Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάρσιπος - ερωτήσεις και διάφορα μοντέλα


Recommended Posts

http://www.babywearing.gr/

 

Δες εδώ για λεπτομέρειες και οδηγίες.

Εγώ βολευτηκα πολύ με ring sling. Είναι έξι μηνών και ακόμα την βάζω μέσα και μάλιστα όσο μεγαλώνει της αρέσει περοσσότερο. Εμένα μου τον πήραν δώρο και νομίζω ότι είναι από τα πιο ωραία δωρα που είχαμε.

Σε ευχαριστω θα το κοιταξω!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγώ χρησιμοποιώ συνέχεια ringsling. Μέσα στο σπίτι, έξω για ψώνια, το βράδυ για βόλτα, παντού. Αφού λυπάμαι τα λεφτά που έδωσα στο καρότσι!!

Πάντως, θεωρώ οτι η θέση του παιδιού στο sling είναι η καταλληλότερη!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω βολευτηκα πολυ το ρινγκ σλινγκ μου,κυριως οσο η μικρη δεν ηταν στα 8 κιλα που ειναι τωρα.Ακομη και στον σαραντισμο ετσι την πηγα.Την εβαζα στην ορθια θεση με τα ποδαρακια ανοιχτα κυριως γιατι η ξαπλωτη δεν μας βολευε!

Απο εδω και περα θα χρησιμοποιω mei tai,καλα δεν μπορω να μην πω πως περιμενω το επομενο καλοκαιρι που θα ειναι και μεγαλυτερη και θα πηγαινει βολτες στην πλατη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω είναι ότι δυσκολεύτηκα λίγο με τις ξαπλωτές θέσεις και ότι τώρα που είναι γύρω στοα 10+ κιλά όταν τον φοράω πολλή ώρα στην πλάτη ζορίζεται ο ένας ώμος.

Να πάρεις mei tai πάραυτα! 12,5 κιλά τα σηκώνω χαλλλλαρά και περπατάω και αρκετά!

 

Οι συγκεκριμένοι μάρσιποι, μαλακοί υφασμάτινοι, δεν επιβαρύνουν τη σπονδυλική στήλη του μωρού (σε αντίθεση με του εμπορίου) γιατί η στάση του μωρού είναι ακριβώς όπως το κρατάς αγκαλιά, δεν "κρέμεται"

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ένα ergo baby carrier το οποίο μοιάζει πολύ με το mei tai αλλά στις οδηγίες δεν έχει για να κάθεται το παιδί κοιτώντας μπροστά. Ξέρει κανείς γιατί? Μας το είχαν πάρει δώρο και είχα κατενθουσιαστεί αλλά η μικρή μας μας βγήκε κουτσομπόλα και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Εδώ και καιρό δεν κάθεται γιατί θέλει να βλέπει μπροστά.Και στα χέρια όταν την κρατάμε δεν κάθεται στον ώμο....!!!!! Έχω προσπαθήσει να την κρατήσω και στη θέση του γοφού αλλά δεν βολεύεται. Δεν θέλω να πάει ο μάρσιπος χαμένος κρίμα είναι.....

Αλλά και πάλι φοβάμαι να την βάλω σε θέση που δεν λένε οι οδηγίες :(

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου μπέμπης είναι 3 1/2 μηνών και έχω ένα ring sling και ένα mei tai. όσο ήταν πολύ πολύ μωρό βολεύτηκα το mei tai γιατί τον ένοιωθα πιο σταθερο μέσα σε αυτό και είχα τα χέρια μου εντελώς ελεύθερα. το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι επειδή το ύφασμά του είνια πιο χοντρό το καλοκαίρι ζορίστηκα λίγο με τη ζέστη το προτιμούσα όμως από το να τον έχω στα χέρια που και πάλι ζεσταινόμουν και πονούσε και η πλάτη μου. το άλλο αρνητικό που φαντάζομαι πως έχει είναι το δέσιμό του αν εχεις ένα παιδί που δεν ξέρει τι θέλει και μια ζητάει αγκαλιά, μια κάτω. ο δικός μου πάντως κάθεται εκει μέσα με τις ώρες... το ring sling (πιο δροσερή επιλογή) με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή μέχρι να πάρω το κολλάι στο πως να το βάζω. ο μπέμπης δεν ήθελε με τίποτα την ξαπλωτή θέση οπότε στην πιο όρθια θέση έπρεπε να του κρατάω το κεφαλάκι που δεν μπορούσε να το στηρίζει ακόμα. να σου πω όμως ότι με καταβόλεψε με το θηλασμό γιατί σκεπάζομαι με την ουρά οπότε δεν αγχώνομαι που θα είμαι όταν ζητήσει φαγητό (να σου πω ότι ακόμα δεν έχουμε σταθερό πρόγραμμα φαγητού οπότε καταλαβαίνεις...). τώρα που το στηρίζει καλύτερα το κεφαλάκι του το έχω καταβολευτεί. ειδικά με τη ΓΟΠ μας έχει σώσει και πάω όπου θέλω χωρίς να δεσμεύομαι με το καρότσι που βρίσκω πολύ βαρύ. Αυτές τις ημέρες παρήγειλα ένα wrap αλλά δεν έχει έρθει ακόμα για να σου πω (όπως το βλέπω όμως βολεύει για νεογέννητο) και γλυκοκοιτάζω και το ergo baby (αλλά είναι για πάνω από 4 μηνών εκτός αν αγοράσεις εξτρα ένα μαξιλαράκι υποστήριξης), για αυτό όμως θα πρέπει να μας πει κάποια μανούλα που το έχει χρησιμοποιήσει γιατί είναι αρκετά ακριβό... γενικά δες λίγο τον τρόπο ζωής της και αν γενικά θέλει να παίρνει το μωρό της αγκαλιά ή αν έχει την άποψη ότι έτσι θα τον κακομάθει... πάντως πρόκειται για ένα δώρο που σίγουρα δεν θα της πάνε 2πλο ή τριπλό όπως τα φορμάκια, οι πετσετούλες κτλ κοινότυπα...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις mei tai πάραυτα! 12,5 κιλά τα σηκώνω χαλλλλαρά και περπατάω και αρκετά!

