Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

Δεν σχολιάζω γιατί τα παραπάνω με κάλυψαν προσωπικά εμένα...

 

Το άρθρο λέει ότι το να αφήνεις το παιδί να κλαίει έχει επιπτώσεις τόσο ψυχολογικές όσο και φυσιολογικές...είναι αντίθετο στη διαδικασία εξέλιξης γιατί ποτέ κανένα θηλαστικό και άνθρωπος στην ιστορία δεν άφηνε το παιδί μόνο του να κλαίει για μεγάλες περιόδους. Αφήνοντας το αντιτιθόμαστε στην εξελικτική του πορεία, καταπιέζωντας τα φυσικά του ένστικτά που το κάνουν να κλαίει ξυπνώντας και να αναζητάει τη μαμά του...

 

Το άρθρο γράφτηκε για το cosleeping, δηλαδή να κοιμούνται τα μωρά με τις μαμάδες, κάτι το οποίο δεν σε βρίσκει σύμφωνη αν κατάλαβα καλά...

 

Επίσης στην ΔΙΚΗ μου περίπτωση ο άντρας μου δεν νιώθει ότι τον παραμελώ επειδή κοιμάμαι με το παιδί μου, ξέρει ότι δεν είναι μια κατάσταση μόνιμη... αλλά όταν το παιδί μας διεκδικήσει τον δικό του χώρο θα επανέλθουμε στα παλιά..

 

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο, μόνο αποσπάσματα που έχουν παραθέσει κατά καιρούς στο forum (σ'αυτό και σε άλλα), έχω ακούσει και διάφορα για τον συγγραφέα, εγώ αναφερόμουν στη μέθοδο cry it out την οποία υποστηρίζει το βιβλίο ή κάνω λάθος;

 

Προσωπικά δεν έχω ένα παιδί που ξυπνάει 10 φορές την νύχτα αλλά ούτε και καθόλου, είμαι κάπου στην μέση, ξυπνάει 1 ή 2 φορές κάτι που συμβαίνει στα παιδιά που θηλάζουν....αλλά επειδή κοιμόμαστε μαζί σχεδόν δεν το καταλαβαίνω... :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν σχολιάζω γιατί τα παραπάνω με κάλυψαν προσωπικά εμένα...

 

Το άρθρο λέει ότι το να αφήνεις το παιδί να κλαίει έχει επιπτώσεις τόσο ψυχολογικές όσο και φυσιολογικές...είναι αντίθετο στη διαδικασία εξέλιξης γιατί ποτέ κανένα θηλαστικό και άνθρωπος στην ιστορία δεν άφηνε το παιδί μόνο του να κλαίει για μεγάλες περιόδους. Αφήνοντας το αντιτιθόμαστε στην εξελικτική του πορεία, καταπιέζωντας τα φυσικά του ένστικτά που το κάνουν να κλαίει ξυπνώντας και να αναζητάει τη μαμά του...

 

Το άρθρο γράφτηκε για το cosleeping, δηλαδή να κοιμούνται τα μωρά με τις μαμάδες, κάτι το οποίο δεν σε βρίσκει σύμφωνη αν κατάλαβα καλά...

 

Επίσης στην ΔΙΚΗ μου περίπτωση ο άντρας μου δεν νιώθει ότι τον παραμελώ επειδή κοιμάμαι με το παιδί μου, ξέρει ότι δεν είναι μια κατάσταση μόνιμη... αλλά όταν το παιδί μας διεκδικήσει τον δικό του χώρο θα επανέλθουμε στα παλιά..

 

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο, μόνο αποσπάσματα που έχουν παραθέσει κατά καιρούς στο forum (σ'αυτό και σε άλλα), έχω ακούσει και διάφορα για τον συγγραφέα, εγώ αναφερόμουν στη μέθοδο cry it out την οποία υποστηρίζει το βιβλίο ή κάνω λάθος;

 

Προσωπικά δεν έχω ένα παιδί που ξυπνάει 10 φορές την νύχτα αλλά ούτε και καθόλου, είμαι κάπου στην μέση, ξυπνάει 1 ή 2 φορές κάτι που συμβαίνει στα παιδιά που θηλάζουν....αλλά επειδή κοιμόμαστε μαζί σχεδόν δεν το καταλαβαίνω... :)

 

Το cosleeping σαν μέθοδος εμένα τουλάχιστον δεν μπορώ να ξέρω αν θα με κάλυπτε, και αυτό το λέω γιατί δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ. Δοκίμασα τη μέθοδο που λέει το συγκεκριμένο βιβλίο για το οποίο έγινε θέμα και στη δική μας την περίπτωση πάλι λέω λειτούργησε. Τα αποσπάσματα που μπορεί να διάβασες στο forum και στο λέω επειδή δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο και σίγουρα δεν έχεις τεκμηριωμένη άποψη μπορεί να είναι λέξεις οι οποίες ενωμένες ανάλογα με τον τρόπο που επιλέγει ο καθένας να τις ενώσει να βγάζουν και τελείως άλλο νόημα απο αυτό που θέλει να πει ο συγγραφέας του βιβλίου. Όσον αφορά το cry it out κάνεις λάθος, δεν είναι η μέθοδος του συγκεκριμένου βιβλίου. Η μέθοδος η οποία περιγράφεται στο κείμενο που παράθεσες δεν έχει καμία σχέση με τη μέθοδο που προτείνει το βιβλίο. Δηλαδή ούτε κατα διάννοια δεν προτείνει την cry it out. Σου παραθέτω αυτούσιο απόσπασμα απο το βιβλίο το οποίο αναφέρει αυτό που σου λέω παραπάνω:

 

" Είναι πολύ βασικό να μπαίνετε στο δωμάτιο του μικρού ώστε να μην αισθάνεται εγκαταλειμμένος. Και ούτε να σας περάσει απο το μυαλό να τον αφήσετε να περιμένει πάνω απο πέντε λεπτά: είναι ο μεγαλύτερος χρόνος που μπορεί να μείνει μόνος του τις πρώτες μέρες "εκπαίδευσης" του. Αν το κάνατε, θα ήταν απάνθρωπο: αυτό που πιο πολύ φοβάται το μικρό παιδί είναι το να μη το θέλουν οι γονείς του και να το εγκαταλείψουν και αυτό είναι το μήνυμα που θα πάρει αν δεν τηρήσετε σωστά τις επισκέψεις σας. Αν αντιθέτως πάτε να τον δείτε και να του μιλήσετε με στοργή, χωρίς να φωνάζετε και να εκνευρίζεστε μα δείχνοντας μεγάλη ηρεμία, ο Γιωργάκης θα καταλάβει τελικά ότι ο μπαμπάς και η μαμά δεν τον έχουν αφήσει μόνο του, ότι τον αγαπάνε πάρα πολύ, μα, όσο πολύ και να κλάψει και όσες σκηνές και να κάνει, εκείνοι δεν πρόκειται να μείνουν, αλλά δεν συμβαίνει και τίποτα με το να είναι μόνος του την ώρα του ύπνου. Όλα αυτά θα τον ηρεμήσουν, θα του δώσουν το αίσθημα ασφάλειας που χρειάζεται και τελικά θα κατορθώσει να αποκοιμηθεί"

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις η επιλογή του αποσπάσματος κάποιου βιβλίου απο διαφορετικά άτομα έχει να κάνει και με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το κείμενο που διαβάζει και μέσα απο τα αποσπάσματα αυτά δεν μπορεί κανείς να κατανοήσει τι θέλει να πει ολόκληρο το βιβλίο. Για αυτό σου είπα και εγώ ότι δεν μπορώ απο αποσπάσματα να σχολιάσω τη μέθοδο που εφάρμοσες εσύ στο δικό σου παιδί γιατι πραγματικά δεν την ξέρω.

