Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΣΕ ΣΥΖΥΓΟ (ΑΝΤΡΑ) ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ


xrisath

Recommended Posts

]

σ' ευχαριστω πολυ

 

πιστευω απο τη στιγμη που η γυναικα σου δεν ειναι στο δημοσιο δικαιουσαι να την παρεις ολη την αδεια...ψαξτο λιγο και αν σου φερουν αντιρρησεις,ρωτα δικηγορο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω ξερω οτι αν παρει η γυναικα σου την αδεια ανατροφης απο τον ασφαλιστικο της φορεα εσυ θα παρεις απο μηνες οτι απομενει για να συμπληρωθει το 9μηνο!!!

Βεβαια ενα τηλεφωνακι στους αρμοδιους θα σε σιγουρεψει!!!

Link to comment
Share on other sites

πιστευω απο τη στιγμη που η γυναικα σου δεν ειναι στο δημοσιο δικαιουσαι να την παρεις ολη την αδεια...ψαξτο λιγο και αν σου φερουν αντιρρησεις,ρωτα δικηγορο...

Το 9 μηνο το πέρνει ο άντρας εφόσον η γυναίκα του έργάζεται στον ιδιωτικό τομέα έαν ειναι άνεργη τότε δυστιχώς δεν το δικαιούται.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον εμεις εχουμε κανει τα χαρτια μας για να παρει ο αντρας μου την αδεια..

επειδη εγω πηρα απο τον ΟΑΕΔ τους 6 μηνες ο αντρας μου δικαιουτε τους υπολοιπους 3...

τωρα ημαστε σε αναμονη της απαντησης...Ο λοχος του και η Ταξιαρχεια εχουν κανει δεκτο το αιτημα του μας εχει ερθει χαρτι και τωρα περιμενουμε απαντηση απο την Μεραρχια και φυσικα το ΓΕΣ...Εαν του την δωσουν θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στην διαταγη ζητανε μια βεβαιωση απο το ΙΚΑ την οποια το ΙΚΑ σταματησε να την δινει βαση νομου απο το 80 κατι δεν θυμαμε ακριβως... εγω για να παρω αυτο το χαρτι εκανα γραπτη αιτηση και το ΙΚΑ μου απαντησε επησιμως και γραπτως οτι τετοια βεβαιωση δεν γινετε να μου χορηγησει βαση του ταδε νομου και οτι αυτα που ζητουσαν με την βεβαιωση αποδεικνυονται απο τα ενσημα μου...μου εκαναν και μια εκτυπωση των ενσημων και αυτα προσκομισα στο στρατοπαιδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πήρε ο άντρας μου την 9μηνη από το δημόσιο, δουλεύει στο πολυτεχνείο δλδ ανήκει στο υπουργείο παιδείας, αλλά έπρεπε να αποδείξει ότι εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και ότι δεν θα κάνω εγώ χρήση αδείας..

πήγε λοιπόν μια κατάσταση δικιά μου από την εφορία και μια υπεύθυνη δήλωση δικιά μου...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα, να ρωτησω κάτι σχετικά με την συγκεκριμένη άδεια.

Γεννησα τον Αυγουστο του 2009 αλλά ήμουν άνεργη,επιασα δουλειά τον Φεβρουάριο του 2010.

Ο συγυζος μου ειναι στρατιωτικός, μπορεί να πάρει το 9μηνο τωρα ή λογω του οτι δεν δουλευα οταν γεννησα δε το δικαιούται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαμε για καφε με έναν συνάδερφο του αντρά μου (στρατιωτικός και ο δικός μου) και μας ειπε οτι πηρε την αδεια. Μαλιστα μου ειπε ότι την δικαιούται (να κανει χαρτιά) μεχρι να γινει το παιδι 14 μηνων. Κριμα γιατί η διακια μου ειναι ηδη 17 μηνων οπότε το χασαμε το διακιωμα. Μπορει να την παρει και σπαστη. Αυτος για παραδειγμα πηρε 2 μηνες τωρα, θα περιμενει να δει που θα πανε με μεταθεση και αναλογα θα παρει το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το νέο υπαλληλικό κώδικα η άδεια ανατροφής μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσει ο γονιός έως ότου γίνει το παιδί 4ων ετών, αυτό σημαίνει πως μπορείς να την πάρεις.

 

Από τη στιγμή που εργάζεσαι τώρα και το παιδί δεν έκλεισε τα 4... δικαιούται άδεια ο σύζυγός σου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το νέο υπαλληλικό κώδικα η άδεια ανατροφής μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσει ο γονιός έως ότου γίνει το παιδί 4ων ετών, αυτό σημαίνει πως μπορείς να την πάρεις.

