Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ και TSH


Recommended Posts

Γειά σας,

 

θέλω να ρωτήσω το εξής εφόσον το έχετε αντιμετωπίσει και έχετε συμβουλευτεί κάποιον ειδικό. Η κόρη μου φέτος θα πάει πρώτη Γυμνασίου και σε check up πριν το καλοκαίρι είχε κάπως υψηλή (εντός των φυσιολογικών τιμών) TSH (ορμόνη του θυροειδούς), γεγονός που επισημάνθηκε από τον οικογενειακό μας ιαστρό παθολόγο. Έκανε επαναληπτική εξέταση τώρα και βρέθηκε ότι η τιμή της TSH είχε αυξηθεί και άλλο, παραμένοντας βέβαια εντός των φυσιολογικών. Τ3 και Τ4 φυσιολογικές, βέβαια με σχετικά χαμηλές τιμές. Ανησυχώ όχι τόσο για την υψηλή τιμή αλλά το γεγονός ότι αυξήθηκε κι'άλλο (+10%) σε σχετικά μικρό διάστημα (σημερινή τιμή 5,5 μονάδος με όριο φυσιολογικού τις 6). Δεν δείχνει να έχει κάποιο σύμπτωμα υγείας και αναρωτιέμαι αν εκτός από παθολογικό πρόβλημα του θυροειδούς μθα μπορούσε να οφείλεται σε θέματα ηλικίας (έναρξη προ-εφηβίας) ή διατροφής (είναι γενικά ΄δύσκολη' στο φαγητό) με τις γνωστές διατροφικές συνήθειες των παιδιών της εποχής μας ή τυχόν άλλη αιτία.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

 

Καλή σχολική χρονιά με λιγότερες... απεργίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εφ'οσον ειναι στα φυσιλογικα ορια, δεν σημαινει κατι....μερικοι ενδοκρινολογοι δινουν Τ4 σε αυτην την περιπτωση, αλλοι οχι.

εγω στο παιδι μου δεν θα εδινα αλλα θα τσεκαρα καθε 6μηνο.

Αυτες οι αλλαγες θα μπορουσαν να δημιουργηθουν και λογω αναπτυξης και λογω διατροφης. Δινε πλουσιο σε ιωδιο φαγητο και θα δεις καλυτερευση.

Link to comment
Share on other sites

τα φυσιολογικά όρια περιλαμβάνουν όλες τις ηλικιακές ομάδες. σε ένα άτομο 60 ετών, ενδεχομένως η τιμή να ήταν ΟΚ για την ηλικία του αλλά σε τόσο νέο κορίτσι, όσο είναι η κόρη σου θα έπρεπε να είναι γύρω στο 2.5. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πας για εξέταση σε ενδοκρινολόγο. ίσως χρειαστεί να κάνει εξέταση και για αντισώματα θυρεοειδούς ή και υπέρηχο θυρεοειδούς για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν όζοι. υπάρχει κληρονομικότητα? το θέμα είναι ότι ο θυρεοειδής στη συγκεκριμένη περίπτωση ζορίζεται και πρέπει ίσως να βοηθηθεί με τη χορήγηση ορμόνης Τ4. μην το αμελήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιτα...μπορει να μην ειναι χαμενος! Ειχες κανει πριν εξετασεις? ησουν σταθερη και τωρα ανεβηκε? Μηπως εισαι εγκυος? Γιατι μπορει να συμβει στην αρχη της εγκυμοσυνης να χρειαζεσαι παραπανω....

Οπως και να εχει, αν εισαι, θα μιλησεις με το γιατρο σου θα αυξησεις το χαπι, και ολα καλα. Αν δεν εισαι, μεχρι τον επομενο θα το εχεις ρυθμισει. Καλη επιτυχια

 

 

εντιτ (οταν μεινεις με το καλο να κανεις τακτικες εξετασεις)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η TSH έχει να κάνει με την περίοδο (ενδεχόμενη πρώτη στη δικιά μας περίπτωση)?

 

Απότι διαβάζω πάντως το 7,3 δεν είναι υπερβολικό αφού το 7 είναι το ελάχιστο όριο για ενδεχόμενο υπερθυροειδισμό. Ποιές οι τιμές των T3 και Τ4 ?

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το θέμα της ρύθμισης του θυροειδούς (με λήψη φαρμάκων - Τ4) είναι προσωρινή κατάσταση (σε ήπιες αποκλίσεις και προφανώς εφόσον δεν έχει αφαιρεθεί ο θυροειδής) ή μόνιμη? Με άλλα λόγια ποιες οι πιθανότητες να επανέρθει σε φυσιολογικές τιμές μετά άπό κάποια... ξεκούραση (χορήγηση τ4 εξωτερικά)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την εμμηνο ρυση συγκεκριμενα οχι αλλα με την περιοδο της εφηβειας και ιδιατερα της εναρξης αυτης, ναι.

