Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει... Για μια φίλη

 

"ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ; ΙΚΑ; ΟΑΕΔ;

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΕΓΚΥΡΑ. ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ:

1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

2. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΦΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΩΝ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟ + ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΗΝΙΑΙΩΣ; ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ Ή ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΠΙΔΟΜΑ; ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ; ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ΕΥΡΩ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ Ή ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ;

 

ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (Π.Χ. ΦΕΚ) ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.

 

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Η ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

2. ΑΔΕΙΑ ΘΥΛΑΣΜΟΥ (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

 

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΕΞΙ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει... Για μια φίλη

 

"ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ; ΙΚΑ; ΟΑΕΔ;

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΕΓΚΥΡΑ. ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ:

1. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ

2. ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΤΑ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 30 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΩΣ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΑΦΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΔΕΙΩΝ; ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΝΑ ΜΙΣΘΟ (ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΟ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟ + ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΕΝΣΗΜΑ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

ΟΜΩΣ ΤΟ ΙΚΑ ΠΟΣΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΗΝΙΑΙΩΣ; ΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΙΣΘΟ Ή ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΕΠΙΔΟΜΑ; ΕΝΣΗΜΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ; ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ; ΕΠΙΣΗΣ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000 ΕΥΡΩ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ Ή ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ;

 

ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΠΟΛΥ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ (Π.Χ. ΦΕΚ) ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ. ΣΚΟΠΕΥΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ.

 

ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ Η ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΣΘΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΗΣΕΩΣ

2. ΑΔΕΙΑ ΘΥΛΑΣΜΟΥ (ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ) ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ

 

ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΡΟΥΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ. ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΠΙ ΕΞΙ ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ."

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ

ΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ 63 ΗΜΕΡΕΣ 2000 € ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΑ .

ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΝΟΜΟΣ

6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 600€ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΗΣΕΩΣ 56 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟ

ΙΚΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ 63 ΗΜΕΡΕΣ 2000 € ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΑ .

ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ, ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΝΟΜΟΣ

6 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ 600€ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Οι νομοθετικές ρυθμίσεις

Τώρα που περιμένετε το μωρό σας, γνωρίστε τα δικαιώματά σας (όταν γίνετε μητέρα θα σας προστατεύουν άλλοι νόμοι), για να μπορέσετε να τα διεκδικήσετε επικαλούμενη τη σχετική νομοθεσία. Οι εργοδότες που παραβαίνουν τις διατάξεις της και καταπατούν τα δικαιώματά σας, υφίστανται κυρώσεις. Οι πιο σημαντικές κατοχυρωμένες από το νόμο κατακτήσεις της εργαζόμενης εγκύου είναι:

 

Πρόσληψη

Σύμφωνα με το νόμο 1414/84 και τον 1483/84, έχετε το δικαίωμα να προσληφθείτε στο διάστημα της εγκυμοσύνης σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να αρνηθεί την πρόσληψη με τη δικαιολογία ότι είστε έγκυος. Ωστόσο, μπορεί να απαιτήσει από εσάς να υποβληθείτε σε ιατρικές εξετάσεις για την έκδοση των απαραίτητων πιστοποιητικών για την πρόσληψή σας, εφόσον αυτές δεν θέτουν σε κίνδυνο ούτε τη δική σας υγεία ούτε του εμβρύου. Στην αντίθετη περίπτωση, θα προσληφθείτε χωρίς την ιατρική αυτή βεβαίωση και θα προσκομίσετε τα πιστοποιητικά μετά τη λήξη της λοχείας.

 

Απόλυση

Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σας απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσετε και η ασθένειά σας οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σας απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σας απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σας στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σας.

