Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Jack Jill & Ελληνογερμανικός Παιδικός σταθμός (Γέρακας)


Recommended Posts

Καλημέρα! Υπάρχει κάποια πληροφόρηση για τους παραπάνω σταθμούς; Μετακομίζουμε στο Γέρακα, οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη, καθώς και πρόταση για σταθμό στην περιοχή.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα Vicky, τον σταθμό που γράφεις τον έχω ακούσει αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τον επισκέφτηκα. Εγω μένω Παλλήνη κ επέλεξα για την κόρη μου που θα είναι 8 μηνών όταν θα πάει, έναν παιδικό σταθμό στο Πικέρμι, "Ο μικρός Αντώνης".

Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου αλλά αυτός ο σταθμός μου άρεσε πολύ μετά από πολυυυυυυυ ψάξιμο!

Είναι κοντά στο Alex Pak. Αν θέλεις περισσοτερες πληροφοριές, τηλεφωνο κτλ., στείλε πμ.

Καλή τυχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για το abc. είναι ένας πολύ καλός σταθμός. έχει πολλά πλεονεκτήματα: πολλά χρόνια εμπειρίας, εξειδικευμένο προσωπικό, συμπαθητικοί εξωτερικοί και εσωτερικοί χώροι, πολύ καλή διατροφή, εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, οικογενειακή επιχείρηση. έχει και μερικά αρνητικά: αγγλικά κάνουν ελάχιστα (εμένα βέβαια δεν με ενοχλεί), είναι λίγο αυστηροί με τα ζωηρά παιδάκια, φοράνε στολές - φόρμες (αρχικά δεν μου άρεσε, αλλά τώρα το βρίσκω συμπαθητικό), λίγο ακριβός.

ό,τι άλλο θέλεις, μπορείς να με ρωτήσεις...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σου δώσω πληροφορίες για το abc. είναι ένας πολύ καλός σταθμός. έχει πολλά πλεονεκτήματα: πολλά χρόνια εμπειρίας, εξειδικευμένο προσωπικό, συμπαθητικοί εξωτερικοί και εσωτερικοί χώροι, πολύ καλή διατροφή, εξαιρετικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, οικογενειακή επιχείρηση. έχει και μερικά αρνητικά: αγγλικά κάνουν ελάχιστα (εμένα βέβαια δεν με ενοχλεί), είναι λίγο αυστηροί με τα ζωηρά παιδάκια, φοράνε στολές - φόρμες (αρχικά δεν μου άρεσε, αλλά τώρα το βρίσκω συμπαθητικό), λίγο ακριβός.

ό,τι άλλο θέλεις, μπορείς να με ρωτήσεις...

 

 

elisa τι ακριβώς εννοείς "πολύ καλή διατροφή"? Στο συγκεκριμένο σταθμό πήγα 2 φορές - θα συμφωνήσω με τα όσα γράφεις για οργάνωση, πρόγραμμα κλπ- όμως στο θέμα της διατροφής προσωπικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Και αυτός ήταν ο λόγος που τελευταία στιγμή δεν γράψαμε το παιδί μας. Θεωρώ απαράδεκτο, όταν μάλιστα πληρώνεις και αυξημένα δίδακτρα - παιδια προσχολικής ηλικίας να τρώνε κατεψυγμένο κιμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται περίεργο αυτό που γράφεις, γιατί γνωρίζω την κυρία που τους μαγειρεύει σε καθημερινή βάση και μου έχει πει ότι τα υλικά που χρησιμοποεί είναι διαλεγμένα. Τώρα, να μου λεέι ψέματα??? Τί να πω?

Εσύ, πώς διαπίστωσες ότι τους δίνουν κατεψυγμένο κιμά???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου το είπαν οι ίδιοι, τόσο η κυρία που μαγειρέυει όσο και ο υπέυθυνος. Όταν τους ρώτησα από που προμηθεύονται τρόφιμα (και κρεατικά) μου απάντησαν από το Σκλαβενίτη και όταν ρώτησα ειδικά για κιμά, μου είπαν ότι παίρνουν κατεψυγμένο. Μάλιστα τη δεύτερη φορά που πήγα,πρότεινα τη φορά που θα έχουν στο διαιτολόγιό τους κιμά, να φέρνω το ίδιο φαγητό από το σπίτι, και δεν το δέχτηκαν. Μάλιστα μου είπαν ότι κέικ και χυμούς που δίνουν στα παιδία είναι έτοιμοι και όχι σπιτικά. Οπότε δεν συνέχισα τη συζήτηση. Επέιδή το θέμα της διατροφής το θεωρώ σημαντικό, επέμενα πολύ. Δεν ξέρω τι εικόνα έχεις για τη διατροφή, πάντως εγώ με βάση τα λεγόμενά τους σχημάτισα πολύ άσχημη εντύπωση και οφείλω να το αναφέρω σε όσους με ρωτούν.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δίνω πολύ σημασία στην διατροφή του παιδιού μου και μου έδωσαν πολύ καλή εικόνα σε αυτό. Όμως, οι λόγοι που θα πάω και το δεύτερο παιδάκι μου στον ίδιο σταθμό, είναι το ευκπαιδευτικό τους πρόγραμμα, η "ζεστασιά" του σταθμού και η μεγάλη προσοχή που δείχνουν στα παιδάκια.

