Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο ENGERIX!!!!!!! (Ηπατιτιδα Β)


Boubouz

Recommended Posts

Διαβάστε και αυτό http://www.iatrikionline.gr/Deltio_53d_2006/9.pdf

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Εγώ λοιπόν δεν θα αναρωτηθώ ποια δημοσιεύματα υποστηρίζουν τη σύνδεση του εμβολίου με τη σκλήρυνση κατά πλάκας, αλλά πόσα από τα μωράκια μας που κάνουν το εμβόλιο ύστερα από σύσταση του καλού μας παιδιάτρου, έχουν κάποιον από τους παραπάνω λογους για να το κάνουν σε τέτοια ηλικία... Αν κάποιος έχει βρει ένα μόνο λόγο μπορεί να τον μοιραστεί μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ έναν λόγο, katgik...το θεωρείς τόσο απίθανο να χρειαστεί κάποια στιγμή ένα παιδί επείγουσα μετάγγιση αίματος και να είναι μολυσμενο το αίμα? Ατυχήματα συμβαίνουν κάθε μέρα δυστυχώς...όπως και χρήση μολυσμένου αίματος στους μεταγγιζόμενους, τόσα έχουμε ακούσει!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ έναν λόγο, katgik...το θεωρείς τόσο απίθανο να χρειαστεί κάποια στιγμή ένα παιδί επείγουσα μετάγγιση αίματος και να είναι μολυσμενο το αίμα? Ατυχήματα συμβαίνουν κάθε μέρα δυστυχώς...όπως και χρήση μολυσμένου αίματος στους μεταγγιζόμενους, τόσα έχουμε ακούσει!

 

Ναι, θεωρώ ότι έχει λίγες πιθανότητες όλο αυτό. Και μπορεί να μην είναι περισσότερες από τις πιθανότητες να δημιουργήσει κάποια σοβαρή παρενέργεια το εμβόλιο. Και φαντάζομαι ότι δεν αρνείσαι ότι υπάρχουν τέτοιες πιθανότητες... πολλές ή λίγες...πάντως υπάρχουν. (τόσες περιπτώσεις έχουμε ακούσει...).

Εγώ προσωπικά δεν κάνω στο μωράκι μου (10 μηνών) κανένα εμβόλιο, τουλάχιστον μέχρι να πάει παιδικό σταθμό και μέχρι τότε το ξανασκεφτόμαστε. Και το σκεπτικό μου είναι ότι εφόσον κάνοντας τα εμβόλια (τα οποία εκθέτουν το μωρό σε έναν άλφα κίνδυνο), δεν εξασφαλίζεσαι παρά μόνο για ένα απειροελάχιστο ποσοστό επικίνδυνων καταστάσεων που μπορεί να αντιμετωπίσει το παιδί (ατυχήματα, άπειρες άλλες ασθένειες που δεν αντιμετωπίζονται με εμβόλια κτλ) γιατί να προσθέσω εγώ την επιβάρυνση του εμβολίου;

Θεωρώ δηλ. ότι διακινδυνεύοντας να κάνουμε εμβόλια έχουμε την αίσθηση ότι είμαστε εξασφαλισμένοι για τη συνέχεια. Αυτό είναι ψευδαίσθηση, γιατί με τη μετάγγιση πχ κινδυνεύει από AIDS και ηπατίτιδα C (πολύ πιο επικίνδυνη από τη Β), ή πχ με το εμβόλιο για το μινιγγιτιδόκοκκο δεν εξασφαλιζόμαστε για μινιγγίτιδα που μπορεί να προκληθεί από άλλους παράγοντες κτλ. Και βέβαια επιβαρύνουμε το αμυντικό σύστημα του παιδιού μειώνοντας έτσι τη δυνατότητα αντίδρασης σε άλλες ασθένειες.

Τέλος πάντων εγώ απλώςήθελα να εκφράσω τη διαφορετική άποψη της πραγματικότητας από αυτήν που γράφεται στις τελευταίες σελίδες, αλλά προφανώς είτε κάνεις είτε δεν κάνεις εμβόλια, πάντα διακινδυνεύεις κάτι. Κάθε γονιός κάνει αυτό με το οποίο αισθάνεται ότι το παιδί του θα είναι πιο ασφαλές και υγειές...

