Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμια ιδεα για γαλα, σε παιδια 3 ετων???


Recommended Posts

καλησπερα!!!

εχω δυο παιδια ,διδυμα, που πριν απο λιγες ημερες εκλεισαν τα 3.

Μετα τον πρωτο χρονο ζωης τους και μεχρι σημερα , επιναν το γαλα ALMIRON GROWING UP.Μαλιστα καταληξαμε σε αυτο με τα χιλια ζορια.........πηγαινοντας τελευταια στην παιδιατρο, μας ειπε οτι μπορουμε να δωσουμε οποιο αλλο γαλα θελουμε, απο φρεσκο η' παστεριωμενο.....Αγορασαμε το ΕΒΟΛ το αγελαδινο, το noulac , το nounou kid, το ολυμπος το φρεσκο, αλλα δυστυχως δεν ηπιαν τιποτα απο ολα αυτα.......μαλλον δεν τους αρεσει η γευση....εχετε καμια ιδεα τι αλλο να δοκιμασω????

σας ευχαριστω πολυ , προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το advance το δοκιμάσατε; ο δικός μου που είχαμε πρόβλημα με το γάλα από μωρό μόνο αυτό πίνει έστω και λίγο. Του είχα δοκιμάσει όλα τα γάλατα της αγοράς σε σκόνη και σε φρέσκα. Ζεστό ειδικά τα χαλαρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ φαινεται και στα σουπερ οι προτιμήσεις...

Οταν παω αργα παντα εχουν φυγει το ΟΛΥΜΠΟΣ, το ΚΟΥΚΑΚΗ και τις ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.... και εχουν μεινει τα δελτα, φαγε, αγνο και μεβγαλ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Κουκακη.... εννοειται το φρεσκο που εχει??

για το ADVANCE δεν ξερω....εχω ακουσει τοσα πολλα για την Δελτα.....

τι να κανω???δεν ξερω....

παντως, μαλλον θα τα δοκιμασω και τα δυο αυτα.....προκειμενου να μην πινουν γαλα.....

απλα θα ηθελα να ειναι και οσο το δυνατον πιο ασφαλες , απο θεμα υγειας....με ολα αυτα τα μεταλλαγμενα πια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!

εχω δυο παιδια ,διδυμα, που πριν απο λιγες ημερες εκλεισαν τα 3.

Μετα τον πρωτο χρονο ζωης τους και μεχρι σημερα , επιναν το γαλα ALMIRON GROWING UP.Μαλιστα καταληξαμε σε αυτο με τα χιλια ζορια.........πηγαινοντας τελευταια στην παιδιατρο, μας ειπε οτι μπορουμε να δωσουμε οποιο αλλο γαλα θελουμε, απο φρεσκο η' παστεριωμενο.....Αγορασαμε το ΕΒΟΛ το αγελαδινο, το noulac , το nounou kid, το ολυμπος το φρεσκο, αλλα δυστυχως δεν ηπιαν τιποτα απο ολα αυτα.......μαλλον δεν τους αρεσει η γευση....εχετε καμια ιδεα τι αλλο να δοκιμασω????

σας ευχαριστω πολυ , προκαταβολικα.

 

2 χρονια almiron;.... εχουν συνηθισει τη γευση

δεν τους αρεσε κανενα γιατι ισως εκανες απότομα την αλλαγή; λογικό είναι...

εγω τι εκανα στη θεση σου; καθε 3 μερες εβγαζα μια μεζουρα αλμιρον και προσθετα φρεσκο γαλα.

στην αρχη έβαλα 5 μεζουρες (απο 7) με 150ml νερο και προσθετα φρεσκο γαλα.

το δευτερο τριημερο εβαλα 4 μεζουρες αλμιρον με 120ml νερο και το υπολοιπο φρεσκο.

το τριτο τριημερο 3 μεζουρες με 90 ml και το υπολοιπο φρεσκο και

τελος 2 μεζουρες με 60ml και το υπολοιπο φρεσκο.

ετσι σιγα σιγα συνιθησε τη γευση.

