Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακραίες διατροφικές επιλογές και επιπτώσεις


ΜΑΡΙΑΛ

Recommended Posts

Συνήθως τραπεζώνω φίλους και όχι ασχέτους, οπότε πάνω κάτω ξέρω τι τρώνε. Οπότε φροντίζω να ε΄χει κάτι πχ που ναμπορεί να το φάει η φίλη μου που δεν τρώει κρέας.

 

Από την αντίπερα δεν θεωρώ πρέπον να βάζουμε μπροστα τις ατομικές μας προτιμήσεις. Αν κάποιος δεν τρώει κρέας ας τιμήσει τη σαλάτα και το ψωμί - δεν είναι ανάγκη να του σερβίρουν ιδιαίτερο πιάτο.

 

Εγώ προσωπικά κάνω ιδιαίτερη διατροφή γιατί είμαι σε πρόγραμμα μυικής ανάπτυξης / γράμμωσης. Το Σάββατο που θα μας τραπεζώσουν δεν θα ζητήσω να μου μαγειρέψουν τπτ ιδιαίτερο. Από αυτά που θα υπάρχουν στο τραπέζι θα συμβιβαστώ να φάω ότι επιτρέπει η διατροφή που ακολουθώ. Πιστεύω θα ζήσω και δεν θα πεθάνω από υποσιτισμό...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ προσωπικά κάνω ιδιαίτερη διατροφή γιατί είμαι σε πρόγραμμα μυικής ανάπτυξης / γράμμωσης. Το Σάββατο που θα μας τραπεζώσουν δεν θα ζητήσω να μου μαγειρέψουν τπτ ιδιαίτερο. Από αυτά που θα υπάρχουν στο τραπέζι θα συμβιβαστώ να φάω ότι επιτρέπει η διατροφή που ακολουθώ. Πιστεύω θα ζήσω και δεν θα πεθάνω από υποσιτισμό...

 

Συμφωνώ...

Κάποτε δεν έτρωγα και εγώ κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για λόγους ψυχολογικούς και μόνο... Ποτέ δεν ζήτησα ιδιαίτερο πιάτο, απλώς όταν ήμουν σε τραπέζι και υπήρχε μόνο αυτό σαν επιλογή κυρίως πιάτου, απλώς δεν έτρωγα το "κυρίως" και βολευόμουν με τα συνοδευτικά. Ακόμη και να μου έλεγε κάποιος γιατί δεν μου το είπες για να φτιάξω κάτι άλλο, έλεγα ότι δεν ήθελα να μπει σε κόπο ειδικά για μένα. (Με την προυπόθεση βέβαια ότι υπήρχαν και άλλοι καλεσμένοι. Αν το τραπέζι γινόταν μόνο για μενα εννοείται ότι θα ενημέρωνα για να μην μπει ο άλλος σε κόπο άδικα)

Επίσης με ενοχλούσε να με πιέζουν οι άλλοι να φάω το συγκεκριμένο πιάτο. Εγώ για χ ψ λόγους, δεν το ήθελα. Ούτε ήθελα να δίνω εξηγήσεις γιατί δεν το τρώω. Οπότε και εγώ τους δικούς μου καλεσμένους δεν τους περνάω από ανάκριση τι τρώνε/δεν τρώνε και γιατί. Φροντίζω να υπάρχουν κάποιες βασικές επιλογές στο μενού και από εκεί και πέρα ας φάει ο καθένας όσο θέλει, ότι θέλει, εάν θέλει, χωρίς όμως να έχει απαιτήσεις και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που θα φερθεί ο καλεσμένος, δείχνει το αν σέβεται η αποδέχεται τις επιλογές μας:

- θα απαιτήσει να έχουμε κάτι πλήρως προσαρμοσμένο στα γούστα του;

- τα παρακάμψει τα γούστα του;

- θα κρατήσει μια διακριτική στάση;

- ....

 

Επίσης ο τρόπος που θα φερθούμε εμείς στους καλεσμένους μας, δείχνει το κατά πόσο αποδεχόμαστε τους φίλους/γνωστούς μας με τις επιλογές τους:

- θα αγνοήσουμε τις επιλογές τους και θα αρκεστούμε στο δικό μας γούστο;

- θα αγνοήσουμε τις δικές μας προτιμήσεις και θα επιδοθούμε στις δικές τους;

- θα τα συνδυάσουμε;

- ...

 

 

Ουσιαστικά συζητάμε τις επιπτώσεις της επαφής μεταξύ διαφορετικών διατροφικών συνηθειών.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η συμπεριφορά απέναντι στον ενήλικα που έχει μια ιδιαίτερη επιλογή/ανάγκη διατροφική και η συμπεριφορά απέναντι στο μικρό παιδί έχει διαφορά.

 

Προσωπικά, δεν είχα θέμα με vegetarian/vegan φίλους μου, εκτός από πολύ σκόρπια πράγματα, που δεν δημιουργούσαν τριβές. Στο κάτω κάτω η ελληνική κουζίνα είναι γεμάτη φασολάκια/λαδερά.

 

Το παράξενο/άβολο συμβαίνει με τα μικρά παιδάκια, όπου η μαμά του παιδιού με τις ιδιαιτερότητες περιμένει κατά κάποιον τρόπο την οικοδέσποινα να δικαιώσει τις ιδιαίτερες επιλογές. Γιατί το μικρό παιδί μπορεί να μην είναι αρκετά ώριμο από μόνο του να υπερασπιστεί τις όποιες επιλογές των γονιών. Να πω την αλήθεια, έχω κάνει παραχωρήσεις/έχω ρωτήσει μόνο για παιδάκι με νεανικο διαβήτη, ούτως ώστε να υπάρχουν μερικές επιλογές για το συγκεκριμένο παιδί, οι οποίες βέβαια είχαν ενταχθεί κανονικά στο τραπέζι για όλους. Τούρτα υπήρχε και δεν περίμενα η μαμά να μην το περιμένει αυτό.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε και vegan παιδάκια στον κύκλο μας. Σε κάθε περίπτωση, επειδή έχουμε κακόφαγα παιδάκια, δεν με παραξενεύει καθόλου το θέαμα της μαμάς με το τάπερ. Είναι συνηθισμένο στη μαμά του κακόφαγου παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ στο φόρουμ και έχω και έχω αρκετές απορίες:

· Για την GaPs διατροφή: το άμυλο και γενικά ή γλυκόζη δεν είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του εγκέφαλου? Σε ένα παιδί με ανεπτυγμένες θερμιδικές ανάγκες μπορεί να βασίζεται η διατροφή του κυρίως σε πρωτεϊνική δίαιτα? Όλοι οι διατροφολόγοι βάζουν τις αμυλούχες τροφές στην βάση της πυραμίδας των τροφών σε διαφορετικά ποσοστά ανάλογα την ηλικία. Δεν είναι ριψοκίνδυνο ο αποκλεισμός της συγκεκριμένης ομάδας τροφίμων από ένα παιδί? Εάν η μη κατανάλωση άμυλο έχει συνδεθεί με αρρώστιες και πρωτεϊνική δίαιτα δεν έχει συνδεθεί σε αρρώστιες όπως καρκίνοι κτλ? Ακόμα και οι διαβητικοί έχουν περιορίσει στο ελάχιστο, εάν δεν κάνω λάθος την συγκεκριμένη ομάδα, αλλά όχι αποκλίσει τελείως.

