Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟ ΙΑΚΕΝΤΡΟ Η ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας για την περιπτωση μου. Εγώ είμαι 27 και ο καλός μου 30. Προσπαθούμε εδω και 2,5 χρόνια και δεν έχουμε καταφέρει και πολλά. Δεν είμαι ιδάίτερα ευχαριστημένη και με τον γυνακαιλόγο μου οπότε σκέφτομαι να βρώ κάποιον γυνακολόγο που να έχει πείρα σε θέματα εξωσωματική γονιμοποίησης. Έχω ακούσει πολλά για κάποιον Πράπα στην χαριλάου. Είναι τόσο καλός όσο λένε? θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες είτε θετικές είτε αρνητικές. Απο την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να κατέβω Αθήνα. Απο Αθήνα έχω ακουστα μόνο για τον Μαστρομηνά. Αξίζει το πήγαινε έλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα την βοήθεια σας για την περιπτωση μου. Εγώ είμαι 27 και ο καλός μου 30. Προσπαθούμε εδω και 2,5 χρόνια και δεν έχουμε καταφέρει και πολλά. Δεν είμαι ιδάίτερα ευχαριστημένη και με τον γυνακαιλόγο μου οπότε σκέφτομαι να βρώ κάποιον γυνακολόγο που να έχει πείρα σε θέματα εξωσωματική γονιμοποίησης. Έχω ακούσει πολλά για κάποιον Πράπα στην χαριλάου. Είναι τόσο καλός όσο λένε? θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες είτε θετικές είτε αρνητικές. Απο την άλλη σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να κατέβω Αθήνα. Απο Αθήνα έχω ακουστα μόνο για τον Μαστρομηνά. Αξίζει το πήγαινε έλα?
Καλώς ήρθες στο φόρουμ ΜΥΡΤΟΠΟΥΛΑ,κοίτα να δεις όταν επιλέξει κανείς ιατρό καλό είναι αρχικά να ζυγίσει το πόσο εξειδικευμένος είναι ο ιατρός στο κομμάτι της εξωσωματικής και μετά το πόσο καλό είναι το εργαστήριο του κέντρου που θα γίνει η όλη διαδικασία και πιστεύω ότι στην πόλη της Θεσσαλονίκης μπορείς με βεβαιότητα να βρεις και τα δύο.Για να αποκτήσει κανείς ένα παιδάκι αξίζει το πηγαινε έλα στην Αθήνα,αν και είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρο και οικομικά σίγουρα πιο βαρύ,αλλά ειλικρινά από προσωπικό βίωμα και από τα βιώματα τόσο γυναικών που συνάντησα σε αυτούς τους χώρους μέχρι να φέρω τα παιδιά μου στον κόσμο δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να μεταβείς στην Αθήνα.Τα κέντρα και οι ιατροί της Θεσσαλονίκης στέκονται πια επάξια και με πολύ μεγάλες επιτυχίες στο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.
Link to comment
Share on other sites

........ δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να μεταβείς στην Αθήνα.Τα κέντρα και οι ιατροί της Θεσσαλονίκης στέκονται πια επάξια και με πολύ μεγάλες επιτυχίες στο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μυρτοπούλα θα συμφωνήσω με τα κορίτσια. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να πηγαίνεις και να έρχεσαι Αθήνα για ένα τέτοιο ζήτημα. Εγώ να σου πω την προσωπική μου εμπειρία ρώτησα πληροφορίες για τα κέντρα τησ Θεσσαλονίκης και κατέληξα στον κ. Πράπα. Εμένα μου έδωσαν την αίσθηση ότι ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημα μου και ότι δεν με κοίταξαν σαν πορτοφόλι. Όταν πήγα πρώτη φορά εντυπωσιάστηκα γιατί είχε πάρα πολύ κόσμο. Νομίζω ότι έχουν πολύ πείρα και ότι αξίζει να αναζητήσεις λύση στο πρόβλημα σου σε αυτούς. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μανούλα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια γύρα πρώτα στα κέντρα της Θεσσαλονίκης. Αν νομίσεις ότι δεν έχουν ικανοποιήσει τα κριτήρια σου, τότε η Αθήνα είναι ο επόμενος στόχος σου. Αλλά εξάντλησε όλα σου τα περιθώρια εδώ. Ευτυχώς πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει στα κέντρα της Θεσσαλονίκης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κορίτσια είχατε δίκιο δεν αξίζει να κατέβεις Αθήνα. Χθές πήγαμε στο Ιάκεντρο και μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι. Μας άρεσε ο τρόπος που μας προσέγγισαν και το ενδιαφέρον τους. Αυτός ο κ. Πράπας έχει έναν ιδαίτερο τρόπο που σε μιλάει. Ήταν πολύ ειλικρινής!! Έχει και πολύ εντυπωσιακό βιογραφικό!!! Ίσως θα έπρεπε να πάμε και σε άλλα κέντρα άλλα νομίζω ότι αυτο μου έκανε το κάτι να συνεχίσω. Εύχομαι καλή επιτυχία σε μάς και σε όλες τις μανούλες που ξεκινάνε μαζί με μάς!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nα πας εκει που νομιζεις εσυ οτι νιωθεις πιο ανετα.Η εμπιστοσυνη ειναι μεγάλο κομματι απο την πιτα της επιτυχιας.Παντως να ξερεισ οτι θα βρεις πολλες αποψεις που συγκρουονται μεταξυ τους.Αλλοι θα σου πουν τα χειροτερα για τον ενα γιατρο και αλλοι θα σου πουν τα καλυτερα για τον ιδιο.Νομιζω ότι ο καθενας απο την εμπειρια του,το τι ζηταει και βασικο! απο το αποτελεσμα της προσπαθειας θα σου πει την υποκειμενικη αποψη του.Για ολους τους επωνυμους γιατρους θα βρεις σε διαφορα θεματα ιστοριες που θα σε συγκινησουν και αλλες που θα σου ανεβασουν το αιμα στο κεφαλι.Ειναι υποκειμενικο τελειως...εκτος πια αν ειναι καποιος που κοντευουν να τον διαγραψουν απο τον ιατρικο συλλογο....!!!!Καλη τυχη!!!Στη θεσσαλονικη εχεις οντως αρκετες αξιολογες επιλογες.Και επισης (δεν ξερω αν σε ενδιαφερει) στην Αθηνα το κοστος ειναι ελαφρως μεγαλύτερο...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μυρτοπουλα γεια σου.Απο προσωπικη εμπειρια θα σου συνιστουσα τον κυριο Πραπα.Περυσι ειχα κανει εξωσωματικη κι επιασα παιδακι με την πρωτη φορα.Ειναι εξαιρετικος γιατρος και γενικως το Ιακεντρο ειναι αρτιο σε ολους τους τομεις.Καλη επιτυχια σου ευχομαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟΝ Κ.ΠΡΑΠΑ ΣΤΟ ΙΑΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΝΕΤΕ ΠΛΕΟΝ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ειμαι απο επαρχια,μετα από 4χρόνια άκαρπων προσπαθείων και αρκέτη έρευνα μεσω συζητήσεων με φίλες και γνωστές επέλεξα να κάνω την 1η εξωσωματική στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ με τον κΠΡΑΠΑ ΓΙΑΝΝΗ.Η συμπεριφορά και η ειλικρίνεια του με εντυπωσίασε και εαν εγώ ως κριαρακι ειμαι ενθουσιωδης,ο άντρας μου που είναι πιο συγκρατημένος έμεινε και εκείνος ευχαριστημένος.Όσον αφορά το οικονομικό η τιμή είναι στα 2500ευρω και επειδή είμαι ασφαλισμένη στο εοππυ θα πάρω δωρεάν τα φάρμακα και μόλις τελειώσει η διαδικασία θα πάρω πίσω 400ευρω από το ταμείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειμαι απο επαρχια,μετα από 4χρόνια άκαρπων προσπαθείων και αρκέτη έρευνα μεσω συζητήσεων με φίλες και γνωστές επέλεξα να κάνω την 1η εξωσωματική στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ με τον κΠΡΑΠΑ ΓΙΑΝΝΗ.Η συμπεριφορά και η ειλικρίνεια του με εντυπωσίασε και εαν εγώ ως κριαρακι ειμαι ενθουσιωδης,ο άντρας μου που είναι πιο συγκρατημένος έμεινε και εκείνος ευχαριστημένος.Όσον αφορά το οικονομικό η τιμή είναι στα 2500ευρω και επειδή είμαι ασφαλισμένη στο εοππυ θα πάρω δωρεάν τα φάρμακα και μόλις τελειώσει η διαδικασία θα πάρω πίσω 400ευρω από το ταμείο μου.

