Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγραντήρας. Πού βοηθάει?


Recommended Posts

geia sas! an k ka8usterimena, exw mia erwtisi. k egw eixa problimata me ta alata. oute me ksudi, oute me tipota den efeugan. pira apo to farmakeio kati tampletes tis chicco gia ta alata gia ugrantires. meta apo auto -den kserw an einai sumptwsi i ofeiletai se autes tis tampletes- ksafnika arxise na trexei nero katw apo ton ugrantira (arketo, oxi ligo). den kserw ti sumbainei. exei tuxei se kanenan????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ποια πρέπει να είναι η υγρασία στο δωμάτιο της μικρής βρε κορίτσια;

Προσωπικά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, γιατί κοιμάται και με ανοιχτή την πόρτα τις περισσότερες ώρες και δεν έχω προσέξει και κάποιο πρόβλημα...

 

 

Ο υγραντήρας πρέπει να δουλεύει σε θερμοκρασία 60 με 65 το πολύ και όχι παρακάτω ή παραπάνω.Πρέπει να βρίσκεται στο δωμάτιο του μωρού για να γίνεται σωστή χρήση.;)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

το μωράκι μου (3 μηνών και 8 ημερών) είναι λίγο αδιάθετο.φτερνιζόταν συνέχεια και έβηχε.μάλλον τον κόλλησε η τετράχρονη κόρη μου. του δώσαμε για 4 ημέρες σιρόπι και ο παιδίατρος μου συνέστησε να πάρω υγραντήρα ψυχρών υδρατμών γιατι βοηθάει πολύ.

πήρα ένα που είναι και ιονιστής.

χρησιμοποιεί κανείς απο εσάς? σας βοήθησε? γιατί εγω που είμαι επίσης συναχωμένη μερικά βράδυα νοιωθω περισσότερο συναχωμένη.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επικοινώνησα με την εταιρεία και θα μπου αντικαταστήσουν τον υγραντήρα. Μόνο που επειδή δε βγαίνει πια αυτό το μοντέλο θα πληρώσω τη διαφορά και θα πάρω το καινούριο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

μου εφερε ο αντρας μου σημερα εναν υγραντηρα κρυου αερα...

ειχα την εντυπωση οτι οταν μιλαμε για υγραντηρα μιλαμε για ζεστο αερα.

το ιδιο πραγμα ειναι?

γνωριζετε αν ενδεικνυται σε συναχι η και στο βηχα?

Link to comment
Share on other sites

Εμας μσς βοηθησε απιστευτα περισυ με τις λαριγγιτιδες ο υγραντηρας. Νομιζω οτι τωρα κυκλοφορουν οι ψυχρου για την αποφυγη των εγκαυματων. Φυσικα βοηθαει απλα μην νομιζεις οτι ολα τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω θερμου αερα και βοηθαει παρα πολυ οταν ειναι μπουκωμενη η εχει βηχα.μας ειχε πει η παιδιατρος οτι βοηθανε και τα αιθερια ελαια ειδικα ο ευκαλυπτος αλλα μια φιλη μου ειπε οτι ακουσε οτι ειναι καρκινογονος ο ευκαλυπτος.η παιδιατρος παντως τον εγκρινει και οταν μονο το χρειαζεται για μια με δυο νυχτες τον χρησιμοποιω.

η μαμα μου πηρε ψυχρου αερα.δεν νομιζω οτι εχει διαφορα,απλα το καλοκαιρι ειναι λιγο ανυποφορος αυτος με τον θερμο αερα