Link to comment
Share on other sites

Γνωστη μου που δουλευει στον ΕΟΦ μου λεγε οτι εχει διαβασει εκει επιστημονικες μελετες που εμφανιζουν παιδια που 10 χρονια μετα το συγκεκριμενο εμβολιο παρουσιασαν σκληρυνση κατα πλακας. Το θεωρουν υποπτο αλλα δεν μπορουν να ξερουν, απο οτι ελεγε κατα ποσο τα συγκεκριμενα παιδια ειχαν προδιαθεση για τετοια ασθενεια.......(το θεμα ειναι φυσικα κατα ποσο θελει καποιος γονιος να διακινδυνευσει να μαθει κανοντας το εμβολιο οτι το παιδι του, οτι τελικα ειχε τετοια προδιαθεση- μια αυτοανοση ασθενεια δεν ειναι απαραιτητο να εκδηλωθει)

 

Βεβαια η εμφανιση των αυτοανοσων ασθενειων εχει γινει επιδημικη τι τελευταιες δεκαετιες, ε δεν μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια επιβαρύνουμε το αμυντικό σύστημα του παιδιού μειώνοντας έτσι τη δυνατότητα αντίδρασης σε άλλες ασθένειες.

 

Με ποιον τρόπο το κάνουμε αυτό;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Όποιο μέλος γνωρίζει κάτι σοβαρό να το μοιραστεί. Αλλά βρε παιδία μην μπαίνετε και γράφετε πράγματα του τύπου 'μια γνωστή που ξέρει η θεία μου της είπε ότι υπάρχει μια μελέτη που λέει κτλ κτλ'. Ο κάθε γονιός έχει την ευθύνη τι θα κάνει με το παιδί του και τον εμβολιασμό, αλλά το θεωρώ τραγικό να γίνεται ράδιο αρβύλα για ιατρικά θέματα. Γενικά στο φόρουμ στα άλλα θέματα έχω παρατηρήσει ότι γράφουν οι κοπέλες τις εμπειρίες τους και σχεδόν πάντα λένε 'αλλά ρώτα και τον γιατρό σου'. Τον εμβολιασμό τον θεωρείτε λιγότερο σοβαρό θέμα;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ε πηγαινε στον εοφ πιασε δουλεια και δες εκει τις μελετες που εχουν. Αυτα τα κρατουν για δικες τους αναγνωσεις, δεν τα δημοσιευουν. Η ψαξε στο ιντερνετ εχει απειρες μελετες για τετοια θεματα απο επιστημονες. Αλλα ουτε αυτα θα σου φανουν σοβαρα πιθανον.

 

Οπως ειπα το συμπερασμα τους ειναι οτι δεν μπορει να αποτελει τεκμηριωση καποια ασθενεια που εμφανιζεται μετα απο χρονια, εδω παρενεργειες λιγων ημερων και δε λαμβανονται υποψη απο τις φαρμακευτικες. Υπαρχουν λοιπον μονο στατιστικες μελετες και υποψιες. Ο καθενας τα λαμβανει υποψη του οσο σοβαρα θελει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προσπαθώ να πω, επειδή δεν υπάρχει κάτι πέραν αμφιβολίας, θα πρέπει ο καθένας να κάνει την δική του αναζήτηση και σαν γονιός να πάρει όποια απόφαση κρίνει καλύτερη. Σε ένα τέτοιο θέμα όποιος έχει βρει κάτι να το μοιραστεί για να το διαβάσουμε και οι υπόλοιποι και να κρίνουμε. Είναι πολύ χρήσιμο το ότι υπάρχει στο internet διαθέσιμη πληροφορία, όμως επειδή εγώ δεν είμαι επιστήμονας του ιατρικού κλάδου και δεν μπορώ να αξιολογήσω μια έρευνα εμπιστεύομαι την γιατρό που διάλεξα ως επαγγελματία να το κάνει αυτό για εμένα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θεωρώ ότι έχει λίγες πιθανότητες όλο αυτό. Και μπορεί να μην είναι περισσότερες από τις πιθανότητες να δημιουργήσει κάποια σοβαρή παρενέργεια το εμβόλιο. Και φαντάζομαι ότι δεν αρνείσαι ότι υπάρχουν τέτοιες πιθανότητες... πολλές ή λίγες...πάντως υπάρχουν. (τόσες περιπτώσεις έχουμε ακούσει...).

