Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτευξη εγκυμοσυνης μετα απο υπερηχο για γονιμες μερες


Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσο καιρό προσπαθείτε, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι κάθε μήνας που περνάει, αν έχεις κάνει έστω και μια προσπάθεια εκεί γύρω στις γόνιμες μέρες, θα απογοητεύεσαι όλο και περισσότερο... Γνώμη μου λοιπόν είναι να αποφασίσετε, είτε ότι προσπαθείτε συστηματικά και με υπομονή θα συμβεί το πολύ σε ένα εξάμηνο είτε ότι το αφήνετε εντελώς για κάποια άλλη στιγμή. Αυτό το "Προσπαθούμε, αλλά όχι συστηματικά. Θέλουμε να έρθει τυχαία." νομίζω ότι δεν πιάνει, γιατί και το άγχος το έχεις και τις τύψεις ότι περνάει ο καιρός χωρίς να κάνεις ουσιαστικές προσπάθειες.

Τέλος πάντων, σήμερα πας γιατρό, ε; Εγώ θα πάω αύριο και ξεκινάμε πάλι Σ/Κ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Πηγα λοιπον στο γιατρο και μου ειπε οτι παιζει ρολο και ποτε κατεβαινει το αιμα ουσιαστικα! Δηλαδη εγω αδιαθετησα μεν σαββατο αλλα ολη μερα δεν ειχα τιποτα! Την κυριακη ξεκινησε το πανηγυρι! Αρα σημερα ουσιαστικα δεν ημουν 12η αλλα 11η προς 12η!

Για την ενεση μου ειπε αν θελω μπορω να την κανω δεν ειναι κατι κακο! Πολλα φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια πριν 2 βδομαδες ημουν στο γιατρο για υπερηχο 13η μερα και το ωαριο 2εκ, σχεδον ετοιμο να πεσει! Μου ειπε οτι το πολυ σε 48 ωρες θα εχει πεσει. Ενιωσα και πονο, ειχα και θετικο τεστ ωορρηξιας! Κι απο τραχηλικη βλεννη...χαμος!! Αλλα τιποτα παλι δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέψου ότι κάθε μήνα έχουμε 20-25% πιθανότητα επιτυχίας! Απλά με τον υπέρηχο μπορούμε να πιάσουμε αυτό το ποσοστό πετυχαίνοντας την κατάλληλη μέρα, αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το 25% πολυ λιγο το ατιμο!!! Μετα απο 4 μηνες κανενα να μη βρει το δρομο του; Το λεω γιατι δεν πεφτω εξω στην ωορρηξια, παντα ποναω και κανω και τεστακια που θετικοποιουνται! Αρα γινεται ωορρηξια δε γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτο το 25% πολυ λιγο το ατιμο!!! Μετα απο 4 μηνες κανενα να μη βρει το δρομο του; Το λεω γιατι δεν πεφτω εξω στην ωορρηξια, παντα ποναω και κανω και τεστακια που θετικοποιουνται! Αρα γινεται ωορρηξια δε γινεται;

 

Λίγο είναι αλλά τι να κάνουμε... Κι εγώ τα καταλάβαινα όλα, προσπαθούσαμε τις σωστές μέρες και μας έκατσε μετά από 9 μήνες!!!

Κάντε τις εξετασούλες σας να είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά και αν υπάρχει θα μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε. Μην απογοητεύεσαι ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

9 μηνες ε; Ξερεις μωρε εχω επηρεαστει γιατι οσες κοπελες ξερω στο περιβαλλον μου προσπαθησαν ελαχιστα και τους ηρθε πολυ γρηγορα...πιστευα οτι ετσι θα γινει και σεμενα.

Link to comment
Share on other sites

9 μηνες ε; Ξερεις μωρε εχω επηρεαστει γιατι οσες κοπελες ξερω στο περιβαλλον μου προσπαθησαν ελαχιστα και τους ηρθε πολυ γρηγορα...πιστευα οτι ετσι θα γινει και σεμενα.

 