· Για τους χορτοφάγους: αποδεχόμενη ότι παίρνουμε όλα τα αναγκαία συστατικά από μια χορτοφαγική διατροφή. Γιατί όμως οχι στα γαλακτοκομικά και στα αυγά? Και οι δικαιολογίες για τον τρόπο εκτροφής νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί όπως μπορούν να βρουν σπόρους από την άλλη άκρη της γης θα μπορούσαν να βρουν έμπιστους παραγωγούς έστω και σε μικρές ποσότητες. Ακόμα σε περίπτωση που μπει στο σπίτι μια κατσαρίδα/ ποντίκη θα προσπαθήσετε μόνο να το διώξετε και όχι να το σκοτώσετε? Και ένα δεν φεύγει? Απλά θα το υιοθετήσετε? Οι μελέτες δείχνουν ότι τα τελευταία 40 χρόνια αυξήθηκε το ύψος των ανθρώπων κατά μέσων όρο κατά 11cm από την καλύτερη διατροφή. Με την σκέτη χορτοφαγία νομίζω ότι γυρνάμε ακόμα πιο πίσω από 40 χρόνια.

Ακόμα αποδειγμένα η μεσογειακή κουζίνα θεωρείται η καλύτερη όπως και η κρητική διατροφή έχει συνδεθεί με την μακροζωία όπου περιλαμβάνουν με μέτρο λίγο από όλα και όσα απλόχερα μας χαρίζει η φύση.

Νομίζω πως πειράματα στους εαυτούς μας μπορούμε να κάνουμε όσα θέλουμε αλλά σε ένα παιδί σε ανάπτυξη είναι πολύ διακινδυνευμένο. Στο κάτω κάτω πόσες δίαιτες έχουν βγει διαφημίζοντας πόσο καταπληκτικές είναι και μετά από λίγο καιρό αποδεικνύονται πόσο καταστροφικές ήταν για τον εαυτό μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

απομακρύνθηκαν οι offtopic δημοσιεύσεις εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=132658

παρακαλούμε μείνετε εντός θεματολογίας.

Το εάν ο αυτισμός βελτιώνεται με την gaps ή το τι θεωρείται γάλα ή ποιό γάλα είναι πιο θρεπτικό κλπ δεν ανήκουν στην θεματολογία που τέθηκε απο την πρώτη δημοσίευση.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα και είδα τις φωτογρφίες από μια βίγκαν εκδηλωση....

 

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/586457/poso-paei-to-anthropino-kreas/

 

είναι απεχθέστατο και εξαιρετικά ανίθηκο οι βίγκαν να θεωρούν ότι η κατανάλωση κρέατος (η φυσιολογική διατροφή μας δηλαδή), είναι το ίδιο σαν να τρώγαμε ανθρώπους....

ανυσηχώ εξαιρετικά για τα βίγκαν παιδιά που βιώνουν αυτές τις θεωρείς, τις ενστερνίζονται και καλούνται να τις υπερασπιστούν....

δείτε τις φωτογραφίες και πείτε μου την άποψή σας

Link to comment
Share on other sites

ακραιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου...η μαλλον, συμπεριφορες. Γιατι μια συμπεριφορα δυσκολα να χαρακτηρισει συνολια εναν ανθρωπο.

Δεν δινω ιδιατερη σημασια σε αυτες τη στιγμη που δεν ενοχλουν εμενα η δεν κανουν κακο στο συνολο. Θεωρω οτι ετσι τους δινω την αξια που τους αναλογει ενω αν κατσω και κρινω 'εισαστε ακραιοι ' κλπ ισως υπερτιμησω τη σημασια των πραξεων αυτων.

Μαζευτηκαν καποιοι ανθρωποι και εκαναν αυτο...οκ ενηλικες ειναι, το θεωρησαν σωστο. Αν δεν ειναι παρανομη αυτη η εκδηλωση ουτε καν με αφορα.

Δεν συμφωνω με τον τροπο που τα βλεπουν οποτε δεν μπορουν να με επηρρεασουν.

Δημοκρατια εχουμε....

Τωρα το αν τα παιδια ας πουμε ειναι σωστο να παραολουθουν τετοιες εδηλωσεις, δεν ειμαστε εμεις αρμοδιοι να το κρινουμε πιστευω. Ο καθε ενας μας κρινεται εκ του αποτελεσματος. Ειτε τα αφηνουμε τα παιδια μας να βλεπουν τετοια θεαματα και να ριζωνει στο μυαλο τους οτι ειναι ανθρωποφαοι αυτοι που τρωνε κρεας, ειτε τους μαθαινουμε οτι ο ανθρωπος για να επιβιωσει μπορει να τρωει και ζωα, ειναι κατι που το κανουμε συμφωνα με τα πιστευω μας και που δεν αποκαλυπτουν, κατα τη γνωμη μου, το αν το παιδι μεγαλωνει σωστα η οχι, σε γενικες γραμμες.

εξαλλου μεχρι καποιοα ηλικια οι γονεις υποχρεουνται να κηδεμονευουν τα παιδια τους και αυτο το κανουν βαση των δικων τους πιστευω.

Μια μεση λυση για εμενα ειναι ειτε ειμαστε απο τη μια πλευρα ειτε απο την αλλη ως γονεις, να μην πορωνουμε τα παιδια μας....να εξηγουμε οτι εμεις αυτο κανουμε γιατι αυτο πιστευουμε αλλα υπαρχει και η αλλη πλευρα που οι ανθρωποι πιστευουν το αντιθετο.

Ας μαθουμε να δεχονται και να σεβονται το διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εκδηλώσεις γίνονται δημόσια. Άρα έχουν στόχο... όλους εμάς. Επομένως γιατί πρέπει να θεωρήσουμε πως δε μπλέκονται στα πόδια μας; Αν ήθελαν να το έχουν απλά ως επιλογή, θα το κράταγαν για τον εαυτό τους κι άντε... για όποιον τους ρωτήσει. Αφού όμως το θεωρούν στάση ζωής και φιλοσοφία, τότε τη συγκεκριμένη κίνηση πρέπει να την κατατάξουμε σε κάποιο είδος θρησκευτικής εκδήλωσης ή προσπάθειας προσηλυτισμού (??!?!).

 

Με το να κάνουν τέτοιες εκδηλώσεις δε σέβονται εκείνοι τον εαυτό τους, ούτε το κοινωνικό σύνολο. Οπότε εκείνος ο ... σεβασμός -που λέγαμε- γιατί πρέπει να είναι μονομερής;

 

 

Τωρα το αν τα παιδια ας πουμε ειναι σωστο να παραολουθουν τετοιες εδηλωσεις, δεν ειμαστε εμεις αρμοδιοι να το κρινουμε πιστευω.
Θα συμφωνήσω με τη ΜΑΡΙΑΛ που ανησυχεί για τα παιδιά. Και ναι, μπορούμε να εκφράζουμε τις ανησυχίες μας δημοκρατικά, αφού οι ίδιοι δίνουν δημόσια το βήμα για κρίσεις θετικές ή αρνητικές.

 

Αν το παιδί μου δει κάτι στο δρόμο με το οποίο συμφωνώ ή διαφωνώ θα του το πω και θα το σχολιάσω αναλόγως. Αν π.χ. δω κάποιον να μιλά άσχημα στο παιδί του, φυσικά και θα το σχολιάσω στο δικό μου παιδί. Αν ο άλλος έχει αντιρρήσεις, ας μην το έκανε δημόσια. Επίσης φυσικά θα θεωρήσω πως το παιδί του βρίσκεται σε δυσμενή θέση και θα ανησυχήσω για εκείνο. Ξέρω πως μάλλον δε μπορώ να επέμβω ουσιαστικά, αλλά αυτές θα είναι οι πηγαίες αντιδράσεις μου. Το ίδιο πράγμα σκέφτομαι και για την εν λόγω "εκδήλωση".

 

 

....................

