Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα


Recommended Posts

γεια σας... χαιρομαι που μπηκε αυτο το ποστ... ειχα καιρο να μπω και σημερα βρηκα χρονο και διαβαζοντας τι έχασα, το ειδα.

 

εδω και 10 χρονια εχω Σκλυρηνση κατα πλακας. ευτυχως ηπιας μορφης.

με ιστορικο 2 μεγαλων ωσεων και ενδιαμεσες υποτροπιασεις σημερα ειμαι σε καλη και σταθερη κατασταση.

εχω γραψει την ιστορια μου εχω ηδη ενα κοριτσακι και προσπαθω εδω και καιρο να κανω ενα δευτερο.

ματαια ομως. μετα απο μια εξωσωματικη αποτυχημενη και μια βαρια ιωση με πολλες μερες εμπυρετης καταστασης (κακο αυτο για την νοσο) χρειαστηκε να νοσηλευτω με κορτιζονη.

τωρα ειμαι καλυτερα απο τον αλλο μηνα θα ξανααρχισω θεραπεια και το δευτερο δυστυχως θα περιμενει.

 

 

ευχομαι καλη δυναμη σε ολες/ους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

loukomamy και pantana πολυ χαιρομαι που μπηκατε στο φορουμ και ευχομαι ναμαστε ολες καλα στην υγεια μας για να καταφερουμε οσα επιθυμουμε!!

loukomamy εισαι τυχερη που παιρνεις το σαλοσπιρ και σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις...εγω προσωρησα στο σιντρομ σαν αντιπηκτικη αγωγη γιατι το σαλοπσιρ δε μου επαρκουσε...βεβαια και γω εχω συμπτωματα λυκου, αλλα ποτε δεν εχει επιβεβαιωθει..μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες εχω τρομερες αρθραλγιες και δυσκολευομαι να περπατησω....οποτε θα ιαναεξεταστω για λυκο... αν μπορεις θαθελα να μου πεις τα ονοματα των γιατρων που σε παρακολουθουν...(αιματολογο και ρευματολογο και γυναικολογο), εγω πηγαινω στο ιπποκρατειο για τους δυο πρωτους και στο χασιακο για γυναικολογο..

pantana με συγκινει η ιστορια σου και η προσπαθεια σου για παιδακι...εισαι τυχερη που εχεις ηδη ενα!! για 7 χρονια πριν διαγνωστει το προβλημα μου ημουν εξεταζομενη για ΣΚΠ και εχω κανει ολες τις εξετασεις γιατι ειχα νευρολογικα συμπτωματα...και τωρα εχω καποια αλλα πιο ηπια....πια...

εισαι τυχερη που εισαι σταθερη εδω και 10 χρονια....νασαι χαλαρη και ηρεμη , χωρις αγχος και ολα θα γινουν , συγχαρητηρια που προσπαθεις...

κοριτσια καλα να περασετε της παναγιας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας, κορίτσια! Γερές, δυνατές? :)

Εγώ είμαι πολύ καλά! Με αγχώνει καμιά φορά η οριακά υψηλή πίεση (13 & 9 περίπου), αλλά έχω αρχίσει γιόγκα και γυμναστική και δίαιτα με ελάχιστο αλάτι, οπότε ευελπιστώ! :-) Εσείς τί κάνετε? Φιλάκια!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...είμαι καινούρια στην παρεούλα. Εχω ΣΕΛ εδώ και 9 χρόνια. Πέρασα μια φορά μια μεγάλη έξαρση με περικαρδίτιδα, λεύκωμα στα ούρα και πνευμονική ίνωση πριν 4 χρόνια. Έκανα ενδοφλέβιες θεραπείες, για την καταστολή και ύφεση της νόσου για να μείνω έγκυος. Εμεινα έγκυος, είμαι στην 7η εβδομάδα της κύησης. Ελπίζω όλα να πάνε καλά..είμαι λίγο αγχωμένη. Άρχισα αμέσως και κάνω καθημερινά ενέσεις ηπαρίνης, επειδή έχω αντιφωφολιπιδικά αντισώματα για να αποφύγουμε τυχόν αποβολή. Παίρνω εντωμεταξύ salospire των 100, plaquenil, κορτιζόνη (prezolon), 5mg την ημέρα και αζαθειοπρίνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι η αζαθειοπρίνη. :rolleyes: Ναι μεν, στις αντενδείξεις λέει ότι πρέπει να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη, αλλά έχουν δείξει έρευνες ότι την έπαιρναν γυναίκες που έμειναν έγκυες και γέννησαν φυσιολογικά παιδιά. Επειδή έχω το ιστορικό με το πνευμόνι, δεν μπορούν να μου την κόψουν προς το παρόν μην παρουσιαστεί έξαρση κατά τη διάρκεια την εγκυμοσύνης και κινδυνέψω... Τώρα θα άλλαξω γυναικολόγο και θα τα συζητήσω όλα αυτά..:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ Κ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ;

ΚΑΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;

ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ, ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟ Κ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ Κ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ, ΠΑΕΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ, ΑΦΟΥ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ Κ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...

ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ;

ΚΑΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ;

ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ...

 

στη δευτερη αποβολη η τριτη αποβολη, δε θυμαμαι, βιαζομαι τωρα χιλια συγγνωμη, επαθα ακριβως το ιδιο!!δεν ειχα προλαβει τη θεραπεια...σκεψου θετικα, μπορεις να μεινεις εγκυος και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!!!το σημαντικοτερο θα ελεγα!!!!!!!!!!!!την επομενη φορα θα ειστε ετοιμοι απο ολες τις αποψεις, ετσι ωστε να μεγαλωσει στην κοιλιτσα σου ενα υπεροχο υγιες μωρακι!!!θα πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ "ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ" ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Κ ΤΟ ΑΠΟΒΑΛΕΙ.

 

με ποια εξεταση το καταλαβατε οτι επιτιθεται στοε μβρυο?

εχω μια υποψια οτι η παθηση μου (ή εστω τα φαρμακα που επαιρνα για την παθηση μου) με κανουν και αποβαλλω το εμβρυο. δεν εξηγηται αλλιως. μεχρι τωρα κανενας γιατρος δεν το εχει παρει σοβαρα αυτο που λεω, ολοι μου λενε οτι ειναι απο αγχος. και δεν μπορω να κανω τιποτα γιαυτο. εγω ομως εχω πολλες φορες την εντυπωση οτι εχω μεινει εγκυος και το αποβαλλει ο οργανισμος μου πριν καταφερω να το αποδειξω. με εχει τρελλανει αυτη η υποψια μου. γιαυτο σε ρωταω τι εξεταση εκανες και τοειδες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά με υγεια σ΄όλες τις οικογένειες.Έκανα το τεστ αντιπηκτικότητας λύκου και το βρήκαν οριακό.Μου πρότειναν επανέλεγχο μετά από ένα μήνα.Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας,

 

Πρωτη φορα γραφω...Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες θελουν να αποκτησουν ενα μωρακι!!!

 

Η ερωτηση μου ειναι αν καποια απο εσας εχει καποιο αυτοανοσο και ειναι εγκυος ή γέννησε..προβλήματα,εμπειρίες....Θα με βοηθουσε παραπολυ καθε απαντηση σας...Περυσι διαγνωστηκα με απομυελωνιτικη νοσο (η παρακέντηση βγηκε αρνητικη και οι γιατροι μου ειπαν οτι ειναι σε ελαφρια μορφη και δεν εχω κανενα προβλημα να μεινω εγκυος αλλα δεν εχουμε καταφερει ακομα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μελιτα μου δεν ξερω αμ επισκεπτεσαι ακομα αυτο το θεμα:confused::confused::confused:

Αν ναι, στειλε μυνημα να σου πω λιγα πραγματακια...........

Περιμενω:P:p:p:p:p:p

 

 

Καλημέρα,

 

Επιτελους καποιος απαντησε!!!!:D...Εδω ειμαι αν θελεις να απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επιτελους καποιος απαντησε!!!!:D...Εδω ειμαι αν θελεις να απαντησεις

Μελιτα μου καλησπερα.:):):)

Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο παιδικη ηλικια.