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενω ο γιατρος μου μου έχει πει οτι καλώς εχω και στα 2 παιδικα δωματια υγραντηρα, και ότι βοηθάει στο αναπνευστικό τα παιδια, ειδικα ο μικρος μου (σχεδόν 2 χρονών πια) βηχει συνεχεια.. Τις 3 πρωτες μερες της κρισης, soldessanil πρωι μεσημ βραδυ και μαζί μάσκα aerolin, flixotide (πρωι μεσημ) και το βραδυ aerolin atrovent. Και μετά τις 3 μέρες, που δε βηχει σαν τρελος πια και ψιλοκοιμαται τα βραδια, συνεχιζουμε μονο με μασκες. Ε, αφού σταματησει ο βηχας και 2 μερες μετά σταματησω και τις μασκες, μετά από 3 μέρες φτου κι απο την αρχή.. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ειχα παρατηρησει κατι τετοιο. Ενω τα πρωτα χρονια εμπιστευομουν τυφλα τον υγραντηρα (με λιγο ανοικτο τζαμι παντα βεβαια), περυσι μου φαινοταν οτι το παιδι εβηχε περισσοτερο, κι ετσι αποφασισα να αφηνω ανοιχτο τον υγραντηρα το μισο βραδι και το υπολοιπο τον εκλεινα, αλλα αφηνα λιγο ανοιχτο το τζαμι και τον κοιμιζα στο κρεβατι μου για να μπορω να τον σκεπαζω ολη νυχτα. Και μεγαλο μαξιλαρι για να ανασηκωνεται καλυτερα το κεφαλι του και να αναπνεει καλυτερα. Και περισσοτερο νερο να πινει καθολη τη διαρκεια της μερας για εσωτερικη ενυδατωση που βοηθαει πολυ. Ετσι ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα εμεις περυσι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ξέρω ότι ο υγραντήρας κάνει μόνο για την Λαρυγγίτιδα, αλλιώς μπορεί να επιδεινώση την κατάσταση σε μια βροχίτιδα, βροχεολύτιδα, κτλ.

 

mamvas τελικά πόσες μέρες συνολικά έκανες εισπνοές στα παιδιά γιατί δεν κατάλαβα ; Συνήθως απαιτούνται 10 μέρες για να έχει αποτέλεσμα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Miriki, εγω πηρα και 2ο, καινούργιο μοντέλο της chicco πάλι, μετά από εκείνον, και πάλι έτρεχε. Αλλά είναι εκτός εγγύησης και αυτός..Δε νομίζω να μου τον αντικαταστήσουν, ε?

 

Πηρα από jumbo 2 της AVEC (!!!) με 30 ευρώ εκαστο, ψυχρών ατμών. Δεν έχουν πάθει τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παρατηρησει κατι τετοιο. Ενω τα πρωτα χρονια εμπιστευομουν τυφλα τον υγραντηρα (με λιγο ανοικτο τζαμι παντα βεβαια), περυσι μου φαινοταν οτι το παιδι εβηχε περισσοτερο, κι ετσι αποφασισα να αφηνω ανοιχτο τον υγραντηρα το μισο βραδι και το υπολοιπο τον εκλεινα, αλλα αφηνα λιγο ανοιχτο το τζαμι και τον κοιμιζα στο κρεβατι μου για να μπορω να τον σκεπαζω ολη νυχτα. Και μεγαλο μαξιλαρι για να ανασηκωνεται καλυτερα το κεφαλι του και να αναπνεει καλυτερα. Και περισσοτερο νερο να πινει καθολη τη διαρκεια της μερας για εσωτερικη ενυδατωση που βοηθαει πολυ. Ετσι ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα εμεις περυσι.

 

Εγω έχω 2 αγοράκια, κ αν τα κοιμιζω στο κρεβατι μου, χαθηκαμε!!! Οποτε, πρεπει να καταλαβω αν τελικα κάνει κακο ή καλό ο υγραντήρας.. Γιατι έχω μόνιμα ηλεκτρικά καλοριφερ μεσα στα δωματια τους και φοβάμαι μηπως παρα-ξεραθεί η ατμόσφαιρα.. Αν και από υγρασία στους τοίχους, ουουουου!!!