 

της δινω ή αγνο ή δελτα

 

μην ξεκινησεις με advanced γιατι.... δεν προκειται ποτε να μαθουν το φρεσκο

ζόρισε τα με φρεσκο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το Κουκακη.... εννοειται το φρεσκο που εχει??

για το ADVANCE δεν ξερω....εχω ακουσει τοσα πολλα για την Δελτα.....

τι να κανω???δεν ξερω....

παντως, μαλλον θα τα δοκιμασω και τα δυο αυτα.....προκειμενου να μην πινουν γαλα.....

απλα θα ηθελα να ειναι και οσο το δυνατον πιο ασφαλες , απο θεμα υγειας....με ολα αυτα τα μεταλλαγμενα πια!

 

Ναι το φρεσκο δεν υπαρχει πιο ασφαλες κατα τη γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

2 χρονια almiron;.... εχουν συνηθισει τη γευση

δεν τους αρεσε κανενα γιατι ισως εκανες απότομα την αλλαγή; λογικό είναι...

εγω τι εκανα στη θεση σου; καθε 3 μερες εβγαζα μια μεζουρα αλμιρον και προσθετα φρεσκο γαλα.

στην αρχη έβαλα 5 μεζουρες (απο 7) με 150ml νερο και προσθετα φρεσκο γαλα.

το δευτερο τριημερο εβαλα 4 μεζουρες αλμιρον με 120ml νερο και το υπολοιπο φρεσκο.

το τριτο τριημερο 3 μεζουρες με 90 ml και το υπολοιπο φρεσκο και

τελος 2 μεζουρες με 60ml και το υπολοιπο φρεσκο.

ετσι σιγα σιγα συνιθησε τη γευση.

 

της δινω ή αγνο ή δελτα

 

μην ξεκινησεις με advanced γιατι.... δεν προκειται ποτε να μαθουν το φρεσκο

ζόρισε τα με φρεσκο

 

Αφού το advance φρέσκο γάλα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι G.STONE υπάρχει αντβανς φρέσκο ειναι με γλυκαντικές ουσίες μέσα που μυριζει βανίλια και ειναι ποιο γλυκο στη γέυση απο το σκέτο απλο γαλα πχ. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθεις. Αλλά υπάρχει και αντβανς long life πολλών ημερων. Πάντως ρωτώντας τον πεθερό μου που δουλευει στη Δελτα μεσα μου ειπε να μην της δινω αντβανς μονο το φρέσκο τους το σκέτο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Κουκακη.... εννοειται το φρεσκο που εχει??

για το ADVANCE δεν ξερω....εχω ακουσει τοσα πολλα για την Δελτα.....

τι να κανω???δεν ξερω....

παντως, μαλλον θα τα δοκιμασω και τα δυο αυτα.....προκειμενου να μην πινουν γαλα.....

απλα θα ηθελα να ειναι και οσο το δυνατον πιο ασφαλες , απο θεμα υγειας....με ολα αυτα τα μεταλλαγμενα πια!

 

Βγαζει το Κουκακη τιποτα αλλο εκτος απο φρέσκο και δεν το εχω παρει ματι??? Εγω αυτο εννοω παντως.

 

Link to comment
Share on other sites

όλυμπος και τρίκκη κατά τη γνώμη μου είναι τα καλύτερα σε ποιότητα και γεύση.

προσωπικά πίνω όλυμπος. θα δώσω το ίδιο στην κόρη μου, αργότερα φυσικά.

το τρίκκη το δίνει η αδερφή μου στην ανηψιά μου και είναι επίσης καλό,αλλά λίγο πιο δυσεύρετο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι G.STONE υπάρχει αντβανς φρέσκο ειναι με γλυκαντικές ουσίες μέσα που μυριζει βανίλια και ειναι ποιο γλυκο στη γέυση απο το σκέτο απλο γαλα πχ. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθεις. Αλλά υπάρχει και αντβανς long life πολλών ημερων. Πάντως ρωτώντας τον πεθερό μου που δουλευει στη Δελτα μεσα μου ειπε να μην της δινω αντβανς μονο το φρέσκο τους το σκέτο.

