Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γέννα στο Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκη


demi

Recommended Posts

1. επισκληρίδιο σε καισαρική κάνουν; η μόνο ολική νάρκωση; Δε θέλω με τίποτα ολική

εννοείτε πως κάνουν ραχιαία ή επισκληριδιο ! Το πρόβλημα που αντιμετώπισα εγω είναι πως σε αντίθεση με το γεννεσις την επισκληρίδιο την κρατάς για 24 ώρες(οποτε κανουν παυσίπονα από την επισκληριδιο και εχεις αμεση ανακουφηση) ενώ στο Παπαγεωργίου κάνουν κυρίως ραχιαία και την αφαιρούν μετά τη γεννά. (Και ο πόνος αντιμετωπίζεται πιο δύσκολα)

 

πόσο εύκολο είναι να βρεις μονόκλινο δωμάτιο; Πρέπει να έχεις γνωστό;

Τα μονόκλινα είναι 2 στο Παπαγεωργίου και σαφώς είναι δύσκολα να τα βρεις γιατί μπορεί να έχει δύσκολα περιστατικά και δεν μπορεί κανείς να σε διαβεβαιώσει ότι θα έχουν φύγει. Εχει όμως πολλά δίκλινα και μπορεις εκ των προτέρων να το ζητησεις από την γραμματεία του τμηματος (όταν θα κάνεις το εισιτήριο στην κλινική) να ξερεις όμως ότι εχει σαφως και διαφορετική χρεωση από το 4κλινο.

Τι γίνεται με τα βλαστοκύτταρα; Κάνουν συλλογή από ιδιωτικές εταιρείες ή μόνο για τη δημόσια τράπεζα;

Γινεται κανονικά η συλλογη από όποια τραπεζα εσυ επιθυμεις αρκει να εχεις ενημερώσει την τραπεζα σου για την προθεση σου να γεννησεις στο νοσοκομειο και μετα τους γιατρους του νοσοκομειου

Οι μαίες; Είναι επαρκές το προσωπικό; Αν τις χρειαστείς (ειδικά την πρώτη μέρα της καισαρικής) έρχονται ή πρέπει να τις ψάχνεις;

Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Τα κορίτσια δουλεύουν παρά πολύ.

Το μωρό ειδικά την πρώτη μέρα που από καισαρική δε μπορείς να σηκωθείς το έχεις δίπλα ή το έχουν αλλού να το φροντίζουν;

Το μωρο το έχουν μεσα στο χωρο της κλινικης και το φροντιζουν οι μαιες. Άλλες για τα μωρα και άλλες για τις λεχωνες και τα γυναικολογικά.

Συνοδός χρειάζεται; Στο ιδιωτικό παρόλο που έκανα καισαρική δεν επέτρεπαν συνοδό αλλά δε χρειάστηκε κιόλας μια και οι μαίες ερχόταν πάρα πολύ γρήγορα.

Όχι δεν χρειαζεται συνοδος απαγορευεται μαλιστα και γενικά ισχυει ότι και στα ιδιωτικά αυστηρο ωράριο κτλ.

Να συμπηρωσω ότι αν εισαι σε δικλινο (ισως και σε τετρακλινο σε συνενοηση με τις άλλες μαμαδες) το μώρο μπορεις να το έχεις πολλες ώρες κοντά σου αν το επιθυμεις.

Επισης στο νοσοκομειο μενεις μια μερα λιγοτερο από ότι στην ιδιωτικη κλινικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 369
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η αδελφή μου βγήκε χθες από το Παπαγεωργίου, οπότε να σας πω τα εξής (που είναι πολύ πρόσφατα).

Άνοιξε καρτέλα από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα έκανε καισαρική, καθώς έχει κάνει 3 προηγούμενες καισαρικές. Έκανε τις επισκέψεις κανονικά και της προγραμματίσανε την καισαρική.