 

Άδεια μητρότητας

Είναι άδεια με αποδοχές και στην περίοδο αυτή δεν είναι δυνατόν να απολυθείτε. Όταν επιστρέψετε στη δουλειά σας, θα αναλάβετε τα συνηθισμένα σας καθήκοντα. Σύμφωνα με το νόμο 1539/85, η άδεια μητρότητας είναι δεκαέξι εβδομάδες στο δημόσιο τομέα και δεκατέσσερις στον ιδιωτικό. Τις οκτώ εβδομάδες πρέπει να τις πάρετε πριν από τον τοκετό και τις υπόλοιπες μετά από αυτόν. Η τήρηση των χρονικών αυτών διαστημάτων είναι υποχρεωτική. Στην περίπτωση που γεννήσετε πρόωρα, θα πάρετε το υπόλοιπο της άδειας μετά τον τοκετό, έτσι ώστε ο χρόνος της να φτάνει συνολικά τις δεκαέξι εβδομάδες (ή τις δεκατέσσερις για τον ιδιωτικό τομέα). Για να πάρετε άδεια μητρότητας, πρέπει να προσκομίσετε στον εργοδότη σας ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο να δηλώνει την πιθανή ημερομηνία του τοκετού.

 

Άδεια θηλασμού

Είναι άδεια με αποδοχές, την οποία δικαιούστε για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες του νεογέννητου. Το ωράριό σας μειώνεται κατά μία ώρα την ημέρα, μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το ένα έτος. Μπορείτε να πηγαίνετε στη δουλειά σας ή να φεύγετε μία ώρα νωρίτερα από το κανονικό ή να διακόπτετε για μία ώρα κατά τη διάρκεια της εργασίας σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να σας αρνηθεί αυτό το δικαίωμα ούτε να σας ανταμείψει λιγότερο, επειδή θα απουσιάζετε μία ώρα. Στις υπηρεσίες του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, η άδεια θηλασμού είναι δύο ώρες την ημέρα μέχρι να γίνει το παιδί δύο ετών και μία ώσπου να γίνει τεσσάρων.

 

Επιδόματα μητρότητας

Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη ή όχι και από τον οργανισμό που σας ασφαλίζει. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:

Από τον εργοδότη

• Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.

• Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.

Από το ΙΚΑ

• Αποδοχές σαράντα εννέα ημερήσιων επιδομάτων πριν και άλλων τόσων μετά τον τοκετό, εφόσον έχετε συμπληρώσει τουλάχιστον διακόσια ημερομίσθια τα δύο τελευταία χρόνια πριν από τον τοκετό.

• Επίδομα τοκετού για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα του μαιευτηρίου, με την προϋπόθεση ότι είχατε εργαστεί τουλάχιστον πενήντα ημέρες τον προηγούμενο χρόνο πριν από τον τοκετό.

Πρέπει να προσκομίσετε στο υποκατάστημα του ΙΚΑ της περιοχής σας:

• Γνωμάτευση γιατρού με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

• Βιβλιάριο ενσήμων.

• Βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ.

• Βεβαίωση από τον εργοδότη για αποχή από την εργασία.

Από τον ΟΑΕΔ

• Συμπληρωματικό επίδομα, αν οι εργοδοτικές παροχές, όπως και αυτές του ΙΚΑ, δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα παίρνατε, αν εργαζόσαστε στο διάστημα αυτό.

Πρέπει να προσκομίσετε:

• Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.

• Έγγραφο από τον εργοδότη σας, το οποίο να βεβαιώνει: α. τις εργασιακές σας σχέσεις, β. τη διακοπή της εργασίας σας λόγω μητρότητας, γ. το ύψος των αποδοχών σας πριν από τη διακοπή και το σύνολο των αποδοχών, που θα σας έδινε αν εργαζόσαστε και δ. το χρονικό διάστημα που είχε την υποχρέωση να σας καταβάλλει αποδοχές.

• Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό με το οποίο σας επιδοτεί.

Σημείωση: Η προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το ΙΚΑ. Στην περίπτωση που ο εργοδότης σας παραβιάσει ένα από τα δικαιώματά σας, μπορείτε να προσφύγετε στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής, όπου εργάζεστε.

