Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις!


mama-lia

Recommended Posts

κι εγώ ελατοχώρι , και αν θελήσεις να κάνεις και μία βολτούλα στην Θεσσαλονίκη για να χαζέψεις , είναι μόνο μία ώρα με το αυτοκίνητο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 590
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Συζητάμε να πάμε τις γιορτές στο Καϊμακτσαλάν για σκι. Επειδή δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή από όσες έχουν πάει ή μένουν εκεί κοντά. Για παράδειγμα θέλω να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο χιονοδρομικό αλλά όχι σε ερημιά. Καμιά ιδέα?:)

Α να πω ότι θα έχουμε και τη μικρή μαζί.

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε παει περσι στη ναουσα.ειχαμε μεινει σε ενα τελειο ξενοδοχειο "βερμιο" στη λιμνη με παπιες στη λιμνη και κουνιες μεσα και ταβερνα.ειχαμε παει βολτα στο καιμακτσαλαν,μια πολυ ωραια διαδρομη αλλα στο χιονοδρομιλο δεν φτασαμε ποτε γιατι εκει που πηγαιναμε μια χαρα στο δευτερολεπτο επιασε χιονοθυελλα,βαλανε αλυσιδες αλλα και παλι ηταν τοσο πολυ το χιονι που το χιονοδρομικο εκλεισε.προτεινα λοιπον να μεινετε ναουσα και να κανετε βολτες στο καιμακτσαλσν,στη βεροια στην εδεσσα.εμεις αυτο καναμε και ηταν υπεροχα

Link to comment
Share on other sites

To πιο ωραιο χωριο κατα τη γνωμη μου κοντα στο Καιμακτσαλαν ειναι ο Αγιος Αθανασιος εχει πολυ ωραιους ξενωνες,ταβερνες αλλα και πολυκοσμια.Αν θελεις κατι πιο ησυχο θα σου προτεινα την Αρνισσα(ελπιζω να ειναι ησυχη ακομη εχω λιγα χρονια να παω)

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοντά είναι και τα λουτρά Λουτρακίου Αριδαίας, οπότε συνδυάζετε τα ιαματικά λουτρά και δραστηριότητες (πεζοπορία, ορειβασία, αναρρίχηση, ιππασία, κλπ.) με το σκι στο Καϊμάκτσαλαν

 

δες εδώ για πληροφορίες

 

http://www.aridaiainfo.gr/default.aspx

 

http://www.dimosarideas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=82

 

http://www.touristorama.com/special_afieroma.php?afieromaID=58&countryID=1&diamerismaID=16&locationID=112&from=location&language=greek

 

http://www.e-city.gr/pella/home/view/view.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Συζητάμε να πάμε τις γιορτές στο Καϊμακτσαλάν για σκι. Επειδή δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή από όσες έχουν πάει ή μένουν εκεί κοντά. Για παράδειγμα θέλω να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο χιονοδρομικό αλλά όχι σε ερημιά. Καμιά ιδέα?:)

Α να πω ότι θα έχουμε και τη μικρή μαζί.

 

καλησπέρα, διάβασα ότι φέτος το καιμακ πιθανα δεν θα ανοίξει λόγω κάποιων νομικών κολλημάτων..και κάτι διαφορών σε χρήματα κτλ. ακόμη όμως δεν είναι κάτι επίσημο...

Το Καιμάκ είναι πολύ καλό χιονοδρομικό όμως παρόλα αυτα πρεπει να είσαι τυχερός για να κανεις σερί σκι μιας και η ομίχλη και ο αέρας αρκετές φορές το καθιστούν αδυνατο για χιονοδρομία...

 

Μιας και είμαι φανατική με το σκι (σε βαθμό εθισμού θα έλεγα - αν και φετος θα το στερηθω , αλλά ΧΑΛΑΛΙ) θα προτεινα να πας στη Νάουσα και να κανετε σκι στα 3-5 πηγαδια!! Είναι πολύ όμορφο βουνό, αρκετά οργανωμένο χιονοδρομικο και όπως ειπε και η φίλη παραπάνω στο hotel Βέρμιο είναι παράδεισος όλο το τοπίο, η Νάουσα πολύ όμορφη πόλη και το χιονοδρομικό οχι σε μεγαλη απόσταση...

 

Τέλος να σε συγχαρω που αποφασιζετε να παρετε μαζι το παιδακι σας. Εδω στην Ελλαδα δυστυχως είμαστε λιγο φοβικοι με το χιονι και το κρυο... Στα 3-5 πηγαδια θα δεις τοσα παιδακια που δεν θα το πιστευεις... Οι Ναουσιώτες φημιζονται για το ποσο καλοι σκιερ ειναι και για το γεγονος οτι τα παιδακια μολις περπατησουν ανεβαινουν στα πεδιλα του σκι!!!!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Τις ημέρες των εορτών παντού είναι πολύ ακριβά και δεν εξυπηρετούν όπως τις υπόλοιπες ημέρες, λόγω της μεγάλης ζήτησης. Σας προτείνω να ταξιδεύετε πριν ή μετά την υψηλή περίοδο! Μία εβδομάδα πριν ή μετά, αν υπάρχει δυνατότητα άδειας ή ένα τριήμερο, θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ιδέα και όλη η οικογένεια περνά καλύτερα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Τις ημέρες των εορτών παντού είναι πολύ ακριβά και δεν εξυπηρετούν όπως τις υπόλοιπες ημέρες, λόγω της μεγάλης ζήτησης. Σας προτείνω να ταξιδεύετε πριν ή μετά την υψηλή περίοδο! Μία εβδομάδα πριν ή μετά, αν υπάρχει δυνατότητα άδειας ή ένα τριήμερο, θεωρώ ότι είναι πολύ καλή ιδέα και όλη η οικογένεια περνά καλύτερα!:wink:

