Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κραταν τα παιδια και πρεπει να ανεχομαστε τα παντα?


christiana000

Recommended Posts

Ποσο συμφωνω μαζι σου....κ εμενα ετσι με λενε στο θεμα αυτο κ της καθαριοτητας:rolleyes:Αλλα το παιδι προεχει κ ας βγαινουμε τρελλες οι μανες.

 

Άσε ρε Λενάκι τόσο τα προσέχουμε και τόσα παθαίνουν ,είναι δυνατόν να είμαστε χαλαρές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τη συμβουλή μας για ποιο θέμα, για το τι να κάνεις που σου βάζουν το μωρό στο μηχανάκι ή για το πώς να τα ξαναβρείς με την πεθερά που κρατάει μούτρα;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τη συμβουλή μας για ποιο θέμα, για το τι να κάνεις που σου βάζουν το μωρό στο μηχανάκι ή για το πώς να τα ξαναβρείς με την πεθερά που κρατάει μούτρα;

φυσικα και δε με νοιαζει αν η πεθερα κραταει μουτρα..εννοω τη συμβουλη σας για το τι θα κανατε στη θεση μου.φοβαμαι μην ξαναβαλει το μωρο στο μηχανακι,αυτο.

Link to comment
Share on other sites

χριστιανα, για να θυμηθω: τα πεθερικα σου ειναι αυτα που ειχαν κρυφα κλειδι του σπιτιου σας ή ηταν αλλη κοπελα και τα μπερδευω;

το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο. δεν μπορει ενα παιδακι 1 ετους (ουτε και μεγαλυτερο βεβαια και εννοειται) αλλα ειδικα 1 ετους που ακομα δεν εχει και την τελεια ισορροπια να κανει τρικαβαλο. την παρατηρηση την εκανες μπροστα στον αντρα σου η μονη σου; μαλλον ο αντρας σου πρεπει να τους τριξει παρα πολυ τα δοντια.

 

ισως αν βρισκατε μια νταντα για λιγο για να τους φοβερισετε οτι δεν θα τους ξαναφησετε το παιδι; πραγματικα εχω μεινει ενεα και δεν μπορω να σκεφτω τι μπορεις να κανεις

ναι εγω ειμαι αυτη η περιπτωση με τα κλειδια!!αυτο με τη νταντα το σκεφτηκα και εγω.και μαλλον ετσι θα γινει.ο αντρας μου δεν ηταν μπροστα του τα ειπα μετα και τους πηρε τηλ και τους τα εψαλε..

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας μονο το 1ο ποστ :

 

Εφοσον και ο συζυγος ειχε πει οχι και ειναι μαζι σου (οπως καθε λογικος ανθρωπος θα ηταν βεβαια) ασε εκεινον να καθαρισει.

 

Σαν παιδι τους και καμια βαρια κουβεντα μπορει να πει (που επιβαλεται) και το συγχωροχαρτι θα παρει.

Εσυ μην μπλεχτεις (σε αφορα αλλα δεν ξερω ποσο θα οφελησει να εξηγησεις εσυ τα αυτονοητα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

την μικρη μου την κρατανε οι γονεις μου, και ειναι το θεμα για το οποιο παντα τσακωνομαστε. Θελουν να την πηγαινουν βολτα με το αυτοκινητο χωρις καρεκλακι, στη θαλασσα -μενουν σε παραθαλασσιο μερος. Ο μπαμπας μου οχι πολυ μεγαλος αλλα με θεματα υγειας και να μην βαζει ποτε αιρκοντισιον, σε 40' να οδηγει στην παραλιακη.