Εγώ προσωπικά δεν κάνω στο μωράκι μου (10 μηνών) κανένα εμβόλιο, τουλάχιστον μέχρι να πάει παιδικό σταθμό και μέχρι τότε το ξανασκεφτόμαστε. Και το σκεπτικό μου είναι ότι εφόσον κάνοντας τα εμβόλια (τα οποία εκθέτουν το μωρό σε έναν άλφα κίνδυνο), δεν εξασφαλίζεσαι παρά μόνο για ένα απειροελάχιστο ποσοστό επικίνδυνων καταστάσεων που μπορεί να αντιμετωπίσει το παιδί (ατυχήματα, άπειρες άλλες ασθένειες που δεν αντιμετωπίζονται με εμβόλια κτλ) γιατί να προσθέσω εγώ την επιβάρυνση του εμβολίου;

Θεωρώ δηλ. ότι διακινδυνεύοντας να κάνουμε εμβόλια έχουμε την αίσθηση ότι είμαστε εξασφαλισμένοι για τη συνέχεια. Αυτό είναι ψευδαίσθηση, γιατί με τη μετάγγιση πχ κινδυνεύει από AIDS και ηπατίτιδα C (πολύ πιο επικίνδυνη από τη Β), ή πχ με το εμβόλιο για το μινιγγιτιδόκοκκο δεν εξασφαλιζόμαστε για μινιγγίτιδα που μπορεί να προκληθεί από άλλους παράγοντες κτλ. Και βέβαια επιβαρύνουμε το αμυντικό σύστημα του παιδιού μειώνοντας έτσι τη δυνατότητα αντίδρασης σε άλλες ασθένειες.

Τέλος πάντων εγώ απλώςήθελα να εκφράσω τη διαφορετική άποψη της πραγματικότητας από αυτήν που γράφεται στις τελευταίες σελίδες, αλλά προφανώς είτε κάνεις είτε δεν κάνεις εμβόλια, πάντα διακινδυνεύεις κάτι. Κάθε γονιός κάνει αυτό με το οποίο αισθάνεται ότι το παιδί του θα είναι πιο ασφαλές και υγειές...

 

Έτσι είναι, απλά υπάρχουν δύο τρόποι να βλέπει κανείς τα πράγματα. Είτε λέει "το παιδί μου ούτως ή άλλως κινδυνεύει από διάφορες ασθένειες, ας μην προσθέσω και το ρίσκο των παρενεργειών των εμβολίων", όπως εσύ, είτε λέει "το παιδί μου κινδυνεύει από διάφορες ασθένειες, οπότε ας το εμβολιάσω για να το προστατέψω από όσες είναι στο χέρι μου, για να έχω και τη συνείδησή μου ήσυχη και να μη γυρίσει αύριο να μου πει ότι καταστράφηκε η ζωή μου επειδή κόλλησα την τάδε ασθένεια, ενώ αν είχα εμβολιαστεί θα την είχα αποφύγει, και τα υπόλοιπα τα αφήνω στο Θεό", όπως εγώ. Και οι δύο απόψεις είναι σεβαστές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως δεν υπαρχει τιποτα περαν πασης αμφιβολιας.....το κακο ειναι οτι δεν υπαρχουν ουτε αποδειξεις οτι αυτα τα εμβολια ειναι ασφαλη.....υποθετουμε οτι ειναι.

Για να αλλαξει ενα εμβολιο μια εταιρεια απαιτουνται πολλα εκατομμυρια δολλαρια και πολυς χρονος για ερευνες κατι που φυσικα δεν εχουν καμμια ορεξη να διαθεσουν.

 

Θα πρεπει οι οργανισμοι υγειας να το απαιτησουν, αλλα αυτοι κανουν για χρονια απειρες ερευνες και μπορει να αργησουν πολυ να παρουν τετοια αποφαση, αν την παρουν, ειναι πολλα τα συμφεροντα βλεπεις.......εμεις εντω μεταξυ ρισκαρουμε την υγεια μας. Δυστυχως οι μακροχρονιες παρενεργειες δεν λαμβανονται σοβαρα υποψιν γιατι δεν μπορουν να αποδειχθει οτι συσχετιζονται με τα εμβολια......