Οταν εμεινα εκγυος στο γιο μου ημουν 27 και προσπαθουσαμε 5 χρονια. Γυναικολογικα δεν υπηρχε κανενα προβλημα οποτε μου ειπαν οτι στα αυτοανοσα ο οργανισμος της γυναικας εχει την ταση να αποβαλει τυχον συληψη για να προστατευτει απο ενδεχομενη εγκυμοσυνη που τη θεωρει *απειλη* αφου επιβαρυνεται το σωμα της γυναικασ.

Οποτε χωρις καμια βοηθεια μενω εγκυος εντελως ξαφνικα και σταματαω τα φαρμακα με το που εκανα το τεστ.

Το 1ο τριμηνο ολα καλα.

Μπαινοντας ομως στο 2ο αρχιζουν οι πονοι στα γονατα μετα στους καρπους και τελος δεν υπηρχε αρθρωδη πανω μου που να μην πονα!!!!!!!!!!!!!

Οι γιατροι(γυναικολογος και ρευματολογος) μου ελεγαν οτι ανηκω στο 10% που χειροτερευουν στην εγκυμοσυνη καθως σχεδον το 90% βελτιωνεται!!!!!!

Εγω φαρμακα δεν ηπια ουτε ενα παυσιπονο, παρολο που μου ελεγαν οτι δε πειραζει απο τον 4ο εως τον 8ο μηνα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??????????

Ημουν ενα σωματικο ρακος 47 κιλα οταν γεννησα ενα υγιεστατο πανεμορφο 3.450 κιλα αγορακι!!!!!!!!!

Απο τοτε οτν εγινε 3 ετων ξεκινησα να προσπαθω για το 2ο θαυμα!!!!!

Μετα απο πολυ κοπο επεισα τον αντρα μου να με αφησει να ξαναυποφερω, να ξανα ουρλιαζω απο τους αφορητους πονους στα κοκαλα και να δεχτει να προσπαθησουμε για 2ο παιδακι..

Και ξερεις γιατι?????????????????????

 

Γιατι ΑΞΙΖΕ το καθε λεπτο.

 

Πνουσα για 5 μηνες.Θα ειμαι ευτυχισμενη μια γωη!

 

Ελπιζω να μη σε κουρασα:lol::lol::lol::lol::lol:

Αν θες να με ρωτησεις κατι ακομα πολυ ευχαριστως!!!!!!!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επιτελους καποιος απαντησε!!!!:D...Εδω ειμαι αν θελεις να απαντησεις

Μελιτα μου καλησπερα.:):):)

Εγω πασχω απο Ρευματοειδη αρθριτιδα απο παιδικη ηλικια.

Οταν εμεινα εκγυος στο γιο μου ημουν 27 και προσπαθουσαμε 5 χρονια. Γυναικολογικα δεν υπηρχε κανενα προβλημα οποτε μου ειπαν οτι στα αυτοανοσα ο οργανισμος της γυναικας εχει την ταση να αποβαλει τυχον συληψη για να προστατευτει απο ενδεχομενη εγκυμοσυνη που τη θεωρει *απειλη* αφου επιβαρυνεται το σωμα της γυναικασ.

Οποτε χωρις καμια βοηθεια μενω εγκυος εντελως ξαφνικα και σταματαω τα φαρμακα με το που εκανα το τεστ.

Το 1ο τριμηνο ολα καλα.

Μπαινοντας ομως στο 2ο αρχιζουν οι πονοι στα γονατα μετα στους καρπους και τελος δεν υπηρχε αρθρωδη πανω μου που να μην πονα!!!!!!!!!!!!!

Οι γιατροι(γυναικολογος και ρευματολογος) μου ελεγαν οτι ανηκω στο 10% που χειροτερευουν στην εγκυμοσυνη καθως σχεδον το 90% βελτιωνεται!!!!!!

Εγω φαρμακα δεν ηπια ουτε ενα παυσιπονο, παρολο που μου ελεγαν οτι δε πειραζει απο τον 4ο εως τον 8ο μηνα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ??????????

