Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλογή Τούρτας Γενεθλίων


Recommended Posts

κοριτσια εγω για τον μικρουλη μας που εκλεισε τον ενα χρονο εφτιαξα την τουρτα σε σχημα γλειφιτζουρι...:)αν μου πειτε πως να βαλω φωτο θα την ανεβασω να την δειτε..

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=238534&postcount=9

 

984931c94xt7putr.gif

 

Κοριτσια και αυτη δεν ειναι ΥΠΕΡΟΧΗ? Το θεμα μου ειναι....αυτα τα διακοσμητικα, απο που τα παιρνουμε?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα διακοσμητικά μπορείς να τα φτιάξεις μόνη σου με ζαχαρόπαστα;) και μάλιστα απ' ότι βλέπω είναι εύκολα...δεν είναι γλυπτά...όπως κάποια άλλα που έφτιαξαν κάποια κορίτσια, αυτά γίνονται με κουπ-πάτ.

Η φόρμα με το 1 πωλείται παντού.

Αλήθεια στην Πάτρα έχεις πετύχει κάπου χρώματα ζαχαροπλαστικής? στα καρφούρ μετά τις γιορτές εξαφανίστηκαν και ο αβ δεν έχει...έχω ψάξει και σε άλλα τοπικά σούπερ μάρκετ...τίποτα:?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τη φορμα....οταν λες παντου? Για πες μου κανενα μαγαζι....

 

Tα διακοσμητικα, ειναι με τσερκι?

 

θα κοιταξω για τα χρωματα ζαχαροπλαστικης μεσω internet και θα σου πω ....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εδώ θα βρεις την φόρμα με το νούμερο 1

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/acatalog/Number-1-Cake-Pan.html

 

αυτό το σάιτ έχει και χρώματα και τα πάντα περί ζαχαροπλαστικής, κάποια κορίτσια είχαν αγοράσει στις γιορτές και έμειναν ευχαρηστημένες από το σέρβις.

Εδώ θα βρεις και πουπ-πατ...cookies cutters εκεί θα ψάξεις.

Ήθελα να πάρω χρώματα για να πειραματιστώ πριν παραγγείλω από το εξωτερικό;)

 

Τα διακοσμητικά είναι με κουπ-πάτ...το τσέρκι είναι για να φτιάχνεις παντεσπάνι ή κέικ...

Link to comment
Share on other sites

http://shop.ebay.com/partyanimalonline/m.html?_fcid=80&_ipg=200&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_ssn=partyanimalonline&_stpos=&gbr=1

 

http://shop.ebay.co.uk/yvonnej999/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

 

Για κοιτα αυτα τα 2...εχουν ειδη ζαχαροπλαστικης....εχουν ψωνισει καποιες κοπελες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα ωραία είναι...αλλά θα προτιμήσω το σάιτ που σου είπα γιατί έχει όλα όσα χρειάζομαι χρώματα, cutters, pillars, δίσκους κλπ.

Επιπλέον δεν έχω ψωνίσει ποτέ από e bay ενώ έχω ψωνίσει άπειρες φορές μέσω διαδυκτύου και νιώθω λίγη ανασφάλεια:oops::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι είχε παλιά το vefa's house (στην Πατρέως αν θυμάσαι) αλλά έκλεισε.

Το cook shop έχει μόνο φόρμες από κουπ-πατ πολύ λίγα και κατά τα άλλα πουθενά:?

Έχω τρελαθεί να ψάχνω τον τελευταίο και καιρό αλλά τίποτα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αν πας την Δευτέρα να πάρεις και μένα;)

 

Και στο αμαζόν θα βρεις αρκετά πράγματα αλλά το άλλο είναι εξειδικευμένο στο αντικείμενο και τα έχει όλα....όμως με τσουχτερά μεταφορικά:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παραστάσεις που τα βάζεις επάνω στην τούρτα και φαίνεται το σχέδιο;)

Είναι πολύ πιο εύκολο από την ζαχαρόπαστα:D

Και οι ζαχαροπλάστες στις παιδικές τούρτες τέτοια χρησιμοποιούν.

 

Την ντόρα καλέ μου δείχνεις?...γιατί νόμιζα ότι είχες και εσύ γιο?:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά είναι παραστάσεις που τα βάζεις επάνω στην τούρτα και φαίνεται το σχέδιο;)

Είναι πολύ πιο εύκολο από την ζαχαρόπαστα:D

Και οι ζαχαροπλάστες στις παιδικές τούρτες τέτοια χρησιμοποιούν.

