Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μορφωμα στηθους


Recommended Posts

Να πω και εγω την Ιστορια μου και αν γνωριζει καπια κοπελα ας μου απαντησει.Λοιπον εγω ειμαι εγκυος μολις μπηκα στον 9ο μηνα.πριν κανενα μηνα επιασα κατι στο στηθος μου (ενα εξογκωμα) Εκανα απο τοτε 2 υπερηχους στον πρωτο ειχε μεγεθος 1 εκατ, στον 2ο ενα μήνα μετα 1,73 εκατ.οι ακτινολογοι μου ειπαν δεν είναι τίποτα και οτι πιθανον να φυγει μετα τη γεννα.Ο μαστολογος μέτα απο ψηλάφιση μου ειπε πως δεν βλέπει κάτι ανησυχιτικο ομως να κάνω παρακέντιση γιατι στο υπερηχογραφιμα δεν το χαρακτηριζουν ως ινοαδενομα ή κύστη κλπ.παρα μόνο γραφουν

Πυκνοι μαζικοι αδενες

υπουχη αλλοιωση χαμηλης αγγείωσης κοντα στην αριστερή θηλή

οι χαρακτήρες δεν είναι ειδικοί.

Εχω διαβασει οτι με την παρακέντηση σε περιπτωση κακοήθειας μπορεί να γίνει διασπορά και φοβάμε να κανω.Θέλω να το αφήσω να κάνω υπέρηχο μετά τη γέννα μήπως μικρηνει όμως φοβάμαι μην το αφήσω να παει πολύ μακρια σε περίπτωση κατι κακού!

αν εχει καμια κοπέλα κατι παρομιο ας με ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Apostolia μου,

 

Μηπως φορούσες ακατάλληλο σουτιέν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης?

 

Πχ με μπανέλες?

 

Κατ' αρχήν δεν θα είναι τίποτα σοβορό μην ανησυχείς!

 

Και εγώ έχω πυκνούς μαστούς!

 

Θα έλεγα να γεννήσεις με το καλό και μετά να το δεις με ηρεμία!

 

Ίσως να χρειαστείς να κάνεις μαστογραφία και όχι παρακέντηση. Πάντα μετά τη γέννα η μαστογραφία.

 

Αλλά και πάλι λόγω του ότι οι γαλακτοφόροι πόροι θα παράγουν γάλα πιθανά ούτε η μαστογραφία να δείξει αληθή πράγματα!

 

Δεν θα είναι τίποτα! Μην ανησυχείς! Μιλα και με τον μαιευτήρα σου!

 

Αντε και με το καλό το μπεμπε σου!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

baduz σε ευχαριστω για την απαντηση η αληθεια είναι οτι φορουσα στενα σουτιεν με μπανελες ομως δεν ηξερα οτι μπορει να επηρεασει σε εκεινο το σημειο.Ο μαιευτήρας μου συμφωνει με το μαστολογο.Ισως να παω αυριο να την κανω την παρακέντηση (αν δεν αλλαξω γνωμη) γιατι το εχω συνεχεια στο μυαλο μου!Ευχαριστω για την ευχη και εσυ να χαιρεσαι την κορη και με το καλο η εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς τα σουτιέν με μπανέλες δεν είναι κατάλληλα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μη σου πω και γενικά...

 

Επειδή μερικές φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ίσως και σε εσένα, βγαίνει από τις θηλές μας "γαλατάκι" κάτι σαν το πρωτόγαλα. Εάν πιέζεται μια περιοχή στο στήθος πιθανά να δημιουργήσει προβλήματα από "γρομπαλάκια" μέχρι μαστίτιδες πριν τον τοκετό.

 

Εν πάση περιπτώση, κάνε ότι πρέπει για να είσαι ήσυχη ώστε να απολαύσεις την γέννα σου και το μπεμπέ σου.

 

Είναι πεπεισμένη όμως ότι δεν είναι τίποτα!

 

Πες μου νέα σου,

 

Φιλιά

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου baduz, ειχα και εχω γαλα απο αρκετα νωρις περιπου απο τον 6 μηνα.Θα σου πω μολις εχω μια απαντηση.Παρηγορα τα οσα μου λες!

