Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωμα στην επιλογή φύλου... Η άποψή σας!


ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ  

702

  1. 1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ



Recommended Posts

Κατά.Για φανταστείτε να πηγαίνουν οι γονείς στο γενετιστή και να δίνουν παραγγελεία

''Θέλω ένα αγοράκι με τα μάτια τα δικά μου,χρώμα μαλλιών του μπαμπά του και τίποτα ίδιο με την πεθερά μου''

Όπως λέγαμε μικρές πως θα παντρευτούμε έναν τύπο κούκλο,πλούσιο με γρήγορο αμάξι.Εμένα τελικά δεν μου έκατσε :mrgreen:

Για να σοβαρευτώ,το θεωρώ απαράδεκτο.Δεν είσαι στο εστιατόριο,Μια νέα ζωή φέρνεις στον κόσμο.

Αποδεκτό είναι μόνο όταν η επιλογή φύλου γίνεται για να αποφευχθούν κάποιες ασθένειες που έχουν περισσότερες πιθανότητες να εμφανιστούν στο ένα φύλο.

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το συζητώ ότι είμαι κατά στη δολοφονία οποιουδήποτε παιδιού (όσων εβδομάδων και αν είναι στην κοιλιά μας) για ηλίθιους λόγους. ούτε την επέμβαση της επιστήμης εκτός για λόγους σοβαρούς υγείας.

Συμφωνώ όμως με την δοκιμή όπως έχω ακούσει ανάλογα με τις ημέρες του κύκλου κατά την επαφή που δίνει κάποιες πιθανότητες για αγόρι ή κορίτσι. Δεν βλάπτουμε κανέναν

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά.

Ας αφήσουμε στην φύση την επιλογή αυτή! Ολα τα άλλα τά χουμε υπο έλεγχο! Δεν έχουμε αφήσει και τπτ πια! Θέλουμε να το παίζουμε θεοί.

 

Δυστυχώς όμως πιστεύω οτι στο εγγύς μέλλον τα νέα ζευγάρια θα είναι σε θέση (και θα το επιθυμούν κι όλας) να επιλέγουν το φύλο και άλλα χαρακτηριστικά του παιδιού τους, πχ χρώμα ματιων.

 

 

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα...8-)8-):cool:

Χιλιάδες κεριά μπορούν να ανάψουν από ένα κερί και η ζωή αυτού του κεριού δε θα μικρύνει. Όπως το κερί έτσι και η ευτυχία ποτέ δε μικραίνει όταν μοιράζεται"

- Βούδας -

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομιζω θα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να κοιτάμε το δικό μας "γούστο","παραξενιά" ή ακόμα και συμφέρον έστω και αν αυτό αφορά θέματα υγείας της δικής μας μικρής-μεμονωμένης οικογένειας, όπως περιπτωση που αναφέρθηκε παραπάνω , και να σκεφτούμε λίγο το γενικότερο καλό και "ηθικό".

Σκεφτείτε μια τέτοια επιλογή τι αποτέλεσμα θα μπορούσε να έχει σε κοινωνιες οπου το να γεννήσει κάποιος κορίτσι είναι ανεπιθύμητο.Τι ανατροπές θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοι στην ισορροπία των πληθυσμών.Εκτος αν αυτη την επιλογή την κρατήσουμε μόνο για τα "πλούσια"-"πολιτισμένα" κράτη που απλά ο καθε ένας θέλει να έχει το μωρό της επιλογής του.Σημερα είναι της μόδας τα κόριτσάκια(να του φοράω φουστανάκια,φιογκους και παπουτσάκια με τακούνια όπως η Σούρι :?), αύριο είναι της μόδας τα αγοράκια....

Το θεωρώ και ανηθικο και επικίνδυνο.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ.

 

Και μόνο που μπορώ και κάνω παιδιά, είναι τόσο μεγάλη ευλογία, που κανονικά πρέπει να προσκυνάω κάθε μέρα τα εικονίσματα και να ευχαριστώ το Θεό. Δεν νοούμαι να μπω στη διαδικασία να κρίνω ή να αλλάξω το δώρο που μου στέλνει. Εκείνος ξέρει καλύτερα. Πόσα δεινά προκύπτουν κάθε μέρα από την εμμονή κάποιων γιατρών να παραστήσουν έκεινοι τους Θεούς...μακριά από εμένα κατι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με καποια κοριτσια, η επιλογη φυλου ειναι αποδεκτη για τα δικα μου κριτηρια μονο οταν υπαρχει καποιο κληρονομικο νοσημα ή συνδρομο που αφορα μονο το ενα φυλο απο εκει και επειτα ... ως παθουσα ετων για να αποκτησω παιδι το φυλο μου ηταν εντελως αδιαφορο ... μονο υγεια να εχει κ τιποτα αλλο !