Φέρνω στο νου μου εκδηλώσεις που θεωρούνται, από κάποιους, "ακραίες". Και πάει ο νους μου στο gay pride... Λοιπόν ακόμα και αυτή την εκδήλωση τη θεωρώ μακράν ηθικότερη από την άλλη των vegan. Για την ακρίβεια την εκδήλωση gay pride δεν τη βρίσκω καν ανήθικη ή ανάρμοστη. Κι αυτό επειδή σ' αυτή δείχνουν την επιλογή τους, δεν την προβάλουν με στόχο να αλλάξουν τις προτιμήσεις του καθενός. Ενώ οι vegan... έχουν στόχο να προκαλέσουν για να κάνουν τους άλλους να αλλάξουν προτιμήσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτές οι εκδηλώσεις γίνονται δημόσια. Άρα έχουν στόχο... όλους εμάς. Επομένως γιατί πρέπει να θεωρήσουμε πως δε μπλέκονται στα πόδια μας; Αν ήθελαν να το έχουν απλά ως επιλογή, θα το κράταγαν για τον εαυτό τους κι άντε... για όποιον τους ρωτήσει. Αφού όμως το θεωρούν στάση ζωής και φιλοσοφία, τότε τη συγκεκριμένη κίνηση πρέπει να την κατατάξουμε σε κάποιο είδος θρησκευτικής εκδήλωσης ή προσπάθειας προσηλυτισμού (??!?!).

 

να σου πω πως το βλεπω εγω.... Ειναι μια εκδηλωση, μια διαμαρτυρια θα εκεγα πιο πολυ εναντια σε κατι που δεν τους αρεσει. Οπως και πολλες αλλες βεβαια. Ολοι εχουν δικαιωμα να διαμαρτυρηθουν.....αν με ενοχλουσαν οι συγκεκριμενοι θα επρεπε να με ενοχλουν ολοι οσοι διαμαρτυρονται.

 

Με το να κάνουν τέτοιες εκδηλώσεις δε σέβονται εκείνοι τον εαυτό τους, ούτε το κοινωνικό σύνολο. Οπότε εκείνος ο ... σεβασμός -που λέγαμε- γιατί πρέπει να είναι μονομερής;

 

βρισκεις? γιατι? επειδη γδυθηκαν? προσωπικα δεν ενιωσα οτι δεν με σεβονται....οσον αφορα τον εαυτο τους μπιρουν να τον διαθετου οπως νομθζιυν, πιστευω....

 

Θα συμφωνήσω με τη ΜΑΡΙΑΛ που ανησυχεί για τα παιδιά. Και ναι, μπορούμε να εκφράζουμε τις ανησυχίες μας δημοκρατικά, αφού οι ίδιοι δίνουν δημόσια το βήμα για κρίσεις θετικές ή αρνητικές.

 

φυσικα.....αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος τους.....να θορυβησουν

 

Αν το παιδί μου δει κάτι στο δρόμο με το οποίο συμφωνώ ή διαφωνώ θα του το πω και θα το σχολιάσω αναλόγως. Αν π.χ. δω κάποιον να μιλά άσχημα στο παιδί του, φυσικά και θα το σχολιάσω στο δικό μου παιδί. Αν ο άλλος έχει αντιρρήσεις, ας μην το έκανε δημόσια. Επίσης φυσικά θα θεωρήσω πως το παιδί του βρίσκεται σε δυσμενή θέση και θα ανησυχήσω για εκείνο. Ξέρω πως μάλλον δε μπορώ να επέμβω ουσιαστικά, αλλά αυτές θα είναι οι πηγαίες αντιδράσεις μου. Το ίδιο πράγμα σκέφτομαι και για την εν λόγω "εκδήλωση".

 

σεβαςτο αφου αυτο σου βγαζει...εγω εγραψα πριν οτιδεν με πολυαγγιξε.

 

 

....................

Φέρνω στο νου μου εκδηλώσεις που θεωρούνται, από κάποιους, "ακραίες". Και πάει ο νους μου στο gay pride... Λοιπόν ακόμα και αυτή την εκδήλωση τη θεωρώ μακράν ηθικότερη από την άλλη των vegan. Για την ακρίβεια την εκδήλωση gay pride δεν τη βρίσκω καν ανήθικη ή ανάρμοστη. Κι αυτό επειδή σ' αυτή δείχνουν την επιλογή τους, δεν την προβάλουν με στόχο να αλλάξουν τις προτιμήσεις του καθενός. Ενώ οι vegan... έχουν στόχο να προκαλέσουν για να κάνουν τους άλλους να αλλάξουν προτιμήσεις.

 

το να σκεφτεται καποιος οτι κανει το σωστο ενω οι αλλοι δεν το κανουν επειδη δεν γνωριζουν κατα τη γνωμη τους, και να προσπαθουν να δειξουν και αυτα που θεωρουν οτι ο κοσμος δεν ξερει, το κανει ολο αυτο ανηθικο? εγω ας πουμε θα ελεγα οτι δεν ειναι ηθικο αν προσπαθουσαν να εξαπατησουν η να παραπλανησουν......

σε καθε περιπτωση θεωρω οτι ηταν ενας χωρος που οποιος ηθελε πηγαινε....αν ηταν κατι που εφερνε σε δυσκολη θεση τον παραυρισκομενο, οκ αλλα νομιζω πως οσοι πηγαν δεν ενιωσαν ασχημα. Απο εκει περα βεβαια αυτη ειναι η αποψη μου και μονο και ειναι μια αποψη απο ανθρωπο πιυ διαφωνει με αυτη τη θεωρια....χαιρομαι ομως που μπορουν και εκφραζονται ελευθερα....

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε λαίδα δεν έχεις δίκιο...

 

με ενοχλεί αν λένε εμένα και το παιδί μου δολοφόνο...

με ενοχλεί να ενοχοποιοίται το φυσιολογικό....

 

είπες ότι δε θες να σε παραπλανήσουν, δηλαδή οι εικόνες με τους ανθρώπους ώς προιόν κατανάλωσης τι είναι αντικειμενική ενημέρωση;

γιατί εμένα μου φαίνεται ο ορισμός της προπαγάνδας...

 

και όσο για την άποψή σου για ακράιους ανθρώπους δυστυχώς αλλά ούτε και αυτό υσχύει καθώς αυτό το είδος παραληρισμών είναι ο κανόνας για τους βίγκαν....

δείτε παρόμιες φωτογραφίες:

 

http://vegancrueltyfreelife.pblogs.gr/tags/enas-bigkan-troei-gr.html

http://rabble.ca/blogs/bloggers/johnbon/2013/07/video-and-photos-peta-pro-vegan-demonstration

http://www.alop.org/2010/08/peta-sends-potent-message-by-way-of-girl-meet/

 

ε όχι αυτό δεν είναι νορμάλ για ένα παιδί.... και δεν είναι ελευθερία του βίγκαν τύπου...

Link to comment
Share on other sites

και δείτε και αυτό ...

για να εντριφήσετε στη φιλοσοφία τους... έχει (αποκρουστικό) ενδιαφέρον

http://letthemeatmeat.com/post/847185072/morality-immorality-and-grey-areas-in-vegan-doctrine

 

μεταξύ άλλων τραγικών, θεωρούν την έκτρωση ανθρώπου λιγότερο δολοφονική από την έκτρωση κοτόπουλου..... :(

 

αντιγράφω το επίμαχο κομμάτι

 

Most vegans are left-leaning and pro-choice. There are pro-life vegans, but that has nothing to do with official vegan doctrine, which doesnʼt take a stance on human life before birth. Killing the fetus of a non-human animal, however, is a clear-cut case of murder.

Link to comment
Share on other sites

μωράκι νεογέννητο πεθαίνει επειδη οι γονείς του αντί για συμπλήρωμα του έδειναν γάλα σόγιας....

http://digitaljournal.com/article/179436

ήταν δικαιωμά τους;

και τα δικαιώματά του μωρού που είναι;

 

από αυτές τις επιπτώσεις ποιος θα το σώσει;

Link to comment
Share on other sites

αυτή η "ακτιβίστρια" προκαλεί εγκαύματα σε εθελοντές σε δημόσιο χώρο με καμιά ιατρική προστασία, και καμιά προστασία από τον πόνο ...

