Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ


Recommended Posts

Επειδή το θέμα το έψαξα πρόσφατα σας αναφέρω τα παρακάτω:

 

zouzounel διάβασε σε παρακαλώ εδώ που έγραψα περιληπτικά την ενημέρωση που είχα από την Δημόσια τράπεζα φύλαξης βλαστοκυττάρων της Ακαδημίας Αθηνών. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149&postdays=0&postorder=asc&start=555'>http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149&postdays=0&postorder=asc&start=555 (Δημοσίευση στις Πεμ Δεκ 18, 2008 1:37 pm)

Δυστυχώς κανένας γονέας δεν ρωτάει τους ειδικούς για να ενημερωθεί αλλά επαφίεται να πάρει αποφάσεις με βάση ότι έχει ακούσει από φίλους ή από διαφημίσεις των ιδιωτικών εταιρειών. Εγώ έφριξα μετά από αυτήν την ενημέρωση σχετικά με το τι απατεωνιές γίνονται εδώ στην Ελλάδα. Αν θέλεις πιο αναλυτική και πλήρως εμπεριστατωμένη επιστημονική ενημέρωση επικοινώνησε μαζί τους στο τηλ 210 6597697 και μπορείς να πας και από εκεί να σε ενημερώσουν (Αν πατήσεις την επιλογή στον τηλεφωνητή 2 για εκτός Αθηνών ακούς και τηλεφωνικά μια σύντομη ενημέρωση). Καλό ψάξιμο.

 

Εμείς έχουμε αποφασίσει να τα δωρίσουμε στην δημόσια το ομφαλοπλακουντικό αίμα. Για το αν θα κρατήσουμε και για ιδιωτική φύλαξη στην δημόσια τράπεζα επί χρήμασι τα μεσεγχυματικά δεν έχω αποφασίσει ακόμη μπορώ να αποφασίσω και την τελευταία στιγμή.

 

yasemi να ξέρεις ότι σύμφωνα με ότι μου είπαν από τη δημόσια τράπεζα πλέον η διαδικασία είναι να τα πηγαίνουμε εμείς είτε γεννάμε σε δημόσια είτε σε ιδιωτική κλινική γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο προσωπικό ούτε καν στο Έλενα για να τα μαζεύουν. Οπότε και στο Ιασω να γεννήσεις όλα μια χαρά εσύ θα πας να πάρεις το κιτ και όταν τα μαζέψει η γιατρός σου θα το επιστρέψεις στη δημόσια τράπεζα. Φυσικά να ξέρεις ότι το ΙΑΣΩ από το πουθενά χρεώνει 350 ευρώ περίπου για το γεγονός ότι θα τα μαζέψεις επειδή έχουν δική τους ιδιωτική εταιρεία και δεν τους αρέσει να πηγαίνουν τα κύτταρα αλλού. Αλλά βρίσκονται στα δικαστήρια για αυτήν την παράνομη χρέωση που γίνεται εντελώς καταχρηστικά. Λίγο να τους την πεις νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις αυτό το καπέλο.

 

Τέλος προτείνω να συνεχιστεί αυτή στο σχετικό τοπικ που υπάρχει ήδη για αυτό τον σκοπό δηλαδή εδώ http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=149 έτσι ώστε να μην γράφουμε διπλά πράγματα.

 

:wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είναι καθόλου επικίνδυνο να το πας μόνος σου δεν είναι κάτι τραγικό! Μια απλή μεταφορά είναι...δεν είναι κάτι δύσκολο. Και να δεν μπορείς αμέσως μπορείς να το κρατήσεις στο ψυγείο μέχρι και 24 ώρες πριν το πας. Μας ενημέρωσαν αναλυτικά για ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες οπότε είτε ρωτήστε εμένα είτε κάντε ένα κόπο να επικοινωνήστε με την δημόσια...είναι κρίμα να πάνε χαμένα τόσα κύτταρα που θα μείνουν κλειδωμένα και άχρηστα στις ιδιωτικές...(το λέω αυτό με βάση αυτά που έχω ήδη γράψει στο άλλο θέμα...)

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω τα εχω κρατησει ηδη...εχω γεννησει το 2007...στο ΙΑΣΩ οποτε δε χρειαστηκε να τα παμε οπυθενα μονοι μας....ειναι αναλογα την εταιρεια...τωρα σε δευτερο παιδι δε θα ξανακρατησω......και τοτε γενικοτερα η δημοσια ητανε σε πιο πειραματικο σταδιο δ ελειτουργουσε πολλα χρονια και δε με ειχε πεισει το αν χρειαστεις θα παρεις απο καποιον αλλο...και αν δηλαδη περιμενω στη ουρα μεεεεεεεεεεεχριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι να τα παρω τι γινεται???τεσπα....απατεωνια ξεαπατεωνια....δε πειραζει...εχουμε δωσει τοοσα λεφτα σε αυτο τωρα θα κολλησουμε|???και επειδη στην οικογενιεα του αντρα μου υπαρχει ιστορικο σκληρυνσης δε το διακινδυνευω......οσο και αν λενε οτι δεν ειναι κληρονομικο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ.

ΕΨΑΞΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ, ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ, ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟΕΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΣΗΜΕΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΤΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ!!!!!ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 80 ΚΑΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ(ΛΕΥΧΕΜΙΑ) ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ ΜΥΕΛΟΥ ΤΩΝ ΟΣΤΩΝ. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΡΑΠΕΥΤΑΙ. ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΙΣΩΣ.

Η ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 100%, ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. ΚΑΙ 40-50% ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΕΡΦΑΚΙ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΑ ΕΞΕΛΕΙΧΘΕΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΣΥΧΝΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ. ΙΣΩΣ!!!!!!ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ. ΕΚΕΙ ΠΑΤΑΝΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ...ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ?

ΑΝ ΤΑ ΔΩΡΗΣΕΙΣ, ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ) ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ?Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ?

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΦΥΛΑΞΗ ΕΚΕΙ ΜΕ ΑΜΟΙΒΗ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...