Μακάρι να ζούσαμε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο και οι εγκυμοσύνες να έρχονταν όταν τις θέλαμε... Για άλλες κοπέλες είναι πιο εύκολο, για άλλες πιο δύσκολο και για άλλες και δύσκολο και επώδυνο... Να σκέφτεσαι πως ότι γίνεται γίνεται για καλό και θα έρθει το μπεμπάκι σου όταν πρέπει! Παράλληλα εσύ προσπαθείς αλλά κάνεις και τους απαραίτητους ελέγχους, γιατί μερικές φορές μπορείς να βρεις τι φταίει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου αρεσει που μιλαμε σε δυο τοπικ:lol: Σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση, σε κατι τετοιες φασεις ακομα και οι δικοι σου ανθρωποι δειχνουν να μην καταλαβαινουν τιποτα απο τις ανησυχιες μας...Παντως ειπες οτι επιασες στον 9ο μηνα, τωρα ξαναπροσπαθεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα και απο μενα,ειμαι στην ιδια φαση με ολες εσας που προσπαθητε για εγκυμοσυνη μετα απο υπερυχογραφικο ελεγχο.το κανω για πρωτη φορα μετα απο παροτρυνση μιας φιλης μου γιατι προσπαθουμε μετον αντρα μου εδω και 2 χρονια,τις γονιμες μερες λογικα....οπως τις αντιλαμβανομαι εγω βεβαια,αλλα και τα δυο χρονια τζιφος,δεν εχουμε καταφερει τιποτα.πηγα για υπερυχο την 12η μερα και ειδε πως ειχα ωοθηλακιο 22εκ η χιλ..δεν ξερω..και πως ειχε ηδη ξεκινησει εκεινη τη στιγμη να σπαει το ωοθηλακιο,και πως επρεπε να ερθω σε επαφη την ιδια μερα και την αμεσως επομενη.ετσι και εγινε....τα αποτελεσματα θα τα δω σε 10μερες περιπου.ας ελπισω να ειναι θετικα,το ιδιο ευχομαι σε ολες σας.:lol:απλα 2 μερες τωρα εχω υγρα σαν της ωορηξιας και πονακια και πριξιμο στην κοιλια...τι να πω....:!::!:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και απο μενα,ειμαι στην ιδια φαση με ολες εσας που προσπαθητε για εγκυμοσυνη μετα απο υπερυχογραφικο ελεγχο.το κανω για πρωτη φορα μετα απο παροτρυνση μιας φιλης μου γιατι προσπαθουμε μετον αντρα μου εδω και 2 χρονια,τις γονιμες μερες λογικα....οπως τις αντιλαμβανομαι εγω βεβαια,αλλα και τα δυο χρονια τζιφος,δεν εχουμε καταφερει τιποτα.πηγα για υπερυχο την 12η μερα και ειδε πως ειχα ωοθηλακιο 22εκ η χιλ..δεν ξερω..και πως ειχε ηδη ξεκινησει εκεινη τη στιγμη να σπαει το ωοθηλακιο,και πως επρεπε να ερθω σε επαφη την ιδια μερα και την αμεσως επομενη.ετσι και εγινε....τα αποτελεσματα θα τα δω σε 10μερες περιπου.ας ελπισω να ειναι θετικα,το ιδιο ευχομαι σε ολες σας.:lol:απλα 2 μερες τωρα εχω υγρα σαν της ωορηξιας και πονακια και πριξιμο στην κοιλια...τι να πω....:!::!:

 

Καλή επιτυχία Ιωάννα! Εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα να μας πεις! Και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς με σένα είμαι...για να δούμε! ;)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Ιωάννα! Εύχομαι να έχεις σύντομα ευχάριστα νέα να μας πεις! Και εγώ στην ίδια φάση ακριβώς με σένα είμαι...για να δούμε! ;)

 

TRISTEZA καλησπέρα τι γίνεται??κανένα νέο? κάποιο σύμπτωμα??κάτι??

εγώ τίτοτα το ιδιαίτερο ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω 22-23 του μήνα.απο συμπτώματα λίγα λευκά υγρά,και τίποτα άλλο.η θερμοκρασία μου είναι 36.8,αλλά πάντα έτσι είναι λίγο πρίν μου έρθουν.Εσύ???:?::?:

Link to comment
Share on other sites

TRISTEZA καλησπέρα τι γίνεται??κανένα νέο? κάποιο σύμπτωμα??κάτι??

εγώ τίτοτα το ιδιαίτερο ακόμα περιμένω να αδιαθετήσω 22-23 του μήνα.απο συμπτώματα λίγα λευκά υγρά,και τίποτα άλλο.η θερμοκρασία μου είναι 36.8,αλλά πάντα έτσι είναι λίγο πρίν μου έρθουν.Εσύ???:?::?:

 

Ιωάννα μου καλησπέρα! Κανένα νέο και από μένα, είναι νωρίς άλλωστε! Ακόμα είμαι στην 18η μέρα, περιμένω σε καμιά 10αριά+ μέρες να δω! Από συμπτώματα τίποτα αυτό το μήνα, μια μέρα μόνο πολύ λίγα λευκά υγρά κι εγώ. Τι να σου πω, δεν ξέρω αν έχω κάνει ακόμα ωορρηξία, το παλεύουμε ακόμα κάθε δεύτερη μέρα για να είμαστε σίγουροι, χαχα!

Λίγες μερούλες έμειναν, μακάρι να πάνε όλα καλά!!! :D

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα μου καλησπέρα! Κανένα νέο και από μένα, είναι νωρίς άλλωστε! Ακόμα είμαι στην 18η μέρα, περιμένω σε καμιά 10αριά+ μέρες να δω! Από συμπτώματα τίποτα αυτό το μήνα, μια μέρα μόνο πολύ λίγα λευκά υγρά κι εγώ. Τι να σου πω, δεν ξέρω αν έχω κάνει ακόμα ωορρηξία, το παλεύουμε ακόμα κάθε δεύτερη μέρα για να είμαστε σίγουροι, χαχα!

