Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας!!!θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.Εχω ενα αγορακι 2 χρονων σχεδον και ενα μωρακι 3 μηνων.Με τον μεγαλο μου γιο παιζουμε παρα πολυ οταν βγαινουμε εξω βολτα στην παιδικη χαρα η σε παρκα στο σπιτι ομως δεν ξερω πως να παιξω μαζι του. Τραγικο ε?Αισθανομαι χαλια γιατι δεν ξερω πως να τον απασχολησω και το παιδακι μου γυρναει μεσα στο σπιτι γκρινιαζοντας γιατι βαριεται!!!!Τα παιχνιδια του δεν τα θελει,ενω εχει παρα πολλα,ειναι σχεδον του κουτιου...μια που τα ανοιγει και μια που τα βαζει στο καλαθακι του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να του διαβάζεις παραμύθια ή να φτιάχνετε μαζί παζλ για την ηλικία του.Τα dvd Baby Einstein τα έχεις δοκιμάσει? Είναι τέλεια, με φοβερή μουσική! Εμένα τρελαινόταν να μπαίνει κάτω από την σκηνή-σπιτάκι, που έφτιαχνα και να της διαβάζω ιστορίες ξανά και ξανά!

Την σκηνή την έφτιαχνα με ένα σεντόνι που έπιανα από τις ακρες και φτιάχναμε σαλονάκι από κάτω!:D

Link to comment
Share on other sites

Και η μικρή μου είναι κοντά στα δύο...και αυτό που κάνουμε τον τελευταίο καιρό ...και ξετρελαίνεται...είναι να δραματοποιούμε τα παραμύθια που διαβάζουμε. Ειδικά τα τρία μικρά γουρουνάκια...ή η παραλλαγή του Τριβιζά " Τα τρία μικρά λυκάκια " (εννοείται ότι το διηγείσαι σε σύντομη version)...έχουν τρελό σουξέ!Η μικρή κάνει τον Λύκο...αναπτύσσεται υποτυπώδης διάλογος...του στυλ: Τι θέλεις Λύκε; Απ: Μαμ!..μετά φυσάει...και μετά πέφτει πάνω στα μαξιλάρια, με τα οποία έχουμε φτιάξει σπιτάκι. Το ίδιο και με την Κοκκινοσκουφίτσα...όπου προσθέτουμε και τα ανάλογα αξεσουάρ...σκουφάκια, καλαθάκια, φρούτα κτλ. Και ακολουθεί τρελό κυνηγητό...μέσα στο σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 3 και πριν από τα 2 του χρόνια τρελενότανε να φτιαχνουμε κατασκευές με τουβλάκια. Ακόμα του αρέσει. Επίσης δοκίμασε να ζωγραφήσετε είτε με έναν πίνακα γραψε σβήσε είτε με διάφορα βιβλιαράκια ζωγραφικής που έχουν εικόνες και αυτοκόλλητα. Μπορεις ακόμη να του τυπώσεις από τι ιντερνετ ζωγραφιές με τους αγαπημένους του ήρωες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς το καλύτερό μας είναι να διαβάζουμε βιβλία! Μιας & έχεις & εσύ αγόρι, σου προτείνω τη σειρά "ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ" εκδ. "ΔΙΕΘΝΕΣ ΚΕΝΤΡΟ ΒΙΒΛΙΟΥ" -νομίζω-. Είναι 5 ή 6 βιβλία που έχουν σαν ήρωες απο ένα αγοράκι που έχει & απο ένα μέσο μεταφοράς π.χ. "Το τραίνο του Ρένου", "Η τράτα του Στράτου" κ.α. Έχει μια ιστοριούλα & στο τέλος έχει & ερωτήσεις. Ο μικρός μου τρελαίνεται (κάποια τα έχω μάθει απ' έξω) & σε όσα αγοράκια το έχω πάει δώρο, κολλάνε & αυτά! Επίσης πολύ γέλιο ρίχνει με το "Χρωματιστά Κοράκια" του Τριβιζά απο τις Εκδόσεις Κέδρος

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα βιβλια οι μικροι ηρωες τα εχουμε και εμςισ παρολου που ειστε κοριτσακια τα εχουμε μαθει απ εξω κανενα αλλο βιβλιο για αυτες τις ηλικιες εχετε να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει μεγαλώσει η μικρή μου στην ηλικία του δικού σου είχα ελεύθερο το σαλόνι (στην ακρη το τραπεζακι) και επερνε το ποδηλατάκι της και αλώνιζε!!! Μην νομίζεις οτι εχουμε καμία σαλονάρα όμως έχουμε λιγα επιπλα και ευκολα ελευθερώνετε ο χώρος.

 

Οσων αφορά τα βιβλία μην φοβηθείς -αν το παιδί τραβάει- να πάρεις και για μεγαλύτερες ηλικίες που έχουν περισσότερους διαλόγους και μπορείς να κάνεις διάφορες φωνες στους ήρωες. Διάβαζέτα πριν τα αγοράσεις.