 

Από τη στιγμή που εργάζεσαι τώρα και το παιδί δεν έκλεισε τα 4... δικαιούται άδεια ο σύζυγός σου.

 

Υποθέτω πως αναφερεσαι σε μενα!!

Ρε γμτ,Tο χαρτί λεει ξεκάθαρα μεχρι να γινει το παιδι 14 μηνων.

Αυτο για τα 4 έτη ποτε προέκυψε?Μακάρι να ισχύει και για μας εννοω του ιδιωτικού!!!!!!!!

Σε ευχαριστω πολυ πάντως, πάντως συναδελφος του που την πήρε δε χρειαστηκε καν χαρτί απο το ΙΚΑ, μια υπεθυνη δηλωση εκαναν και το χαρτί απο τον εργοδότη της.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική σου άδεια του ΙΚΑ είναι 6μηνη με τους σχετικούς περιορισμούς.

Αν όμως εσύ δεν την πάρεις, τότε κάνει χρήση της ο σύζυγος και μεταφράζεται στην αντίστοιχη άδεια ανατροφής που είναι για τους Δημ.Υπαλ. 9 μήνες και μπορεί να γίνει χρήση της οποιαδήποτε στιγμή θελήσει ο γονιός και ως ανώτατο όριο τίθεται η συμπλήρωση του 4ου έτους της ηλικίας του παιδιού.

 

Αυτά σύμφωνα πάντα με τον υπαλληλικό κώδικα του 2007.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1057470&postcount=27

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1057534&postcount=28

 

Δες αυτά (αν και εγώ τότε έψαχνα κάτι διαφορετικό), αλλά είναι αποσπάσματα από το νόμο και την εγκύκλιο. Από τον αριθμό του νόμου και της εγκυκλίου, θα σου συνιστούσα να τα εντοπίσεις και να τα διαβάσεις ολόκληρα για να έχεις πλήρη εικόνα των δικαιωμάτων.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα διαβασω, σε ευχαριστω πολυ και πάλι, μακάρι να μας κάτσει η αδειούλα.

Κοβουν κάνα 200αρι το μήνα σε αυτους που την παίρνουν πάντως.

Αναρωτιέμαι εαν εγω θα μπορουσα να πάρω αναδρομικά το 6μηνο απο τον οαεδ.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω περί ΙΚΑ. Το μόνο σίγουρο είναι πως η άδεια ανατροφής πηγαίνει στον ένα από τους δύο. Αν κάνει χρήση ο ένας ... εξαιρείται ο άλλος.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ο άντρας μου έκανε τα χαρτιά του για το 9μηνο. επειδή το ψάξαμε πολύ το 6μηνο που πέρνουμε εμείς δεν έχει σχέση με την άδεια ανατροφής. το 6μηνο το δικαιούται μόνο η μητέρα και δεν μεταβιβάζεται στον πατέρα. η άδεια ανατροφής στο δημόσιο είναι το αντίστοιχο μειωμένο ωράριο στους ιδιωτικούς ή η ισόχρονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλκυωνη οι στρατιωτικοι δεν υπαγονται στον δημοσιουλαππηλικο κωδικα..

Εχουν αλλο θεο..:mrgreen: ο οποιος λεγεται Γενικο Επιτελειο Στρατου/Ναυτικου/Αεροποριας..

Αυτος ο θεος λοιπον βγαζει ενα χαρτακι καθε φορα που λεγεται "διαταγη" κ με βαση αυτο διαμορφωνονται ολες οι εργασιακες σχεσεις (απο μισθοδοσια μεχρι τι χρωμα βρακι θα φορας)

Επισης κατι που ισχυει στο ενα σωμα δεν σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει κ στο αλλο...

Πχ εδω κ χρονια ο στρατος ξηρας πληρωνεται τις υπηρεσιες κ εμεις στην αεροπορια δεν τις πληρωνομαστε.. αυτο ισχυει για τα παντα..

 

Επισης περαν του 9μηνου, κανεις στρατιωτικος δεν δικαιουτε νακανει χρηση μειωμενου ωραριου αντι για το 9 μηνο οπως ισχυει στον ευρυτερο δημοσιο τομεα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Του στρατου ξηρας

 

http://www.army.gr/files/File/merimna/F.400_18_Merinma_yper_proswpikoy.pdf

 

Και του ναυτικου...

