Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΟΓΧΙΚΟ ΑΣΘΜΑ Η ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΒΡΟΓΧΙΤΙΔΑ!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ


Recommended Posts

Γεια σας

το ΣΚ η κορη μου εμφανισε πολυ εντονο βηχα και εχτες εκανε και πυρετο.πηγαμε στο παιδιατρο και μας ειπε οτι εχει βροχικο ασθα η οπως αλλιως λεγεται σπαστικη βρογχιτιδα.

μου ειπε με λιγα λογια οτι οποτε αρρωσταινει το παιδι θα εχει παντα και αυτο το προβλημα λογω αλλεργιας στη σκονη του αερα η στη γυρη η σε μαλλινα που μαδανε κλπ.επισης οτι ειναι κληρονομικο.η μανα μου εχει τετοιες αλλεργιες αρα πρεπει να κληρονομησε.μας εδω σε αντιβιωση αμοξιλ που το αραιωνεις με νερο και κατι σταγονες που πρεπει να τις πινει.αν σε 7 μερες δεν γινει καλα μαλλον θα πρεπει να χρησημοποιησουμε μασκα αερολιν:cry::cry:

εχει συμβει σε καμια απο σας η εστω σε καποιο γνωστο σας ατομο?

πειτε μου οτι πληροφοριες εχετε.πανω στον πανικο μου δε ρωτησα και πολλα πραγματα.ποσες φορες τη μερα να αεριζω το σπιτι κ για ποση ωρα?

να της κανω σαουνα στο μπανιο ?να παρω μηχανημα ανιχνευσης απνοιας για τον υπνο?τι να κανω?ειμαι σε απογνωση !μου ρχεται να βαλω τα κλαματα !!!:cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dimitra ηρέμησε μη τρελαίνεσαι...έχει και εμένα ο μικρός το ιδιο πρόβλημα σε ήπια όμως μορφή. Το ανακαλύψαμε όταν ένα βράδυ πέρυσι έπαθε κρίση δύσπνοιας. Συνήθως καθώς μεγαλώνουν τα παιδάκια αυτό το πρόβλημα εξαφανίζεται και νομίζω μετά τα 10-12 είναι πολύ μικρό το ποσοστό των παιδιών στα οποία παραμένει. Απόλυτα δεν ξέρει να σου πει κανείς πως προκαλείται...η κληρονομικότητα παίζει ρόλο (σε εμάς έχει ο μπαμπάς του) οι καιρικές συνθήκές παίζουν ρόλο (υγρασία κλπ), η εποχή (η Ανοιξη με τη γύρη) και πολλά άλλα. Πρέπει όντως να αερίζεις καλά το σπίτι καθημερινά, αν μπορείς να αποφύγεις τα χαλιά γιατί μαζεύουν σκόνη και τα γνωστά τυπικά που ακολουθούμε με την καθαριότητα. Απο εκεί και μετά θα πρέπει να παρακολουθήσεις αν κάτι συγκεκριμένο την ενοχλεί....πχ εμένα τον ενοχλεί οποιοδήποτε λουλούδι μέσα στο σπίτι. Μπορείς επίσης να πας παιδοπνευμονολόγο ο οποίος είναι και απόλυτα ειδικός για το πρόβλημα και μπορεί να σου συστήσει από το τίποτα αν δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα (εμείς είμαστε σε αυτή την κατηγορία και απλά έχουμε αερολιν πάντα στο σπίτι) μέχρι να πάρει φαρμακευτική αγωγή (συνήθως εισπνεόμενα) με συγκεκριμένο σχήμα. Εγώ αυτό που είχα ρωτήσει γιατί στην αρχή ήμουν στη δική σου κατάσταση ήταν σε περίπτωση που τον πιάσει έντονη δύσπνοια και αρχίζει και μελανιάζει τι κάνω; Έλαβα οδηγίες για αυτό και όλα καλά. Εύχομαι περαστικά σας.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι οδηγιες σου εδωσε?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω για να ξερω μεχρι να κλεισω ραντεβου σε πνευμονολογο?σε ευχαριστω παντως!τελικα μηχανημα για την απνοια στον υπνο να παρω?φοβαμαι πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το μηχάνημα δεν το ξέρω οπότε δεν έχω άποψη. Εγώ τον πρώτο καιρό έκανα αυτό το κλασσικό με τον υγροποιητή αλλά την ίδια δουλειά κάνει και η βρεγμένη πετσέτα ή ένα μπολ με νερό πάνω στο καλοριφέρ. Οι οδηγίες περιλαμβάνουν φάρμακο το οποίο διαλύω σε λίγο νερό με ζάχαρη του το δίνω και καλώ αμέσως το γιατρό. Ομως αφορά ξεκάθαρα την περίπτωση που το παιδί δεν μπορεί να αναπνεύσει και μελανιάζει, σε κάθε περίπτωση δύσπνοιας τρέχεις στο γιατρό ή ακόμη καλύτερα σε νοσοκομείο, εμένα η ερώτηση μου αφορούσε ας πούμε τα κρίσιμα λεπτά μέχρι να παω σε νοσοκομείο. Και ευτυχώς μέχρι σήμερα δεν έχει χρειαστεί να κάνω κάτι τέτοιο και ελπίζω να μη χρειαστεί, μάλλον αφορά αρκετά βαριές περιπτώσεις. Αφού τώρα σου έδωσε φαρμακευτική αγωγή θα γίνει καλύτερα αλλά έτσι και αλλιώς να πας σε πνευμονολόγο για να ξέρεις ακριβώς τι σου γίνεται και να ρωτήσεις και την περίπτωση της έκτακτης ανάγκης.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα με την κόρη μου αντιμετωπίσαμε τέτοια προβλήματα παλιότερα και επειδη δεν ηθελα αντιβιωσεις και κορτιζόνες ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη , τη βοηθησαν αρκετα τοτε οπως και το μικρο που ειχε αλλεργικη ρινιτιδα. Μασκες βεβαια καναμε καποιες φορες ή αντισταμινικες σταγονες.... δεν ειναι τοσο φοβερο νομιζω. Περαστικούλια ......