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον.Πυκνοι οινοκυστικοι αδενες με οζωδη στοιχεια (αυτα τα οζωδη στοιχεια δεν τα εχω καταλαβει ακομα)ηταν και το δικο μου ιατρικο πορισμα(εχω αρκετα βαρυ στηθος και αυτο ειναι συνηθισμενο φαινομενο).Το θεμα ειναι οτι μου ειχαν πει κι εκανα τις εξετασεις σε συγκεκριμενες μερες του κυκλου μου.Αν θυμαμαι καλα την 7η η την 8η.Αυτες τις μερες το στηθος ειναι πολυ μαλακο και καθολου πρησμενο.Τωρα οι δικες σου εξετασεις που εγιναν σε περιοδο εγκυμοσυνης που οι ορμονες ειναι στο φουλ και το στηθος ετοιμαζεται για το γαλα,δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι και αξιοπιστες.Με το καλο να ερθει το μωρακι σου και να ειναι ολα περαστηκα.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

...και ήθελα να ανοίξω σχετικό θέμα...

Είμαι έγκυος στην 27η εβδομάδα.Το στήθος μου είναι πάρα πολύ μικρό και συνεχίζω να φοράω τα σουτιέν που φορούσα και πριν μείνω έγκυος (με μπανέλες...κακώς όπως διάβασα πιο πάνω).Νοιώθω κάποιες φορές να με πιέζουν αλλά όχι ιδιαίτερα..

Χτες μου εμφανίστηκε ένα γρομπαλάκι στην άκρη της μασχάλης το οποίο με πονάει πάρα πολύ.Δεν έδωσα σημασία γιατί μου είχε εμφανιστεί και πριν κανα μήνα στην ίδια μασχάλη αλλά σε άλλο σημείο και έφυγε σε πέντε μέρες.Σήμερα μου εμφανίστηκε άλλο ένα στην άλλη μασχάλη...εξωτερικά φαίνεται ερεθισμένη η επιδερμίδα και όταν σηκώνω τα χέρια μου ή ακουμπάω την περιοχή με πονάει πολύ...

Δεν έχω μιλήσει ακόμη με το γιατρό μου...

Έχει τύχει σε καμμία?Λέτε να έχει σχέση με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης ή να φταίει το αποσμητικό ή το ξυραφάκι?Θυμάμαι μου είχε ξανασυμβεί πριν πολλά χρόνια όμως και είχε υποχωρήσει πάλι μόνο του....

Link to comment
Share on other sites

...και ήθελα να ανοίξω σχετικό θέμα...

Είμαι έγκυος στην 27η εβδομάδα.Το στήθος μου είναι πάρα πολύ μικρό και συνεχίζω να φοράω τα σουτιέν που φορούσα και πριν μείνω έγκυος (με μπανέλες...κακώς όπως διάβασα πιο πάνω).Νοιώθω κάποιες φορές να με πιέζουν αλλά όχι ιδιαίτερα..

Χτες μου εμφανίστηκε ένα γρομπαλάκι στην άκρη της μασχάλης το οποίο με πονάει πάρα πολύ.Δεν έδωσα σημασία γιατί μου είχε εμφανιστεί και πριν κανα μήνα στην ίδια μασχάλη αλλά σε άλλο σημείο και έφυγε σε πέντε μέρες.Σήμερα μου εμφανίστηκε άλλο ένα στην άλλη μασχάλη...εξωτερικά φαίνεται ερεθισμένη η επιδερμίδα και όταν σηκώνω τα χέρια μου ή ακουμπάω την περιοχή με πονάει πολύ...

Δεν έχω μιλήσει ακόμη με το γιατρό μου...

Έχει τύχει σε καμμία?Λέτε να έχει σχέση με τις ορμόνες της εγκυμοσύνης ή να φταίει το αποσμητικό ή το ξυραφάκι?Θυμάμαι μου είχε ξανασυμβεί πριν πολλά χρόνια όμως και είχε υποχωρήσει πάλι μόνο του....

 

 

Θα σου έλεγα να αλλάξεις τα σουτιέν σου!

 

Τώρα τα γρομπαλάκια στη μασχάλη ... είμαι παθούσα...

Έκανα όλες τις εξετάσεις (άδικα, υπέρηχο & μαστογραφία πριν μείνω έγκυος στο δεύτερο) και τελικά είναι μικροί αδένες που ερεθίζονται από το ξυραφάκι και από το αποσμητικό!

 

Απλά τώρα που σε λίγο δεν θα φοράμε τα "ξώπλατα" λόγω κρύου μην ξυρίζεις κάθε μέρα τις μασχάλες σου ώστε να ηρεμίσουν...

 

Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς!

