Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυχενικη διαφανεια


Recommended Posts

Καλά έκανες και επέμενες αφού αυτό θα σε έκανε να νιώσεις καλύτερα. Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και τώρα βλέπω κοντεύεις να γεννήσεις. Εγώ θα κλείσω τα 40 σε 3 μήνες, άρα δεν θα τη γλιτώσω. Τέλος πάντων, μακάρι να πάνε όλα καλά και για μένα όπως πήγαν για όλες σας, να είναι καλα το μωράκι μου και θα κάνω ότι χρειαστεί! Με το καλό newbie!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:wink:Όλα καλά θα πάνε vasfa και σίγουρα η newbie G μπορει να μας επιβεβαιωσει, ότι θα βρούμε κι αλλα πολλά μεχρι τον τελευταίο καιρο, να ψάχνουμε, να ρωταμε, να συζηταμε και να αγχωνομαστε και ολα αυτα ασχετως ηλικιας! Με το καλο λοιπόν να περασουν ολες οι αγωνιες μας και να πάρουμε υγιή, γλυκά και ασφαλή μωράκια στα χερια μας!;)
Link to comment
Share on other sites

:wink:Όλα καλά θα πάνε vasfa και σίγουρα η newbie G μπορει να μας επιβεβαιωσει, ότι θα βρούμε κι αλλα πολλά μεχρι τον τελευταίο καιρο, να ψάχνουμε, να ρωταμε, να συζηταμε και να αγχωνομαστε και ολα αυτα ασχετως ηλικιας! Με το καλο λοιπόν να περασουν ολες οι αγωνιες μας και να πάρουμε υγιή, γλυκά και ασφαλή μωράκια στα χερια μας!;)

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :lol:

 

 

vasfa και κάτια, καλή συνέχεια να έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, ασχέτως ηλικίας, θεωρώ τρομερά μεγάλο πλεονέκτημα το να μπορώ να ξέρω από πριν αν το παιδί που κυοφορώ θα είναι υγιές ή όχι. Την αμνιοκέντηση θα την έκανα ακόμα κι αν ήμουν 25 χρονών. Εξάλλου, στατιστικά και πάλι αν το δεις, οι γονείς των παιδιών με σύνδρομο down στην πλειοψηφία τους είναι νεότατοι!!!

 

προσυπογραφω

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο 2ο παιδί μου ήμουν 35 χρονών, οπότε ήμουν οριακά από θέμα ηλικίας. επειδή όμως όλες οι εξετάσεις ήταν καλές και είχα και ιστορικό 2 παλλίνδρομων, ο γιατρός μου πρότεινε να μη ρισκάρω μια αμνιοπαρακέντηση, γιατί το ποσοστό να αποβάλλω λόγω της εξέτασης ήταν μεγαλύτερο από το ποσοστό να γεννηθεί το παιδί με πρόβλημα. άκουσα τη συμβουλή του αλλά μέχρι να γεννήσω με έιχε φάει η αγωνία.

φίλη μου, 35 ετών στο 1ο παιδί, δεν είχε καλά αποτελέσματα στο papp-A, oπότε έκανε αμνιοπαρακέντηση κι όλα πήγαν καλά. στο 2ο παιδί της ήταν 38 ετών και δεν μπήκε καν στον κόπο να κάνει αυχενική και τα σχετικά, πήγε κατ'ευθείαν για αμνιοπαρακέντηση. έχασε το μωρό, δυστυχώς, 2 μέρες μετά.

οπότε, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος σε όποια περίπτωση κι αν επιλέξουμε. το θέμα είναι να βλέπουμε τις πιθανότητες, να ακούμε το γιατρό μας και να μην είμαστε απόλυτες, νομίζοντας ότι κι η αμνιοπαρακέντηση είναι ακίνδυνη. αν ήταν έτσι θα την κάναμε όλες υποχρεωτικά. ποιός θέλει να διακινδυνεύει την υγεία του μωρού του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπέρα στέλνω μήνυμα για ΒΟΗΘΕΙΑ , είμαι απελπισμένη έκανα αυχενική διαφανεία και τα αποτελέσματα ηταν…Αυχενικη διαφανει 3.3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1/28 τρισωμια 21 1/214 τρισωμια 181/174 τρισωμια 13 ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ@#$#*&ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ δεν μπορώ να κοιμηθώ!