Το 7.3 δεν ειναι υπερβολικο αλλα ειναι ανω των οριων. Τα φυσιολογικα ορια ειναι διαφορετικα ανα εργαστηριο....συνηθως ομως ειναι αυτα

 

Τ3

Τριιωδοθυρονίνη

0,7 2,0

 

T4

Θυροξίνη

4,5 12,5

 

TSH

Θυρεοειδοτρόπος ορμόνη

0,3 4,5

 

FT3

Ελεύθερη Τριιωδοθυρονίνη

1,5 5,0

 

FT4

Ελεύθερη Θυροξίνη

0,7 - 2,0

 

 

Αν δεν εχει αφαιρεθει ο θυρεοειδης, ισως στο μελλον αποκατασταθει η λειτουργια του. αν οι αποκλισεις ειναι μικρες.

Υπερηχο εχει κανει? εξεταση για τυχον αντισωματα?

Αν οι τιμες ειναι στα ορια του υποθυρεοειδισμου , η σωστη διατροφη (πλουσια σε ιωδιο) βοηθαει.

Συνηθως ο θυρεοειδης απορυθμιζεται σε περιοδους εντονης αναπτυξης η ορμονολογικων αλλαγων (πχ εφηβεια).

;)

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις ενδοκρινολογο και αυτος θα σου πει τι πρεπει να κανεις,εχω θυρεοειδη εδω και 15 χρονια και απο νεογεννητα τα δυο μου παιδια.Απο κανεναν γιατρο δεν αναφερθηκε το φαγητο ως υπαιτιο του θυρεοειδη,οι τιμες τις TSH αφου ειναι μεσα στα ορια ειναι καλες αλλα μιας και εχουν αυξηθει απο την τελευταια μετρηση καλο ειναι να το παρακολουθεις.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

nantia αν κανεις θεραπεια και ειναι εκτος οριων η ΤSH μαλλον θα πρεπει να δει ο γιατρος τις εξετασεις γιατι μπορει να χρειαστει να αλλαξεις δοσολογια.Εγω εκανα δυο παιδια μια χαρα και οπως ειπα εχω πολλα χρονια θεμα με τον θυρεοειδη.Παντως να ξερεις οτι για να ρυθμιστει θελει λιγο καιρο,ακομα και τα παιδια μολις αλλαζουν δοσολογια ο επανελεγχος γινεται μετα το διμηνο

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η κληρονομικότητα έχει τον πρώτο λόγο. Αλλά και η διατροφή παίζει τον ρόλο της σε ότι αφορά την πρόσληψη της ιωδίνης. Θα το ψάξω λίγο για τη διατροφή, αν έχετε κάποια δίαιτα να προτείνετε. Στα αιματολογικά test δεν είχε συμπεριλάβει ο παθόλόγος τις free (FT3, FT4) και έχει συστήσει υπέρηχο με την επόμενη επαναληπτική (Δεκέμβρη). Σκέφτομαι να τις κάνω στο ΜΗΤΕΡΑ λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας εκεί.

Link to comment
Share on other sites

γιατι το ΜΗΤΕΡΑ εχει περισσοτερη εμπειρια;Εγω θα προτεινα πρωτα να κοιταγε ενας πιο ειδικος γιατρος τις εξετασεις ,αντι για παθολογο να ειναι ενδοκρινολογος και μικροβιολογικο εργαστηρι δεν χρειαζεται να αλλλαξεις κατα την γνωμη μου

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα και ισως παιζει ρολο η διατροφη ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ περιπτωσεις.

Δεν εχουν ολες οι παθησεις του θυρεοειδους την ιδια αιτια. Αναλογα λοιπόν το ρόλο που υπολειτουργει ο αδενας, ΙΣΩΣ τον βοηθησει η διατροφη.

Αλλες παθησεις ειναι αυτοανοσες, άλλες πηγαζουν απο αλλα ενδοκρινολογικα αιτια, αλλες απο την ανατομια του αδενα κοκ.

Εδω, εχει μια διαιτα σχετικη, την οποια δεν εχω δοκιμασει.

http://www.bioathens.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1033:trofes-gia-ton-ipothiroidismo&catid=8:trofes-farmaka&Itemid=27

 

Τα αποτελεσματα στον οργανισμο απο την αλλαγη της δοσης φαινονται αμεσα, εντος εβδομαδας αλλα τα τελικα αποτελεσματα χρειαζονται περιπου 6 εβδομαδες.

 

georgesat ειναι απαραιτητες και οι ft3 & Ft4. Αν αυτες ειναι καλες, φυσιολογικες, ενω το tsh ειναι ελαχιστα αυξημενο, τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα (κλινικος υποθυρεοειδισμος). Αν αυτες οι ορμονες ομως ειναι χαμηλες και αυτος ειναι ο λογος που το tsh ειναι αυξημενο, τοτε ισως ειναι πιο αναγκαια η χορηγηση θυροξινης.

