Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λητώ ή Ιασω?


Recommended Posts

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι... μεταξύ των δύο μαιευτηρίων ποιο θα επιλέγατε και γιατί? Μετά την άσχημη εμπειρία μου απο το Μητέρα εννοείται οτι δεν ξαναπάω μιας και ήταν ενας σοβαρος λόγος που δεν τα καταφερα να θηλάσω... Η νοοτροπία και η ασχετοσύνη τους με τον θηλασμό δεν είχε όρια.. Φανταστείτε οτι παρόλο που ειχα παρακολουθήσει σεμινάρια της La Leche League με μπέρδεψαν τόσο εκεί που τα εχασα τελικά.. δεν ξέρω απο που να αρχίσω κ που να τελείωσω ειλικρινά.. πρώτα απ'όλα στο χειρουργείο (γέννησα με καισαρική λόγω διαβήτη κυήσεως κ ινσουλίνη) δεν μου τον εδωσαν να τον βάλω στο στήθος μου παρά μου τον ακούμπησαν για δευτερόλεπτα πάνω μου..με το ζόρι πρόλαβα να τον φιλήσω..μετα τον πήγαν στην Μενν προληπτικά κ τον πήρα την επόμενη μέρα, κάθε φορά που μου τον έφερναν ήταν φαγωμένος φουλ κ κοιμόταν του καλού καιρού..παρόλο που τους ειχα πει αποκλειστικό θηλασμό κ το εγραφε κ το ταμπελάκι πάνω αυτές τον χαβά τους..μεσα στο κουνάκι ξένο γάλα... οτι κ αν εκανα με εγραφαν παραδειγματικά..αποτέλεσμα..το παιδί ειχε μάθει στην ευκολία του μπιμπερό εγώ είχα δύσκολο στήθος με εισεχουσες θηλες για τις οποίες δεν μου ειπαν να βάλω κοχυλακια να πεταχτουν λίγο έξω αλλα θηλες σιλικόνης οι οποίες ηταν τεράστιες κ το μωρό δεν τις δεχτηκε..

 

Με λίγα λόγια...πιο νοσοκομείο κατά την γνώμη σας βοηθάει λίγο περισσότερο στο θέμα του θηλασμού έτσι ώστε να αποφύγω τα τραγικά του Μητέρα?

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η περιγραφή που κάνεις για το ΜΗΤΕΡΑ είναι σαν να μιλούσα εγώ για την εμπειρία μου στο ΙΑΣΩ, όπου γέννησα το 1ο μου παιδί. μου το έφερναν ταισμένο. το 2ο παιδί μου το γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου δεν παρατήρησα τίποτα από όσα αναφέρεις. βέβαια, ρόλο έπαιξε η μαία μου που λύνει και δένει μέσα στο ΜΗΤΕΡΑ (είναι 65 ετών και συνεργάζεται με 10 γυναικολόγους) και είναι φανατική του θηλασμού. κανείς άλλος δεν με ακούμπησε όταν γεννούσα και μου έδειξε μεθόδους θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ν ρωτησω κατι ασχετο

τ κοχυλακια τι ειναι κ πως τα ζηταμε? εχει η ξαδερφη του αντρα μου εισεχουσες θηλες κ γενναει μια βδομαδα μετα απο μενα

Link to comment
Share on other sites

η περιγραφή που κάνεις για το ΜΗΤΕΡΑ είναι σαν να μιλούσα εγώ για την εμπειρία μου στο ΙΑΣΩ, όπου γέννησα το 1ο μου παιδί. μου το έφερναν ταισμένο. το 2ο παιδί μου το γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου δεν παρατήρησα τίποτα από όσα αναφέρεις. βέβαια, ρόλο έπαιξε η μαία μου που λύνει και δένει μέσα στο ΜΗΤΕΡΑ (είναι 65 ετών και συνεργάζεται με 10 γυναικολόγους) και είναι φανατική του θηλασμού. κανείς άλλος δεν με ακούμπησε όταν γεννούσα και μου έδειξε μεθόδους θηλασμού.