Τώρα, βέβαια υπάρχουν και υποκειμενικά κριτήρια στην επιλογή ενός σταθμού, όμως σίγουρα καιι τα θετικά είναι εμφανή.

Την πρώτη χρονιά, πήγαινα τον μικρό μου στον Πλάτωνα και έμεινα πολύ απογοητευμένη.

...πάντως, επειδή με προβλημάτισες με αυτό που έγραψες, σίγουρα θα το διερευνήσω...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Elisa, εμεις τελικά καταλήξαμε στο Toboggan. Βρισκεται συνορα Χαλανδρίου με Βριλίσσια. Λειτουργεί 35 χρόνια και έχει καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, πολύ καλούς εξωτερικούς χώρους μέσα στο πράσινο, χαμηλότερα δίδακτρα και γενικά μου έκανε καλή εντύπωση συγκριτικά με τους σταθμούς που είδαμε. Επίσης στο θέμα της διατροφής έμεινα ικανοποιημένη. Τωρα βέβαια όλα αυτά μένει να τα δούμε και στην πράξη όταν με το καλό θα ξεκινήσει το παιδάκι από το Σεπτέμβριο. Πάντως τις βασικές απαιτήσεις μου θεωρώ ότι μου τις καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δίνω πολύ σημασία στην διατροφή του παιδιού μου και μου έδωσαν πολύ καλή εικόνα σε αυτό. Όμως, οι λόγοι που θα πάω και το δεύτερο παιδάκι μου στον ίδιο σταθμό, είναι το ευκπαιδευτικό τους πρόγραμμα, η "ζεστασιά" του σταθμού και η μεγάλη προσοχή που δείχνουν στα παιδάκια.

Τώρα, βέβαια υπάρχουν και υποκειμενικά κριτήρια στην επιλογή ενός σταθμού, όμως σίγουρα καιι τα θετικά είναι εμφανή.

Την πρώτη χρονιά, πήγαινα τον μικρό μου στον Πλάτωνα και έμεινα πολύ απογοητευμένη.

...πάντως, επειδή με προβλημάτισες με αυτό που έγραψες, σίγουρα θα το διερευνήσω...

 

Σίγουρα θα πρέπει να το διερευνήσεις. Νομίζω πως όλοι οι ιδιοκτήτες των παιδικών σταθμών θα πρέπει να σέβονται το γεγονός οτι έχουν να κάνουν με παιδιά. Εγώ προσωπικά έμεινα έκπληκτη για το θέμα αυτό και ειδικότερα όταν υπάρχουν και ακριβά δίδακτρα. Δηλαδή να πληρώνω 500/μήνα και να ταϊζω εν γνώση μου το παιδί μου καταψυγμένα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια είμαι και εγώ σε απόγνωση!!!! Εμείς είχαμε άλλες περιπέτειες.....Γράψαμε τη κόρη μας στο ξεκίνημα στο κορωπί από τον απρίλιο. Την πηγαινα εγώ γιατί το ωράριο της δουλειάς μου με βόλευε. Τώρα όμως τα ωράρια μου άλλαξαν και τους είπαμε να πηγαινοέρχεται με το σχολικο. Τότε μας έσκασαν την βόμβα.....Ότι το σχολικό δεν πάει στο Γέρακα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ενώ μας είχαν πει το αντίθετο!!!! Πως να το χαρακτηρίσω αυτό???? Και τώρα είμαστε σε αδιέξοδο. Από τη μια η απαίσια συμπεριφορά τους και το πρόβλημα της μεταφοράς και από την άλλη το παιδί μας που τους έχει συνηθίσει, έχει αγαπησει τη δασκάλα του και τους συμμαθητές του και ο χρόνος που δεν μας φτάνει να βρούμε άλλο παιδικό σταθμο!!!!!!!!!!!!! ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ???? Όποιος ξέρει κάτι καλό στη γύρω περιοχή ας το πει...............