 

Επίσης οφείλω να πω ότι είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερή που έχεις άντρα με τοσο μεγάλη κατανόηση γιατί δυστυχώς έχω ακούσει και απο άλλες μητέρες ότι αντιμετωπίζουν μακροπρόθεσμα τουλάχιστον, μεγάλο πρόβλημα όσον αφορά τους άντρες τους και την αίσθηση εγκατάλειψης που αυτοί νοιώθουν.

 

Α, επίσης σε ευχαριστώ πολύ που το μετέφρασες και για τις μανούλες που δεν ξέρουν αγγλικά. Περιμένω απάντησή σου γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει το πως θα δεις το κείμενο που σου παρέθεσα εγώ μέσα απο το συγκεκριμένο βιβλίο :D:D

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου στο κρεββάτι ήταν δίπλα στον άντρα μου και όχι στο παιδί μου και ευτυχώς επειδή ο άντρας μου είναι ψυχολόγος μου έδωσε να το καταλάβω με πολύ καλό τρόπο.

 

Εξαρταται για ποια ηλικια μιλαμε. Οσο το παιδι ειναι μωρο, η θεση της μανας στο κρεβατι ειναι φυσικα διπλα στο μωρο, το οποιο βρισκεται σ'ενα ψυχικο συγκοιτιο μαζι της και δεν αντιλαμβανεται οτι ειναι ξεχωριστη οντοτητα απο τη μητερα. Αυτο μπορεις να το δεις στην πραξη σε ολες τις κοινωνιες που δεν εχει επεμβει η δυτικη ψυχολογια: το μωρο κοιμαται παντα με τη μαμα, ειτε απο τη μια πλευρα της ειτε αναμεσα σ'αυτην και τον αντρα της. Χαρη στον αποκλειστικο θηλασμο που προαγεται με το co-sleeping, υπαρχει ενα φυσικο διαστημα μεταξυ των γεννησεων.

 

Οταν το "μωρο" γινει "νηπιο" (μετα το ετος) αρχιζει σιγα-σιγα ν'αντιλαμβανεται την εννοια του "εγω" και ν'αναφερεται στον εαυτο του με τ'ονομα του - ετσι αρχιζει και η προσπαθεια του για ανεξαρτητοποιηση απο τη μητερα του. Αυτη η διαδικασια διαρκει δυο χρονια συνηθως, μεχρι που γινεται "παιδι", αποθηλαζει κι ανεξαρτητοποιειται σε μεγαλο βαθμο (τρωει και πινει μονο του, παει στην τουαλετα μονο του, ντυνεται και γδυνεται μονο του). Παντως, υπαρχουν πολλες σχολες ψυχολογιας και δεν πρεσβευουν ολες τα ιδια πραγματα, οπότε το οτι ο αντρας σου που ειναι ψυχολογος υποστηριζει οτι η θεση της μαμας στο κρεβατι ειναι διπλα στον αντρα της κι οχι στο μωρο της εξαρταται απο τη σχολη σκεψης που διδαχτηκε κι ακολουθει - ενας αλλος ψυχολογος που ακολουθει αλλη σχολη σκεψης μπορει να πρεσβευει κατι διαφορετικο. :wink: (γι'αυτο κι εχουν βγει τοσες διαφορετικες μεθοδοι για εκμαθηση υπνου, κλπ - επειδη το καθε βιβλιο εκφραζει εναν αλλο τροπο σκεψης)

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου στο κρεββάτι ήταν δίπλα στον άντρα μου και όχι στο παιδί μου και ευτυχώς επειδή ο άντρας μου είναι ψυχολόγος μου έδωσε να το καταλάβω με πολύ καλό τρόπο.

 

Εξαρταται για ποια ηλικια μιλαμε. Οσο το παιδι ειναι μωρο, η θεση της μανας στο κρεβατι ειναι φυσικα διπλα στο μωρο, το οποιο βρισκεται σ'ενα ψυχικο συγκοιτιο μαζι της και δεν αντιλαμβανεται οτι ειναι ξεχωριστη οντοτητα απο τη μητερα. Αυτο μπορεις να το δεις στην πραξη σε ολες τις κοινωνιες που δεν εχει επεμβει η δυτικη ψυχολογια: το μωρο κοιμαται παντα με τη μαμα, ειτε απο τη μια πλευρα της ειτε αναμεσα σ'αυτην και τον αντρα της. Χαρη στον αποκλειστικο θηλασμο που προαγεται με το co-sleeping, υπαρχει ενα φυσικο διαστημα μεταξυ των γεννησεων.

 

Οταν το "μωρο" γινει "νηπιο" (μετα το ετος) αρχιζει σιγα-σιγα ν'αντιλαμβανεται την εννοια του "εγω" και ν'αναφερεται στον εαυτο του με τ'ονομα του - ετσι αρχιζει και η προσπαθεια του για ανεξαρτητοποιηση απο τη μητερα του. Αυτη η διαδικασια διαρκει δυο χρονια συνηθως, μεχρι που γινεται "παιδι", αποθηλαζει κι ανεξαρτητοποιειται σε μεγαλο βαθμο (τρωει και πινει μονο του, παει στην τουαλετα μονο του, ντυνεται και γδυνεται μονο του). Παντως, υπαρχουν πολλες σχολες ψυχολογιας και δεν πρεσβευουν ολες τα ιδια πραγματα, οπότε το οτι ο αντρας σου που ειναι ψυχολογος υποστηριζει οτι η θεση της μαμας στο κρεβατι ειναι διπλα στον αντρα της κι οχι στο μωρο της εξαρταται απο τη σχολη σκεψης που διδαχτηκε κι ακολουθει - ενας αλλος ψυχολογος που ακολουθει αλλη σχολη σκεψης μπορει να πρεσβευει κατι διαφορετικο. :wink: (γι'αυτο κι εχουν βγει τοσες διαφορετικες μεθοδοι για εκμαθηση υπνου, κλπ - επειδη το καθε βιβλιο εκφραζει εναν αλλο τροπο σκεψης)

 

