Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταφυλόκοκκος….πάλι !


Recommended Posts

Λοιπόν με το που γυρίσαμε και φέτος από τις διακοπές ξαναεμφάνισε σταφυλόκοκκο.

Είχε από πεσίματα και διάφορα άλλα στις διακοπές τα ποδαράκια του μέσα στα χτυπήματα και από χθες είδα ότι έκαναν φουσκάλες πάλι και είναι σταφυλόκοκκος το έμπειρο μάτι του σταφυλόκοκκου :D

Μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω έτσι ώστε να μην εξαπλωθεί και χρειαστεί να πάρουμε αντιβίωση όπως πέρυσι που είχε γίνει χάλια ?

Αυτό που κάνω είναι να του βάζω betadine και να κλείνω το μολυσμένο σημείο με fucicort γαζούλα έτσι ώστε να μην έρθει σε επαφή με άλλα σημεία του σώματος του.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομιζω οτι περναει χωρις αντιβιωση.. ειχα παθει μικρη και επερνα ενα μηνα αντιβιωση.. δυστυχως οταν τα παιδακια πανε στα χωματα ειναι πολυ πιθανον να κολλησουν κατι τετοιο.. αλλα και τι να κανεις.. να μην το αφησεις να παιξει?

Πηγαινε στο γιατρο να το προλαβεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

DALIA περαστικά σας και να μη ταλαιπωρηθεί το παιδάκι σου πάλι! Στο γιατρό γρήγορα και ζήτα τη συμβουλή του!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς κάθε χρόνο τέτοια εποχή μας επισκέφτεται....

πήρα τηλ. και τον γιατρό και μου είπε σχεδόν αυτά που κάνω και ίσως γλιτώσουμε αντιβίωση.

Μια φορά την ημέρα betadine και 2 φορές fucidin και κανα 2 μέρες όχι χώματα, επίσης μου είπε ναι μεν να καλύβω το σημείο που μολύνθηκε αλλά όχι συνέχεια πρέπει να αερίζεται..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fucidin (όχι fucicort) και καλός αερισμός της περιοχής.

 

Κοριτσάκι μου τυφλό χα χα οκ συμφωνώ με τον αερισμό, το ίδιο είπε και ο παιδίατρος.Πως όμως θα φιαφυλάξω το άλλα σημεία αν το υγρό μπορεί να το ακουμπήσει και να το μεταφέρει ανά πάσα στιγμή ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάμμα καλέντουλας έχεις δοκιμάσει? είναι το αντίστοιχο του betadine στο πιο φυσικό του.

 

όχι δεν έχω δοκιμάσει..θα το κάνω όμως γιατί όχι..

να υποθέσω ότι το βρίσκω σε φαρμακείο που πουλάνε ομοιοπαθητικά φάρμακα ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας ...............!!!!!

να ρωτήσω εγώ κάτι κολλάει από άτομο σε άτομα ?

η μόνο σε αυτόν που το έχει σε διάφορα σημεία του σώματος του ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας ...............!!!!!

να ρωτήσω εγώ κάτι κολλάει από άτομο σε άτομα ?

η μόνο σε αυτόν που το έχει σε διάφορα σημεία του σώματος του ?

 

Koλλάει ναι.

Αν π.χ έχω εγώ κανένα σπυράκι ή ανοιχτή πληγούλα και έρθει σε επαφή το υγρό που βγάζουν οι πληγές του μικρού τότε θα κολλήσω και εγώ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα ομοιοπαθητικά για σταφυλόκοκκο υπάρχουν τα staphylococcinum , pyrogenium και hepar. Πρέπει όμως να ρωτήσεις κάποιον εσύ τις συγκεντρώσεις και την συχνότητα λήψης.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ για τα περαστικά.

ευτυχώς οι πληγές ξεράθηκαν χωρίς να χρειαστεί να πάρουμε αντιβίωση, παρά μόνο την αντιβιωτική κρέμα.

eirinitas σ'ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες..θα προμηθευτώ σίγουρα για τον επόμενο σταφυλόκοκο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

πείτε μου κορίτσια

ποια αντιβίωση παίρνεται για σταφυλόκοκκο?

