Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν το ψέκασμα με νερό,υγρό για πιάτα και σόδα έπιασε μόνο στο φύτο ΓΙΟΥΚΑ και σέ ένα άλλο εσωτερικού χώρου ( δεν ξέρω πως το λένε )...

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα τα μυγάκια και έχω και το νεογέννητο και μου φαίνεται θα γίνω υποχόνδρια στο τέλος....Τι άλλο να κάνω?οΌλο το κλιμακοστάσιο είναι τίγκα στο μυγάκι...!

Link to comment
Share on other sites

AFRODITAKI, διάβασα στο διαδίκτυο κι άλλο ένα γιατροσόφι: ψιλοκόβεις δυο-τρια κρεμμύδια κι ένα δυο σκελίδες σκόρδο, τα αφήνεις 24 ώρες σε ένα λίτρο νερό, βράζεις - σουρώνεις - κρυώνεις και ψεκάζεις τα φυτά με πρόβλημα. Κι εμένα έχει αρρωστήσει ένα και ψέκασα σαπουνόνερο. Αν δεν πιάσει θα κάνω το παραπάνω.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως γνωριζετε πιο "organic" μεθοδους για τα μυγακια και τα υπολοιπα ζουζουνακια? διαβασα οτι ο συνδιασμος των φυτων αποτρεπει διαφορα εντομα, για παραδειγμα ειχα μια δαμασκηνια και μαζεψε πολλες σφιγγες. Λογω των παιδιων δεν ηθελα να ψεκασω, και γενικοτερα δεν μου αρεσουν τα εντομοκτονα, οποτε διαβασα οτι το δεντρολιβανο και η λεβαντα τα διωχνουν. Εβαλα δυο γλαστρουλες κατω απο το δεντρο, και μετα απο λιγο καιρο εφυγαν οι σφιγγες, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν λογω της αλλαγης του καιρου και κατα ποσο λογω του δεντρολιβανου και της λεβαντας... Υπαρχει καποιος που να γνωριζει περισσοτερα??

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Abbie αυτό που βρήκα είναι το εξής

ΛΕΒΑΝΤΑ-LAVENDER

Αποκρούει τους ψύλλους και τους σκώρους. Τα λουλούδια της λεβάντας τρέφουν με νέκταρ πολλά ευεργετικά έντομα. Προστατεύσουν τις κοντινές καλλιέργειες από τις λευκές μύγες και τα έντομα και τα οπωροφόρα δέντρα από τα σκουλήκια. Ξηρά κλαδάκια αποκρούουν τους σκώρους. Φυτέψτε το χειμώνα από μοσχεύματα

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα παιδια πολυ μου αρεσουν οι συμβουλεσ σας και μου ειναι πολυ χρυσημες.μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε τους σπορους για γαρυφαλα;ειμαι τελειως ασχετη μονο βασιλικο ειχα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,ευχαριστω που ειστε κι εσεις εδω και βρισκω απαντησεις σε πραγματα που μ΄αφορουν κι εμενα.επειδη καταλαβα οτι στο 2 χρονον γιο μου αρεσουν τα λουλουδια αποφασισα να βαλω καποια λουλουδια στο μπαλκονι αλλα ειμαι τελειως ασχετη,μηπως ξερει καποιος ποτε φυτευουμε σπορους για γαρυφαλια;:confused::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.μηπως ξερετε ποιοι σποροι ποιανουν τωρα;θελω να δει το παιδακι μου πως ειναι να φυτευεις σπορακια και να γινονται ολοκληρα λουλουδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Έχω κι εγώ μεγάλη αγάπη στα φυτά και βρήκα πολύ ενδιαφέροντα όσα διάβασα παραπάνω.Δεν έχω πείρα και ακόμη κάνω πειραματισμούς για το εαν ένα λουλουδι πρέπει να είναι στην πίσω αυλή μου που δεν έχει πολύ ήλιο ή μπροστά στο ηλιόλουστο μπαλκόνι μας.Εαν κάποια απο τα φυτά μου είχαν φωνή ωχ αμαν τι θα άκουγα!!!!!Θα ήθελα όμως να ρωτήσω τις πιο πεπειραμένες εαν το κατακάθι του γαλλικού καφέ μπορεί και κάνει καλό με το πότισμα.Μου το είπαν να το δοκιμάσω?

