Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να μαθεις ειτε απο την ιστοσελιδα του υπουργειου ειτε απο την πρωτοβαθμια εκπαιδευση για τα ιδιωτικα σχολεια, αν εχουν παρει την επισημη αδεια απο το υπουργειο παιδειας για το νηπιαγωγειο. Ο Πασχαλης το εχει σιγουρα το ξερω, ελεγξε και τα υπολοιπα δυο. Να μην ψαχνεις για νηπιαγωγειο ξανα μετα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ. ΤΟ ΕΝΑ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ ΤΟ 2007 ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΝΗΠΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΡΟΠΡΟΝΗΠΙΑ. ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΤΟ Π. ΦΑΛΗΡΟ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ? ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ Η ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΓΩΝΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Καλημερα , η κόρη μου γεννημένη το 2008 πάει στα Εκπαιδευτήρια Πασχάλη προπρονήπιο και θέλω να πώ ότι γίνετε εξαίρετη δουλειά πραγματικά και σε ένα πολύ καλό περιβάλλον επίσης .

Επεξεργάστηκαν by goldfing
Λαθος πληκτρολογηση
Link to comment
Share on other sites

Tα εκπαιδευτηρια Πλατων εχουν πιστοποιηθεί με το IB Diploma Programme από τον Μάρτιο 2011 και ειναι επίσημα στην ιστοσελίδα http://www.ibo.org/school για οσους γονεις ενδιαφερονται να το επιβεβαιωσουν. Επισης, το προγραμμα τους ειναι εξαιρετικα πολυ καλο από την εμπειρια που εχω (στελνω τα δυο παιδακια μου εκει). Σχετικα με καποια σχολια που διαβασα σχετικα για τις γιορτες τους θα ελεγα ότι δεν ισχυουν. Οι γιορτες τους και τα προγραμματα ειναι αρκετα καλα οπως και η ποιοτητα του εκπαιδευτικου τους προγραμματος . Αν θελετε περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να μου στειλετε προσωπικο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

όποιος από εσάς έχει προσωπική εμπειρία και άποψη για το Αρσάκειο , το Τοσίτσιο ή τη Λεόντιο της Πατησίων ας μας τη γράψει ή ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα ( μιλάω για δημοτικό )

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλιά σας για τα 2 αυτά σχολεία. Ενδιαφέρομαι για Α Γυμνασίου για τα 2 παιδιά μου (τα καμάρια μου πηγαίνουν σε δημόσιο δημοτικό)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Στα Νότια προάστι έχω ψάξει για ιδιωτικά σχολεία. Αυτά που μου έκαναν τη καλύτερη εντύπωση ήταν το ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Ν. Σμύρνης που όμως δεν έχει καθόλου καλές κτιριακές εγκαταστάσεις. Η αυλή του είναι φοβερά μικρή με αποτέλεσμα τα παιδιά να μην μπορούν να παίξουν στο διάλλειμμα. Σε αντίθεση με αυτό της Βάρης που είναι πολύ ωραίο αλλά λειτουργεί μέχρι και την Γ Δημοτικού.

Για τον Μαλλιάρα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις τουλάχιστον όσον αφορά την αντιμετώπισή τους που το μόνο που έδειχναν όταν πήγα να πάρω πληροφορίες ηταν ότι βιαζόντουσαν και ήθελαν να τελειώνουν. Η πολιτική τους ήταν ότι εμείς είμαστε πολύ καλό σχολείο, ότι φεύγουν από άλλα σχολεία και μάλιστα μας τα ονόμασε ( απαράδεκτο) και από τιμή δεν κάνουν καμμιά καλύτερη γιατί όπως μας είπε δεν δουλεύουν έτσι. Αυτό είναι και άμα θέλετε!!

Καλύετρη εντύπωση μου άφησε η ΓΕΝΝΑΔΕΙΟΣ και ακόμη πιο καλή ο ιδιοκτήτης ο οποίος με τις ιδέες του και την πρακτική του με άφησε με το στόμα ανοικτό!

Αύριο θα επισκεφτώ τον ΠΑΣΧΑΛΗ και θα έχω μια άποψη.