Είχε γιατρό που δούλευε εκεί, αλλά μου είπε ότι την περισσότερη δουλειά την έκανε ο εφημερεύων γιατρός, μετάνιωσε που ζήτησε να είναι και η δική της, τζάμπα τα λεφτά :P.

Έμεινε σε 4κλινο, με άνετους χώρους, το νοσοκομείο γενικά είναι πεντακάθαρο.

Τα μωρά τα έχουν ξεχωριστά, τα πηγαίνουν στις μαμάδες μόλις λήξουν τα επισκεπτήρια, το βράδυ εάν θελήσουν οι μαμάδες, μπορούν να τα ταίσουν ή να κοιμηθούν και να τα πάρουν τη μέρα.

Συνοδός δεν επιτρέπεται, ο μπαμπάς μένει μια ώρα παραπάνω μετά το απογευματινό επισκεπτήριο (6-7) για να ΄χει το μωράκι.

Μπήκε Παρασκευή και βγήκε Τρίτη.

Οι μαίες όλες εξυπηρετικότατες.

 

Το μόνο αρνητικό ότι άργησαν πολύ να την πάνε σε δωμάτιο μετά το χειρουργείο κι ότι ζήτησε το "κατιτίς" και ο αναισθησιολόγος!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Η αδελφή μου βγήκε χθες από το Παπαγεωργίου, οπότε να σας πω τα εξής (που είναι πολύ πρόσφατα).

Άνοιξε καρτέλα από την αρχή της εγκυμοσύνης, θα έκανε καισαρική, καθώς έχει κάνει 3 προηγούμενες καισαρικές. Έκανε τις επισκέψεις κανονικά και της προγραμματίσανε την καισαρική.

Είχε γιατρό που δούλευε εκεί, αλλά μου είπε ότι την περισσότερη δουλειά την έκανε ο εφημερεύων γιατρός, μετάνιωσε που ζήτησε να είναι και η δική της, τζάμπα τα λεφτά :P.

Έμεινε σε 4κλινο, με άνετους χώρους, το νοσοκομείο γενικά είναι πεντακάθαρο.

Τα μωρά τα έχουν ξεχωριστά, τα πηγαίνουν στις μαμάδες μόλις λήξουν τα επισκεπτήρια, το βράδυ εάν θελήσουν οι μαμάδες, μπορούν να τα ταίσουν ή να κοιμηθούν και να τα πάρουν τη μέρα.

Συνοδός δεν επιτρέπεται, ο μπαμπάς μένει μια ώρα παραπάνω μετά το απογευματινό επισκεπτήριο (6-7) για να ΄χει το μωράκι.

Μπήκε Παρασκευή και βγήκε Τρίτη.

Οι μαίες όλες εξυπηρετικότατες.

 

Το μόνο αρνητικό ότι άργησαν πολύ να την πάνε σε δωμάτιο μετά το χειρουργείο κι ότι ζήτησε το "κατιτίς" και ο αναισθησιολόγος!

 

και το δωσε το κατι τις?σιγα εγω δεν εδωσα τπτ και ημουν και δυσκολη περιπτωση!!!για ολα τα αλλα το ιδιο εζησα κι εγω πριν τρια χρονια.να σας ζησει το ανηψακι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσε το χαϊβάνι ο γαμπρός μου! :P

Εγώ θα της έλεγα "τα χαιρετίσματα και την αγάπη μου", αλλά τι να πεις; Είναι ξεδιάντροποι πια!

Ευχαριστούμε :) Είναι τοσοδούλα (2.700kg!) και μου φάνηκε τόσο ψεύτικη! Ο γιος μου είχε γεννηθεί 4.020kg και ούτε φαινόταν για νεογέννητο!