εχουμε τσακωθει παααααααααρα πολλες φορες. Μου λενε οτι δεν την βαζουν. Ομως η μικρη μου ειπε μια φορα οτι πηγαν βολτα με το αυτοκινητο. Πηρα τη μαμα μου τηλ να τη ρωτησω-ηρεμα. Μου το εκλεισε και δεν μου μιλαγε 2 μερες-λεει οτι δεν την εμπιστευομαι και οτι εχουν σκασει μεσα στο σπιτι....τι να πεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εχω γραψει και σε αλλο θεμα για τα πεθερικα μου αλλα αυτη τη φορα το παρα τραβηξανε και δεν ξερω πως να το χειρηστω.πρωτα απ ολα ποτε δεν ειχαμε αριστες σχεσεις καναμε τα στραβα ματια αλλα υπηρχαν διαφωνιες.γενικα δεν ταιριαζουμε σαν χαρακτηρες.οταν δουλευω μου κραταν το μωρο γιατι οι γονεις μου ειναι μακρια.σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο το αγαπανε,καμια φορα βεβαια υπερβαινουν τα ορια και αποφασιζουν για το παιδι χωρις να με ρωτησουν αλλα κανω τα στραβα ματια γιατι δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας.καιρο λοιπον τωρα μας ελεγαν να πανε βολτα με το παιδι με το μηχανακι τρικαβαλο(μενω σε μικρη επαρχιακη πολη)τους ειπαμε και εγω και ο μου αντρας οτι αυτο απαγορευεται.πρωτα απ ολα γιατι το μωρο μου ειναι μολις ενος ετους και ο πεθερος μου μπορει να οδηγει χρονια αλλα δεν παυει να ειναι 70 χρονων.ενω μας ειχαν πει ενταξει προσφατα εμαθα απο ενα κοινο μας γνωστο οτι ανεβαζουν συχνα τη μικρη στο μηχανακι:shock:πραγματικα επεσα απ τα συννεφα,δεν περιμενα τετοιο ψεμα και ετσι τους μιλησα.να τονισω οτι παρα τα νευρα μου μιλησα με πολυ ομορφο τροπο οτι αυτο που εγινε με ενοχλησε και πως δε θελω να ξαναγινει..η πεθερα μου ενω στη αρχη το αρνηθηκε βγαζοντας μας ολους τρελους μετα το παραδεχτηκε και μου ειπε πως δε θα ξανασυμβει.και εκει που νομιζα πως εφ οσον το συζητησαμε και το θεμα ελειξε ξαφνικα μου κραταει μουτρα η κυρια και βγαινει και απο πανω λεγοντας με στον αντρα μου αχαριστη.σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα εχω αναγκη τη συμβουλη σας

 

 

Εδώ θα πρέπει ο άντρας σου να βάλει τα πράγματα στη θέση τους εφόσον εσένα σε πέρασαν στο ντούκου.

Νομίζω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν σε υπολογίζουν,οι ευγένιες είναι περιττές.

Όσο και να προσέχει ο οδηγός ποτέ δεν ξέρεις ποιος είναι αυτός που οδηγεί απέναντι σου, δεν αργει να γίνει το κακο.

Και μη μου πεις οτι του φοράει κράνος... Που και παιδικό κρανος να του φοραγε παλι δεν ειναι προστατευμενο το υπολοιπο σωματακι του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και το άλλο:

 

Αφού σε κάτι ΤΟΣΟ συμαντικό για την ασφάλεια του παιδιού κι ενώ τους το είπες, σε έγραψαν κανονικότατα και το εξέθεσαν σε κίνδυνο, πώς μπορείς να είσαι σίγουρη, όταν εσύ πηγαίνεις στη δουλειά, για το αν ακολουθούνται άλλες, ίσως πιο ασήμαντες, οδηγίες σου για την ανατροφή του παιδιού;

 

Αν ήταν νταντά δεν θα τη θεωρούσες ακατάλληλη να προσέξει το παιδί σου;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το σκεφτώ δε τολμάω, μπράβο για τη ψυχραιμία σου!

θα είχα γίνει Τούρκος και θα τρεχαν να κρυφτούν με αυτά που θα τους έσουρνα... και ο σύζυγος αν δε το τακτοποιούσε (γιατί εγώ θα μίλαγα άσχημα) θα τα άκουγε εκείνος, το βρέφος πάνω σε μηχανάκι, τι λέτε βρε παιδιά!!! και το θράσος να λένε και ψέματα μεγάλοι άνθρωποι, ντροπή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...