Αν κάποιος έχει κάποια άποψη γι΄ αυτά τα σχολείο παρακαλώ απαντήστε μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλιά σας για τα 2 αυτά σχολεία. Ενδιαφέρομαι για Α Γυμνασίου για τα 2 παιδιά μου (τα καμάρια μου πηγαίνουν σε δημόσιο δημοτικό)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας

 

 

Είναι εντελώς διαφορετικά σχολεία. Η ελληνογαλλική είναι πιο φιλελεύθερη, πιο εναλλακτική, η εράσμειος είναι πιο πειθαρχημένο σχολείο, πιο οργανωμένο σχολείο πιο συμβατικό..... Ανάλογα με την άποψή σου για την εκπαίδευση.....

Link to comment
Share on other sites

Για τον Μαλλιάρα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις τουλάχιστον όσον αφορά την αντιμετώπισή τους

 

Επειδή έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για το σχολείο αυτό και μάλιστα από πολύ σοβαρούς ανθρώπους, μήπως μπορείς να μας πεις σχόλια για την ουσία? Πώς σου φάνηκε δηλαδή στο εκπαιδευτικό κομμάτι? Οι εγκαταστάσεις? Πήγες ώρα που λειτουργούσε το σχολείο? Τα παιδία ήταν χαρούμενα? Οι εργαζόμενοι ήταν χαλαροί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τα σχόλιά σας για τα 2 αυτά σχολεία. Ενδιαφέρομαι για Α Γυμνασίου για τα 2 παιδιά μου (τα καμάρια μου πηγαίνουν σε δημόσιο δημοτικό)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας

 

 

Και στα δύο παραπάνω σχολεία θα πρέπει να γνωρίζουν τα γαλλικά ή τα γερμανικά αντίστοιχα σε ένα καλό επίπεδο για να μπορέσουν να προσαρμοστούν ομαλά. Επιπλέον βέβαια και αγγλικά σε επίπεδο pre lower.

Οσον αφορά τα ελληνικά, για την Εράσμειο που μπορώ να σου απαντήσω, είναι πολύ ολοκληρωμένη η δουλειά που γίνεται και τα παιδιά δεν έχουν κενά, ενώ ξέρουν καλή γραμματική με κανόνες, κάτι που στα δημόσια συνήθως δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για το σχολείο αυτό και μάλιστα από πολύ σοβαρούς ανθρώπους, μήπως μπορείς να μας πεις σχόλια για την ουσία? Πώς σου φάνηκε δηλαδή στο εκπαιδευτικό κομμάτι? Οι εγκαταστάσεις? Πήγες ώρα που λειτουργούσε το σχολείο? Τα παιδία ήταν χαρούμενα? Οι εργαζόμενοι ήταν χαλαροί?

 

 

Για το εκπαιδευτικό κομμάτι δεν μπορεί να μιλήσει κανένας με σιγουριά αν δεν προσωπική εμπειρία. Από λόγια όλοι λένε πολλά αλλά το τί ισχύει ακριβώς κανείς δεν μπορεί να ξέρει. Οι εγκαταστάσεις ήταν γενικά καλές χωρίς να δω κάτι τι ιδιαίτερο. Οι τάξεις ήταν γενικά μικρές, και άχρωμες. Την ώρα που το επισκέφθηκα πραγματικά ήταν ώρα μαθήματος και εμείς με την υπεύθυνη του σχολείου πηγαινοερχόμασταν μπροστά από τις τάξεις οι οποίες ήταν με ανοιχτά παράθυρα και κανείς δεν σκέφτηκε ότι ενοχλούσαμε τα παιδιά αφού όλα γύριζαν να μας δούν.

Οι εργαζόμενοι από οτι είδα ήταν χρονικά πιεσμένοι αφού η υπεύθυνη που μας συνάντησε μας έλεγε απότην πρώτη στιγμή ότι την περίμενε για ραντεβού ο Μαλλιάρας. Σε κάποια στιγμή μάλιστα μπήκε και ο ίδιος ο Μαλλιάρας και της είπε μπροστά μας, ότι όταν τελειώσει την θέλει. Και φυσικά η συνάντησή μας δεν κράτησε πάνω από 15-20 λεπτά. Στις ερωτήσεις μου για το σχολείο η απάντηση ήταν: μη με διακόπτετε γιατί χάνω τον ειρμό μου. Δηλαδή σ΄ αυτά που έλεγε δεν έπρεπε να έχουμε καμμιά απορία!!