 

Για βλαστοκύταρα (ποιος ρώτησε δεν θυμάμαι), άκουσα ότι πλέον υπάρχει τράπεζα στο Παπανικολάου.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλήσπέρα και από μένα!!! Να σας πω ότι η μιρκή μου είναι 14 μηνών και είμαι πάλι έγκυος στον 5ο οπότε μετά από γέννα στο γένεσσις εισητήρια Κω - Θεσσαλονίκη και βάφτιση είμαστε ταπί και ψύχραιμοι!Θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου αν και ο γιατρός μου δεν πάει εκεί μπορεί να την κάνω την θυσία γιατί πάει μόνο Ιπποκράτειοκαι αυτό με "κόπο" παρόλο που είναι εκεί επίκουρος....το μόνο πρόβλημα μου είναι να βρώ έναν καλώ γιατρό εκεί μέσα και σίγουρα να ξέρω αν κάνουν επισκληρίδιο σε φ.τ. γιατί σίγουρα θα το χρειαστώ...όποια μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.....

Ευχαριστώ πολύ

.png img1238z.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλήσπέρα και από μένα!!! Να σας πω ότι η μιρκή μου είναι 14 μηνών και είμαι πάλι έγκυος στον 5ο οπότε μετά από γέννα στο γένεσσις εισητήρια Κω - Θεσσαλονίκη και βάφτιση είμαστε ταπί και ψύχραιμοι!Θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου αν και ο γιατρός μου δεν πάει εκεί μπορεί να την κάνω την θυσία γιατί πάει μόνο Ιπποκράτειοκαι αυτό με "κόπο" παρόλο που είναι εκεί επίκουρος....το μόνο πρόβλημα μου είναι να βρώ έναν καλώ γιατρό εκεί μέσα και σίγουρα να ξέρω αν κάνουν επισκληρίδιο σε φ.τ. γιατί σίγουρα θα το χρειαστώ...όποια μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει μήνυμα.....

Ευχαριστώ πολύ

 

γεννησα ιπποκρατειο στις θεσεις και ηταν τελεια ! σαφως ειναι καλυτερο το παπαγεωργιου αλλα και οι θεσεις δεν θυμιζουν ιπποκρατειο !!! εχω γιατρο που δουλευει και εκει σαν συνεργατης αλλα εχει και εξω ιατρειο....ειναι τελειος !!!! κανονισε τα παντα και την επισκληριδιο μου εκει....εαν θελεις πληροφοριες στειλε πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου

 

Δηλαδή στο γένεσις, διαβαλκανικό, γενική, άγιο λουκά, βιοκλινική, τα ποσοστά είναι μικρότερα; ή μόνο η βιοκλινική κατεβάζει το ποσοστό;

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού και όχι κλινικής.

 

 

 

3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα.

 

και μόλις εκπαιδευτούν στο παπαγεωργίου και το ιπποκράτειο και φύγουν για να δουλέψουν στη βιοκλινική, αυτόματα μαθαίνουν καλή επισκληριδιο και την κάνουν σωστά!...

 

 

4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!!

 

θέλεις να πεις ότι στο παπαγεωργίου κρατούν στατιστικά στοιχεία κι εσύ έχεις πρόσβαση σε αυτά ή πρόκειται για προσωπική εκτίμηση;

 

5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων!

 

πριν τις περικοπές δεν ήταν κινέζικα;

 

(να μην αναφερθώ στα γάντια μιας χρήσεως που τα πλένανε και τους βάζανε ταλκ σε ιδιωτική κλινική...)

 

 

6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας

 

μας αρκούν οι παλιές τεχνικές γέννας

 

(εσύ ξέρεις ποιες είναι οι καινούργιες και είσαι σίγουρη ότι πλεονεκτούν σε σχέση με τις παλιές;)

 

 

και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!!

 

στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια..

