Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σας!!Ειμαι η Ελενα και περιμενω την μπουμπου μας να ερθει σε 4 μηνες :D

Το προβλημα μου ειναι οτι το σπιτι που μενω το καλοκαιρι μαζευει πολλες ......κατσαριδες :(:x Τα προηγουμενα χρονια εκανα καθε χρονο απολυμανση με συνεργειο καθαρισμου αλλα φετος που θα εχουμε την μαιμουδιτσα μας δεν ξερω τι να κανω :?:(

Το να μετακομισω ειναι παρα πολυ δυσκολο...ξερει κανεις καποια ασφαλη μεθοδο που θα μπορουσα να εφαρμοσω? Και μονο στην ιδεα οτι υπαρχει περιπτοση ενα απο αυτα τα εντομα να περασουν εστω και στα 5 μετρα απο την μπουμπου μου παθενω!!! :shock::evil::evil::x:x:x

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κοριτσι μου ρωτα και μενα :( και εμεις εχουμε αυτες τις βρωμιαρες στο σπιτι μας , γενικως οι παλιες οικοδομες και ιδιαιτερα γαρ στη θεσσνικη φημιζονται για το κατσαριδομανι . Τεσπα εμεις πηραμε ενα μηχανημα οπου υποτιθεται εκπεμπει ηχους σε συχνοτητα που την ακουνε και τις τρομαζει και φευγουνε , δεν μπορω να πω οτι καθαρισε το σπιτι αλλα μετριασε το πραμα , να φανταστεις στην κουζινα ουτε λογος να κατσουμε να φαμε , τα πιατα και τα φαγητα η στο ψυγειο τα εχω η πανω στο τραπεζι και το χειροτερο 2 φορες ειχαμα βρει κατσαριδες στο κρεββατακι του μικρου μας , τη μια κοιμοτανε και αναγκαστικαμε να τον ξυπνησουμε για να τη διωξουμε και την αλλη ευτυχως δεν κοιμοτανε και ητανε αδειο . Κουκλα δυστηχως τετοια απαισια προβληματα λυνονται μονο σε μονοκατοικια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κανε 2φορες απολυμανση μια τωρα την ανοιξη κ αλλη μια αρχες καλοκαιριου, εμεις στην πολυκατοικια μας κανουμε 2φορες παντα,κ πες τους να μπουν μεσα στο διαμερισμα σου κ να σου κανουν , δεν πιστευω να αντιμετωπισεις προβλημα μετα απο δυο απολυμανσεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ειναι τελειως αοσμο, κ δεν χρειαζεται να κανετε τιποτα απολυτως απλα για 2μερες δεν πρεπει να σφουγγαρισετε, εγω κανω κ μεσα στο σπιτι κ βαζει φαρμακο γυρω γυρω απο τα ντουλαπια της κουζινας, μεσα στο μπανιο που εινα τα σιφονια, κ εξω στο μπαλκονι , το μονο προβλημα ειναι να μην παει κανα πιτσιρικι κ κυλιεται στο πατωμα η μην του πεσει κανενα παιχνιδι στην περιοχη που υπαρχει το φαρμακο κ το βαλει στο στομα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς ακριβώς πέρισι τέτοιο καιρό περιμέναμε το κοριτσάκι μας, και κάποια στιγμή τον ιούλιο, 2μιση μηνών τότε το μικρούλι μας, παραουσιάστηκε το πρόβλημα με τις κατσαρίδες...η γιατρός μας ήταν κατηγορηματική στο να μην κάνουμε απολύμανση μέσα στο σπίτι, ή αν κάνουμε για 2 μέρες το μωρό να μεταφερθεί αλλού, λόγω του ότι ήταν πολύ μικρό ακόμη..τελικά έκανε όλη η πολυκατοικία, εκτός του δικού μας διαμερίσματος, εγώ έκανα έξω στις βεράντες, περιμετρικά του κυρίως σπιτιού, και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας και έκλεινα όλα τα πώματα από νεροχύτες, και μπανιέρες ώστε να μην βγαίνουν...εγώ προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τη γενική απολύμανση του σπιτιού...φοβάμαι

 

υπομονή, θα φύγουν πού θα πάνε :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι κι εγω, το μωρο θα ειναι νεογεννητο οποτε αδυνατον να ακουμπισει σε μερος που θα εχει πεσει το φαρμακο,η να ριξει παιχνιδι του....νομιζω.Αλλα μηπως πιραζει να το αναπνευσει η κατι τετοιο? Και αν την κανω την απολυμανση οι κατσαριδες δεν πλισιαζουν η ψοφανε μολις περασουν απο το φαρμακο?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι κατσαριδοφωλιές.Τις παίρνεις από σούπερ μάρκετ και υποτείθεται οτι τρώνε κάτι απο κει και πάνε και ψοφάνε.(ένας Θεός ξέρει πού..)

