Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΖΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ?


Recommended Posts

απο τη στιγμη που εισερχεται στον κολπο?για ποσο δηλαδη ειναι ενεργο και αρα ικανο να γονιμοποιησει?για παραδειγμα τελευταια επαφη ειχαμε την 13η μερα του κυκλου,ειναι πιθανο αν η ωορρηξια εγινε τη 15η μερα να εγινε συλληψη?και κατι ακομα.αν η ωορρηξια γινει 15η μερα και εχεις επαφη την 16η μερα μονο,μπορει να επιτευχθει συλληψη?αρα η ερωτηση ειναι σχετικη με το χρονο ζωης του ωαριου...

η γνωμη σας και οι γνωσεις σας πολυτιμες,ευχαριστω!

και καλη επιτυχια!!!:P

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα βασω79!!

Από ό,τι έχω διαβάσει και χωρίς να είμαι ειδικός, γνωρίζω ότι το σπέρμα "ζει" 24 ώρες και το ωάριο 48 ώρες κατά μέσο όρο.

Έχουμε λίγες πιθανότητες αν έρθουμε σε επαφή 2 ημέρες πριν την ωορρηξία, και αρκετούτσικες αν κάνουμε τρελλίτσες την επόμενη ημέρα της ωορρηξίας...

Καλή σου επιτυχία!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση clelia!

εγω νομιζα οτι συμβαινει ακριβως το αντιθετο,σχετικα με τους χρονους ζωης ωαριου-σπερματοζωαριου εννοω...μπερδευτηκα τωρα πολυ!

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειχα διαβασει οτι το ωαριο ζει 2 ημερες και το σπέρμα μπορει μεχρι και το πολυ 5, εφοσον εχει εισελθει στον κολπο. Αλλα οσο παιρνανε οι μερες επιζουν πολυ λίγα σπερματοζωαρια τα πιο δυνατα και συνηθως αν οχι παντα ειναι αυτα που 'φερνουν" θυληκα εμβρυα. Οπότε εχεις πιθανοτητες;) Και αφου το εφερε η συζητηση να ξερεις οτι η εκσπερματηση οχι νωριτερα απο 2 ημερες απο προηγουμενη και οχι αργοτερα απο 4-5, ανανεωνει το σπέρμα και την κινητικοτητα και ικανοτητα του για γονιμοποιηση. Καλη επιτυχια:-).

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ναι ρε κοριτσια μηπως υπαρχει καποια ειδικος να μας το εξηγησει αυτο???για να γινει συλληψη δηλαδη πρεπει να ερθεις σε επαφη ακριβως την ημερα της ωορηξιας,η εστω 1 μερα πριν η μετα??? Δεν εχω καταλαβει...

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πάω καλά! Δίκιο έχεις, το αντίθετο ήθελα να γράψω. Είμαι στόκος συγνώμη!!!

Το ωάριο 24 ώρες και το σπερματοζωάριο 48.

:oops:

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι ρε κοριτσια μηπως υπαρχει καποια ειδικος να μας το εξηγησει αυτο???για να γινει συλληψη δηλαδη πρεπει να ερθεις σε επαφη ακριβως την ημερα της ωορηξιας,η εστω 1 μερα πριν η μετα??? Δεν εχω καταλαβει...

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ. ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ. ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΤΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 7 ΜΕΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΣΤΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΑ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΞΕΡΩ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ;)

Link to comment
Share on other sites

αχ ναι ρε κοριτσια μηπως υπαρχει καποια ειδικος να μας το εξηγησει αυτο???για να γινει συλληψη δηλαδη πρεπει να ερθεις σε επαφη ακριβως την ημερα της ωορηξιας,η εστω 1 μερα πριν η μετα??? Δεν εχω καταλαβει...

Τη προηγουμενη μερα ειναι προτιμοτερο, αν ξερεις ποτε ακριβως ειναι η ωορηξια σου, αλλα αν οντως ξερεις σιγουρα μπορεις την ιδια μερα. Βεβαια η σωστη μερα ωορηξιας βρισκεται με υπερηχο απο γυναικολογο, γιατι η μετρηση 14 ημερες πριν την περιοδο εχει +- 2 ημερες νομιζω.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα φανταζομαι οτι ολα ειναι πολυ σχετικα και εξαρτωνται κατα πολυ απο την ποιοτητα του σπερματος...αλλα ειχα ακουσει οτι το ωαριο 'ζει' μονο λιγες ωρες 7-8 το πολυ...

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι σε ντοκιμαντερ ειχα ακουσει οτι το ωαριο ζει 48 ωρες, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να ειναι εντελως απολυτο θα πρεπει να εχει καποιες ωρες +- αναλόγως και την ποιοτητα του. Οσο για το σπέρμα σιγουρα η ποιοτητα του παιζει ρολο για το ποσες μερες ζει. Απλα για να επιτυχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα κινητικοτητα φροντιζεις ωστε να ανανεωνεται το σπερμα καθε 2-5 ημερες.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη 2 μερες πριν ειναι καλα???Κατι εχω ακουσει οτι αν το κανεις κοντα στην ωορηξια κανεις αγορι???ξερετε κατι γι αυτο??

και μενα με ενδιαφερει αυτο!

για πειτε...;)

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σε ντοκιμαντερ ειχα ακουσει οτι το ωαριο ζει 48 ωρες, αλλα κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να ειναι εντελως απολυτο θα πρεπει να εχει καποιες ωρες +- αναλόγως και την ποιοτητα του. Οσο για το σπέρμα σιγουρα η ποιοτητα του παιζει ρολο για το ποσες μερες ζει. Απλα για να επιτυχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα κινητικοτητα φροντιζεις ωστε να ανανεωνεται το σπερμα καθε 2-5 ημερες.