 

 

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι νομοθετικές ρυθμίσεις

Τώρα που περιμένετε το μωρό σας, γνωρίστε τα δικαιώματά σας (όταν γίνετε μητέρα θα σας προστατεύουν άλλοι νόμοι), για να μπορέσετε να τα διεκδικήσετε επικαλούμενη τη σχετική νομοθεσία. Οι εργοδότες που παραβαίνουν τις διατάξεις της και καταπατούν τα δικαιώματά σας, υφίστανται κυρώσεις. Οι πιο σημαντικές κατοχυρωμένες από το νόμο κατακτήσεις της εργαζόμενης εγκύου είναι:

 

Πρόσληψη

Σύμφωνα με το νόμο 1414/84 και τον 1483/84, έχετε το δικαίωμα να προσληφθείτε στο διάστημα της εγκυμοσύνης σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να αρνηθεί την πρόσληψη με τη δικαιολογία ότι είστε έγκυος. Ωστόσο, μπορεί να απαιτήσει από εσάς να υποβληθείτε σε ιατρικές εξετάσεις για την έκδοση των απαραίτητων πιστοποιητικών για την πρόσληψή σας, εφόσον αυτές δεν θέτουν σε κίνδυνο ούτε τη δική σας υγεία ούτε του εμβρύου. Στην αντίθετη περίπτωση, θα προσληφθείτε χωρίς την ιατρική αυτή βεβαίωση και θα προσκομίσετε τα πιστοποιητικά μετά τη λήξη της λοχείας.

 

Απόλυση

Σύμφωνα με το νόμο 1082/80, ο εργοδότης δεν έχει το δικαίωμα να σας απολύσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και για ένα χρόνο μετά τον τοκετό ή για μεγαλύτερο διάστημα, αν τυχόν αρρωστήσετε και η ασθένειά σας οφείλεται στην εγκυμοσύνη ή τον τοκετό. Είναι ένας νόμος, τον οποίο οι εργοδότες συνήθως δεν καταστρατηγούν. Ωστόσο, ο εργοδότης μπορεί να σας απολύσει, αν συντρέχει σπουδαίος λόγος, όπως, για παράδειγμα, το κλείσιμο της επιχείρησης, ένα πειθαρχικό παράπτωμα ή η πλημμελής και μειωμένη εκπλήρωση των καθηκόντων σας. Δεν έχει, όμως, το δικαίωμα να σας απολύσει, επειδή μειώθηκε η απόδοσή σας στη δουλειά εξαιτίας της εγκυμοσύνης σας.

 

Άδεια μητρότητας

Είναι άδεια με αποδοχές και στην περίοδο αυτή δεν είναι δυνατόν να απολυθείτε. Όταν επιστρέψετε στη δουλειά σας, θα αναλάβετε τα συνηθισμένα σας καθήκοντα. Σύμφωνα με το νόμο 1539/85, η άδεια μητρότητας είναι δεκαέξι εβδομάδες στο δημόσιο τομέα και δεκατέσσερις στον ιδιωτικό. Τις οκτώ εβδομάδες πρέπει να τις πάρετε πριν από τον τοκετό και τις υπόλοιπες μετά από αυτόν. Η τήρηση των χρονικών αυτών διαστημάτων είναι υποχρεωτική. Στην περίπτωση που γεννήσετε πρόωρα, θα πάρετε το υπόλοιπο της άδειας μετά τον τοκετό, έτσι ώστε ο χρόνος της να φτάνει συνολικά τις δεκαέξι εβδομάδες (ή τις δεκατέσσερις για τον ιδιωτικό τομέα). Για να πάρετε άδεια μητρότητας, πρέπει να προσκομίσετε στον εργοδότη σας ιατρικό πιστοποιητικό, το οποίο να δηλώνει την πιθανή ημερομηνία του τοκετού.

 

Άδεια θηλασμού

Είναι άδεια με αποδοχές, την οποία δικαιούστε για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες του νεογέννητου. Το ωράριό σας μειώνεται κατά μία ώρα την ημέρα, μέχρι το παιδί να συμπληρώσει το ένα έτος. Μπορείτε να πηγαίνετε στη δουλειά σας ή να φεύγετε μία ώρα νωρίτερα από το κανονικό ή να διακόπτετε για μία ώρα κατά τη διάρκεια της εργασίας σας. Ο εργοδότης δεν μπορεί να σας αρνηθεί αυτό το δικαίωμα ούτε να σας ανταμείψει λιγότερο, επειδή θα απουσιάζετε μία ώρα. Στις υπηρεσίες του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, η άδεια θηλασμού είναι δύο ώρες την ημέρα μέχρι να γίνει το παιδί δύο ετών και μία ώσπου να γίνει τεσσάρων.