να πας αθηνα εχω τα διδυμακια μου τελος χωρις πολλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

να πας αθηνα εχω τα διδυμακια μου τελος χωρις πολλα λογια.
Καλησπέρα κορίτσια,εξωσωματική ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ή ΑΘΗΝΑ;Γιατι ρε κορίτσια εμεις που είμαστε απο Βόρεια Ελλαδα να πάμε στην Αθήνα;Υπάρχουν αξιόπιστα κέντρα εξωσωματικής στην Θεσ/νικη,απλά θέλει ψάξιμο και επάφες με ομοιοπαθουντα άτομα για να σου πουν εμπειρίες.Μετά από έρευνα μηνών κατέληξα στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ-κ.Πραπα και επίσης γνωρίζω οτι και το EMBRYOLAB έχει επιτυχίες με την 1η προσπάθεια.Το οικονομικό είναι φυσικά ένα μεγάλο ζήτημα,μάλιστα στις μέρες μας σίγουρα για κάποια άτομα έιναι δύσκολο εαν δεν είναι και ασφαλισμένα.Πρέπει να εμπιστευτούμε το κέντρο και τον γιατρό που θα κάνει τη διαδικασια,και είναι λίγο άδικο στις μέρες μας που αρκετά ζευγάρια καταφεύγουν στην εξωσωματική να μην μας χορηγουν εκτος από τα φάρμακα δωρεάν και ένα μέρος του ποσου που δίνουμε στα κέντρα εξωσωματικής εστω 50% των χρημάτων μας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια,εξωσωματική ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ή ΑΘΗΝΑ;Γιατι ρε κορίτσια εμεις που είμαστε απο Βόρεια Ελλαδα να πάμε στην Αθήνα;Υπάρχουν αξιόπιστα κέντρα εξωσωματικής στην Θεσ/νικη,απλά θέλει ψάξιμο και επάφες με ομοιοπαθουντα άτομα για να σου πουν εμπειρίες.Μετά από έρευνα μηνών κατέληξα στο ΙΑΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ-κ.Πραπα και επίσης γνωρίζω οτι και το EMBRYOLAB έχει επιτυχίες με την 1η προσπάθεια.Το οικονομικό είναι φυσικά ένα μεγάλο ζήτημα,μάλιστα στις μέρες μας σίγουρα για κάποια άτομα έιναι δύσκολο εαν δεν είναι και ασφαλισμένα.Πρέπει να εμπιστευτούμε το κέντρο και τον γιατρό που θα κάνει τη διαδικασια,και είναι λίγο άδικο στις μέρες μας που αρκετά ζευγάρια καταφεύγουν στην εξωσωματική να μην μας χορηγουν εκτος από τα φάρμακα δωρεάν και ένα μέρος του ποσου που δίνουμε στα κέντρα εξωσωματικής εστω 50% των χρημάτων μας.

 

Καλησπέρα κορίτσια,

Ήμουν και εγώ στη φάση της αναζήτησης γιατρού στη Θεσσαλονίκη, είδα και τους δυο γιατρούς που αναφέρονται παραπάνω, τελικά κατέληξα στον Χριστοφορίδη... Είμαι ήσυχη, ξεκίνησα τα πρώτα χαπάκια και ελπίζω ... εγκυούλα τέλη Ιουνίου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ ΣΟΥ...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΛΚ ΠΗΓΕΣ ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΒΑΛΑ...ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΑΡΙΟΛΗΨΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΗΓΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΜΕ ΤΟΝ Κ.τΖΑΦΕΤΑ...ΤΡΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ...ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΕΔΩΣΑ 2000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΟ...ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΤ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΑ(22ΧΡ)ΚΑΙ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ...ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΚΕΙ ΑΒΛΕΠΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,Αθήνα για ποιό λόγο????Τελικά η επιλογή για το Ιάκεντρο και τον κ.Πράπα με δικαίωσε.......Έκανα την 1η προσπάθεια με 2 βλαστοκύστες 6ημερών και είμαι έγκυος στα διδυμάκια μου,στις 24/10 έχω υπέρηχο να ακούσουμε καρδούλες.Είμαστε πανευτυχείς!!!!!Έυχομαι σ'όλα τα κορίτσια να νοιώσουν το αίσθημα της μητρότητας,αρκεί να εμπιστευτούμε τον γιατρό που μας παρακολουθεί και το διαγνωστικό που επέλεξε η κάθε μια.Καλή επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...