Ημουν ενα σωματικο ρακος 47 κιλα οταν γεννησα ενα υγιεστατο πανεμορφο 3.450 κιλα αγορακι!!!!!!!!!

Απο τοτε οτν εγινε 3 ετων ξεκινησα να προσπαθω για το 2ο θαυμα!!!!!

Μετα απο πολυ κοπο επεισα τον αντρα μου να με αφησει να ξαναυποφερω, να ξανα ουρλιαζω απο τους αφορητους πονους στα κοκαλα και να δεχτει να προσπαθησουμε για 2ο παιδακι..

Και ξερεις γιατι?????????????????????

 

Γιατι ΑΞΙΖΕ το καθε λεπτο.

 

Πονουσα για 5 μηνες.Θα ειμαι ευτυχισμενη μια ζωη!

 

Ελπιζω να μη σε κουρασα:lol::lol::lol::lol::lol:

Αν θες να με ρωτησεις κατι ακομα πολυ ευχαριστως!!!!!!!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Βιλλυ,

 

Ευχαριστώ πολυ που μοιρασες την εμπειρια σου...Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....

Εγώ το καλοκαιρι διαγνωστηκα με οπτικη νευριτιδα (ειμαι 35), οπως καταλαβαινεις ρακος..Δεν ηξερα καν για τα αυτοανοσα...εκανα παρακεντηση και ευτυχως μου βγηκε αρνητικη...Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα επανηλυπτικη μαγνητικη και 1 εστια εχει μειωθει κατα 50%τι να σου πω εχω ραντεβου με τον νευρολογο μου την Πεμπτη να δω τι θα μου πει...Το προβλημα μου Βιλλυ ειναι οτι απο το καλοκαιρι προσπαθουμε να κανουμε παιδι και τζιφος!!Λες να φταιει αυτο??:-(Δεν ξερω τι να πω..Ασε που τους 2 τελευταιους μηνες εχουμε αποχη γιατι ο αντρας μου εβγαλε κατι σπυρακια στα ποδια του κ του ειπαν stop sto sex!καταλαβαινεις στεναχωρια...και θελω τοσο να κανουμε ενα παιδι...:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βιλλυ,

 

Ευχαριστώ πολυ που μοιρασες την εμπειρια σου...Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου....

Εγώ το καλοκαιρι διαγνωστηκα με οπτικη νευριτιδα (ειμαι 35), οπως καταλαβαινεις ρακος..Δεν ηξερα καν για τα αυτοανοσα...εκανα παρακεντηση και ευτυχως μου βγηκε αρνητικη...Την προηγουμενη εβδομαδα εκανα επανηλυπτικη μαγνητικη και 1 εστια εχει μειωθει κατα 50%τι να σου πω εχω ραντεβου με τον νευρολογο μου την Πεμπτη να δω τι θα μου πει...Το προβλημα μου Βιλλυ ειναι οτι απο το καλοκαιρι προσπαθουμε να κανουμε παιδι και τζιφος!!Λες να φταιει αυτο??:-(Δεν ξερω τι να πω..Ασε που τους 2 τελευταιους μηνες εχουμε αποχη γιατι ο αντρας μου εβγαλε κατι σπυρακια στα ποδια του κ του ειπαν stop sto sex!καταλαβαινεις στεναχωρια...και θελω τοσο να κανουμε ενα παιδι...:-(

 

Φαρμακα παιρνεις?

Εμενα μου ειπε ο γυναικολογος οτι το αντιφλεγμω

ονωδες που παιρνω υπαρχει περιπτωση να αναστελεται η ωορρηξια μου.

Ή αυτο η το αυτοανοσο απο μονο του δε μα αφηνει να συλαβω.

 

Εγω 1 παιδακι εχω οπως σου ειπα και τωρα εναι στα 12.

απο οταν ηταν 3 ετων δηλαδη 8 χρονια προσπαθουμε για το 2ο που δε λεει να ερθει:evil::evil::evil:

 

Σημερα ειμαι 39 και καταλαβαινεις πως στενευουν τα περιθωρια για μενα..