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! τελικα κλεισαμε απο 18 μεχρι 23-12 στο ελατοχωρι! στολισμενα θα ειναι, χριστουγιεννιατικα θα ειναι οποτε νομιζω οτι δε θα εχει διαφορα απο το να πηγαιναμε ανημερα χριστουγεννα.

Για οσες εχετε παει, αν εχτε συμβουλες για το που να παμε βολτα ή για φαγητο καφε-ποτο, δεκτες!!!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Συζητάμε να πάμε τις γιορτές στο Καϊμακτσαλάν για σκι. Επειδή δεν έχω ιδέα από εκείνα τα μέρη θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πρόταση ή συμβουλή από όσες έχουν πάει ή μένουν εκεί κοντά. Για παράδειγμα θέλω να μείνουμε κάπου σχετικά κοντά στο χιονοδρομικό αλλά όχι σε ερημιά. Καμιά ιδέα?:)

Α να πω ότι θα έχουμε και τη μικρή μαζί.

 

 

Στο Καιμάκτσαλάν πήγαμε πέρυσι τον Ιανουάριο. Εμείς με την κόρη μας (ήταν τότε 2,5-3 ετών) και οι κουμπάροι μας με τα δύο κορίτσια τους (3,5 & 5,5 ετών). Μείναμε φυσικά στον Αγ. Αθανάσιο, όπου έχει απ'όλα και όπου ακόμη και χιονισμένα να είναι, δεν αποκλείεται η πρόσβαση.

Στο χιονοδρομικό έχει χιόνι όλο σχεδόν το χειμώνα αλλά η αλήθεια είναι ότι πάρα πολύ συχνά έχει τόσο έντονη ομίχλη που μπορούν να αντεπεξέλθουν μόνο οι πολύ πεπειραμένοι σκιέρ.

Εγώ πάντως, που δεν με ενδιαφέρει το σκι, πέρασα τέλεια γιατί κάναμε έλκυθρο με την κόρη μου και παίξαμε χιονοπόλεμο με την κόρη μου με την ψυχή μας.

Σας συστήνω ανεπιφύλακτα να κάνετε σ'αυτά τα μέρη τις διακοπές σας!!!

Εγώ άνετα θα ξαναπήγαινα!!

 

Εμείς πάλι φέτος (η ίδια παρέα) λέμε για Μπάνσκο!!

Κλείσαμε εδώ και πολύ καιρό αλλά διάβασα σήμερα ότι η νέα γρίπη έχει πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις και ανησύχησα κάπως!

Θα δείξει...

 

Καλό μεσημέρι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι ψηφίζουμε Ελλάδα και για τα χιόνια, αν και η Ελλάδα μάς πληγώνει με τις τιμές της!

Margotte, τι όμορφη εικόνα μιας μαμάς ή ενός μπαμπά να παίζει αχόρταγα χιονοπόλεμο με τα παιδιά του! Ζήλεψα! :D

Link to comment
Share on other sites

Aν μας πληγώνει λέειιιιιι....Απλησίαστα ειναι κάποια δωμάτια και ξενοδοχεία στην χιονοδρομική περίοδο...

Στην Αραχωβα δε, απλά το έχουν ξεφτυλίσει, οι τιμές ειναι τσουχτερότατες... Κρίμα γιατί είναι όμορφο χωριό και αξίζει να το δει κανεις...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα....

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Καϊμακτσαλάν. Επειδή με προβληματίσατε, για το αν θα ανοίξει και την ομίχλη, θα κοιτάξω να προσανατολίσω τον άντρα μου (που είναι ο σκιέρ της οικογένειας) προς τα 3-5 Πηγάδια. 'Οταν λέτε είναι κοντά στη Νάουσα πόσο περίπου απέχει?

 

Όσο για τη μικρή, πέρισυ την Πρωτοχρονιά είχαμε πάει οικογενειακώς σε χιονοδρομικό στην Αυστρία, όπου περάσαμε εκπληκτικά, κι έκτοτε συνέχεια ζητάει χιόνια, έλκηθρο κλπ.

Φέτος λοιπόν είπαμε να πάμε κάπου στη Ελλάδα για να ξεκινήσει και μαθήματα με δάσκαλο (λίγο δύσκολο να συνεννοηθεί στα γερμανικά :):):)).