Φυσικά και συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες, όσον αφορά φυσικά τις σχολές ψυχολογίας. Και διαφωνώ βεβαίως κάθετα με την δική σου κοσμοθεωρία. Θεωρώ ότι είναι τεράστιο λάθος να κοιμάται η μητέρα μαζί με το παιδί παρότι το έκανα και εγώ τους πρώτους μήνες της ζωής του. Και θεωρώ ακόμη μεγαλυτερο λάθος και πολύ επικίνδυνο να κοιμάται και στο ίδιο κρεββάτι. Όσον αφορά το θηλασμό αυτός μπορεί να γίνεται κανονικότατα και όταν το παιδί κοιμάται στο δωμάτιο του. Το ξέρω γιατί εγώ το έκανα όσο θήλαζα και η κολλητή μου που θηλάζει ακόμη το κάνει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αλλά αυτός είναι ο δικός μου τρόπος αντιμετώπισης. Και ο δικός μου τρόπος διαπαιδαγώγισης στο δικό μου παιδί. Την γνώμη μου λέω και δεν προσπαθώ να την επιβάλλω σε κανέναν. Για μένα αυτή είναι και η σωστή. Για σένα αυτή είναι λάθος. Μα για αυτό εμείς οι άνθρωποι ούτως ή άλλως είμαστε νοήμονα όντα: γιατί μπορούμε και σκεπτόμαστε και αναλύουμε και πράτουμε ανάλογα με αυτό που μας ταιριάζει. Το ότι ο άντρας μου είναι ψυχολόγος δεν το είπα για να αποδείξω κάτι. Το είπα για να επισημάνω ότι κάποιος ο οποίος βλέπει αν θες τα πράγματα και απο την επαγγελματική τους πλευρά και όχι μόνο τη συναισθηματική εμένα με βοήθησε να κατασταλάξω ως προς την αντιμετώπιση που θα έχω απέναντι σε κάποια πράγματα που είχαν να κάνουν με το παιδί μας. Το τι είναι σωστό και τι λάθος εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες και είναι διαφορετικό για τον καθένα απο μας. Αυτό ήθελα να πω, για αυτό έβαλα και το απόσπασμα απο το βιβλίο. Γιατί κάποιοι άλλοι το θεωρούν σαδιστικό γιατί το αντιλαμβάνονται αλλιώς. Εγώ παλι το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά και θεωρώ σαδιστική τη μέθοδο που το αφήνεις να πλαντάζει στο κλάμα και μεγάλο λάθος την μέθοδο που εφαρμόζεις εσύ. Κοινώς επέλεξα βάσει του χαρακτήρα μου και του τι θα μπορούσα φυσικά να κάνω. Το δια ταύτα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να κάνει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει και που θεωρεί ότι είναι το καλύτερο για την οικογένεια του. Για ολόκληρη την οικογένεια. Αυτή είναι η γνώμη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Το δια ταύτα κατά την ταπεινή μου άποψη είναι να κάνει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει και που θεωρεί ότι είναι το καλύτερο για την οικογένεια του. Για ολόκληρη την οικογένεια.

 

Αυτό ακριβώς! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και διαφωνώ βεβαίως κάθετα με την δική σου κοσμοθεωρία. Θεωρώ ότι είναι τεράστιο λάθος να κοιμάται η μητέρα μαζί με το παιδί παρότι το έκανα και εγώ τους πρώτους μήνες της ζωής του. Και θεωρώ ακόμη μεγαλυτερο λάθος και πολύ επικίνδυνο να κοιμάται και στο ίδιο κρεββάτι.

 

Μισο λεπτο, εγω δεν ειπα οτι αυτη ηταν η ΔΙΚΗ μου κοσμοθεωρια, ουτε οτι θεωρω "λαθος" να μην κοιμαται το μωρο στο ιδιο κρεβατι με τη μαμα του! Εσυ εβγαλες αυτα τα συμπερασματα. :wink: Εγω απλά σου εξηγησα οτι υπαρχουν διαφορετικες σχολες σκεψης στον τομεα της Ψυχολογιας, αρα στο θεμα του co-sleeping δεν ειναι απολυτο το "σωστο" και το "λαθος". Εγω βιωσα την εγκυμοσυνη μου σε μια μη-δυτικη κοινωνια οπου το αναμενομενο ηταν το μωρο να κοιμαται εν μεσω των γονιων του, αλλά επειδη ειχα ολους τους Ελληνες συγγενεις μου να λενε οτι πρεπει να κοιμαται χωριστα και τους ακουσα, τους 2 πρωτους μηνες ταλαιπωρηθηκα αφανταστα εχοντας το σε πορτ-μπεμπε. Μπορεις να ισχυριστεις οτι αυτο που ειναι συνηθες στην Ελλαδα ειναι το "σωστο" ενω το συνηθες σε μια αλλη χωρα "λαθος"? (μ'αυτη τη λογικη, ειναι συνηθες στην Ελλαδα να μην ανακυκλωνουμε, ενω στη Γερμανια ειναι συνηθες το αντιθετο - ειναι αυτο "σωστο" ή "λαθος"?) Κι εσυ τους πρωτους μηνες κοιμοσουν μαζι με το μωρο. Γιατι θεωρεις οτι το "σωστο" ηταν να κοιμηθειτε μαζι για τους "χ" μηνες που κοιμηθηκατε, αντι για λιγοτερους ή περισσοτερους? Ποιος ψυχολογος αποφασισε το συγκεκριμενο αριθμο των μηνων που το μωρο μπορει να κοιμαται μαζι με τη μαμα? Πες μου το ονομα του και θα σου πω αλλο ονομα αλλου ψυχολογου που δινει διαφορετικο αριθμο μηνων ή ετων. Κι αλλου, που δινει παλι διαφορετικο αριθμο. Καταλαβες τι εννοω με το "υπαρχουν διαφορετικες σχολες σκεψης"? :wink:

 

Εγώ παλι το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά και θεωρώ σαδιστική τη μέθοδο που το αφήνεις να πλαντάζει στο κλάμα και μεγάλο λάθος την μέθοδο που εφαρμόζεις εσύ.

 

Μα πού ξερεις ποια μεθοδο εφαρμοσα εγω? Αφου πουθενα δεν αναφερθηκα στο πώς το δικο μου παιδι αρχισε να κοιμαται ολη νυχτα! :lol:

Καμια μεθοδο δεν εφαρμοσα! Απλά εκανα αυτα που μου υπαγορευε το ενστικτο μου κι οι γνωσεις μου: αναμονη μεχρι το νευρικο συστημα του μωρου να ωριμασει αρκετα, ευρεση μεταβατικου αντικειμενου, κλπ. Εκ των υστερων διαβασα το βιβλιο που προτεινα ("The No-Cry Sleep Solution"), το οποιο ειναι πολυ καλογραμμενο κι εχει συγκεντρωμενα οσα εκανα εγω απο μονη μου κι ακομη περισσοτερα. Αν το διαβασεις, θα βρεις πολλα κοινα με το βιβλιο που προτεινεις εσυ (καθημερινη εφαρμογη προγραμματος, κλπ), με μια διαφορα: δε χρειαζεται ν'αφησεις το μωρο να κλαιει, τοσο αποτελεσματικο ειναι! :wink:

 

Οσο για το αν ειναι "πολυ επικινδυνο" να κοιμαται το μωρο μαζι με τη μαμα, υπαρχουν επιστημονικες ερευνες που δειχνουν οτι οχι μονο δεν ειναι επικινδυνο αλλά ειναι πολυ ωφελιμο για το μωρο, μονο που δεν ειναι το θεμα αυτου του τοπικ. :!:

Link to comment
Share on other sites

"ο Γιωργάκης θα καταλάβει τελικά ότι ο μπαμπάς και η μαμά δεν τον έχουν αφήσει μόνο του, ότι τον αγαπάνε πάρα πολύ, μα, όσο πολύ και να κλάψει και όσες σκηνές και να κάνει"

 

Η δικη μου ενσταση ειναι ακριβως αυτη: αντιμετωπιζει το μωρο σα να "κανει σκηνες", δηλαδη μεταφερει πανω στο μωρο αντιδρασεις των ενηλικων. Τα μωρα δεν κανουν σκηνες, τα μωρα κλαινε γιατι εχουν πολυ συγκεκριμενες αναγκες που πρεπει να καλυπτονται. Τα νηπια ειναι αλλο θεμα, τα μωρα ομως ειναι μοναδικα πλασματα που αποζητουν την καλυψη των βασικων αναγκων τους. Γι'αυτο δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε μεθοδους πειθαρχιας σε παιδια κατω του ετους.