Ευχομαι και πιστευω οτι θα τα καταφερεις στο τελος κοπελα μου:-P:razz::-P

 

ΜΗ χαθεις. Να μαθαινω νεα σου!!!!!!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση μου δεν τοσο σοβαρη και δεν παιρνω φαρμακα απλα μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την γεννα θα κανουμε μια προλυπτικη αγωγη (κραταει 2 χρονια ) για να μειωθουν τα περιστατικά...αλλα μεχρι να γεννησω θα εχω γερασει!!!τελοσπαντων θα δουμε..:(:(:(

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο γεννησες κανονικα ή καισαρικη ? γιατι μου ειπαν οτι μονο με καισαρικη γιατι η πιεση και το αγχος αυξανει τις πιθανοτητες (δεν πρεπει να αγχωνομαι και να στρεσαρομαι γιατι δεν βοηθαει γενικα την κατασταση μου ) ουτε επισης θα θηλασω...:mad::sad:

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση μου δεν τοσο σοβαρη και δεν παιρνω φαρμακα απλα μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την γεννα θα κανουμε μια προλυπτικη αγωγη (κραταει 2 χρονια ) για να μειωθουν τα περιστατικά...αλλα μεχρι να γεννησω θα εχω γερασει!!!τελοσπαντων θα δουμε..:(:(:(

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο γεννησες κανονικα ή καισαρικη ? γιατι μου ειπαν οτι μονο με καισαρικη γιατι η πιεση και το αγχος αυξανει τις πιθανοτητες (δεν πρεπει να αγχωνομαι και να στρεσαρομαι γιατι δεν βοηθαει γενικα την κατασταση μου ) ουτε επισης θα θηλασω...:mad::sad:

 

Γεννησα με καισαρικη γιατι δεν ηθελε να το διακινδυνευσει ο γιατρος και φυσικα δε θηλασα γιατι την ιδια μερα που Γενησα με πλακωσαν στα φαρμακα και κοντεψαν να με σκοτωσουν γιατρος και συζυγος οταν τολμησα να πω να περιμενουμε τουλαχιστον 40 μερες να θηλασω λιγακι!

 

Παντως αν τωρα δε περνεις καποια φαρμακα τοτε μην ανησυχεις..

Κανεις ωορρηξια? το εχεις ψαξει περα απο το αυτοανοσο εννοω......Κ.

 

Οσο και να σε δυσκολευει το αυτοανοσο σιγουρα θα σου κατσει το τυχερο σπορακι!!!!

 

Οταν λοιπον γινει καλα ο συζυγος βουρρρρρρρρρρ στο ψητο...

 

Και ειμαι σιγουρη οτι θα εχω ευχαριστα νεα απο σενα:-P:razz::-P:razz::-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βιλλυ,

 

Εγω εχω σταθερο κυκλο 28ημερες αλλα ειναι και φορες που μου ερχονται κανενα δυο μερες νωριτερα...Οποτε ξερω πανω κατω ποτε εχω ωορρηξια..Αλλα στις περιπτωσεις που μου ερχονται νωριτερα τι γινεται?Εχω παρει και το τεστ και βουρρρρ εκεινες τις γονιμες μερες αλλα μεχρι τωρα τιποτα!!:-(:sad::-(

Αδιαθετω τωρα στις 9...Ελεγα να κανουμε καμια εξεταση με τον αντρα μου..Σημερα θα παω σε μια καινουργια γυναικολο που μου εχει συστησει η φιλη μου που ειναι γιατρος και εχει αντιμετωπισει εγκυμονουσες με αυτοανοσα να δω τι θα μου πει..ευχαριστω πολυ για γλυκα σου λογια,ελπιζω να εισαι σαβ/μενη και βγουν οι ευχες σου...Σου ευχομαι και εγω να μεινεις ξανα εγκυος και αυτη την φορα κοριτσακι:eek::-o:lol:

Τι να πω....παντως καθομαι και σκεφτομαι τι αδικια υπαρχει να θελεις κανεις παιδι τοσο πολυ και να μην σου καθεται ενω ειναι αλλες που μενουν και τα δινουν...Δεν ειναι αδικια??:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

βιλλυ μου να σου κανω μια ερωτηση? Οι γιατροι σου σου συνεστησαν να κοψεις την θεραπεια που ακολουθουσες για την αρθρτιτιδα? Και γιατι το εκανα αυτο?