 

Σοβαρά? Πήγα προχθές στο Ιασώ να πάρω τιμές και μίλησα με την προισταμένη ορόφου η οποία ορκιζόταν οτι πλέον το νοσοκομείο υποστηρίζει πολύ τον θηλασμό γιατί προφανώς θέλουν να παρουν την πιστοποιήση για νοσοκομείο φιλικό προς βρέφη.. οτι ξεκινούν να δίνουν τα μωρά απο τα χειρουργεία κιόλας για θηλασμό και πολλά άλλα.. Πότε γέννησες στο Μητέρα? Εγώ γέννησα στις 29 Νοεμβρίου 2010 μήπως γέννησες αργότερα και προσπαθούν να αλλάξουν τα δεδομένα? Τι να πώ αβυσσος..

Link to comment
Share on other sites

σορρυ ν ρωτησω κατι ασχετο

τ κοχυλακια τι ειναι κ πως τα ζηταμε? εχει η ξαδερφη του αντρα μου εισεχουσες θηλες κ γενναει μια βδομαδα μετα απο μενα

 

 

Αναστασία μου αυτά είναι της Medela και μου είπαν οτι για εισέχουσες θηλές πρέπει να εφαρμόζεται απο την 32η εβδομάδα. Ελπίζω να βοήθησα

 

Προβλήματα στο θηλασμό λόγω επίπεδων ή εισεχουσών θηλών;

Οι διαμορφωτές θηλών Nipple Formers της Medela προετοιμάζουν απαλά τις θηλές σας για τον θηλασμό. Πιέζουν ήπια τη θηλή προς τα έξω έτσι ώστε το μωρό σας να μπορεί να προσκολληθεί ευκολότερα.

Η απαλή και εύκαμπτη μεμβράνη από σιλικόνη προσφέρει μία βολική και άνετη εφαρμογή, ώστε τα προβλήματα θηλασμού να ανήκουν στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ι επίπεδες ή εισέχουσες θηλές μπορεί να δυσκολέψουν το θηλασμό. Μερικά παιδιά δυσκολεύονται να πιάσουν σωστά αυτές τις θηλές, γεγονός που μπορεί να προκαλέσει τον τραυματισμό των θηλών. Η μεμβράνη σιλικόνης του διαμορφωτή ασκεί απαλή πίεση στη θηλαία άλω, πιέζοντας έτσι προοδευτικά τη θηλή προς τα έξω. Η θεραπεία μπορεί να ξεκινήσει κατά την εγκυμοσύνη (από την 30 ή 32η εβδομάδα και μετά). Φοράτε αρχικά τον διαμορφωτή θηλών για μία ώρα την ημέρα και μετά αυξήστε προοδευτικά τη χρήση σε 8 ώρες την ημέρα περίπου. Μετά τη γέννηση του βρέφους, φοράτε τον διαμορφωτή θηλών ανάμεσα στους θηλασμούς (1/2 έως 1 ώρα πριν το θηλασμό). Αποφύγετε να τους φοράτε κατά τη διάρκεια της νύχτας, για να αποτρέψετε τυχόν ερεθισμούς.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω , θα της το πω ,εστω κ τωρα που ειναι στην 36 ν παει να της παρει

 

παντως για το θεμα θηλασμου εχω ακουσει τα καλύτερα για το Λητω,εγω εκει θα γεννησω

η αδερφη μου γεννησε 16/01 στο Ιασω κ ενω ειχε ζητησει αποκλειστικο θηλασμο το παιδι της το φερναν παντα την ωρα που φερναν και τα υπολοιπα,λες κ ολα πειναγαν την ιδια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις το δεύτερο ε? Με το καλό! Πώς παει ο διαβήτης αυτή τη φορά?

