Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνο για μανούλες με μωρά 11 μηνών!!!


katerina@!!

Recommended Posts

Κορίτσια η κόρη μου είναι σχεδόν 11 μηνών και έχει δύο δοντάκια μόλις... Εκτός από αλεσμένα, έχω αρχίσει να της δίνω πατάτα φούρνου λίγο λιωμένη και της αρέσει πολύ... Να αρχίσω να της δίνω ρύζι, τραχανά μακαρόνια ή κριθαράκι και πώς? Να τα βράζω μαζί με το κρέας και τα λαχανικά? Και μετά? Τα λιώνω με το πιρούνι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια η κόρη μου είναι σχεδόν 11 μηνών και έχει δύο δοντάκια μόλις... Εκτός από αλεσμένα, έχω αρχίσει να της δίνω πατάτα φούρνου λίγο λιωμένη και της αρέσει πολύ... Να αρχίσω να της δίνω ρύζι, τραχανά μακαρόνια ή κριθαράκι και πώς? Να τα βράζω μαζί με το κρέας και τα λαχανικά? Και μετά? Τα λιώνω με το πιρούνι?

 

Γεια σου. εμενα η κορη μου ειναι εντεκα μηνων και εχει 7 δοντακια. παρ'ολα αυτά της δινω μονο λιωμενα γιατι φοβαμαι μην πνιγει.απο φρουτα τρωει απ'ολα, από λαχανικα απ'ολα εκτος σκορδο και πιπερια (δεν κανει) . στη φρουτοκρεμα της βαζω 1 μπισκοτο nutricia. τρωει ψαρι, μοσχαρι και κοτοπουλο. οταν έχει μοσχαρι εκτος απο τα λαχανικα μπορεις να ριξεις μεσα και λιγες φακες δηλαδη 1 κοφτο κουταλακι για να φαει 2 φορες. σαν ζυμαρικο προτιμω τον τραχανα ότι να'ναι εκτος απο σταρενιο γιατι εχει χονδρη φλούδα αλλά της βαζω και ρυζι κυριως στην ψαροσουπα και μανεστρουλα ψιλη. ακομη απο τυρακια η παιδιατρος μου εχει πει ή τα τριγωνακια που ειναι πλουσια σε ασβεστιο γιατι η κορη μου δεν πινει και το γαλα ή ανθοτυρο. επισης σαν απογευματινο μπορουν να φανε και ελαφρυ ρυζογαλο με ελαχιστη ζαχαρη αν το γαλα που πινουν ειναι εβαπορε για να μπορεσεις να το φτιαξεις γιατι με τη σκονη δε γινεται. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

O Αγγελος ειναι 11 μηνων μου ειπε να του δινω

α) απο φρουτα ο,τι θελω (φαγαμε πορτοκαλι απο 6,5 μηνων),

β) απο λαχανικα τρωει κολοκυθι, καροτο,πατατα,παντζαρι,σπανακι,ντοματα και αρχισα να του δινω φασολακια και αρακα

γ) απο κρεας μοσχαρι,κοτοπουλο, ψαρονεφρι,γαλοπουλα

δ)απο δημητριακα μακαρονια,ρυζι,κριθαρακι

ε)απο γιαουρτακι τρωγαμε τα γιαουρτακια για πιο μικρα παιδακια και μολις αρχισαμε ολυμπος βιολογικο και γαλα περιπου 600-700

στ)αρχισα να του δινω λιγο ψωμακι πριν κανενα μηνα και τωρα σιγα σιγα και καμια πατατα, μπισκοτακια (αρχισα λιγο)

ζ)και αρχιζουμε το ψαρι,μπακαλιαρο, μια φορα την εβδομαδα

η)δεν του εδωσα καθολου ετοιμες φρουτοκρεμες,ρυζαλευρο και ο,τι υπαρχει σε ετοιμη κρεμα

Αυταααααααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

gia sas koritsia ithela ke ego na kano mia erotisi san kenourios mpampas, i gineka mou ke i pethera mou dinoun sti kori mas pou klini 11minon se 2 evdomades kokkalakia me ligo kreataki kathe fora pou trome den ksero an afto ine kalo ke asfales gia to moro mas mpori kapia apo esas na me voithisi? efxaristo.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πως δεινουν στο μικρο να κραταει το κοκαλο πάνω στο οποίο έχει λίγο κρεατάκι? Νομίζω πως δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, γιατι τα κοκκαλα είτε απο κοτόπουλο είτε απο μπριζόλες, πολλές φορές έχουν σπάσει και έχουν κομματάκια. Ενα μωράκι δεν ειναι σε θέση να διαχειριστει τέτοια κομματάκι οστού.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εμεις εντεκα μηνων ειμαστε !απο φρουτα ειμαστε στα χειμερινα μηλο αχλαδι μπανανα πορτοκαλι ,χωρις να μας εχει βαλει περιορισμους η γιατρος.θα συνεχισουμε με φρουτακια εποχης.το μεσημεριανο ειναι μοσχαρι/κοτοπουλο με ΟΛΑ τα λαχανικα συνδιασμενα οπως αρεσουν στη μαμα...κ αναλογα το τι εχει αγορασει φρεσκο!βαζω τα παντα μεσα στις σουπες του συν οσπρια ,συν ζυμαρικο.το αβγο μας δεν μας αρεσει καθολου μελατο ,ουτε με τυρακι ,ουτε με ψωμακι,οποτε του το κανω στο αντικολλητικο τηγανακι (χωρις λαδι) κ το τρωει σαν ομελετιτσα.τυρι τρωμε,ψωμι επισης μεχρι κ τσουρεκι εφαγε σπιτικο...:lol:,πολυ μικρη ποσοτητα σε ψιχουλακια αφου ειχε ξεροσταλιασει να με κοιταει να το τρωω.επισης μπισκοτακια nutricia απο κανενα,τα γιαουρτακια μονο τα νουνου κ καμια φαριν λακτε,κρεμα με δημητριακα.γενικοτερα τρωμε τα παντα εκτος απο μελι κ ψαρι που θα φαμε μετα το χρονο,χωρις υπερβολες στο αλατι κ τη ζαχαρη.απο ποσοτητες τρωμε σιγουρα πανω απο 300 γρ.αλλα οχι παντα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις πως δεινουν στο μικρο να κραταει το κοκαλο πάνω στο οποίο έχει λίγο κρεατάκι? Νομίζω πως δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, γιατι τα κοκκαλα είτε απο κοτόπουλο είτε απο μπριζόλες, πολλές φορές έχουν σπάσει και έχουν κομματάκια. Ενα μωράκι δεν ειναι σε θέση να διαχειριστει τέτοια κομματάκι οστού.

 

 

oxi tou kotopoulou oxi, alla tou dinoun apo arni kouneli ke apo mprizola xirini ine asfales afto?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ εγω να σου πω αν ειναι ασφαλες. Εσεις πρέπει να το κρίνετε αυτό. Προσωπικά δεν θα έδινα κόκαλο. Ειδικά από μικρό ζώο, με τίποτα. Αν το κόκαλο είναι αρκετά μεγάλο και ενιαίο, χωρίς ίχνος σπασίματος, μπορεί και να έδινα. Το ζήτημα για μένα είναι ο λόγος για τον οποίο το δίνουν το κοκαλάκι. Γιατι τρώει πιο εύκολα το κρεατάκι? Γιατι θεωρούν πως βοηθάει στα δόντια του μικρού? Γιατί να δώσει κανεις κοκαλο σε μωρό?

 

Οσο για το τί έτρωγε η μικρή 11 μηνων... εγω της έδινα τα πάντα εκτως απο μέλι, φράουλες, ξυρους καρπούς. Ολα τα άλλα τα είχε δοκιμάσει, απλά δεν έτρωγε ποσότητες. Εδω και κανα μηνα (12 μηνων) τρωει με όρεξη (οεο!!!!). Τωρα τρωει ότι τρωμε και εμεις απλά χωρις αλάτι και με λιγότερο λάδι.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Και εμένα η κόρη μου είναι 11 μηνών

και τρώει τα πάντα.. Δηλαδή ότι μαγειρεύω για μας τρώει

και η μικρή..!

Δεν μαγειρεύω ξεχωριστά..

Τίποτα δεν τής αγοράζω από έξω πχ

τις κρέμες της τα φτιάχνω μόνη μου..

Μόνο τα γιουρτακια της αγοράζω...

Καλό Μεσημέρι! :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η κόρη μου είναι 11 μηνών

και τρώει τα πάντα.. Δηλαδή ότι μαγειρεύω για μας τρώει

και η μικρή..!

Δεν μαγειρεύω ξεχωριστά..

Τίποτα δεν τής αγοράζω από έξω πχ

τις κρέμες της τα φτιάχνω μόνη μου..

Μόνο τα γιουρτακια της αγοράζω...

Καλό Μεσημέρι! :)

Και από φρούτα όλα τα έχουμε δοκιμάσει πχ:

Ανανάς, φράουλες, πεπόνι.. Όλα τα τρώμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις αρχισαμε να τρωμε από όλα με λιγο προσοχη στο αλατι και στα πολλα μπαχαρικα,,,μονο το πορτοκαλι εκοψα γιατι συγκαίγεται

 

 

 

μαρια μελι εδωσες?ξηρους καρπους?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...