Ο γιατρός(ψιλοαπαραδεκτος σε συμπεριφορά) είπε να κάνω αμνιοπαρακεντιση η βλαστό!!! Φοβάμαι! Απαντήστε μου είναι πολύ χάλια τα πράγματα …..;;;; ή αν μπορείτε προσευχηθείτε για μένα και το μωρό μου

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε καταρχην!Αν και ισως βγαινω εκτος θεματος,αλλα επειδη πιστευω οτι εχει να κανει με την κακη ψυχολογια που εχεις τωρα, μπορεις να πεις λιγα περισσοτερα για τη συμπεριφορα του γιατρου που περιγραφεις ως απαραδεκτη;;Δεν μπορω να σε βοηθησω με τα αριθμητικα δεδομενα, δεν εχω γνωσεις,απλα ειναι σημαντικο να βρεις ενα γιατρο που να σε κανει να νιωθεις καλα και οχι ετσι οπως εισαι τωρα.Μη φοβασαι, πολλες γυναικες τους γινεται η συσταση να προβουν σε αμνιοπαρακεντηση,δε σημαινει οτι το μωρο τους εχει κατι...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στέλνω μήνυμα για ΒΟΗΘΕΙΑ , είμαι απελπισμένη έκανα αυχενική διαφανεία και τα αποτελέσματα ηταν…Αυχενικη διαφανει 3.3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1/28 τρισωμια 21 1/214 τρισωμια 181/174 τρισωμια 13 ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ@#$#*&ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ δεν μπορώ να κοιμηθώ!

Ο γιατρός(ψιλοαπαραδεκτος σε συμπεριφορά) είπε να κάνω αμνιοπαρακεντιση η βλαστό!!! Φοβάμαι! Απαντήστε μου είναι πολύ χάλια τα πράγματα …..;;;; ή αν μπορείτε προσευχηθείτε για μένα και το μωρό μου

δες αν ο γαιτρος που εκανες ειναι πιστοπιημενος ή κομπογιαννιτης και μετα ηρεμησε.

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

αν δε βρεις το ονομα μεσα στη λιστα ηρεμησε ο ανθρωπος δε ξερει να μετραει αυχενικη οποτε αδικα το αγχος

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησε καταρχην!Αν και ισως βγαινω εκτος θεματος,αλλα επειδη πιστευω οτι εχει να κανει με την κακη ψυχολογια που εχεις τωρα, μπορεις να πεις λιγα περισσοτερα για τη συμπεριφορα του γιατρου που περιγραφεις ως απαραδεκτη;;Δεν μπορω να σε βοηθησω με τα αριθμητικα δεδομενα, δεν εχω γνωσεις,απλα ειναι σημαντικο να βρεις ενα γιατρο που να σε κανει να νιωθεις καλα και οχι ετσι οπως εισαι τωρα.Μη φοβασαι, πολλες γυναικες τους γινεται η συσταση να προβουν σε αμνιοπαρακεντηση,δε σημαινει οτι το μωρο τους εχει κατι...

 

ας βρει εναν πιστοποιημενο γυναικολογο για υπερηχους εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ας ρωτησω και εγω...

την πεμπτη εχω τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας

εψαξα στη λιστα και δεν βρηκα το γιατρο μου

τον εμπιστευομαι ομως και ειναι απο τους καλυτερους εδω

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως σε εναν πιστοποιημενο γιατρο σου παιρνουν και το αιμα και βγαζει ο ιδιος το αποτελεσμα

εμεις θα παμε σε μικροβιολογικο με τον υπερηχο και ο μικροβιολογος μου ειπε οτι θα τα στειλει αθηνα και θα περιμενουμε τα αποτελεσματα απο αθηνα

οποτε μηπως δεν παιζει ρολο που δεν ειναι πιστοποιημενος ο γιατρος μου,αλλα το κεντρο που θα στειλει το μικροβιολογικο το αιμα μου με τον υπερηχο?

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ας ρωτησω και εγω...