 

Φιλιά

 

ΥΓ ΤΑ ΣΟΥΤΙΕΝ ΑΛΛΑΞΕ!!!!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

baduz ευχαριστώ!Αυτά ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ....πάω αύριο για άλλα σουτιέν και θα αφήσω τις μασχάλες λίγο να ηρεμήσουν χωρίς ξυραφάκι και...μπλουζάκι με μανίκι εννοείται!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια ,ΛΗΤΩ δε νομιζω να ειναι τιποτα.οπως ειπε η baduz το σουτιεν να προσεξεις και οταν πας στο γιατρο να το αναφερεις (αν δε φυγει).Να σας πω και τα δικα μου Ξαναπηγα στο μαστολογο ο οποιος με ξανακαθησυχασε πως δεν ειναι κατι σοβαρο ομως μου ειπε καλου κακου να κανω μια παρακεντηση,επειδη ειναι πανεπηστημιακος καθηγητης μου κανονισε στο νοσοκομειο να κανω παρακεντηση απο εβδομαδα.Θα σας πω τα νεα μου απο βδομαδα,να ειστε ολες καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ,ΛΗΤΩ δε νομιζω να ειναι τιποτα.οπως ειπε η baduz το σουτιεν να προσεξεις και οταν πας στο γιατρο να το αναφερεις (αν δε φυγει).Να σας πω και τα δικα μου Ξαναπηγα στο μαστολογο ο οποιος με ξανακαθησυχασε πως δεν ειναι κατι σοβαρο ομως μου ειπε καλου κακου να κανω μια παρακεντηση,επειδη ειναι πανεπηστημιακος καθηγητης μου κανονισε στο νοσοκομειο να κανω παρακεντηση απο εβδομαδα.Θα σας πω τα νεα μου απο βδομαδα,να ειστε ολες καλα

 

Μπράβο γλυκειά μου!

 

Είδες, όλα καλά όλα καλά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

apostolia,εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!!!!

 

Εγώ από χτες ταλαιπωρούμε με κάτι δέκατα, τα οποία σήμερα μόλις, τα συσχέτισα με τα γρομπαλάκια!Είμαι σίγουρη ότι έχουν σχέση καθότι δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα που να δικαιολογεί άνοδο της θερμοκρασίας μου και διότι σήμερα μου εμφανίστηκαν άλλα δύο στην ίδια περιοχή που με πονούν πολύ...γενικά αυτός ο πόνος μου προκαλεί ένα αίσθημα κακουχίας, σαν να μεταφέρεται από τους αδένες της μασχάλης σε όλα τα νεύρα του σώματος και τις κλειδώσεις...θα αφήσω να δω πως θα πάει το Σ/Κ και ανάλογα θα μιλήσω με το γιατρό..πάντως ακόμη και καλή να είναι η εξέλιξη θα του το αναφέρω στην επόμενη επίσκεψη.Φυσικά έχω κόψει ξυραφάκι και αποσμητικό και πλένομαι με αντισηπτικό σαπούνι και οινόπνευμα...άντε να δούμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΗΤΩ ευχαριστω πολυ για την ευχη,εγω νομιζω πως οι ορμονες της εγκυμοσυνης ευθυνονται για ολα,περαστικα θα ειναι θα το δεις,οπως μου ειπαν οι περοσοτεροι γιατροι που ρωτησα στην εγκυμοσυνη εμφανιζονται πολλα και μετα εξαφανιζονται,μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε!να μας πεις τα νεα σου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια ελπιζω να ειστε καλα.Και εγω καλα ειμαι την εκανα την παρακεντηση εχθες τα αποτελεσματα θα αργησουν αρκετα,απο 1,5 ως 3 μήνες μου ειπαν.αυτα τα νεα μου!

baduz πως παει η εγκυμοσύνη?

Λητω εσυ ολα καλα?

τα λέμε κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι κουκλίτσα!

 

Τα αποτελέσματα γιατί τόσο αργά? Είσαι εκτός Αθηνών?

 

Αλλά μην σκας όλα καλά θα είναι!

 

Άντε κοντεύεις!

 

Εγώ έχω δρόμο ακόμη...

 

Οι αναγούλες δίνουν και παίρνουν κάνω υπομονή μιας και έχω και την κόρη μου και ο άνδρας μου είναι μακρυά. Ευτυχώς έχω γονείς κοντά!

 

Να μας πεις όταν γεννήσεις εεεε?

 

Σε φιλώ

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

apostolia μου ,καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

 

baduz, υπομονή με τις αναγούλες, σε λίγο θα περάσουν και θα μπεις στο δεύερο τρίμηνο που όπως ήδη ξέρεις θεωρείται το τρίμηνο του μέλιτος!!!!

 

Εγώ είμαι ok με τα γρομπαλάκια και τα δεκατάκια, υποχώρησαν ευτυχώς προς το παρόν....τώρα έχω μπλέξει σε άλλες περιπέτειες, έκανα διαβήτη κύησης και τρέχω με ενδοκρινολόγους, διαβητολόγους, διατροφές και μετρήσεις σακχάρου....έτσι για να μην ησυχάζω ποτέ!!!!!:roll::roll::roll:!!!!