 

Οι συγκεκριμένοι μάρσιποι, μαλακοί υφασμάτινοι, δεν επιβαρύνουν τη σπονδυλική στήλη του μωρού (σε αντίθεση με του εμπορίου) γιατί η στάση του μωρού είναι ακριβώς όπως το κρατάς αγκαλιά, δεν "κρέμεται"

 

θα συμφωνήσω απόλυτα! και ένα ακόμα θετικό που ξέχασα να σου γράψω πιο πάνω είναι ότι όσο το μωρό είναι πολύ πολύ μικρό χώνεται εκεί μέσα και ούτε πολυφαίνεται ούτε στο πιάνουν όλοι με τα γνωστά ελληνικά "αχ τι μικρό", "φτού σου μωράκι μου" κτλ που συνοδεύονται με τα χέρια τους στο προσωπο του μωρού...

πες με περίεργη αλλά εγώ δεν ήθελα να μου τον ακουμπάνε και να τον γεμίζουν μικρόβια...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ergo baby carrier το οποίο μοιάζει πολύ με το mei tai αλλά στις οδηγίες δεν έχει για να κάθεται το παιδί κοιτώντας μπροστά. Ξέρει κανείς γιατί? Μας το είχαν πάρει δώρο και είχα κατενθουσιαστεί αλλά η μικρή μας μας βγήκε κουτσομπόλα και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Εδώ και καιρό δεν κάθεται γιατί θέλει να βλέπει μπροστά.Και στα χέρια όταν την κρατάμε δεν κάθεται στον ώμο....!!!!! Έχω προσπαθήσει να την κρατήσω και στη θέση του γοφού αλλά δεν βολεύεται. Δεν θέλω να πάει ο μάρσιπος χαμένος κρίμα είναι.....

Αλλά και πάλι φοβάμαι να την βάλω σε θέση που δεν λένε οι οδηγίες :(

Καμιά ιδέα?

κάτι αναφέρει στο επίσημο site αλλά δε θυμάμαι να σου πω. μην το ρισκάρεις και τη βάλεις έτσι γιατί μπορεί να πρόκειται για θέμα ασφάλειας. δοκίμασες να την έχεις στην πλάτη που θα μπορεί να βλέπει (λογικά) μπροστά?

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sammyj,συγνωμη αν κανω καταχρηση στο θεμα σου, αλλα επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ να ρωτησω κι εγω κατι?

ποια η διαφορα αναμεσα σε ring sling και μαρσιπο ή mei tai..?????? για βρεφακι, δηλαδη 0-6m? ως προς την ανεση και μαμας και παιδιου?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

νελλίτσα αν και στηρίζει το κεφάλι της από πολύ νωρίς δεν έχω δοκιμάσει να την βάλω ακόμα στην πλάτη..... βέβαια ακόμα δεν έχω εξοικιωθεί και πολύ γιατί με τις ζέστες (μας τάραξαν φέτος, είχα ξεχάσει πως είναι η δροσιά) δεν το χρησιμοποιούσα. Θα ήθελα πολύ όμως να μπορούσα να την βάλω να βλέπει μπροστά.... και το mei tai είναι λίγο ακριβούτσικο (για να το χρησιμοποιεί και ο άντρας μου) και δεν το σκέφτομαι να έχω δύο μάρσιπους και το ένα να κάθεται, κρίμα είναι.....αααα όταν την βάζω μπροστά κοιτώντας εμένα κι ας μην είναι η ώρα της για φαΐ με ψάχνει συνέχεια. Εσάς το κάνουν αυτό τα παιδάκια σας. Στον πατέρα της γκρινιάζει γιατί θέλει να βλέπει μπροστά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sammyj,συγνωμη αν κανω καταχρηση στο θεμα σου, αλλα επειδη με ενδιαφερει παρα πολυ να ρωτησω κι εγω κατι?