Αν όλα αυτά δεν συνιστούν το λιγότερο επικοινωνιακό λάθος, τότε τί είναι;

Και να σημειώσω ότι είμαι εκπαιδευτικός με αρκετή πείρα στην εκπαίδευση, κάτιι που της το ανέφερα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας.

 

Η αλήθεια είναι ότι μας προβληματίζουν και τα 2 θέματα που θίχτηκαν (είδος εκπαίδευσης -περισσότερο ή λιγότερο φιλελεύθερη- και επίπεδο γνώσης βασικής ξένης γλώσσας - μια και δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου (ενώ υπάρχει για αγγλικά). Επιπλέον υπάρχει και το οικονομικό (Ελληνογαλλική 6.400 ΄-το οποίο γίνεται 5.550 στο Λύκειο! ενώ η Εράσμειος 8.200 -με υποχρεωτικό σχολικό! ενώ μετά από διαπραγμάτευση -μια και μένουμε δίπλα- συμφώνησαν να μας "κόψουν" τα 500).

 

Μάλλον προσανατολιζόμαστε προς το΄ελληνογαλλικό πάντως.

 

Κάθε σχόλιο δεκτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον προσανατολιζόμαστε προς το΄ελληνογαλλικό πάντως.

 

Κάθε σχόλιο δεκτό

 

Κι εγώ προς τα εκεί θα προσανατολιζόμουν....Μέχρι πρόπερσι όμως ήθελε εξετάσεις. Μήπως θέλει εξετάσεις και στην ξένη γλώσσα?????

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς τα εκεί θα προσανατολιζόμουν....Μέχρι πρόπερσι όμως ήθελε εξετάσεις. Μήπως θέλει εξετάσεις και στην ξένη γλώσσα?????

 

 

θέλει αλλά δέχονται και αρχαρίους. φέτος υπήρχαν 10 επιτυχόντες (ανάμεσα σε αυτούς και ο γιός μου) χωρίς γνώση γαλλικών που θα αρχίσουν από την αρχή την εκμάθηση της γλώσσας.

ειναι ενθαρυντικό επίσης για το σχολείο - αν και προφανώς έχει σχέση και με το -σχετικά -χαμηλότερο ύψος των διδάκτρων- ότι φέτος υπήρχαν 100 περίπου υποψήφιοι για 75-80 θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι γιατί δεν πήρε κάποια απάντηση ή σχόλιο.

Θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες για δημοτικό στα εξής σχολεία , Λεόντειος Πατησίων, Αρσάκειο και Τοσίτσειο. Με ενδιαφέρει η άποψη σας και για το κτηριακό αλλά κυρίως στα εξής θέματα

1. Αν μαθαίνουν τα παιδιά μέσα από project και εργασίες ή απλώς παραγαλίζουν

2. Εάν είναι πιεστικό ή συντηριτικό το περιβάλλον

3. Πόσο καλά μαθαίνουν την ξένη γλώσσα.

4. Εάν υπάρχει απογευματινή μελέτη και εάν γίνεται δουλειά σε αυτή

 

Παρακαλώ πολύ για οποιοδήποτε σχόλιο .

όποιος ξέρει κάτι που θα με βοηθήσει ας μου απαντήσει ή ας στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

Στα Νότια προάστι έχω ψάξει για ιδιωτικά σχολεία. Αυτά που μου έκαναν τη καλύτερη εντύπωση ήταν το ΠΑΛΛΑΔΙΟ της Ν. Σμύρνης που όμως δεν έχει καθόλου καλές κτιριακές εγκαταστάσεις. Η αυλή του είναι φοβερά μικρή με αποτέλεσμα τα παιδιά να μην μπορούν να παίξουν στο διάλλειμμα. Σε αντίθεση με αυτό της Βάρης που είναι πολύ ωραίο αλλά λειτουργεί μέχρι και την Γ Δημοτικού.