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2265109/The-woman-bringing-horror-human-branding-Britain-Vegan-mark-volunteer-hot-iron-protest-animal-cruelty.html

 

που είναι τα δικά τους δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ στο φόρουμ και έχω και έχω αρκετές απορίες:

· Για την GaPs διατροφή: το άμυλο και γενικά ή γλυκόζη δεν είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του εγκέφαλου? Σε ένα παιδί με ανεπτυγμένες θερμιδικές ανάγκες μπορεί να βασίζεται η διατροφή του κυρίως σε πρωτεϊνική δίαιτα? Όλοι οι διατροφολόγοι βάζουν τις αμυλούχες τροφές στην βάση της πυραμίδας των τροφών σε διαφορετικά ποσοστά ανάλογα την ηλικία. Δεν είναι ριψοκίνδυνο ο αποκλεισμός της συγκεκριμένης ομάδας τροφίμων από ένα παιδί? Εάν η μη κατανάλωση άμυλο έχει συνδεθεί με αρρώστιες και πρωτεϊνική δίαιτα δεν έχει συνδεθεί σε αρρώστιες όπως καρκίνοι κτλ? Ακόμα και οι διαβητικοί έχουν περιορίσει στο ελάχιστο, εάν δεν κάνω λάθος την συγκεκριμένη ομάδα, αλλά όχι αποκλίσει τελείως.

· Για τους χορτοφάγους: αποδεχόμενη ότι παίρνουμε όλα τα αναγκαία συστατικά από μια χορτοφαγική διατροφή. Γιατί όμως οχι στα γαλακτοκομικά και στα αυγά? Και οι δικαιολογίες για τον τρόπο εκτροφής νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί όπως μπορούν να βρουν σπόρους από την άλλη άκρη της γης θα μπορούσαν να βρουν έμπιστους παραγωγούς έστω και σε μικρές ποσότητες. Ακόμα σε περίπτωση που μπει στο σπίτι μια κατσαρίδα/ ποντίκη θα προσπαθήσετε μόνο να το διώξετε και όχι να το σκοτώσετε? Και ένα δεν φεύγει? Απλά θα το υιοθετήσετε? Οι μελέτες δείχνουν ότι τα τελευταία 40 χρόνια αυξήθηκε το ύψος των ανθρώπων κατά μέσων όρο κατά 11cm από την καλύτερη διατροφή. Με την σκέτη χορτοφαγία νομίζω ότι γυρνάμε ακόμα πιο πίσω από 40 χρόνια.

Ακόμα αποδειγμένα η μεσογειακή κουζίνα θεωρείται η καλύτερη όπως και η κρητική διατροφή έχει συνδεθεί με την μακροζωία όπου περιλαμβάνουν με μέτρο λίγο από όλα και όσα απλόχερα μας χαρίζει η φύση.

Νομίζω πως πειράματα στους εαυτούς μας μπορούμε να κάνουμε όσα θέλουμε αλλά σε ένα παιδί σε ανάπτυξη είναι πολύ διακινδυνευμένο. Στο κάτω κάτω πόσες δίαιτες έχουν βγει διαφημίζοντας πόσο καταπληκτικές είναι και μετά από λίγο καιρό αποδεικνύονται πόσο καταστροφικές ήταν για τον εαυτό μας?

 

Θα συμφωνησω με ολο το μηνυμα της katepin.

 

Η μεσογειακη διατροφη και ακομα περισσοτερο η κρητικη εχουν αποδειχθει μετα απο μακροχρονιες ερευνες σαν τις καλυτερες διατροφες για την υγεια του ανθρωπου. Πλουσιες σε βιταμινες, αντιοξειδωτικα και ολα τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα που μας παρεχονται με τον πιο σωστο συνδυασμο και πετυχαινεται η μεγιστη απορροφηση αυτων απο τον οργανισμο μας . Η μεσογειακη διατροφη προστατευει απο εγκεφαλικα, καρδιακα επεισοδια και καρκινο .

Εμεις που ειμαστε τυχεροι και ζουμε στην Ελλαδα και κοντα σε επαρχια αντι να εκμεταλλευτουμε αυτο το προνομιο που οι αλλοι λαοι ισως μας ζηλευουν και να κοιταξουμε να βρουμε οσο το δυνατον σπιτικα και αγνα προιοντα απο χωρια για τα παιδια μας, καθομαστε και επηρεαζομαστε απο κινηματα ξενοφερτα οπως vegan.

 

Kαι ενταξει για τον εαυτο μας μπορουμε να κανουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι, για τα παιδια μας επαναλλαμβανω ειμαστε υποχρεωμενοι να ακολουθουμε συγκεκριμενες διατροφες και οδηγιες παιδιατρων.

Δεν εχουμε κανενα διακαιωμα να πειραματιζομαστε με τα παιδια μας. Τα παιδια μας δεν ειναι κτημα μας.

 

Αυτα για το θεμα της υγειας που οπως εγραψα και στο αρχικο μηνυμα μου ειμαι πολυ απολυτη.

 

Σχετικα με τη διαμαρτυρια

http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...hropino-kreas/

ειναι πολυ ακραια, και πραγματικα τις θεωρω ακαταλληλες αυτες τις σκηνες για τα παιδια.

 

Και φυσικα γινεται προπαγανδα, και μας κατηγορουν ολους ευθεως για δολοφονους, με ασχημο τροπο. Εαν ειναι δυνατον???

 

Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελει αλλα οχι να εκφραζεται ετσι δημοσιως. Αν βγω εγω μαζι με καποια ομαδα και κατηγορησω η υποννοησω οτι μια ομαδα ανθρωπων ειναι δολοφονοι η σκεφτονται σαν δολοφονοι η ειναι τρελλοι με αυτα που κανουν , συγνωμη αλλα δεν θα με πανε μεσα???

Link to comment
Share on other sites

λίστα με μωράκια που πέθαναν λόγω βίγκαν διατροφής...

http://naturalhygienesociety.org/diet-veganbaby.html

 

περιηγηθείτε λίγο στη σελίδα είναι αρκετα κατατοπιστική όσο αφορά τις επιπτώσει που λέγαμε....

 

είναι δικαιωμά τους λαίδα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με το να κάνουν τέτοιες εκδηλώσεις δε σέβονται εκείνοι τον εαυτό τους, ούτε το κοινωνικό σύνολο. Οπότε εκείνος ο ... σεβασμός -που λέγαμε- γιατί πρέπει να είναι μονομερής;

 

βρισκεις? γιατι? επειδη γδυθηκαν? προσωπικα δεν ενιωσα οτι δεν με σεβονται....οσον αφορα τον εαυτο τους μπιρουν να τον διαθετου οπως νομθζιυν, πιστευω....

Δεν είχα καν στο νου μου το γυμνό του θέματος. Αλλά το όλο στήσιμο, που είναι του τύπου: Βγαίνω, αυτοπεριορίζομαι, γίνομαι ανθρώπινη μαριονέτα-διαφημιστικό ιδέας. Γενικά αν θέλω να επικοινωνήσω τις ιδέες μου δεν το κάνω με αυτόν τον τρόπο. Έχω ακριβώς την ίδια άποψη για οποιαδήποτε ομάδα προωθεί τις αντιλήψεις τις με αντίστοιχους τρόπους.

 

Θα συμφωνήσω με τη ΜΑΡΙΑΛ που ανησυχεί για τα παιδιά. Και ναι, μπορούμε να εκφράζουμε τις ανησυχίες μας δημοκρατικά, αφού οι ίδιοι δίνουν δημόσια το βήμα για κρίσεις θετικές ή αρνητικές.