 

Επιδόματα μητρότητας

Είναι οι αποδοχές που δικαιούστε κατά το διάστημα της άδειας μητρότητας, οι οποίες εξαρτώνται από το αν είστε ασφαλισμένη ή όχι και από τον οργανισμό που σας ασφαλίζει. Αν εργάζεστε στον ιδιωτικό τομέα και είστε ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα μητρότητας:

Από τον εργοδότη

• Αποδοχές δεκαπέντε ημερών, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν από δέκα ημέρες μέχρι ένα χρόνο.

• Αποδοχές ενός μήνα, αν έχετε απασχοληθεί στον εργοδότη αυτόν πάνω από ένα χρόνο.

Από το ΙΚΑ

• Αποδοχές σαράντα εννέα ημερήσιων επιδομάτων πριν και άλλων τόσων μετά τον τοκετό, εφόσον έχετε συμπληρώσει τουλάχιστον διακόσια ημερομίσθια τα δύο τελευταία χρόνια πριν από τον τοκετό.

• Επίδομα τοκετού για να αντιμετωπιστούν τα έξοδα του μαιευτηρίου, με την προϋπόθεση ότι είχατε εργαστεί τουλάχιστον πενήντα ημέρες τον προηγούμενο χρόνο πριν από τον τοκετό.

Πρέπει να προσκομίσετε στο υποκατάστημα του ΙΚΑ της περιοχής σας:

• Γνωμάτευση γιατρού με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

• Βιβλιάριο ενσήμων.

• Βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ.

• Βεβαίωση από τον εργοδότη για αποχή από την εργασία.

Από τον ΟΑΕΔ

• Συμπληρωματικό επίδομα, αν οι εργοδοτικές παροχές, όπως και αυτές του ΙΚΑ, δεν καλύπτουν τις αποδοχές που θα παίρνατε, αν εργαζόσαστε στο διάστημα αυτό.

Πρέπει να προσκομίσετε:

• Ασφαλιστικό βιβλιάριο ΙΚΑ.

• Έγγραφο από τον εργοδότη σας, το οποίο να βεβαιώνει: α. τις εργασιακές σας σχέσεις, β. τη διακοπή της εργασίας σας λόγω μητρότητας, γ. το ύψος των αποδοχών σας πριν από τη διακοπή και το σύνολο των αποδοχών, που θα σας έδινε αν εργαζόσαστε και δ. το χρονικό διάστημα που είχε την υποχρέωση να σας καταβάλλει αποδοχές.

• Βεβαίωση του ΙΚΑ σχετικά με το συνολικό ποσό με το οποίο σας επιδοτεί.

Σημείωση: Η προθεσμία για την υποβολή της σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το ΙΚΑ. Στην περίπτωση που ο εργοδότης σας παραβιάσει ένα από τα δικαιώματά σας, μπορείτε να προσφύγετε στην Επιθεώρηση Εργασίας της περιοχής, όπου εργάζεστε.

 

 

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17739&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια, διάβασα την συζήτηση σας και έχω καποιες ερώτησεις, κατάλαβα για το επίδομα κυοφορίας, λοχείας και το βοήθημα, αυτό που με μπέρδεψε ήταν ότι πως θα πάρω τα λεφτά απο τον ΟΑΕΔ για να συμπληρώσω τον μισθό μου?? Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι να ζητήσω απο τον ΟΑΕΔ??

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα 910 ευρώ που περνείς απο το ΙΚΑ, το βοήθημα εννοω, πέρνεις και επίδομα τοκετού απο τον ΟΑΕΔ??

Αν ναι, ας μου πεί κάποιος πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??? Και ποια είναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΟΑΕΔ δεν παίρνεις κάποιο επίδομα τοκετού. Παίρνεις μόνο τη διαφορά των μισθών σου από αυτά που θα σου δώσει το ΙΚΑ. Για να πάρεις αυτό το ποσό χρειάζεσαι βεβαίωση του εργοδότη, τις αποδείξεις του ΙΚΑ και ίσως κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

 

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

• Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

• Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

• Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, διάβασα την συζήτηση σας και έχω καποιες ερώτησεις, κατάλαβα για το επίδομα κυοφορίας, λοχείας και το βοήθημα, αυτό που με μπέρδεψε ήταν ότι πως θα πάρω τα λεφτά απο τον ΟΑΕΔ για να συμπληρώσω τον μισθό μου?? Τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι να ζητήσω απο τον ΟΑΕΔ??

