει τις ουσίες που χρειάζεται... άρα να προσέχεις τι τρως για σένα... να μην αγχώνεσαι... και όλα θα πάνε καλά...

 

Λοιπον τους πρωτους 4 μηνες πηρα 5 κιλα(δεν ειχα ουτε αναγουλες ουτε τιποτα)τα υπολοιπα 6 τα πηρα μεσα στον 5ο!!!!!!!!!Τωρα εχω μεινει σταθερα σ αυτα. Ετρωγα βλακειες πολλες και σε ποσοτητες και σε ασχετες ωρες. Παγωτα, γλυκα, πατατακια, delivery....Δεν φαινοντουσαν τα κιλα μεχρι που ζυγιστηκα πριν παω στον γιατρο τελος Ιουνιου και φρικαρα.....Φυσικα και εκεινος οταν του πα ποσα πηρα με εκραξε και εκει συνειδητοποιησα οτι κατι πρεπει να γινει.

 

Εκοψα τα γλυκα και τις σαβουρες ετρωγα κορν φλειξ πρωι βραδυ γαλοπουλα βραστη σαλατες, πηρα αλατι χαμηλο σε νατριο (ψωμι δεν τρωω γενικα)τρωω ομως πολλα φρουτα.....και περιμενα την καμπυλη.

 

Ογιατρος μου ειπε οτι διαβητη δεν εχω πρεπει ομως να προσεξω την διατροφη μου χωρις γλυκα και πολλα ψωμια. Οταν ρωτησα αν πρεπει να παω σε ειδικο μου πε οτι δεν χρειαζεται εκτος αν εχω το εχω αναγκη για να μπαινω σε προγραμμα και να μην πειναω. Κι εκει ερχεται το ερωτημα μηπως χρειαζεται να παω?????Δεν υπηρξε ομως αλλη πληροφορηση στο τι κανει να τρωω και τι οχι αρα θεωρησα οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.

 

Εγω ομως αγχωνομαι και οσο η εγκυμοσυνη φτανει στο τελος τοσο πιο πολυ ανησυχω. Αν και σου οφειλω ενα ευχαριστω γιατι μ αυτα που μου γραφεις με κανεις να νοιωθω καλυτερα.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τους πρωτους 4 μηνες πηρα 5 κιλα(δεν ειχα ουτε αναγουλες ουτε τιποτα)τα υπολοιπα 6 τα πηρα μεσα στον 5ο!!!!!!!!!Τωρα εχω μεινει σταθερα σ αυτα. Ετρωγα βλακειες πολλες και σε ποσοτητες και σε ασχετες ωρες. Παγωτα, γλυκα, πατατακια, delivery....Δεν φαινοντουσαν τα κιλα μεχρι που ζυγιστηκα πριν παω στον γιατρο τελος Ιουνιου και φρικαρα.....Φυσικα και εκεινος οταν του πα ποσα πηρα με εκραξε και εκει συνειδητοποιησα οτι κατι πρεπει να γινει.

 

Εκοψα τα γλυκα και τις σαβουρες ετρωγα κορν φλειξ πρωι βραδυ γαλοπουλα βραστη σαλατες, πηρα αλατι χαμηλο σε νατριο (ψωμι δεν τρωω γενικα)τρωω ομως πολλα φρουτα.....και περιμενα την καμπυλη.

 

Ο γιατρος μου ειπε οτι διαβητη δεν εχω πρεπει ομως να προσεξω την διατροφη μου χωρις γλυκα και πολλα ψωμια. Οταν ρωτησα αν πρεπει να παω σε ειδικο μου πε οτι δεν χρειαζεται εκτος αν εχω το εχω αναγκη για να μπαινω σε προγραμμα και να μην πειναω. Κι εκει ερχεται το ερωτημα μηπως χρειαζεται να παω?????Δεν υπηρξε ομως αλλη πληροφορηση στο τι κανει να τρωω και τι οχι αρα θεωρησα οτι δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα.

 

Εγω ομως αγχωνομαι και οσο η εγκυμοσυνη φτανει στο τελος τοσο πιο πολυ ανησυχω. Αν και σου οφειλω ενα ευχαριστω γιατι μ αυτα που μου γραφεις με κανεις να νοιωθω καλυτερα.

 

hello....

 

οk... τώρα εξηγείται καλύτερα... γιατί όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ειλικρινά ότι είχες πάρει 11 κιλά σε 2 μήνες... και είχα πάθει κάπως...

 

Είδες πως σε έπιασα όμως με το junk;;; χαχαχα

Ξεσάλωσες μικρό μου και τώρα πληρώνεις το τίμημα...

