Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νευρικότητα και αυπνία


lloullou

Recommended Posts

το μωρό μου είναι 2 μηνών και κάτι. μερικά βράδια έχει απίστευτη νευρικότητα και παρόλο που μπορεί όλη μέρα να κοιμήθηκε ελάχιστα, δλδ. κανα δυό ώρες, δε μπορεί να κοιμηθεί εύκολα. απόψε έκανε πολύ ώρα να κοιμηθεί και ήταν πολύ νευρικός, κουνούσε χέρια πόδια και δεν ήξερε τι του φταίει. τον έβαζα στο στήθος και μόνο εκεί ηρεμούσε, αλλά έδειχνε συνέχεια πως θέλει να τρώει. σταματούσε για λίγο, έβγαζε το στήθος από το στόμα του σα να είχε χορτάσει και μετά το ξανάψαχνε και ξαναξεκινούσε να τρώει με όρεξη. τι να πώ.. να μη χόρταινε? συνήθως δεν τρώει τόση ώρα. να έτρωγε από νευρικότητα? γιατί τέτοιες αυπνίες??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχήν να σου ζήσει το πισπιρίκι !

 

Νομίζω ότι σε αυτή την ηλικία τα μωρά (κυρίως) κοιμούνται και μου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός που αναφέρεις πως μπορεί δλδ μέσα στην ημέρα να κοιμάται ελάχιστα. Άρα μήπως το μωρό δεν τρώει ικανοποιητικές ποσότητες ? Κάθε πόσες ώρες το θηλάζεις ? Προφανώς πεινάει για μην κοιμάται σερί με αποτέλεσμα να ζητάει το στήθος σου περισσότερες φορές. Ξέρεις πάνω-κάτω πόσα γεύματα κάνει και τί ποσότητα περίπου πίνει κάθε φορά ?

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μωρό μου είναι 2 μηνών και κάτι. μερικά βράδια έχει απίστευτη νευρικότητα και παρόλο που μπορεί όλη μέρα να κοιμήθηκε ελάχιστα, δλδ. κανα δυό ώρες, δε μπορεί να κοιμηθεί εύκολα. απόψε έκανε πολύ ώρα να κοιμηθεί και ήταν πολύ νευρικός, κουνούσε χέρια πόδια και δεν ήξερε τι του φταίει. τον έβαζα στο στήθος και μόνο εκεί ηρεμούσε, αλλά έδειχνε συνέχεια πως θέλει να τρώει. σταματούσε για λίγο, έβγαζε το στήθος από το στόμα του σα να είχε χορτάσει και μετά το ξανάψαχνε και ξαναξεκινούσε να τρώει με όρεξη. τι να πώ.. να μη χόρταινε? συνήθως δεν τρώει τόση ώρα. να έτρωγε από νευρικότητα? γιατί τέτοιες αυπνίες??

Πιθανόν άλμα ανάπτυξης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28430&highlight=%E1%EB%EC%E1%F4%E1+%E1%ED%DC%F0%F4%F5%EE%E7%F2

συνεχίζεις κανονικά και βάζεις το παιδί στο στήθος όσο θέλει, ακόμη και ώρα και παραπάνω να κάθεται ειναι κανονικότατο...... (αφού ελέγξεις ότι όλα είναι ΟΚ με την πρόσληψη βάρους του μωρού ή/και έλεγχο του πόσες πάνες βρέχει κλπ, βλέπε θέματα θηλασμού)

 

Καλό κουράγιο και να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

βρέχει κανονικά πάνες και κανονική πρόσληψη βάρους, εντάξει, δεν είμαστε και χοντροί, αλλά κανονικοί! έχει αρχίσει και αντιλαμβάνεται πράγματα, κάνει γελάκια, θέλει βόλτες και να χαζεύει τριγύρω. οπότε πολλές φορές μέσα στη μέρα μένει ξύπνιος για ώρα. το καλό είναι πως κοιμάται καλά το βράδυ, το πολύ να ξυπνήσει 2 φορές, κι όχι πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 8 μηνων σημερα και στην ηλικια του δικου σου ετσι εκανε πολυ συχνα....κοιμοταν λιγο κουναγε ποδια θηλαζε ολη νυχτα... εκεινη την εποχη ειχε κολικακους και αερια,,,,οταν εχουν την κοιλιτσα τους κανουν ετσι...δεν ξερουν τι τους φταει και καθησυχαζονται στο στηθος...μην του το στερεις

 

τωρα 8 μηνων κανει τα ιδια αλλα του φταινε τα δοντια κοιμαται λγο και καθησυχαζεται στο στηθος,,,,οπως εχω ξαναπαι, καποια παιδια ειναι πιο ευερεθιστα-ευαισθητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...