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι τελευταιο ? αυτο που βαζουμε πανω στο καλοριφερ με νερο ,πρει να ειναι μεταλλικο η οτιδηποτε?πχ γυαλινο μπωλ η πλαστικο?

επειδη δε ξερω κανεναν παιδοπνευμονολογο,θα ψαξω σημερα να βρω .η αληθεια ειναι πως κ γω δε θελω να δωσω κορτιζονη στη μικρη.η ομοιοπαθητικη τι ειδους θεραπεια περιλαμβανει κ τι αποτελεσματα εχει?φυσικα θα προτιμησω αυτο που εχει τα καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμαμαι τις εκατομμύρια συμβουλές που μου έδιναν . νομιζω οτι μπορει να είναι οτιδήποτε αυτο με το νερο . επισης να βραζει νερο στο σπιτι , ή να βραζεις φυλλα ευκαληπτου , να αεριζεται ο χώρος όπως σου είπαν , οχι χνουδωτά κλπ... επίσης όταν την έπιανε ο βήχας την κουκουλωνα και την εκανα βολτες στο μπαλκόνι ή βολτα με το αυτοκίνητο και ανοιχτό παράθυρο ,, ή ακομα καλυτερα βόλτα στη θάλασσα . Σε πνευμονολόγο δεν πήγα ποτέ γιατί όσα περιστατικά ξέρω ειδικα τα αλλεργικα τα αντιμετωπίζουν με κορτιζόνη . Στην ομοιοπαθητικη καναμε κανονικη θεραπεια , σε περιπτωσεις δύσκολες σε συνδιασμο με τα κοινα φαρμακα , και περασε με λιγοτερο "ντοπάρισμα" αυτη η δυσκολη φάση μέχρι που υποχωρησε όπως ήρθε !!! (έτσι μου φαίνεται τώρα ,,, τότε υπέφερα ))))

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

τι οδηγιες σου εδωσε?μπορεις να μου πεις σε παρακαλω για να ξερω μεχρι να κλεισω ραντεβου σε πνευμονολογο?σε ευχαριστω παντως!τελικα μηχανημα για την απνοια στον υπνο να παρω?φοβαμαι πολυ!