 

Ενα άλλο ωραίο είναι να βάζεις μουσική χορευτική κατα προτίμηση και να χορεύετε μαζί. Ειδικά αν το κάνεις καραγκιοζιές και κωμικά ξετρελένονται!!!

 

και φυσικά ΜΑΞΙΛΑΡΟΠΟΛΕΜΟΣ!!! με το μαλακό βεβαια δλδ ο στόχος να είναι το παιχνίδι το γέλιο και η επαφή.

 

καλή διασκέδαση:-D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρασα πρόσφατα από αυτή τη φάση, κατάλαβα ότι τα παιδιά, στις περισσότερες περιπτώσεις, δεν ξέρουν πως να παίξουν με τα παιχνίδια, πρέπει εμείς να τους δείξουμε. Επίσης η υπερπληθώρα παιχνιδιών τριγύρω τους τα μπερδεύει, καλό είναι να αποσύρεις κάποια από αυτά, και όταν τα ξαναεμφανίσεις, θα δεις ότι το παιδί "ξαναανακαλύπτει" το παιχνίδι.

 

Επίσης, έχε υπόψη ότι τα παιδιά σε αυτή τη φάση δεν συγκεντρώνονται πάνω από λίγα λεπτά στο ίδιο παιχνίδι!

 

Εμείς πάντως παίξαμε πολύ με τα Little People της Fisher Price, βάζαμε τα ανθρωπάκια να μιλάνε, να περπατάνε, κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα, ναι, τα Little People είναι σούπερ! Και γενικά τα ανθρωπάκια! Έχουν βγει & Μίκυ, Γκούφυ κλπ σε αυτό το μέγεθος, έχει & το ELC διάφορα ανθρωπάκια & βέβαια υπάρχουν & Playmobil για μικρότερα παιδιά.

Επίσης έχουμε μεγάλο κόλλημα με τα LEGO. Μπορεί να κάνει πύργους όλη μέρα! (Ε, λέμε τώρα!)

Α, και -αν έχεις υπομονη να μαζεύεις ψιχουλάκια που κολλάνε παντού- δοκίμασε τις πλαστελίνες. Τους κάνει πολύ καλό & μπορείς να τις βάλεις & στο τραπέζι της κουζίνας & να κάνεις παράλληλα & τις δουλειές σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, θα σας πω την τελευταία μου ανακάλυψη! Μας είχαν φέρει δώρο μια μεγαλούτσικη φουσκωτή πισίνα με ψηλά τοιχώματα. Την φούσκωσα, έβαλα & μπαλίτσες & γίνεται χαμός! Μπαίνουν & οι δυο μέσα & κάνουν βουτιές! Σαν να έχεις μινι παιδότοπο στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Αααα, ναι, τα Little People είναι σούπερ! Και γενικά τα ανθρωπάκια! Έχουν βγει & Μίκυ, Γκούφυ κλπ σε αυτό το μέγεθος, έχει & το ELC διάφορα ανθρωπάκια & βέβαια υπάρχουν & Playmobil για μικρότερα παιδιά.

Επίσης έχουμε μεγάλο κόλλημα με τα LEGO. Μπορεί να κάνει πύργους όλη μέρα! (Ε, λέμε τώρα!)

Α, και -αν έχεις υπομονη να μαζεύεις ψιχουλάκια που κολλάνε παντού- δοκίμασε τις πλαστελίνες. Τους κάνει πολύ καλό & μπορείς να τις βάλεις & στο τραπέζι της κουζίνας & να κάνεις παράλληλα & τις δουλειές σου!

 

 

 

συγνώμη αλλα lego σε ποιο κατάστημα βρήκες διότι στα τζάμπο τιποτα δεν βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη που βγαίνω απο το θέμα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lego για μικρές ηλικίες θα βρείτε και στον Πανταζόπουλο και στον Μουστάκα. Επίσης εκτός από τα παζλ και τη ζωγραφική που και εμείς εξασκούμε έχω πάρει από το Early learning Center ένα βάζο με πλαστελίνες (σαν πλαστελίνη πιο πολύ μοιάζει με τα Play Doh) και κουπ-πατ και παίζουμε πάρα πολύ. Μπορείς να του πάρεις οποιαδήποτε πλαστελίνη και να χρησιμοποιήσεις τα κουπ πατ που φτιάχνουμε τα μπισκότα γιατί από ότι είδα είναι ίδια. Ακόμη πριν λίγο καιρό μας έφεραν δώρο ένα παιχνίδι από το ικεα το οποιό είναι ξύλινα τουβλάκια που τα συνδέεις με διάφορα εξαρτήματα (έχει και κατσαβίδια, βίδες κλπ) και φτιάχνεις αεροπλάνο, ελικόπτερο, μοτοσυκλέτα (έχει ένα βιβλιαράκι που τα δείχνει) και τώρα από μόνοι μας φτιάχνουμε διάφορα άλλα (επισημαίνω ότι αυτό ίσως δεν αφορά τη δική σας ηλικία γιατί νομίζω είναι ή από 2,5 ή από 3 ετών). Επειδή γενικά και ο δικός μου δεν είναι το στυλ να κάτσει να παίξει μόνος του καθόμαστε μαζί και κάνουμε ιστορίες πχ με τα little people έχουμε ένα ζωολογικό κήπο και κάνουμε πως ταϊζουμε τα ζωα, πως τρέχουν και παίζουν όλα μαζί γενικά ότι μου έρθει στο μυαλό....Πολύ καλή ιδέα, τουλάχιστον εμείς διασκεδάζουμε αρκετά, είναι να βάλεις τα αγαπημένα του τραγουδάκια και να τα χορέψετε παραστατικά δηλ. πχ ακούμε τους 10 μικρούς ινδιάνους και κάνουμε πως κολυμπουν, πως πετάνε τα παπούτσια τους, πως κοιμούνται ή την αρκούδα την καφέ από τη Λιλιπούλη που τρέχει με τον ξύλινο μπουφέ και τρέχουμε μέσα στο σπίτι. Αυτό το τελευταίο να σου πω την αλήθεια του αρέσει περισσότερο από όλα ποτέ δεν θα μου πει ποτέ όχι όταν του το προτείνω άλλωστε νομίζω ότι αυτό που του αρέσει είναι ότι παίζω εγώ μαζί του και όχι το παιχνίδι που κάνουμε. Ξεκίνα και θα δεις στην πορεία θα σου έρθουν πολλές ιδέες!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