 

πριν γεννησεις θα πάρεις το επίδομα κυοφοριας 56 μερες πτιν την ΠΗΤ. μετα αφου με το καλο γεννησεις θα πάρεις το επίδομα Λοχειας και το βοηθημα τοκετου . Μετα θα παρεις 1 μηνα την αδεια σου υποχρεωτικα και παραλληλα θα κανεις αιτηησ στον Οαεδ για να κανεις χρήση του 6μηνου . Το ποσο ειναι στανταρ 683 νομιζω μεικτα δεν θυμαμαι τωρα ειμαι στο σπίτι για να δω τα χαρτια μου , αλλα να ξερετε οτι οι κρατησεις ειναι γρω στα 50 ευρω . Αυτα ειναι τα χρηματα σου . Αν εσυ επερνες 1000 ευρω δεν περνεις καμια διαφορα. Μπορεις να κανεις χρηση του 6μηνου και λιγοτερους μηνες , εως 6 μηνες το ανωρετο . Καλο ειναι το μετρο αυτο επιτελους υπολογιζουνε και τις μητερες που ειναισ τον Ιδιωτικο τομεα γιατι οι μαμαδες των τραπεζων και του δημοσιου καθοντε και ξεχνανε να πάνε :lol: .

 

φιλια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο τα 910 ευρώ που περνείς απο το ΙΚΑ, το βοήθημα εννοω, πέρνεις και επίδομα τοκετού απο τον ΟΑΕΔ??

Αν ναι, ας μου πεί κάποιος πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??? Και ποια είναι αυτα?

 

 

καλημερα liaki.Αυτο που παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ εινα το επιδομα μητροτητας (τοκετου).Μολις πληρωθεις απο το ΙΚΑ,μεσα σε 3 μηνες απο την ημ/νια που γραφει το χαρτι ,κανεις αιτηση.Μαζι πρεπει να εχεις:

- τη βεβαιωση του ικα που πληρωθηκες

-αναλυτικη κατασταση ενσημων απο ικα για 2007-2008

-βεβαιωση εργοδοτη(ειναι ενα εντυπο που παιρνεις απο τον ΟΑΕΔ και το συμπληρωνει ο εργοδοτης)

-να εχεις μαζι το βιβλιαριο υγειας

-φωτοτυπια της Συμβασης που εχεις υπογραψει

-φωτοτυπια ταυτοτητας

-φωτοτυπια 1ης σελιδας βιβλιαριου της Εθνικης Τραπεζας

-το ΑΦΜ

**απαραιτητη προυποθεση να μην εχεις απολυθει :oops::wink:

matina

Link to comment
Share on other sites

Ματίνα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Είμαι γενικώς μπερδεμένη με το όλο θέμα όσο αφορά το χρόνο κατάθεσης όλων αυτών των δικαιολογητικών.

Δηλαδή,

οκ βγαίνεις σε άδεια τις πρώτες 56 ημέρες, πότε καταθέτεις τα χαρτιά στο ΙΚΑ για να πληρωθείς τους μισθούς??

Μετά πέρνεις άλλες 63 ημέρες, πότε πέρνεις τα τα λεφτά για τους μισθούς και το βοήθημα και πότε πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά??

Διάβασα στο site, ότι απο το ΙΚΑ πέρνεις το βασικό και από τον ΟΑΕΔ τα υπόλοιπα λεφτά του μισθού σου, πότε??

Είναι λίγο διάχυτα όλα στο μυαλό μου και έχω αγχωθεί.

Αν ξέρει κάποιος λεπτομέρειες ας απαντήσει, γιατί έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρω και εγώ τι γίνεται.\

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ HELP !

 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 29η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΠΗΤ 26/2/2009.

 

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΟ 2008 ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2006.