 

 

Ουτε εγω ειμαι επιστημονας, προσπαθω να διαβαζω μερικα πραγματα και για την ιστορια εχω κανει το συγκεκριμενο εμβολιο στον πρωτο μου γιο, δεν ηξερα κι εμπιστευομουν τυφλα την παιδιατρο. Στο δευτερο δεν προκειται να το κανω, οπως ειπε η κοπελα πιο πανω απο μια μεταγγιση κινδυνευουμε με πολυ χειροτερες ασθενειες.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μάλλον δεν θα μου απαντήσει κανείς ε;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γνωστη μου που δουλευει στον ΕΟΦ μου λεγε οτι εχει διαβασει εκει επιστημονικες μελετες που εμφανιζουν παιδια που 10 χρονια μετα το συγκεκριμενο εμβολιο παρουσιασαν σκληρυνση κατα πλακας. Το θεωρουν υποπτο αλλα δεν μπορουν να ξερουν, απο οτι ελεγε κατα ποσο τα συγκεκριμενα παιδια ειχαν προδιαθεση για τετοια ασθενεια.......(το θεμα ειναι φυσικα κατα ποσο θελει καποιος γονιος να διακινδυνευσει να μαθει κανοντας το εμβολιο οτι το παιδι του, οτι τελικα ειχε τετοια προδιαθεση- μια αυτοανοση ασθενεια δεν ειναι απαραιτητο να εκδηλωθει)

 

Βεβαια η εμφανιση των αυτοανοσων ασθενειων εχει γινει επιδημικη τι τελευταιες δεκαετιες, ε δεν μπορει να ειναι τυχαιο γεγονος.

 

Τυχαιο μπορεί να μην είναι, αλλά υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι παραγοντες που έχουν αλλάξει δραματικά τις τελευταίες δεκαετίες, πχ μόλυνση του περιβάλλοντος, μεταλλαγμένα τρόφιμα κλπ. Οπότε αυτό το επιχείρημα δεν ευσταθεί κατά την άποψή μου. Αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι πολλά από αυτά τα εμβόλια τα έχουμε κάνει και εμείς οι ίδιες...Το ρεζουμέ και πάλι είναι ότι κάθε γονιός διαλέγει τι θα πιστέψει και θα εφαρμόσει στο δικό του παιδί.

Όμως, έχω μια παράκληση: έχω παρατηρήσει ότι τα μέλη του φόρουμ που κάνουν τα εμβόλια συζητουν πολιτισμένα, δεν προβάλλουν την άποψή τους ούτε ως απόλυτη ούτε ως αυτονόητη και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμούν τους έχοντες την αντιθετη άποψη ως άτομα μειωμένης αντίληψης. Αντίθετα, η στάση των μελών που δεν τα κάνουν, χαρακτηρίζεται από αδιαλλαξία, μισαλλοδοξία και πολλές φορές από μια, αδικαιολόγητη κατ' εμέ, επιθετικότητα (που ήταν ιδιαίτερα φανερή και στη συζήτηση για την ενδεχόμενη κατάργηση των δωρεάν εμβολίων). Δεν υπάρχει λόγος για όλο αυτό. Συζήτηση κάνουμε, όχι κατήχηση. Ας σκεφτόμαστε λίγο τη διατύπωση των απόψεών μας πριν πιάσουμε το πληκτρολόγιο. Λίγη ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

όμως επειδή εγώ δεν είμαι επιστήμονας του ιατρικού κλάδου και δεν μπορώ να αξιολογήσω μια έρευνα εμπιστεύομαι την γιατρό που διάλεξα ως επαγγελματία να το κάνει αυτό για εμένα.

 

Εγω παλι δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρο.