Link to comment
Share on other sites

Και διαφωνώ βεβαίως κάθετα με την δική σου κοσμοθεωρία. Θεωρώ ότι είναι τεράστιο λάθος να κοιμάται η μητέρα μαζί με το παιδί παρότι το έκανα και εγώ τους πρώτους μήνες της ζωής του. Και θεωρώ ακόμη μεγαλυτερο λάθος και πολύ επικίνδυνο να κοιμάται και στο ίδιο κρεββάτι.

 

Μισο λεπτο, εγω δεν ειπα οτι αυτη ηταν η ΔΙΚΗ μου κοσμοθεωρια, ουτε οτι θεωρω "λαθος" να μην κοιμαται το μωρο στο ιδιο κρεβατι με τη μαμα του! Εσυ εβγαλες αυτα τα συμπερασματα. :wink: Εγω απλά σου εξηγησα οτι υπαρχουν διαφορετικες σχολες σκεψης στον τομεα της Ψυχολογιας, αρα στο θεμα του co-sleeping δεν ειναι απολυτο το "σωστο" και το "λαθος". Εγω βιωσα την εγκυμοσυνη μου σε μια μη-δυτικη κοινωνια οπου το αναμενομενο ηταν το μωρο να κοιμαται εν μεσω των γονιων του, αλλά επειδη ειχα ολους τους Ελληνες συγγενεις μου να λενε οτι πρεπει να κοιμαται χωριστα και τους ακουσα, τους 2 πρωτους μηνες ταλαιπωρηθηκα αφανταστα εχοντας το σε πορτ-μπεμπε. Μπορεις να ισχυριστεις οτι αυτο που ειναι συνηθες στην Ελλαδα ειναι το "σωστο" ενω το συνηθες σε μια αλλη χωρα "λαθος"? (μ'αυτη τη λογικη, ειναι συνηθες στην Ελλαδα να μην ανακυκλωνουμε, ενω στη Γερμανια ειναι συνηθες το αντιθετο - ειναι αυτο "σωστο" ή "λαθος"?) Κι εσυ τους πρωτους μηνες κοιμοσουν μαζι με το μωρο. Γιατι θεωρεις οτι το "σωστο" ηταν να κοιμηθειτε μαζι για τους "χ" μηνες που κοιμηθηκατε, αντι για λιγοτερους ή περισσοτερους? Ποιος ψυχολογος αποφασισε το συγκεκριμενο αριθμο των μηνων που το μωρο μπορει να κοιμαται μαζι με τη μαμα? Πες μου το ονομα του και θα σου πω αλλο ονομα αλλου ψυχολογου που δινει διαφορετικο αριθμο μηνων ή ετων. Κι αλλου, που δινει παλι διαφορετικο αριθμο. Καταλαβες τι εννοω με το "υπαρχουν διαφορετικες σχολες σκεψης"? :wink:

 

Εγώ παλι το αντιλαμβάνομαι διαφορετικά και θεωρώ σαδιστική τη μέθοδο που το αφήνεις να πλαντάζει στο κλάμα και μεγάλο λάθος την μέθοδο που εφαρμόζεις εσύ.

 

Μα πού ξερεις ποια μεθοδο εφαρμοσα εγω? Αφου πουθενα δεν αναφερθηκα στο πώς το δικο μου παιδι αρχισε να κοιμαται ολη νυχτα! :lol:

Καμια μεθοδο δεν εφαρμοσα! Απλά εκανα αυτα που μου υπαγορευε το ενστικτο μου κι οι γνωσεις μου: αναμονη μεχρι το νευρικο συστημα του μωρου να ωριμασει αρκετα, ευρεση μεταβατικου αντικειμενου, κλπ. Εκ των υστερων διαβασα το βιβλιο που προτεινα ("The No-Cry Sleep Solution"), το οποιο ειναι πολυ καλογραμμενο κι εχει συγκεντρωμενα οσα εκανα εγω απο μονη μου κι ακομη περισσοτερα. Αν το διαβασεις, θα βρεις πολλα κοινα με το βιβλιο που προτεινεις εσυ (καθημερινη εφαρμογη προγραμματος, κλπ), με μια διαφορα: δε χρειαζεται ν'αφησεις το μωρο να κλαιει, τοσο αποτελεσματικο ειναι! :wink:

 

Οσο για το αν ειναι "πολυ επικινδυνο" να κοιμαται το μωρο μαζι με τη μαμα, υπαρχουν επιστημονικες ερευνες που δειχνουν οτι οχι μονο δεν ειναι επικινδυνο αλλά ειναι πολυ ωφελιμο για το μωρο, μονο που δεν ειναι το θεμα αυτου του τοπικ. :!:

 

Δεν κατάλαβα ότι δεν την εφάρμοσες. Απο αυτά που μου είπες παραπάνω θεώρησα ότι για να την προτείνεις την έχεις εφαρμόσει. εγώ προσωπικά προτείνω κάτι μόνο όταν το έχω εφαρμόσει για αυτό μπερδεύτηκα. Γράψε λάθος! :D

Όσο για το παράδειγμα, το θεωρώ λίγο ατυχές χωρίς παρεξήγηση. Για μωρά μιλάμε και όχι για αλουμινένια τενεκεδάκια. Και θα σου πω και κάτι που πραγματικά δεν θέλω να το παρεξηγήσεις ή να θεωρήσεις ότι εγώ παρεξήγησα κάτι που μου είπες. Δεν με ξέρεις και σε διαβεβαιώ ότι ο τρόπος σκέψης μου είναι πάρα πολύ ανοιχτός. Δεν είμαι "ελληνάρα" με την κακή έννοια πάντα. Δηλαδή δεν έχω στο μυαλό μου ελληνικο τροπο σκέψης, γαλλικό τρόπο σκέψης, κινέζικο τρόπο σκέψης, κλπ. έχω ΑΤΟΜΙΚΟ τρόπο σκέψης που δεν έχει σύνορα και κλισέ. Ούτε προκαταλήψεις και πρέπει. Όσο το γιατί θεωρώ ότι έπρεπε να κοιμηθώ λιγότερο με το παιδί μου, αυτό είναι δική μου διαπίστωση για κάτι που βίωσα και θεωρώ ότι έπρεπε να το είχα βιώσει διαφορετικά. Αυτοκριτική λέγεται εκ των υστέρων για τη δική μου και μόνο περίπτωση. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μου υποδεικνύει κανένας ψυχολόγος το τι θα σκέφτομαι όταν κάνω την αυτοκριτική μου!!! Αν ήταν έτσι δεν θα κάναμε άλλη δουλειά όλη μέρα :D:D:D:D

Επειδή όπως είπες και παραπάνω υπάρχουν πολλές διαφορετικές σχολές και πολλοι διαφορετικοί τρόποι σκέψης, εγώ δεν έκανα τίποτα περισσότερο απο το να σου αναλύσω τι υπαγορεύει το δικό μου ένστικτο και οι δικές μου γνώσεις :D

όσο για αυτό που λες αν είναι επικύνδινο ή όχι να κοιμάται ανάμεσα στους γονείς το μωρό εξακολουθώ και θεωρώ ότι είναι παρα μα παρα πολύ επικίνδυνο. Και υπάρχουν άλλες τόσες έρευνες που συμμερίζονται τη δική μου άποψη. Για αυτό σου είπα, διαβάζεις αποτελέσματα ερευνών, αποκτάς σφαιρική αντίληψη και κρατάς αυτό που θεωρείς ότι είναι σωστό για σένα και για ολόκληρη την οικογένεια σου :D