Link to comment
Share on other sites

fofo121977 αυτό έγραψα πριν από λίγο και σε ένα άλλο topic .

Εγώ την έχω γράψει στο ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ στα Σπάτα .

Η μικρή είναι ευτυχισμένη εκεί και από όσο ξέρω παίρνουν παιδιά και από Γέρακα και από Παλληνή .

Το τηλ.τους είναι 2106630152 το έχουν δύο καταπληκτικές κοπέλες .

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

GIORGOS1 σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Πήγαμε...Γενικά τον βρίκαμε συμπαθητικό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο....Από δραστηριότητες δε λέει πολλά πράγματα. Βλέπεις κάνουμε και τη σύγκριση και πραγματικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Για να καταλάβεις η μικρή μας τη δευτερα θα τρυγήσει θα πατήσει σταφύλια και την τρίτη θα φτιάξει μουστοκούλουρα με τον μούστο που έφτιαξε η ίδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αυτά... Πιστεύω ότι κάτι θα βρούμε. Που θα πάει??.........

Link to comment
Share on other sites

fofo121977 μακάρι να είναι έτσι , αλλά γενικώς μια και μιλάμε για τρύγο κράτα μικρό καλάθι .

Μπορεί να κάνουν όλα όσα λένε , μπορεί και τίποτα .Πιστεύω πως το κριτήριο πρέπει να είναι το πόσο καλά περνάει το παιδάκι σου εκεί.Και έτσι

ίσως να ξεπεράσεις και το πρόβλημα της μετακίνησης με το σχολικό.

Όλα τα υπόλοιπα οι τέλειες δραστηριότητες ,οι καταπράσινοι απάτητοι κήποι και οι απίστευτα τακτοποιημένοι χώροι μάλλον είναι προτέρημα ή βιτρίνα μόνο για εμάς τους γονείς .

Αν η μικρή σου περνάει καλά εκει συνέχισε να την πηγαίνεις εσύ , έστω και αν αυτό σου είναι πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fofo121977

Τα πράγματα για τις δραστηριότητες του παιδικού που πηγαίνει η κορούλα σου δεν είναι ακριβώς έτσι. Θα σε συμβούλευα να ρώταγες κάποια από τις δασκάλες που έχουν περάσει παλαιότερα από αυτό το νηπιαγωγείο (γιατί προφανώς αυτές που δουλεύουν τώρα εκεί δεν μπορούν να σου που την αλήθεια), να σου εξηγούσαν πόσο αμέτοχα είναι τα παιδιά σε όλες αυτές τις «εντυπωσιακές» δραστηριότητες.

Μην ανησυχείς λοιπόν από την έλλειψη «εντυπωσιακών» δραστηριοτήτων που το παιδί σου δήθεν χάνει με την εγγραφή του σε άλλο παιδικό σταθμό της περιοχής, αλλά για το αν θα βρει ένα περιβάλλον μέσα στο οποίο να μπορεί να νοιώθει άνετα, ώστε να μάθει πράγματα και να έχει μια ομαλή κοινωνικοποίηση.

Το δυσάρεστο στη διαδικασία αλλαγής του παιδικού σταθμού που προτίθεσαι να κάνεις, είναι ότι το παιδάκι σου περνάει καλά με τους συμμαθητές και τις δασκάλες του σε αυτόν τον σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

apostoli δυστυχώς δεν ξέρω κάποια. Πραγματικά όμως θα ήθελα να μάθω περισσότερα ώστε η απόφαση μου για αλλαγή να είναι πιο εύκολη. Πες μου σε παρακαλώ......Είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε αν μας κοροιδεύουν!!!!!!!! Εσύ που στέλνεις το παιδάκι σου? Αν θέλεις στείλε μου πμ να τα πούμε και πιο αναλυτικά. Σ΄ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!!! Περιμένω νέα σου με ανυπομονεσία....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
καλησπέρα Vicky, τον σταθμό που γράφεις τον έχω ακούσει αλλά η αλήθεια είναι πως δεν τον επισκέφτηκα. Εγω μένω Παλλήνη κ επέλεξα για την κόρη μου που θα είναι 8 μηνών όταν θα πάει, έναν παιδικό σταθμό στο Πικέρμι, "Ο μικρός Αντώνης".

Δεν ξέρω πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου αλλά αυτός ο σταθμός μου άρεσε πολύ μετά από πολυυυυυυυ ψάξιμο!

Είναι κοντά στο Alex Pak. Αν θέλεις περισσοτερες πληροφοριές, τηλεφωνο κτλ., στείλε πμ.

Καλή τυχη.