 

Την ντόρα καλέ μου δείχνεις?...γιατί νόμιζα ότι είχες και εσύ γιο?:oops:

 

μωρε γιο εχω, απλα εκανα ενα κοπυ πειστ για να σου δειξω το ριζοχαρτο.

 

τι εννοεις τα βαζεις πανω στην τουρτα? και το αφηνεις εκει? :confused::confused::confused:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις την τούρτα σου κανονικά στην γεύση που προτιμάς, στις διαστάσεις της παράστασης και λίγο πιο μεγάλη.

Στην επιφάνεια στρώνεις σαντιγή ή ice cream με μια σπάτουλα να γίνει επίπεδη...και μετά απλώνεις το ριζόχαρτο με την φιγούρα.

Για να σταθεροποιηθεί περιμετρικά κάνεις σχεδιάκια με σαντυγί ή ice cream και τέλος;)

Η στρώση της κρέμας καλύτερα να είναι λευκή για να φαίνεται καλύτερα και όχι σοκολάτα;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άρέσει πιο πολύ αυτή που έβαλες στην φωτογραφία με το νούμερο 1...και γενικά είναι πιο μπεμπέ;)

Όμως σαν μέγεθος είναι μικρή και αν έχεις πολλούς καλεσμένους δεν θα φτάσει....μπορείς όμως να φτιάξεις και μία ακόμα για το κέρασμα και αυτήν να την έχεις για το σβήσιμο του κεριού:D

Link to comment
Share on other sites

Μωρε κι εμενα αυτη μου αρεσει πολυ περισσοτερο! Αλλα ποιος την φτιαχνει?!

 

Λες αν παω φωτο σε κανενα ζαχαροπλαστειο να μου την κανουν? Ή θα γινω τελειως ρομπα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρόμπα δεν θα γίνεις άλλωστε πολλοί γονείς το κάνουν ...ΑΛΛΑ η τούρτα αυτή είναι στην κυριολεξία πανεύκολη και πιστεύω μπορείς να την φτιάξεις μόνη σου σε χρόνο dt;)

Απλά χρειάζεσαι την φόρμα, χρώματα ζαχαροπλαστικής και 2 κουπ-πατ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η τούρτα είναι με παντεσπάνι σοκολάτας αλειμμένο με μαρμελάδα φράουλα και γεμιση κρέμα σοκολάτα με σταγόνες σοκολάτας γαλακτος. Συνταγή αλεξίας αλεξιάδου από το real food, η οποία πετυχαίνει πάντα! Αφού έστησα την τούρτα και την επάλειψα με σαντιγύ τοποθέτησα τα γύρω γύρω τα οποία είναι κιτ- κατ, αλλά από την πίσω πλευρά τους, την οποία χάραξα με οδοντογλυφίδα για να σχηματίσω τους ρόζους του ξύλινου και καλά κουβα. Αυτά όλα έγιναν παρασκεύη βράδυ. Το σάββατο το πρωι τοποθέτησα τα παπακια και έκανα ροζέτες με τη σαντιγύ για τη σαπουνάδα. Έμεινε ατόφια μέχρι που την κόψαμε το βραδάκι....μετά δεν έμεινε τίποτα!

 

 

Πολύ ωραία ιδέα τα Κιτ-Κατ!!!Και έλεγα ότι κάτι μου θυμίζουν...!!

Την τούρτα αυτή δεν την ξέρω,αλλά πρέπει να είναι πολύ νόστιμη,γιατί η μαρμελάδα φράουλα μου αρέσει πολύ.Η γέμιση σοκολάτας μπαίνει στο παντεσπάνι εναλλάξ με την μαρμελάδα??Δηλαδή,σε ένα παντεσπάνι κρέμα και στο άλλο μαρμελάδα???

Link to comment
Share on other sites

Το παντεσπάνι το χωρισα σε τρια μέρη έτσι είχα: παντεσπάνι (το οποίο άλειψα με πολύ πολύ λεπτη στρωση μαρμελάδας αντι να το βρεξω με γάλα ή ποτό που λένε άλλες συνταγες για να μην ξεραθεί) στρωση κρεμας σοκολάτας ξανα παντεσπάνι αλειμμένο ξάνα από την πάνω φυσικά μόνο πλευρά του πάλι σοκολάτα και το τελικό παντεσπάνι που για να μην γίνει πολύ λιγοτικό δεν εβαλα ξανα μαρμελάδα αλλά το ραντισα με λίγο γάλα και εστρωσα τη σαντιγυ, οπως και γύρω γύρω από την τούρτα για να κολλήσυν τα κιτ κατ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...