 

Αρχικα πρεπει να πατε σε εναν πνευμονολογο ο οποιος θα σας πει τι μορφη ασθματος ειναι .

Καλο θα ηταν να παρατηρεις εσυ ποτε την πιανει. Εγω πχ ειμαι μετερεολογικο δελτιο :lol::lol: με το που ειναι να βρεξει..βηχας. Υγρασια επισης. Αγχος πολυ δυνατος παραγοντας. Γενικα παρατηρησε την εσυ ωστε να μπορεσεις να καθοδηγησεις και το γιατρο στο σωστο δρομο και να εχετε πιο γρηγορη διαγνωση της μορφης.

 

Για να παρεις μια ιδεα:

Κλινικές μορφές του βρογχικoύ άσθματος

1. Το παροξυσμικό βρογχικό άσθμα. Όπου τα συμπτώματα εμφανίζονται σποραδικά, ύστερα από έκθεση σε αντιγόνο ή λοίμωξη του αναπνευστικού. Ασθενείς ευαισθητοποιημένοι σε γύρεις εκδηλώνουν παροξυσμούς σε ορισμένη εποχή του έτους, συνήθως την άνοιξη, (εποχιακό άσθμα). Το παροξυσμικό βρογχικό άσθμα χαρακτηρίζεται ελαφρύ, όταν ο ασθενής σποραδικά 1 -2 φορές το μήνα δύσπνοια, δυσχέρεια στην πλήρωση του θώρακα με αέρα και συριγμό. Οι παροξυσμοί αυτοί, όπως έδειξαν συνεχεία μετρήσεις των αντιστάσεων των αεροφόρων οδών, ενδέχεται να είναι σοβαροί. Σπανιότερα σε παιδιά και νεαρά άτομα οι παροξυσμοί είναι ιδιαίτερης βαρύτητας.

2. Το χρόνιο βρογχικό άσθμα Όπου οι ασθενείς παρουσιάζουν απόφραξη σ όλη τη διάρκεια του χρόνου. Ο βαθμός της βρογχικής απόφραξης ποικίλλει τόσο κατά τη διάρκεια του 24ώρου, όσο και από ημέρα σε ημέρα. Χαρακτηρίζεται ως βαρύ ή ελαφρύ, ανάλογα με τον βαθμό των νυχτερινών αφυπνίσεων λόγω δύσπνοιας, τον χρόνο που απαιτείται μετά την πρωινή αφύπνιση προκειμένου να υποχωρήσει η δύσπνοια και την κατανάλωση βρογχο-διασταλτικών φαρμάκων.

3. Η πρόκληση βρογχόσπασμου με την άσκηση. Η άσκηση μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση του βρογχόσπασμου, η οποία αρχίζει να εκδηλώνεται στο τέλος της άσκησης, αλλά συνήθως είναι πιο έντονη μετά το τέλος της. Σε νεαρά άτομα το φαινόμενο αποτελεί συχνά τη μόνη εκδήλωση του βρογχικoύ άσθματος

4. Το αιφνίδιο βρογχικό άσθμα Με τον όρο αυτό περιγράφονται επικίνδυνες για τη ζωή κρίσεις βρογχικoύ άσθματος Οι ασθενείς παρουσιάζουν έντονη δύσπνοια, ορθόπνοια και αναγκάζονται να χρησιμοποιούν τους επικουρικούς μυς.

Ενδέχεται να παρουσιάζουν συγχυτική κατάσταση, απώλεια των αισθήσεων, κυάνωση.

Όταν η συμπτωματολογία του αιφνίδιου βαρέως άσθματος διαρκεί, παρά τη θεραπεία, περισσότερο από 24 ώρες, τότε αναφερόμαστε σε εμφάνιση ασθματικής κατάστασης (status astmaticus).