Κι εγώ με διαβήτη κύησης και ινσουλίνη και στις δυο εγκυμοσύνες, γέννησα στο Λητώ, με προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα, τα μωρά και τις δυο φορές τα πήραν για παρακολούθηση στη ΜΕΝΝ για μια ημερα (ετσι ειναι το πρωτοκολλο στις περιπτωσεις σαν τη δικιά μας, δε νομίζω να μπορεις να το αποφύγεις). Αν θες να θηλάσεις με το που θα γεννήσεις, να το συζητήσεις με τον γυναικολόγο και τη μαια σου, έτσι εκανα κι εγώ (ζητησαμε και τη γνώμη του νεογνολογου του μαιευτηρίου). Κι εγώ με επιπεδες & εισερχουσες θηλες, εμενα με διευκολυναν οι ψευδοθηλες, τις χρησιμοποιησα 6 μήνες στον γιο μου (συνολικά θηλασε 14 μήνες) και 3 μήνες την κορη μου (ειναι 19 μηνών και θηλαζει ακόμα). Ειναι αρκετά υποστηρικτικοί στον θηλασμό (στο Λητώ εννοώ), αλλα ειναι προτιμότερο να εχεις ενημερωθεί από πριν, από μόνη σου γιατί κάποιες συμβουλές που θα σου δώσουν δεν ειναι εγκυρες. Τον γιο μου μερικες φορές τον μπουκωναν ξενο χωρίς να με ρωτήσουν και χωρίς καν να με ενημερώσουν. Στην κορη μου, επειδή ημουν υποψιασμένη, πήγαινα καθε λιγο και λιγάκι και ζηταγα να μου τη φερουν να τη θηλασω (και καλα πρήστηκε το στήθος μου και τετοια) και προσπαθούσα να την εχω όσο πιο πολύ μπορούσα μαζί μου. Ερχοντουσαν και την επαιρναν για να την αλλαξουν και να τη δει ο γιατρός, όλη την υπολοιπη ώρα ήμασταν ξαπλωμενες αγκαλια και οποτε ερχοταν η νοσοκομα να την παρει ελεγα "δεν τελειώσαμε ακόμα" ;)

Mε το καλό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά? Πήγα προχθές στο Ιασώ να πάρω τιμές και μίλησα με την προισταμένη ορόφου η οποία ορκιζόταν οτι πλέον το νοσοκομείο υποστηρίζει πολύ τον θηλασμό γιατί προφανώς θέλουν να παρουν την πιστοποιήση για νοσοκομείο φιλικό προς βρέφη.. οτι ξεκινούν να δίνουν τα μωρά απο τα χειρουργεία κιόλας για θηλασμό και πολλά άλλα.. Πότε γέννησες στο Μητέρα? Εγώ γέννησα στις 29 Νοεμβρίου 2010 μήπως γέννησες αργότερα και προσπαθούν να αλλάξουν τα δεδομένα? Τι να πώ αβυσσος..

στο ΙΑΣΩ γέννησα τον Ιούνιο του 2008. το παιδί έβγαζε γουλιές γάλα μόλις μου το έφερναν. και οι κοπέλες του ορόφου ήταν αγενέστατες. τις ειδοποιούσαμε για κάτι και δεν έρχονταν ποτέ. 1 φορά μου είχαν φέρει το μωρό να το θηλάσω (τους είχα ζητήσει να το φέρνουν όποτε πεινάει) και μετά από καμμιά ώρα ειδοποίησα να έρθουν να το πάρουν (ήταν νύχτα κι ήθελα να κοιμηθώ λίγο). πέρασε άλλη 1 ώρα και δεν εμφανίστηκαν και πήρα το πυρεξάκι και βγήκα στο διάδρομο. τότε κινητοποιήθηκαν όλες μαζί. σηκώθηκαν πάνω και με ρωτούσαν πού το πάω το παιδί...

μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα από τότε.

στο ΜΗΤΕΡΑ γέννησα τον Μάιο του 2011. καμμιά σχέση, φιλικές και εξυπηρετικότατες. έβαζαν ξυπνητήρι αυτές για να μου φέρνουν το μωρό κάθε 2 ώρες που το ζητούσα.

πάντως τώρα με τον ΕΟΠΥΥ γίνεται χαμός από κόσμο στα ιδιωτικά και δεν ξέρω αν το προσωπικό επαρκεί. εγώ τον Μάιο ήμαουν σε τρίκλινο και τις 3 από τις 4 μέρες ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο.:-P

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω , θα της το πω ,εστω κ τωρα που ειναι στην 36 ν παει να της παρει

 

παντως για το θεμα θηλασμου εχω ακουσει τα καλύτερα για το Λητω,εγω εκει θα γεννησω

η αδερφη μου γεννησε 16/01 στο Ιασω κ ενω ειχε ζητησει αποκλειστικο θηλασμο το παιδι της το φερναν παντα την ωρα που φερναν και τα υπολοιπα,λες κ ολα πειναγαν την ιδια ωρα

 

Να σαι καλά κοπέλα μου και εύχομαι η ώρα η καλή και στις δύο!! Με έναν πόνο!!!!