την πεμπτη εχω τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας

εψαξα στη λιστα και δεν βρηκα το γιατρο μου

τον εμπιστευομαι ομως και ειναι απο τους καλυτερους εδω

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι μηπως σε εναν πιστοποιημενο γιατρο σου παιρνουν και το αιμα και βγαζει ο ιδιος το αποτελεσμα

εμεις θα παμε σε μικροβιολογικο με τον υπερηχο και ο μικροβιολογος μου ειπε οτι θα τα στειλει αθηνα και θα περιμενουμε τα αποτελεσματα απο αθηνα

οποτε μηπως δεν παιζει ρολο που δεν ειναι πιστοποιημενος ο γιατρος μου,αλλα το κεντρο που θα στειλει το μικροβιολογικο το αιμα μου με τον υπερηχο?

οι μοναδικοι γιατροι που κανουν υαχενικη ειναι αυτοι ολοι οι αλλοι οχι. ειναι στην πραγματικοτητα ο β επιπεδου υπερηχος στο πρωτο τριμηνο αν το μωρο εχει καποιο προβλημα ανατομικο δε χρειαζεται να φτασεις 20-22 εβδομαδες.μην την απαξιόνεται την εξεταση σας το λεω εγω που καταλαβα τι σημαινει αυχενικη στο τριτο μου παιδι.

οσο για την εμπιστοσυνη στο γιατρο οταν το ακουω τρελενομαι πως εχεις εμπιστοσυνη εναν ιατρο που δε θα σου υπογραψει χαρτι που θα λεει πως εκανε αυχενικη διαφανεια και ειναι καλα το μωρο?οταν σε κοροιδευει και δε σε ενημερωνει για τις εξετασεις που πρεπει να κανεις?εχεις εμπιστοσυνη?και αν κανει αυχενικη διαφανεια θα πρεπει να κανει και β επιπεδου.

ψαξε το λιγο.

αν σου βγαλει καποιο ασχημο αποτελεσμα τι θα κενεις δε θα πας να το ψαξεις και αλλου ή θα μεινεις σε οτι σου πει?

διαλεγουμε γυναικολογους με εξειδικευση στην εμβρυομητρική

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τη λιστα ειναι λιγοι αυτοι που κανουν την εξεταση σε ολη την ελλαδα.εδω στις σερρες υπαρχει μονο ενας οπου ειναι κκαι στη λιστα και επειδη ειναι γυανικολογος μου και τα εχουμε συζητησει πολλες φορες μου ειπε. αν λενε οτι κανουν αυχενικη ας δωσουν καθε χρονο εξετασεις και αν συμπεριληφθει το ονομα τους και μεσα απο το ιντερνετ γινεται

γιατι δε δινουν?μηπως γιατι δεν εχουν γνωσεις?

Link to comment
Share on other sites

οι μοναδικοι γιατροι που κανουν υαχενικη ειναι αυτοι ολοι οι αλλοι οχι. ειναι στην πραγματικοτητα ο β επιπεδου υπερηχος στο πρωτο τριμηνο αν το μωρο εχει καποιο προβλημα ανατομικο δε χρειαζεται να φτασεις 20-22 εβδομαδες.μην την απαξιόνεται την εξεταση σας το λεω εγω που καταλαβα τι σημαινει αυχενικη στο τριτο μου παιδι.

οσο για την εμπιστοσυνη στο γιατρο οταν το ακουω τρελενομαι πως εχεις εμπιστοσυνη εναν ιατρο που δε θα σου υπογραψει χαρτι που θα λεει πως εκανε αυχενικη διαφανεια και ειναι καλα το μωρο?οταν σε κοροιδευει και δε σε ενημερωνει για τις εξετασεις που πρεπει να κανεις?εχεις εμπιστοσυνη?και αν κανει αυχενικη διαφανεια θα πρεπει να κανει και β επιπεδου.

ψαξε το λιγο.

αν σου βγαλει καποιο ασχημο αποτελεσμα τι θα κενεις δε θα πας να το ψαξεις και αλλου ή θα μεινεις σε οτι σου πει?

διαλεγουμε γυναικολογους με εξειδικευση στην εμβρυομητρική

τα πηρες?ή μου φανηκε?:D:D:D:D:D:D:D:D

δεσποινα μου να σου πω την ιστορια μου και εμενα...