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω απολυτα με την tasuki ,στα μωρα κατω των 2 ετων δεν εχει οριμασει ακομα το κεντρικο νευρικο τους συστημα με αποτελεσμα να ξυπνανε περιεργες ωρες και να εχουνε προβληματα υπνου ,και αυτα δεν τα λεω εγω μου τα εχει πει ψυχολογος . Ενα παιδι δεν το παρατας να κλαιει για να κοιμηθει , ειναι βιαιο και απανθρωπο , διοτι στο τελος αποκοιμιετε απιο κουραση . Εν πασι περιπτωση ενα παιδακι δεν το παραταμε στο κρεββατι του να κλαιει , τα μωρα αντιμετωπιζουνε πολυ το στρες αποχωρισμου , φοβουνται οτι μπορει να τα παρατισαμε και να φυγαμε . Ειμαι υπερ του ενα παιδακι να κοιμαται και με τους γονεις του καποιες φορες , εμεις τον περνουμε στο κρεββατι μας στισ 6.30 το πρωι που θα ξυπνησει και τα μεσημερια τον κοιμιζουμε αγκαλια . Δεν νομιζω οτι ειναι κατι κακο , δηλαδη ποιο ειναι το κακο ? οτι το παιδι θα μαθει στην αγαπη ? ειναι κακο το παιδι να δενεται τοσο πολυ με τους γονεις του ? Ειναι αυτες οι βλακειες περι αγκαλιες που μας ελεγαν οταν γεννηθηκε ο μικρος , να μην τον κακομαθουμε , ε λιπον εμεις συνεχεια αγκαλιες τον ειχαμε και τι εγινε ? τωρα ειναι 13 μηνων και δεν θελει αγκαλιες ... θελει να τον αφηνεις να παιζει και να κινειτε , τι θα ειχαμε καταφερει αμα ακουγαμε τις ανοητες συμβουλες ??? τπτ στο ιδιο αποτελεσμα θα φταναμε και δεν θα ειχαμε διξει τοσο πολυ την ζεστασια μας στον μπομπιρα .

Τα μωρα δεν ειναι σκυλια για να τα εκπαιδευεις , ελεος δηλαδη , τα παιδια τα μαθαινεις διαφορα για τη ζωη με αγαπη και κατανοηση , τα μορφωνεις , τα γεμιζεις αγαπη . Οπως λεει και το τικερακι μιας κοπελας εδω στο φορουμ , "καλυτερα να περισευει σε ενα παιδι η αγαπη παρα να λειπει " .

Link to comment
Share on other sites

[

όσο για αυτό που λες αν είναι επικύνδινο ή όχι να κοιμάται ανάμεσα στους γονείς το μωρό εξακολουθώ και θεωρώ ότι είναι παρα μα παρα πολύ επικίνδυνο. Και υπάρχουν άλλες τόσες έρευνες που συμμερίζονται τη δική μου άποψη.

 

Κουκλα μου εγω οσο θυμαμαι τον εαυτο μου θυμαμαι οταν τρομαζα να τρεχω στο κρεββατι του μπαμπα και της μαμας μου , ε δεν νομιζω οτι απεκτησα και τπτ ψυχολογικα απο αυτο ή να επαθα κατι ή να απεκτισα εξαρτηση απο τους γονεις μου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[
όσο για αυτό που λες αν είναι επικύνδινο ή όχι να κοιμάται ανάμεσα στους γονείς το μωρό εξακολουθώ και θεωρώ ότι είναι παρα μα παρα πολύ επικίνδυνο. Και υπάρχουν άλλες τόσες έρευνες που συμμερίζονται τη δική μου άποψη.

 

Κουκλα μου εγω οσο θυμαμαι τον εαυτο μου θυμαμαι οταν τρομαζα να τρεχω στο κρεββατι του μπαμπα και της μαμας μου , ε δεν νομιζω οτι απεκτησα και τπτ ψυχολογικα απο αυτο ή να επαθα κατι ή να απεκτισα εξαρτηση απο τους γονεις μου .

 

Κούκλα μου και εγώ αυτό που λέω είναι η γνώμη μου. Επειδή δεν έπαθες κάτι εσύ δεν σημαίνει ότι θεωρώ ότι είναι και σωστό. Για το ΔΙΚΟ ΜΟΥ παιδί και μόνο. Λάθος συμπέρασμα έβγαλες απο αυτά που συζητάμε με την κοπέλα παραπάνω. Εγώ αναφερόμουν στον κίνδυνο καταπλάκωσης του μωρού αν μπει ανάμεσα στο ζευγάρι στο κρεββάτι. Δεν νομίζω ότι ειπωθηκε όλο αυτό το πράγμα που μου αναφέρεις. Ούτε είπα ποτέ ότι αν το παιδι τρομάξει απο κάτι και θέλει να έρθει σε μας δεν θα το αφήσω!! Δεν είμαι τέρας, προς Θεού. Μάνα είμαι και εγώ και το αγαπάω όσο και εσύ το δικό σου. Ούτε χιλιοστό λιγότερο. Απλώς έχω άλλο τρόπο αντιμετώπισης αυτό είναι όλο :D

Link to comment
Share on other sites

για την καταπλακωση εχεις δικιο , ε3αλλου δεν ειπα οτι περνω τον δικο μας ολοκληρο το βραδυ ποτε , σε αυτο ειμαι και εγω καθετη και δεν νομιζω οτι "γουσταρει" κιολας το μικρο να ειναι σε μας το βραδυ παρα στην κρεββαταρα του. Προς Θεου καλο μου ποτε δεν υπονοησα οτι δεν λατρευεις το παιδακι σου, ισα ισα , μια μανα που ασχολειτε και ενημερωνεται τοσο πολυ μαλλον τρελα εχει με τα παιδια της παρα το αντιθετο .

Link to comment
Share on other sites

για την καταπλακωση εχεις δικιο , ε3αλλου δεν ειπα οτι περνω τον δικο μας ολοκληρο το βραδυ ποτε , σε αυτο ειμαι και εγω καθετη και δεν νομιζω οτι "γουσταρει" κιολας το μικρο να ειναι σε μας το βραδυ παρα στην κρεββαταρα του. Προς Θεου καλο μου ποτε δεν υπονοησα οτι δεν λατρευεις το παιδακι σου, ισα ισα , μια μανα που ασχολειτε και ενημερωνεται τοσο πολυ μαλλον τρελα εχει με τα παιδια της παρα το αντιθετο .