Εκλυτικοί παράγοντες είναι:

1. ʼσκηση.

2. Μη ειδικοί εκλυτικοί παράγοντες «ερεθιστικές ουσίες».

3. Λοιμώξεις.

4. Φάρμακα.

5. Αλλεργιογόνα, κυρίως εισπνεόμενα.

6. Ψυχολογικοί παράγοντες.

 

Θεραπεία του βρογχικoύ άσθματος

 

Το βρογχικό άσθμα που εμφανίζεται κατά την παιδική ηλικία, έχει συνήθως καλή πρόγνωση. Παιδιά με 2-3 κρίσεις βρογχικoύ άσθματος το χρόνο ιδίως όταν αυτές εμφανίζονται ύστερα από λοιμώξεις του αναπνευστικού, συνήθως απαλλάσσονται των συμπτωμάτων μετά την ήβη. Αντίθετα οι παροξυσμοί του βρογχικoύ άσθματος συνεχίζουν να εκδηλώνονται και μετά την ήβη, όταν έχουν εμφανιστεί από τη βρεφική ηλικία, όταν συνοδεύονται από έκζεμα, ή άλλες αλλεργικές εκδηλώσεις και όταν τα παιδιά παρουσιάζουν συνεχώς σημεία βρογχικής απόφραξης.

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/asthma_bronchial_homeopathy_treating.html

 

Ολα θα πανε καλα. Και ο Βασιλης το περασε και λογω του ιστορικου μου ειχα φρικαρει (κληρονομικοτητα...δυστυχως).

Αλλα με τις καταληλες ενεργειες παει πολυ καλα και φαινεται να μην ειναι χρονιο σε εκεινον. Τα παντα ειναι θεμα σωστον χειρισμων.

Το κολυμβητηριο (ανοιχτο με συσταση γιατρου κι ας εκανε κρυο) μπορω να πω βοηθησε πολυ.

 

Δες και εδω για την σπαστικη βροχιτιδα

http://www.whatsnew.gr/wikilinks/18/1254386448_33.html

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες και τα σαιτ.θα σας πω νεα μολις παμε στον πνευμονολογο.εκτος κ α θυμηθω τιποτα να ρωτησω πιο μπροστα :P ευχαριστω και παλι.μακαρι να μην ειναι πολυ σοβαρο και να μην ειναι χρονιο...

Link to comment
Share on other sites

εμένα ταλαιπωρείται από πέρισι! του κόσμου τα εισπνεόμενα και τις αντιβιώσεις έχει πάρει! τελικά καταλήξαμε να κάνει μία προλυπτική θεραπεία με sigulaire και flixotide για όλο τον χειμώνα και σταματάμε το καλοκαίρι! ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως 4 με 5 τους περνάει! είναι κληρονομικό, εμένα το είχε ο αδερφός μου και τώρα είναι μια χαρά!θέλει όμως προσοχή στις ιώσεις γιατί υπάρχει ευαισθησία!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι ολο το χειμωνα το παιρνει χωρις να εχει βηχα η κατι αλλο?

