Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ?


ματινα

Recommended Posts

Μαμαδες καλησπερα.Εχω μια μπουμπου 5,5 μηνων και μεχρι τωρα

κοιμαται στο δωματιο μαζι μας.Θα ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες

μαμαδες ποε πρεπει να παει στο δωματιο της? :wink:

matina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υπαρχει πρεπει?ειναι κ η δικια μου τοσο κ οταν σκεφτομαι οτι θα παει διπλα απο την μια χαιρομαι αλλα απο την αλλη...

παντως η μαια στο μαιευτηριο μου ειχε πει στο εξαμηνο ειναι καλη ηλικια

Link to comment
Share on other sites

Εμείς την βάλαμε γύρω στους 5 μήνες αν και ο γιατρός μας είχε πει κοντά στο εξάμηνο, αλλά η καημενούλα μου δεν χωρούσε άλλο στην καλαθούνα. Ήθελε να τεντωθεί, χτυπούσε στην καλαθούνα και γκρίνιαζε συνεχώς. Πάντως δεν είχαμε πρόβλημα με την προσαρμογή στο δωμάτιο της, αμέσως κοιμήθηκε μια χαρά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι γιατροί λένε στους 6 μήνες.

Εγώ όμως τον έβαλα από τον 1ο μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα και τώρα την μικρή όταν έρθει με το καλό θα την βάλω αμέσως στο δωμάτιο γιατί δεν μου αρέσει να κοιμόμαστε εμείς όλοι μαζί και να μείνει ο γιός μου μόνος του.

Σίγουρα θα θέλει να έρθει και εκείνος μαζί μας.

Μπορείς να δεις τι θα σου πει και ο παιδίατρος σου.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αρχικά σκόπευα να την πάω στο δωμάτιό της στους 6 μήνες, αλλά αναγκάστηκα τελικά να την πάω στους 4μιση γιατί δεν χώραγε στην καλαθούνα (ήταν πάντα ψηλή για την ηλικία της). Δεν αντιμετώπισα πάντως κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδίατρος σε εμάς είπε ότι σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει ''πρέπει''. Όταν είναι έτοιμοι οι γονείς τότε είναι καλό να γίνει. Εμείς την βάλαμε 4 1/2 μηνών. Μέχρι τότε ο ύπνος της ήταν λίγο ανήσυχος στο δωμάτιό μας γιατί κοιμόταν σε λίκνο και είχε αρχίσει να στριμώχνεται. Ίσως πάλι να την ενοχλούσαμε κι εμείς :roll: Από το πρώτο βράδυ που την πήγαμε σην κούνια της κοιμόταν πολύ πιο ήρεμα.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απο 20 ημερων τον εχουμε στο δωματιο του.πολλες φορες βεβεια αν ειναι αρρωστουλης ή ανησυχος κοιμαται μαζι μας..

 

παντως δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια καταλληλη ηλικια ..οταν νοιωσεις ετοιμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχουν πρέπει...αυτό μου είχε πει η παιδίατρος, η οποία λόγω στενότητος χώρου το δικό της το παιδί το είχε μέχρι 2 ετών..και εμείς την μικρή μου, την είχαμε μέχρι 18 μηνων μαζί μας, βέβαια στην κούνια της πήγαινε μόνο για ύπνο,τώρα είναι στον δικό της χώρο..δεν είδα να πάθει τίποτα..τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα από την υπερβολική αγάπη, από την έλλειψή της παθαίνουν...όποτε θελήσεις εσύ, και κυρίως για να είσαι εσύ πιο άνετα με τον άντρα σου, την πηγαίνεις..σκέψου παλαιότερες δεκαετίας που δεν είχαν αυτές τις ανέσεις και κοιμόνταν όλοι μαζί σε 1 δωμάτιο, λόγω ανάγκης..έπαθε κανένας από τους γονείς μας κάτι???βγήκε κανενας άντρας μαμόθρεφτος?ίσα ίσα τώρα με την τόσο έμφαση στην ψυχολογία του μωρού και μην πάθει τίποτα το παιδί και αχ και βαχ και προσοχή , όλα τα παιδάκια μας βγαίνουν κακομαθημένα και αργούν πολύ να πατήσουν στα πόδια τους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πρέπει...αυτό μου είχε πει η παιδίατρος, η οποία λόγω στενότητος χώρου το δικό της το παιδί το είχε μέχρι 2 ετών..και εμείς την μικρή μου, την είχαμε μέχρι 18 μηνων μαζί μας, βέβαια στην κούνια της πήγαινε μόνο για ύπνο,τώρα είναι στον δικό της χώρο..δεν είδα να πάθει τίποτα..τα παιδιά δεν παθαίνουν τίποτα από την υπερβολική αγάπη, από την έλλειψή της παθαίνουν...όποτε θελήσεις εσύ, και κυρίως για να είσαι εσύ πιο άνετα με τον άντρα σου, την πηγαίνεις..σκέψου παλαιότερες δεκαετίας που δεν είχαν αυτές τις ανέσεις και κοιμόνταν όλοι μαζί σε 1 δωμάτιο, λόγω ανάγκης..έπαθε κανένας από τους γονείς μας κάτι???βγήκε κανενας άντρας μαμόθρεφτος?ίσα ίσα τώρα με την τόσο έμφαση στην ψυχολογία του μωρού και μην πάθει τίποτα το παιδί και αχ και βαχ και προσοχή , όλα τα παιδάκια μας βγαίνουν κακομαθημένα και αργούν πολύ να πατήσουν στα πόδια τους...