 

Για την καταπλάκωση μιλούσα παραπάνω. Αυτό εννοούσα :D Για αυτό έγραψα και όλο αυτό το κατεβατό. Το ξέρω ότι δεν υπονόησες τίποτα, απλά είμαι λίγο μπλα μπλα και γεμίζω σελίδες προκειμένου να γίνω απόλυτηα κατανοητή. :oops:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν είναι μόνο η καταπλάκωση,έχετε σκεφτεί να μην τον πάρετε χαμπάρι την ώρα που θα κοιμάστε και να βρεθεί ο μικρός κάτω απο το κρεβάτι?εμενα την πρώτη φορά που είχε πέσει είχε κάνει τέτοιο σημάδι στο κεφάλι και στην μυτούλα που έχουν περάσει 3 μήνες και είναι ακόμα σημαδεμένος!!!και σήμερα το πρωί μου έπεσε για δεύτερη φορά!δεν τον κοιμίζουμε μαζι (από τις αρχές γενάρη αν θυμάμαι καλά), αλλά εχθές μας πήρε ο ύπνος όλους μαζί καθώς παίζαμε στο κρεβάτι και το πρωί ακούω μπαμ !!ε ήταν ο μικρός στο πάτωμα!ευτυχώς που με είχε πιάσει η τεμπελιά μου και δεν είχα πιάσει την κουβέρτα που είχε πετάξει χθες απο το κρεβάτι και έπεσε πάνω της!!!θεωρώ πολύ επικίνδυνο να κοιμίζεις το παιδί μαζί σου ειδικά αν πέφτεις και ξερένεσαι όπως έγω και δεν καταλαβαίνεις τίποτα.Προσωπικά πιστεύω ότι ο ύπνος όπως και γενικά η ανατροφή των παιδιών μας είναι θέμα της φιλοσοφίας μας, των απόψεων μας, της ανατροφής μας αλλά και των ρυθμών που έχει η κάθε οικογένεια, προσωπικά πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να διαβάσουμε τα θετικά και τα αρνητικά του να κοιμάται ή να μην κοιμάται μαζί μας το παιδί και να επιλέξουμε αυτό που θεωρούμε πιο υγιές για το παιδί μας και για την οικογένεια μας.Παραθέτω κάποια link που βρήκα που ίσως σας βοηθήσουν :

http://www.cosleeping.org

http://www.nytimes.com/2007/10/23/health/23well.html?incamp=article_popular

http://www.drhull.com/EncyMaster/C/co-sleeping.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Co-sleeping

Link to comment
Share on other sites

O kathe gonios kanei auto pou nomizei oti einai kalutero kai tairiazei stis anagkes kathe oikogeneias ! emeis apo thn proti mera balame thn mpempa se dikos ths krebati kai domatio. An kai thilazo apokleistika pigenoerxomai kathe bradu apo domatio se domatio. To theoro epikindino na koimate mazi mas. Diabasa kai ego oti den einai epikindino kai malista boithaei sto sundromo efnidiou thanatou...alla parola auta gnorizontas to pos koimate o antras mou kai ego, theoro pio asfales gia to diko mou moro to diko tou krebati Nai ta mora exoun anagki thn mama alla exoun kai tin diki tous prosopikotita! I mama prepei na einai ekei na ta frontizei na ta taizei kai na ta dinei agapi...alla apo thn thn stigmi pou bgainei apo thn koilia mas einai enas ksexoristos anthropos...nomizo i fush kserei kalutera pote prepei na apoxoristei i mama apo to paidi...allios tha ebgainan apo thn koilia mas polu megalutera!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδιά δεν είναι μόνο η καταπλάκωση

 

Δεν τιθεται τετοιο θεμα, εκτος αν η μαμα εχει μεθυσει ή εχει παρει υπνωτικα χαπια ή ναρκωτικες ουσιες. Αυτα τα γραφει κι η παιδιατρος Αννα Πατσουρου. Στο χωριο της καταγωγης μου ενα μωρο ειχε οντως καταπλακωθει απο τη μανα του, η οποια ομως ειχε γυρισει απο γλεντι γαμου οπου ειχε γινει στουπι, επιβεβαιωνοντας τον κανονα.

 

έχετε σκεφτεί να μην τον πάρετε χαμπάρι την ώρα που θα κοιμάστε και να βρεθεί ο μικρός κάτω απο το κρεβάτι?εμενα την πρώτη φορά που είχε πέσει είχε κάνει τέτοιο σημάδι στο κεφάλι και στην μυτούλα που έχουν περάσει 3 μήνες και είναι ακόμα σημαδεμένος!!!και σήμερα το πρωί μου έπεσε για δεύτερη φορά!δεν τον κοιμίζουμε μαζι (από τις αρχές γενάρη αν θυμάμαι καλά), αλλά εχθές μας πήρε ο ύπνος όλους μαζί καθώς παίζαμε στο κρεβάτι

 

Μα γι'αυτο ακριβως επεσε: επειδη δεν κανετε co-sleeping, το κρεβατι δεν ηταν διαμορφωμενο ετσι ωστε να προφυλασσει το μωρο. Εμεις που καναμε co-sleeping απο τον 3ο μεχρι τον 13ο μηνα, δεν επεσε ουτε μια φορα. Ποτε δε θα τολμουσα να κοιμηθω με μωρο σε κρεβατι χωρις ειδικο καγκελο! Αυτο που κανατε εσεις ηταν πολυ επικινδυνο (οπως διαπιστωσες και μονη σου απο το σημαδι που απεκτησε!).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν είναι μόνο η καταπλάκωση

 

Δεν τιθεται τετοιο θεμα, εκτος αν η μαμα εχει μεθυσει ή εχει παρει υπνωτικα χαπια ή ναρκωτικες ουσιες. Αυτα τα γραφει κι η παιδιατρος Αννα Πατσουρου. Στο χωριο της καταγωγης μου ενα μωρο ειχε οντως καταπλακωθει απο τη μανα του, η οποια ομως ειχε γυρισει απο γλεντι γαμου οπου ειχε γινει στουπι, επιβεβαιωνοντας τον κανονα.

 

έχετε σκεφτεί να μην τον πάρετε χαμπάρι την ώρα που θα κοιμάστε και να βρεθεί ο μικρός κάτω απο το κρεβάτι?εμενα την πρώτη φορά που είχε πέσει είχε κάνει τέτοιο σημάδι στο κεφάλι και στην μυτούλα που έχουν περάσει 3 μήνες και είναι ακόμα σημαδεμένος!!!και σήμερα το πρωί μου έπεσε για δεύτερη φορά!δεν τον κοιμίζουμε μαζι (από τις αρχές γενάρη αν θυμάμαι καλά), αλλά εχθές μας πήρε ο ύπνος όλους μαζί καθώς παίζαμε στο κρεβάτι

 

Μα γι'αυτο ακριβως επεσε: επειδη δεν κανετε co-sleeping, το κρεβατι δεν ηταν διαμορφωμενο ετσι ωστε να προφυλασσει το μωρο. Εμεις που καναμε co-sleeping απο τον 3ο μεχρι τον 13ο μηνα, δεν επεσε ουτε μια φορα. Ποτε δε θα τολμουσα να κοιμηθω με μωρο σε κρεβατι χωρις ειδικο καγκελο! Αυτο που κανατε εσεις ηταν πολυ επικινδυνο (οπως διαπιστωσες και μονη σου απο το σημαδι που απεκτησε!).

 

άντε και το βάζεις το κάγκελο και δεν πέφτει κάτω. Ποιός μου λεει εμένα ότι ένα βράδυ που θα πέσω ξερή απο την κούραση δεν θα τον πλακώσω? και αν το πλακώσω και δεν το καταλάβω? Τα λινκ που έχει επισυνάψει η renik παραπάνω αξίζουν να τους ρίξεις μια ματιά παντως. ενημερωτικά πάντα :D

Link to comment
Share on other sites

Sharing a bed with your baby

A guide for breastfeeding mothers

 

Breastfeeding is best for your baby's health and your own health. The longer you breastfeed, the greater the health benefits for you both.

It is recommended that your baby shares a room with you for at least

the first 6 months, as this helps with breastfeeding and protects babies

against cot death. Bringing your baby into bed with you means that you can breastfeed in

comfort. This may be why mothers who share a bed with their baby tend t

breastfeed for longer than those who don't.