 

και το κρατουν μυστικό;

 

7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

 

το ίδιο δεν συμβαίνει παντού;

 

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

 

γιατί δεν προτιμάς τον τοκετό στο σπίτι; :wink:

Link to comment
Share on other sites

egw gennisa prin tesseris mines sto ippokrateio!!oyte giatro eixa oute fakelaki edwsa oute tipota!!!ena kserw oti an den imoun ekei tha exana to mwro mou!!!!eixe stamatisei i kardoula tou!!!to mwro mpike katefthian stin entatiki kai twra einai mia xara!!!oso gia mena me ksegennise me kesariki enas idikevomenos pou to mono pou kserw gi auton einai to mikro tou onoma!!!den mou kanan oliki oute episkliridio alla raxeiea narkwsi!!den eixa oute enan ponokefalo!!oi maies mou ferthikane apsoga!!!o antras mou tous kinigouse olous gia tous dwsei lefta kai den ta pernane!!!o palios mou giatros ,ton opoio kai paratisa , pou itan kathigitis kai ksegenouse mono sto gennesis kai tin biokliniki den mou eixe metrisei pote piesi kai pote kila !!!ena mina prin gennisw eixa paei gia mia eksetasi sto ippokrateio kai anakalipsan pws i mia mitriaki artiria den leitourgei!!!!gi auto kai eixa 19 piesi!!!kai o giatros mou ston kosmo tou!!!opote NOSOKOMEIO KAI PALI NOSOKOMEIO!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τα γραφόμενα της Αγλαίας.

Και θα ήθελα να ρωτήσω την μαία έγκυος αφού γνωρίζει τόσο καλά

το πως λειτουργούν και οι κλινικές και τα δημόσια νοσοκομεία γιατί

σε δύσκολες περιπτώσεις και επιπλοκές οι κλινικές μεταφέρουν νεογνά / μητέρες στα δημόσια νοσοκομεία?Ρητορική είναι η ερώτηση δεν χρειάζομαι απάντηση.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα γραφόμενα της Αγλαίας.

Και θα ήθελα να ρωτήσω την μαία έγκυος αφού γνωρίζει τόσο καλά

το πως λειτουργούν και οι κλινικές και τα δημόσια νοσοκομεία γιατί

σε δύσκολες περιπτώσεις και επιπλοκές οι κλινικές μεταφέρουν νεογνά / μητέρες στα δημόσια νοσοκομεία?Ρητορική είναι η ερώτηση δεν χρειάζομαι απάντηση.

 

 

 

:):):):):):):):):)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι γυναικολογοι στα κρατικα και στα ιδιωτικα αλλα οι καλοι καθως και οι αναισθησιολογοι δεν σπαταλουν το χρονο τουσ σε καρατικσ ιδριματα , μαθαινουν και φευγουν και αυτο ισχιει για ολες τις ιδικοτητες, οσο για τα υλικα σημερα οι ιδιωτικες κλινικες δεν τσιγκουνευονται γιατι εχουν καλητερες σχεσεισ πληρςμης με τα ταμεια, τελος για τα ποσοστα καισαρικων , ναι εχω τα στοιχεια λογω τις πτυχιακης της μαθητευομενης μαιας που ειχα στην επιβλεπση μου....τωρα οσο για το κουκουλωμα στα στραβα, αν εχετε στοιχεια..ποτε εγινε δικαστηριο για ατυχες συμβαν στο παπαγ... ποτε! και αν τηελετε να σας πω λεπτομερως καμια δεκαρια περιστατικα σε προσωπικο μηνυμα...αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

Link to comment
Share on other sites

Μια και για τα υπόλοιπα έγγραψαν ήδη τα κορίτσια

 

3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα.

 

Εγώ είμαι η μεγαλύτερη φοβιτσιάρα της επισκληριδίου, για αυτό γέννησα χωρίς να κάνω και τα δυο μου παιδιά, και αν τυχόν χρειαστεί τώρα καισαρική θα ΚΑΝΩ ολική??????