Εγω πασχω απο σελ αλλα μου παρουσιαζεται σαν μοναδικο συπτωμα του οι πονοι στις αρθρωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Βιλλυ,

 

Εγω εχω σταθερο κυκλο 28ημερες αλλα ειναι και φορες που μου ερχονται κανενα δυο μερες νωριτερα...Οποτε ξερω πανω κατω ποτε εχω ωορρηξια..Αλλα στις περιπτωσεις που μου ερχονται νωριτερα τι γινεται?Εχω παρει και το τεστ και βουρρρρ εκεινες τις γονιμες μερες αλλα μεχρι τωρα τιποτα!!:-(:sad::-(

Αδιαθετω τωρα στις 9...Ελεγα να κανουμε καμια εξεταση με τον αντρα μου..Σημερα θα παω σε μια καινουργια γυναικολο που μου εχει συστησει η φιλη μου που ειναι γιατρος και εχει αντιμετωπισει εγκυμονουσες με αυτοανοσα να δω τι θα μου πει..ευχαριστω πολυ για γλυκα σου λογια,ελπιζω να εισαι σαβ/μενη και βγουν οι ευχες σου...Σου ευχομαι και εγω να μεινεις ξανα εγκυος και αυτη την φορα κοριτσακι:eek::-o:lol:

Τι να πω....παντως καθομαι και σκεφτομαι τι αδικια υπαρχει να θελεις κανεις παιδι τοσο πολυ και να μην σου καθεται ενω ειναι αλλες που μενουν και τα δινουν...Δεν ειναι αδικια??:evil::evil:

 

Καλημερα Μελιτα..

 

Σιγουρα ειναι αδικια και οταν ακους για παιδια στα σκουπιδια απο τις ειδησεις σου ερχεται να μπεις στην τηλεοραση απο τα νευρα σου:evil::evil:!!!!!!!!!!

Εγω εχω και προβλημα ωορρηξιας περαν του αυτοανοσου λογω φαρμακων και γι αυτο αργησε το πρωτο 5 χρονια και το δευτερο 8 χρονια ως τωρα:-(:sad:

 

Εσυ ομως αν κανεις ωορρηξια και ο συζυγος ειναι ενταξει τοτε θα τα καταφερεις,,,,,,,ισως αργησεις λιγο,,,,αλλα θα τα καταφερεις...:-P:-P

 

Οπως το εχω καταλαβει εγω στα αυτοανοσα αντιδρα στο γονιμοποιημενο ωαριο ο ιδιος ο οργανισμος και του επιτιθεται αμεσως..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει καποτε οτι σιγουρα εχω μεινει εγκυος αρκετες φορες αλλα ο οργανισμος μου σταματαει τη γονιμοποιηση τοσο νωρις που ουτε προλαβαινω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος..:mad::-x

 

Αρα μου λεει, δεν ειναι αδυνατον να γινει..Απλα θα αργησω περισσοτερο...........Το προβλημα στην ουσια λοιπον ειναι η ωορρηξια μου περισσοτερο παρα το αυτοανοσο,,,,,,,,,,

 

Εσυ λοιπον, κατα τη γνωμη μου παντα, δε θα πρεπει να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

 

ΕΛΠΙΖΩ να μην αδιαθετησεις στης 9 --ξου, ξου--- αλλα αν ο μη γενετω συμβει πηγαινε σε αυτη τη γιατρο που λες και πες μου και εμενα τι σου

ειπε:eek::-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

 

Ισως ετσι ηρεμησεις λιγο και ξε-αγχωθεις γιατι παιζει και αυτο το ρολο του.....