 

φυσικα.....αυτος αλλωστε ηταν και ο σκοπος τους.....να θορυβησουν

Και κάποιοι ψυχικά διαταραγμένοι βγαίνουν και κάνουν φασαρία στο δρόμο (άθελά τους είναι η αλήθεια), αλλά δεν τους παίρνω στα σοβαρά, ούτε τους ακολουθώ! (Εδώ που μένω έχουμε αρκετούς τέτοιους, που δεν χαίρουν ιατρικής περίθαλψης λόγω... ταμπού! Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

 

Αυτοί λοιπόν (τύπου vegan), που έχουν ως στόχο τους να θορυβήσουν........ ας μη χαλιούνται με την κριτική! ;)

....................

Φέρνω στο νου μου εκδηλώσεις που θεωρούνται, από κάποιους, "ακραίες". Και πάει ο νους μου στο gay pride... Λοιπόν ακόμα και αυτή την εκδήλωση τη θεωρώ μακράν ηθικότερη από την άλλη των vegan. Για την ακρίβεια την εκδήλωση gay pride δεν τη βρίσκω καν ανήθικη ή ανάρμοστη. Κι αυτό επειδή σ' αυτή δείχνουν την επιλογή τους, δεν την προβάλουν με στόχο να αλλάξουν τις προτιμήσεις του καθενός. Ενώ οι vegan... έχουν στόχο να προκαλέσουν για να κάνουν τους άλλους να αλλάξουν προτιμήσεις.

 

το να σκεφτεται καποιος οτι κανει το σωστο ενω οι αλλοι δεν το κανουν επειδη δεν γνωριζουν κατα τη γνωμη τους, και να προσπαθουν να δειξουν και αυτα που θεωρουν οτι ο κοσμος δεν ξερει, το κανει ολο αυτο ανηθικο? εγω ας πουμε θα ελεγα οτι δεν ειναι ηθικο αν προσπαθουσαν να εξαπατησουν η να παραπλανησουν......

σε καθε περιπτωση θεωρω οτι ηταν ενας χωρος που οποιος ηθελε πηγαινε....αν ηταν κατι που εφερνε σε δυσκολη θεση τον παραυρισκομενο, οκ αλλα νομιζω πως οσοι πηγαν δεν ενιωσαν ασχημα. Απο εκει περα βεβαια αυτη ειναι η αποψη μου και μονο και ειναι μια αποψη απο ανθρωπο πιυ διαφωνει με αυτη τη θεωρια....χαιρομαι ομως που μπορουν και εκφραζονται ελευθερα....

Δε θα συμφωνούσα με μια απαγόρευση έκφρασης. Αν δηλαδή τους έλεγε η αστυνομία, "δε μπορείτε", θα διαμαρτυρόμουν έντονα και θα στήριζα το δικαίωμα στην έκφραση. Πιστεύω όμως πως οι ίδιοι -για τον εαυτό τους- θα έπρεπε να έχουν επιλέξει έναν τρόπο έκφρασης διαφορετικό. Έναν που να δείχνει πως σέβονται τον εαυτό τους. Για να τους πάρω στα σοβαρά.

 

Δηλαδή: Θεωρούν πως τα κρεατοσκευάσματα είναι κάτι το απαράδεκτο και πρέπει να σταματήσει η διάθεση και η κατανάλωσή τους. Βάζουν λοιπόν τον εαυτό τους σε μια τέτοια θέση να προσομοιάζουν κάτι που τους απωθεί. Πόσο σεβασμό δείχνει αυτό στον ίδιο τους τον εαυτό; Γιατί εγώ να τους πάρω στα σοβαρά, όταν προκειμένου να μεταδώσουν τις ιδέες τους, γίνονται τόσο εμπαθείς χρησιμοποιόντας κάθε μέσο για να το πετύχουν;... τόσο που τελικά υποτιμούν τον εαυτό τους!

 

Αν για παράδειγμα αυτοί οι άνθρωποι έδειχναν τέτοιο ζήλο ενάντια στην κακοποίηση και την παιδεραστία, τι θα έκαναν;; ................................ ???????? .................

 

Η λογική τους είναι κανιβαλιστική... και την προβάλουν πάνω στους άλλους!

 

 

 

---------------------------

Αν κάτι είναι για κάποιο λόγο καταλληλότερο, αυτοδιαφημίζεται. Εξαπλώνεται μόνο του. Ο άλλος το βλέπει και το ενστερνίζεται. Η κοινωνική μάθηση είναι ένα στοιχείο βασικό στην ανθρώπινη ύπαρξη και λειτουργεί άψογα έως τώρα! Στα μάτια μου λοιπόν, όλες αυτές οι "φωτεινές αλήθειες", είναι φύκια για μεταξωτές κορδέλες... που προσπαθούν να τις περάσουν στους άλλους με ενοχικό τρόπο. Χτυπάνε στο "συναίσθημα" και όχι στη λογική.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η γυναίκα υποβάλει σε βασανηστήρια ανθρωπους μόνο και μόνο για να προσηλητήσει άλλους...

προσπαθεί να σταματήσει το μαρκάρισμα στα ζώα και μαρκάρει ανθρώπους ε όχι....

 

αυτό δεν λέγεται επιλογή αλλά διαστροφή μεγάλου βελινεκούς

 

θα ήθελα και την άποψη βίγκαν ανθρώπων...

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε λαίδα δεν έχεις δίκιο...

 

με ενοχλεί αν λένε εμένα και το παιδί μου δολοφόνο...

με ενοχλεί να ενοχοποιοίται το φυσιολογικό....

 

είπες ότι δε θες να σε παραπλανήσουν, δηλαδή οι εικόνες με τους ανθρώπους ώς προιόν κατανάλωσης τι είναι αντικειμενική ενημέρωση;

γιατί εμένα μου φαίνεται ο ορισμός της προπαγάνδας...

 

και όσο για την άποψή σου για ακράιους ανθρώπους δυστυχώς αλλά ούτε και αυτό υσχύει καθώς αυτό το είδος παραληρισμών είναι ο κανόνας για τους βίγκαν....

δείτε παρόμιες φωτογραφίες:

 

http://vegancrueltyfreelife.pblogs.gr/tags/enas-bigkan-troei-gr.html

http://rabble.ca/blogs/bloggers/johnbon/2013/07/video-and-photos-peta-pro-vegan-demonstration

http://www.alop.org/2010/08/peta-sends-potent-message-by-way-of-girl-meet/

 

ε όχι αυτό δεν είναι νορμάλ για ένα παιδί.... και δεν είναι ελευθερία του βίγκαν τύπου...

 

Αυτό καλή μου, δεν είναι νορμάλ ούτε για ενήλικο! Φαντάσου τώρα πόσους φόβους και ενοχές κουβαλάει ο γονιός (που ασπάζεται αυτή τη στάση ζωής και την προωθεί με αυτόν τον τρόπο) και τι πράγματα μεταδίδει στο παιδί του..................

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα απορω πως καποιοι ανθρωποι που δεν κανουν τιποτε κακο (οσον αφορα στους εαυτους τους παντα, γιατι οσο αφορα στα παιδια τους πιστευω τα βλαπτουν ποικιλοπτροπως οταν τους στερουν την πληρη διατροφη) καταφερνουν να γινονται τοσο αντιπαθεις...θελω να πιστευω οτι ελεαχιστοι χορτοφαγοι θα συμφωνησουν με το παραπανω αρθρο που κατα τη γνωμη ειναι γραμμενο με απιστευτη πορωση...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!!! :D

 

όχι ρε λαίδα δεν έχεις δίκιο...

 

με ενοχλεί αν λένε εμένα και το παιδί μου δολοφόνο...

