Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοκκινιλα στο προσωπο (απο αλλεργια)


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους και όλες..

έχει πρόβλημα με τις κοκινίλες αυτές απο μηνών..χρησιμοποίησα την exomega-aderma, νομιζω πως λεγόταν, άλλαξα παιδίατρο και απο τότε χρησιμοποιώ την ενυδατική της weleda εδώ και μήνες. σε κάποια φάση που την ειδε η παιδίατρος σε έξαρση ειπε οτι είναι εκζεμα, την πειράζει κάτι..

κι έτσι αρχιζα να παρατηρώ τισ τροφές..κατέληξα οτι μάλλον ηταν το ακτινίδιο..άλλα και πάλι ειχε κοκινιλες.Πήγαμε μια εβδομάδα στην Ελβετία..και εκεί εξαφανήστηκαν!! Δέρμα φράπα!!Και λέω ας ξαναδοκιμάσουμε το ακτινιδιο...Μετά απο 2 μέρες εμφάνισε πολυ απαλές "ροζουλίες" και μετά απο 3 μέρες γυρίσαμε Ελλάδα και φούντωσε και έγιναν παλι σαν έκζεμα μεσα σε 1 μέρα...

Δόξα το Θεό , δεν είναι κατι σοβαρό αλλά είναι τοσο όμορφη...Και επίσης δεν μπορώ να φανταστώ οτι η λύση είναι να αλλάξω χώρα ...

1198491.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα.

Πήγαμε Τρίκαλα και ήταν που ήταν χάλια το προσωπάκι του, αποκοιμήθηκε στο καρεκλάκι στο αυτοκίνητο πάνω σε μία fleece κουβερτούλα και φούντωσε! Έγινε χειρότερα απο ποτέ! Πήγαμε σε γιατρό εκεί και μας έδωσε τη flexitide ενώ χρησιμοποιούσαμε τη fucidin που ήταν πιο ήπια. Με τη πρώτη έγινε τέλιο το προσωπάκι σιγά σιγά. Ελπίζω να μη ξαναγίνει έτσι γιατί πλησιάζει και η βάπτιση...Γενικά τα ενοχλεί η πολύ ζέστη και πολύ κρύο, θέλουν μόνο βαμβακερά υφάσματα και όχι με πολυεστερ...και γενικά όχι πολλά νερά, όσο πιο λίγο αφήνεις τα σαμπουάν πάνω του πριν το ξεπλύνεις τόσο καλύτερα, πολύ καλό ξέπλυμα κτλ...εμένα μου είπε οτι μία θα φουντώνει μία θα ηρεμεί και θα επιστρέφει...κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και όλες..

έχει πρόβλημα με τις κοκινίλες αυτές απο μηνών..χρησιμοποίησα την exomega-aderma, νομιζω πως λεγόταν, άλλαξα παιδίατρο και απο τότε χρησιμοποιώ την ενυδατική της weleda εδώ και μήνες. σε κάποια φάση που την ειδε η παιδίατρος σε έξαρση ειπε οτι είναι εκζεμα, την πειράζει κάτι..

κι έτσι αρχιζα να παρατηρώ τισ τροφές..κατέληξα οτι μάλλον ηταν το ακτινίδιο..άλλα και πάλι ειχε κοκινιλες.Πήγαμε μια εβδομάδα στην Ελβετία..και εκεί εξαφανήστηκαν!! Δέρμα φράπα!!Και λέω ας ξαναδοκιμάσουμε το ακτινιδιο...Μετά απο 2 μέρες εμφάνισε πολυ απαλές "ροζουλίες" και μετά απο 3 μέρες γυρίσαμε Ελλάδα και φούντωσε και έγιναν παλι σαν έκζεμα μεσα σε 1 μέρα...

Δόξα το Θεό , δεν είναι κατι σοβαρό αλλά είναι τοσο όμορφη...Και επίσης δεν μπορώ να φανταστώ οτι η λύση είναι να αλλάξω χώρα ...