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την επιλογή του φύλλου επιεικώς απαράδεκτη!!

Θα δεχόμουν κάτι τέτοιο παρα μόνο αν υπήρχε πολύ σοβαρός λόγος, δηλάδη ιατρικός.

ΔΕΝ νοείται να επεμβένουμε στη φύση επειδή είμαστε εγωϊστές και θέλουμε κάτι συγκεκριμένο. Δεν είμαι βαθιά θρησκευόμενη, όμως πιστεύω σε κάποια πράγματα και σε κάποιες αξίες και θεωρώ αμαρτία το να εμπλακούμε στις αποφάσεις του Θεού...

Σίγουρα όταν πρόκειται να κάνουμε παιδάκι όλοι έχουμε κάποια προτίμηση, αυτό ίμως δεν σημαίνει πως απορρίπτουμε το άλλο φύλο. ΕΛΕΟΣ πια με τον εκσυγχρονισμό μας!!!

Ας αφήσουμε και κάτι στο Θεό και στη φύση!!!

Συγχωρέστε με που είμαι τόσο απόλυτη, αλλά θεωρώ πως βασική και μόνη σκέψη θα πρέπει να είναι πως θα κάνουμε ένα υγιές μωρό και όχι αν θα επιλέξουμε το φύλο του....

Προσωπικά για μένα αυτά είναι αηδίες και μπράβο σε όποιες χώρες έχουν απαγορεύσει την συγκεκριμένη ενέργεια!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει στο αρχικό post η yls, σε κάποιες χώρες η προτίμηση για κάποιο φύλο οδηγεί σε ακραίες και αποτρόπαιες πρακτικές (αμβλώσεις σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, θανάτωση νεογνών κοκ).

 

Αν υποθέσουμε ότι ο νομοθέτης, θέλοντας να αποφύγει την εφαρμογή αυτών των πρακτικών, επέτρεπε την επιλογή φύλου, τότε το πρόβλημα - φαινομενικά - θα λυνόταν για δημιουργήσει οπωσδήποτε ένα άλλο, δημογραφικό αυτή τη φορά, μερικά χρόνια αργότερα.

 

Η λύση του προβλήματος δεν είναι σαφώς στην επιλογή φύλου αλλά στην προσπάθεια να αλλάξουν πεποιθήσεις που έχουν πολύ βαθειές ρίζες στην κουλτούρα κάποιων λαών. Και αυτό είναι δυσκολότερο αλλά απαιτεί και προσπάθειες πολλών ετών. Μιλάμε για λαούς, όπου ο αναλφαβητισμός είναι εξίσου μεγάλος με τον πληθυσμό και η έλλειψη παιδείας δεν έχει να κάνει μόνο με την μόρφωση (να λόλα να ένα μήλο) αλλά - κυρίως - με την έλλειψη κριτικής ικανότητας, προσκόλληση σε υπέρμετρο βαθμό με "παραδόσεις" τέτοιου είδους (προίκες και συναφή) και μη επαφή με άλλους λαούς με διαφορετική κουλτούρα.

 

Στην Ινδία τα πράγματα είναι πολύ καλλίτερα απ'ότι ήταν πριν 100 χρόνια αλλά εξακολουθούν να είναι άθλια σε σχέση με τα στάνταρ του μεγαλύτερου μέρους του δυτικού κόσμου για την επιλογή φύλου. Καμία αλλαγή δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Σκεφτείτε επίσης και το θέμα της θρησκείας... Πόσο καταλυτικό ρόλο παίζει η θρησκεία - όλες οι θρησκείες - στην αντιμετώπιση της γυναίκας, στην τοποθέτηση της μέσα στην κοινωνία και εν κατακλείδι στα δικαιώματά της. Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε...

 

Προσωπικά, πιστεύω πως η επιλογή φύλου θα έπρεπε να επιτρέπεται σε περιπτώσεις όπου υπάρχουν κληρονομούμενα νοσήματα που σχετίζονται με το φύλο όπως πχ η αιμοροφιλία - οι γυναίκες είναι φορείς ενώ οι άντρες νοσούν κοκ. Από κει και πέρα, όχι. Δεν δέχομαι καμία παρέμβαση για την ικανοποίηση της ματαιοδοξίας των επίδοξων γονέων. Ας το δουλέψουν στο μυαλό τους, όχι στο εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ΚΑΤΑ. Αλλά το πιο κάτω ποστ με βρίσκει πολύ σύμφωνη!