Κι εγώ πιο πολύ για Λητώ σκέφτομαι αλλά θέλω να ακούσω κ γνώμες μην την πατήσω πάλι..

Επίσης εννοείται οτι θα κάνω rooming in αυτή την φορά παρόλο που θα ειμαι εγχειρισμένη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιμένεις το δεύτερο ε? Με το καλό! Πώς παει ο διαβήτης αυτή τη φορά?

Κι εγώ με διαβήτη κύησης και ινσουλίνη και στις δυο εγκυμοσύνες, γέννησα στο Λητώ, με προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα, τα μωρά και τις δυο φορές τα πήραν για παρακολούθηση στη ΜΕΝΝ για μια ημερα (ετσι ειναι το πρωτοκολλο στις περιπτωσεις σαν τη δικιά μας, δε νομίζω να μπορεις να το αποφύγεις). Αν θες να θηλάσεις με το που θα γεννήσεις, να το συζητήσεις με τον γυναικολόγο και τη μαια σου, έτσι εκανα κι εγώ (ζητησαμε και τη γνώμη του νεογνολογου του μαιευτηρίου). Κι εγώ με επιπεδες & εισερχουσες θηλες, εμενα με διευκολυναν οι ψευδοθηλες, τις χρησιμοποιησα 6 μήνες στον γιο μου (συνολικά θηλασε 14 μήνες) και 3 μήνες την κορη μου (ειναι 19 μηνών και θηλαζει ακόμα). Ειναι αρκετά υποστηρικτικοί στον θηλασμό (στο Λητώ εννοώ), αλλα ειναι προτιμότερο να εχεις ενημερωθεί από πριν, από μόνη σου γιατί κάποιες συμβουλές που θα σου δώσουν δεν ειναι εγκυρες. Τον γιο μου μερικες φορές τον μπουκωναν ξενο χωρίς να με ρωτήσουν και χωρίς καν να με ενημερώσουν. Στην κορη μου, επειδή ημουν υποψιασμένη, πήγαινα καθε λιγο και λιγάκι και ζηταγα να μου τη φερουν να τη θηλασω (και καλα πρήστηκε το στήθος μου και τετοια) και προσπαθούσα να την εχω όσο πιο πολύ μπορούσα μαζί μου. Ερχοντουσαν και την επαιρναν για να την αλλαξουν και να τη δει ο γιατρός, όλη την υπολοιπη ώρα ήμασταν ξαπλωμενες αγκαλια και οποτε ερχοταν η νοσοκομα να την παρει ελεγα "δεν τελειώσαμε ακόμα" ;)

Mε το καλό!

 

Σ ευχαριστώ πολύ Ζουζουνέλ για όλα τα παραπάνω!!!! Ακόμα δεν εχει εμφανιστεί ο διαβήτης αλλά είναι κ νωρίς οπότε το προσέχω με διατροφή εχω ηδη πάει σε ενδοκρινολόγο είδωμεν..

Σχετικά με το Λητώ νομίζω κ εγώ οτι ειναι λίγο πιο κοντά στις μανούλες που θέλουν να θηλάσουν απ οτι τα υπόλοιπα μακάρι να κάνω σωστη επιλογή αυτή την φορά.. αν και θα κανω rooming in όπως ειπα κ παραπάνω οποτε δεν τους παίρνει να μου το ταίζουν.

Link to comment
Share on other sites

στο ΙΑΣΩ γέννησα τον Ιούνιο του 2008. το παιδί έβγαζε γουλιές γάλα μόλις μου το έφερναν. και οι κοπέλες του ορόφου ήταν αγενέστατες. τις ειδοποιούσαμε για κάτι και δεν έρχονταν ποτέ. 1 φορά μου είχαν φέρει το μωρό να το θηλάσω (τους είχα ζητήσει να το φέρνουν όποτε πεινάει) και μετά από καμμιά ώρα ειδοποίησα να έρθουν να το πάρουν (ήταν νύχτα κι ήθελα να κοιμηθώ λίγο). πέρασε άλλη 1 ώρα και δεν εμφανίστηκαν και πήρα το πυρεξάκι και βγήκα στο διάδρομο. τότε κινητοποιήθηκαν όλες μαζί. σηκώθηκαν πάνω και με ρωτούσαν πού το πάω το παιδί...

μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα από τότε.

