Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εργασίες στο σπίτι


Recommended Posts

Διάβαζα τον κανονισμό λειτουργίας σχολείων για το σχολικό έτος 2008-2009 και είδα αυτό:

 

13. Κατʼ οίκον εργασίες

Οι κατ΄ οίκον εργασίες καθορίζονται με τις με αριθμ. Φ12/428/85241/Γ1/18-8-2003, και Φ.12/342/35602/Γ1/9-5-2005 Εγκυκλίους του ΥΠΕΠΘ με θέμα: «κατʼ οίκον εργασίες» Σε κάθε περίπτωση τονίζεται ότι πρέπει να αποφεύγεται η κατάχρηση των φωτοτυπημένων εργασιών, οι οποίες όχι μόνο δε συμβάλλουν στην ποιοτική εκπαίδευση, την ανάπτυξη κριτικής σκέψης και την εποικοδομητική εργασία των μαθητών, αλλά αντιθέτως καταπονούν τους μαθητές και καταντούν κουραστική και ανιαρή την απασχόλησή τους.

 

Χμμ... εμείς είχαμε ζήσει άλλα στο δημόσιο όπου πηγαίναμε. Κάθε μέρα, 4 σελίδες φωτοτυπιών γεμάτες με ασκήσεις. Βέβαια, όπως έχω πει και αλλού, είτε τις κάναμε, είτε δεν τις κάναμε, δεν έτρεχε και τίποτα.

Αλλά, πράγματι, η απασχόληση του γιου με αυτές είχε καταντήσει "κουραστική" και "ανιαρή"...

Και... ποια εποικοδομητική εργασία και ανάπτυξη κριτικής σκέψης; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχοντας εμπειρια απο το γιο μου(α δημ.) και συζητωντας με συναδελφους μου διαπιστωσα οτι αλλοι δασκαλοι δινουν πακετα φωτοτυπιων,αλλοι καθολου κι αλλοι μια-δυο σελιδες.Η δικη μας δασκαλα δινει καθε μερα μια σελιδα γλωσσας και μια μαθηματικων (οχι γεματες σελιδες,λιγα πραγματα) και μου φαινεται μια χαρα.Ισα-ισα πεντε πραγματα,μια βασικη επαναληψη κανουν,δεν το βρισκω κακο.

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο του Αλεξανδρου στην πρωτη δημοτικου,στελνουν 1-2 φωτοτυπιες την εβδομαδα με ασκησεις σαν επαναληψη.Εκεινες τις ημερες ο Αλεξανδρος χοροπηδαει γιατι ειναι σαν παιχνιδι και νομιζει πως δεν εχει διαβασμα :lol: Για παραδειγμα, ειναι τελιτσες με αριθμους που οταν τις ενωσεις φτιαχνουν μια εικονα,εικονολεξα,ζωγραφικη που για να βρεις τα χρωματα που πρεπει να βαλεις πρεπει να κανεις τις πραξεις κ.λ.π.

Οταν στελνουν φωτοτυπια δεν εχει καμια αλλη εργασια εκεινη την ημερα.

Δεν ειναι καθολου κουραστικο η ανιαρο με αυτο τον τροπο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε μας απο πέρυσι,οι εργασίες είναι επαναληπτικές της δουλειάς που έγινε στο σχολείο και σε καμιά περίπτωση πολλές.Όπως είχε τονίσει απο πέρυσι η δασκάλα μας,η δουλειά πρέπει να γίνεται στο σχολείο και τα παιδιά να έχουνε χρόνο για παιγνίδι που έιναι εξίσου σημαντικό.

Σαββατοκύριακα και διακοπές δεν τα φορτώνει και πάντα στους γονείς λέει να τα αφήσουνε να απολάυσουνε τις διακοπές τους και προς το τέλος να ασχοληθούμε λίγο χωρίς να τα πιέσουμε.