 

Είναι απαραίτητο να γίνει επισκληρίδιος, χωρίς αυτή δεν γίνεται γέννα? δεν υπάρχει άλλη μέθοδος νάρκωσης στο Παπαγεωργίου???????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

 

Τι πάει να πει αυτό;

 

Φυσικά και έχουμε όφελος, αν το δημόσιο νοσοκομείο λειτουργεί σωστά, ως ασφαλισμένοι που πληρώνουν εισφορές και δεν έχουν τη ματαιοδοξία να τρέχουν στις ιδιωτικές κλινικές που χρεώνουν χιλιάδες ευρώ για 5 γάζες και 10 σερβιέτες, και στα δύσκολα περιστατικά σε στέλνουν έτσι κι αλλιώς στο νοσοκομείο.

Κατά τα άλλα, έχουμε τους γιατρούς και την περίθαλψη που μας αξίζουν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενώ για τα λάθη που γίνονται στις ιδιωτικές κλινικές κάθε μέρα βγαίνουν στη φόρα….

Επίσης δεν άκουσα να γίνεται και καμία δίκη για ¨ατυχες συμβαν¨ και στις ιδιωτικές κλινικές.

Αγαπητή μου μαια εγκυος, νομίζω ότι έχεις δει τη μία μόνο πλευρά του νομίσματος(δημόσιο νοσοκομείο) και δεν έχεις ¨μπει¨ στη διαδικασία να δεις ή να σκεφτείς πως είναι και η άλλη (ιδιωτική κλινική).

Και είναι γεγονός πως όλες οι δύσκολες περιπτώσεις τρίδυμη κύηση, επιβαρυμένο ιστορικό της μητέρας κτλ πάνε κατευθείαν στο νοσοκομείο. Το ίδιο ισχύει και αν πάει κάτι στραβά στην γέννα.( έτσι μειώνουν και στατιστικά οι ιδιωτικές κλινικές τα άσχημα συμβάντα)

Και ναι εγώ γέννησα σε ιδιωτική κλινική με καισαρική γιατί ο γιατρός (το παραδέχτηκε αργότερα) θα με ταλαιπωρούσε πολλές ώρες και το ποιο πιθανό ήταν να γεννούσα με καισαρική….. Οπότε επέλεξε να μου το κάνει αμέσως μιας και ήταν 10 το βράδυ, ενώ εγω ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά.

Να θυμίσω πως και οι περισσότεροι μαιευτήρες που δουλεύουν στο δημόσιο έχουν και τα εξωτερικά τους ιατρεία και ξεγεννάνε στις ιδιωτικές κλινικές..

Αυτό που θα ήθελα να σχολιάσω γενικότερα στο θέμα γιατρού είναι ότι πολλές φορές παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες ..Θεός ? ..Τύχη? …Κάτι άλλο? δεν ξέρω. Θυμάμαι πάντως πριν καμιά δεκαριά χρόνια περίπου σε ιδιωτική κλινική πολύ γνωστός και καλός γιατρός ξεγέννησε μια κοπέλα από τον ¨παραϊατρικό κύκλο¨ γνωστή του κτλ. Και πέθανε από αιμορραγία μέσα στο χειρουργείο βρε παιδιά………. γιατι δεν είχαν να βάλουν αίμα και δεν μπορουσε ο γιατρος να σταματησει την αιμοραγια! :-(...και το Αχεπα ήταν δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

...αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

το ιδιο σκεφτηκα και εγώ για εσένα και τη βιοκλινική. Μπορώ να φανταστώ τι ώφελος έχει κάποιος που υπερασπίζεται μια ιδιωτική κλινική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ το ώφελος κάποιου που υπερασπίζεται κάποιο δημόσιο νοσοκομείο

(εγώ σε ιδιωτική κλινική γέννησα και μάλλον θα ξαναγεννήσω όταν ξαναμείνω έγκυος)