δηλαδη δεν παιζει να εχουμε 'χασει το τρενο'?το καναμε προχθες και ξανα αυριο,οποτε ειμαστε μαλλον 'μεσα'...εεε?

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλα για να επιτυχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα κινητικοτητα φροντιζεις ωστε να ανανεωνεται το σπερμα καθε 2-5 ημερες.

μ'αρεσει το σχολιο σου!!!!!!! Καλοοοοο!!!!!!!!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

. Απλα για να επιτυχεις την καλυτερη δυνατη ποιοτητα κινητικοτητα φροντιζεις ωστε να ανανεωνεται το σπερμα καθε 2-5 ημερες.

μ'αρεσει το σχόλιο σου:-P!!!!!!!!! καλοοοοοοο!!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη 2 μερες πριν ειναι καλα???Κατι εχω ακουσει οτι αν το κανεις κοντα στην ωορηξια κανεις αγορι???ξερετε κατι γι αυτο??

Λιγο πολυ το απαντησα νωριτερα. Οσο πιο συντομα γινει η γονιμοποιηση απο την εκσπερματιση τοσο περισσοτερες ειναι οι πιθανοτητες για αγορι, εφοσον το σπερμα ειναι "τακτικα ανανεωμενο" (απο την πηγη:D) δηλαδη δεν εχει μεινει πολλες μερες στην πηγη. Η σωστη ανανεωση ειναι ανα 2-5 ημερες. Τωρα οσο περισσοτερος ειναι ο χρονος απο την εκσπερματιση μεχρι την γονιμοποιηση τοσο περισσοτερες ειναι οι πιθανοτητες για κοριτσι. Και επίσης το σπέρμα καθοριζει το φυλο του εμβρυου και συνηθως το σπέρμα που ειναι να δωσει θυληκο ζει περισσοτερο χρονο απο το σπερμα που δινει αρσενικο εμβρυο.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα,

βασουλα μου τι κανεις κουκλα μου?

δεν ειπαμε να μην αγχωνεσαι βρε παιδι μου?

εγω παντως εχω ακουσει πως το σπερματοζωαριο ζει 48 ωρες, το ωαριο απο 12 εως 24 ωρες, το σπερμα ανανεωνεται καθε 3 μερες και ο Θεος βοηθος το 2010 να μεινουμε ολες εγγυουλες.

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

μ'αρεσει το σχόλιο σου:-P!!!!!!!!! καλοοοοοοο!!!!!

Ποιο σου αρεσε καλυτερα το 'φροντιζεις' ή το οτι πρεπει να ανανεωνεται. Το οτι πρεπει να ανανεωνεται μου το εχει πει γιατρος.

Παντως το αγχος δεν ειναι συμμαχος. Βαλτε στους αντρες σας τα ποτε πρεπει ημερομηνιες κλπ και εσεις να μην το εχετε στο μυαλο σας. Καλη επιτυχια σε οσες το επιθυμουν.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν παιζει να εχουμε 'χασει το τρενο'?το καναμε προχθες και ξανα αυριο,οποτε ειμαστε μαλλον 'μεσα'...εεε?

 

βασω τωρα δεν πρεπει να το σκεφτεσαι,

αστο να κανει τη δουλεια του βρε παιδι μου(χιχιχι)

τωρα χαλααααααααααααααρωσε και απολαυσε το.

σου ευχομαι 23-24 του μηνα να μαθουμε τα ευχαριστα.

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα κι απο μενα,

βασουλα μου τι κανεις κουκλα μου?

δεν ειπαμε να μην αγχωνεσαι βρε παιδι μου?

εγω παντως εχω ακουσει πως το σπερματοζωαριο ζει 48 ωρες, το ωαριο απο 12 εως 24 ωρες, το σπερμα ανανεωνεται καθε 3 μερες και ο Θεος βοηθος το 2010 να μεινουμε ολες εγγυουλες.

καλα ειμαι κοριτσαρα μου!και δεν αγχωνομαι...αποριες εχω!

αλλωστε θα γινουν ολα οταν ειναι να γινουν...σωστα?

τι κανεις εσυ?

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

natmanou με λυγωνεις με το avatar σου κοπελα μου (σλουρπ) χαχαχα

Ειχα δει παλαιοτερα μιας κοπελας απο εδω το αβαταρ της που ηταν ενα σουπερ κεικ σοκολατας που ειχε και γλασο απο πανω, πολυ καλυτερο απο το δικο μου, ηθελες να το φας πραγματικα. Ε αφου το εβγαλε αυτη και αφου την επεισα να μου πουλήσει τα δικαιωματα :lol: του "γλυκου αβαταρ" και αφου περασαν τα Χριστουγεννα το αλλαξα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

καλαααααααααααα,κουρασμενη ειμαι απτη δουλεια,

εχει πρηστει λιγο η μητρα μου και ποναω αλλα θα το ξεπερασω,

περνω τα duphaston μου και σε 6 μερες ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ θελω να ερθει.

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλαααααααααααα,κουρασμενη ειμαι απτη δουλεια,

εχει πρηστει λιγο η μητρα μου και ποναω αλλα θα το ξεπερασω,

περνω τα duphaston μου και σε 6 μερες ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝ θελω να ερθει.

τι ακριβως κανει το duphaston?

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...