στο ΜΗΤΕΡΑ γέννησα τον Μάιο του 2011. καμμιά σχέση, φιλικές και εξυπηρετικότατες. έβαζαν ξυπνητήρι αυτές για να μου φέρνουν το μωρό κάθε 2 ώρες που το ζητούσα.

πάντως τώρα με τον ΕΟΠΥΥ γίνεται χαμός από κόσμο στα ιδιωτικά και δεν ξέρω αν το προσωπικό επαρκεί. εγώ τον Μάιο ήμαουν σε τρίκλινο και τις 3 από τις 4 μέρες ήμουν μόνη μου στο δωμάτιο.:-P

 

Γέννησες αργότερα απο τότε που σου λέω εγώ..προφανώς τους εχουν κράξει γι αυτό κ άλλαξαν ετσι τα πράγματα.. πάντως δεν ξαναπάω εχει φοβηθεί το μάτι μου!

Link to comment
Share on other sites

ι επίπεδες ή εισέχουσες θηλές μπορεί να δυσκολέψουν το θηλασμό. Μερικά παιδιά δυσκολεύονται να πιάσουν σωστά αυτές τις θηλές, γεγονός που μπορεί να προκαλέσει τον τραυματισμό των θηλών. Η μεμβράνη σιλικόνης του διαμορφωτή ασκεί απαλή πίεση στη θηλαία άλω, πιέζοντας έτσι προοδευτικά τη θηλή προς τα έξω. Η θεραπεία μπορεί να ξεκινήσει κατά την εγκυμοσύνη (από την 30 ή 32η εβδομάδα και μετά). Φοράτε αρχικά τον διαμορφωτή θηλών για μία ώρα την ημέρα και μετά αυξήστε προοδευτικά τη χρήση σε 8 ώρες την ημέρα περίπου. Μετά τη γέννηση του βρέφους, φοράτε τον διαμορφωτή θηλών ανάμεσα στους θηλασμούς (1/2 έως 1 ώρα πριν το θηλασμό). Αποφύγετε να τους φοράτε κατά τη διάρκεια της νύχτας, για να αποτρέψετε τυχόν ερεθισμούς.

 

Παντως η Αγλαία που ειναι σύμβουλος θηλασμού αναφερει ότι απαγορεύεται να χρησιμοποιούμε ο,τιδηποτε στις θηλές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Ετσι κι αλλιώς τιποτα δεν ειναι μόνιμο. Εγω μετά από τοσα χρονια θηλασμού (θηλαζω συνεχόμενα από το 2009) δεν εχω δει ιδιαίτερη διαφορά, δλδ ενδιάμεσα των θηλασμων οι θηλες μου επανερχονται στο αρχικό τους σχημα (το... ανυπαρκτο :) ). Το συγκεκριμόνο εξάρτημα ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει το μωρό να πιάσει το στήθος, αν χρησιμοποιηθεί λίγο πριν τον θηλασμό (βεβαια μην ξεχνάμε ότι δεν πρεπει να πιανει μόνο τη θηλή για να θηλασει σωστά, αλλά και τη θηλαία άλω), τουλαχιστον τον πρωτο καιρό. Αργότερα προσαρμόζεται και μαθαινει να θηλάζει χωρίς καμια "εξωτερική" βοήθεια.

Ριξτε μια ματιά στη σχετική ενοτητα του θηλασμού, θα βρειτε πολλές πληροφορίες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ πέρσι τον Μάιο και υποστηρίζουν υπερβολικά πολύ τον θηλασμό.Δεν ξέρω τί έκαναν παλαιότερα, αλλά τώρα σε προσανατολίζουν στο να θηλάσεις. Μόλις βγήκα από το χειρουργείο και αφού έπλυναν το μωρό μου το έφεραν στην αίθουσα ανάνηψης (ήταν περίπου 10 μαμάδες εκεί) και όλες δώσαμε το πρώτο γαλατάκι στα μωρά μας. Οι κοπέλες μας ρώταγαν αν θέλουμε αποκλειστικό θηλασμό και όσες επέλεξαν ΝΑΙ τους έφερναν συνέχεια τα μωρά- όχι προγραμματισμένα. Την 2η μέρα και μέχρι την 4η που φύγαμε , ερχόταν κάθε μέρα η προισταμένη , η οποια μας έκανε σεμινάρια περι θηλασμού και μας έφερνε τα μωρά για να μας δείξει τον σωστό τρόπο θηλασμού. Εγώ πχ της έλεγα πως πονάω (είχαν ματώσει οι θηλές μου), και μου έλεγε να προσπαθήσω, μην τα παρατήσω γιατί έχω γάλα κτλ. Με στήριξε πάρα πολύ. Γι αυτό και μου κάνει εντυπωση του τί γινόταν παλαιότερα όπως αναφέρουν κάποιες κοπέλες. Εμένα αυτό συνέβει πριν 10 μήνες και έχω να πω τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ γέννησα και έχω πολύ καλή εμπειρία σχετικά με το θηλασμό