Επίσης μπορείς πριν μπεις στο μήνα σου να κάνετε με teza αλλά να μείνετε 2 μέρες αλλού.Εσύ ειδικά.Γιατί φαντάσου ένα φάρμακο που σκοτώνει τα πιο ανθεκτικά πλάσματα στον κόσμος,τις κατσαρίδες,τι μπορεί να κάνει στο εμβρυάκι σου!Έτσι όταν έρθει το μωράκι κι οι κατσαρίδες θα έχουν ψοφήσει και η μυρωδιά θα έχει φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Ελενα εαν κανεισ απολυμανση κ ειναι καλο το φαρμακο δεν θα πλησιαζουν καθολου οι κατσαριδεσ ρωτα τον παιδιατρο η εναν γιατρο κ πεστου εαν θα εχεισ προβλημα με το νινακι , εγω ειχα κανει γιατι το φαρμακο τησ απολυμανσης ηταν αοσμο κ δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωωω... πικρα γραφίστρια... το διαβάζω και μου σηκώνεται η τρίχα αν σκεφτείς ότι όταν δω κατσαρίδα ΟΥΡΛΙΑΖΩΩΩΩ!!!

Άσχετο: Και στο σπίτι στην Κρήτη έχουμε παρόμοιο (όχι το ίδιο σε ένταση) πρόβλημα... :?

Link to comment
Share on other sites

grafistria, ρωτα τον παιδιατρο γι αυτος ειναι ο πιο καταλληλος απο ολους μας για να σου πει εαν θα εχεις προβλημα με το φαρμακο, κ αν σου πει οτι δεν εχεις κανε οπωσδηποτε θα σωθεις,διαβαζα αυτα που εχεις γραψει κ εχω τρελαθει

Link to comment
Share on other sites

Εκανα απολυμανση και πριν γεννηθουν τα μικρα μου και αφου γεννηθηκαν καθε ανοιξη (προς Μαιο)

Απλα οταν ηταν πιο μεγαλα..εφευγα οσο το ριχναν το φαρμακο(για κανα 5ωρο απο το σπιτι) και μετα τις 2-3 μερες που δεν επρεπε να σφουγγαρισω στα μπαλκονια απλα δεν βγαιναν εξω .

Τα σιφονια τους νιπτηρες τους νεροχυτες και την μπανιερα τα επλενα κανονικα το πρωι (την επομενη μερα που καναμε απολυμανση) και φροντιζα μεχρι να τα περασω κανα 2 φορες ακομα να βγαζω τα παιδια που συχνα βολτα εξω και να γυρναμε μονο για υπνο .

Αυτα βεβαια τα εκανα εγω κατ υπερβολη για να ειμαι ησυχη :wink:

 

Καποια κοπελα ειπε σε καποιο σημειο για χλωρινη...ειναι οτι χειροτερο μπορει να κανει.....δυστυχως οι κατσαριδες δεν φευγουν με την χλωρινη :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε παιδια ενα διαστημα ειχε γεμησει εντελως παντου , πηγαινα να κατουρησω και σκοτωνα αυτες , πηγαινα να πιω νερο σκοτωνα κατσαριδες μεχρι και στο κρεββατι μας πανω ειχαμε βρει και το σπιτι το διατηρουμε απολυτα καθαρο δεν εχουμε πεταμενα απο εδω και εκει φαγητα , τι προβλημα και αυτο ρε σεις , τι θα κανουμε ? δεν θελω να μπλεξω με φαρμακα

 

Μονο με απολυμανση απο πειστοποιημενο ομως ανθρωπο θα σωθεις

Εγω φοβαμαι πιο πολυ τα φαρμακα που υπαρχουν σε σουπερ μαρκετ (για κατσαριδες κτλ)και τις χλωρινες και γενικα τα βαρυα καθαριστηκα που χρησιμοποιουμε (τ αποφευγω..και χρησιμοποιω μονο τα απαραιτητα)

Link to comment
Share on other sites

και κάθε βράδυ, έριχνα χλωρίνη μέσα στην αποχέτευση της μπανιέρας (

 

Η χλωρίνη είναι καρκινογόνος και δεν σκοτώνει τις κατσαρίδες, δεν απολυμαίνει, μόνο λευκαίνει...

Δεν πρέπει να εισπνέεται από το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

 

Απ' όσο ξέρω θέλει μεγαλύτερες συγκεντρώσεις για να γίνει απολύμανση. Το χλώριο δηλαδή απολυμαίνει αλλά το θέμα είναι αν υπάρχει η σωστή συγκέντρωση στη χλωρίνη. Εξακολουθεί πάντα να είναι επικίνδυνη...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ακούσει ότι πριν το χρόνο καλό είναι να αποφεύγουμε παντελώς την χλωρίνη .... τώρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτο ... εγώ πάντως που την λατρεύω ( παλιότερα έριχνα και στο νερο που σφουγγάριζα) την έχω περιορίσει μόνο στο χώρο του μπάνιου και το καθαρίζω μόνο όταν κοιμάται το μωρό και αφήνω το παράθυρο ανοιχτό τέρμα να ξεμυρίσει αμέσως.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω μολις προχτες βρηκα μια γνωστη που πουλαει οικολογικα καθαριστικα, και παραγγειλαμε 3 με την μαμα μου για να τα δοκιμασουμε, 1 γενικης χρησης, 1 για τα πιατα και 1 για τον φουρνο, συνολο 30 ευρω!Ακομη δεν μας τα εχει φερει. Ελπιζω παντως να ειναι λιγο καλυτερα απο τα κοινα απορρυπαντικα!