 

Καλημέρα, θα σε παρακαλούσα να μου πεις ποιές είναι οι εντυπώσεις σου από τον Μικρό Αντώνη γιατί σκέφτομαι να γράψω τη μκρή μου (2 ετών) από Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ο σταθμος ειναι αγγλοελληνικός και οχι ελληνογερμανικός. Οι χωροι ειναι καλοί, αλλά εχουν γίνει πράγματα στο παρελθόν που μολις τα εμαθα με απέτρεψαν από το να πάω τα παιδια μου εκεί. Δεν ειναι σωστό να τα γραψω δημόσια, αν θέλεις να μαθεις στειλε μηνυμα.....

Link to comment
Share on other sites

elisa τι ακριβώς εννοείς "πολύ καλή διατροφή"? Στο συγκεκριμένο σταθμό πήγα 2 φορές - θα συμφωνήσω με τα όσα γράφεις για οργάνωση, πρόγραμμα κλπ- όμως στο θέμα της διατροφής προσωπικά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Και αυτός ήταν ο λόγος που τελευταία στιγμή δεν γράψαμε το παιδί μας. Θεωρώ απαράδεκτο, όταν μάλιστα πληρώνεις και αυξημένα δίδακτρα - παιδια προσχολικής ηλικίας να τρώνε κατεψυγμένο κιμά!

 

Καλησπέρα,

σχετικα με το κατεψυγμενο κιμα. Ειμαι παιδιατρος με μεταπτυχιακο στην διατροφη. Ειναι πολυ ασφαλεστερο απο μικροβιολογικης πλευρας ο κιμας να ειναι κατεψυγμενος. Για να σας το εξηγησω απλα. Επειδη κατα την κοπη και το ανακατεμα του κρεατος στη μηχανη η εξωτερικη του επιφανεια ερχεται σε επαφη με την εσωτερικη, ολοι οι μικροοργανισμοι που βρισκονται στην εξωτερική του επιφάνεια μεταφερονται και εξαπλώνονται στο εσωτερικό του οπου και αναπτυσονται. Ενας ισχυρος παραγοντας αναστολης της αναπτυξης ειναι η κατάψυξη του κιμα και οχι η ψυξη του (δεν μπορειτε να γνωριζετε ο φρεσκος κιμας σε τι θερμοκρασια συντηρηθηκε και ποσο συχνα ανοιγε αυτη η πορτα του ψυγειου σε μια κουζινα που δεν ειναι στο σπιτι σας... γιατι μη μου πειτε οτι πιστευετε πως καποιος ψωνιζει καθε μερα...ουτε στα εστιατορια δε γινεται αυτο!) Οποτε οσο και αν σας φαινεται περιεργο ο κατεψυγμενος κιμας ειναι πολυ πιο ασφαλής και κατα συνεπεια αφού δεν αλλοιώνεται και πιο φρεσκος, ολες οι βιταμινες και τα θρεπτικα συστατικα μενουν αναλοιωτα (τα χρησιμοποιούν οι μικροοργανισμοι για να τραφουν και να πολλαπλασιαστούν). Εγώ έχω δυο μικρα παιδια εναμιση και τριων ετων και καταναλώνουμε κατεψυγμενο κιμα και κατεψυγμενα ψαρια φυσικά, πιο συχνα και απο φρεσκα! Αν εχετε καποιες αποριες για τα κατεψυγμενα θα ηταν χαρα μου να σας παραπεμψω σε σχετικη βιβλιογραφια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 5 months later...

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ JACK AND JILL

ΣΤΟΝ ΓΕΡΑΚΑ; ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ. ΜΗΠΩΣ

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΛΛΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ-ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ

ΠΡΟΑΣΤΙΑ;

Link to comment
Share on other sites

αλλοι αγγλόφωνοι είναι το saint Catherines(μονο αγγλικό) στη Λυκόβρυση,Το natasha's (ελληνοβρετανικό) στην Κηφισιά, το cottage στο Χαλάνδρι και το love and care (Mόνο αγγλικά) στα Βριλήσσια

Link to comment
Share on other sites

Τον jack & Jill τον ειχαμε απορριψει αμεσως γιατι ειναι πολυ κοντα σε πυλωνες της ΔΕΗ Υπερ-Υψηλης Τασης, για τους οποιους το ΕΜΠ εχει δηλωσει οτι πρεπει ιδιως τα παιδια να βρισκονται τουλαχιστον 600 μ μακρια (για χαμηλη ειναι 20 μ, για μεσαια 100 μ, υψηλη 350 και υπερυψηλη 600)....κοιταξτε το πριν πατε και αποφασιστε ο,τι νομιζετε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...