 

Στο θέμα μας όμως... ξέρεις ποια ήταν η πηγή του κακού και το διόρθωσες αυτό... αυτό ήταν πολύ καλό... μαζεύτηκες και πρόσεξες τι τρως... επίσης καλό... τα φρουτάκια θέλουν και αυτά ένα μέτρο όμως...

 

Η ερώτηση είναι... πεινάς τώρα; Το έχεις ρίξει στη στέρηση και τις υπερβολές λόγω φόβου;

 

Aν δοκιμάσεις να ακολουθήσεις για 1 βδομάδα το εξής πρόγραμμα... πως θα σου φαινόταν... θα πεινούσες ή θα σε βοηθούσε;

Πρωινό:

δημητριακά με γάλα και 1 μικρό φρούτο ή γιαούρτι 2% με 1 χούφτα ξηρούς καρπούς και 1 μικρό φρούτο

Δεκατιανό:

1 tost με γαλοπούλα και τυρί... χωρίς βούτυρο... και αν το επιθυμείς πάρε μαύρο ψωμί

Μεσημεριανό:

Kρέας ή ψάρι ή τυρί, σαλάτα, ζυμαρικά ή ρύζι ή πατάτα ή ψωμί, 1 φρούτο

Απογευματινό:

δημητριακά με γάλα... ή γιαούρτι 2% ή 1 παγωτάκι... μην είμαστε και τόσο στη στέρηση... :)

Bραδινό:

Παρόμοιο με το μεσημεριανό αλλά σε μικρότερη ποσότητα

Πριν τον ύπνο... κατά τις 10 το βράδυ

1 ποτήρι γάλα με 1 φρυγανιά...

 

α... θες και ποσότητες είπες...

μεσημεριανό... κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 120 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 1 1/2 φλυτζάνι

βραδινό....κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 60 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 3/4 φλυτζανιού...

Να σου πω... μην σε πιάσει κανας πανικός και βγάλεις όλο το σερβίτσιο και τις ζυγαριές... για να είσαι ακριβώς... σου δίνω την αίσθηση για να ξέρεις περίπου πόσο...

 

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα... και περιμένω να μου πεις πως σου φάνηκαν τα παραπάνω... πείνασες και που τα διάβασες ή σου φαίνεται κάτι λογικό που μπορείς να κάνεις;

 

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hello....

 

οk... τώρα εξηγείται καλύτερα... γιατί όπως το έγραψες στην αρχή νόμιζα ειλικρινά ότι είχες πάρει 11 κιλά σε 2 μήνες... και είχα πάθει κάπως...

 

Είδες πως σε έπιασα όμως με το junk;;; χαχαχα

Ξεσάλωσες μικρό μου και τώρα πληρώνεις το τίμημα...

 

Στο θέμα μας όμως... ξέρεις ποια ήταν η πηγή του κακού και το διόρθωσες αυτό... αυτό ήταν πολύ καλό... μαζεύτηκες και πρόσεξες τι τρως... επίσης καλό... τα φρουτάκια θέλουν και αυτά ένα μέτρο όμως...

 

Η ερώτηση είναι... πεινάς τώρα; Το έχεις ρίξει στη στέρηση και τις υπερβολές λόγω φόβου;

 

Aν δοκιμάσεις να ακολουθήσεις για 1 βδομάδα το εξής πρόγραμμα... πως θα σου φαινόταν... θα πεινούσες ή θα σε βοηθούσε;

Πρωινό:

δημητριακά με γάλα και 1 μικρό φρούτο ή γιαούρτι 2% με 1 χούφτα ξηρούς καρπούς και 1 μικρό φρούτο

Δεκατιανό:

1 tost με γαλοπούλα και τυρί... χωρίς βούτυρο... και αν το επιθυμείς πάρε μαύρο ψωμί

Μεσημεριανό:

Kρέας ή ψάρι ή τυρί, σαλάτα, ζυμαρικά ή ρύζι ή πατάτα ή ψωμί, 1 φρούτο

Απογευματινό:

δημητριακά με γάλα... ή γιαούρτι 2% ή 1 παγωτάκι... μην είμαστε και τόσο στη στέρηση... :)

Bραδινό:

Παρόμοιο με το μεσημεριανό αλλά σε μικρότερη ποσότητα

Πριν τον ύπνο... κατά τις 10 το βράδυ

1 ποτήρι γάλα με 1 φρυγανιά...

 

α... θες και ποσότητες είπες...

μεσημεριανό... κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 120 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 1 1/2 φλυτζάνι

βραδινό....κρέας ή ψάρι ή τυρί περίπου 60 γρ... σαλάτα 1 φλυτζάνι...ζυμαρικά ή πατάτα ή ρύζι 3/4 φλυτζανιού...