Link to comment
Share on other sites

μαια εγκυος σαφος οταν δουλευεις σε τετοιο μερος βλεπεις εκ των εσω και απο πρωτο χερι τα κακος κειμενα,αλλα δεν εισαι η μονη που τα βλεπεις και πιστεψε με ξερουμε και απο τις ιδιωτικες τι κανουν εκει μεσα,και απο την στιγμη που εχω μετρο συγκρισης εγω ψηφιζω νοσοκομειο δαγκωτο και ας με κανουν οι ειδικευομενοι την κτ με την επιβλεψη του καθηγητη τους νομιζω πολυ καλυτερα την κανανε αφου εχω κανει κτ στο παπαγ.και δεν πληρωσα κανεναν και ο γιατρουδακος καθε λιγο και λιγακι ερχοταν να με δει και ενημερωνε και τον καθηγητη του και μαθημα καναν για την περιπτωση μου οχι σε ιδιωτικη να λεει ο αναισθησιολογος πως την ραβεις ετσι ρε μλκ τον γιατρο και να σηκωνετε ο γιατρος και να λεει ελα ραψτην εσυ και η κοπελα κοιμησμενη να μην ξερει φυσικα τπτ,ασε λεμε ξερουμε απο τις ιδιωτικες μια χαρα και εμπειρια εχουμε μερικες απο δω αφου εχουμε 3 και 4 παιδακια γερα να ναι

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αν και πιστευω πως εχετε καποιο προσωπικο οφελος απο την λειτουργεια του ....ιδρυματος αυτου και ο νοων νοειτο...

 

Προσωπικό όφελος?

Όπως είχες εσύ πριν λίγο καιρό μιας και εργαζόσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο όχι δεν έχουμε όφελος.

Αλήθεια όσο καιρό πληρώναν τον μισθό σου δεν υπήρχαν παραλείψεις εμφανιστήκανε μετά την απομάκρυνση σου από τον χώρο?

Πολύ θα ήθελα να πιστέψω ότι είναι ο ευγενικός ο σκοπός σου για την ενημέρωση μας αλλά συνήθως όταν κάποιος βγάζει τόση χολή για κάποιον

που του έδινε ένα μισθό διατηρώ τις επιφυλάξεις μου θα έβγαζα το καπέλο

μου αν αυτά λεγόταν επώνυμα και όσο διάστημα εργαζόσουν εκεί.

 

Αν εννοείς ότι ως φορολογούμενοι πολίτες που θα θέλαμε την δημόσια υγεία να λειτουργεί όπως πρέπει ναι έχουμε όφελος όχι μόνο για το συγκεκριμένο νοσηλευτικό ίδρυμα αλλά για όλα τα νοσοκομεία και υπηρεσίες της χώρας.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τρίδυμα στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.

Ο γιατρός μου που ήταν σε κλινική της Θεεσαλονιίκης μου είπε να γεννήσω στην κλινική αλλά για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετώπιζα ή εγω ή τα παιδιά θα πηγαίναμε κατευθείαν στο Ιπποκράτειο.

Ετσι λοιπόν πήγα μόνη μου στο Ιπποκράτειο γιατί ήξερα πως τα μωρά μου θα μεταφερόταν σίγουρα εκεί αφου οι θερμοκοιτήδες του ιδιωτικού κρατάν τα μικρά μέχρι 3 μέρες και μετά χρεώνεσαι κάτι υπέρογκα ποσά.

Όλα πήγαν καλά κατα την γέννα και τα μωρά μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

 

 

Σαν να ακούω τον γιατρό μου. Η αλήθεια είναι οτι για οικονομικούς λόγους ήθελα να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Ο γιατρός μου όταν του το είπα, ήταν αρνητικός, παρόλο που συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου. Κι όμως δεν ήθελε. Εμείς βέβαια ήμασταν δεατεθιμένοι να πληρώσουμε κανονικά την αμοιβή του, απλά να γλυτώσουμε την κλινική. Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα τρίδυμα στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.

Ο γιατρός μου που ήταν σε κλινική της Θεεσαλονιίκης μου είπε να γεννήσω στην κλινική αλλά για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετώπιζα ή εγω ή τα παιδιά θα πηγαίναμε κατευθείαν στο Ιπποκράτειο.