Δυστυχώς Belfaccino,φαίνεται ότι υπάρχει ελαστικότητα στην εφαρμογή της εγκυκλίου ανάλογα με την καλή διάθεση του δασκάλου. :roll:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Belfaccino,φαίνεται ότι υπάρχει ελαστικότητα στην εφαρμογή της εγκυκλίου ανάλογα με την καλή διάθεση του δασκάλου. :roll:

 

Ακριβώς, έτσι όπως τα λες είναι... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Αναστάσης μου πάει Α' Δημοτικού.Μετά τα χριστούγεννα που αρχισαν λίγο να σοβαρεύουν τα πράγματα συνύθως σε καθημερινή βάση έχουν αντιγραφή και τουλάχιστον 2 φωτοτυπίες.Ο δικός μου επείδη θέλει ο καημένος να παίζει με τον μικρό στο σπίτι τις κάνει στο σχολείο,όταν προλαβαίνει.Εννοείται οτι και στο σχολείο θα κάνουν φωτοτυπίες.Θα ήθελα να μην έχουν τόση δουλειά στο σπίτι και να παίζει περισσότερο,μένουμε στην επαρχία και έχω την δυνατότητα να τους πηγαίνω σε πάρκα και ανοιχτούς χώρος με κούνιες,αλλά δεν προλαβαίνουμε.Συμφωνώ απόλυτα με την Belfaccino,και εγώ τον διάβασα τον κανονισμό αλλά δεν βλέπω φως...... :cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για φωτοτυπίες στην Α γιατί εμένα του χρόνου θα πάει πρώτη ο γιος μου, αλλά προχτες που μίλαγα με την αδερφή μου μου έλεγε ότι στην Πέμπτη τουλάχιστον , εκτός του ότι κάθε μέρα έχουν φωτοτυπίες, τα βιβλία είναι απαράδεχτα γραμμένα..

η ανηψιά μου έχει μια ψιλομαθησιακή δυσκολία, δεν μπορεί να απομνημονεύσει εύκολα και δεν είναι και πολύ καλή στην ορθογραφία. η αδερφή μου που προσπαθεί να την βοηθήσει μου λέει ότι ούτε η ίδια τα καταλαβαίνει έτσι όπως τα γράφουν..γιατί βρε παιδί μου να τους δυσκολεύουν τόσο τη ζωή του? και εν τέλει τί θα γίνει αν δεν θυμούνται ποια είναι η πρωτεύουσα της Ακτης του Ελεφαντοστού? γιατί τόση παπαγαλία και φόρτωμα? τρέμω για το τί θα αντιμετωπίσω του χρόνου ..

μακάρι κάθε μέρα που ξυπνάω να γίνομαι και καλύτερος άνθρωπος..

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιος που πάει Β' Δημοτικου, έχει τρελαθεί στην φωτοτυπία.

 

Κάθε μέρα θα φέρει τουλάχιστον 2-3 στην Γλώσσα και άλλες τόσες στην Αριθμητική.Για να μην αναφέρω οτι εκτός αυτών, έχει και αντιγραφή και γράψιμο 3-4 επιθέτων ή ρημάτων που τα κλίνει σε πτώσεις και αριθμούς.

 

Και βέβαια από τα βιβλία τους δεν κάνουν σχεδόν τίποτα.

 

Αν προσθέσω και τις λίγες, είναι η αλήθεια, εργασίες που τους βάζουν σε Αγγλικά και Γαλλικά και οι οποίες είναι οι μόνες που κάνει με πραγματικά καλή διάθεση, τότε τις καθημερινές θέλουμε ένα 3ωρο για διάβασμα.(Και αυτό υπό κανονικές συνθήκες)

 

Επαναλαμβάνω είναι Β' Δημοτικού!!! Τι θα γίνει αργότερα?

 

Στις επανηλλημένες κρούσεις που γίνονται από την πλειοψηφία των γονιών στην δασκάλα τους, οτι τα παιδιά φορτώνονται αναίτια και δεν προλαβαίνουν να εμπεδώσουν την ύλη, η απάντηση είναι οτί έτσι εινα η ύλη, έτσι είναι το σύστημα και τα παιδιά ρουφούν σαν σφουγγαρι την γνώση και ξέρει εκείνη τι κάνει.

 

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!