Να σου πω... μην σε πιάσει κανας πανικός και βγάλεις όλο το σερβίτσιο και τις ζυγαριές... για να είσαι ακριβώς... σου δίνω την αίσθηση για να ξέρεις περίπου πόσο...

 

Χαίρομαι που νιώθεις καλύτερα... και περιμένω να μου πεις πως σου φάνηκαν τα παραπάνω... πείνασες και που τα διάβασες ή σου φαίνεται κάτι λογικό που μπορείς να κάνεις;

 

φιλάκια

 

Καλα ε δεν εχω λογια!!!!!!!! :P:p:pΤο εκτυπωσα ηδη το μηνυμα σου!!!:wink:;-)

 

Ξεσαλωσα οντως που να φανταστω? Ασε που ολοι με ειχαν φαε και φαε και οποιος ερχοταν εφερνε και ενα κιλο παγωτο!!!! Τωρα δεν στερουμαι απλα ειμαι στη φαση δεν θελω παγωτο, μην μου βαζετε αλλο καρπουζι, εφαγα πατατα τωρα τι να νοιωθω τυψεις?ηπια ενα ποτηρι πορτοκαλια ας μην φαω τ απογευμα το ροδακινο αλλα τι να φαω? και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!!

 

Το προγραμμα που μου γραφεις ειναι παραπανω απο πληρης για μενα. Ποτε δεν ετρωγα τοσο και σε τοσες ποσοτητες ρυζι για παραδειγμα θα φαω το πολυ μισο φλυτζανι. Καλα οσο για τις ζυγαριες .....αυτο κανω......απο τοτε που σταματησα τη σαβουρα βρηκα ενα εβδομαδιαιο μενου μιας φιλης μου διαιτολογου και φυσικα ολα ηταν σε γραμμαρια και φυσικα εγω μετραγα τα παντα.......με τσακωσες ξανα......

 

Πραγματικα ειναι κατι που μπορω να κανω. Απ οτι καταλαβα θελω προγραμμα ακομα και σ αυτο......Το χω ομως και ηδη νοιωθω αισιοδιοξια.

 

Να σε ρωτησω ομως αν θελω το πρωι να πιω χυμο ποσα πορτοκαλια?2? Και αυτο μετραει για τα φρουτα της μερας?

 

Και πως θα καταλαβω οτι ολα πανε καλα?Θα πρεπει να μενω στασιμη?

 

Φιλακια

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα ε δεν εχω λογια!!!!!!!! :P:p:pΤο εκτυπωσα ηδη το μηνυμα σου!!!:wink:;-)

 

Ξεσαλωσα οντως που να φανταστω? Ασε που ολοι με ειχαν φαε και φαε και οποιος ερχοταν εφερνε και ενα κιλο παγωτο!!!! Τωρα δεν στερουμαι απλα ειμαι στη φαση δεν θελω παγωτο, μην μου βαζετε αλλο καρπουζι, εφαγα πατατα τωρα τι να νοιωθω τυψεις?ηπια ενα ποτηρι πορτοκαλια ας μην φαω τ απογευμα το ροδακινο αλλα τι να φαω? και αλλα τετοια χαριτωμενα!!!!

 

Το προγραμμα που μου γραφεις ειναι παραπανω απο πληρης για μενα. Ποτε δεν ετρωγα τοσο και σε τοσες ποσοτητες ρυζι για παραδειγμα θα φαω το πολυ μισο φλυτζανι. Καλα οσο για τις ζυγαριες .....αυτο κανω......απο τοτε που σταματησα τη σαβουρα βρηκα ενα εβδομαδιαιο μενου μιας φιλης μου διαιτολογου και φυσικα ολα ηταν σε γραμμαρια και φυσικα εγω μετραγα τα παντα.......με τσακωσες ξανα......

 

Πραγματικα ειναι κατι που μπορω να κανω. Απ οτι καταλαβα θελω προγραμμα ακομα και σ αυτο......Το χω ομως και ηδη νοιωθω αισιοδιοξια.

 

Να σε ρωτησω ομως αν θελω το πρωι να πιω χυμο ποσα πορτοκαλια?2? Και αυτο μετραει για τα φρουτα της μερας?

 

Και πως θα καταλαβω οτι ολα πανε καλα?Θα πρεπει να μενω στασιμη?

 

Φιλακια

 

Γειά σου μικρό και όμορφο...