 

ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΤΑ ΜΕΙΚΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 910,49 €

ΤΑ ΟΠΟΙΑ (ΑΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΩΣΤΑ) ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΣΣΟΥΝ ΣΤΗΝ

11Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ ( 910,49 /25 = 36,42 €)

 

35,64 – 39,16 11η 37,13

 

ΑΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ : 37,13 / 2 = 18,56 €

 

- ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ : 18,56 € Χ 56 = 1.039,36 €

- ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ : 18,56 € Χ 63 = 1.169,28 €

- ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ : 18,56 € Χ 25 = 466 €

 

ΑΥΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ 2.672,64 €

 

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΔΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ,

ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΣΟΔΑ 910,46 € ΜΕΙΟΝ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 16% = 764,81 € / ΜΗΝΑ Χ 4 = 3.059,24 €

 

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΠΑΡΩ 3.059,24 € - 2.672,64 € = 386,60 € ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 4 ΜΙΣΘΩΝ ?

 

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΓΙΑ ΧΑΖΗ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ , ΕΝΩ Ο ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ 1.000 €.

 

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ , ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΑ 386,60 € ΤΟΥ ΟΑΕΔ , ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 4ΜΗΝΟ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ , ΑΝΤΙ ΓΙΑ 4.000 € ΜΟΝΟ 3.059,24 €.

 

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ , ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΣΙΓΓΟΥΝΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ…

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΩ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΤΑ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ .

 

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΘΑ ΚΑΝΟΝΙΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΧΙΛΙΑΡΙΚΟ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ , (ΟΣΟ ΤΣΙΓΓΟΥΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ) , ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ…

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΗΤΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΝΕΑΡΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΗΤΕΡΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ?

 

Εξαρτάται από το ταμείο ασφάλισης, το μισθό, τα ένσημα...Άλλοι μπορεί να πάρουν 5000ευρώ και άλλοι 1500...Αν γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες θα σε βοηθήσει κάποια μαμά που είχε αντίστοιχη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή διαβάζω πολλά στο ιντερνετ και άκρη δεν μπορώ να βγάλω πιστεύω ότι εσείς που τα έχετε περασει ολα αυτα θα μπορεσετε να μου δωσετε απαντησεις.

 

- Αδεια κυοφοριας ( 56 μερες ) : 15 Μαρτιου 2009

- Πιθανη ημερομηνια τοκετου ( ΠΗΤ ) : 10 Μαιου 2009

 

Από 1 Ιανουαριου 2009 μεχρι τις 15 Μαρτιου 2009 - πριν την αδεια κυοφοριας - εχω σκοπο να παιρνω αναρρωτικες αδειες ( η δουλεια μου ειναι περιεργη , εχω πολλή ορθοστασια και το περιβαλλον δεν ειναι το καλυτερο για μια εγκυο, πολλα μικροβια και πολυς καπνος).Δηλαδη για 2,5 μηνες θα παιρνω συνεχεια αδειες...

 

Και ρωτω εγω τωρα....πως θα αμοιβομμαι; ; ;

 

Για τους 2,5 μηνες - απο την αρχη του ετους μεχρι την αδεια κυοφοριας, θα πληρωνει η εταιρεια και το ικα...αφου θα περναω και απο επιτροπη σωστο ή λαθος ;;

 

Την περιοδο της αδειας κυοφοριας ( 2 μηνες ή αλλιως 56 μερες ) πως θα την πληρωθω ;;

 

Για τους δυο αυτους μηνες ( ή αλλιως 56 μερες ) θα πληρωθω κανονικα τον μισθο μου απο την εταιρεια ;;;

 

(Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τους όρους των άρθρων 657-658 του Aστ. Kώδικα. Συνεπώς, όσες δεν έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας στον αυτό εργοδότη δικαιούνται τις αποδοχές τους για μισό μήνα, όσες δε έχουν συμπληρώσει έτος εργασίας τις αποδοχές τους για ένα μήνα. Δηλαδή και στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι ακριβώς εφαρμόζεται και για την περίπτωση απουσίας από την εργασία λόγω ασθένειας.)