εγω ειμαι εγκυος με εξωσωματικη, πριν την ωοληψια επρεπε να παω σε εναν γυναικολογο να μετρησει τα ωοθηλακιαμου, λεω λοιπον στον γιατρο που θα μου εκανε την εξωσ."γιατρε εχετε να μου συστησετε καποιον εδω στην πολη μου?μου λεει ο ταδε ειναι αξιολογος γιατρος

το εψαξα κι εγω λιγο ειδα οτι εχει παρει και ενα σωρο αριστεια και βραβεια και εμαθα οτι κι αλλες με εξ. εκει εχουν παει

οποτε και πηγα

απο την πρωτη στιγμη με προσεξε και το εκτιμησα πολυ,χωρις να του εχω πει"ξερετε αν μεινω εγκυος θα συνεχισω με εσας"

το οτι δεν εχει καποιο χαρτι πιστοποιησης τωρα δεν ηξερα οτι ειναι τοσο σοβαρο....

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τη λιστα ειναι λιγοι αυτοι που κανουν την εξεταση σε ολη την ελλαδα.εδω στις σερρες υπαρχει μονο ενας οπου ειναι κκαι στη λιστα και επειδη ειναι γυανικολογος μου και τα εχουμε συζητησει πολλες φορες μου ειπε. αν λενε οτι κανουν αυχενικη ας δωσουν καθε χρονο εξετασεις και αν συμπεριληφθει το ονομα τους και μεσα απο το ιντερνετ γινεται

γιατι δε δινουν?μηπως γιατι δεν εχουν γνωσεις?

ξερεις κατι, πιστευω οτι να μετρησει αυτα που πρεπει να μετρησει, θα ξερει να τα μετρησει

νομιζω η πιστοποιηση παιζει ρολο στο να ξερεις να τα συνδυαζεις με το αιμα και να βγαζεις τα αποτελεσματα

οποτε μαλλον την υπογραφη για το αν ειναι καλα ή οχι το μωρακι μου θα την παρω απο εκει που θα στειλει το μικροβιολογικο ολες τις εξετασεις

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ta πηρα?πραγματι γιατι οπως σου ειπα στην 3η εγκυμοσυνη καταλαβα τι ειναι αυχενικη διαφανεια.και ποσο σοβαρη εξεταση ειναι αν ψαξεις θα δεις τι σημαινει αυχενικη διαφανεια οτι θελει τις πιστοποιησεις της και αυτο σταθηκα τυχερη γιατι βρηκα τετοιο ιατρο που μου τα εξηγησε .

οσο για αυτον που σου τοσ υστησε δε ξερεις τι συμφεροντα παιζονται μπορει αυτος να του στελνει τις πιο πολλες εκει μιζες να παιζονται κ.α.

εκει που εχεις σκοπο να κανεις β επιπεου εκει θα κανεις και αυχενικη διαφανεια αν μπορεις να βρεις και τετοιο ιατρο που παρακολουθει τις εγκυμοσυνες εκει θα καταλαβεις παρακολουθηση ποσο σοβαρη ειναι,

οπως ειπα σε ολο το νομο σερρων ενας μονο υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κατι, πιστευω οτι να μετρησει αυτα που πρεπει να μετρησει, θα ξερει να τα μετρησει

νομιζω η πιστοποιηση παιζει ρολο στο να ξερεις να τα συνδυαζεις με το αιμα και να βγαζεις τα αποτελεσματα

οποτε μαλλον την υπογραφη για το αν ειναι καλα ή οχι το μωρακι μου θα την παρω απο εκει που θα στειλει το μικροβιολογικο ολες τις εξετασεις

 

μαλον δε ν καταλαβες. ασχετο το μικροβιολογικο με την αξιοπιστια του γιατρου γιατι? ο γιατρος θα δωσει μια τιμη και με βαση το βαρος και την ηλικια σου αυτοι θα δωσουν στατιστικα αποτελεσματα αυτο λεω η αυχενικη διαφανεια δεν ειναι μονο μια τιμη αν εχει 2 νεφρους θα στο πει ο γιατρος ρινικο οστο και αλλα και θα τα υπογραψει.μετα θα πας σε μικροβιολογικο που και αυτο πρεπει να ειναι πιστοποιημενο εκει που θα τα στειλει για να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα γιατι ειναι στατιστικα

Link to comment
Share on other sites

ta πηρα?πραγματι γιατι οπως σου ειπα στην 3η εγκυμοσυνη καταλαβα τι ειναι αυχενικη διαφανεια.και ποσο σοβαρη εξεταση ειναι αν ψαξεις θα δεις τι σημαινει αυχενικη διαφανεια οτι θελει τις πιστοποιησεις της και αυτο σταθηκα τυχερη γιατι βρηκα τετοιο ιατρο που μου τα εξηγησε .