 

Είδες πως σε πιάνω... :)

Aμ... τα έχω περάσει και ξέρω... όχι δεν είχα ξεσαλώσει... δεν πρόλαβα... με τσάκωσαν και με έβαλαν στο πρόγραμμα και στην αρχή ήμουν και εγώ με τις μετρήσεις... αλλά με χαλάρωσε λίγο ο σύζυγος... και μετά τα έβλεπα με το μάτι... ή έβαζα το φαγητό μου στα μικρά πιάτα, σε αυτά του φρούτου...

 

Για το πρωί... πιες 1/2 κιλό πορτοκάλια για το τσακίρ κέφι και για να χορεύει το μικρό...

όχι καλό μου... 1/2 φλυτζάνι σου επιτρέπεται και πολύ είναι... ή 1 μικρό πορτοκάλι... και όχι δεν πιάνετε για τα φρούτα της ημέρας μπορείς να ξαναφάς φρούτο και το μεσημέρι και το βράδυ... αν και το βράδυ θα μπορούσες να το αποφύγεις... ε; ε;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν είναι καλύτερα χυμός ή το φρούτο... προσωπικά προτιμώ το χυμό...

 

Αν όλα πάνε καλά εσύ θα πρέπει να μένεις στάσιμη και το μωρό να αναπτύσσεται κανονικά... επίσης, δεν πρέπει να πεινάς ή να νιώθεις το στομαχάκι να γουργουρίζει...

 

Επίσης, μετά από λίγο θα νιώσεις και τον οργανισμό σου... όσο περνάει ο καιρός και μικραίνει το στομάχι μπορεί να χρειαστεί να κάνεις ακόμα πιο μικρά γεύματα...

Το σίγουρο είναι ότι...

α) δεν ακούμε τους άλλους...και δεν τους αφήνουμε να μας παραγεμίζουν το πιάτο...

β) δεν τρώμε για 2...

γ) ότι γλυκό μας φέρνουν...το μοιράζουμε σε μαμά, πεθερά και σύζυγο... αρκεί να φύγει ο πειρασμός από το σπίτι...

δ) άμα ζηλέψεις κάτι το κάνεις... δεν βλάπτει που και που μία μικρή αμαρτία... αλλά που και που... όχι πρωί - μεσημέρι - απόγευμα - βράδυ...

ε) δεν νιώθουμε τύψεις όταν φάμε κάτι που μας αρέσει... φυσικά αν αυτό το κάτι είναι 2 φρυγανιές με 1 γουρουνόπουλο από πάνω... ε... δεν είναι τόσο καλό... :)

στ) δεν μένουμε πολλές ώρες νηστική γιατί μετά θα ξεσπάσεις όπου βρεις... και σε φαγητό και σε πρόσωπα...

 

Αλήθεια τι περιμένεις; Αγοράκι ή κοριτσάκι;

 

Φιλάκιαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Hello

 

το χω πιασει νομιζω το νοημα εχω ηδη ξεκινησει και ο χρονος θα δειξει......στις 28 παω για doppler να δουμε και το μικρο(μικρη δηλαδη!!!!)ειναι οκ. Γιατι καλη η διατροφη αλλα ολα γι αυτο γινονται.....

 

Εσυ τι περιμενεις? Βλςπω ηδη εχεις εναν μπεμπη....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια θελω τη βοήθειά σας, την αλλη εβδομαδα θα μπω στον τέταρτο μήνα και ηδη προσεχω τη διατροφή μου, κανοντας μετρησεις ζαχαρου κτλ κτλ....γιατι είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Επειδη ειναι νωρις ακομα πειραματιζομαι λιγο...εχω διαπιστώσει οτι η ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι μου ανεβάζουν κατά πολύ το ζάχαρο.

Σήμερα για παράδειγμα απογοητεύτηκα διότι έφτιαξα κιμα (με λίγο λάδι, 3 φρέσκες ντοματες, κανελα). Εβαλα 3 κουταλιές απο τον κιμά στο πιάτο μου, 2 κομματάκια βραστά πατάτα-μπρόκολο-μελιτζάνα και λαχανοσαλάτα με λίγο λαδάκι και 2 φρυγανιές. Περπάτησα μιση ωρα και μετα από μια ωρα έκανα τη μέτρηση και βγηκε 146 το ζάχαρο!!!!! Μετά από 10 λεπτά ηταν 118. Αχ πείτε μου τι δεν κανω καλά>>>

Προσέχω...έτσι νόμιζα τουλάχιστον:oops::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι επιτρέπονται. Εμένα τουλάχιστον δεν μου ανεβάζουν αυτά το σάκχαρο. Επίσης, να σου πω, όποτε είναι να μετρήσω το σάκχαρο, με πιάνει τέτοια αγωνία για το αποτέλεσμα που την 1η φορά βγαίνει ΠΑΝΤΑ αυξημένο, σε σχέση με δεύτερη μέτρηση που μπορεί να κάνω μετά από 1 όχι 10 λεπτά!

