Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκότα & Κεκάκια Βάπτισης? ΕΤΟΙΜΑ!


ΒΙΚΥ

Recommended Posts

Το έλαβα κ σου απάντησα! Είσαι θησαυρός!

 

Χριστινακι ευχαριστω για τις συμβουλές, δεν γίνεται τίποτα εκανα πολλές πρόβες αλλα φταίει το κουπατ. Ούτε αστερακι έχει το yummy yummy. Έπεσα σε παλιοπεριοδο.

 

 

Κουπ πατ αστέρι θα βρεις πολύ εύκολα παντού,αν καταλήξεις εκεί.Είναι από τα πιο συνηθισμένα σχέδια.Όλο και κάποια γνωστή σου θα έχει.Δεν μένουμε και κοντά,να σου δώσω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αστεράκι κουπ-πατ θα βρεις και στα μεγάλα σούπερ μάρκετ στο σετ με τα χριστουγεννιάτικα κουπ-πατ. Προχτές το καρφούρ είχε στην Πάτρα την συλλογή του Παρλιάρου;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα καθόλου την τιμή γιατί έχω ήδη πολλά κουπ-πατ χριστουγεννιάτικα και δεν με ενδιέφερε;)

Πάντως έχει φοβερά πράγματα για ζαχαροπλαστική αν και λίγο τσιμπημένες τιμές;)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα κοριτσια!ειμαι καινουρια στη παρεα και ψαχνω να βρω πως θα φτιαξω μπισκοτα για τη βαφτιση της κορουλας μου:-):smile::-)μπορειτε να με βοηθησετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω και εγω τις συμβουλες σας γιατι βλεπω να εγκαταλειπω την ιδεα να φτιαξω μονη μου τα μπισκοτα για την βαπτιση....Την ζυμη για το μπισκοτο την πετυχα επιτελους με την τριτη προσπαθεια, η ζαχαροπαστα ομως μου απετυχε, εγινε σκληρη σαν πετρα δεν μπορω να την πλασω με τιποτα!!!!Θα την ξαναπροσπαθησω βεβαια....αλλα λυπαμαι και τα υλικα!!!Μηπως να δοκιμασω με επικαλυψη μαγικο γλασο? Το σχεδιο θα ειναι καραβακι.Διαβασα ολα τα ποστ και τις συμβουλες της Βικης, βρηκα και στο youtube τα βιντεακια της και θα τα δω με προσοχη! (καλα ολα τα σχουν σβησει απο τα ποστ της...γιατι θεωρειται διαφημιση????τοσα αλλα αναφερονται εδω μεσα, δεν καταλαβαινω πραγματικα...)Αν εχει φτιαξει καποια κοπελα μπισκοτα καραβακι και πετυχαν περιμενω tips and tricks:oops:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι θες ακριβως.Μηπως το ξερω να σε βοηθησω;

Ποιος ειναι ο πιο καλος τροπος να τα διακοσμησω, η ζαχαροπαστα ή κατι αλλο? Να αγορασω ετοιμη ζαχαροπαστα η να φτιαξω με επιμονη και υπομονη μηπως και την πετυχω? Σιγουρα δεν ξεκολλαει απο το μπισκοτο η ζαχαροπαστα οταν στεγνωσει?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμαζεις να παρεις ετοιμη ζαχαροπαστα; Εσυ μονο την κοβεισ σχηματακια...Το αποτελεσμα με ζαχαροπαστα ειναι πιοο λειο κ ομορφοο.. Α τωρα ειδα πως το χεις γραψει κι εσυ! Μεγια τα ματια

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον σε οτι ξερω θα σου απαντησω.

Η ζαχαροπαστα αν ειναι πετρα βαζεις σταδιακα λιγο-λιγο νεράκι και μαλακωνει.Αν οχι την βαζεις για λιγο (δευτερολεπτα) στο μικροκυματων για να μαλακωσει.

Αφου στεγνωσουν τα μπισκοτα σου τοτε ή βαζεις λίγο νεράκι-απειροελάχιστο- στην ζαχαροπαστα ή αλείφεις με μαρμελάδα το μπισκοτο για να κολλησει η ζαχαροπαστα.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το σκέφτομαι αλλά αρχίζω να εγκαταλείπω την ιδέα!

1) Δεν μπορώ να βρω βρώσιμη γλυκόζη

2) ρώτησα σε κάποια ζαχαροπλαστεία εδώ και δεν δίνουν ζαχαρόπαστα

3) το μαγικό γλάσο το δοκίμασα άλλα δεν θέλω να το βάλω γιατι δεν μου άρεσε σαν γλίτσα ήτα μπορεί και να μην το πέτυχα.

 

Αν ξέρετε κάποια διεύθυνση που μπορώ να προμηθευτώ ζαχαρόπαστα μπορείτε να μου τη στείλετε?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρώσιμη γλυκοζη.Μαλλον εννοεις βρώσιμη γλυκερίνη.Κανε αλλη μια προσπαθεια και και τοτε δεν τα καταφερεις τοτε τα ξαναλέμε.Το μαγικο γλάσο ουτε εμενα δεν μαρεσει.

Πριν τα εγκαταλείψεις κανε αλλη μια προσπαθεια και μετά παρε ενα τηλεφωνο σε μια κοπελα που εχω φαει τα πιο νοστιμα καπ-κεικ (μετά το Ναυπλιο που και εκει εφαγα καλά καπκεικ) και την βρηκα σε παρτυ που οτι ειχε φτιαξει μου αρεσε και απο στυλ αλλά και απο νοστιμιά εκτως απο κατι γλυκακια που ποτε δεν κατάλαβα τι ηταν.