 

Καλαμαράκι μου εγώ δίνω το advance που μυρίζει βανίλια όχι της μακράς διάρκειας αλλά αυτο που λήγει σε 4 μέρες. Υπάρχει και αλλο;της μακράς διάρκειας το παίρνω όταν δεν βρίσκω φρέσκο. Δυστυχώς εμένα πίνει ελάχιστο γάλα και μόνο το αντβανς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καλύτερα φρέσκα γάλατα, που το παραδέχονται όλοι, είναι αυτό της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής.

Είναι σε γυάλινο μπουκάλι και το βρίσκω στον ΑΒ. Είναι όμως και το ακριβότερο, νομίζω πάνω από 2 ευρώ το λίτρο ...:-(

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα καλύτερα φρέσκα γάλατα, που το παραδέχονται όλοι, είναι αυτό της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής.

Είναι σε γυάλινο μπουκάλι και το βρίσκω στον ΑΒ. Είναι όμως και το ακριβότερο, νομίζω πάνω από 2 ευρώ το λίτρο ...:-(

 

Ναι σε γυαλινο έβγαινε εως και την προηγούμενη εβδομάδα της Γεωργικής σχολης, προχθες το ειδα στο Μασουτη σε πλαστικό διάφανο, τυπου ολυμπος μπουκάλι, με πράσινο σκουρο αυτοκόλλητο, η τιμή του λιτρου ειναι 1,99ευρώ παρακαλώ...δηλαδη αν το παιρνω θελω 14 ευρώ την βδομάδα μονο για την μικρη το γάλα, σύνολο 56ευρώ το μήνα για γαλα....δεν με παιρνει...πολλά ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμαράκι μου εγώ δίνω το advance που μυρίζει βανίλια όχι της μακράς διάρκειας αλλά αυτο που λήγει σε 4 μέρες. Υπάρχει και αλλο;της μακράς διάρκειας το παίρνω όταν δεν βρίσκω φρέσκο. Δυστυχώς εμένα πίνει ελάχιστο γάλα και μόνο το αντβανς.

 

Οχι καλε αυτο το φρεσκο 4 ημερών και το μακράς διαρκειας ειναι. Αμα πινει τουλάχιστον αυτο καλα ειναι , εγω που δεν επινα καθολου...1 χρονών το εκοψα τη σκονη,εκει που ήμασταν δεν υπηρχε φρεσκο μονο εβαπορε το 1978... και ξαναήπια τωρα...που εμεινα εγκυος και συνεχιζω κοντα στα 500μλ την ημέρα να πινω.

 

Link to comment
Share on other sites

απο φρεσκα εγω επερνα κουκακη και γεργικησ σχολης αλλα τα σταματησα απο τη μια γιατι ειναι ακριβα, το κουκακη 1,6 το λιτρο το βρισκω υπερβολικο και τα πηρα στο κρανιο ειδικα μετα το προστημο του εφετ Τωρα της δινω του βεροπουλο το βιολογικο που κανουν εισαγωγη, κανει 1,2 το λιτρο(βιολογικο) και εχει ημερομηνια για 15 μερες περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δινω στις μικρες μου απο τα 3 τους φρεσκο γαλα απο διαφορες φαρμες (κουκακη, γεωργικης σχολης κλπ). Αυτο τον καιρο αγοραζω με 1,30 το ολυμπος. Τα απλα φρεσκα σε αγνο , δελτα, μεβγαλ τα αγοραζω μονο για τα γλυκα και τις κρεμες. Οταν τα βαζεις σε ποτηρι και τα συγκρινεις μοιαζουν σαν ...νερωμενα σε σχεση με αυτα απο τις φαρμες. Η τιμη βεβαια τσουζει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και η ismeni σου προτείνω όποια μετάβαση και αν αποφασίσεις να κάνεις, να την κάνεις σταδιακά. Κάθε μέρα να προσθέτεις στη σκόνη λίγο παραπάνω από το φρέσκο γάλα που έχεις αποφασίσει ότι θα πίνουν τα παιδιά σου. Νομίζω ότι το πολύ σε 10 μέρες τα παιδάκια σου θα πίνουν φρέσκο γάλα όπως ακριβώς έπιναν και τη σκόνη. Δοκίμασέ το.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τιγκα στα γλυκαντικά!