 

Καποιος πνευμονολόγος εδώ υπάρχει ? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοριτσια χρεαιζομαι τις γνωσεις σας!

Για 100η φορα φετος κρυωσαμε!!!Ξεκινησε παλι ποταμακι στη μυτη και την ξερω τη συνεχεια...βηχας και μπουκωμα!ολο αρρωσταινω φετος και κολλαει και ο μικρος!Τον χειμωνα εβραζα ολη μερα νερα,βρεγμενες πετσετες στα καλοριφερ,δανεικο υγραντηρα!

Τωρα την ανοιξη τι μπορω να κανω???Να αγορασω υγραντηρα???Κανει για αυτη την εποχη?Η να περιμενω τον χειμωνα?Δεν περισευουν κι ολας τα ατοιμα τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλε το βραστήρα της κουζίνας (τον ηλεκτρικό του νερού) να βράσει μερικές φορές στο δωμάτιο του παιδιού. Άφηνε και μια σταλιά παράθυρο ανοιχτό ίσα για να ανανεώνεται το οξυγόνο στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εμείς έχουμε της chicco ψυχρού αέρα και με ενοχλεί το εξής. Όταν είναι ανοιχτός ο ατμός που βγαίνει πάει πάνω στο χαλί και το παρκέ και τα κάνει μούσκεμα. Κάνω κάτι λάθος; Μούχλα θα πιάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
ή μία κατσαρόλα με βραστό νερό

Παίζει ρόλο το μέγεθος του σκέυους που βάζουμε με νερό στο καλοριφέρ? Εμάς είναι λεπτά τα σώματα και έτσι βάζω μπρίκι με βραστό νερό και φλούδες λεμονιού.

 

Διάβασα κάπου οι υγραντήρες βοηθούν και την αναπνοή των εγγύων!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ γω βρε κοριτσια μου, ανοιγω κλιματιστικο συνεχεια γιατι κανει κρυο. ειμαι μπουκωμενη κ κολλησα κ τη μικρη !! καλοριφερ δεν εχουν αναψει ακομα οποτε τι γινεται σε αυτην την περιπτωση που δεν εχω υγραντηρα ?

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μανουλες κ μπαμπαδες που την ψαχνετε την ιστορια περι υγραντηρα γεια.Θα καταθεσω την δικη μου αποψη μετα απο ερευνα και πρακτικη εφαρμογη.

Την ανοιξη που μας περασε ο γιος μου νοσηλευτηκε με πνευμονια για 10 ημερες στο νοσοκομειο.Εκτοτε, παρα το γεγονος οτι δεν ειμαι απο τις μαμαδες που φρικαρουν ευκολα τρεχοντας πισω απο το παιδι μην παθει κατι (αυτο και πριν την νοσηλεια του),αρχισα να ειμαι λιγο πιο προσεκτικη με το θεμα 'υδρωνει ο μικρος οταν παιζει αρα κουβαλαμε μια-δυο μπλουζες παραπανω στην τσαντουλα μας'.

Πριν λιγο καιρο αρρωστησε παλι και ειχε ενα ''σατανικο'' βηχαλακι που την νυχτα καθως κοιμοταν ολο και χειροτερευε.Φαρμακα ουτε αν τον παρακαλαω δεν παιρνει κ το μονο που δειχνει να τον ''διασκεδαζει''(μετα απο πολλα καραγκιοζιλικια που κανουμε εγω και ο πατερας του) ειναι το Aerolin inhaler που δοξα τον θεο τον εχει βοηθησει και τις δυο φορες για την θεραπεια στο σπιτι.

Σε οτι αφορα τον βηχα στο σπιτι την ωρα του υπνου, η παιδιατρος μας συνεστησε εναν ΑΠΛΟ υγραντηρα. Φυσικα εαν μπεις στην διαδικασια να το ψαξεις μπερδευεσαι πιο πολυ.Οι απαντησεις που βρηκα εδω μεσα με βοηθησαν οσο και με μπερδεψαν αφου οι αποψεις παντα διαφερουν.