αλλά και γενικότερα.

Βέβαια δεν αποφύγαμε ΜΙΚΡΟ-ζητήματα

αλλά οι μαίες και οι νοσοκόμες ήταν πολύ καλές, πρόθυμες και γνώστριες,

παίζει ίσως ρόλο ότι παλεύουν να επισημοποιήσουν το μαιευτήριο

σαν "φιλικό προς το θηλασμό".

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβαρά? Πήγα προχθές στο Ιασώ να πάρω τιμές και μίλησα με την προισταμένη ορόφου η οποία ορκιζόταν οτι πλέον το νοσοκομείο υποστηρίζει πολύ τον θηλασμό γιατί προφανώς θέλουν να παρουν την πιστοποιήση για νοσοκομείο φιλικό προς βρέφη.. οτι ξεκινούν να δίνουν τα μωρά απο τα χειρουργεία κιόλας για θηλασμό και πολλά άλλα..

 

Ισχύουν πάντως αυτά που σου είπε....

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο ΙΑΣΩ την προηγούμενη βδομάδα το 3ο παιδί μου και εχω να πω ότι η υποστηριξη στο θηλασμό ειναι μονο για τα μάτια και καθολου ουσιαστική. Δεν ξέρω πώς ειναι τα άλλα μαιευτηρια γιατί και τα αλλα 2 παιδια τα είχα κανει πριν 6 και 9 χρονια πάλι στο ΙΑΣΩ (τότε δεν ειχα αντιμετωπίσει πρόβλημα) και ειχα θηλάσει αποκλειστικά για 5-6 μηνες (μετά αρχισα δουλειά και εκανα μεικτή διατροφή)

 

'Οντως το φερνουν να θηλάσει στην ανάνηψη, αλλά μόλις υπάρξει οποιαδήποτε δυσκολία (χασιμο βάρους, χαμηλός πυρετός, ίκτερος κλπ), το μόνο που προτεινει ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΙΚΑ ο παιδίατρος ειναι "συμπληρωμα". Στην δική μου περίπτωση, ενω τους ειπα οτι δεν θέλω, του έδωσαν " με εντολή παιδιάτρου" χωρις πρωτα να το θηλάσω, ένα ολόκληρο μπουκάλι 70 ml(!) αφου το ειχαν παρει 3,5 ωρες για να το κάνουν μπάνιο, να το δει ο γιατρός.. (ειχα και αποκλειστικό θηλασμο και rooming in)...Αντε μετά να θηλάσω με ηρεμία.... ευτυχώς γυρισα σπίτι και ησύχασα απο όλους αυτους....

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου αυτά είναι της Medela και μου είπαν οτι για εισέχουσες θηλές πρέπει να εφαρμόζεται απο την 32η εβδομάδα. Ελπίζω να βοήθησα

 

Προβλήματα στο θηλασμό λόγω επίπεδων ή εισεχουσών θηλών;

Οι διαμορφωτές θηλών Nipple Formers της Medela προετοιμάζουν απαλά τις θηλές σας για τον θηλασμό. Πιέζουν ήπια τη θηλή προς τα έξω έτσι ώστε το μωρό σας να μπορεί να προσκολληθεί ευκολότερα.

Η απαλή και εύκαμπτη μεμβράνη από σιλικόνη προσφέρει μία βολική και άνετη εφαρμογή, ώστε τα προβλήματα θηλασμού να ανήκουν στο παρελθόν.

