Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εύκολα ορεκτικά για κρύο πιάτ και ιδέα για νηστίσιμο


nikol28

Recommended Posts

θέλω

έυκολα ορεκτικά για κρύο πιάτο

 

όπως επίσης και καμμια ιδέα για νηστίσιμο πιάτο;)

 

έψαξα αλλά δε βρίσκω κάτι εύκολο

και χρόνο δεν έχω γαι να δημιουργήσω στην κουζίνα με τις ώρες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια συνταγη με ζυμαρικα για νηστισιμο πιατο. Πολυ ευκολο και πολυ νοστιμο. Αν σ΄ενδιαφέρει, να τη βρω και να σου τη δωσω. Αλλες ιδεες ειναι λαχανοντολμαδες με ρυζι και μανιταρια, μανιταρια ή σογια κεμπαπ στιφαδο, σογια κεμπαπ κοκκινιστη με πιλαφι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

στιφαδο χταποδακι στην χυτρα ευκολο και γρηγορα μελιτζανα ψητη στο καζακι με κοκκινη πιπερια σκορδο και μαιντανο ξυδι σαλατα πατουλες ριγανατες με λεμονακι στο φουρνο για συνοδευτικο διαφορε σαλατες λαχανο με καροτο πιπερια ψαρια τρωγωντε στην νηστεια αυτη νομιζω ντολμαδες νησυισιμους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

- Μπορείς να ετοιμάσεις ετοιμάσεις πιατέλες τυριών κ αλλαντικών. Είναι πολύ ωραίο να βάλεις στο κέντρο μιας πιατέλας ένα μεγάλο κομμμάτι παρμεζάνα reggiano με μικρό μαχαιράκι να κόβει ο καθένας όσο θέλει, και γύρω γύρω άλλα τυρια και ανάμεσά τους αλλαντικά όπως σαλάμι μπύρας ή αέρως, παβέ με πιπέρι ή ότι σου αρέσει. Μπορείς επίσης στην πιατέλα να τοποθετήσεις οδοντογλυφίδες με 1 κομματάκι τυρί και 1 ντοματίνι.

- Μπορείς να ετοιμάσεις πιατέλες με κρακεράκια όπου πάνω τους έχεις βάλει μια κουταλιά από διάφορες σαλάτες όπως ρώσικη, κηπουρού και μία φέτα αγγουράκι (μην καθαρίσεις τη φλούδα για να φαίνονται πολύ ωραιά τα χρωματα στην πιατέλα) ή ροδέλα καρότου.

- Πιατέλα με μικρά παξιμαδάκια πάνω στα οποία έχεις βάλει κουταλιά από την εξής σαλάτα: τριμμένη ντομάτα, τυριμμένη φέτα, αλάτι , λάδι, ρίγανη, κάπαρη και φετούλες από ελιά

- Λουκάνικα χωριάτικα ή φρακφούρτης και δίπλα τους μικρά μπολάκια με μουστάρδα κ κέτσαπ.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σαλατα ζυμαρικων

Γεμιστες ντοματουλες μικρες ωμες με διαφορα τυρια ή και με θαλασσινα

Πιπεριες Φλωρινης γεμιστες με διαφορα τυρια

Σαρμαδακια με αμπελοφυλλα γιαλαντζη

Καναπεδακια με οποιοδηποτε συνδυασμο σ'αρεσει

Πιπεροπιτα

Πιτσα νηστισιμη

Ριζοτο με διαφορα λαχανικα

Ζυμαρικα με σολομο ή γαριδες ή μυδια ή μανιταρια

Μακαρονοπιτα

Μανιταροπιτα

Καλαμαρακια γεμιστα

Παστιτσιο με τυρια

Πατατοκεφτεδες

ρολο σολωμου με τυρια κρεμα

ρολα μελιτζανας με τυρια

ογκραντεν λαχανικων

μανιταρια ή πατατες γεμιστες

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ κορίτσια

πήρα ιδέα

απλά να υπενθυμίσω ότι δεν θα έχω μπουφέ αλλά κρύο πιάτο ατομικό

 

περισσότερο θα ήθελα τώρα κάτι σε νηστίσιμο

8α εχς πιτσα νηστίσιμη και σπανακόπιτα

αλλα θέλω και κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ενα μου ερχεται τωρα (δεν ξερω αν θεωρειται κρυο) ειναι κανελονια σε κοκκινη σαλτσα με τονο. Η σαλτσα γινεται κανονικα όπως η σαλτσα ντοματας και προς το τελος βαζεις τον τονο. Από πανω μπορεις να κανεις μπεσαμελ χωρις αυγα και να την χτυπησεις με νερο και γαλα σογιας. Δεν ειναι το ιδιο με την κανονικη αλλα για νηστισιμη ειναι πολυ ωραια! Επισης το ιδιο με πενες και εβαλε και μελιτζανες εκανε μια ξαδερφη μου και ηταν τελειο.

Πιτσα νηστισιμη καλυτερα να φτιαξεις με δικη σου ζυμη για να ειναι πιο νοστιμη και από πανω βαλε ολα τα υπολοιπα εκτος από τυρι..Πολυ νοστιμες για από πάνω ειναι κατι σαλτσες με βασιλικο πχ barila αλλα υπαρχουν και σε αλλες εταιρειες. Γενικα κυκλοφορει και τυρι νηστισιμο, δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα για μια πιτσα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο.

Με τονο μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα: σαλατα μαρουλι με τονο, πατατοσαλατα με τονο και λαχανικα...

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις με μπιφτεκια με τονο! Φτιαχνει η μαμα μου και ειναι τελεια! Επισης για σπανακοπιτα δεν ξερω αν σου πω πολλα, αλλά η μαμα μου (επισης) φτιαχνει ενα πολυ ωραιο φυλλο το οποίο ειναι γραμμενο πανω στην συσκευασια του κιτρινου αλευριου που γραφει ζυμωτο. Ειναι χωριατικο και νοστιμιζει πολυ την νηστισιμη σπανακοπιτα.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...