 

 

Και θα παρω και επιπλεον το επιδομα κυοφοριας απο το ΙΚΑ ;;

 

( H εργαζόμενη μητέρα λαμβάνει επίσης επιδόματα μητρότητας από το IKA, καθώς και συμπληρωματικές παροχές μητρότητας από τον OAEΔ, για το διάστημα που επιδοτείται από το IKA. Έτσι, σύμφωνα με το άρθρο 11 του N. 2874/2000 «η ασφαλισμένη στο IKA δικαιούται επί =56= ημέρες πριν από το τοκετό και επί =63= ημέρες μετά, να λάβει επίδομα κυοφορίας και λοχείας αντίστοιχα. Tα επιδόματα αυτά είναι ίσα με το βασικό επίδομα ασθένειας και τις προσαυξήσεις για τα οικογενειακά βάρη. Για τη χορήγησή τους απαιτείται η ασφαλισμένη να απέχει από την εργασία της κατά το κρίσιμο διάστημα και να έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες εργασίας στα δύο τελευταία έτη πριν από το τοκετό». )

 

και θα πάρω και απο τον ΟΑΕΔ ;;;

 

Εχω πελαγωσει....δεν ξερω τι θα παρω αν θα παρω και πως θα τα παρω.....προς το παρον τα παιρνω στο κρανιο λιγο!!!!

 

μαμαδες και μπαμπαδες.....βοηθηστε με λιγο!!!!!!!!

 

χρονια πολλα......και ευτυχισμενο το νεο ετος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κούκλα :)

Τα πραγματα είναι απλα. Εχουμε και λεμε :)

1) Αδεια τοκετού 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ και αμοίβεσαι εφαπαξ απο το ΙΚΑ και μόνο, ο εργοδότης δεν δίνει χρήματα απλά συμβάλει στα ένσημα :)

2) Αδεια λοχίας 63 ημέρες μετά την ημέρα τοκετού. Αμοίβεσαι εφάπαξ απο το ΙΚΑ και μόνο ο εργοδότης πάλι δεν δίνει τπτ απλά συμβάλει στα ένσημα :)

3) Επίδομα μητρότας απο τον ΟΑΕΔ, ναι ισχύει εμένα μου είχαν δώσει 720 ευρώ στο πρώτο παιδί και βγαίνει κάπως αναλόγικα απο προυπηρεσία ενσημα αναρρωτικές άδειες κλπ. Αυτο το πέρνεις μετά που θα γενήσεις και χρειάζεται αρκετά δικαιολογιτικά.

4) Αναρρωτικη άδεια: εγώ έχω απο μέσα Οκτωβρίου και ισχύει το εξής: Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώνει ένα ποσοστό και να βάζει ένσημα μόνο ΕΝΑ ΜΗΝΑ τον χρόνο, περαν του μήνα σε πληρώνει το ΙΚΑ και δεν σου βάζει ένσημα εννοειτε. Καθεστως αναρρωτικης: Οι πρωτες 3 ημέρες που πέρνεις αναρρωτική τον χρόνο δεν πληρώνοντε, οι επόμενες 15 είναι περίπου 10 ευρω η μέρα και απο κει και μετα βγαίνει ανάλογα το ημερομισθιο σου, 25 ευρω στο τσακιρ κεφι να περιμενεις την ημερα.

Την αδεια ψηφισανε ενα νόμο πρόσφατα ,απορω πως το παθανε :P , ο οποιος λέει οτι το ΙΚΑ δέχεται γνωμάτευση ιδιωτικου γυναικολογου, οποτε γλιτωνεις την ταλαιπωρια αν ο γιατρος σου ειναι ιδιωτης.

Ο γιατρος γραφει άδεια μεχρι 30 ημέρες και περνας απο επιτροπη. Εγω περναω δλδ μια φορά το μηνα.

Καλό είναι στην επιτροπή να στελνεις καποιον άλλο, συζηγο,μπαμπα,πεθερο οποιον βρεις προχειρο γιατι εσυ δεν θα μπορεις λογικα :wink::wink::D

Αυτα :) Αν ξεχασα να σου απαντησω σε κατι , ρωτα οτι θελεις :)

Μακια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον που εδειξες!

