Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ.ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ,ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι εξετασεις αυτες δεν γνονται μεσα στο ΙΚΑ, απλα στις γραφει ο γιατρος του ΙΚΑ και σε στελνουν σε καποια συμβεβλημενα εξωτερικα διαγνωστικα κεντρα οπου σου τις κανουν..

 

Παντως επειδη η αυεχνικη και η β' επιπεδου ειναι σοβαρες εξετασεις για την εξελιξη της εγκυμοσυνης να προσπαθησετε να απευθυνθειτε σε οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο υπερηχογραφιστη και ας πληρωσετε κατι παραπανω...

 

Ο συντροφος μπορει να ειναι μεσα, την απαντηση την παιρνεις αμεσως, μονο αν κανεις και Papp-a που ειναι αιματολογικη την παιρνεις σε 2-3 μερες (εγω την εκανα εξωτερικα οχι στο ΙΚΑ οποτε δεν ξερω ποσες μερες κανει το ΙΚΑ)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

οτι γινεται και στο ικα ειναι σιγουρο γιατι εχω κλεισει ραντεβου για αυριο στην πλατεια καννιγγος στο 3ο νοσοκομειο του ικα ευχαριστω.απλα ηθελα να μαθω κατα ποσο αξιοπιστες ειναι οι εξετασεις εκει

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως ίσως είναι καλύτερα να πας σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο ή σε ιδιωτική κλινική προγεννητικού ελέγχου. Το ΙΚΑ προσωπικά δεν το πολυεμπιστεύομαι....

vbDMp3.png

ZtkQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

εγω πηγα και συστηνω ανεπιφυλακτα τον Κουρτη!

ειναι βασιλισσης σοφιας δε θυμαμαι νουμερο. ειμασταν μεσα σχεδον 1 ωρα και κανεις και παπ Α κ ολο κοστιζει 150 ευρω με αποδειξη αλλα αξιζει. αχολειται με την καθε λεπτομερεια και εχει πολλες γνωσεις! τα αναλυει ολα και δεν βιαζεται!

www.childιt.gr where parents smile like children!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"anemaxxx",μπορεις να μας πεις αν εμεινες ευχαριστημενη απο το ΙΑΣΩ?,ο ιατρος σου συνεργαζεται εκει,,η απλα εσυ ηθελες να πας.

(αυτο το κανει οποιοσδηποτε ιατρος η ειδικος ακτινολογος?)

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου εκεί και μου το πρότεινε ισχυρίζεται ότι είναι καλοί οι εμβρυολόγοι αλλά μου σύστησε τον θεοδωρόπουλο για καλύτερο.10 λεπτά κράτησε.ΑΛλού κρατάει περισσότερο μου έχουν πει.Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.Μας άφησε και τραβήξαμε βίντεο γιατί δεν το δίνουν σε DVD.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με την αυχενική διαφάνεια. Σε ένα μήνα πρέπει να την κάνω και ψάχνω να βρω έναν καλό γιατρό. Τι ειδικότητα να κοιτάξω? Έχει κάποια να προτίνει κάποιον συγκεκριμένο; Με παρακολουθεί γιατρός δημόσιου νοσοκομείου και μου συνέστησε να την κάνω κάπου έξω, και όχι στο νοσοκομείο για να είναι αξιόπιστη αλλά δεν μου πρότινε κάτι. Αν έχετε να προτίνετε κάτι παρακαλώ πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυχενική διαφάνεια. Σε ένα μήνα πρέπει να την κάνω και ψάχνω να βρω έναν καλό γιατρό. Τι ειδικότητα να κοιτάξω? Έχει κάποια να προτίνει κάποιον συγκεκριμένο; Με παρακολουθεί γιατρός δημόσιου νοσοκομείου και μου συνέστησε να την κάνω κάπου έξω, και όχι στο νοσοκομείο για να είναι αξιόπιστη αλλά δεν μου πρότινε κάτι. Αν έχετε να προτίνετε κάτι παρακαλώ πείτε μου.

 

πρεπει να βρεις γυναικολο που να εχει την αδεια και τα καταλληλα μηχανιματα να κανει την αυχενικη ή αλλιωσ σε ακτινολογο.

QzW2p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας,

ξερει καμια αν μπορώ να κάνω στο ικα στην κανιγγος το υ/γ καθε μήνα?? μεχρι τώρα είχα ιδιωτη γιατρο κ εκανα καθε φορα που πήγαινα, όμως αν εχω καταλάβει καλα στα δημοσια νοσ. θα κάνω μόνο 2- 3 σε όλη την εγκυμοσυνη έτσι είναι?

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια να ρωτησω κατι κι εγω? Κοιταξα αλλα δεν βρηκα ακριβη απαντηση ισως και απο το πολυ αγχος μου να μην βλεπω καλα.. Συγχωρεστε με αν εχει ξανα απαντηθει το ιδιο ερωτημα..

Εκανα την αυχενικη (υπέρηχο την Παρασκευη που μολις μας περασε και ημουν στην 11η εβδομαδα) στη γιατρο μου και εδειξε 1,50-1,70 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα μου ειπε ειναι μια χαρα.

Την αιματολογικη της αυχενικης ομως μου ειπε θα μου πει που μπορω να την κανω (αν θελω εκει που μου προτεινει) σε 1 μηνα που θα παω παλι για εξεταση... Θα ειμαι στην 15 η εβδομαδα τοτε, δεν ειναι πολυ αργα? Ποτε γινεται η αιματολογικη της αυχενικης? Σε ποια εβδομαδα?

Σας ευχαριστω πολυ!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι κι εγω? Κοιταξα αλλα δεν βρηκα ακριβη απαντηση ισως και απο το πολυ αγχος μου να μην βλεπω καλα.. Συγχωρεστε με αν εχει ξανα απαντηθει το ιδιο ερωτημα..

Εκανα την αυχενικη (υπέρηχο την Παρασκευη που μολις μας περασε και ημουν στην 11η εβδομαδα) στη γιατρο μου και εδειξε 1,50-1,70 δεν θυμαμαι ακριβως αλλα μου ειπε ειναι μια χαρα.

Την αιματολογικη της αυχενικης ομως μου ειπε θα μου πει που μπορω να την κανω (αν θελω εκει που μου προτεινει) σε 1 μηνα που θα παω παλι για εξεταση... Θα ειμαι στην 15 η εβδομαδα τοτε, δεν ειναι πολυ αργα? Ποτε γινεται η αιματολογικη της αυχενικης? Σε ποια εβδομαδα?

Σας ευχαριστω πολυ!

 

1) Η αιματολογική μπορεί να γίνει από την 9η-14η εβδομάδα (maximum μήκος εμβρύου CRL= 84 mm) και όχι κατ'ανάγκη την ίδια μέρα με τον υπέρηχο.

2) Για να είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα πρέπει ο γιατρός που κάνει τον υπέρηχο να είναι πιστοποιημένος από το Fetal Medicine Foundation, αλλά ΚΑΙ το εργαστήριο που κάνει την αιματολογική το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ mariob για την απαντηση σου..

Θα καλεσω σημερα την γιατρο να την πω να την κανω αυτην ή την ερχομενη εβδομαδα..

Την λίστα των γιατρων την εχω ήδη κατεβασει! και παλι σε ευχαριστω!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...