οσο για αυτον που σου τοσ υστησε δε ξερεις τι συμφεροντα παιζονται μπορει αυτος να του στελνει τις πιο πολλες εκει μιζες να παιζονται κ.α.

εκει που εχεις σκοπο να κανεις β επιπεου εκει θα κανεις και αυχενικη διαφανεια αν μπορεις να βρεις και τετοιο ιατρο που παρακολουθει τις εγκυμοσυνες εκει θα καταλαβεις παρακολουθηση ποσο σοβαρη ειναι,

οπως ειπα σε ολο το νομο σερρων ενας μονο υπαρχει

τι να σου πω γεωργια μου...με προβληματισες δεν λεω...

τελος παντων πιστευω οτι το μωρακι μου θα ειναι μια χαρα (παρολο που ειμαι 33) και δεν με αγχωνει, αν παρω τα αποτελεσματα θα σου πω

εσυ ολα καλα με το 3ο σου παιδακι?επειδη οπως σε πειραξα"τα πηρες":Dσκεφτηκα μηπως ειχε καμια θλιβερη ιστορια και γι'αυτο αντεδρασες ετσι...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.fetalmedicine.com/fmf/training-certification/certificates-of-competence/the-11-136-week-scan/

ριξε μια ματια στον πιο ειδικο απο αυτον δεν υπαρχει.

δε λεγεται αυχενικη μα ελεγχος 11-13 εβδομαδων και για καθε παργοντα που μετρανε θελει πιστοποιηση δηλ

αυχενικη διαφανεια

ρινικο ωστο

κ.α

πιστευω σε επισα για την αξια των πιστοποιημενων ιατρων.και τη σοβαροτητα της εξετασης

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω γεωργια μου...με προβληματισες δεν λεω...

τελος παντων πιστευω οτι το μωρακι μου θα ειναι μια χαρα (παρολο που ειμαι 33) και δεν με αγχωνει, αν παρω τα αποτελεσματα θα σου πω

εσυ ολα καλα με το 3ο σου παιδακι?επειδη οπως σε πειραξα"τα πηρες":Dσκεφτηκα μηπως ειχε καμια θλιβερη ιστορια και γι'αυτο αντεδρασες ετσι...

δεν εχει να κανει με την ηλικια μα την αναξιοπιστια των ιατρων, ολα καλα απλα καταλαβα πως τα αλλα δυο πηαγν απο τυχη καλα.

φανταζομαι οτι εκει θα κανεις και το μεγαλο υπερηχο- β επιπεδου αν μπορει να σου πει οτι ειναι καλα ενα μωρο στην 11η εβδομαδα που ειναι ολα χιλιοστα στο β επιπεδου οπου εχει μεγαλωσει το μωρο εκει θα του ειναι πιο ευκολο να κανει τις μετρησεις και ολα πανε καλα.

καταλαβες τι θελω να σου πω?εφοσον ξερεις πως δεν ειναι πιστοποιημενος πως ξερεις οτι αυτα που θα σου πει ειναι αξιοπιστα?

θελω να δω η κοπελα που αγχωθηκε αν αυτος που τις τα εκανε ειναι πιστοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

μαλον δε ν καταλαβες. ασχετο το μικροβιολογικο με την αξιοπιστια του γιατρου γιατι? ο γιατρος θα δωσει μια τιμη και με βαση το βαρος και την ηλικια σου αυτοι θα δωσουν στατιστικα αποτελεσματα αυτο λεω η αυχενικη διαφανεια δεν ειναι μονο μια τιμη αν εχει 2 νεφρους θα στο πει ο γιατρος ρινικο οστο και αλλα και θα τα υπογραψει.μετα θα πας σε μικροβιολογικο που και αυτο πρεπει να ειναι πιστοποιημενο εκει που θα τα στειλει για να ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα γιατι ειναι στατιστικα

δηλαδη θες να πεις οτι υπαρχουν γυναικολογοι που δεν ξερουν να μετρανε και σου κλεινουν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια και ρινικο οστο?