 

οκ μη της ξαναδωσεις ακτινιδιο ...(εγω δεν εχω κανει καν την κινηση ακομη γιατι ξερω οτι εινια αλλεργιογονο πολυ)....ενα δε καταλαβα ομως....το εκζεμα και οι κοκινιλες τις αρχισε απο ποτε??απο τοτε που αρχισε το ακτινιδιο ή νωριτερα???γιατι εαν ειναι νωριτερα τοτε μπορει να ειναι και τα γαλακτοκομικα...επισης το μονο διαφορετικο που εκανες οταν ελειπες ητανε να μη φαει ακτινιδιο ή και τιποτε αλλο?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Απο τα ακτινιδα να αφαιρεσεις τα σπορια......αυτα ειναι αλλεργιογονα......

 

Παντως εγω που εχω ατοπικο δερμα κι εχω ταλαιπωρηθει απο εκζεματα απο κοριτσακι οντως ειχα παρατηρησει πως οταν πηγαιναμε σε αλλο ψυχροτερο κλιμα (πχ πανω στη Μακεδονια η ζουσα στο εξωτερικο σε βορειοτερες χωρες) τα εκζεματα εξαφανιζονταν.....δεν ξερω πως επιδρα το κλιμα....

 

Κι ο γιος μου ταλαιπωρειται ακομα με εκζεματα και δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι τον πειραζει......εκει που νομιζω οτι το βρηκαμε και παει καλα ξαφνικα πεταει παλι εκζεματακια..........συνηθως οταν περναει μερες στους παππουδες οι οποιοι δυστυχως ποιουν την νησσαν και με το τσιγγελι τους βγαζω καθε φορα τι εφαγε.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει να ειναι κατι που τρως εσυ και περναει απο το γαλα σου......μη το αποκλειεις αυτο........για τσεκαρε τι τρως εσυ......μηπως σοκολατες? Εμας μας πειραζουν παντως, εκανε πολυ μεγαλα εκζεματα απο σοκολατες και ισως κανει μικρα απο μια στο τοσο που τρωω σοκοφρετα εγω.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα.

Πήγαμε Τρίκαλα και ήταν που ήταν χάλια το προσωπάκι του, αποκοιμήθηκε στο καρεκλάκι στο αυτοκίνητο πάνω σε μία fleece κουβερτούλα και φούντωσε! Έγινε χειρότερα απο ποτέ! Πήγαμε σε γιατρό εκεί και μας έδωσε τη flexitide ενώ χρησιμοποιούσαμε τη fucidin που ήταν πιο ήπια. Με τη πρώτη έγινε τέλιο το προσωπάκι σιγά σιγά. Ελπίζω να μη ξαναγίνει έτσι γιατί πλησιάζει και η βάπτιση...Γενικά τα ενοχλεί η πολύ ζέστη και πολύ κρύο, θέλουν μόνο βαμβακερά υφάσματα και όχι με πολυεστερ...και γενικά όχι πολλά νερά, όσο πιο λίγο αφήνεις τα σαμπουάν πάνω του πριν το ξεπλύνεις τόσο καλύτερα, πολύ καλό ξέπλυμα κτλ...εμένα μου είπε οτι μία θα φουντώνει μία θα ηρεμεί και θα επιστρέφει...κουράγιο

 

 

Δε ξερω ποσο μικρο ειναι το μωρο σου......επειδη τα εχουμε περασει και τα περναμε ακομα προσπαθησε να αποφευγεις τη flexitide .....μου συστησε δερματολογος τη elocon , δεν ξερω τελικα αν ειναι οντως ελαφρυτερη η το ιδιο ακριβως πραγμα, αλλα και παλι τη βαζω μονο οταν ειναι πολυ μεγαλο το εκζεμα και αδυνηρο κι αυτο οσο λιγοτερο μπορω.......πχ μια φορα την μερα για 1-2 μερες.........προτιμω να βαζω συνεχεια μπεπανθολ να ενυδατωνεται καλα παρα αυτες τις κρεμες.......

 

τα πολλα πλυσιματα αφυδαΤΩΝΟΥΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ, επισης ταφλις και τα μαλλινα να αποφευγονται γιατι επιδεινωνουν τη κατασταση.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εκανε και εμενα η μικρη μου εκζεμα στο λαιμακι της το παρουσιασε εντελος ξαφνικα και το καμενουλη υπεφερε. ο δερματολογος μου εδωσε να της βαλω propiogenta εξαφανιστηκε αμεσος και ευτυχως δεν εχει ξαναβγαλει βεβαια μου τονισε τα ρουχαλακια μονο βαμβακερα,το δερματακι τους ειναι πολυ τρυφερο και ερεθειζετε πολυ ευκολα,και συχνο πλυσιμο χερακια/προσωπακι ιδιαιτερα εαν εχουν σαλια οπου ειναι πολυ ερεθιστηκο και με τα χερακια τους το μεταφερουν σε ολο το προσωπο και ματακια.Οπως επισης της εκανα κομπρεσες με παγωμενο νερο και παρατηρησα οτι ανακουφηζοταν αμεσος η δε κομπρεσα μετα εκαιγε..