Γι'αυτό χαλάρωσε πριν κάνεις τη μέτρηση και γράψε το δεύτερο αποτέλεσμα, αν νομίζεις ότι το πρώτο είναι υπερβολικό σε σχέση με αυτά που έφαγες. Κι εδώ που τα λέμε, έτσι όπως τα λές, το 146 είναι αρκετό, εγώ μάλλον το 118 θα κρατούσα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θελω τη βοήθειά σας, την αλλη εβδομαδα θα μπω στον τέταρτο μήνα και ηδη προσεχω τη διατροφή μου, κανοντας μετρησεις ζαχαρου κτλ κτλ....γιατι είχα και στην πρώτη εγκυμοσύνη.

Επειδη ειναι νωρις ακομα πειραματιζομαι λιγο...εχω διαπιστώσει οτι η ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι μου ανεβάζουν κατά πολύ το ζάχαρο.

Σήμερα για παράδειγμα απογοητεύτηκα διότι έφτιαξα κιμα (με λίγο λάδι, 3 φρέσκες ντοματες, κανελα). Εβαλα 3 κουταλιές απο τον κιμά στο πιάτο μου, 2 κομματάκια βραστά πατάτα-μπρόκολο-μελιτζάνα και λαχανοσαλάτα με λίγο λαδάκι και 2 φρυγανιές. Περπάτησα μιση ωρα και μετα από μια ωρα έκανα τη μέτρηση και βγηκε 146 το ζάχαρο!!!!! Μετά από 10 λεπτά ηταν 118. Αχ πείτε μου τι δεν κανω καλά>>>

Προσέχω...έτσι νόμιζα τουλάχιστον:oops::rolleyes:

 

Γειά σου maraki...

 

Για να είμαι ειλικρινής εντυπωσιάστηκα με όσα αναφέρεις... 1 ντομάτα και 1 κρίθινο παξιμάδι λογικά δεν θα έπρεπε να σου ανεβάζουν το ζάχαρο... εκτός και αν η ντομάτα έχει επάνω 1/2 κιλό ζάχαρη...

Kαι το μεσημεριανό σου ακούστηκε πολύ καλό για να σου βγει μέτρηση 146...

 

Στη θέση σου θα έκανα το εξής... αν η πρώτη μέτρηση είναι υπερβολική κάνε αμέσως μία δεύτερη... αν δεις μεγάλη απόκλιση κρατάς τη δεύτερη... αν δεν δεις απόκλιση αλλά οι τιμές εξακολουθούν να είναι ψηλές καλύτερα να μιλήσεις με τον γιατρό σου και με κάποιον ενδοκρινολόγο που θα σε κατευθύνουν όπως πρέπει...

Αλλά κάτι δεν μου ακούγεται σωστά... έτρωγα πολύ παραπάνω από εσένα... και χωρίς περπάτημα... και οι τιμές μου ήταν πολύ χαμηλότερες...

 

επίσης το ξυδι στη σαλατα επιτρεπεται και η τσιχλα χωρις ζαχαρη?

Για το ξύδι είσαι εντάξει... για τις τσίχλες ακόμα και όταν δεν έχουν ζάχαρη έχουν άλλες γλυκαντικές ουσίες οπότε θα πρότεινα να τις αποφεύγεις γενικά... τώρα το να φας μία τσίχλα δεν είναι θέμα... αλλά όχι να κατεβάζεις 1 πακετάκι την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Hello

 

το χω πιασει νομιζω το νοημα εχω ηδη ξεκινησει και ο χρονος θα δειξει......στις 28 παω για doppler να δουμε και το μικρο(μικρη δηλαδη!!!!)ειναι οκ. Γιατι καλη η διατροφη αλλα ολα γι αυτο γινονται.....

 

Εσυ τι περιμενεις? Βλςπω ηδη εχεις εναν μπεμπη....

 

 

Γειά σου κοριτσάκι...

 

Ευκαιρία πάντως είναι με το πρόγραμμα το δικό σου να βάλεις και το σύζυγο... χαχαχα

Δεν θα το εκτιμήσει καθόλου στην αρχή αλλά καλό θα του κάνει να συμπάσχει και αυτός λίγο... :)

 

Μην περιμένεις θαύματα πάντως σε 15 ημέρες έτσι;;;

Εννοώ από κιλά... και μην απογοητευτείς... το βασικό είναι να είναι καλά το μωράκι σου...

