Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενας καλος παιδιατρος υπαρχει? (Βόρεια Προάστια)


Carmela

Recommended Posts

Ψαχνω παιδιατρο στις περιοχες Ηράκλειο, Λυκόβρυση, Πευκη, Μαρούσι, Χαλάνδρι, Ν. Ιωνία, Φιλαδέλφεια , Χαλάνδρι, Βριλησσια

Εχετε καποιον-α να μου προτεινετε που :

α. Δεν σε στέλνει με το παραμικρό για εξετασεις, αλλά ούτε ειναι και αδιαφορος

β. Ειναι διαθεσιμος-α 24χ7 στο τηλεφωνο

γ. Συμπεριφερεται με στοργη στα παιδια και ειναι επεξηγηματικος

 

Απο μια προχειρη αναζητηση στο φορουμ βρηκα τους :

Προκοπία Διαλυνα

Μασούρα Δεσποινα

Καφετζης Δημητρης

Αποκότου Μαρια

Φρεντζελιας Δημητρης

Oικονομακος Δημητρης

 

Οποιαδηποτε πληροφορια για τους παραπανω ή για καποιον αλλον που αξιζει να τον προτεινετε στις παραπανω περιοχες, καλοδεχουμενη !!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μανώλης Γιαμούρης, πίσω από τον ηλεκτρικό των Άνω Πατησίων, στην Ανθέων. Αν και είμαστε μικρές ακόμα, σε αυτούς τους 7 μηνες δεν έχει υπάρξει φορά να μη σηκώσει το κινητό. Και δουλειά να έχει πρώτα ακούει τι θες και αν δεν είναι σούπερ αναγκαίο σου ζητά να τον καλέσεις λίγο αργότερα. Έχω τύχει όμως να πάμε για εμβόλιο και να τον πάρει νέα μανούλα που δεν είχε γάλα και επί 10-15 λεπτά της εξηγούσε τι να κάνει και για την αύξηση γάλακτος και για το μωράκι. Είναι πολύ καλός με τη μικρή και πολυ εξυπηρετικός. Και δεν σε ξεπετάει. Εξηγεί πολύ καλά και συζητάει μαζί σου όλα όσα μπορεί να σε προβληματίζουν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!! έχω να σου προιείνω και την κα. Γριβάκη στο Χαλάνδρι. Εγώ μετά από 3 αλλαγές παιδιάτρων κατέληξα σε αυτή, γιατί έχει όλα αυτά που αναφέρεις. Απλά να σε προειδοποιήσω ότι στο ιατρείο της γίνεται χαμός.. Αν χρειαστείς στοιχεία, πές μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον Σπανο Κωνσταντινο στη Νεα Φιλαδελφεια.Απαιχτοσ γιατρος παντα σε ετοιμοτητα!παντα σηκωνει το τηλεφωνο κινητο η σταθερο και γενικοτερα σου εμπνεει εμπιστοσυνη.τον συστηνω ανεπιφυλακτα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ο Σπανος ηταν ο γιατρος μας

Δεν θα αναφερθω δημοσια στους λόγους που ψαχνω νεο παιδιατρο

Απλα,το να εισαι παντα διαθεσιμος δεν ειναι το παν σε εναν γιατρο

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

 

Η παιδίατρος του γιου μου είναι η κα. Ματιάτου. Βρίσκεται στην Ν. Ερυθραία, δεν ξέρω αν σου πέφτει κάπως μακρυά (το ιατρείο της έχει καλή πρόσβαση και από εθνική) αλλά είναι όλα αυτά που ζητάς και πολλά άλλα.Σπουδαία επιστήμονας και άνθρωπος. Συνιστώ ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Ο Σπανος ηταν ο γιατρος μας

Δεν θα αναφερθω δημοσια στους λόγους που ψαχνω νεο παιδιατρο

Απλα,το να εισαι παντα διαθεσιμος δεν ειναι το παν σε εναν γιατρο

σιγουρα θα εχεις τους λογους σου εμενα παντως μεχρι στιγμης μου εχει δωσει πολυ καλα σημαδια και οσους γνωριζω που τον εχουν παιδιατρο λενε τα καλυτερα.δεν μπορουν ολοι να εχουν την ιδια γνωμη για καποιον!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα εχεις τους λογους σου εμενα παντως μεχρι στιγμης μου εχει δωσει πολυ καλα σημαδια και οσους γνωριζω που τον εχουν παιδιατρο λενε τα καλυτερα.δεν μπορουν ολοι να εχουν την ιδια γνωμη για καποιον!!