ηθελα να πιστευω οτι αυτοι οι γιατροι που δεν ξερουν , οτι σε στελνουν σε εναν που να ξερει μονο και μονο γι'αυτη τη διαδικασια

πως για παραδειγμα ο γιατρος μου με εστειλε να παω να κανω τις 3 εξετασεις θυροειδη, αλλα μου ειπε ανεξαρτητα αν τα αποτελεσματα βγουν καλα εσυ θα πας και σε ενδοκρινολογο

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/frontida/progennitikos-elegxos/ayxeniki-diafaneia-bioximikoi-deiktes-triminoy

 

Με αυτό το υπερηχογράφημα γίνεται:

Η επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης.

Ο προσδιορισμός με ακρίβεια της ηλικίας της εγκυμοσύνης.

Ο προσδιορισμός του αριθμού των εμβρύων που κυοφορούνται.

Ο καθορισμός χοριονικότητας των πολύδυμων κυήσεων.

Η διάγνωση σοβαρών ανωμαλιών στο έμβρυο.

Ο υπολογισμός των πιθανοτήτων για το σύνδρομο Down και άλλες χρωμοσωματικές ανωμαλίες.

Συνθήκες και τρόπος εξέτασης

 

Η εξέταση αυτή πρέπει να γίνεται από κατάλληλα εκπαιδευμένους και εξειδικευμένους γιατρούς σε εξειδικευμένα κέντρα ή ιατρεία προγεννητικού ελέγχου. Αποτελεί την πιο σημαντική εξέταση από τα υπερηχογραφήματα του προγεννητικού ελέγχου και συνδυάζεται με βιοχημικό έλεγχο για μέτρηση των τιμών δύο ορμονών, της β-hCG και της PAPP-A στο μητρικό αίμα. Η διάρκεια του υπερηχογραφήματος εξαρτάται από τη θέση του εμβρύου, το σωματικό δείκτη της μητέρας και από τις τοπικές συνθήκες που μπορεί να δυσχεραίνουν την απεικόνιση. Η εξέταση συνήθως γίνεται διακοιλιακά και κάποιες φορές μπορεί να είναι αναγκαίο να γίνει διακολπικό υπερηχογράφημα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να πεις οτι υπαρχουν γυναικολογοι που δεν ξερουν να μετρανε και σου κλεινουν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια και ρινικο οστο?

ηθελα να πιστευω οτι αυτοι οι γιατροι που δεν ξερουν , οτι σε στελνουν σε εναν που να ξερει μονο και μονο γι'αυτη τη διαδικασια

πως για παραδειγμα ο γιατρος μου με εστειλε να παω να κανω τις 3 εξετασεις θυροειδη, αλλα μου ειπε ανεξαρτητα αν τα αποτελεσματα βγουν καλα εσυ θα πας και σε ενδοκρινολογο

 

αν ο θυρεοειδης ειναι καλα γιατι σε εστειλε σε ενδοκρινολογο? αλλο και αυτο

δηλαδη θες να πεις οτι υπαρχουν γυναικολογοι που δεν ξερουν να μετρανε και σου κλεινουν ραντεβου για αυχενικη διαφανεια και ρινικο οστο?

αυτο ακριβώς γινεται. και θα σου πω και το αλλο που δεν παει το μυαλο σου αν σε στειλει για αυχενικη διαφανεια και εσυ δεν πας εκει που θα σε πει μα σε καποιον αλλο πιστοποιημενο που εχεις ψαξει και καταλαβεις τη διαφορα των γνωσεων γιατι να μεινει ςσε εκεινον που πηγαιενες και οχι σε αυτον που πηγες για την αυχενικη διαφανεια που θα παρακολουθει και εγκυμοσυνη και ειναι ο μονος ειδικος για εγκυμοσυνες.φοβουνται μη χασουν τα περιστατικα!!!

και γιατι στελνουν για β επιπεδου 20-22 εβδομαδες?αφου εχει ολοκληρωθει απο 11 εβδομαδες το παιδι κια αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα θα φανει τοτε δε χρειαζεται να φτασουμε 6 μηνων σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει να κανει με την ηλικια μα την αναξιοπιστια των ιατρων, ολα καλα απλα καταλαβα πως τα αλλα δυο πηαγν απο τυχη καλα.