Καλά αποτελέσματα στο doppler και με το καλό το κοριτσάκι σου...

 

Εγώ έχω ένα μικρό αγοράκι και περιμένω την έκπληξη... δεν το έχω δει κατ' επιλογή...

και λέω να το αφήσω ως το τέλος έτσι... αν αντέξω δηλαδή... γιατί γελάω με τις προβλέψεις και τις αντιδράσεις των συγγενών και φίλων... εγώ μπορώ να περιμένω... αυτοί πάλι όχι... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω...εχω παρει οδηγιες απο ενδοκρινολογο....θα δω τι δεν πηγε καλα....παντως πειναω...ειμαι στην αρχη της διατροφης.... βλέπετε:evil:

 

μπορει να το μετρησα νωριτερα ξερω κι εγω.....

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω...εχω παρει οδηγιες απο ενδοκρινολογο....θα δω τι δεν πηγε καλα....παντως πειναω...ειμαι στην αρχη της διατροφης.... βλέπετε:evil:

 

μπορει να το μετρησα νωριτερα ξερω κι εγω.....

 

επισης, το οτι εχω στο κρεβατι διπλα μου το lapot μου ολη μερα και ασχολουμαι πειραζει????

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κοριτσάκι...

 

Ευκαιρία πάντως είναι με το πρόγραμμα το δικό σου να βάλεις και το σύζυγο... χαχαχα

Δεν θα το εκτιμήσει καθόλου στην αρχή αλλά καλό θα του κάνει να συμπάσχει και αυτός λίγο... :)

 

Μην περιμένεις θαύματα πάντως σε 15 ημέρες έτσι;;;

Εννοώ από κιλά... και μην απογοητευτείς... το βασικό είναι να είναι καλά το μωράκι σου...

Καλά αποτελέσματα στο doppler και με το καλό το κοριτσάκι σου...

 

Εγώ έχω ένα μικρό αγοράκι και περιμένω την έκπληξη... δεν το έχω δει κατ' επιλογή...

και λέω να το αφήσω ως το τέλος έτσι... αν αντέξω δηλαδή... γιατί γελάω με τις προβλέψεις και τις αντιδράσεις των συγγενών και φίλων... εγώ μπορώ να περιμένω... αυτοί πάλι όχι... :)

Α καλα ο δικος μου ειναι που δεν μαζευεται. Παμε στο σουπερ μαρκετ και εντελως τυχαια πεφτουν κατι σοκολατες στο καροτσι τις οποιες τις αντιλαμβανομαι στο ταμειο. Σαβουριαζει τα παντα!!!!Και δεν παχαινει.....δεν τρωει λαχανικα οποτε εχω λαδερο φαι εντελως τυχαια εχει φαει στη δουλεια αστα....

Γενικα ειμαι αισιοδοξο ατομο και δεν απογοητευομαι ευκολα οποτε πιστευω οτι θα αντεξω.

Και εγω θα ηθελα να μην ξερω αλλα ο γιατρος στην επισκεψη που παναμε στον 4ο δεν μας ρωτησε απλα εκι που μας εδειχνε το μωρο το πεταξε...ειναι κοριτσι...και μετα στην β επιπεδου μας λεει στο ασχετο "μπεμπα ειναι'. Εγω εν το μεταξυ εμεινα καγκελο λες και δεν υπηρχε αυτο το φυλο(παντα με φανταζομουν με αγορια)ο δικος μου παλι ειναι καταενθουσιασμενος.....Ελπιζω να αντεξεις ως το τελος ειναι οτι καλυτερο να μην ξερεις....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω...εχω παρει οδηγιες απο ενδοκρινολογο....θα δω τι δεν πηγε καλα....παντως πειναω...ειμαι στην αρχη της διατροφης.... βλέπετε:evil:

 

μπορει να το μετρησα νωριτερα ξερω κι εγω.....

 

Είναι γεγονός ότι η αρχή είναι δύσκολη... ειδικά η πρώτη βδομάδα δεν παίζεται με τίποτα...

μετά μπαίνεις σε πρόγραμμα και συνηθίζεις... ακολούθησε πάντως τις οδηγίες που πήρες και αν οι μετρήσεις είναι ψηλές για 2-3 μέρες σερί πάρτον τηλέφωνο μήπως χρειαστείς και φαρμακευτική αγωγή...

 

Για την ώρα... εγώ έβαζα ξυπνητήρι στο κινητό... αυτό με βοήθησε γιατί δεν ξεχνιόμουν και η μέτρηση ήταν στην ώρα της...

 

επισης, το οτι εχω στο κρεβατι διπλα μου το lapot μου ολη μερα και ασχολουμαι πειραζει????