 

ε, καλα γι'αυτο μην παιρνεις ορκο... εχω δει κι εχω δει... :wink::D:lol:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα στο νου μου οτι θα την άφηνα μονη της μετα τις 40 μερες!!!!το ειπα στο γιατρό και μου ειπε μετα τον 6ο μηνα μονο του το παιδι για να προλαβουμε τυχον αιφνίδιο θανατο. Λες και αν κοιμόμουν βαριά, εγώ ή ο άντρας μου που δεν καταλαβαίνει χριστό, θα καταλαβαίναμε αν κατι παθαινε το καημενο.

Τελικά περιπου 6 μηνων αρρωστησε αρκετα και την κρατησαμε λίγο παραπανω μαζί μας. Μετα στο δωμάτιο της μόνη. Ομως παιζει λογικα και ρολο αν θηλάζει κανεις νομίζω για το πως θα εξυπηρετηθεί καλύτερα και το μωρό και η μαμά το βραδι.

Παντως εμεις την πηγαμε στο δωμάτιό της στον 6ο μήνα

φιλάκια

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κανόνας στο πότε να βάλουμε ένα παιδί στο δωμάτιο. Όλοι κινούμαστε στα πλαίσια της λογικής και νομίζω ότι άλλος νωρίτερα άλλος λίγο αργότερα πάντως θα μπουν κάποια στιγμή.

 

Προσωπικά θεωρώ πως το παιδί πρέπει να ξεκουράζεται και να έχει το χώρο του έτσι ώστε να ηρεμεί και να χαλαρώνει καλύτερα. Το να μοιράζεται το παιδί το δωμάτιο με εμάς αισθάνομαι πως επιβαρύνεται (καταναλώνουμε περισσότερο οξυγόνο όλοι μαζί, έχει ηχορρύπανση λόγω εντονότατου ροχαλητού του συζύγου... :lol: κτλ) Επιπλέον δεν υπήρχε χώρος για να βάλω δύο παιδιά μέσα στο υπνοδωμάτιό μας (είχαμε μικρό δωμάτιο).

 

Έτσι θεώρησα πως είναι καλύτερα να μπουν στο δωμάτιό τους αμέσως. Στα δίδυμα που ήταν και τα πρώτα παιδιά κοιμόμουν μαζί τους για να νιώθω ασφάλεια. Αν και κατάλαβα πως όταν κοιμάμαι.... δεν μπορώ να προσφέρω τίποτα στα παιδιά -ούτε περισσότερη ασφάλεια. Έμεινα μέχρι 2,5 μηνών μαζί τους και μετά τα άφησα μόνα τους με την ενδοεπικοινωνία (και camera).

 

Το επόμενο το έβαλα αμέσως στο δωμάτιο αλλά κοιμόμουν στο δικό μου δωμάτιο με την ενδοεπικοινωνία στο full (τόσο δυνατά που η ανάσα του ακουγόταν στο δικό μου δωμάτιο αλλά όχι στο δικό του! :lol::lol::lol: )

 

Εε κάποιες φορές που ήταν άρρωστα κοιμόμουν κοντά τους για να ελέγχω πυρετούς κτλ κτλ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...