Link to comment
Share on other sites

Η tsh λογικα θα πρεπει να ειναι αντιστροφως αναλογη των ft3 & ft4, χαμηλη tsh, υψηλες ft3 &ft4 και αντιστροφα.

 

Αν λοιπον

tsh χαμηλη (εκτος οριων) ft3 &ft4 υψηλες (εκτος οριων)----)υπερθυρεοειδισμος.

Πρεπει να γινει αγωγη με αντιθυρεοειδικα

 

tsh υψηλη(εκτος οριων) ft3 &ft4 χαμηλες(εκτος οριων)----) υποθυρεοειδισμος

Πρεπει να γινει αγωγη με θυροξινη

 

Υπαρχει και η περιπτωση που ενω ειναι χαμηλη η υψηλη η tsh, οι ορμονες ειναι νορμαλ και φυσικα αλλες πολλες περιπτωσεις. Οι παραπανω ειναι οι 'βασικες'

 

επισης καποια φαρμακευτικα σκευασματα, μπορει να επηρεασουν τη μετρηση των ορμονων

Link to comment
Share on other sites

στα κοριτσια και στις γυναικες ειναι πιο συχνο καποιο προβλημα στον αδενα αυτον αλλα και τα αγορια καλο θα ηταν να εξεταζονται, ιδιαιτερα αν υπαρχει κληρονομικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Η tsh λογικα θα πρεπει να ειναι αντιστροφως αναλογη των ft3 & ft4, χαμηλη tsh, υψηλες ft3 &ft4 και αντιστροφα.

 

Αν λοιπον

tsh χαμηλη (εκτος οριων) ft3 &ft4 υψηλες (εκτος οριων)----)υπερθυρεοειδισμος.

Πρεπει να γινει αγωγη με αντιθυρεοειδικα

 

tsh υψηλη(εκτος οριων) ft3 &ft4 χαμηλες(εκτος οριων)----) υποθυρεοειδισμος

Πρεπει να γινει αγωγη με θυροξινη

 

Υπαρχει και η περιπτωση που ενω ειναι χαμηλη η υψηλη η tsh, οι ορμονες ειναι νορμαλ και φυσικα αλλες πολλες περιπτωσεις. Οι παραπανω ειναι οι 'βασικες'

 

επισης καποια φαρμακευτικα σκευασματα, μπορει να επηρεασουν τη μετρηση των ορμονων

 

αν η tsh ειναι 0,001 στον πατο δηλαδη και η t3 kai h t4 φυσιολογικες και λιγο προς τα κατω τι ειναι? αυτην την εικονα εχω με τ4 των 100 και τ3 των 25

 

ειμαι σε υπερθυροειδισμο και απλα πρεπει να μου μειωσει το χαπι?

Link to comment
Share on other sites

αν η tsh ειναι 0,001 στον πατο δηλαδη και η t3 kai h t4 φυσιολογικες και λιγο προς τα κατω τι ειναι? αυτην την εικονα εχω με τ4 των 100 και τ3 των 25

 

ειμαι σε υπερθυροειδισμο και απλα πρεπει να μου μειωσει το χαπι?

 

Ακριβώς αυτή την εικόνα έχω εδώ κι έξι χρόνια, δεν παίρνω όμως κανένα χάπι. Έχω κ οζους, μέχρι ώρας παρακολουθώ με εξετάσεις κ υπέρηχο κάθε χρόνο την πορεία η οποία είναι η ίδια. Έναν πολύ καλό ενδοκρινολογο βρήκα σε όλο αυτό το διάστημα που ήθελε ΒΑ το ψάξουμε παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν προλάβαμε μιας κι έφυγε από την ζωή ξαφνικά... Υπάρχει άλλη τέτοια περίπτωση;

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο μπορει να δειχνει ανεπαρκεια στην tsh ,δευτεροπαθη υποθυρεοειδισμο, η καποιο αλλο θεμα με την υποφυση. Ειναι πιο δυσκολο να αντιμετωπιστει. Βρες καλο ενδοκρινολογο γιατι ειναι και αυτο θεμα τυχης. Εγω εχω εναν καλο στους Αμπελοκηπους -Αθηνα. (εχω παει τουλαχιστον σε καμια δεκαρια μεχρι να καταλληξω).

Οποια θελει μπορω να της στειλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

λαιδα, για καποιον περιεργο λογο δεν μπορω να σου στειλω πμ

εγω παω στους αμπελοκηπους στον μπικα, ειμαι ευχαριστημενη, εσυ για ποιον λες?

θα παω σημερα και για το αλλα θεμα με το αδενωμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...