καλησπερα,κι εμενα μου αρεσουν πολυ τα λουλουδια κι ας εχω μονο ενα βασιλικο αλλα φουντοτο,καμια σχεση με το πως ηταν οταν το πηρα.εγω βαζω και γαλλικο και ελληνικο[το κατακαθι] η μητερα μου εβαζε ελληνικο και μια χαρα ηταν τα λουλουδια της

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξη στα φυτώρια-λαϊκές αγορές υπάρχουν φυτά γαριφαλιάς...Απλά τα φυτεύεις σε γλάστρα ή παρτέρι...

καλησπερα,τωρα το ειδα το μυνημα σου,πιο πολυ αυτα που εχεις τισ υλικιες των παιδιων αλλα οτι ειναι πιο ευκολο γιατι ειμαι λιγο ασχετη με αυτα και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???:shock:Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Nαι, κι όμως! Πρόσεξε μήπως σου βγουν ζιζάνια γύρω γύρω (αν βγουν ξερίζωσέ τα) και επίσης, το σημαντικότερο, προστάτευσέ τα από πολύ χαμηλές θερμοκρασίες για να μη σου παγώσουν.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ηθελα να κανω μια ερωτηση.Πριν απο καμμια δεκαρια μερες πηγα και αγορασα μια τεραστια ζαρντινιερα και βολβους απο φρεζες και τους φυτεψα!!!Οι φρεζες ειναι οι αγαπημενες μου τις λατρευω!!!Σημερα ομως που πηγα στο μπαλκονι να ποτησω τα λουλουδια ειδα στην ζαρντινιερα να ξεπροβαλουν δειλα δειλα κατι μικρουλια πρασινια φυλλαρακια!!!Ειναι δυνατον???:shock:Ακομα δεν τα φυτεψα και αυτα θα ανθισουν???Εγω διαβασα οτι την ανοιξη θα ανθοφορησουν...Μηπως εκανα κατι λαθος??

 

Οχι δεν εκανες κατι λαθος!

περυσι φυτεψα κι εγω φρεζιες και υπο τις καταληλλες συνθηκες αναπτυχθηκαν ταχυτατα,(ευφορο εδαφος ,υγρασια κτλ)ομως η ανθοφορια αρχισε τελος Μαρτιου αν θυμαμαι καλα:roll:

κι εγω τις λατρευω!εχουν διακριτικο αρωμα και συμπεριελαμβανοταν στις γαμηλιες ανθοστηλες μας:D

 

φετος αργησα πολυ να τα φυτεψω πηρα κι αλλους βολβους κι οι καημενοι ακομη με περιμενουν να τους φυτεψω:oops:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οντως Gold δεν εκανα κατι λαθος μιας και η ζαρντινιερα μου εχει γεμιση με μακρια πρασινα φυλαρακια ...Περιμενω πως και πως να βγουν τα μπουμπουκακια για να ανθισουν μετα!!!!

 

Παντως καθε χρονο πηγαινα και αγοραζα και τις εβαζα στο βαζο.Φετος ειναι τελεια η διαδικασια της αναμονης και που βλεπεις ολη την διαδικασια αναπτυξης τους....:D

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας. Μ αρέσει να έχω φυτά στο μπαλκόνι μου και κυρίως λεμονιές. Πώς πρέπει να τις περιποιηθώ; Τι να προσέξω στην ανθοφορία και το λίπασμα; Πότε θέλουν κλάδεμα; και κάθε πότε πότισμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κι από μένα. Εγώ δεν έχω φυτέψει ακόμα. Θα μετακομίσω τις επόμενες μέρες. Οπότε θα σας χρειαστώ αργότερα κάποια στιγμή. Έχετε εμπειρία απ΄ότι βλέπω. Σήμερα όμως σαν γράφω για "ξένη γλάστρα"....!@!