 

http://www.hellenicnavy.gr/Documents/ΜΕΤΡΑ_ΜΕΡΙΜΝΑΣ_ΑΔΕΙΑ_ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ.pdf

 

 

Αμα κανετε τον κοπο να ριξετε μια ματια στις πλεον ΠΟΛΥ ενημερωμενες ιστιοσελιδες του σωματος που υπηρετειτε, θα βρειτε τα παντα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

OK... Νόμιζα πως είναι ΟΠΑΔ. Φίλη που υπηρετεί στο λιμενικό μου είχε πει πως υπάγονται στον ΟΠΑΔ... Επομένως... ΟΛΑ όσα είπα αναφέρονται σε όσους υπάγονται στον υπαλληλικό κώδικα.

 

Περισσότερα δε γνωρίζω..

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα 1α Γραφεία των Σχηματισμών (για τον Σ.Ξ) και κατόπιν το αρμόδιο Γραφείο του ΓΕΣ (το τηλέφωνο του είναι στη δγη) μπορεί να δώσει περισσότερες απαντήσεις στον καθένα.

βέβαια η δγη είναι σαφής και διαφωτιστική.

απλά θέλουν να αποδείξεις ότι δικαιούσαι την άδεια.

 

ΥΓ. ας μην τα μαυρίζουμε όλα. μπράβο στο Υπουργείο που έβγαλε τη δγη.

(αν και τη δικαιούμασταν ούτως άλλως)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εχει δικιο η dora οι Στρατιωτικοι δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι οποτε οτι υσχιει για τους δημοσιους υπαλληλους δεν αφορα τον στρατο.

Η διαταγη για την 9μηνη αδεια στο στρατο βγηκε φετος τον Ιανουαριο για πρωτη φορα και ειναι διαταγη και οχι νομος ...

μπορουν να κανουν χρηση αποκλειστικα μεχρι το παιδι να γινει 14 μηνων εαν περασει το οριο δεν την δικαιουτε ο πατερας

 

 

 

Τελικα ο αντρας μου την πηρε 1,5 μηνα του εδωσαν μονο...και Δευτερα θα παρουν τηλ.στο ΓΕΣ να ρωτησουν γιατι 1,5 και οχι 3 αφου εγω εχω παρει 6 μηνες απο τον ΟΑΕΔ.θα την παρει απο Σεπτεμβριο..

εμας μας ειπαν μεσα απο το γραφειο οτι μονο τα εκτος και τα 3μηνου δεν θα περνει και ο μισθος θα μπαινει κανονικα.. αλλα και εκεινοι δεν ηξεραν ακριβως..παντως αν ειανι 200 ευρω το μηνα μειον κακως την πηραμε γιατι και με τις περικοπες θα παει 300 ευρω κατω ο μισθος.. τεσπα θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα, ο άντρας μου έκανε τα χαρτιά του για το 9μηνο. επειδή το ψάξαμε πολύ το 6μηνο που πέρνουμε εμείς δεν έχει σχέση με την άδεια ανατροφής. το 6μηνο το δικαιούται μόνο η μητέρα και δεν μεταβιβάζεται στον πατέρα. η άδεια ανατροφής στο δημόσιο είναι το αντίστοιχο μειωμένο ωράριο στους ιδιωτικούς ή η ισόχρονη.

καλημερα... επειδη αλλιως τα λενε στο 1ο επιτελικο αν μπορεις δωσε καποιες λεπτομερειες. σου 'χω στειλει και μηνυμα. σ'ευχαριστωicon14.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια εχει δεν εχει σχεση το 6μηνο με την ανατροφη,1 μηνα και 23 μερες μαςδωσανε αδεια απο το ΓΕΣ γιατι μετραει και η αδεια λοχειας και το 6μηνο του ΟΑΕΔ ...εμεις την πηραμε ξεκιναει η αδεια του απο 1 Σεπτεμβριου... και ειπαμε ο Στρατος εχει αλλη λογικη μην την ψαχνετε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
η αδεια λοχειας δεν μετραει σιγουρα. καποιο λαθος θα εγινε. αυτο που εχει σημασια ειναι να μην περασει το παιδι τον 14ο μηνα.

 

και εγω ετσι νομιζα και περιμεναμε να μας δωσουν 3 μηνες αφου εγω πηρα τους 6 απο τον ΟΑΕΔ και γυρισα στην δουλεια...

Αλλα μας δωσανε 1 μηνα και 23 μερες και οταν πηραμε τηλ στο ΓΕΣ να μας διευκρινησουν γιατι τοση λιγη αδεια μας ειπαν οτι υπολογιζονται και οι μερες λοχειας... Εμενα η απορια μου ειναι αφου τις υπολογιζουν και εκεινες η αδεια του αντρα μου θα επρεπε να ηταν 1 μηνας μονο .. λοχεια και 6μηνο ειναι 8 μηνες..αρα 1 μηνας μενει υπολοιπο .. εμας μας εδωσαν 1 μηνα και 23μερες..ψαξε να βρεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...