φανταζομαι οτι εκει θα κανεις και το μεγαλο υπερηχο- β επιπεδου αν μπορει να σου πει οτι ειναι καλα ενα μωρο στην 11η εβδομαδα που ειναι ολα χιλιοστα στο β επιπεδου οπου εχει μεγαλωσει το μωρο εκει θα του ειναι πιο ευκολο να κανει τις μετρησεις και ολα πανε καλα.

καταλαβες τι θελω να σου πω?εφοσον ξερεις πως δεν ειναι πιστοποιημενος πως ξερεις οτι αυτα που θα σου πει ειναι αξιοπιστα?

θελω να δω η κοπελα που αγχωθηκε αν αυτος που τις τα εκανε ειναι πιστοποιημενος.

καταλαβα! και συγνωμη που σε ειπα γεωργια αντι δεσποινα:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ευτυχως τα μωρακια σου μια χαρα!!!

μωρε και εμεις πριν γεννηθουμε δεν υπηρχε καν υπερηχος!!! και πριν 24 χρονια που γεννηθηκε η αδερφη μου η μαμα μου μονο 2 φορες πηγε για υπερηχο στην αδερφη μου!

ναι εκει θα κανω και β επιπεδου(μου εχει δωσει ενα χαρτι που γραφει αναλυτικα αναλογα με τις εβδομαδες μου τι υπερηχους θα κανω και τι εξετασεις για τον καθε εναν)

παντως δεν τον βρηκα σε μια γρηγορη ματια ουτε στο 11-13 εβδομαδες που μου εστειλες

αλλα αυτο που σου ειπα στο προυγουμενο μηνυμα αν δεν ηξερε να μετραει καλα δεν θα επρεπε να με στελει σε εναν αλλο που συνεργαζονται στην ιδια κλινικη και ο οποιος ειναι πιστοποιημενος(τον βρηκα στη λιστα) και θα επαιρνε και τη μιζα του 60-40(λεω εγω με το πονηρο μου το μυαλο)

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν ο θυρεοειδης ειναι καλα γιατι σε εστειλε σε ενδοκρινολογο? αλλο και αυτο

 

αυτο ακριβώς γινεται. και θα σου πω και το αλλο που δεν παει το μυαλο σου αν σε στειλει για αυχενικη διαφανεια και εσυ δεν πας εκει που θα σε πει μα σε καποιον αλλο πιστοποιημενο που εχεις ψαξει και καταλαβεις τη διαφορα των γνωσεων γιατι να μεινει ςσε εκεινον που πηγαιενες και οχι σε αυτον που πηγες για την αυχενικη διαφανεια που θα παρακολουθει και εγκυμοσυνη και ειναι ο μονος ειδικος για εγκυμοσυνες.φοβουνται μη χασουν τα περιστατικα!!!

και γιατι στελνουν για β επιπεδου 20-22 εβδομαδες?αφου εχει ολοκληρωθει απο 11 εβδομαδες το παιδι κια αν εχει καποιο σοβαρο προβλημα θα φανει τοτε δε χρειαζεται να φτασουμε 6 μηνων σωστα?

αρχικα για το θυροειδη ο αντρας μου του ειπε οτι μου βρηκαν εναν οζο και μου ειπε να το ψαξω(μετα απο αυτο διαβασα οτι αν ο θυροειδης δεν δουλευει σωστα μπορει να γινει αποβολη του εμβρυου)τελικα οντως λογω εγκυμοσυνης αποριθμιστηκεο θυροειδης μου και ετσι πηγα και σε ενδοκρινολογο

οσο για το αλλο που ειπες αν με στειλει αλλου οτι θα εμενα στον αλλο, δικιο εχεις αλλα ξερω και γιατρους που αν πας 3 μηνων σε απορριπτουν γιατι εισαι λεει προχορημενη εγκυμοσυνη

 

απ'την αλλη σε αυτον τον πιστοποιημενο γιατρο (που συνεργαζονται) ειχα παει πριν χρονια για τεστ παπ και ηταν πανακριβος βρε παιδι μου...οποτε αν με εστελνε εκει θα εκανα τον α επιπεδου και θα εφευγα!!!

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...