 

είχαμε πριν μια εβδομάδα μια πληγή

πήραμε fucidin αντιβίωση για μια εβδομάδα

έκλεισε και μετά τώρα απο ένα γδάρσιμο άνοιξε πάλι

και μας είπε ξανά αντιβίωση για να φύγει το μικρόβιο

Link to comment
Share on other sites

πείτε μου κορίτσια

ποια αντιβίωση παίρνεται για σταφυλόκοκκο?

 

είχαμε πριν μια εβδομάδα μια πληγή

πήραμε fucidin αντιβίωση για μια εβδομάδα

έκλεισε και μετά τώρα απο ένα γδάρσιμο άνοιξε πάλι

και μας είπε ξανά αντιβίωση για να φύγει το μικρόβιο

 

:( δυστυχώς δεν θυμάμαι την αντιβίωση, μια φορά πήραμε μόνο που είχε προχωρήσει πολύ.( ευτυχώς δεν είχε χρειαστεί 2ο μπουκάλι,ξεράθηκαν )

Σίγουρα δεν ήταν fucidin.

Γιατί δεν το προσπαθείς κανένα 24ωρο με betadine και fucidin lipid από τη στιγμή που είναι μόνο μία η πληγή ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντάλια και εγω ταλαιπωριομουν ως παιδι και εφηβη απο σταφυλόκοκο παντα στην περιοχή του στέρνου στηθους....και θυμαμαι την τελευταια φορα που ειχα παλι ημουν 17-18 χρονων μου ειχε δωσει μια κρεμα απο Ζ...αγγλικο και ειχα κανει μονο μια βδομαδα και φυγανε.

 

Link to comment
Share on other sites

:( δυστυχώς δεν θυμάμαι την αντιβίωση, μια φορά πήραμε μόνο που είχε προχωρήσει πολύ.( ευτυχώς δεν είχε χρειαστεί 2ο μπουκάλι,ξεράθηκαν )

Σίγουρα δεν ήταν fucidin.

Γιατί δεν το προσπαθείς κανένα 24ωρο με betadine και fucidin lipid από τη στιγμή που είναι μόνο μία η πληγή ?

 

DALIA στην πρώτη πληγή που είχαμε έκανα υπομονή 10 μέρες και ήμουν μόνο με αλοιφή, όταν είδα οτι μεγάλωνε πηρα τηλ το γιατρό

το θέμα είναι οτι με τη δεύτερη τώρα πληγή πανικοβλήθηκα

φαβάμαι ,δεν έτυχε να ακούσω ποτέ για σταφυλόκοκκο και ξαναπήρα τον γιατρό τηλ ο οποίος μου είπε πάλι αντιβίωση

μου ανέφερε οτι οσταφυλόκοκκοσ φεύγει δύσκολα και ότι μερικοί παίρνουν και 2 μπουκαλάκια αντιβίωση γι αυτό να μη φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

DALIA στην πρώτη πληγή που είχαμε έκανα υπομονή 10 μέρες και ήμουν μόνο με αλοιφή, όταν είδα οτι μεγάλωνε πηρα τηλ το γιατρό

το θέμα είναι οτι με τη δεύτερη τώρα πληγή πανικοβλήθηκα

φαβάμαι ,δεν έτυχε να ακούσω ποτέ για σταφυλόκοκκο και ξαναπήρα τον γιατρό τηλ ο οποίος μου είπε πάλι αντιβίωση

μου ανέφερε οτι οσταφυλόκοκκοσ φεύγει δύσκολα και ότι μερικοί παίρνουν και 2 μπουκαλάκια αντιβίωση γι αυτό να μη φοβάμαι

 

ναι έτσι είναι φεύγει δύσκολα...

ο γιατρός χωρίς να το δει είπε ότι είναι σταφυλόκοκος...?

ο γιος μου όταν τον είχε πιάσει είχε πάνω από 50 πληγές στο σωματάκι του...