 

Μα καθόλου λέμε δεν πειράζει... πως αλλιώς θα περάσει η ώρα;;; :)

Αν κατάλαβα καλά σε έχουν σε κατ' οίκον περιορισμό; Γιατί έτσι;

Eλπίζω να είναι όλα καλά με σένα και το μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Α καλα ο δικος μου ειναι που δεν μαζευεται. Παμε στο σουπερ μαρκετ και εντελως τυχαια πεφτουν κατι σοκολατες στο καροτσι τις οποιες τις αντιλαμβανομαι στο ταμειο. Σαβουριαζει τα παντα!!!!Και δεν παχαινει.....δεν τρωει λαχανικα οποτε εχω λαδερο φαι εντελως τυχαια εχει φαει στη δουλεια αστα....

Γενικα ειμαι αισιοδοξο ατομο και δεν απογοητευομαι ευκολα οποτε πιστευω οτι θα αντεξω.

Και εγω θα ηθελα να μην ξερω αλλα ο γιατρος στην επισκεψη που παναμε στον 4ο δεν μας ρωτησε απλα εκι που μας εδειχνε το μωρο το πεταξε...ειναι κοριτσι...και μετα στην β επιπεδου μας λεει στο ασχετο "μπεμπα ειναι'. Εγω εν το μεταξυ εμεινα καγκελο λες και δεν υπηρχε αυτο το φυλο(παντα με φανταζομουν με αγορια)ο δικος μου παλι ειναι καταενθουσιασμενος.....Ελπιζω να αντεξεις ως το τελος ειναι οτι καλυτερο να μην ξερεις....

 

α...καλαααααα.... σε λίγο θα πρέπει να αφήνεις κόρη και μπαμπά σπίτι για να πας super market... γιατί δεν θα ξέρεις ποιον να πρωτομαζέψεις... τουλάχιστον δείχνει καθόλου συμπαράσταση τώρα ή συνεχίζει ακάθεκτος;;; :)

 

Eγώ στο γιατρό ζήτησα να μην μου πει... σε κάθε επίσκεψη στην αρχή του το θυμίζω... για να μην ξεχαστεί...

 

φιλάκια και καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά σε έχουν σε κατ' οίκον περιορισμό; Γιατί έτσι;

Eλπίζω να είναι όλα καλά με σένα και το μωράκι σου...

 

αχ σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ωραίες απαντησεις σου.....

μμμ τα πρωινα δεν εχω ορεξη να βγαινω εξω με τη ζεστη.....κουραζομαι κι ετσι βρισκω την ευκαιρια για....απόλυτη χαλάρωση......κατσε να το εκμεταλλευτώ τώρα.;):-P:cool:

Link to comment
Share on other sites

α...καλαααααα.... σε λίγο θα πρέπει να αφήνεις κόρη και μπαμπά σπίτι για να πας super market... γιατί δεν θα ξέρεις ποιον να πρωτομαζέψεις... τουλάχιστον δείχνει καθόλου συμπαράσταση τώρα ή συνεχίζει ακάθεκτος;;; :)

 

Eγώ στο γιατρό ζήτησα να μην μου πει... σε κάθε επίσκεψη στην αρχή του το θυμίζω... για να μην ξεχαστεί...

 

φιλάκια και καλό βράδυ

 

Γεια σου κοριτσι,

 

Κατι δειχνει δεν κατεβαζει ολα τα ραφια παιρνει 2 πακετα.....ασε αφου μου λενε οτι καλυτερα που ειναι κοριτσι το μωρο γιατι αγορι εχω ηδη!!!Ανοιγω σκεψου το ψηγειο και βλεπω 2 πακετα σοκολατα γαλακτος και ενα κουτακι πουρακια!!!!!!Α!και ενα πακετο μπισκοτα σοκολατας!!!! Αλλα μου λεει να προσεχω και τετοια και να κοψω τη σαβουρα.....το καλο ειναι οτι δεν παρεκτρεπομαι ευκολα εγω οοποτε δεν με νοιαζει......