Link to comment
Share on other sites

apostolia μου ,καλά αποτελέσματα εύχομαι!!!

 

baduz, υπομονή με τις αναγούλες, σε λίγο θα περάσουν και θα μπεις στο δεύερο τρίμηνο που όπως ήδη ξέρεις θεωρείται το τρίμηνο του μέλιτος!!!!

 

Εγώ είμαι ok με τα γρομπαλάκια και τα δεκατάκια, υποχώρησαν ευτυχώς προς το παρόν....τώρα έχω μπλέξει σε άλλες περιπέτειες, έκανα διαβήτη κύησης και τρέχω με ενδοκρινολόγους, διαβητολόγους, διατροφές και μετρήσεις σακχάρου....έτσι για να μην ησυχάζω ποτέ!!!!!:roll::roll::roll:!!!!

 

Αχχ και εγώ είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!!!!!

 

Αλλά με την διατροφή το έφερα στα ίσια και χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνη.

 

Είχα φαει όλο το μπρόκολο του Μαραθώνα και της Ιταλίας.

 

Το μόνο που για έμενα ήταν αρνητικό σε όλο αυτό ήταν ότι πήγα με πρόκληση τοκετού στις 38 εβδ δεν ήθελε ο γιατρός να περιμένουμε μιας και ο πλακούντας ήταν εντάξει και όλες γενικά οι μετρήσεις.

 

Τώρα φοβάμαι μήπως κάνω και το δεύτερο γιατί μου τη δίνουν οι μετρήσεις.

 

Τέλος πάντων ακολούθησε τη διατροφή και όλα θα πάνε καλά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

baduz υπομονη θα περασουν οι αναγουλες που θα παει!και μετα θα την ζησεις πιο ευχαρισατα την εγκυμοσυνη!

ΛΗΤΩ αντε ωραια με τα γρομπαλακια που φυγανε,υπομονη με το διαβητη ειναι και αυτος περαστικος!(αχ τι τραβαμε οι εγκυουλες!)

Εμενα τα αποτελεσματα θα αργήσουν γιατι τοσο κανουν μου ειπε ο Γιατρος τωρα μενω στην Πατρα και μου την κανανε στο Πανεπ.νοσοκομειο οπου θα γεννησω κιολας.(Αντε να τελειωνει και αυτη η ιστορια να χαλαρωσω και εγω τελειως και να απολαυσω το μπεμπε μου που σε λιγο ερχεται).Θα σας πω μολις γεννήσω!!!!!να μου λετε και εσεις τα νεα σας κοριτσια!!!!!!!καληνυχτα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?ελπιζω να ειστε καλα!εγω γενησα εναν υπεροχο γιο και πετάω στα συννεφα!!!!!!τι υπεροχο συνεσθημα.Σας ευχομαι με το καλο καιεσεις να κρατατε τα δικα σας μωρακια!Οσο για το στηθος περιμενω τα αποτελεσματα χωρίς αγχος μια και ολοι με επιβεβαιωνουν πως δεν ειναι τιποτα ανησυχιτικο!εσεις ολα καλα?τα λεμε φιλακια!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

apostolia μου,

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Ο ΠΑΙΔΑΡΟΣ!!!!!!!

 

Να είναι πάντα γερός και ευτυχισμένος!!!!!!!!!!!

 

ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

 

Πολλά φιλάκια σε σένα και στο μπεμπάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

APOSTOLIA μου να σου ζήσει το μπεμπακι σου.... και όσο για το στήθος μην ανησυχείς..... ο μισός και παραπάνω γυναικείος πλυθησμός της χώρας μας έχει στήθη με τέτοια υφή... καλά αποτελέσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια τι κανετε?ελπιζω να ειστε καλα!εγω γενησα εναν υπεροχο γιο και πετάω στα συννεφα!!!!!!τι υπεροχο συνεσθημα.Σας ευχομαι με το καλο καιεσεις να κρατατε τα δικα σας μωρακια!Οσο για το στηθος περιμενω τα αποτελεσματα χωρίς αγχος μια και ολοι με επιβεβαιωνουν πως δεν ειναι τιποτα ανησυχιτικο!εσεις ολα καλα?τα λεμε φιλακια!!!!!!!!!!!

 

Axxxx, ΜΠΡΑΒΟ,

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ καρδιά μου!Να τον καμαρώσεις όπως επιθυμείς!

 

Καλέ συγκινήθηκα....

 

Φιλιά

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...