 

....η επιλογη φυλου ειναι αποδεκτη για τα δικα μου κριτηρια μονο οταν υπαρχει καποιο κληρονομικο νοσημα ή συνδρομο....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελειως κατα.κι εγω κουραστηκα να μεινω εγκυος και δεν το σκεφτομαι αυτο.θα προσπαθησω αν ειμαι καλα για την κορη αλλα και τριτος γιος καλοδεχουμενος.

Njq1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα ΝΑΙ αν και προσωπικά ποτέ δεν με ενδιέφερε το φύλο των παιδιών μου και πάντα κατακρίνω κάτι καταστάσεις του στυλ, α εμείς μόνο γιους/κόρες θέλουμε.

 

Αλλά κάποιες φορές η επιλογή φύλου είναι θέμα ΥΓΙΕΙΑΣ. Υπάρουν κληρονομικές παθήσεις που παιρνούν μόνο σε κάποιο φύλο και πολύ απλά όχι στο άλλο. Οπότε νομίζω ότι είναι δικαίωμα κάθε ενός να μπορεί να αποκτήσει υγιή παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Συμφωνώ για την υγεία, δε χωράει συζήτηση, είναι το πολυτιμότερο αγαθό και η ευχή είναι για ένα γερό μωρό.

 

Από την άλλη συμφωνώ και με τη μαμά που έγραψε για ισορροπία, με μια μαμα που έχει πχ 2-3 αγόρια κι ήθελε το 4ο κοριτσάκι. Ή για γονείς που επιθυμούν βαθιά το ένα φύλο ή το άλλο, μπορεί να είναι τραβηγμένο αλλά η βαθιά επιθυμία φέρνει τελικά μια απογοήτευση ή μια βαθιά ευτυχία. Φανταστείτε στην πρώτη περίπτωση να την πληρώνει το μωράκι. καλύτερα θα ήταν να διάλεγαν και να ήταν όλοι χαρούμενοι. Τώρα όσο για επέμβαση της επιστήμης ας μην ξεχνάμε πως επέμβαση της επιστήμης είναι και η εξωσωματική. Μπορεί κάποιες να είμαστε τυχερες και να πάνε όλα κατά φύση αλλά τα ζευγάρια που δεν συλλαμβάνουν φυσιολογικά καταφεύγουν στην εξωσωματική κι αυτό κιόλας δείχνει πόσο πολύ θέλουν να γίνουν γονείς. Διαφωνεί κανείς; Κι όμως, με την λογική πολλών στα προηγούμενα ποστ δεν θα έπρεπε γιατί πάνε ενάντια στο Θεό και στη φύση.

Οπότε δεν έχω επιχειρηματολογία υπέρ του κατά. Δηλαδή, πιστεύω πως ναι, αν για κάποιους υπάρχει θέμα προτίμησης ας μπορούν να επιλέξουν.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατα σε κατι τετοιο επειδη με τα μυαλα που εχουν αρκετοι ανθρωποι θα κανανε εκτρωση αν δεν ηταν αυτο που θελανε και επειδη αλλοι δεν εχουν καν καταφερει να αποκτησουν παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα:P!Διαβάζω τόση ώρα τα σχόλια όλων και δίπλα μου έχω τον άντρα της ζωής μου:D τον μεγάλο μου έρωτα:D το αγοράκι μου:D!Τον βλέπω μέσα στον ύπνο του να τεντώνεται να κάνει γκριμάτσες με τα χειλάκια του, κοιτάω τα δαχτυλάκια του και τρελένομαι από ευτυχία:D.Όταν έμεινα έγκυος ήθελα κοριτσάκι:rolleyes:.Αυτό ήθελαν και όλοι στην οικογάνεια και πιο πολύ ο άντρας μου.Όμως την ευτυχία που σου χαρίζει το γέλιο του παιδιού σου δεν την καθορίζει το φύλλο του.Είμαι ευτυχισμένη που απλώς υπάρχει αυτό το πλασματακι στη ζωή μας και την ομορφαινει:-D!

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνομαι ίσως αλλά νομίζω ότι δεν είναι όλα μαύρα ή άσπρα.