με ενοχλεί να ενοχοποιοίται το φυσιολογικό....

 

είπες ότι δε θες να σε παραπλανήσουν, δηλαδή οι εικόνες με τους ανθρώπους ώς προιόν κατανάλωσης τι είναι αντικειμενική ενημέρωση;

γιατί εμένα μου φαίνεται ο ορισμός της προπαγάνδας...

 

και όσο για την άποψή σου για ακράιους ανθρώπους δυστυχώς αλλά ούτε και αυτό υσχύει καθώς αυτό το είδος παραληρισμών είναι ο κανόνας για τους βίγκαν....

δείτε παρόμιες φωτογραφίες:

 

http://vegancrueltyfreelife.pblogs.gr/tags/enas-bigkan-troei-gr.html

http://rabble.ca/blogs/bloggers/johnbon/2013/07/video-and-photos-peta-pro-vegan-demonstration

http://www.alop.org/2010/08/peta-sends-potent-message-by-way-of-girl-meet/

 

ε όχι αυτό δεν είναι νορμάλ για ένα παιδί.... και δεν είναι ελευθερία του βίγκαν τύπου...

ΜΑΡΙΑΛ, 'ενοχοποιειται το φυσιολογικο'....πιστευω οτι αν αρχισουμε παλι με το τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι δεν θα καταλληξουμε ουτε μετα απο δεκα σελιδες.:-). Παρ'ολα αυτα, και εσυ δεν βλεπεις τους βιγκαν οτι κατα καποιο τροπο δεν ειναι φυσιολογικοι??? Και το γραφεις ελευθερα??? Ετσι κανουν και εκεινοι .

Θα απαντουσα μονο αν ερχοταν καποιος και ηθελε να συζητησουμε για το αν ειμαι δολοφονος η οχι επειδη τρωω κρεας. Σε μια τετοια διαδηλωση -διαμαρτυρια απαντω απλα με το να τρωω κρεας. ;)

 

και δείτε και αυτό ...

για να εντριφήσετε στη φιλοσοφία τους... έχει (αποκρουστικό) ενδιαφέρον

http://letthemeatmeat.com/post/847185072/morality-immorality-and-grey-areas-in-vegan-doctrine

 

μεταξύ άλλων τραγικών, θεωρούν την έκτρωση ανθρώπου λιγότερο δολοφονική από την έκτρωση κοτόπουλου..... :(

 

αντιγράφω το επίμαχο κομμάτι

 

Most vegans are left-leaning and pro-choice. There are pro-life vegans, but that has nothing to do with official vegan doctrine, which doesnʼt take a stance on human life before birth. Killing the fetus of a non-human animal, however, is a clear-cut case of murder.

ξερεις ποσοι καθυστερημενοι υπαρχουν??? Φανατισμος..παντου! Ε, δεν μπορω να ενοχλουμαι απο ολους. Ισως και να ειναι η αμυνα μου αυτη...αδιαφορω απλα. Θωρακιζω το παιδι μου μαθαινοντας το η καλυτερα μαθαινοντας το να μαθαινει!

 

μωράκι νεογέννητο πεθαίνει επειδη οι γονείς του αντί για συμπλήρωμα του έδειναν γάλα σόγιας....

http://digitaljournal.com/article/179436

ήταν δικαιωμά τους;

και τα δικαιώματά του μωρού που είναι;

 

από αυτές τις επιπτώσεις ποιος θα το σώσει;

Δεν ηταν δικαιωμα τους αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολλα παιδια δεν σωζωνται απο κακους γονεις....Ειτε ειναι βιγκαν ειτε οχι. Το παιδακι 2 χρονων, παχυσαρκο, το ειδες τωρα τελευταια?? Που εκανε εγχειριση γαστρικης παρακαμψης?? Αυτο , ποιος θα το σωσει? μονο η γνωση ειναι οπλο απεναντι σε οποιοδηποτε ακραιο φαινομενο.

 

αυτή η "ακτιβίστρια" προκαλεί εγκαύματα σε εθελοντές σε δημόσιο χώρο με καμιά ιατρική προστασία, και καμιά προστασία από τον πόνο ...

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2265109/The-woman-bringing-horror-human-branding-Britain-Vegan-mark-volunteer-hot-iron-protest-animal-cruelty.html

 

που είναι τα δικά τους δικαιώματα;

ηταν εθελοντες αυτοι νομιζω...δεν πηγε να τους καψει ξαφνικα....Ειναι σαν αυτον που νηστευει 40 ημερες ακομη και το λαδι ...ταλαιπωρει τον οργανισμο του για ηθικους λογους και φυσικα ειναι κατι με το οποιο διαφωνω.

 

 

Kαι ενταξει για τον εαυτο μας μπορουμε να κανουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι, για τα παιδια μας επαναλλαμβανω ειμαστε υποχρεωμενοι να ακολουθουμε συγκεκριμενες διατροφες και οδηγιες παιδιατρων.

Δεν εχουμε κανενα διακαιωμα να πειραματιζομαστε με τα παιδια μας. Τα παιδια μας δεν ειναι κτημα μας.

 

Σχετικα με τη διαμαρτυρια

http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...hropino-kreas/

ειναι πολυ ακραια, και πραγματικα τις θεωρω ακαταλληλες αυτες τις σκηνες για τα παιδια.

 

Και φυσικα γινεται προπαγανδα, και μας κατηγορουν ολους ευθεως για δολοφονους, με ασχημο τροπο. Εαν ειναι δυνατον???

 

Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμα να πιστευει οτι θελει αλλα οχι να εκφραζεται ετσι δημοσιως. Αν βγω εγω μαζι με καποια ομαδα και κατηγορησω η υποννοησω οτι μια ομαδα ανθρωπων ειναι δολοφονοι η σκεφτονται σαν δολοφονοι η ειναι τρελλοι με αυτα που κανουν , συγνωμη αλλα δεν θα με πανε μεσα???

summerwine υπαρχουν παιδιατροι που στηριζουν τη βιγκαν διατροφη....αρα?? Οσοι θεωρουμε , βαζω και τον εαυτο μου μεσα, τις σκηνες αυτες ακαταλληλες για παιδια, σαφως δεν τις δειχνουμε σε αυτα.....

Προσωπικα δεν νιωθω κατηορουμενη....νιωθω οτι μια μικρη ομαδα ανθρωπων υπερβαλλει.

 

λίστα με μωράκια που πέθαναν λόγω βίγκαν διατροφής...

http://naturalhygienesociety.org/diet-veganbaby.html

 

περιηγηθείτε λίγο στη σελίδα είναι αρκετα κατατοπιστική όσο αφορά τις επιπτώσει που λέγαμε....

 

είναι δικαιωμά τους λαίδα;;;;;

Οχι βεβαια.....ειναι υποχρεωση του καθε γονιου να φροντιζει τα παιδια του. Εκεινοι ομως ετσι νιωθουν οτι τα φροντιζουν σωστα. Προσωπικα δεν θα ηθελα το κρατος να με θεωρει 'παρανομη' επειδη αποφασισα να μεγαλωνω το παιδι μου με συγκεκριμενη διατροφη. Εσυ θα ηθελες? Οταν τιθεται αποδεδειμενα προβλημα υγειας, τοτε το κρατος αν υπαρχει, εχει το δικαιωμα να επεμβει.

 

αυτή η γυναίκα υποβάλει σε βασανηστήρια ανθρωπους μόνο και μόνο για να προσηλητήσει άλλους...

προσπαθεί να σταματήσει το μαρκάρισμα στα ζώα και μαρκάρει ανθρώπους ε όχι....

 

αυτό δεν λέγεται επιλογή αλλά διαστροφή μεγάλου βελινεκούς

 

θα ήθελα και την άποψη βίγκαν ανθρώπων...