εκει εχουμε καταντήσει να εμπιστευόμαστε καλύτερα την το ένστικτο της μανας κ την ερευνα που κανει η καθεμιά μας..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και το σκεπτικό μου είναι ότι εφόσον κάνοντας τα εμβόλια (τα οποία εκθέτουν το μωρό σε έναν άλφα κίνδυνο), δεν εξασφαλίζεσαι παρά μόνο για ένα απειροελάχιστο ποσοστό επικίνδυνων καταστάσεων που μπορεί να αντιμετωπίσει το παιδί (ατυχήματα, άπειρες άλλες ασθένειες που δεν αντιμετωπίζονται με εμβόλια κτλ) γιατί να προσθέσω εγώ την επιβάρυνση του εμβολίου;

 

Προσωπικά, αφού μπορώ να το προστατέψω έστω από αυτό το απειροελάχιστο ποσοστό επικίνδυνων ασθενειών που λες, γιατί να μην το κάνω και να το αφήσω εκτεθειμένο και σε αυτές?

 

Θεωρώ δηλ. ότι διακινδυνεύοντας να κάνουμε εμβόλια έχουμε την αίσθηση ότι είμαστε εξασφαλισμένοι για τη συνέχεια. Αυτό είναι ψευδαίσθηση, γιατί με τη μετάγγιση πχ κινδυνεύει από AIDS και ηπατίτιδα C (πολύ πιο επικίνδυνη από τη Β), ή πχ με το εμβόλιο για το μινιγγιτιδόκοκκο δεν εξασφαλιζόμαστε για μινιγγίτιδα που μπορεί να προκληθεί από άλλους παράγοντες κτλ. Και βέβαια επιβαρύνουμε το αμυντικό σύστημα του παιδιού μειώνοντας έτσι τη δυνατότητα αντίδρασης σε άλλες ασθένειες.

 

Ναι, κινδυνεύει κι από το AIDS και από τη C, αλλά εγώτι πρέπει να πω?Οκ, αφού κινδυνεύει από αυτά τα δύο, ας κινδυνεύει κι από τη Β?Αφού μπορώ να το προστατέψω.

 

Υπενθυμ΄'ιζω δε, ότι με την πάροδο των ετών και την πρόοδο της επιστήμης, καθώς και την ανακάλυψη των εμβολίων, χάθηκαν στην ιστορία πολλές θανατηφόρες επιδημίες και το προσδόκιμο όριο ζωής έχει αυξηθεί εξαιτίας αυτής της προόδου.Τυχαίο?

 

Τέλος πάντων εγώ απλώςήθελα να εκφράσω τη διαφορετική άποψη της πραγματικότητας από αυτήν που γράφεται στις τελευταίες σελίδες, αλλά προφανώς είτε κάνεις είτε δεν κάνεις εμβόλια, πάντα διακινδυνεύεις κάτι. Κάθε γονιός κάνει αυτό με το οποίο αισθάνεται ότι το παιδί του θα είναι πιο ασφαλές και υγειές...

 

Εδώ θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τυχαιο μπορεί να μην είναι, αλλά υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι παραγοντες που έχουν αλλάξει δραματικά τις τελευταίες δεκαετίες, πχ μόλυνση του περιβάλλοντος, μεταλλαγμένα τρόφιμα κλπ. Οπότε αυτό το επιχείρημα δεν ευσταθεί κατά την άποψή μου. Αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι πολλά από αυτά τα εμβόλια τα έχουμε κάνει και εμείς οι ίδιες...Το ρεζουμέ και πάλι είναι ότι κάθε γονιός διαλέγει τι θα πιστέψει και θα εφαρμόσει στο δικό του παιδί.

 

Μιλαω για τις τελευταιες δεκαετιες στις οποιες σαφως συμπεριλαμβανομαστε κι εμεις, θυμαμαι το εμβολιο της ηπατιτιδας το εκανα, οχι ομως μωρο και η αληθεια ειναι οτι εχω (απεκτησα?) προδιαθεση για αυτοανοσα.

 

Σαφως και υπαρχουν πολυ αλλοι παραγοντες, αυτος ομως ειναι αρκετα ισχυρος απο μονος του και δεν πρεπει να παραλειφθει. Σημερα γινονται πολυ περισσοτερα εμβολια σε παιδια και ξεκινουν απο πολυ νωρις, πριν προλαβει ακομα να ολοκληρωθει το ανοσοποιητικο τους συστημα και η αναπτυξη τους εγκεφαλου. Εδω μιλαμε για εμβολια, σε αλλα τοπικ μιλαμε για αλλα θεματα που μπορει να επηρρεαζουν.