Link to comment
Share on other sites

stava θα δοκιμασω αυτο με τη κομπρεσα στρη μεγαλη (εαν κατσει)....το βαζεις στα εκζεματα μονο ή στα σημεια με ξηροδερμια (ενα σταδιο πριν εμφανιστει το εκζεμα?)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Επισης μπορει να ειναι κατι που τρως εσυ και περναει απο το γαλα σου......μη το αποκλειεις αυτο........για τσεκαρε τι τρως εσυ......μηπως σοκολατες? Εμας μας πειραζουν παντως, εκανε πολυ μεγαλα εκζεματα απο σοκολατες και ισως κανει μικρα απο μια στο τοσο που τρωω σοκοφρετα εγω.....

 

 

για αυτο τη ρωτησα και εγω τι αλλο εκανε εκει διαφορετικο...:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο επηρρεαζει πια η διατροφη μας οταν μεγαλωνουν τα παιδακια μας.......οταν ηταν λιγων μηνων σιγουρα επηρρεαζε, εβγαζε κοκκινιλες με σοκολατες και ξηροκαρπια που ετρωγα, αλλα τοτε ηταν και πολυ ευαισθητος......μετα απο καποιο διαστημα δεν παθαινε τιποτα οτι κι αν ετρωγα..........τελευταιους μηνες αρχισε να υποτροπιαζει παλι ενω ειχαμε καθαρισει....

 

Τωρα τρωω καμμια φορα σοκολατες και δεν βλεπω να παθαινει αυτος κατι......δεν μπορω να βγαλω ακρη.......και τελευταιο μηνα εγκυμοσυνης θελω σαν τρελη να φαω κατι γλυκο......ειναι πολλα που μπορουν να προκαλεσουν εκζεματα, θελει πολυ ψαξιμο........μικρη παθαινα τρελα πραγματα, κι ακομα παθαινω χωρις να μπορω να ειμαι σιγουρη τι τα προκαλει......ακομα και το στρες προκαλει εκζεματα.....

 

κΑΠΟΙΑ εμβολιο οπως το prevenar μπορουν να υποτροπιασουν τις αοπικες δερματιτιδες και να προκαλεσουν εξαρση....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το προβλημα παρουσιάστηκε απο ημερών. Το ακτινίδιο της το έδινα εδώ και 2 μήνες.Σοκολάτες έτρωγα και στην Ελβετία. Φαγούρα δεν έχει, φαντάζομαι καμμία ενοχληση δεν έχει..Δεν χρησιμοποιώ συνθετικά υφάσματα, μονο polyester στην κουβερτούλα της απο μια αρχή..Γαλακτοκομικά ετρωγα και Ελβετία.Αν δεν ειχε καλυτερεψει εκεί θα πίστευα κι εγώ πως είναι απο τη διατροφή μου..

φαρμακευτικές κρέμες δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ακόμα..

1198491.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα σαλάκια της δεν είναι τόσα να τρέχουν πάνω στα μαγουλάκια της..

Πολλες φορές κοκκινίζει και το πιγουνάκι της, χωρίς να κάνει έκζεμα..

Να είναι το νερό..?

1198491.png
Link to comment
Share on other sites

αρα δεν ειναι απλα το ακτινιδιο αλλα κατι που την περιαζει απο την αρχη...τοι αφρολουτρο μηπως???το απορυπαντικο μηπως???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Ολλα αυτά είναι τα ίδια απο την αρχή. weleda για το σώμα, στην αρχή μετά το γυρισα στο Hipp... Λες να είναι αυτό? Και υποτίθεται οτι είναι βιολογικά..!!!

Μήππως τα παντζάρια είναι αλλεργιογόνα? Και τα λατρέυει μωρέ...