Η δικη μου λοιπον εμπειρια λεει(και μονο αυτη διχως κατι παραπανω), οτι ναι ενας υγραντηρας ειναι απαραιτητος στο δωματιο του παιδιου οταν ειναι ολο το βραδυ ανοιχτη η θερμανση διοτι οντως η ατμοσφαιρα γινεται ξηρη.

Μπορεις να μετρησεις την υγρασια του χωρου με ενα μετρητη ειδικο(τον φθηνοτερο που βρηκα στο internet ειναι chicco), αλλα δεν τον αγορασα παρα το γεγονος οτι παντα πιστευα οτι το δωματιο εχει καποια υγρασια( ετσι απο μονη μου). Παντα ομως εβαζα κατι να στεγνωσει απο τα απειρα πλυντηρια του μικρου επανω στο καλοριφερ γιατι ποτε δεν ημουν σιγουρη αν ειχα δικιο για την υγρασια αφου σχεδον παντα, ακομα και στο δικο μου δωματιο ο λαιμος μου το βραδυ τον ενιωθα καπως ξερο. Θα πω οτι εχω εφαρμοσει στο παρελθον για λιγο χρονικο διαστημα και το ποτηρακι νερο(με-χωρις) αιθεριο ελαιο ευκαλ.

Η γιατρος συμπερανε οτι το δωματιο χρειαζεται υγραντηρα αρχιζουμε απο εκει!Εγω κατεληξα να παρω εναν απο εκεινους που ειναι λιγο ογκωδεις αλλα δεν μετανιωνω που δεν πηρα τον φθηνοτερο και κεραμικο( πιο απλο, ευχρηστο, αισθητικα πιο ωραιο και πιο κοντα στον παραδοσιακο τροπο), απο το telemarketing store. Πηρα εκεινον απο το Imaginarium με 49.90, με 32w καταναλωση, με αντικαταστασιμο φιλτρο για 5λιτρα. Παραγει εναν ατμο που τον ρυθμιζεις οσο θελεις(εγω το εχω στο χαμηλοτερο)ο οποιος ειναι μεν κρυος αλλα εχει το κρυο του φρεσκου αερα που εχουν τα απλωμενα ρουχα που μαζευεις οταν εχουν στεγνωσει εξω.

Ο μικρος δεν εχει ξαναβηξει αλλα να πω κ την αληθεια πολλες φορες με παιρνει ο υπνος στο κρεββατι του γιατι θηλαζει ακομα και δεν εχω κ εγω εκεινον τον ξερο λαιμο που με κανει να ψαχνω την βρυση μεσα στην νυχτα οταν επιστρεφω στο κρεββατι μου.

Το κλιμα στο δωματιο του εχει αλλαξει τελειως, μυριζει σαν αποστειρωμενο μπιμπερο.Το μονο ελλατωμα θα ελεγα, ειναι οτι κανει εναν ελαφρυ μονοτονο ηχο που για καλη μου τυχη δειχνει να τον αποκοιμιζει κιολας τον μικρο.Αυτα τα ολιγα εμπειρικως, το καλοκαιρι θα καταγραψω τις νεες εμπειριες εαν χρειαστει να τον χρησιμοποιησω. Πραγματικα ευχομαι να βοηθησα καποιον οπως με εχουν βοηθησει πολλες φορες οι γνωμες των αλλων μελων.

pnQcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 χρόνια μετά...

αν και παλιό θέμα θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν χρησιμοποιήσει υγραντήρα αν βοηθήθηκαν σε βήχα λαρυγγίτιδας και έντονου βήχα που σύμφωνα με τους γιατρούς οφείλεται σε βρογχιολίτιδα. Επίσης το σετ μας είναι ολοκληρωμένο, ο μικρός έχει φουλ μπουκωμένη μυτη και φλέγματα...

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...