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για το Καϊμακτσαλάν. Επειδή με προβληματίσατε, για το αν θα ανοίξει και την ομίχλη, θα κοιτάξω να προσανατολίσω τον άντρα μου (που είναι ο σκιέρ της οικογένειας) προς τα 3-5 Πηγάδια. 'Οταν λέτε είναι κοντά στη Νάουσα πόσο περίπου απέχει?

.

 

Άσε είχαμε πάει μια φορά με ομίχλη...ταλαιπωρία μεν αλλά πολύ γέλιο..

Τα 3-5 πηγάδια χαλαρά ειναι μισή ώρα από τη Νάουσα.

Και ο δικός μου έχει τρέλλα με το χιόνι...:eek:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια!

 

Ξεκινάμε από Κω μέσα Φεβρουαρίου για διακοπές και δεν ξέρω που ...

είμαστε 7 άτομα μαζί με τα παιδια και θέλουμε ένα προορισμό κοντά σχετικά στην Αθήνα που να συνδέεται εύκολα με τρένο,γιατί στην επιστροφή θα γίνεται χαμός, θέλουμε χιόνι και λίμνη σαν θέμα ...

Θα εκτιμήσω πολύ κάθε βοήθεια αγαπητοί γονείς!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάζομαι βοήθεια!

 

Ξεκινάμε από Κω μέσα Φεβρουαρίου για διακοπές και δεν ξέρω που ...

είμαστε 7 άτομα μαζί με τα παιδια και θέλουμε ένα προορισμό κοντά σχετικά στην Αθήνα που να συνδέεται εύκολα με τρένο,γιατί στην επιστροφή θα γίνεται χαμός, θέλουμε χιόνι και λίμνη σαν θέμα ...

Θα εκτιμήσω πολύ κάθε βοήθεια αγαπητοί γονείς!

Ευχαριστώ

 

Λίμνη Πλαστήρα και αν δεν έχει χιόνι εκεί θα βρείτε στο Περτούλι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι η Κύμη στην Ευβοια... τώρα τελευταία έχει ανοίξει και ένα πολύ όμορφο παραδοσιακό το 'Αρχοντικό Κύμης΄μπορείς να βρεις πληροφορίες στο edit admin.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα την τυχη να παω τελος Αυγουστου με την γυναικα μου και την 9χρονη κορη μου!Καταπληκτικο ξενοδοχείο με πολυ γουστο αλλα και φοβερη θεα στο Αιγαιο!Μας εκανε εντυπωση η ζωγραφιες στα ταβανια, τα παλια γυψινα του αρχοντικου και τελος το πρωινο που ηταν κυριολεκτικα χωριατικο!να χρησιμοποιησετε τα ποδηλατα του αρχοντικου..να πατε!θα περασετε τελεια!

edit admin

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Πραγματι ειναι καταπληκτικο αυτο το ξενοδοχειο...πηγαν κατι οικογενειακοι μας φιλοι με τα παιδια τους το καλοκαιρι και εμειναν απολυτα ευχαριστημενοι...εγω εχω κλεισει για τα Χριστουγεννα εκει με την οικογενεια μου...Σας το συστηνω ανεπιφυλακτα....το site εινατι το παρακατω edit admin

Link to comment
Share on other sites

Μυτιλήνη αρχόντισσα!

Βρέθηκα στη Μυτιλήνη για ένα τριήμερο και πέρασα θαυμάσια! Ο καιρός, αν και την πρώτη ημέρα έβρεχε, τις επόμενες ημέρες ήταν πολύ καλός!

Έμεινα λίγο έξω από την πόλη και περιορίστηκα σε μικρές διαδρομές γύρω από αυτήν. Η Μυτιλήνη είναι πραγματική αρχόντισσα! Δεν είδα πουθενά αλλού στην Ελλάδα τόσα αρχοντικά, τα οποία σε πείσμα των καιρών παραμένουν καλοδιατηρημένα, τα περισσότερα, αγέρωχα, με διάθεση ρομαντική!

Ο Άγιος Θεράποντας ένας ναός ο οποίος, είτε μπαίνεις μέσα είτε τον βλέπεις από έξω, σου προκαλεί δέος! Οι άνθρωποι της Μυτιλήνης πολύ, μα πολύ, φιλόξενοι! Τι ούζο, τι μεζέδες, τι ψάρια.... Πανέμορφο το νέο μουσείο λαδιού, γραφικός ο κόλπος της Γέρας. Τελικά, είναι όμορφα τα νησιά μας και ... το χειμώνα!:-D

Link to comment
Share on other sites

Στη Λίμνη Πλαστήρα είμασταν πρίν μια εβδομάδα περίπου, και πιστεύω οτι είναι το μακράν καλύτερο χειμερινό τοπίο και απο την Αράχωβα και απο το Μέτσοβο! Ειδικά εαν υπάρχουν και παιδιά μαζί.

 

Εμείς βέβαια πήγαμε στην ουσία φθινόπωρο αλλά ήταν παραμυθένια!!!!!

Έχω ακούσει και για τον χειμώνα, τα καλύτερα!

 

Παρακάτω υπάρχει θέμα για την Λίμνη Πλαστήρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...