Οσο για την χλωρινη,κι εγω οταν σπουδαζα στην Θεσσαλονικη τη χρησιμοποιουσα παρα πολυ(δυστυχως :( ), γιατι το σπιτι ηταν παλιο και περνουσε πολυς κοσμος!!! :D (ωραια χρονια!!!)

Τωρα όμως μονο στο μπανιο βαζω και αραια και που!

Στα αληθεια βρε παιδια δεν απολυμαινει???

Αν ειναι να μην βαζουμε καθολου!

Link to comment
Share on other sites

aglaia : Η χλωρίνη όπως γραφω και στο παραπάνω post σίγουρα και εξακριβωμένα ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΕΙ.

 

Δεν υπάρχει ισχυρότερο απολυμαντικό μέσο ευρείας χρήσης.

 

Θέλει προσοχή στη δοσολογία, η οποία συνήθως αναγράφεται στην ετικέτα.

 

Στην περίπτωση που δεν αναγράφεται θα πρεπει να καλεσουμε στο τηλ. την παραγωγο εταιρεία και να ζητησουμε συμβοπυλες για την ορθη χρηση και την σωστη δοδολογια προκειμενου να κάνουμε απλό καθαρισμό ή απολύμανση.

 

Η χλωρίνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε καμμία περίπτωση καρκινογόνος. Είναι καυστική, είναι τοξική όταν κάποιος την καταπιει αλλά σε καμμια περίπτωση δεν προκαλει καρκίνο.

 

Σίγουρα δεν μπορεί να σκοτώσει τις κατσαρίδες, εκτος αν και αυτες την καταπιουν με κάποιο τρόπο.

 

Δεν καθαρίζει τα ρούχα, τα λευκαίνει ΜΟΝΟ.

 

Παράδειγμα: Εστω ότι απο λάθος ένα λευκό ρούχο "εβαψε" απο ένα μη λευκό. Η ενστικτώδης κίνηση είναι να το βάλουμε σε μπολικη χλωρίνη με καυτό νερό για να ξαναγίνει λευκό.

 

ΟΜΩΣ αυτο που θα επιτύχουμε στην πραγματικότητα θα είναι να σταθεροποιήσουμε το χρώμα στο λευκό ρούχο ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

 

Είναι καλύτερα να το βάλουμε αμέσως μόνο του στο πλυντήριο με αρκετή σκόνη στου 70-80 στο μεγαλο προγραμμα ή να το στειλουμε καθαριστηριο.

 

 

Πάντα στη διαθεση σας

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σχετικα με τα εντομα.

 

Αλλο η απεντομωση και αλλο η απολυμανση.

 

Για την απεντομωση χρησιμοποιούνται εντομοκτονα φαρμακα που ειναι στην πλειοψηφεια τους θανατηφορα δηλητηρια και για τον ανθρωπο, ασχέτως οσμής.

 

Για την απολυμανση χρησιμοποιούνται φάρμακα που ειναι παρεμφερη με τη χλωρινη, το ντετολ κλπ(ας μην μπουμε σε λεπτομερειες).

 

Δεν ειναι κακο να ρωτατε το συνεργειο ή την εταιρεια που αναλαμβανει τη συγκεκριμένη εργασια εαν προκειται για απεντομωση ή για αποπλύμανση.

Επίσης ειναι απαραίτητο να ρωτησετε για όλα τα μετρα προφυλαξης που θα πρεπει να παρετε αφού γινουν οι εφαρμογες των φαρμάκων.

 

Ο κατάλληλος άνθρωπος να σας ενημερώσει είναι εκείνος ο οποίος υπογράφει το πιστοποιητικό απεντόμωσης ή απολύμανσης όπως ορίζεται απο τη νομοθεσία.

 

Απαιτηστε την ενημερωση, ειναι νομικη τους υποχρεωση τους να σας την παρεχουν αδιαμαρτυρητα, με καθε λεπτομερεια και χωρις πολλα πολλα...

 

 

Παντα στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη απο φιλη μου που ειχε το ιδιο προβλημα:

 

Οχι χλωρινη, απο την εμπειρια της γεμιζε το σπιτι με περισσοτερες κατσαριδες!!! Χρησιμοποιουσε οινοπνευμα για να τις σκοτωσει, πεθαινουν μολις τις βρεξεις :P

 

Επισης καλυψτε τα σιφωνια με πατακια μπανιου και τοποθετειστε στις σχαρες σιτες. Τις σιτες θα τις τρωνε οι κατσαριδουλες αλλα ξανα εσεις. Επισης ρωγμες στο σπιτι πχ αναμεσα σε σοβατεπι, πλακακια καλυψτε τες με σιλικονη, στοκο κτλ. Δηλαδη περιοριστε τα σημεια οπου μπορουν να κρυφτουν.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...