 

συμφωνω

Ολοι οι γιατροι δεν ειναι καλοι για ολους

.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα.Ήθελα να πώ την προσωπική μου εμπειρία με την Γριβάκη στο Χαλάνδρι :πολύ απόμακρη, "ξινή" με το παιδί,ήρθε την πρώτη φορά στο σπίτι μετά από 3 αναβολές και ξεπεταξε το μωρό στο 10λεπτο.Επιπλέον-και το πιο σοβαρό για μένα-όταν τη χρειάστηκα για ένα πρόβλημα του μωρού και είχα τρελαθεί από αγωνία, το κινητό ήταν κλειστό και ούτε μπηκε στον κόπο να πάρει πίσω!Εννοείται ότι άλλαξα αμέσως γιατρό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ σου συστήνω τον Γιαμούρη Μανόλη. Είναι όπως ακριβώς τον περιέγραψαν πιο πάνω! Άξιος και ψύχραιμος! Κι εμένα με βοήθησε με τον θηλασμό και τα παιδιά μου είναι στα καλύτερα χέρια! Το ότι έχει και ο ίδιος παιδια σε μικρή ηλικία είναι επίσης θετκό. Δε σε κοιτάζει περίεργα, γιατί και ο ίδιος περνάει τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ,

Ψάχνω κάποιον-α καλό-η παιδίατρο που να είναι συμβεβλημένος-η με το ταμείο Τραπεζών και να είναι στις περιοχές πλησίον Βριλησσίων όπου διαμένω (Χαλάνδρι – Μελίσσια – Μαρούσι )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων & καλές γιορτές smile.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαιρετική παιδίατρος στη Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ είναι η ΚΟΥΓΕΒΕΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ. 24 ωρες το 24ωρο διαθέσιμη και στο κινητό και στο σπίτι!!

Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταπληκτική είναι η Μαργαρίτα Μαρκούρη. Κατέληξα μετά από 3 αποτυχίες. Είναι στο Γκύζη το ιατρείο της αλλά δουλεύει στο Νοσοκομείο Ντυναν. Πάρα παρα πολύ καλή, με εμπειρία και πολύ καλός άνθρωπος. Εξαιρετική, και πολύ προσεχτική. Εχει πολύ καλό όνομα στο χώρο, τη συνιστώ.

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βρε παιδια καμμια διεα και για νεο ψυχικο?Ρωτω για λογαριασμο μιας φιλης που εχει διδυμα και ειναι πολυ δυσκολες οι μετακινησεις τους οποτε ψαχνει καποιον κοντα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια,

έχω ακόμα 2 μήνες μέχρι να γεννήσω αλλά θέλω να αρχίσω να ψάχνω για παιδίατρο. Τι έχετε να προτίνετε για τις παραπάνω περιοχές; Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα για έναν ομοιοπαθητικό παιδίατρο από το Χαλάνδρι αλλά κατάλαβα ότι έχει πολύ κόσμο και είναι δυσεύρετος. Κάποια άλλη πρόταση; Πότε γίνεται η πρώτη εξέταση από τον παιδίατρο στο σπίτι σε ένα νεογέννητο;

Link to comment
Share on other sites

Επισης χρησιμα ισως σας φανουν και τα παρακατω

Παιδιατρος στο Μαρουσι???

Παιδίατρος στα Μελίσσια

Παιδίατρος (Χαλάνδρι)

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Φρισήρας Σπύρος

Αγία Παρασκευή

Συνήθως έρχεται μία εβδομάδα αφότου πάτε σπίτι. Φυσικά μιλάτε στο στηλ. για οτιδήποτε θελετε να ρωτησετε μεχρι να ερθει. Βασικες οδηγιες σου δινουν από το μαιευτήριο (θηλασμος, απσοτειρωση, πλυσιμο νεογνου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα κορίτσια,

έχω ακόμα 2 μήνες μέχρι να γεννήσω αλλά θέλω να αρχίσω να ψάχνω για παιδίατρο. Τι έχετε να προτίνετε για τις παραπάνω περιοχές; Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα για έναν ομοιοπαθητικό παιδίατρο από το Χαλάνδρι αλλά κατάλαβα ότι έχει πολύ κόσμο και είναι δυσεύρετος. Κάποια άλλη πρόταση; Πότε γίνεται η πρώτη εξέταση από τον παιδίατρο στο σπίτι σε ένα νεογέννητο;