As it is easy to fall asleep while breastfeeding, especially when lying down,

there are some important points to consider before taking your baby into

bed with you.

In particular, adult beds are not designed with infant safety in mind. Babies can die if they get trapped or wedged in the bed or if a parent lies on them.

So the safest place for a baby to sleep is in a cot by your bed.

However, you can reduce the risk of accidents and, because bed sharing helps with breastfeeding, you may find this leaflet useful.

 

Important - when not to sleep with your baby

Smoking increases the risk of cot death. You should make sure that you

don't fall asleep with your baby in your bed if you (or any other person in the bed) are a smoker, even if you never smoke in bed.

Never sleep with your baby on a sofa or armchair.

Falling asleep with your baby is also dangerous if you (or any other person in the bed) might find it hard to respond to the baby, For example f you:

􀀠 have drunk alcohol

􀀠 have taken any drug (legal or illegal) which could make you extra sleepy

􀀠 have any illness or condition which affects your awareness of your baby

􀀠 are otherwise unusually tired to a point where you would find it difficult

to respond to your baby.

It also may be safest not to bed share in the early months if your baby was born preterm, was small at birth or if he has a high temperature.

 

Reduce the risk of accidents and overheating

Sofas are very dangerous for babies as they can become trapped down the sides or in the cushions. Never lie down or fall asleep with your baby on a sofa or armchair.

Adult beds are not designed for babies. To prevent your baby overheating,

suffocating or becoming trapped:

􀀠 The mattress must be firm and flat - waterbeds, bean bags and sagging

mattresses are not suitable;

􀀠 Make sure that your baby can’t fall out of bed or get stuck between the

mattress and the wall;

􀀠 The room must not be too hot (16-18oC is ideal);

􀀠 Your baby should not be overdressed - he should not wear any more clothes than you would wear in bed yourself;

􀀠 The covers must not overheat the baby or cover the baby’s head;

􀀠 Your baby must not be left alone in or on the bed as even very young babies can wriggle into dangerous positions;

􀀠 Your partner should know if your baby is in the bed;

􀀠 If an older child is also sharing your bed, you or your partner should sleep between the child and the baby;

􀀠 Pets should not share a bed with your baby If you have any questions, your midwife or health visitor will be able to advise you.

 

Your sleeping position

 

If you are bed sharing, it is important to make sure that your baby cannot go under the covers or into the pillow.

Most mothers who are breastfeeding automatically sleep facing their baby

with their body in a position which protects the baby by stopping him moving up or down the bed (see picture).

Your baby will usually lie on his side to breastfeed. When not actually feeding, he should be put on his back to sleep, never on his front or side.

If you are bottle feeding the safest place for your baby to sleep is in a

cot by your bed.

 

UNICEF and the Baby Friendly Initiative

The United Nations Children's Fund, UNICEF, is working globally to help every child reach his or her full potential. We work in more than 150 countries, supporting programmes to provide children with:

􀂄 improved health and nutrition

􀂄 safe water and sanitation

􀂄 education

UNICEF also helps children who need special protection, such as child labourers and victims of war.

UNICEF UK's Baby Friendly Initiative works with hospitals, health centres and GP surgeries, to help them ensure that pregnant women and new mothers get the support they need to breastfeed successfully. We encourage the health services to improve the care they provide in line with international best practice standards. Those that do so can

apply for the prestigious 'Baby Friendly' award from

UNICEF and the World Health Organisation.

 

Foundation for the Study of Infant Deaths

Foundation for the Study of Infant Deaths is one of the UK's leading baby charities working to prevent sudden infant deaths and promote baby health. FSID funds research, promotes health advice to parents and professionals and supports bereaved families.

More information on FSID and the health advice to protect babies from cot deaths and accidents can be seen at http://www.sids.org.uk/fsid/ or call the Helpline on 0870 787 0554.

To make a donation to help fund FSID's lifesaving work please call 020 7222 8003.

Foundation for the Study of Infant Deaths (FSID), Artillery House, 11-19 Artillery Row, London SW1P 1RT.

 

The UNICEF UK Baby Friendly Initiative and the Foundation for the Study of Infant

Deaths have issued this leaflet together in order to give parents clear information about both the benefits of bed sharing and the situations in which bed sharing is unsafe.

 

 

http://www.babyfriendly.org.uk/pdfs/sharingbedleaflet.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι από ανεύθυνο έως εγκληματικό να μη λαμβάνονται όλα τα μέτρα για την ασφάλεια του παιδιού όλο το 24ωρο, όταν κοιμάται στο κρεβάτι του, όταν κοιμάται στο κρεβάτι των γονιών του, όταν τρώει, όταν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι aglaia. Το ότι έβγαλε ένας οργανισμός μια ανακοίνωση δεν σημαίνει ότι δεν θα την αναθεωρήσει μετά απο κάποια χρόνια. Όπως θα ξέρεις και εσύ που ασχολείσαι με το θέμα της έρευνας, τα αποτελέσματα αλλάζουν με την ταχύτητα του φωτός.

 

Απο τη δική μου πλευρά προτιμώ να ακούσω το ένστικτό μου το οποίο μου λέει να μην το βάλω σε καμμία περίπτωση το παιδί ανάμεσα σε μένα και τον άντρα μου. Και επίσης να μην το κοιμήσω στο ίδιο κρεβάτι με μας. Εγώ είμαι κατά του να κοιμάται το μωρό στο ίδιο δωμάτιο πόσο πια στο ίδιο κρεβάτι. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία που βασίζεται στο δικό μου ένστικτο και σε άλλα αποτελέσματα ερευνών που αν ψάξω για τα site θα τα βρω και θα στα παραθέσω. Μπορεί να είμαι λάθος και μπορεί να είσαι λάθος. Εγώ νοιώθω ότι κινδυνεύει και ο,τι και να μου πει ο οποιοσδήποτε δεν αλλάζω με τίποτα γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Σε άλλα πράγματα είμαι πολύ πιο ανοιχτή :D

 

Θα σε παρακαλούσα πολύ επειδή πολλές μανούλες δεν ξέρουν αγγλικά να μεταφράσεις για αυτές το κείμενο ή να γράψεις μια περίληψη έτσι ώστε τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε όλοι τι γράφεις. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι aglaia. Το ότι έβγαλε ένας οργανισμός μια ανακοίνωση δεν σημαίνει ότι δεν θα την αναθεωρήσει μετά απο κάποια χρόνια. Όπως θα ξέρεις και εσύ που ασχολείσαι με το θέμα της έρευνας, τα αποτελέσματα αλλάζουν με την ταχύτητα του φωτός.

 

Απο τη δική μου πλευρά προτιμώ να ακούσω το ένστικτό μου το οποίο μου λέει να μην το βάλω σε καμμία περίπτωση το παιδί ανάμεσα σε μένα και τον άντρα μου. Και επίσης να μην το κοιμήσω στο ίδιο κρεβάτι με μας. Εγώ είμαι κατά του να κοιμάται το μωρό στο ίδιο δωμάτιο πόσο πια στο ίδιο κρεβάτι. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία που βασίζεται στο δικό μου ένστικτο και σε άλλα αποτελέσματα ερευνών που αν ψάξω για τα site θα τα βρω και θα στα παραθέσω. Μπορεί να είμαι λάθος και μπορεί να είσαι λάθος. Εγώ νοιώθω ότι κινδυνεύει και ο,τι και να μου πει ο οποιοσδήποτε δεν αλλάζω με τίποτα γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα. Σε άλλα πράγματα είμαι πολύ πιο ανοιχτή :D

 

Θα σε παρακαλούσα πολύ επειδή πολλές μανούλες δεν ξέρουν αγγλικά να μεταφράσεις για αυτές το κείμενο ή να γράψεις μια περίληψη έτσι ώστε τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε όλοι τι γράφεις. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

alla apo thn thn stigmi pou bgainei apo thn koilia mas einai enas ksexoristos anthropos...

