Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεχρι ποτε δινουμε φρουτοκρεμα?


nenaki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλικία για να κόψεις την κρέμα.εαν την τρώει και του αρέσει καλό θα του κάνει.απλα γνωρίζω οτι όταν αρχίσει και βγάζει τα πρώτα του δοντάκια προσθέτουμε κι άλλα φαγητά στην διατροφή του όπως το κρέας.επίσης πριν το χρόνο δεν του δίνουμε πορτοκάλι ακτινίδιο και φράουλα.καλύτερα όμως θα ήταν να ρωτήσετε τον παιδίατρο που τα παρακολουθεί.αύτος θα σας συμβουλέψει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα η κορουλα μου ειναι 21 μηνων και τρωμε ακομα φρουτοκρεμα με διαφορους συνδυασμους φρουτων.οσο το τρωει δινετε γιατι εχουν πολλες βιταμινες και βοηθανε και στα κακακια τους.επισης για το ακτινιδιο και το πορτοκαλι εμεις πορτοκαλι ξεκινησαμε οταν ξεκινησε και την φρουτοκρεμα απλα το προσθεσαμε τελευταιο περιπου 6 μηνων.το ακτινιδιο το εφαγε πρωτη φορα περιπου 7 1/2 μηνων γιατι βοηθαει στην δυσκοιλιοτητα.φραουλα μας ειπε μετα τα 2χρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε σκεφτομαι να την κοψω απλα ρωταω γιατι ακουω μανουλες που τα δινουν τοστακι το πρωι ή δημητριακα.σε ποια ηλικια μπορουμε να τα δωσουμε αυτα?Μπορει φρουτο να φαει και για δεκατιανο οταν πλεον τρωει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Τα φρουτα γενικως οσο τα τρωνε τα δινουμε.Απλα οταν μπορουνε και μασανε μπορουμε να τους τα δινουμε σε κομματακια και οχι σε κρεμα.Επισης απο τη στιγμη που εχουν δοντακια και μασανε μπορουμε να δωσουμε και τοστακια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έκοψα τη φρουτόκρεμα σταδιακά 12-14 μηνών όταν σταματήσαμε και τα αλεσμένα.

Είναι σημαντικό να δίνουμε ερεθίσματα για μάσηση και όχι αλεσμένη τροφή επι μακρόν μου είχε πει ο παιδίατρος.

Από τότε ΚΑΘΕ πρωί έτρωγε διάφορα φρούτα, ανάλογα με το τι είχα, σε μικρά κομμάτια στυλ φρουτοσαλάτας και ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι.

Σήμερα που είναι 2,9 μηνών τα κομάτια είναι σαφώς μεγαλύτερα (π.χ. το μήλο στα 4), ο χυμός απαραίτητος (τον πίνει σχεδόν μονορούφι) και τα τρώει ολομόναχη βλέποντας το πρωινό dvd της ( να μαγειρέψω κι εγώ με την ησυχία μου)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Μαριλενα μου ειναι 17 μηνων τωρα και αρχησα σιγα σιγα να της κοβω τη φρουτοκρεμα μετα το 12 μηνα.Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι δεν τρωμε και καθολου.Τωρα θα φαει φρουτακια σκετα μαζι με χυμο πορτοκαλι.Φρουτοκρεμα μπορει να της κανω καμια φορα δεν αποκλειεται αυτο..Παντως τα φρουτα ειναι απαραιτητα σιγουρα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ της έκοψα τη φρουτόκρεμα σταδιακά 12-14 μηνών όταν σταματήσαμε και τα αλεσμένα.

Είναι σημαντικό να δίνουμε ερεθίσματα για μάσηση και όχι αλεσμένη τροφή επι μακρόν μου είχε πει ο παιδίατρος.

Από τότε ΚΑΘΕ πρωί έτρωγε διάφορα φρούτα, ανάλογα με το τι είχα, σε μικρά κομμάτια στυλ φρουτοσαλάτας και ένα ποτήρι χυμό πορτοκάλι.

Ακριβως το ιδιο κανουμε κι εμεις....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχει κανένα μήνα που του δίνω ολόκληρο το φρούτο(όπως αχλαδί,νεκτάρινι)κ το τρώει μόνος του.YΠO ΤΗΝ ΕΠΊΒΛΕΨΗ ΜΟΥ ΠΆΝΤΑ. Μια χαρά τα τρώει.έγινε τυχαία βέβαια.μια μέρα έπλενα πιάτα στην κουζίνα κ κρεμόταν από πάνω μου!δεν ήθελε κανένα παιχνίδι κ του έδωσα ένα αχλαδί για να παίξει.γυρίζω κ βλέπω τσουκου τσουκου το έτρωγε.

Εγώ σαν πιο free μαμα δεν εχω πρόγραμμα στο τι θα δώσω να φάει ο κωνσταντίνος μου.πχ δεκατίανο να δώσω αυγό μεσημέρι το φαγητό του κ απόγευμα γιαούρτι κ φαρίν λακτε.την επόμενη δεκατίανο φρούτο μεσημέρι το φαγητό του κ απόγευμα τοστ κ μετά αυγό.

Αφού ο γιατρός μας,μας έδωσε οκ για όλα.μην κολλάς.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι 5,5 χρονων και ακομα του κανω φρουτοκρεμα.Δεν τα τρωει αλλιως τα φρουτα !!!!!!

 

Θυμάμαι κι εγώ που δεν έτρωγα φρούτα κ συνήθως τα απογεύματα η μητέρα μου,μου έδινε μήλο τριμμένο στον τρίφτη κ το έτρωγα όλο.Δοκίμασε το καμιά φορά,ίσως να του αρέσει.Αν κ συμφωνω με την ιδέα της φρουτόκρεμας γιατι είναι περισσότερα τα φρούτα κ οι βιταμίνες!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...