 

Αφού να φανταστείτε οτι τα κείμενα που τους βάζει για ανάγνωση και ανάλυση, είναι ο Ολιβερ Τουίστ και Τα ψηλά Βουνά, του Παπαντωνίου, τα οποία εγω θυμάμαι οτι κάναμε στην Δ' και Ε' Τάξη.

 

Ήμαρτον δηλαδή!

 

Και φυσικά Σαββ/κα και διακοπές ο φόρτος των εργασιών είναι αρκετά μεγάλος.

Από ό,τι έχω καταλάβει στο σχολείο πάνε μόνο για να πάρουν ύλη για διάβασμα.

Θα τα μουρλάνουν τα παιδια μας!

:twisted:

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock:

 

Συγνώμη, Ziggy, αλλά, επειδή και ο δικός μου είναι στη Β' Δημοτικού, βασιζόμενη στις περιγραφές σου, θεωρώ απίστευτα πολλά αυτά που φέρνει στο σπίτι για εργασίες.

 

Από τη μια, ίσως η δασκάλα αγαπάει πολύ αυτό που κάνει και θέλει να δώσει όσα περισσότερα ερεθίσματα μπορεί στα παιδιά. Αλλά, εδώ θα έπρεπε να είναι προσεκτική ως προς την επίπτωση που έχουν οι υπερβολικές εργασίες, διότι γρήγορα θα επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα που ίσως αρχικά επεδίωκε, τουλάχιστον στην πλειοψηφία των παιδιών.

 

Η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών που διδάσκουν σε μαθητές αυτής της ηλικίας θα συμφωνήσουν ότι ο μέγιστος χρόνος απασχόλησης στο σπίτι θα έπρεπε να είναι 20 λεπτά... άντε μία ώρα γιατί, όπως και να το κάνουμε, τα παιδιά μας δεν έχουν ακόμα μεγάλη ικανότητα συγκέντρωσης.

3 ώρες εργασιών πάει πολύ.

 

Υποτίθεται ότι γίνονται ασκήσεις και εργασίες στην τάξη και δεν υπάρχει λόγος να φορτώνονται με υπερβολικές εργασίες και στο σπίτι.

 

Θα σου πρότεινα να μην αφήσεις το θέμα. Αν θες, δείξε και στους άλλους γονείς το άρθρο από το Π.Δ. και ζητήστε μια συνάντηση με τη δασκάλα να συζητήσετε. Γι αυτό βγαίνουν αυτά τα Π.Δ, για να υπάρχουν μέτρα εφαρμογής.

 

Επειδή αναφέρεσαι και σε ξένες γλώσσες, υποθέτω ότι το παιδί σου πάει σε ιδιωτικό; Αν ναι, έχεις έναν ακόμα μεγαλύτερο λόγο να το συζητήσεις το θέμα.

 

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το Προεδρικό Διάταγμα 201/98 από το Internet και να πας στη δασκάλα με αυτό στα χέρια σου και να ανοίξεις (πάλι) συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Και αν δεν κάνει λιγάκι πίσω, να πας στον υπεύθυνο του δημοτικού και να θέσεις τους προβληματισμούς σου.

 

Ας ρωτήσετε τη δασκάλα, επίσης, γιατί δεν εργάζονται καθόλου πάνω στα τετράδια εργασιών των βιβλίων; Πιστεύει ότι η ύλη των βιβλίων δεν εξυπηρετεί; Χρησιμοποιούν την ύλη εντός της τάξης, αλλά εργάζονται πάνω σε άλλες ασκήσεις παρόμοιου περιεχομένου; Γιατί καλό είναι οι ασκήσεις να σχετίζονται με το θέμα πάνω στο οποίο εργάστηκαν εντός της τάξης, για να μπορέσει το παιδί να φέρει στο νου του πάλι αυτά που διδάχτηκε και να είναι σε θέση να κάνει τις ασκήσεις στο σπίτι.

Ποιους μαθησιακούς στόχους έχει θέσει η δασκάλα για την τάξη της; Θεωρητικά, έχουν στόχους και ενημερώνουν τους γονείς ότι μέχρι το τέλος του τριμήνου τα παιδιά θα έχουν μάθει το α, β, γ...

