Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρύωμα και φυσιολογικός ορός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εχετε βαλει στη μυτη σας ορο με πιεση να δειτε την αισθηση δεν εχουν και αδικο τα κακομοιρα που δεν το θελουν, εμας ο γιατρος μας ειχε πει απο την μερα που γεννηθηκε να του βαζουμε για να καθαρισει και μετα να του βαζουμε μια φορα την ημερα για λογους υγιεινης οποτε αναγκαστηκα το συνηθηζει

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

εχετε βαλει στη μυτη σας ορο με πιεση να δειτε την αισθηση δεν εχουν και αδικο τα κακομοιρα που δεν το θελουν, εμας ο γιατρος μας ειχε πει απο την μερα που γεννηθηκε να του βαζουμε για να καθαρισει και μετα να του βαζουμε μια φορα την ημερα για λογους υγιεινης οποτε αναγκαστηκα το συνηθηζει

 

αυτο το εκανα κ εγω μια φορα γιια να δω την αισθηση. πραγματικα ειναι πολυ ενοχλητική κ δικαιολογω τα μικρουλακια.απο τοτε απλα του το βαζω με λιγοτερη πιεση απο παλιοτερα,

παντως κ για μενα ειναι σωτηριο ο ορος. κ μαλιστα ο παιδιατρος, μου ειχε πει οτι ενας καλος τροπος προφυλαξης απο τις ιωσης στο παιδικο σταθμο οταν παει, θα ναι με το που γυρισει σπιτι να του βαζω ορο στη μυτη αμεσως για να καθαρισει οσο γινεται απο μικροβια που χει εισπενευσει,

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

τα κακαδακια πως μπορω να τα βγαζω;μυξουλες δεν εχουμε μονο κακαδακια,ειναι πολυ μικρουλης υποψιν 27 ημερων

Τα πάντα βγάζει ο φυσιολογικός ορός.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο το εκανα κ εγω μια φορα γιια να δω την αισθηση. πραγματικα ειναι πολυ ενοχλητική κ δικαιολογω τα μικρουλακια.απο τοτε απλα του το βαζω με λιγοτερη πιεση απο παλιοτερα,

παντως κ για μενα ειναι σωτηριο ο ορος. κ μαλιστα ο παιδιατρος, μου ειχε πει οτι ενας καλος τροπος προφυλαξης απο τις ιωσης στο παιδικο σταθμο οταν παει, θα ναι με το που γυρισει σπιτι να του βαζω ορο στη μυτη αμεσως για να καθαρισει οσο γινεται απο μικροβια που χει εισπενευσει,

 

Είναι ενοχλητικό όταν δεν είσαι μπουκωμένη. Για κάντο μία φορά που θα είσαι κρυωμένη και δεν θα μπορείς να αποσυμφωρήσεις τη μύτη σου. Σωτήριο πράγμα. Εγώ τους πλένω την μύτη τους με 10άρα σύριγγα παρακαλώ. Το τι μυξούλα (κίτρινη) βγάζει δεν λέγεται. Τώρα πια ο μεγάλος (5 ετών) μου ζητάει από μόνος του να του βάλω ορό.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

τα κακαδακια πως μπορω να τα βγαζω;μυξουλες δεν εχουμε μονο κακαδακια,ειναι πολυ μικρουλης υποψιν 27 ημερων

 

μπορείς να πάρεις και την συσκευή αναρρόφησης και αφού βάλεις αρκετό φυσιολογικό όρο ώστε να "μαλακώσουν", να τα ρουφήξεις.

Θέλει λίγο παιχνίδι και υπομονή αλλά κάνει καταπληκτική δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω-αν γνωρίζει κάποια- πόσο χρόνο μπορεί να κρατησει ένα κρύωμα-μπούκωμα? έχω το γιό μου-2 ετών, εδώ και 10 μέρες σχεδόν με αυτά τα συμπτώματα...να τρέχει η μύτη, να μπουκώνει, να κοιμάται με ανοιχτό στόμα και να ξερένεται ο λαιμός κλπ....

Η παιδίατρος μας έδωσε πέρα από τους φυσιολογικούς ορούς, και zirtek για 5 βράδια στο γάλα (που ούτε αυτό το πίνει, οπότε το δίναμε με σύριγγα).

Ούτε δέκατα, ούτε πυρετούς, ούτε ίωση κλπ, Δόξα το Θεό και όρεξη για παιχνίδια κλπ έχει.

Πότε θα τελειώσει αυτό το συνάχι-μπούκωμα????

Link to comment
Share on other sites

εγω παντωσ απο οσα δοκιμασα κ στο γιο μου αλλα κ στον εαυτο μου το πιο δραστικο ειναι το φυσιομερ εχουμε σωθει....

 

και το fisiomer και ένα άλλο (που δεν θυμάμαι το όνομα του, αλλά θαλασσινό νερό είναι και αυτό) κάνουν καλή δουλειά. Αλλά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιείς πολλές φορές την ημέρα όπως τον ορό γιατί είναι βαρύ για το στομαχάκι τους.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να μάθω-αν γνωρίζει κάποια- πόσο χρόνο μπορεί να κρατησει ένα κρύωμα-μπούκωμα? έχω το γιό μου-2 ετών, εδώ και 10 μέρες σχεδόν με αυτά τα συμπτώματα...να τρέχει η μύτη, να μπουκώνει, να κοιμάται με ανοιχτό στόμα και να ξερένεται ο λαιμός κλπ....

Η παιδίατρος μας έδωσε πέρα από τους φυσιολογικούς ορούς, και zirtek για 5 βράδια στο γάλα (που ούτε αυτό το πίνει, οπότε το δίναμε με σύριγγα).

Ούτε δέκατα, ούτε πυρετούς, ούτε ίωση κλπ, Δόξα το Θεό και όρεξη για παιχνίδια κλπ έχει.

Πότε θα τελειώσει αυτό το συνάχι-μπούκωμα????

 

Δυστυχώς αν δεν έχεις άμεση αντιμετώπιση μπορεί να διαρκέσει και 10 και 15 μέρες. Το ζιρτεκ (και τα αντίστοιχα "ξαδελφάκια" του, αντισταμινικά) βοηθούν να μην κάθεται και κολλάει η μυξούλα στην μύτη ή στον λαιμό. Γιατί μην ξεχνάς ένα αθώο κρυωματάκι μπορεί να σε γυρίσει σε ωτίτιδα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...