 

 

Kορίτσια, προσοχή. Άλλο τα κοχύλια και άλλο οι διαμορφωτές. Για τις εισέχουσες/επίπεδες θηλές χρειάζεστε διαμορφωτές και όχι κοχύλια!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι στο Λητώ υποστηρίζουν αρκετά το θηλασμό και οι μαίες είναι πρόθυμες και ευγενικές. Ακόμα και αν δεν κάνεις Rooming in, σου φέρνουν το μωρό για θηλασμό όποτε νιώσεις "φουσκωμένη". Σ' εμένα έφερε η μαία το μωρό επειδή πονούσα την 3η μέρα που κατέβηκε το γάλα και επειδή ήταν ώρα επισκεπτηρίου, έβγαλε όλο τον κόσμο από το θάλαμο.

 

Αυτό όμως που είπες με το μωρό που σου το πήραν αμέσως, αυτό δυστυχώς συμβαίνει και στο Λητώ. Και τις δύο φορές που γέννησα, ίσα που πρόλαβα να τα φιλήσω τα μωράκια μου και μου τα πήραν!! (και δεν πήγαν στη ΜΕΝΝ ή κάτι τέτοιο, απλώς τα παίρνουν αμέσως.)

 

Γενικά, εγώ έμεινα πολυ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

'Οντως το φερνουν να θηλάσει στην ανάνηψη, αλλά μόλις υπάρξει οποιαδήποτε δυσκολία (χασιμο βάρους, χαμηλός πυρετός, ίκτερος κλπ), το μόνο που προτεινει ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΙΚΑ ο παιδίατρος ειναι "συμπληρωμα". Στην δική μου περίπτωση, ενω τους ειπα οτι δεν θέλω, του έδωσαν " με εντολή παιδιάτρου" χωρις πρωτα να το θηλάσω, ένα ολόκληρο μπουκάλι 70 ml(!) αφου το ειχαν παρει 3,5 ωρες για να το κάνουν μπάνιο, να το δει ο γιατρός.. (ειχα και αποκλειστικό θηλασμο και rooming in)...Αντε μετά να θηλάσω με ηρεμία.... ευτυχώς γυρισα σπίτι και ησύχασα απο όλους αυτους....

Εγω γεννησα πριν 2 μηνες στο ΙΑΣΩ και δεν ειχα τετοια εμπειρια....

Στην ανανηψη η αληθεια ειναι οτι μου το εφερε η μαια μου, δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν την ειχα.

Όμως όσο ημουν στο δωματιο όλες οι μαιες μας ενθαρυναν να θηλασουμε, και εμενα και τις αλλες μαμαδες. Πχ μια φορά ζητησα ενα μπουκαλι γαλα και μου απαντησαν "γιατι? δεν θηλασες?"

όταν ο μικρος έκανε ίκτερο κ τον εβαλαν στην λαμπα δεν μου ειπαν τιποτα για συμπληρωμα, ουτε οι μαιες ούτε ο παιδιατρος που με ενημέρωσε. Αντιθετα μου προτειναν να αντλώ γάλα και να τους το δινω.