Είχα χαρίσει της νονάς μου ένα λουλούδι, δεν ξέρω πως λέγεται, κι ένας κακός γείτονας της έκοψε όλα τα κλαδιά με το χέρι, μάλλον. Δεν έχω πληγωθεί το λουλούδι τώρα? Κι αν ναι, μπορεί να το επαναφέρει, να ξαναβγάλει λουλούδια? Ήθελε να το μεταφέρει στο κήπο αλλά δεν πρόλαβε. Είχα δει στην ΕΤ3 σε μία εκπομπή ότι έκαβαν το κλαδί λοξά με κοπίδι και κάτι του έβαζαν, αλλά δεν θυμάμαι. Χώμα και το έδεναν με ένα σακουλάκι? Ή κάτι άλλο?

Σας λέει τίποτα αυτό? Τι μπορεί να κάνει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει καμμια κοπέλα τι ειδους περιποιήση θέλει η φτερη? τις ειχα στο μπαλκονι κ τωρα τις εβαλα στο διαδρομο. Απο νερό καθε ποτε πότισμα?

melita η φτερη θελει πολυ νερο,αλλα προσοχη οχι υπερβολικο!προσεκτικο σκαλισμα στο χωμα ,σχετικα ηπιο φωτισμο,οποτε καλα εκανες και τις πηρες απ το μπαλκονι γιατι η απευθειας εκθεση τους στον ηλιο, μαλλον δεν τις εκανε και τοσο καλο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καημενο το Αλεξανδρινο μου,δεν βλεπω να το σωζω:cry:εχουν ξεραθει τα φυλλα του κι απο οτι βλεπω ετοιμαζεται κι ο κορμος του..

αν ξερετε κατι να μου πειτε να κανω για να το σωσω,θα σας ημουν υποχρεη..

καθως επισης και την Γκουζμανια μου(πρασινα σπαθωτα φυλλα,οπου καταληγουν να κανουν απο τα ιδια τους τα φυλλα,ενα κοκκινο αστεροειδη ¨λουλουδι¨ στο κεντρο)το εν λογω¨ λουλουδι¨εχει αρχισει να ξερενεται,δειγμα της αρχης του τελους του,αν γνωριζει καποια κοπελα κατι και γι αυτο...

 

Και κατι ευχαριστο:D

σ ενα παρτερι ειχα κατι ξεχασμενους βολβους κροκου Κοζανης,τελη Δεκεμβρη με αρχες Γεναρη παρατηρησα την εμφανιση των φυλλωματων τους,εχθες ειδα το πρωτο λουλουδακι να ξεπροβαλει!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα. :)

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ασχολούμαι κι εγώ με τα φυτά μια και λατρεύω να τα βλέπω να αλλάζουν ανάλογα την εποχή και να αναπτύσσονται με την κατάλληλη περιποίηση. Τώρα για την γκουσμάνια που ανέφερες gold είναι φυσιολογικό να ξεραθεί το κεντρικό λουλούδι της μετά από καιρό. Λογικά θα δεις να ξεπροβάλλουν καινούριες φύτρες στα πλαϊνα του φυτού που θα εξελιχθούν σε νέα λουλούδια αν τα ξεχωρίσεις απο τον κεντρικό κορμό του φυτού. Μπορείς βέβαια να τα αφήσεις εκεί και να περιμένεις να αναπτυχθούν πριν τα μεταφυτέψεις. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ τα περισσότερα πράγματα τα έχω μάθει έπειτα από πειραματισμούς και πολλά παθήματα. :)

 

Wonderland σ ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου και τις συμβουλες σου:-)

κι απο οτι βλεπω εισαι και νεο μελος,καλως ηρθες λοιπον!

οντως βγαινουν απο τα πλαινα της δυο καινουργιες φυτρες!!ανυπομονω για τη μεταφυτευση,αυτο κι αν ειναι αισιοδοξο!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...