Για τον Μαλλιάρα έχω τις χειρότερες εντυπώσεις τουλάχιστον όσον αφορά την αντιμετώπισή τους που το μόνο που έδειχναν όταν πήγα να πάρω πληροφορίες ηταν ότι βιαζόντουσαν και ήθελαν να τελειώνουν. Η πολιτική τους ήταν ότι εμείς είμαστε πολύ καλό σχολείο, ότι φεύγουν από άλλα σχολεία και μάλιστα μας τα ονόμασε ( απαράδεκτο) και από τιμή δεν κάνουν καμμιά καλύτερη γιατί όπως μας είπε δεν δουλεύουν έτσι. Αυτό είναι και άμα θέλετε!!

Καλύετρη εντύπωση μου άφησε η ΓΕΝΝΑΔΕΙΟΣ και ακόμη πιο καλή ο ιδιοκτήτης ο οποίος με τις ιδέες του και την πρακτική του με άφησε με το στόμα ανοικτό!

Αύριο θα επισκεφτώ τον ΠΑΣΧΑΛΗ και θα έχω μια άποψη.

Αν κάποιος έχει κάποια άποψη γι΄ αυτά τα σχολείο παρακαλώ απαντήστε μου

 

Manospilot Καλημέρα,

Λοιπον εμένα μου άφησαν τις ακριβώς αντίθετες εντυπώσεις τα σχολεία που αναφέρεις. Για το Παλλάδιο θα συμφωνίσω μαζί σου. Κι εμένα μου φάνηκε καλό με εξαίρεση τις κτιριακές εγκαταστάσεις. Οσο αναφορά τη Γεννάδιο εχω παραθέση την εμπειρία μου σε παλιότερη ανάρτηση σε αυτό το τοπικ και δεν ήταν θετική.

Τώρα για του Μαλλιάρα ίσως ετυχες σε κακή μέρα (αυτό βέβαια δεν θα πρέπει να δικαιόλογει την συμπεριφορά τους). Εμείς επισκευτήκαμε πρώτα το νήπιο (γιατι τώρα ξεκινάμε), αλλά επειδή θέλαμε να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη θέλαμε να δούμε και το δημοτικό. Στην αρχή το αρνηθήκανε με την αιτιολογία πως δέχονται ραντεβού με γονείς που τα παιδιά τους θα ξεκινήσουν δημοτικό και πως δεν εχουν χρόνο, αλλά με λίγο επιμονή απο μέρους μας κλείσαμε ραντεβού. Η κυρία που μας ενημέρωσε ήταν ευγενική και αρκετά κατατοπιστική, παρόλο που την "πιέσαμε" για το ραντεβού. Κι εμείς είδαμε τις εγκαταστάσεις εντός του σχολικού ωραρίου, περάσαμε μπροστά απο τις αίθουσες διδασκαλίας (ήταν λιγάκι μικρές αλλά οχι σε βαθμό να μας ξενίσει), αλλά σε αυτό που αναφέρεις για το αν ενοχλούνται τα παιδιά απο την παρουσία μας, μπροστά απο τις τάξεις του ισογείου πέρναγαν συνέχεια παιδιά και εργαζόμενοι, οπότε δεν νομίζω να κάναμε και μεγάλη "ζημιά", σε αντίθεση με το Παλλάδιο που μας έβαλε στην αίθουσα για να παρακολουθήσουμε, πράγμα που με έκανε να αισθανθώ άσχημα ως προς τα παιδιά.

Τα εκπαιδευτήρια Πασχάλη δεν τα επισκεύτηκα, οπότε δεν εχω άποψη.

Για την ιστορία, εμείς τελικά την γράψαμε στου Μαλλιάρα. Και ο Θεός βοηθός :P.

eNortjKzUjI0tLQ0NVOyBlwwFasC3A,,85.pngeNortjKzUjI0tLQ0NVWyBlwwFagC2w,,34.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Εμείς και για εφέτος θα πάμε το μικρό μας στην Πιτσιρικούπολη (Χαλάνδρι). Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με την αγάπη που του προφέρουν και το βλέπουμε καθημερινά στο μικρό όταν γυρίζει από το σχολείο.