 

Ουτε ο αντρας σου δηλαδη δεν ξερει?Και τι λει δεν φρικαρει?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο μηνα εισαι και εχεισ παρει μονο 1,5????ησουν σε φυσιολογικο βαροσ πριν?εγω σρχισα να περνω στον 4ο και τωρα ειμαι στον 7ο και εχω παρει 8!πεινασ?τι περιμενεισ?εγω αγορακι!και ειναι και γλυκατζησ σαν τη μανα του και τον πατερα του!κανεισ μετρησεισ μονη σου?με τα τσιμπηματακια?:D

είμαι στο 8ο και πριν την εγκυμοσύνη είχα αρκετά παραπάνω κιλά αλλά οχι σε σημείο παχυσαρκείας. Ο γιατρός μου είχε δώσει περιθώρια να πάρω μέχρι 10 κιλά. Όσο για τη πίνα μη το συζητάτε, τώρα συνήθησα, αλλά μόλις άρχισα τη διατροφή υπέφερα. Αλλά με την υγεία του μωρού δε παίζεις και ας τα παίζεις απο τη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι,

 

Κατι δειχνει δεν κατεβαζει ολα τα ραφια παιρνει 2 πακετα.....ασε αφου μου λενε οτι καλυτερα που ειναι κοριτσι το μωρο γιατι αγορι εχω ηδη!!!Ανοιγω σκεψου το ψηγειο και βλεπω 2 πακετα σοκολατα γαλακτος και ενα κουτακι πουρακια!!!!!!Α!και ενα πακετο μπισκοτα σοκολατας!!!! Αλλα μου λεει να προσεχω και τετοια και να κοψω τη σαβουρα.....το καλο ειναι οτι δεν παρεκτρεπομαι ευκολα εγω οοποτε δεν με νοιαζει......

 

Ουτε ο αντρας σου δηλαδη δεν ξερει?Και τι λει δεν φρικαρει?

με τόσο περιορισμό που τρώω απο τα γλυκά και απο τα πάντα αν έβλεπα μπροστά μου και πουράκια θα πάθαινα νευρικό κλονισμό. γενικά πάντως αυτό που έχω καταλάβει 3 μήνες σχεδόν, που κάνω διατροφή για το ζάχαρο είναι ότι ναι μεν υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες αλλά αυτό που πειράζει εμένα δε σημαίνει ότι θα πειράζει και εσένα. Κάπου ποιο πάνω διάβασα για το παξιμάδι με τη ντομάτα. Δεν είναι μόνο ο συνδυασμός είναι και η ποσότητα, αν το παξιμάδι ήταν αυτά τα κρητικά ζυγίζουν 60γρ. δηλαδή σε ψωμί είναι 120γρ με λίγα λόγια το ¼ μιας φραντζόλας. Μια φορά που πηραματίστικα και εγώ με αυτό το φαγητό πήγε 160 το ζάχαρο ενώ την επόμενη που έβαλα μισό παξιμάδι ήμουν στο 110. Αυτό που έχω διαπιστώσει σε εμένα είναι ότι με ένα παστέλι από αυτά τα τραγανά δε κάνω καθόλου ζάχαρο, ενώ μια φορά έφαγα 10γρ σοκολάτα γάλακτος και πήγε στα ύψη. Περιττό να σας πω ότι έχω ταράξει τα παστέλια.

Link to comment
Share on other sites

με τόσο περιορισμό που τρώω απο τα γλυκά και απο τα πάντα αν έβλεπα μπροστά μου και πουράκια θα πάθαινα νευρικό κλονισμό. γενικά πάντως αυτό που έχω καταλάβει 3 μήνες σχεδόν, που κάνω διατροφή για το ζάχαρο είναι ότι ναι μεν υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες αλλά αυτό που πειράζει εμένα δε σημαίνει ότι θα πειράζει και εσένα. Κάπου ποιο πάνω διάβασα για το παξιμάδι με τη ντομάτα. Δεν είναι μόνο ο συνδυασμός είναι και η ποσότητα, αν το παξιμάδι ήταν αυτά τα κρητικά ζυγίζουν 60γρ. δηλαδή σε ψωμί είναι 120γρ με λίγα λόγια το ¼ μιας φραντζόλας. Μια φορά που πηραματίστικα και εγώ με αυτό το φαγητό πήγε 160 το ζάχαρο ενώ την επόμενη που έβαλα μισό παξιμάδι ήμουν στο 110. Αυτό που έχω διαπιστώσει σε εμένα είναι ότι με ένα παστέλι από αυτά τα τραγανά δε κάνω καθόλου ζάχαρο, ενώ μια φορά έφαγα 10γρ σοκολάτα γάλακτος και πήγε στα ύψη. Περιττό να σας πω ότι έχω ταράξει τα παστέλια.

Το παλευω κανω πς δεν τα βλεπω τα κρυβω πισω απο τις μπανανες που δεν μ αρεσουν....τετοια πραγματα.....

 

Εγω δεν κανω μετρησεις οποτε δεν ξερω τι με χαλαει και τι οχι απλα προσεχω τι τρωω και εχω κοψει τα γλυκα. Οποτε τρωω συχνα και μικρα και οπως παει.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...