και εγω θα την ηθελα γιατι δεν πιστευω οτι ειναι ολοι τοσο πορωμενοι.

 

Αυτό καλή μου, δεν είναι νορμάλ ούτε για ενήλικο! Φαντάσου τώρα πόσους φόβους και ενοχές κουβαλάει ο γονιός (που ασπάζεται αυτή τη στάση ζωής και την προωθεί με αυτόν τον τρόπο) και τι πράγματα μεταδίδει στο παιδί του..................
Οι ενοχες ειναι η 'κολαση' του καθενος....για ολους υπαρχουν, πιστευω. Πολλοι νεοι γονεις προσπαθουν και καλα κανουν , να απελευθερωσουν τα παιδια τους απο τετοια συναισθηματα.

Οι ακραιες συμπεριφορες συνηθως φουντωνουν μεγαλυτερη 'κολαση'.

 

Εγω απλα απορω πως καποιοι ανθρωποι που δεν κανουν τιποτε κακο (οσον αφορα στους εαυτους τους παντα, γιατι οσο αφορα στα παιδια τους πιστευω τα βλαπτουν ποικιλοπτροπως οταν τους στερουν την πληρη διατροφη) καταφερνουν να γινονται τοσο αντιπαθεις...θελω να πιστευω οτι ελεαχιστοι χορτοφαγοι θα συμφωνησουν με το παραπανω αρθρο που κατα τη γνωμη ειναι γραμμενο με απιστευτη πορωση...
και εγω συμφωνω
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το θέμα μας είναι ... οι διατροφικές επιλογές που υποστηρίζονται με ακραίο τρόπο. Το θέμα είναι κατά πόσο η "φιλοσοφία" και η "στάση ζωής" του καθενός επιτρέπει να πυροδοτηθούν ακρότητες.

 

Όταν η διατροφικές συνήθειες μπαίνουν σε φιλοσοφική / ηθική βάση τότε έχουμε ένα μοχλό που μπορεί να ωθήσει σε ακρότητες, προκειμένου να διαφυλαχθούν οι "ηθικές αρχές".

Ενώ αν το δει κάποιος ως απλή επιλογή / γούστο... τότε ανεξαρτητοποιείται από το σύστημα αξιών (που αυτοπροσδιορίζει και καθορίζει το άτομο) και δύσκολα θα ξεφύγει σε ακραίες πράξεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω!!! Κορίτσια μου, είστε οι άνθρωποί μου!! Λατρεύυυυωωω αυτό το θέμα! Είναι πολύ όμορφα τοποθετημένο με καίρια ερωτήματα και πολύ όμορφα εστιασμένο σε σημαντικά ζητήματα.

 

Οι τοποθετήσεις είναι όλες μία προς μία ενδιαφέρουσες. Η ΜΑΡΙΑΛ που άνοιξε το θέμα έχει καλύψει ουσιαστικά και τα δικά μου ερωτήματα. Ας μην κάνω λοιπόν (ξανά) τοποθέτηση, μιας και το έχω αναφέρει στο άλλο θεματάκι.

 

Μόνο, να αναφέρω μια προσωπική εμπειρία... που ίσως βοηθήσει να φωτιστεί εκείνο το σημείο του περιορισμού της διατροφής για λόγους υγείας σε σχέση με την περιορισμένη διατροφή για λόγους ηθικής. Αν και προβληματίστηκα για το αν θα έπρεπε να αναφερθώ σε προσωπική εμπειρία, πιστεύω πως έχει σημεία που μπορεί να συζητηθούν και να βγει ένα γόνιμο αποτέλεσμα.

 

Αναφορά λοιπόν... από τον καιρό που ήμουν ανήλικη:

Οι γονείς μου, όντας πολύ θρήσκοι άνθρωποι έδιναν πολύ μεγάλη σημασία στην εκκλησιαστική ανατροφή. Ακολουθούσαν πολύ πιστά το εκκλησιαστικό τυπικό και φυσικά τις νηστείες. Λόγω μεγάλου ζήλου, ακολουθούσαν πιο "αυστηρές" νηστείες και συχνά για μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα. Συχνά λοιπόν βρισκόμασταν οικογενειακώς να ακολουθούμε επιλογές vegan. Συνήθως για το μεγαλύτερο μέρος του έτους.

 

Μέσα στη γενική κουλτούρα του σπιτιού, είχα πιστέψει (επειδή δεν ήξερα και τίποτα το διαφορετικό) πως αυτό είναι κάτι καλό, που θέλει ο Θεός και μας κάνει καλύτερους ανθρώπους, πιο ηθικούς, πιο τίμιους, με αυτοέλεγχο, με αυτοκυριαρχία. Πως είναι κάτι δύσκολο, αλλά μαθαίνουμε να έχουμε επιμονή, να κρατάμε τη γνώμη μας και τη στάση ζωής μας "ενάντια στο ρεύμα" του κόσμου. Ήταν ένας "αγώνας ψυχής" με κέρδος την ίδια μας την ψυχή και την αιώνια ζωή.

 

Όπως καταλαβαίνετε για τα μάτια των 3ων ετών .... έως τα 18 μου, όπου βρίσκονται και οι μνήμες του εαυτού μου εντός γονικής μέριμνας, ήταν κάτι που με είχε "ποτίσει". Είχα μεγαλώσει με αυτό και το πίστευα. (=Νόμιζα τότε πως το πίστευα, γιατί ουσιαστικά ήταν ένας μονόδρομος χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη ηθικά αποδεκτή επιλογή).

 

Αφού λοιπόν ήθελα να είμαι ένας καλός άνθρωπος, φυσικά όφειλα να ακούσω τους γονείς μου και να ακολουθήσω το παράδειγμά τους και τα διδάγματά τους.

 

 

Αν ζωγράφισα καλά το φόντο... ας πάμε και στο θέμα...

Θυμάμαι να ... πεινάω. Να πεινάω γενικώς. Στην αρχή έλεγα "πεινάω". Μου δίνανε π.χ. επιλογές με ταχίνι. Πόσες τέτοιες επιλογές να αντέξω; 1 μέρα, 2 μέρες.... 40 μέρες... μετά το στομάχι με έσκιζε. Αφού λοιπόν το "πεινάω" δεν έπιανε... για να καλύψει την ανάγκη... έκοψα κι εγώ τη φράση. Έτσι μετά από τα 3-4 μου χρόνια μετατρέπομαι σε μόνιμη ακρίδα! Το σχολείο το τελείωσα 45 κιλά άνθρωπος.

 

Από υγεία...

ζωηρή, κεφάτη, μέσα στα γυμναστήρια.

Από μέσα μου... ζαλάδα, θολούρα, εύκολη κούραση αλλά... έσφιγγα τα δόντια γιατί το "φάε" των γονιών μου συνοδευόταν από γευστικές επιλογές που ήταν μεν νόστιμες αλλά η επανάληψη αυτών έκανε το στομάχι μου να μοιάζει σα να είχε μέσα πρόκες. Η αναιμία, μόνιμος σύντροφος.

 

Ανησυχία γιατί το παιδί είναι αδύνατο... και να τα συμπληρώματα (μουρουνόλαδο, σιρόπια κτλ). Αλλά.... για ζωικά προϊόντα ούτε λόγος! Δεν ήταν σωστό! Δεν ήταν ηθικό!