Γενικά επέμεναν να θηλάζουμε

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την καθαρά προσωπική μου εμπειρία γιατί δεν μπορώ να σου πω που να πας, αυτό είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση. Ξεκίνησα με γυναικολόγο του Ιασώ και δεν θα σου πω για τις φορές που μου πήραν αίμα με κάτι μούτρα μέχρι κάτω ούτε για το αλαζονικό και ξιπασμένο τους υφάκι λες και μου έκαναν χάρη. Θα σου πω μόνο ότι και στην αυχενική διαφάνεια και στη Β' επιπέδου που πρόκειται για σοβαρές και υποτίθεται εξονυχιστικές εξετάσεις, κυριολεκτικά με ξεπέταξαν. Ειδικά στη Β' επιπέδου την οποία μου έκαναν μέσα σε λιγότερο από 10 λεπτά-με το ρολόι-μου έλεγαν διάφορες τρομολαγνικές αρλούμπες δήθεν ότι το παιδί έχει κοντό μηριαίο οστό και μπορεί να χρειαστώ διακοπή κύησης (το λες αυτό σε έγκυο πεντέμιση μηνών; ) και να πάω σε ένα μήνα να την ξανακάνω (προφανώς για να ξαναεισπράξουν). Αδερφή φίλης μου πάλι στο Ιασώ πάλι στη Β' επιπέδου, της έλεγαν ότι το παιδί δεν έχει εγκέφαλο για να κάνει αμνιο και ορμονικές, να σκάσει 7 χιλιάρικα και στο τέλος να δεί -τί σύμπτωση!- πως όλα ήταν μια χαρά. Δυστυχώς δεν είναι το μόνο περιστατικό που έχω δεί με τα μάτια μου να συμβαίνει στο συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ μωρών όπως πλέον το αποκαλώ.Δεν είναι τυχαίο που την ημέρα της Β' επιπέδου που μου είπαν αυτή τη χαζομάρα, τους έβρισα, αρνήθηκα να πληρώσω και πήρα επί τόπου τηλέφωνο το Λητώ, χωρίς να γνωρίζω κανέναν από εκεί μέσα, χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία χωρίς τίποτα, να κλείσω κλαίγοντας ραντεβού για δεύτερη Β' επιπέδου. Πήγα το ίδιο απογευμα ο υπερηχογραφιστής με καθησύχασε πως όλα ήταν μια χαρά και τελικά βρήκα γυναικολόγο απο εκεί μέσα και γέννησα εκεί.ΕΚτός από μια μαία που ήταν κάπως, όλες οι υπόλοιπες ήταν φιλικές και εξυπηρετικές και με τον θηλασμό με βοήθησαν πάαααρα πολύ, μου έφερναν το παιδί συνέχεια για να το ταίσω, μου έδειχναν πώς να το κάνω κλπ.Κάποια φάουλ έκαναν και γενικά πιστεύω πως όσο υποστηρικτικά και να φαίνονται τα ιδιωτικά μαιευτήρια ως προς τον θηλασμό, ξένο γάλα δίνουν στάνταρ έστω και λίγο, αλλά μπροστά σε αυτά που μου λες δεν ήταν τίποτα.Σε γενικές γραμμές ψηφίζω Λητώ δαγκωτό.Καλή επιτυχία σε ότι και να διαλέξεις και με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα στο Λητω και δεν το συζητω το ποσο ευχαριστημενη εμεινα...Θα στο προτεινα ανεπιφυλακτα..Η προισταμενη μαια αλλα και ολες οι μαιες με βοηθησαν πολυ και φυσικα δεν εδωσαν καθολου ξενο γαλα (τον ειχα συνεχεια μαζι μου)ο θηλασμος πηγε υπεροχα και απο το τικερ μου φαινεται ποσο καλα πηγε :P

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα στο Λητω τον περασμενο Μαιο και εμεινα απολυτα ικανοποιημενη!!! Μολις καθαρισαν το νινακι θηλασα αμεσως οσο ημουν στην ανανηψη.. Αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο αν ειναι ωρα επισκεπτηριου θα τους διωξουν ολους απο το δωματιο και θα σου φερουν το μωρακι να το θηλασεις. Οι μαιες βοηθανε και υποστηριζουν πολυ τον θηλασμο. Οσο θα εισαι στο μαιευτηριο κανουν και σεμιναρια σχετικα με τον θηλασμο και την φροντιδα του βρεφους γενικοτερα. Με το καλο μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ το Μάιο του 2010 και ΔΕΝ θα το συνιστούσα με τίποτα! ΑΠό τη Β' επιπέδου είχε φανεί το πράγμα, που με ξεπέταξαν στα 5' και πήραν 120 ευρώ. Όταν γέννησα, τα μωρά τα έφερναν ταϊσμένα, με αποτέλεσμα σε δύο κοπέλες στο θάλαμο (σε εξάκλινο έμεινα) να πετρώσει το στήθος τους και να μην μπορούν μετά να θηλάσουν με τίποτα. Η συμβουλή της προϊσταμένης ήταν να πηγαίνουν στο μπάνιο, να κάνουν μασάζ στο στήθος και να πετούν το γάλα τους. Τις απογοήτευσαν τόσο πολύ που αμφιβάλλω αν κατάφεραν τελικά να θηλάσουν. Ήταν όλες αγενέστατες και το χειρότερο, έφερναν τα μωρά να θηλάσουν εν ώρα επισκεπτηρίου και δεν έβγαζαν κανέναν έξω!!! Ήμασταν όλες με το στήθος έξω και μπαινόβγαινε κόσμος και μας καμάρωνε! Επίσης δεν κλείναμε μάτι το βράδυ γιατί μπαινόβγαιναν και φώναζαν! Άσε, τέσσερις μαρτυρικές μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...