κ κατι ακομα που μολις μου ηρθε.υπαρχει περιπτωση να κολλησει κ ο μικρος βηχα τωρα που η μεγαλη ειναι με βηχα κ πυρετο η ειναι καθαρα κληρονομικο κ αλλεργικο?εγω δε το κληρονομισα απο τη μανα μου.οπως φαινεται το κληρονομισε η κορη μου :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα όταν τον πήγα, ο πνευμονολόγος μου είπε ότι έχει ιωγενή βροχοσπασμο και του προκαλεί κάποιες φορές βράσιμο. συγκεκριμένα όμως τότε είχε και πυρετό, μετά όταν είχε λίγο βήχα τον πήγαινα να τον ακούσει και τελικά μου είπε ότι ο μικρός έχει ένα βρογχόσπασμο που προκαλείται από εξωτερικό παράγοντα και του προκαλεί βήχα. αυτός ο εξωτερικός παράγοντας μπορεί να είναι άγχος, κούραση, έντονη αθλητική δραστηριότητα, αλλεργία ή ιός. αν είναι ιός ή κάποια ασθένεια του προκαλλεί και βράσιμο αν είναι κάποιος άλλος παράγοντας με την προλυπτική θεραπεία δεν θα έχω έντονο βήχα. όπως καταλαβαίνεις αν είναι κάποιος παράγοντας εκτός από ιό δεν κολλάει! αλλά αν είναι από ιο μπορεί και να κολλήσει, εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι, οπότε όταν μου ανεβάζει πυρετό το πολύ να κολλήσω εγώ ή ο άντρας μου! αυτό που κάνω εγώ είναι να ακολουθώ την αγωγή και να αερίζω΄καλά το δωμάτιο. διάβασα ότι το μεσημεράκι είναι πιο καλά γιατί η γύρη κυκλοφορεί το πρωί, και αερίζω σκεπάσματα και μαξιλάροθήκη αλλάζω κάθε 2 μέρες!(για να προλάβω αλλεργίες από ακάρεα).πέρυσι έπαιρνε μόνο το sigulaire όλο τον χειμώνα, αλλά μου το είχε δώσει παιδίατρος, φέτος τον πήγα σε παιδίατρο- πνευμονολόγο.κι εγώ στην αρχή πανικοβλήθηκα όταν τα πρωτοάκουσα, αλλά τώρα είναι πιο καλά, προσέχω βέβαια για ιώσεις.

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

κ η δικια μου εκανε πυρετο.μεχρι 39.7 εφτασε σημερα κ μετα απο αντιπυρετικο τωρα εχει 37.6. τα σεντονια τα αλλαζω καθε 5 μερες αλλα τωρα θα αρχισω μερα παρα μερα...ξερετε καποιο τροπο για να καθαριζω τα στρωματα?εχω κατοσεντονο με λαστιχο κατω απο το σεντονι που ξαπλωνει αλλα δε ξερω με πιο τροπο να απολυμανω το στρωμα!την κουβερτα της την επλενα καθε 15 μερες.αλλα τωρα θα την πλενω καθε βδομαδα.δεν ειναι απαυτες που βγαζουν χνουδι.ειναι βελουτε.

αν δεν ειναι απο ιο τοτε μπορει να ανεβασει πυρετο απλαα κ μονο απο αλλεργια?

(ναι ξερω πολλες οι ερωτησεις αλλα δε ξερω τιποτα γιαυτο το θεμα!:?)

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν ξέρω τι να σου πω για την αλλεργία γιατί εμένα όταν ανέβαζε πυρετό μου έδινε αντιβίωση άρα πιστεύω ότι ήταν ο ιος ο λόγος που ανέβαζε! 39,7 είναι ψιλός για να είναι απλά από αλλεργία νομίζω, αλλά επειδή δεν είμαι γιατρός καλύτερα να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου! όσο αφορά τα στρώματα εγώ θα το έβγαζα να το χτυπήσει ήλιος, έχω ακούσει ότι 3 ώρες στον ήλιο και ψοφάνε τα ακάρεα από κουβέρτες και χαλιά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να είμαι ειλικρηνής!

Παναγιώτης 4,5 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ασθματικη βροχιτιδα και μαλιστα την απεκτησα μετα τα 17! Ο βηχας απο την ασθματικη βροχιτιδα δεν ειναι κολλητικος, ομως πιθανοτατα η κορη σου θα εχει μια ευαισθησια στις ιωσεις (εγω οτι κυκλοφορει το αρπαζω) και οι ιωσεις θα ειναι κολλητικες.. Ενα ηπιο γιατροσοφι ειναι το χαμομηλακι που ειναι καταπραιντικο. Α! και στο δοχειο που θα βαλεις στο καλοριφερ μην βαλεις για αρχη ευκαλυπτο. Ναι μεν ανοιγει την αναπνοη αλλα μπορει το εντονο αρωμα να την ενοχλησει

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα εχουμε ενα προβλημα...ζουμε γερμανια κ ο ηλιος ως τον απριλιο ειναι...ανυπαρκτος..προχτες βγηκε κ ειχε απο το νοεμβριο...:shock: καποιος αλλος τροπος για να απολυμανω το στρωμα?αν ξερει καμια...

mmdad οντως η μικρη ειναι παρα πολυ ευαισθητη στις ιωσεις κ στα κρυωματα ...με το παραμικρο την αρπαζει :?