ποια η διαφορα αναμεσα σε ring sling και μαρσιπο ή mei tai..?????? για βρεφακι, δηλαδη 0-6m? ως προς την ανεση και μαμας και παιδιου?

Καλε πια καταχρηση?Εγω τοσο διαβασμα και ψαξιμο εχω να κανω απο το μεταπτυχιακο μου!Μαρσιπολογο με βλεπω:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βολεύτηκα πολύ με ring sling , το χρησιμοποιούσα από 40 ημερών περίπου, και μετά πήρα και mei tai, τα χρησιμοποίησα πολύ και τα δύο, να φανταστείτε το καρότσι το χρησιμοποίησα ελάχιστες φορές για να πάμε κάπου (3 -4 μόνο).

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οταν βγαινετε εξω με το μωρο στον μαρσιπο,την τσαντα με τα βρεφικα την κουβαλατε και αυτην ετσι?Επισης αν πιασει μια βροχη υποθετω ειναι πιο ακαλυπτο το μωρο απο οτι στο καροτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πιάσει βροχή, το μωρό καλύπτεται από την ομπρέλα που κρατάω και προστατεύει κι εμένα. Αν το μωρο είναι στο καρότσι, βρέχεται κι αυτό, και εγώ, γιατί δεν έχω ελεύθερο χέρι να κρατήσω ομπρέλα!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το καροτσι μου ευτυχως ειχε αδιαβροχο που πιανοταν με φερμουαρ κι ετσι δεν ειχα προβλημα.Ξερετε καποια sites που να μπορω να παραγγειλω?Η΄θεωρειται διαφημιση και δεν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Emena με βολεψε παρα πολυ! σε βολτες, δουλειες, νανουρισμα πανω μου η μικρη. και το χαιροταν απιστευτα!κι εγω το ιδιο!

και ο γιος το χαρηκε αν και δε τον χρησιμοποιησαμε τοσο πολυ γιατι ηθελε και η μικρη και δε μπορουσα να τα σηκωνω και τα δυο!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

sammyj είπε:
.Ξερετε καποια sites που να μπορω να παραγγειλω?Η΄θεωρειται διαφημιση και δεν επιτρεπεται?

Εγώ παρήγγειλα από εδώ http://www.babywearing.gr

Από όπου και να παραγγείλεις όμως, να πεις στη νύφη σου να δει αυτό το blog https://blog.babywearing.gr/ είναι της κοπέλας που έχει το παραπάνω σάιτ και έχει πολύ αναλυτικές οδηγίες με βίντεο για όλες τις στάσεις και όλους τους τύπους μάρσιπου, είναι πάρα πολύ κατατοπιστικό

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ναρωτησω κι εγω κατι . αυτοι οι μαι ται μαρσιπποι μεχρι ποσα κιλα αντεχουν?

η κόρη μου είναι 12,5 κιλά και με μει ται την σηκώνω άνετα.

Θεωρητικά αντέχει νομίζω μέχρι 16

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ο δικος μου μπέμπης είναι 3 1/2 μηνών και έχω ένα ring sling και ένα mei tai. όσο ήταν πολύ πολύ μωρό βολεύτηκα το mei tai γιατί τον ένοιωθα πιο σταθερο μέσα σε αυτό και είχα τα χέρια μου εντελώς ελεύθερα. το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι επειδή το ύφασμά του είνια πιο χοντρό το καλοκαίρι ζορίστηκα λίγο με τη ζέστη το προτιμούσα όμως από το να τον έχω στα χέρια που και πάλι ζεσταινόμουν και πονούσε και η πλάτη μου. το άλλο αρνητικό που φαντάζομαι πως έχει είναι το δέσιμό του αν εχεις ένα παιδί που δεν ξέρει τι θέλει και μια ζητάει αγκαλιά, μια κάτω. ο δικός μου πάντως κάθεται εκει μέσα με τις ώρες... το ring sling (πιο δροσερή επιλογή) με δυσκόλεψε λίγο στην αρχή μέχρι να πάρω το κολλάι στο πως να το βάζω. ο μπέμπης δεν ήθελε με τίποτα την ξαπλωτή θέση οπότε στην πιο όρθια θέση έπρεπε να του κρατάω το κεφαλάκι που δεν μπορούσε να το στηρίζει ακόμα. να σου πω όμως ότι με καταβόλεψε με το θηλασμό γιατί σκεπάζομαι με την ουρά οπότε δεν αγχώνομαι που θα είμαι όταν ζητήσει φαγητό (να σου πω ότι ακόμα δεν έχουμε σταθερό πρόγραμμα φαγητού οπότε καταλαβαίνεις...). τώρα που το στηρίζει καλύτερα το κεφαλάκι του το έχω καταβολευτεί. ειδικά με τη ΓΟΠ μας έχει σώσει και πάω όπου θέλω χωρίς να δεσμεύομαι με το καρότσι που βρίσκω πολύ βαρύ

 

+1

...σα να το έγραψα εγώ!

έτσι ακριβώς κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...