Ετσι λοιπόν πήγα μόνη μου στο Ιπποκράτειο γιατί ήξερα πως τα μωρά μου θα μεταφερόταν σίγουρα εκεί αφου οι θερμοκοιτήδες του ιδιωτικού κρατάν τα μικρά μέχρι 3 μέρες και μετά χρεώνεσαι κάτι υπέρογκα ποσά.

Όλα πήγαν καλά κατα την γέννα και τα μωρά μια χαρά.

να σου ζησουν καλα κουραγια εισαι ηρωας!εκανες την καλυτερη κινηση για σενα και τα παιδια σου!!εχω δει παιδιατρους με ελαφρια αναπνευστικα να τα στελνουν το ιπποκρατειο το καλοκαιρακι γτ μεσολαβουσε σαβ/κυριακο και θελαν να το δροσισουν,και η μανουλα να τσιρωνετε στην ιδιωτικη κλινικη αστε τα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακούω τον γιατρό μου. Η αλήθεια είναι οτι για οικονομικούς λόγους ήθελα να γεννήσω στο Παπαγεωργίου. Ο γιατρός μου όταν του το είπα, ήταν αρνητικός, παρόλο που συνεργάζεται με το Παπαγεωργίου. Κι όμως δεν ήθελε. Εμείς βέβαια ήμασταν δεατεθιμένοι να πληρώσουμε κανονικά την αμοιβή του, απλά να γλυτώσουμε την κλινική. Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

δεν καταλαβαινω γτ να φοβατε ο γιατρος σου?οταν ξεγενναει ο ιδιος τι θα γινει?θα ερθει ο εκπαιδευομενος και θα σε κανει κτ?τις μιζες που περνουν απο τις ιδιωτικες και τα ποσοστα ανα γεννα τα χετε σκεφτει?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γτ να φοβατε ο γιατρος σου?οταν ξεγενναει ο ιδιος τι θα γινει?θα ερθει ο εκπαιδευομενος και θα σε κανει κτ?τις μιζες που περνουν απο τις ιδιωτικες και τα ποσοστα ανα γεννα τα χετε σκεφτει?

 

 

θεωρώ πως ένας γιατρός για να θέλει να αποφύγει κάτι, θα έχει τους λόγους του και κάτι παραπάνω θα ξέρει. ο δικός μου μάλιστα παρόλο που είναι γνωστός, μου είπε πως άν επιμένω για Παπαγεωργίου...δεν με αναλαμβάνει. Ξέρω οτι σε καμία άλλη περίπτωση δεν θα το έλεγε αυτό. Και φυσικά δεν το έκανε για την μίζα. Πίστεψέ με σε αυτό....

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

. Ο Ανένδοτος όμως ο γιατρός. Μας είπε οτι δεν ξαναπηγαίνει εκεί, γιατί δεν είναι δυνατόν μέχρι να ολοκληρωθεί μία γέννα να τρέμει το φυλλοκάρδι του. Και μόνο απο αυτό πειστήκαμε με τον άντρα μου οτι όντως υπάρχει λόγος, να μην πάμε. Θα γεννήσουμε κι εμείς στην βιοκλινική με το προγραμμα των ημερών. Παρεπιπτόντως, επειδή ο καθένας μπορεί να φανταστεί ότι θέλει, ο γιατρός μου, εκτός απο γιατρός μου είναι και γνωστός μου, ξέρω οτι δεν έχει προσωπικό όφελος γι αυτό που μας είπε. Απλά θέλησε να μας προστατέψει.

 

O γιατρός σου αφού τρέμει το φυλλοκάρδι του ας παραιτηθεί από το νοσοκομείο δεν χρειάζεται να πληρώνεται από δύο μέρη ταυτόχρονα.

Εκτός και αν δεν τον πειράζει να πληρώνεται για να δυσφημεί και να

κοροιδεύει ουσιαστικά τους εργοδότες του και τους έλληνες φορολογούμενους.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...