Το πρόβλημά μας είναι σε ποιο σχολείο να τον στείλουμε την επόμενη χρονιά και εδώ θέλουμε τη βοήθειά σας. Κάναμε μια ηλεκτρονική περιήγηση στο http://www.eduadvisor.gr το οποίο μας βοήθησε αρκετά αφού βρήκαμε όλα τα ιδιωτικά σχολεία στην περιοχή μας με κάποιες αξιολογήσεις και στη συνέχεια επισκεφθήκαμε και από κοντά το Γείτονα, τον Πλάτωνα και το Δούκα. Μας μένει να δούμε και τον Κωστέα Γείτονα.

Καμία ιδέα για τα παραπάνω σχολεία σε σχέση το ένα με το άλλο;

Ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Manospilot Καλημέρα,

Λοιπον εμένα μου άφησαν τις ακριβώς αντίθετες εντυπώσεις τα σχολεία που αναφέρεις. Για το Παλλάδιο θα συμφωνίσω μαζί σου. Κι εμένα μου φάνηκε καλό με εξαίρεση τις κτιριακές εγκαταστάσεις. Οσο αναφορά τη Γεννάδιο εχω παραθέση την εμπειρία μου σε παλιότερη ανάρτηση σε αυτό το τοπικ και δεν ήταν θετική.

Τώρα για του Μαλλιάρα ίσως ετυχες σε κακή μέρα (αυτό βέβαια δεν θα πρέπει να δικαιόλογει την συμπεριφορά τους). Εμείς επισκευτήκαμε πρώτα το νήπιο (γιατι τώρα ξεκινάμε), αλλά επειδή θέλαμε να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη θέλαμε να δούμε και το δημοτικό. Στην αρχή το αρνηθήκανε με την αιτιολογία πως δέχονται ραντεβού με γονείς που τα παιδιά τους θα ξεκινήσουν δημοτικό και πως δεν εχουν χρόνο, αλλά με λίγο επιμονή απο μέρους μας κλείσαμε ραντεβού. Η κυρία που μας ενημέρωσε ήταν ευγενική και αρκετά κατατοπιστική, παρόλο που την "πιέσαμε" για το ραντεβού. Κι εμείς είδαμε τις εγκαταστάσεις εντός του σχολικού ωραρίου, περάσαμε μπροστά απο τις αίθουσες διδασκαλίας (ήταν λιγάκι μικρές αλλά οχι σε βαθμό να μας ξενίσει), αλλά σε αυτό που αναφέρεις για το αν ενοχλούνται τα παιδιά απο την παρουσία μας, μπροστά απο τις τάξεις του ισογείου πέρναγαν συνέχεια παιδιά και εργαζόμενοι, οπότε δεν νομίζω να κάναμε και μεγάλη "ζημιά", σε αντίθεση με το Παλλάδιο που μας έβαλε στην αίθουσα για να παρακολουθήσουμε, πράγμα που με έκανε να αισθανθώ άσχημα ως προς τα παιδιά.

Τα εκπαιδευτήρια Πασχάλη δεν τα επισκεύτηκα, οπότε δεν εχω άποψη.

Για την ιστορία, εμείς τελικά την γράψαμε στου Μαλλιάρα. Και ο Θεός βοηθός :P.

 

 

 

Αγαπητή Αιρήν

Χαίρομαι που τελικά βρήκες αυτό που έψαχνες για το μικρούλη σου. Σ΄ αυτές τις περιπτώσεις για όλους τους γονείς πραγματικά η επιλογή του σχολείου είναι ο Θεός βοηθός.

Πάντως πήγα και στου Πασχάλη και πραγματικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Είναι ένα σχολείο που σου εμπνέει εμπιστοσύνη και νιώθεις ότι το παιδί σου θα είναι ασφαλής. Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι τα χρώματα του σχολείου που σου δίνουν μια ευχάριστη διάθεση, φαντάσου στα παιδιά! Η καθαριότητα του σχολείου άψογη όπως και οι εγκαταστάσεις του. Γενικά είναι ένα από τα καλύτερα σχολεία που έχω επισκεφτεί. Μάλλον προσανατολίζομαι προς αυτή τη κατεύθυνση.