 

Και φυσικά ένιωθα παράξενα χαρούμενη με όλο αυτό! Πως δηλαδή παιδεύομαι αλλά έχω να κερδίσω σε ηθικότητα! Είμαι καλύτερη από τους άλλους! (Αλλά, τι θα γίνει με τους αγαπημένους μου φίλους; Αυτοί, είναι ανήθικοι; Δεν είναι καλοί; Ανησυχούσα! Δε θα ήταν μαζί μου στον παράδεισο; Γιατί να διαφέρουμε τόσο; ) Περηφάνια για το κατόρθωμά μου και ταυτόχρονα θλίψη για τη διαφορετικότητά μου που με έβαζε σε αντιπαράθεση με την ίδια την αγάπη των φίλων μου. Φυσικά και έπαιζα μαζί τους. Και εννοείται πως η μαμά μου καμάρωνε που "το παιδί είναι τόσο κοινωνικό και χαρούμενο".

 

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά σε ένα πάρτυ μασκέ στην έκτη δημοτικού. Γινόταν εκείνη τη μέρα της εβδομάδας της Τυρινής που είναι Παρασκευή και έχει κανονική νηστεία (ούτε λάδι). Με αφήνει η μαμά μου με τα χίλια ζόρια να πάω γιατί ανησυχούσε για το θέμα της διατροφής. Πήγα εκεί, ξεχνιέμαι, παίζω με τα παιδιά. Έρχεται η ώρα του φαγητού. Μπουφές με τοστάκια σε όλους τους συνδυασμούς και γεύσεις (τυριά, λαχανικά, αλλαντικά, κτλ). Δεν πήρα παρά μόνο λίγη σαλάτα. Κανείς δεν προσέχει τη διαφορετική διατροφή. Όλα καλά, και εγώ δεν ασχολούμαι, παραβλέποντας πως πεινάω. Παιχνίδι ζωηρό, μέχρι τελικής πτώσης. Έρχεται η ώρα του κυρίως γεύματος. Αρνάκι με πατάτες ραγού. Να έχω λιώσει από τη μυρωδιά. Αλλά δεν τρώω. Με βλέπει η μαμά του κοριτσιού, με πλησιάζει να με ρωτήσει αν δε μου αρέσει. Της λέω πως φαίνεται θαυμάσιο αλλά νηστεύω. Και η γυναίκα αιφνιδιάζεται! Λέει, να φάε μόνο πατάτες εντάξει; Και θυμάμαι να σκέφτομαι πως ... οι πατάτες έχουν βράσει μαζί με το κρέας και έχουν ποτιστεί στο ζουμί τους, άρα δε μπορώ να καταναλώσω αυτές τις πατάτες που είχαν ρουφήξει ζωμό κρέατος! Δικαιολογήθηκα πως είμαι χορτάτη από τα άλλα φαγητά και δεν πεινάω άλλο.

 

Η γυναίκα έκανε κάποιο σχόλιο στη μαμά μου διακριτικά για να με αφήνει πιο ελεύθερη. Μα η όλη "κοσμοθεωρία" και η όλη στάση ζωής είχαν βάλει τα πάντα στον αυτόματο πιλότο. Έτσι ήρθε η αφοπλιστική απάντηση της μαμάς μου: Μα είναι ελεύθερη να φάει ό,τι θέλει! Είναι δική της επιλογή! Με κοιτά η γυναίκα... και φυσικά με καμάρι εγώ συμφωνώ!

 

 

Σε πάρτυ... δεν ξαναπήγα. Ήταν πάντα ... με κάποιο "μαγικό τρόπο" πάνω σε νηστείες....... Μετά, σταμάτησαν να με καλούν... για να μη φέρνουν σε δύσκολη θέση τους γονείς μου και εμένα.

 

 

Στο σπίτι... εγώ η "ελεύθερη"... Πείνα... Άνοιγμα ψυγείου... Μέσα ένα σωρό λαχανικά και κάποιο γλυκό από έναν "αδαή" επισκέπτη που η "άγνοιά" του και η "έλλειψη σωστής ηθικής" τον είχε οδηγήσει στο να φέρει γλυκό που περιέχει γάλα και αυγά. Το κοιτάζω, το λαχταρώ... αλλά στο βωμό της ηθικής και του "σωστού τρόπου ζωής" νικώ την επιθυμία μου... και απλά δαγκώνω ένα μαρούλι ή ένα καρότο.

 

Η μαμά μου βλέπει πως συχνά - πυκνά τριγυρίζω στο ψυγείο και τρώω ωμά λαχανικά. Νιώθει περήφανη για τον υγιεινό τρόπο ζωής μου!

 

 

 

Πέρασαν τα χρόνια. Έφυγα από το σπίτι. Είδα σε άλλο επίπεδο την ηθική και την ανηθικότητα. Επαναξιολόγησα τις διατροφικές συνήθειες. Έβαλα στη διατροφή μου τα πάντα, ανεξάρτητα από ημέρες. Άκουγα το σώμα μου. Σε λίγο καιρό, πήρα κιλά, τονίστηκαν επιτέλους οι καμπύλες στο κορμί μου, σταμάτησα να έχω ζαλάδες, διορθώθηκε ο αιματοκρίτης μου, ένιωθα πολύ πιο ζωηρή και έφυγε εκείνο το μόνιμο αίσθημα θολούρας.

 

 

 

Διαβάζοντας λοιπόν για τη διατροφή vegan... φαντάζεστε πόσα "καμπανάκια" χτύπησαν... και πόσες ομοιότητες αναγνώρισα... σε γονείς, στάσεις ζωής και παιδιά που δείχνουν ευτυχισμένα και πως το κάνουν ... από επιλογή τους! Από "επιλογές" και "γούστα" που διαμορφώνονται ως μονόδρομοι, από αίσθημα extra-ηθικότητας. Για εμένα το χειρότερο δεν είναι η πείνα αυτή καθ' αυτή... αλλά εκείνο το αντιφατικό συναίσθημα που χαιρόμουν επειδή πετύχαινα τον ηθικό και σωστό στόχο, ενώ παράλληλα μαράζωνα με την "κατάντια" των φίλων μου, που οι γονείς τους δε γνωρίζουν το "σωστό" και είναι "καταδικασμένοι" από την γονική άγνοια. Λυπόμουν που δε μοιάζαμε και χαιρόμουν που ήμουν "καλύτερη" από αυτούς. Όσο τα σκέφτομαι τώρα... τόσο πιο φριχτά τα βλέπω.

 

Να λοιπόν γιατί ανησυχώ για τα παιδιά των vegan και οποιουδήποτε βρίσκεται σε διαφορετικές διατροφικές συνήθειες λόγω... ηθικής!

Τα αισθήματα ανωτερότητας των γονιών -που είναι απόφασή τους- είναι εμφανή όσο κι αν προσπαθούν να κρατήσουν χαμηλό προφιλ. Το βλέπεις στα μάτια τους. Νιώθουν καλύτεροι! Δε νιώθουν γενικώς καλοί έτσι γενικά και αόριστα, αλλά νιώθουν καλύτεροι από τους άλλους. Τα παιδιά... βιώνουν σύγκρουση.

 

Δεν ήμουν το μόνο παιδί στο περιβάλλον μου το συγγενικό με τέτοιες διατροφικές συνήθειες βασισμένες σε ηθική βάση. Η ηθική σύγκρουση σε ένα ανήλικο παιδί είναι το μόνο δεδομένο όταν οι διαφορετικές διατροφικές συνήθειες βασίζονται σε ... ηθική βάση!

 

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ με την ομολογουμένως ατελείωτη ανάρτησή μου. Απλά ... σκεφτείτε πως ένα φαινομενικά χαρούμενο παιδί... δεν είναι πάντα ένδειξη πως όλα πάνε καλά. Και μην πιστεύετε πως... "σιγά, αυτό δε θα συμβεί σε εμάς".

 

ευχαριστω πολυ για το μηνυμα σου, ειναι σημαντικο για εμενα να διαβαζω μια τετοια εμπειρια, με ενδιαφερει το θεμα. Να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ θα ήθελα να ακούσω τη άποψη ενός vegan... για όλα όσα έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...