και τα κουκου έχουν lego.

Τα jumbo δεν έχουν γιατί δεν είναι κινέζικα τα legο, οποτε δεν μπαίνουν μέσα στο container που έρχεται από την επαρχία της κίνας, και φυσικά ο τύπος δεν θα κάνει ξεχωριστή εισαγωγή από την Ευρώπη. Ότι μπει στο container!

(τα little peolpe κατασκευάζονται στην κίνα)

Link to comment
Share on other sites

και τα κουκου έχουν lego.

Τα jumbo δεν έχουν γιατί δεν είναι κινέζικα τα legο, οποτε δεν μπαίνουν μέσα στο container που έρχεται από την επαρχία της κίνας, και φυσικά ο τύπος δεν θα κάνει ξεχωριστή εισαγωγή από την Ευρώπη. Ότι μπει στο container!

(τα little peolpe κατασκευάζονται στην κίνα)

 

μ'αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να είχαν και playmobil που κατασκευάζονται Γερμανία

 

αλλά κάτι μπορεί να παίζεται γιατί Playmobil συνήθως δεν έχουν τα καινούρια...και έχουν πολύ λίγα σε σχεση με κου κου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλα lego σε ποιο κατάστημα βρήκες διότι στα τζάμπο τιποτα δεν βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη που βγαίνω απο το θέμα!!!!!

 

Εγώ είχα αγοράσει τα MEGA BLOCKS απο το κατάστημα ELC ( http://www.earlylearningcentre.gr/ ) που είναι ιδανικά για πιο μικρά παιδάκια. LEGO δεν θυμάμαι αν είχα δει στα JUMBO γιατί τα είχα πάρει απο ενα κατάστημα στη Γλυφάδα αλλά σίγουρα ΄θα βρεις στο ΜΟΥΣΤΑΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!Αρχισαμε και παιζουμε πολυ ωραια στο σπιτι με διαφορα απο αυτα που μου εχετε προτεινει και του αρεσουν αρκετα.Πηραμε και τα βιβλιαρακια μικροι ηρωες και του αρεσουν πολυ!!Νομιζω πως μπαινω στο νοημα:) Να ρωτησω κατι σε αυτη την ηλικια επιτρεπεται η πλαστελινη?δεν ειναι τοξικη ή υπαρχει ειδικη για παιδακια?Ρωτησα σε βιβλιοπωλειο και μου ειπαν οτι δεν ξερουν και οτι η πλαστελινη ειναι πλαστελινη. ?

Link to comment
Share on other sites

LEGO rules!

Τελευταία την έχει λόξα με ζωγραφική.

 

Έχεις χώρο να του πάρεις κανένα σπιτάκι;

 

Θα του το παρουμε τωρα τα χριστουγεννα.Εχουμε δει ενα στα τζαμπο.το βλεπω να κοιμομαστε εκει μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!!!!Αρχισαμε και παιζουμε πολυ ωραια στο σπιτι με διαφορα απο αυτα που μου εχετε προτεινει και του αρεσουν αρκετα.Πηραμε και τα βιβλιαρακια μικροι ηρωες και του αρεσουν πολυ!!Νομιζω πως μπαινω στο νοημα:) Να ρωτησω κατι σε αυτη την ηλικια επιτρεπεται η πλαστελινη?δεν ειναι τοξικη ή υπαρχει ειδικη για παιδακια?Ρωτησα σε βιβλιοπωλειο και μου ειπαν οτι δεν ξερουν και οτι η πλαστελινη ειναι πλαστελινη. ?

 

 

η πλαστελίνη των play-doh γράφει στη συσκευασία ότι περιέχει σιτάλευρο και ότι είναι από την ηλικία των 3+. και η μυρωδιά της πάντως δεν είναι σαν της κλασικής πλαστελίνης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...