 

Όμως, έχω μια παράκληση: έχω παρατηρήσει ότι τα μέλη του φόρουμ που κάνουν τα εμβόλια συζητουν πολιτισμένα, δεν προβάλλουν την άποψή τους ούτε ως απόλυτη ούτε ως αυτονόητη και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμούν τους έχοντες την αντιθετη άποψη ως άτομα μειωμένης αντίληψης. Αντίθετα, η στάση των μελών που δεν τα κάνουν, χαρακτηρίζεται από αδιαλλαξία, μισαλλοδοξία και πολλές φορές από μια, αδικαιολόγητη κατ' εμέ, επιθετικότητα (που ήταν ιδιαίτερα φανερή και στη συζήτηση για την ενδεχόμενη κατάργηση των δωρεάν εμβολίων). Δεν υπάρχει λόγος για όλο αυτό. Συζήτηση κάνουμε, όχι κατήχηση. Ας σκεφτόμαστε λίγο τη διατύπωση των απόψεών μας πριν πιάσουμε το πληκτρολόγιο. Λίγη ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

 

Σε μενα αναφερεσαι? Γιατι εμενα κουοταρες......στο τοπικ για την καταργηση των δωρεαν εμβολιων καθολου δεν χαρηκα.

 

Μαλλον δεν εχεις διαβασει τοπικ εμβολιων, υπαρχουν αποψεις επιθετικες, μισαλλοδοξες κλπ που ανηκουν και σε γονεις που εχουν κανει ολα τα εμβολια στα παιδια τους.

 

Και για την ιστορια εχω κανει σχεδον ολα τα εμβολια στον πρωτο μου γιο.....κακως γενικευεις και τσουβαλιαζεις κοσμο. Δεν το βρισκω πολυ ευγενικο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Όμως, έχω μια παράκληση: έχω παρατηρήσει ότι τα μέλη του φόρουμ που κάνουν τα εμβόλια συζητουν πολιτισμένα, δεν προβάλλουν την άποψή τους ούτε ως απόλυτη ούτε ως αυτονόητη και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμούν τους έχοντες την αντιθετη άποψη ως άτομα μειωμένης αντίληψης. Αντίθετα, η στάση των μελών που δεν τα κάνουν, χαρακτηρίζεται από αδιαλλαξία, μισαλλοδοξία και πολλές φορές από μια, αδικαιολόγητη κατ' εμέ, επιθετικότητα (που ήταν ιδιαίτερα φανερή και στη συζήτηση για την ενδεχόμενη κατάργηση των δωρεάν εμβολίων). Δεν υπάρχει λόγος για όλο αυτό. Συζήτηση κάνουμε, όχι κατήχηση. Ας σκεφτόμαστε λίγο τη διατύπωση των απόψεών μας πριν πιάσουμε το πληκτρολόγιο. Λίγη ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

 

Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω...Εδώ υπάρχουν τόπικ με θέμα:εμβόλια και ασφάλεια και δεν τολμάς να γράψεις γιατί έχει γίνει κατάληψη από γονείς που επιλέγουν να μην κάνουν εμβόλια στα παιδιά τους χαρακτηρίζοντας εμάς μέχρι και ευθυνόφοβους!!!

 

Aeriko τι ρώτησες και δε σου απαντήσαμε?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεμα ειναι τελειως υποκειμενικο καθως καθε γονιος σκεφτετε και ενεργει διαφορετικα για το παιδι του.

δεν ειναι καθολου ωραιο ουτε οι μεν ουτε οι δε να προσπαθουν να επιβαλλουν την γνωμη τους.(δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα για να μην παρεξηγηθω)

και οταν καποιος γονιος εχει αποφασισει τι πορεια θα ακολουθησει με το μεγαλωμα του παιδιου του δεν νομιζω να αλλαζει γνωμη ευκολα...

εγω π.χ.ειμαι υπερ των εμβολιασμων και εχω αποφασισει να κανω ολα οσα οριζονται απο το συστημα υγειας στο παιδι μου και οτι και να διαβασω δεν θα αλλαξω γνωμη...