 

......(Kαταβολή μισθού: Oι γυναίκες κατά το διάστημα της απουσίας τους από την εργασία λόγω κυοφορίας, τοκετού και λοχείας, θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη, .....) ---- > δεν μου αναφερεις πουθενα για το αν θα με πληρωνει ο εργοδοτης μου...κατι που πιστευω οτι ισχυει!!

 

* τα επιδοματα του ικα ειναι κατι επιπλεον και τα παιρνεις αν ισχυουν καποιες προυποθεσεις -" ...Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης. "

 

νομιζω οτι αρχιζει να καθαριζει το τοπιο γυρω μου αλλα μια βολτα απο το ικα και απο τον οαεδ θα βοηθησουν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι :)

εμένα στην πρωτη εγκυμοσύνη δεν με πλήρωνε ο εργοδότης απο οταν ξεκίνησε η άδεια τοκετου μέχρι που τελείωσε η άδεια λοχίας!!

Πήρα μόνο τα δύο επιδόματα απο το ΙΚΑ που σε σύνολο είναι περίπου σα να δουλεύεις κανονικά εκεινο το διάστημα.

θεωρούνται ότι βρίσκονται σε άδεια από νόμιμο κώλυμα, δηλαδή χωρίς δική τους υπαιτιότητα και ως εκ τούτου δικαιούνται να λάβουν τις αποδοχές τους από τον εργοδότη

δλδ κατι περιπου σαν αναρρωτική γιατι να μην δουλευεις και να πλήρωνεσαι στην Ελλάδα το ξεχνάμε :P:P:lol::lol:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας…

 

Η ζουζουνίτσα με κάλυψε. Να τα πω και εγώ μία φορά, μήπως σε καλύψω, γιατί τα έχω φάει στη μάπα:

Λοιπόν έχουμε και λέμε, ΠΗΤ 10 Μαΐου άρα όντως από 15 Μαρτίου θα πρέπει να σταματήσεις την δουλειά και να βγεις σε άδεια Κυοφορίας. Αυτό το διάστημα δηλαδή από 15 Μαρτίου – 10 Μάιου θα πληρωθείς από το ΙΚΑ της περιοχής σου. Προκαταβολικά. Δηλαδή όταν πάς τα δικαιολογητικά που πρέπει, θα σου δώσουν τα χρήματα που αναλογούν.

 

Εάν βγεις σε αναρρωτική άδεια ο εργοδότης σου θα πληρώσει μόνο για τον 1ο μήνα κάποια χρήματα (περίπου θα πάρεις μισά από τον εργοδότη σου και μισά από το ΙΚΑ) και θα σου βάλει και τα ένσημα για τον 1 μήνα, (ξαναλέω) Μετά από εκεί και πέρα θα πληρώνεσαι από το ΙΚΑ χωρίς όμως να παίρνεις ένσημα.

 

Εάν δεν βγεις σε αναρρωτική τότε ο εργοδότης Θα σε πληρώσει για τον 1 μήνα από την άδεια κυοφορίας. Την υπόλοιπη μόνο από το ΙΚΑ. Επειδή όμως θα βγεις σε άδεια δεν πληρώνει τίποτα.

 

Για να πληρωθείς τώρα από το ΙΚΑ θα πρέπει μετά τις 15 μέρες που δικαιούσαι χωρίς επιτροπή, να περνάς από επιτροπή όπου θα σου εγκρίνουν την αναρρωτική, για να μπορείς να πληρωθείς.

 

Όταν με το καλό γεννήσεις και πας τα χαρτιά σου στο ΙΚΑ τότε θα σου πληρώσει το ΙΚΑ:

Εφάπαξ επίδομα μητρότητας, που είναι 910€ (αν θυμάμαι καλά)

Και φυσικά το επίδομα λοχείας που είναι οι 64 ημέρες.

 

Επειδή συνήθως ο μισθός που παίρνεις είναι περισσότερος από το ΙΚΑ, όταν γεννήσεις θα πας στον ΟΑΕΔ ό οποίος θα σου καλύψει την διαφορά που προκύπτει από την άδεια κυοφορίας και λοχείας με τον μισθό που θα έπαιρνες αυτό το διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...