Πάντως θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες από γονείς που γνωρίζουν για αυτά τα σχολεία ή κάποια άλλα στα Ν. ΄Προάστια.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχολεία του Ξενόπουλου δεν έχω ούτε εγώ την καλύτερη γνώμη και μιλάω από προσωπική εμπειρία και από εμπειρίες άλλων γνωστών. Ούτε οι εγκαταστάσεις του είναι καλές ούτε το σύστημα εκπαίδευσης είναι αξιόλογο, κάτι που πιστεύω για όλους τους γονείς είναι το ζητούμενο. Δεν με ενδιαφέρει να μου λένε καλά λόγια που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, απλά και μόνο επειδή πληρώνω. Ζητάω απλά και μόνο την αλήθεια για να ξέρω τί πρέπει να προσέξω στο παιδί μου.

Σίγουρα θα σόυ έλεγα να κοιτάξεις οπουδήποτε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Να μαθεις ειτε απο την ιστοσελιδα του υπουργειου ειτε απο την πρωτοβαθμια εκπαιδευση για τα ιδιωτικα σχολεια, αν εχουν παρει την επισημη αδεια απο το υπουργειο παιδειας για το νηπιαγωγειο. Ο Πασχαλης το εχει σιγουρα το ξερω, ελεγξε και τα υπολοιπα δυο. Να μην ψαχνεις για νηπιαγωγειο ξανα μετα.

 

Για τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία πρέπει να ελέγχουμε όχι μόνο την άδεια ίδρυσης αλλά και την άδεια λειτουργίας (απ' ότι φαίνεται είναι 2 διαφορετικά πράγματα και τα βρίσκεις σε διαφορετικά τηλέφωνα). Επίσης, για αυτούς που το ψάχνουν λίγο παραπάνω, καλό είναι να ρωτήσετε και το όνομα της παιδαγωγού που είναι διορισμένη για τη συγκεκριμένη τάξη νηπίων που ενδιαφέρεστε! Επειδή το νήπιο ανήκει στην υποχρεωτική εκπαίδευση οι διορισμοί γίνονται μέσω υπουργείου και προφανώως πρέπει να υπάρχουν συγκεκριμένα προσόντα, δλδ δεν μπορεί να κάνει μάθημα όποιος θέλει! Μπορεί να εκπλαγείτε δυσάρεστα...

Α, και επίσης μπορείτε να ρωτήσετε πόσα παιδάκια μπορεί να έχει κάθε τμήμα. Αυτό πηγαίνει ανάλογα με τα τετραγωνικά της αίθουσας που θα φιλοξενεί το τμήμα. Επίσης μπορεί να εκπλαγείτε δυσάρεστα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα dorothea

επειδή μένω πολύ κοντά δεν έχω την καλύτερη γνώμη όσον αφορά την συμπεριφορά των παιδιών, και εξηγώ: ακούγονται πολύ κακομαθημένα, οι βρισιές πάνε σύννεφο, το τσιγάρο επίσης (θα μου πεις αλλού όχι??)

από εκπαιδευτικής άποψης, χωρίς να έχω προσωπική πείρα, την ίδια ακριβώς ημέρα έτυχε και μίλησα με 2 γείτονες που πάνε εκεί τα παιδιά τους. ο ένας έπινε νερό στο όνομά τους όσον αφορά την δουλειά που κάνουν, ενώ ο άλλος με διαβεβαίωνε πολύ κακό και φυσικά πανάκριβο για το τίποτα.....καταλαβαίνεις φυσικά ότι είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα (δεν ξέρω επίσης εάν γνωρίζεις ότι είναι το 3 νομίζω πιο ακριβό σχολείο στην Αθήνα)

αυτό που έχω με σιγουριά να πω είναι ότι κάνουν ωραίες εκδηλώσεις και γιορτές.

επίσης αυτό που διαφημίζουν είναι ότι το παιδί δεν χρειάζεται φροντιστήριο γιατί το κάνουν οι ίδιοι μέσα στο σχολείο, και η αλήθεια ξέρω ότι έρχονται και τα σάββατα τα παιδιά

δεν ξέρω εάν σε μπέρδεψα ή όχι, καλή αναζήτηση σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...