Μυρίζουν ?

βγάζουν υγρό ?

οι ήδη υπάρχουσες "ανοίγουν" γίνοντε πιο πλατιές ?

ξεκίνησαν από μικρά σπυράκια και μεγάλωναν ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται πρεπει να ειναι και της μικρης μου σταφυλλοκοκος. Ειχα παθει μια φορα και εγω μικρη αλλα απο ενα γατακι που ειχα βρει και σε ολο το σωμα. Η μικρη ευτυχως εχει μονο ενα αλλα μεγαλωνει. Της δινω fucicort και ελπιζω να περασει συντομα!

 

Ξερετε μηπως αν ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη?

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Dalia μου βάζε συνέχεια ιώδιο, σε κάθε σπυράκι με διαφορετικό βαμβάκι. Εγώ χρησιμοποιώ μπατονέτες για να μην ξοδεύω πολύ βαμβάκι..:cool::cool::cool:

Βάζε fusidin, όχι fusicort γιατί μπορεί να το κάνει μεγάλη φλεγμονή, ξέρω την πατήσαμε και εμείς... Εξάλλου η fusidin είναι πιο ακίνδυνη γιατί δεν έχει κορτιζόνη. 3 φορές την ημέρα μπορείς να βάζεις.

Άσε τις πληγές ανοιχτές!!! (αν τις κλείσεις θα μαζευτεί το πύον και το μολυσμένο αίμα μέσα και θα κάνει φλεγμονή και θα έχετε άλλα μετά...)

Να προσέχεις τα σπυριά, μόλις πάνε να ανοίξουν ή αν άνοιξαν να τα καθαρίζεις συνέχεια με ιώδιο και να βάζεις την κρέμα.

Η καλύτερη λύση είναι μόλις πάει να βγει το σπυρί να βάζεις συνέχεια ιώδιο για να ξεραθούν και να μην χρειαστεί κρέμα ή αντιβίωση.

Επίσης και τα κουνούπια μπορούν να κάνουν σπυριά από σταφυλλόκοκο. Αν δείτε τσιμπίματα να βάζετε αμέσως ιώδιο!!!

 

Εμείς όταν είχε προχωρήσει πολύ η μόλυνση παίρναμε αντιβίωση proceff ή augmentin( κάπως έτσι). Καλές είναι για αυτή τη δουλειά.

 

περαστικά σας!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαινεται πρεπει να ειναι και της μικρης μου σταφυλλοκοκος. Ειχα παθει μια φορα και εγω μικρη αλλα απο ενα γατακι που ειχα βρει και σε ολο το σωμα. Η μικρη ευτυχως εχει μονο ενα αλλα μεγαλωνει. Της δινω fucicort και ελπιζω να περασει συντομα!

 

Ξερετε μηπως αν ειναι επικινδυνο για την εγκυμοσυνη?

 

Αν βάζεις fusidin και όχι fusicort δεν θα έχεις πρόβλημα...Και γενικώς προτιμάω την fusidin πιο πολύ από την άλλη.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

ντάλια την είδε ο γιατρός την πρώτη πληγή και μας είπε οτι πιθανόν να είναι σταφυλόκοκκος όχι σίγουρα

όταν βγήκε και η δεύτερη μου το επιβεβαίςσε απο το τηλ

έχει υγρό αλλά δε μυρίζει

ευτυχώς τώρα καθάρισε και ξεραίνεται

εμείς απο κουνούπι έγινε

 

αμάν και μ αυτά τα κουνούπια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας εγινε απο κουνουπι και δεν το προλαβα απο την αρχη γιατι μου ελεγαν ολοι δεν ειναι τιποτα, αστο και θα περασει αλλα μεγαλωνε και δεν μπορουσα να μην βαλω καποια κρεμα. Την Fucicort μου ειπε ο παιδιατρος να την βαλω. Παντως ειδα σημερα οτι το κακαδι παει να φυγει και εχει ξεραθει... οποτε υπομονη και την επομενη φορα θα κοιταξω να το προλαβω!

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...