 

Να σου πώ κάτι ;δεν με απασχολεί πια αυτό, όχι μόνο γιατί ο γιός μου είναι αρκετά αδύνατος οπότε δεν τίθεται και θέμα παχυσαρκίας, αλλά και γιατι έχω βαρεθεί να ακούω ότι οι κρέμες έχουν ζάχαρη, τα γιαουρτάκια το ίδιο, το γάλα επίσης. Αν καθίσω και κάνω ανάλυση σε όλη την διατροφική αλυσίδα όλο και κάτι θα βρω! Τι να κάνουμε δηλ. να τα αποκόψουμε από ότιδήποτε γλυκαντικό και να τα κλείσουμε σε μια φάρμα με βιολογικά προϊόντα;

Θεωρώ ότι εφόσον προορίζεται σε μωρά είναι κατάλληλο. Με κανένα γάλα και γενικά τρόφιμα δεν είμαστε σίγουροι. Ο καθένας λέει αυτό που έχει ακούσει από την ξαδέλφη της γειτόνισσας που δούλευε π.χ. στη ΔΕΛΤΑ κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω για την γεωργικη σχολη θα σου ελεγα γιατι ειναι οπο τα μη μεταλαγμενα

οχι αγνο ειναι μεταλαγμενα!!αν και εγω 2 χρονων του δινω το φριζογκροου που ειναι μεχρι 3 χρονων γιατι δεν μου τωει φαγητο και η παιδιατρος μου ειπε να το συνεχισω επειδη ειναι ενυσχημενο το πινει πολυ ευχαριστα γιατι μυριζει βανιλια!πολλες φορες του βαζω μεσα φρεσκο απο την κατσικουλα της θειας μας και το πινει χωρις να το καταλαβενει χα-χα

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ κάτι ;δεν με απασχολεί πια αυτό, όχι μόνο γιατί ο γιός μου είναι αρκετά αδύνατος οπότε δεν τίθεται και θέμα παχυσαρκίας, αλλά και γιατι έχω βαρεθεί να ακούω ότι οι κρέμες έχουν ζάχαρη, τα γιαουρτάκια το ίδιο, το γάλα επίσης. Αν καθίσω και κάνω ανάλυση σε όλη την διατροφική αλυσίδα όλο και κάτι θα βρω! Τι να κάνουμε δηλ. να τα αποκόψουμε από ότιδήποτε γλυκαντικό και να τα κλείσουμε σε μια φάρμα με βιολογικά προϊόντα;

Θεωρώ ότι εφόσον προορίζεται σε μωρά είναι κατάλληλο. Με κανένα γάλα και γενικά τρόφιμα δεν είμαστε σίγουροι. Ο καθένας λέει αυτό που έχει ακούσει από την ξαδέλφη της γειτόνισσας που δούλευε π.χ. στη ΔΕΛΤΑ κ.ο.κ.

 

Ναι, απλά το παιδάκι σου θα συνηθίσει σε γλυκιά γεύση και αργότερα μπορεί να μη δέχεται το κανονικό σκέτο γάλα. Δική σου επιλογή είναι προφανώς. Εμείς απλές προτάσεις κάνουμε.

Επίσης, η φίλη που πρωτοάνοιξε το θέμα έχει παιδάκια 3+ ετών. Μέχρι πότε θα τους δίνει γλυκά για να μην τους κακοφανεί;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμείς από γάλατα προτιμάμε το Όλυμπος Βιολογικό ή του Κουκάκη όταν δεν προλαβαίνουμε να πάμε σουπερ μάρκετ, οπότε παίρνουμε γάλα από το φούρνο. Φρέσκο γάλα πίνουν και οι 2 μου από ενός έτους, σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου. Τα γάλατα με γλυκαντικά σίγουρα θα τα απέφευγα, πολύ δε περισσότερο ΦΑΓΕ και ΔΕΛΤΑ. Έχουν ακουστεί τόσα πολλά και όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...