δεν χρειαζετε να φανατιζομαστε...

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για τις τελευταιες δεκαετιες στις οποιες σαφως συμπεριλαμβανομαστε κι εμεις, θυμαμαι το εμβολιο της ηπατιτιδας το εκανα, οχι ομως μωρο και η αληθεια ειναι οτι εχω (απεκτησα?) προδιαθεση για αυτοανοσα.

 

Σαφως και υπαρχουν πολυ αλλοι παραγοντες, αυτος ομως ειναι αρκετα ισχυρος απο μονος του και δεν πρεπει να παραλειφθει. Σημερα γινονται πολυ περισσοτερα εμβολια σε παιδια και ξεκινουν απο πολυ νωρις, πριν προλαβει ακομα να ολοκληρωθει το ανοσοποιητικο τους συστημα και η αναπτυξη τους εγκεφαλου. Εδω μιλαμε για εμβολια, σε αλλα τοπικ μιλαμε για αλλα θεματα που μπορει να επηρρεαζουν.

 

 

 

Σε μενα αναφερεσαι? Γιατι εμενα κουοταρες......στο τοπικ για την καταργηση των δωρεαν εμβολιων καθολου δεν χαρηκα.

 

Μαλλον δεν εχεις διαβασει τοπικ εμβολιων, υπαρχουν αποψεις επιθετικες, μισαλλοδοξες κλπ που ανηκουν και σε γονεις που εχουν κανει ολα τα εμβολια στα παιδια τους.

 

Και για την ιστορια εχω κανει σχεδον ολα τα εμβολια στον πρωτο μου γιο.....κακως γενικευεις και τσουβαλιαζεις κοσμο. Δεν το βρισκω πολυ ευγενικο.

 

Όχι Βέρα δεν αναφέρομαι σε σένα καθόλου. Σε "κουόταρα" μόνο για το πρώτο μέρος της απάντησης μου. Ξέρω ότι στον πρώτο σου τα έκανες, παρακολουθώ το φόρουμ...μην αρπάζεσαι αμέσως! Συγγνώμη για την παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Βέρα δεν αναφέρομαι σε σένα καθόλου. Σε "κουόταρα" μόνο για το πρώτο μέρος της απάντησης μου. Ξέρω ότι στον πρώτο σου τα έκανες, παρακολουθώ το φόρουμ...μην αρπάζεσαι αμέσως! Συγγνώμη για την παρεξήγηση.

 

Οκ ηθελα να το διευκρινησουμε γιατι ετσι δημιουργουνται παρεξηγησεις :)

 

Την εχω πατησει κι εγω κουοταρωντας με τον ιδιο τροπο και μετα να μου ζηταει τα ρεστα ο αλλος ...ειναι πολυ ευκολο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τις παρεξηγήσεις ξερει κανεις να μας πει το οριο ηλικίας που

μπορει να γινει το εμβολιο???απο εγκυρη πηγή??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις το ανωτερο? Δεν νομιζω υπαρχει οριο....εγω το ειχα κανει στο γυμνασιο, την ιδια εποχη το εκανε και η μητερα μου. Απλα οσο πιο μεγαλο ειναι το παιδι τοσες λιγοτερες οι δοσεις. (που ειναι συν)

 

Αν αυτο θεωρεις εγκυρο, οι παιδιατροι λενε να γινεται μεχρι να παει παιδικο το παιδι (κατα τη γνωμη του κινδυνευει να κολλησει εκει)

 

 

Καποιοι γονεις λενε θα το κανουν στο γυμνασιο (που μπορει να ξεκινησουν σεξουλικες σχεσεις)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Aeriko τι ρώτησες και δε σου απαντήσαμε?

 

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι αόρατη :lol: Το ξαναβάζω λοιπόν:

 

Και βέβαια επιβαρύνουμε το αμυντικό σύστημα του παιδιού μειώνοντας έτσι τη δυνατότητα αντίδρασης σε άλλες ασθένειες.

 

Με ποιον τρόπο το κάνουμε αυτό;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

α σόρρι katgik δεν είχα δει την τελευταία σου απάντηση :D θα περιμένω :) Έχω υπομονή...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...