 

Ο σκοπός των εργασιών στο σπίτι έχουν τον χαρακτήρα της επανάληψης και της εμπέδωσης όσων έχουν μάθει μέσα στην τάξη για να μπορούν να συνεχίσουν παρακάτω στην ύλη.

 

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino,

Συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες. Έχω κάνει συζητήσεις με την δασκάλα του, της έχω επισημάνει οτι ο μικρός πέρσυ ήταν αρνητικός με το σχολείο του για διάφορους λόγους , φέτος ξεκίνησε πολύ αισιόδοξα και με κέφι, και οτι φοβάμαι οτι ο τόσος φόρτος στα παιδιά φέρνει το αντίθετο αποτέλεσμα, ήδη έχει αρχίσει πάλι ο δικός μου κατα περιόδους να μου λέει οτι μισεί το σχολείο.

 

Σίγουρα δεν θα το αφήσω έτσι και έχω σκοπό να κάνω αυτά που αναφέρεις, αλλά φοβάμαι οτι δεν πρόκειται να γίνει κάτι ομαδικά από τους γονείς της τάξης του και στο τέλος θα στοχοποιηθεί το δικό μου παιδί.

 

Είιναι πολλά αυτά που βλέπω να γίνονται και δεν μου αρέσουν. Υπάρχουν γονείς που συμφωνούν και άλλοι που τα θεωρούν απαραίτητα.Εχώ βαραθεί να ακούω οτι έτσι είναι πράγματα τώρα πια.

 

Σκοπός της δασκάλας από ό,τι μας έχει πει είναι να δίνει πολλά περισσότερα από αυτά που λέει το υπουργείο, ή η ύλη αν θες της τάξης ,

ωστέ να είναι σίγουρη οτι τα παιδιά θα αφομοιώσουν τα απαραίτητα της ύλης. Δηλαδή αν η ύλη είναι το Α' αυτή θα δώσει το Β' με σκοπό να είναι σίγουρη οτι το Α' θα "το παίζουν στα δάχτυλα".

 

Το κακό είναι οτι δεν είμαι σίγουρη οτι μπορεί να κάνει κάτι και ο Σύλλογος των Γονέων. Από άλλο θέμα που είχε δημιουργηθεί, εισέπραξα μια απάντηση του στυλ "ιδιωτική επιχείρηση είναι"

 

Μακάρι να είχα χρόνο να σου πω περισσότερα.....

 

Πάντως θα κάνω ό,τι μπορώ........Δεν είναι εκπαιδευτικό σύστημα αυτο.

«Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.»

Theodore Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ziggy, σε καταλαβαίνω.

Στη χειρότερη περίπτωση, αν δε "δεις φως", ίσως μπορείς να ρυθμίσεις κι εσύ πόσες εργασίες θα κάνει ημερησίως, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες να ασκηθεί στα μαθήματα, χωρίς να υπερβαίνει το όριο. Αυτό μπορεί να γίνει σε συνεννόηση με τη δασκάλα. Δηλ, να της εξηγήσεις ότι εκτιμάς την πρόθεσή της, αλλά επιθυμείς να εξασφαλίσεις και λίγο χρόνο ξεκούρασης για το παιδί σου, να έχει χρόνο και για να φάει και για να συναναστραφεί και με άλλα παιδιά και, γιατί όχι, να έχει το χρόνο να ασχοληθεί και με κάποια άλλη δραστηριότητα. Δεν μπορεί η μέρα του παιδιού να καταλαμβάνεται από μαθήματα από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γεια σας ,εχω διαβασει πολλα μυνηματα για τις πολλες εργασιες που βαζουν οι δασκαλοι στα παιδια σε μας συμβαινει το αντιθετο.Ειμαστε στην γ' δημοτικου και η κυρια μας δεν βαζει εργασια για το σπιτι ,μας ενημερωσε οτι ολη ηδουλεια θα γινεται στο σχολειο ,φυλλαδια θα περνουν μονο καθε σαββατοκυριακο με 1-2 ασκησεις .Ειναι 22 παιδακια στην ταξη ,και οι ασκησεισ θα γινονται εκει!ειναι καλο αυτο τωρα;ειμαι προβληματισμενη!!:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...