σε πρωτεινω ανεπηφυλακτα τη θεοχαρουδη αρετη εχω δυο παιδακια εγω και οποια ωρα τη χρειαστηκα ειναι κοντα μας και πολυ καλη γιατρος μπες στη ιστοσελιδα της θα σε λυση ολες τις αποριες σου καλη λευθερια ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

Έχουν περάσει κάποια χρόνια από όταν ανοίχτηκε το topic αυτό, επειδή όμως μπορεί κάποια νέα χρήστης να ενδιαφέρεται και τώρα για την κα Αποκότου (Νέα Φιλοθέη, Μαρούσι), θα σας πω την γνώμη μου.

Από τότε που γέννησα τον Μάξιμο (18 μήνες), πηγαίνουμε στην Αποκότου.

Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι μέχρι στιγμής.

Αυτό που μου αρέσει είναι ότι είναι συγκρατημένη, δεν βιάζεται να δώσει στο παιδί διάφορα, όπως άλλοι γιατροί που ξέρω, όλα στην ώρα τους.

Για παράδειγμα, ξέρω από άλλες μαμάδες πως μόλις τα παιδιά έκλεισαν χρόνο, τους ξεκίνησε ο γιατρός το φρέσκο γάλα. Η Αποκότου είπε, ότι ακόμα το παιδί έχει ανάγκη από τα συστατικά του γάλακτος σε σκόνη (εφόσον δε θηλάζει), το φρέσκο δεν το καλύπτει. Μέχρι τα 2α γενέθλια τουλάχιστον θα πίνουμε σκόνη.

Οι ίδιοι άλλοι γιατροί από τους 12 μήνες λένε να ταΐζουμε τα μωρά ότι τρώμε κι εμείς, όχι αλεσμένα. Η Αποκότου λέει, μέχρι τα 2α γενέθλια αλεσμένα και όχι ότι τρώμε εμείς ακόμα αλλά τα γνωστά κοτοπουλάκι, μοσχαράκι, ψαράκι κλπ... Το παιδί τρώει περισσότερη ποσότητα όταν η τροφή είναι αλεσμένη.

Τέλος και πιο σημαντικό!!!

Δε δίνει φάρμακα για ψύλλου πήδημα. Ούτε καν depon. Είναι πολύ μετρημένη.

Και τη βρίσκεις ΠΑΝΤΑ στο τηλέφωνο, οποιαδήποτε μέρα και ώρα!!!

Εν ολίγοις, εμένα και του άντρα μου μας αρέσει. Μας εμπνέει σιγουριά.

Όλα όμως είναι υποκειμενικά. Οπότε δοκιμάστε την και βγάλτε τα συμπεράσματα σας.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω..αυτό με τα αλεσμένα πρώτη φορά το ακούω...άντε μετά να μάθει να μασάει...στο λέω από πείρα, φίλη έδινε σούπες ως τα δύο διόμιση και μετά δεινοπάθησε..η τελευταία τάση είναι μη αλεσμένα και κάτω από τον χρονο, να πειραματιστεί το μωρό με υφές και γεύσεις..δεν ξέρω, στη θέση σου θα με προβλημάτιζε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι άλλοι γιατροί από τους 12 μήνες λένε να ταΐζουμε τα μωρά ότι τρώμε κι εμείς, όχι αλεσμένα. Η Αποκότου λέει, μέχρι τα 2α γενέθλια αλεσμένα και όχι ότι τρώμε εμείς ακόμα αλλά τα γνωστά κοτοπουλάκι, μοσχαράκι, ψαράκι κλπ... Το παιδί τρώει περισσότερη ποσότητα όταν η τροφή είναι αλεσμένη.

Αυτό Μαρία μου είναι τελείως λαθος, στο λέω πολύ φιλικά και με μόνη σκέψη το καλό του παιδιού, χωρίς καμία διάθεση να σου κριτικάρω την παιδίατρο. Τσέκαρέ το και θα δεις.

Και βέβαια ποτέ δεν είναι το ζητούμενο "το παιδί να τρώει περισσότερη ποσότητα".

Να σου ζήσει το αγόρι σου :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...