Ισως τελικά να σου ερθει η μια η αλλη ...Δες το!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το σκέφτομαι αλλά αρχίζω να εγκαταλείπω την ιδέα!

1) Δεν μπορώ να βρω βρώσιμη γλυκόζη

2) ρώτησα σε κάποια ζαχαροπλαστεία εδώ και δεν δίνουν ζαχαρόπαστα

3) το μαγικό γλάσο το δοκίμασα άλλα δεν θέλω να το βάλω γιατι δεν μου άρεσε σαν γλίτσα ήτα μπορεί και να μην το πέτυχα.

 

Αν ξέρετε κάποια διεύθυνση που μπορώ να προμηθευτώ ζαχαρόπαστα μπορείτε να μου τη στείλετε?

http://www.cakescookiesandcraftsshop.co.uk/

http://www.yummy-yummysugarshop.gr/

σε αυτα θα βρεις διαφορα υλικα και αντι για γλυκερινη μπορεις να βαλεις ηλιελαιο μου ειπαν. Αντε να δουμε τι θα καταφερουμε.....

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι διαφέρει η γεύση αν βάλεις ηλιέλαιο δεν ξέρω αν το δοκίμασε κάποια νοικοκυρούλα από εδώ να μας πει!

και ναι κορίτσια βρώσιμη γλυκερίνη εννοούσα είδατε τι σχετική είμαι???? :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λένε ότι διαφέρει η γεύση αν βάλεις ηλιέλαιο δεν ξέρω αν το δοκίμασε κάποια νοικοκυρούλα από εδώ να μας πει!

και ναι κορίτσια βρώσιμη γλυκερίνη εννοούσα είδατε τι σχετική είμαι???? :D

Δοκιμασα με ηλιελαιο, ειναι πολυ καλη η γευση, δεν το καταλαβαινεις,ειναι τοσο εντονη η βανιλια και η αχνη που χανεται το ηλιελαιο! Εμενα δεν μου πετυχε γενικοτερα γιατι εβαλα πολυ αχνη και εσφιξε παρα πολυ!:lol:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θελω και εγω τις συμβουλες σας γιατι βλεπω να εγκαταλειπω την ιδεα να φτιαξω μονη μου τα μπισκοτα για την βαπτιση....Την ζυμη για το μπισκοτο την πετυχα επιτελους με την τριτη προσπαθεια, η ζαχαροπαστα ομως μου απετυχε, εγινε σκληρη σαν πετρα δεν μπορω να την πλασω με τιποτα!!!!Θα την ξαναπροσπαθησω βεβαια....αλλα λυπαμαι και τα υλικα!!!Μηπως να δοκιμασω με επικαλυψη μαγικο γλασο? Το σχεδιο θα ειναι καραβακι.Διαβασα ολα τα ποστ και τις συμβουλες της Βικης, βρηκα και στο youtube τα βιντεακια της και θα τα δω με προσοχη! (καλα ολα τα σχουν σβησει απο τα ποστ της...γιατι θεωρειται διαφημιση????τοσα αλλα αναφερονται εδω μεσα, δεν καταλαβαινω πραγματικα...)Αν εχει φτιαξει καποια κοπελα μπισκοτα καραβακι και πετυχαν περιμενω tips and tricks:oops:

 

Όταν η ζαχαρόπαστα είναι πολύ σκληρή και καθόλου εύπλαστη ή σπάει τότε θα πρέπει να λιώσεις σε ένα κατσαρολάκι λίγο νερό με ζελατίνη (1 φακελάκι) λίγη γλυκόζη και λίγη γλυκερίνη. Τα ανακατεύεις και μετά το βάζεις πάνω στη ζαχαρόπαστα λίγο-λίγο και ταυτόχρονα την πλάθεις με τα χέρια μέχρι να φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο εργασιμότητας;)

Μην προσθέσεις νερό γιατί θα αλλοιωθεί η σύστασή της και θα κολλάει.

Όταν την βάλεις πάνω στο μπισκότο άπλωσε πολύ λίγο νερό στο μπισκότο με ένα πινελάκι και κόλλησέ την πιέζοντας ελαφρά με τα δάκτυλα, μόλις στεγνώσει δεν θα ξεκολλάει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

geonik μπορείς να μου πεις ποια συνταγή ακολουθείς για να κάνω κ εγώ μια προσπάθεια?

Για τα μπισκοτα δοκιμασα αυτη την συνταγη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

και για την ζαχαροπαστα την συνταγη απο το ιδιο site.

Σκεφτομαι μηπως δοκιμασω και της Αννας Μαριας Μπαρου που βγαινει στην εκπομπη της Ελενης, αν και με την παραπανω συνταγη για τα μπισκοτα εμεινα ικανοποιημενη.Με την ζαχαροπαστα δεν εχω ασχοληθει ακομα....σκεφτομαι να αγορασω το κουπατ καραβι...να μην το αγορασω....χρωματα ζαχαροπλαστικης κτλ......:confused:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

με την ίδια συνταγή από το σάιτ αυτό ξεκίνησα κι εγώ πριν 1 χρόνο και κάτι της δοκιμές και μου έβγαινε σφιχτή. Μετά πρόσθεσα και άλλα υγρά υλικά μέχρι που πέτυχα το σωστό αποτέλεσμα;)

Μην περιμένεις να σου πετύχει με την πρώτη, χρειάζονται κάμποσες δοκιμές αλλά όταν πάρεις το κολάι μετά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Εγώ έφτασα στο σημείο να φτιάχνω τούρτες διώροφες και μπισκότα που κανένας δεν πιστεύει ότι δεν βγήκαν από χέρια επαγγελματία:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...