Link to comment
Share on other sites

dimitra83 εχουμε δυο εβδομαδες που βγηκαμε απο το νοσοκομειο μετα απο 3 μερες νοσηλεια.εμενα ειχε εκτος απο βηχα και δυσπνοια που με εισπνεομενα καθε 3 ωρες και 3 φορες μετα απο soldesanil δεν γινοταν καλυτερα καταληξαμε στο νοσοκομειο.ενω στην αρχη μου ειπαν οτι ειναι λοιμωξη του αναπνευστικου ,οταν φυγαμε ο παοιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ασθματικη βρογχιτιδα.οι οδηγιες που μου εδωσε ειναι αυτες που διαβασα,αερισμος του χωρου,οχι λουτρινα παιχνιδια,οχι βολτες στον παγωμενο αερα,να βαζω στο καλοριφερ ενα γυαλινο μπολακι με νερο και λιγες σταγονες ευκαλυπτου[αφου το εχω ξαναχρησιμοποιησει και δεν την ενοχλει],οπου υπαρχει μουχλα να καθαριζεται με 1μεζουρα χλωρινη αραιωμενη σε 10 μεζουρες νερο και επισκεψη σε παιδοπνευμονολογο.βεβαια μας εχει μεινει ακομα απο εισπνεομενα το flixotide που θα το παιρνουμε μεχρι τελος φεβρουαριου προληπτικα και βλεπουμε

τωρα για απολυμανση του στρωματος εχω ακουσει 2 τροπους αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστοι.1ον σιδερωνουμε το στρωμα και 2ον ριχνουμε μαγειρικη σοδα στο στρωμα και αφηνουμε για κανα 2ωρο και στην συνεχεια μαζευουμε με την ηλε σκουπα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω οτι ειναι το δευτερο περιστατικο μεσα σε ενα χρονο και γιάυτο μας στελνει σε παιδοπνευμονολογο.αυτο που μου ειπε ακριβως ειναι οτι συνηθως διαρκει τα πρωτα 5 με 6 χρονια αλλα καλο ειναι να εξαντλησουμε ολα τα δεδομενα γιατι το πιο πιθανο ειναι σε μια επομενη ιωση να την ξαναπατησουμε:(

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κ ευχομαι περαστικα κ σε σας...τι κακο κ αυτο:(

την σοδα τη ριχνουμε στεγνη η βουρτσιζουμε το στρωμα με νερο κ σοδα?θα τα κανω κ τα 2 κ σιδερωμα κ με σοδα.

ευκαλυπτο δε ξερω αν την ενοχλει.πως θα το καταλαβω?

κ σεις ειχατε μεγαλη περιπετεια...ευχομαι να μη σας ξανασυμβει

Link to comment
Share on other sites

ριχνουμε σκονη σοδας σκετη και αφου αφησουμε 2ωρες τοτε την σκουπιζουμε.ετσι μου εχουν πει οτι γινετε απολυμανση του στρωματος,ευχαριστω για τα περιστατικα ελπιζω να τελειωσαμε εδω γιατι δεν μπορω να παω παλι σε τετοιο νοσοκομειο και με τετοιους γιατρους που στην αρχη μου την ειπαν δυο φορες μια οτι δεν εχει δυσπνοια γιατι εχει την πιπιλα στο στομα και την αλλη γιατι να παμε νοσοκομειο αφου μπορουμε να κανουμε την θεραπεια στο σπιτι μας:evil:τελικα ο ιδιος γιατρος μας εδωσε και το εξητηριο μας ειπε οτι τελικα επρεπε να νοσηλευτει:shock::twisted:.ουτε να τους δω δεν θελω οχι να ξαναπαμε

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...