 

Το μωρό δεν είναι ικανό να αντιληφθεί τον εαυτό του ως ξεχωριστή προσωπικότητα το πρώτο διάστημα, σε αυτό συμφωνούν όλες οι σχολές ψυχολογίας...

 

nomizo i fush kserei kalutera pote prepei na apoxoristei i mama apo to paidi...allios tha ebgainan apo thn koilia mas polu megalutera!

Δεν υπάρχει κανένα είδος θηλαστικού που να μεγαλώνει μακριά από τη μαμά του το πρώτο διάστημα, η φύση δεν έχει κάνει εξαίρεση για μας... Ειδικά για τα θηλαστικά που δεν μπορούν να περπατήσουν από την αρχή, η φύση έχει προνοήσει για την εγγύτητα μητέρας-μωρών...

 

Ο άνθρωπος γεννάει τα πιο ανώριμα μωρά στο ζωικό βασίλειο. Φαίνεται ότι το μεγάλο κεφάλι του ανθρώπου δεν επιτρέπει να γίνει ο τοκετός αργότερα. Σε όλα τα είδη που τα μωρά γεννιούνται ανώριμα η μαμά μένει κοντά τους για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε σχέση με τα είδη που τα μωρά τους περπτατάνε...

 

Έχουν γίνει ενδελεχείς σχετικές μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

alla apo thn thn stigmi pou bgainei apo thn koilia mas einai enas ksexoristos anthropos...

 

Το μωρό δεν είναι ικανό να αντιληφθεί τον εαυτό του ως ξεχωριστή προσωπικότητα το πρώτο διάστημα, σε αυτό συμφωνούν όλες οι σχολές ψυχολογίας...

 

nomizo i fush kserei kalutera pote prepei na apoxoristei i mama apo to paidi...allios tha ebgainan apo thn koilia mas polu megalutera!

Δεν υπάρχει κανένα είδος θηλαστικού που να μεγαλώνει μακριά από τη μαμά του το πρώτο διάστημα, η φύση δεν έχει κάνει εξαίρεση για μας... Ειδικά για τα θηλαστικά που δεν μπορούν να περπατήσουν από την αρχή, η φύση έχει προνοήσει για την εγγύτητα μητέρας-μωρών...

 

Ο άνθρωπος γεννάει τα πιο ανώριμα μωρά στο ζωικό βασίλειο. Φαίνεται ότι το μεγάλο κεφάλι του ανθρώπου δεν επιτρέπει να γίνει ο τοκετός αργότερα. Σε όλα τα είδη που τα μωρά γεννιούνται ανώριμα η μαμά μένει κοντά τους για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε σχέση με τα είδη που τα μωρά τους περπτατάνε...

 

Έχουν γίνει ενδελεχείς σχετικές μελέτες...

 

Αγλαία καλώς ή κακώς έχουμε κάτι που μας ξεχωρίζει απο το ζωικό βασίλειο: νοημοσύνη. Ορισμένα λοιπόν πραγματα, επειδή με τη νοημοσύνη έχει έρθει και η δημιουργία συνθηκών τέτοιων που και τη ζωή μας κάνουν ευκολότερη και δημιουργούν και άλλες προϋποθέσεις απο το να μέναμε στις σπηλιές ή στο ύπαιθρο, λειτουργούν τελείως διαφορετικά απο ότι στα ζώα. Το καταλαβαίνω ότι οι γάτες κάθονται με τα μωρά τους συνέχεια και κοιμούνται μαζί αλλά απο την άλλη εμείς δεν μένουμε σε χωράφι δίπλα σε κάδους σκουπιδιών φοβούμενοι ότι αν κουνήσουμε βήμα απο τα παιδιά μας θα έρθει ο μπαμπάς τους να τα φάει!!

 

Αυτό που πιστεύω ότι εννοεί η σοφία είναι ότι το μωρό δεν χρειάζεται απο την στιγμή που βγήκε απο την κοιλιά της μαμάς του να είναι προσκολλημένο πάνω στην μητέρα του 24 ώρες το 24ωρο. Αυτή είναι η γνώμη της και με βρίσκει προσωπικά απόλυτα σύμφωνη. Ακόμη και τα ζώα στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο τα αφήνουν τα μωρά τους μόνα τους. Αναγκαστικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι η σοφία επειδή θεωρεί ότι δεν πρέπει να κοιμάται με το παιδί της είναι λάθος και η έρευνα της unicef σωστή. Επίσης οι περισσότερες σχολές ψυχολογίας θεωρούν ότι το μωρό δυσκολεύεται και αργεί πολύ περισσότερο να δει τον εαυτό του ως ξεχωριστή οντότητα όταν υπάρχει τόσο μεγάλη προσκόλληση με τη μητέρα.

 

Για αυτό σου λέω, απο γνώμες και δημοσιεύσεις... άπειρες!! Με όλων των ειδών τα αποτελέσματα για το ίδιο θέμα. Επίσης, αυτό που θέλω να σου πω και δεν θέλω να το παρεξηγήσεις γιατί το λέω τελείως καλοπροαίρετα είναι ότι βασίζεσαι πολύ σε δημοσιεύσεις. Οι δημοσιεύσεις αλλάζουν. Και ενίοτε μαγειρεύονται κιόλας για λόγους εξυπηρέτησης σκοπών που δεν είναι επι του παρόντος να το συζητήσουμε. Και αυτό στο λέω εκ των έσω, γιατί ασχολούμαι με στατιστική. Αυτό που προσωπικά θέλω να ακούσω είναι η γνώμη σου και όχι το κατεβατό με τη δημοσίευση. Αυτό έχει αξία για μένα προσωπικά και σημασία. :D:D

Link to comment
Share on other sites

ego exo mia aporia gia tis mamades pou thilazoun kai koimounte me ta paidia tous. Otan teleiosei o thilasmos ta bazete ta mora sas na reuonte? Giati ego kanaduo fores pou koimithika me to mwro..me peire o upnos eno thilaze kai ksipnisa otan akousa to moro na bgazei goulies. Giauto protimo na ksupnao kala , na thilazei, na reuete..na sigoureumai oti einai sosta skepasmeno kai oti to prosopaki tou anoixto !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι περισσότερες σχολές ψυχολογίας θεωρούν ότι το μωρό δυσκολεύεται και αργεί πολύ περισσότερο να δει τον εαυτό του ως ξεχωριστή οντότητα όταν υπάρχει τόσο μεγάλη προσκόλληση με τη μητέρα.

 

Ποιες ειναι αυτες? Γιατι εγω ξερω ακριβως το αντιθετο! Πες μας ολα τα συγκεκριμενα ονοματα, να δουμε αν εχεις δικιο κι οσα ξερουμε εμεις τα ξερουμε λαθος ή μηπως τελικα δεν ειναι ετσι οπως τα ηξερες εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...