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις η επιλογή φύλου επιβάλλεται για την αποφυγή γεννετικών παθήσεων που περνάνε μόνο στο ένα ή στο άλλο φύλο

Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι πως η επιλογή φύλου δεν θα έπρεπε να υπάρχει παρά μόνο σε σοβαρά θέματα υγείας και μόνο εάν κρίνει ο εκάστοτε γιατρός πως κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας μπορεί να υπάρξει με βάσει το φύλο ενός παιδιού.

Κατα τα λοιπά ίσως είμαι λίγο γραφική αλλά θεωρώ πως το θέμα του φύλου το τελευταίο που θα έπρεπε να νοιάζει τους μελλοντικούς γονείς εάν φυσικά γνωρίσουν ποτέ πόσα άλλα πιο σοβαρά πράγματα θα έπρεπε να τους απασχολούν και να γνωρίζουν για το μελλοντικό παιδί τους από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα εγώ που έχω 3 αγόρια αν με ρωτούσε ο Θεός τί θέλω για 4ο και του έλεγα ένα γερό κοριτσάκι θα ήμουν πολύ κακιά; :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μη τρελαθουμε τελειως!!!υπαρχουν ζευγαρια που δε μπορουν να κανουν ενα παιδακι,που πρισπαθουν χρονια,που τελικα δε το αποκτουν ποτε κ εγω θα ελεγα α δε μαρεσει αυτο δωσε μου το αλλο!!!!αχαριστια!!!!υπαρχουν τοσα προβληματα αν αυτοι που ειναι υπερ ειχαν ζησει κατι ασχημο ουτε που θα σκεφτοντουσαν για επιλογη φυλλου!αχαριστια!!!!!!συμφωνω μονο για ιατρικα σοβαρα προβληματα να γινετε,ελεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Υγεία! Αυτό απαντώ μόνο. Είναι τουλάχιστον αχαριστία ο Θεός να μού χαρίζει ένα παιδί και εγώ να θέλω κι επιλογή φύλου!

Είναι σα τη παροιμία: ''Του χαρίζανε ένα γάιδαρο κι αυτός τον κοίταγε στα δόντια''

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
υπερ διοτι αν δεν ερθει η κορη που λαχταρω θα εχω τους νταλτον...:?

 

μονο ομως ετσι υπερ..:cool:

 

Πολύ καλό αυτό με τους ντάλτον, σκέψου και το άλλο 'μάνα με τους 9 τους γιούς και με την μιά την κόρη .........'.:lol::lol:

 

Πέρα από την πλάκα και σαν μαμά που από επιλογή και στα 2 παιδιά ΔΕΝ είδε το φύλο τους παρά μόνο όταν τα γέννησε, θεωρώ την επιλογή φύλλου μια νεοπλουτίστικη, μπουρζουαζίστικη, ψωριάρικη αχρηστολογία.

 

Παραδέχομαι ότι έκανα σαν τρελή για κορίτσι, ΑΛΛΑ δεν θα 'έφτιαχνα' το φύλο του παιδιού ποτέ !!!!!!!!

 

Αν υπήρχε κληρονομικό / γενετικό θέμα, θα δοκίμαζα να κάνω παιδί και αν οι εξετάσεις δεν ήταν καλές, δεν θα το κρατούσα. Θα υιοθετούσα, ακόμα και σε ιδιωτική υιοθεσία μπορεί να κατέφευγα, αλλά τέτοια ανοησία, δεν θα έκανα.:twisted:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η επιθυμία μας να ελέγξουμε το φύλο του παιδιού μας είναι άλλη μία έκφραση της ματαιοδοξίας μας. Και εγώ βέβαια αν ήταν εύκολο θα το έκανα:rolleyes::rolleyes:, αλλά τώρα δεν θα είχα το μικρό θυσαυρούλη μου, θα είχα μία μικρή θυσαυρούλα και όλα θα ήταν αλλιώς, όχι απαραίτητα καλύτερα, αλλά αλλιώς.

Και τώρα πια, εκ των υστέρων, αν με ρωτήσεις αν θα άλλαζα κάτι, θα έλεγα, όχι, δεν τον αλλάζω με τίποτα και με κανένα κοριτσάκι, το αντράκι μου, και σκέφτομαι τη στιγμή που μου είπε ο άντρας μου ότι είναι αγόρι, είπα, φτου ρε γαμώτο, πάλι?!:lol::lol::lol::lol:

Επίσης να δηλώσω ότι δεν ήθελα αγόρι, κορίτσι αλλά κορίτσι κορίτσι. Είμαι μία ευτυχισμένη μαμά δύο αγοριών και κατάλαβα ότι και αυτό το σχήμα εξασφαλίζει μία ενδιαφέρουσα ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...