Λίγες μερούλες έμειναν, μακάρι να πάνε όλα καλά!!! :D

 

Καλημέρα tristeza,καλή επιτυχία σου εύχομαι.Εγώ σήμερα τίποτα δεν αισθάνομαι,θερμοκρ.36.6 άρα μάλλον θα μου έρθουν απο ότι φαντάζομαι.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα tristeza,καλή επιτυχία σου εύχομαι.Εγώ σήμερα τίποτα δεν αισθάνομαι,θερμοκρ.36.6 άρα μάλλον θα μου έρθουν απο ότι φαντάζομαι.:confused:

Καλημέρα Ιωάννα μου και σε ευχαριστώ!

Αυτό με τη θερμοκρασία πως το μετράς ακριβώς; Δηλαδή ανεβαίνει η θερμοκρασία αν είσαι έγκυος;

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ιωάννα μου και σε ευχαριστώ!

Αυτό με τη θερμοκρασία πως το μετράς ακριβώς; Δηλαδή ανεβαίνει η θερμοκρασία αν είσαι έγκυος;

 

 

Η θερμοκρασία μετά απο τηνωορηξία ανεβαίνει και παραμένει σταθερή.Αν πέσει μια η δυο μέρες πρίν σημαίνει πως θα έρθει η παλιοπερίοδος.Αν παραμείνει σταθερή δηλ.γύρω στα 37 με 37 και κάτι,τότε μπορεί να οφείλετε και σε εγκυμοσύνη.Πάντως 2-3 μήνες που έχω παρακολουθήσει την θερμοκρασία μου όντως 1 μέρα πριν αδιαθετήσω έχει πέσει η θερμοκρασία μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην γονιμοποιούνται όλα τα αυγουλάκια??:(:(:(

Γιατί μερικές είναι τόσο τυχερές και πιάνουν με την 1η?

 

Δε νομίζω να υπάρχει απάντηση σ'αυτό. Να το αποδώσω στον παράγοντα τύχη ή μήπως στο ότι κάποιες δεν είμαστε έτοιμες κατά βάθος; Ειλικρινά δεν ξέρω:rolleyes:

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρχει απάντηση σ'αυτό. Να το αποδώσω στον παράγοντα τύχη ή μήπως στο ότι κάποιες δεν είμαστε έτοιμες κατά βάθος; Ειλικρινά δεν ξέρω:rolleyes:

Αυτό που λες είναι μεγάλη κουβέντα και το έχω σκεφτεί και εγώ κάποιες φορές...Ειδικά όταν βλέπω γνωστές μου να μεγαλώνουν κάποια "δύσκολα" παιδιά ή όταν βλέπω κάποια άλλα να γκρινιάζουν συνέχεια και να έχουν ένα σωρό απαιτήσεις...τότε είναι που σκέφτομαι "καλά δεν είμαι κι έτσι, μόνη μου με τον αντρούλη μου, ευτυχισμένοι"...Ε καποιά φορά νομίζω γι'αυτό δεν έρχεται...για τις σκέψεις αυτές που κάνω μερικές φορές. Τι να πω, μάλλον ψάχνω για μια εξήγηση από "πάνω" :?

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι μεγάλη κουβέντα και το έχω σκεφτεί και εγώ κάποιες φορές...Ειδικά όταν βλέπω γνωστές μου να μεγαλώνουν κάποια "δύσκολα" παιδιά ή όταν βλέπω κάποια άλλα να γκρινιάζουν συνέχεια και να έχουν ένα σωρό απαιτήσεις...τότε είναι που σκέφτομαι "καλά δεν είμαι κι έτσι, μόνη μου με τον αντρούλη μου, ευτυχισμένοι"...Ε καποιά φορά νομίζω γι'αυτό δεν έρχεται...για τις σκέψεις αυτές που κάνω μερικές φορές. Τι να πω, μάλλον ψάχνω για μια εξήγηση από "πάνω" :?

 

Η σκέψη σου αυτή δεν είναι παράλογη και δεν "τιμωρείσαι" επειδή την κάνεις. Και σε μένα έχει συμβεί.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια,ας μου πει κάποια αν ξέρει......όταν λένε ότι η περίοδος έρχετε πάντα 14 μέρες μετά την ωορηξία,14η μέρα πως υπολογίζεται?π.χ έγω έκανα ωορηξία στις 12/01 επιβεβαιωμένο με υπέρηχο.....σήμερα 21/01 είναι η 14η μέρα???όχι πως δεν ξέρω μαθηματικά..αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα κ επειδή πάντα έχω σταθερό κύκλο,ξέρετε που μου πάει το μυαλό!!!Μακάρι,εκτός αν μου έρθουν σήμερα αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες τώρα. Σήμερα δεν είναι η 10η μέρα ?

 

 

Ειρήνη Μ. συγνώμη έχεις δίκιο,αλλά τα μυαλά μου έχουν ήδη πάρει αέρα.Η ωορηξία μου ήταν στις 7/01 και όχι στις 12/01.sorry.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...