1198491.png
Link to comment
Share on other sites

Βιολογικα μπορει αν ειναι αλλα καποιο συστατικο να κανει αλλλεργια στο μωρο......βασικα δεν εχω καταλαβει ακομα πως ακριβως ειναι αυτες οι κοκκινιλες...αναφερεις πως ειναι μονο στα μαγουλα? Ειναι δλδ κατακοκκινα? εχει ξηροδερμιες?

 

Μηπως ειναι πρεπον να βρεις ενα πολυ καλο παιδοδερματολογο να το δει? Να ναι εξαιρετικος ομως με μεγαλη εμπειρια (στο παιδων ακομα καλυτερα)

 

υπαρχουν και τα τεστ αιματος για αλλεργιες αλλα δεν ξερω τελικα ποσο σιγουρα ειναι....μπορει να χει αλλεργια σε κατι και να μη το πιανει....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

η μικρη μου ειναι 10,5 μηνων και το πρωι ειδα κοκκινιλα μεταξυ του αριστερου της ματιου κ του αφτιου, μεγαλη σαν καρυδι σε εκταση. μετα απο 2 ωρες εχει γινει πολυ πιο εντονη σε χρωμα κ ετσι ειναι κ το πανω μερος του αφτιου. επισης ειναι ζεστη η περιοχη οπως οταν χτυπαμε. ανησυχω μηπως ειναι αλλεργικη αντιδραση γιατι ξεκινησαμε τον κροκο πριν 2 μερες. τι να κανω? το παιδι κατα τ'αλλα ειναι μες την καλη χαρα.

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως χτύπησε στο κάγκελο της κούνιας κατά τη διάρκεια του ύπνου? το ζεστό εκεί με παραπέμπει...:rolleyes:

 

Όπως και να'χει την παρακολουθείς και αν δεις καμιά άλλη κοκκινίλα να πετάγεται κατόπιν, τότε την πηγαίνεις στο νοσοκομείο να την εξετάσει γιατρός. ;) (τσέκαρε καλά όλο της το σώμα τώρα, ώστε να καταλάβεις αν εμφανιστεί άλλη κοκκινίλα αργότερα)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ τον γιατρο κ ειπε οτι δεν αποκλειεται να ειναι αντιδραση στο αβγο, να μην της δωσω σημερα, να της βαλω κρυα κομπρεσα κ αν δεν φυγει να της βαλω fenistil gel αντισταμινικο 3 φ/ημ. παντως δεν ειναι χτυπημα, γιατι στις κουνιες εχω γυρω γυρω παντα για να μην χτυπανε, κ οσο παιρναει η ωρα γινεται πιο κοκκινο κ προχωραει κ στο αφτι ολο κ πιο πολυ

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ τον γιατρο κ ειπε οτι δεν αποκλειεται να ειναι αντιδραση στο αβγο, να μην της δωσω σημερα, να της βαλω κρυα κομπρεσα κ αν δεν φυγει να της βαλω fenistil gel αντισταμινικο 3 φ/ημ. παντως δεν ειναι χτυπημα, γιατι στις κουνιες εχω γυρω γυρω παντα για να μην χτυπανε, κ οσο παιρναει η ωρα γινεται πιο κοκκινο κ προχωραει κ στο αφτι ολο κ πιο πολυ

 

ε αν προχωράει όσο περνάει η ώρα, τότε είναι αλλεργικό. Κι εμάς fenistil μας έδινε στις αλλεργικές αντιδράσεις και αν ήταν εκτενείς σιρόπι fenistil.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

τον ξαναπηρα τηλ κ του ειπα οτι επεκτεινεται, προχωραει στο αφτι κ βγαζει σπιθουρακια στο λαιμο. μου ειπε οπως ειπες σιροπι fenistil καθε 8 ωρες κ αν δεν αρχισει να υποχωρει μετα απο 2-3 ωρες να τον ξαναπαρω. αβγο βεβΑΙΑ δεν εδωσα μεχρι νεοτερας!

αλλεργιολογος ειπε σε φιλη με αλλεργικο μωρο, πριν του δωσουμε νεα τροφη, την αλοιφουμε γυρω απο το στομα του κ αν σε 30' δεν βγαλει τιποτα, τοτε μπορουμε να την δοσουμε κανονικα.

σ'ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση :)

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...