 

Φιλακια προς το παρον

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

βιλλυ μου να σου κανω μια ερωτηση? Οι γιατροι σου σου συνεστησαν να κοψεις την θεραπεια που ακολουθουσες για την αρθρτιτιδα? Και γιατι το εκανα αυτο?

Εγω πασχω απο σελ αλλα μου παρουσιαζεται σαν μοναδικο συπτωμα του οι πονοι στις αρθρωσεις....

 

Elerina έχω και εγω αυτοάνοσο (αντιφωσφολιπιδικό) με κύριο σύμπτωμα τους αφόρητους πόνους στις αρθώσεις. Επαιρνα plakenil για 3 1/2 χρόνια και φυσικά δεν έπρεπε να μείνω έγκυος όσο έπαιρνα την αγωγή αυτή. Οταν σταμάτησα την αγωγή, απο φόβο μήπως "ξανακυλήσω", ξεκίνησα ομοιοπαθητική την οποία συνέχισα και στην εγκυμοσύνη μου. Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Φυσικά όλα αυτά τα έκανα μετά απο αρκετό ψάξιμο και αφου συμφώνησε και ο γιατρός που με παρακολουθεί αρκετά χρόνια τώρα.

Link to comment
Share on other sites

βιλλυ μου να σου κανω μια ερωτηση? Οι γιατροι σου σου συνεστησαν να κοψεις την θεραπεια που ακολουθουσες για την αρθρτιτιδα? Και γιατι το εκανα αυτο?

Εγω πασχω απο σελ αλλα μου παρουσιαζεται σαν μοναδικο συπτωμα του οι πονοι στις αρθρωσεις....

 

Ελερινα καλημερα:lol:

 

πριν μεινω εγκυος οχι, δε χρειαζοταν να κοψω ουτε το voltaren(παυσιπονο) ουτε το medrol(κορτιζονη) ουτε το αραβα(ανοσοκατασταλτικο)που επαιρνα τοτε..

 

Οταν ομως εμεινα επιτελους εγκυος τα σταματησα κατοπιν εντολης του γιατρου, εκτος της κορτιζονης η οποια επιτρεπεται κατα την εγκυμοσυνη..

 

Οταν αρχισα στον 3ο μηνα να ποναω μου ειπαν να πινω ντεπον αλλα τι να μου εκανε αυτο? ΟΙ πονοι στα κοκαλα δεν φευγουν με ντεπον....

 

Αργοτερα κατα τον 5ο που η κατασταση εγινε ανυποφορη μου επετρεπαν να πιω voltaren αλλα φοβομουν παρα πολυ.......

 

Τους πονους τους αντεχα..Την ιδεα να κανω κακο στο μωρο μου οχι...

 

Αυτο βεβαια ηταν δικη μου αποφαση και αν τωρα ξανα μεινω εγκυος δε ξερω αν θα το εκανα παλι γιατι μια φιλη μου οταν ηταν εγκυος επινε 2 voltaren την ημερα για γυναικολογικους λογους και γεννησε ενα υγιεστατο μωρο.Τα σταματησε μονο στον ενατο μηνα.

 

 

Οποτε πιστευω οτι ξεροντας και μονο οτι μπορεις να τα παρεις ανακουφιζεσαι.

 

Εσυ εισαι εγκυος ηδη ή στην προσπαθεια??????

Πονας πολυ στις αρθρωσεις?/

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι σε θεραπεια τα τελευταια 6 χρονια... παιρνω κορτιζονη plaquenil σαλοσπιρ και μεθοτρεξατη την οποια βεβαια εκοψα πριν εναμιση χρονο...

Ο ρευματολογος μου ειπε οτι σε περιπτωση εγκυμοσυνης θα παιρνω και το plaquenil γιατι φοβουνται για σπειραματονεφριτιδα και οτι αυτο το φαρμακο δεν δημιουργει προβλημα στο εμβρυο... Τι να πω .. Αλλοι λενε οτι πρεπει να μην το παιρνουμε ...

Δεν εχω παιδακι ακομα αλλα δεν προσπαθουμε κιολας εντατικα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...