Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιο PREVENAR


bebua

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.Την Τριτη το μεσημερι καναμε το δευτερο εμβολιο,το PREVENAR στη μπεμπουλα μας.Την Τεταρτη εκανε 37.8 πυρετο για λιγες ωρες.Το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη εχει μεγαλη νευρικοτητα.Χθες το βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει.Επισης παρατηρω οτι ειναι ιδιαιτερα ευερεθιστη.Δικαιολογει κατι τετοιο το εμβολιο?

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι , αν διαβασεις καλα το χαρτι που ειχαν οι οδηγιες αλλα και πολλα ποστ που εχουν δημοσιευσει καποιες μανουλες θα δεις οτι ειναι συνηθες παρενεργιες....

περαστηκα σας....

Link to comment
Share on other sites

κι εμάς μας έκανε πυρετούλι με το prevenar... φτάσαμε 38,5 αλλά για λίγες ώρες μόνο...

τον ανέβασε στη νύχτα και δεν τον πήρα χαμπάρι... το πρωί που τον κατάλαβα του έδωσα depon του έπεσε κι ολα καλά, δεν ξανασήκωσε

ναι μια νευρικότητα κλπ αλλά οκ είναι μόνο μία δυο μέρες υπόθεση... θα περάσει

 

όταν κάναμε το επαναληπτικό, του έδωσα το βράδυ προληπτικά depon και δεν έκανε τελικά καθόλου πυρετο...ούτε εκνευρισμό ούτε τίποτα

τη δεύτερη φορά αντέδρασε καλύτερα

 

θα περάσει μην ανησυχείς :)

περαστικά σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μολις κλεισαμε τους δύο μήνες καναμε το πρωτο μας εμβολιο ( το οποιο περιλαμβανει για τετανο,κοκκύτη κλπ ) που αυτο ειναι υποχρεωτικο.

Ο παιδιατρος μας ενημερωσε πως τον επομενο μηνα θα ξανακανουμε εμβολιο - prevenar ονομαζεται -το οποιο αφορα τον πνευμονιοκοκκο και πως ειναι προαιρετικο δηλ αν θελεις το κανεις και επισης πως ειναι το πιο ακριβο εμβολιο!!!Οσες εχετε μωρακια ,και δεν εχετε κανει το συγκεκριμενο εμβολιο μπορειτε να ρωτησετε το γιατρο σας ...

Αυτα προς ενημερωση γιατι και εγω δεν το ηξερα πως υπαρχου και προαιρετικα εμβολια για τοσο μωρουλια!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς το κάναμε!

 

Και το αγοράσαμε από το Φαρμακείο του Στρατού (στο Στρατιωτικό 251). Δεν πληρώσαμε σχεδόν τίποτα! Εάν έχεις άλλο ταμείο πληρώνεις την συμμετοχή ή το κάνεις στο ΙΚΑ δωρεάν

 

Τώρα για το προεραιτικό, η παιδίατρός μου, μας το είπε, αλλά επιλέξαμε να το κάνουμε. Γενικά Υποχρεωτικά θεωρούνται αυτά για τις γενικότερες επιδημίες.

 

Τι να πω, γενικά είναι δύσκολο να αποφασίσει κανείς, μακάρι ότι αποφάσεις έχουμε πάρει να είναι για το καλό των παιδιών μας.

 

Εσύ τελικά δεν θα το κάνεις?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, ακριβώς πριν από μια ώρα, κάναμε την τελευταία δόση...σε όλα μέχρι τώρα δεν είχαμε καμμία παρενέργεια...με το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ δεν πληρώσαμε τίποτα..... Ουφ ευτυχώς από εδώ και πέρα ελάχιστα μείνανε να κάνουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχθες καναμε την τριτη δοση και μεχρι τωρα και στις προηγουμενες δοσεις δεν ειχαμε καμια παρενεργεια αυτο που θελω να προσθεσω ειναι πως απο οτι ξερω γιατι και εμεις εχουμε ΙΚΑ οτι στο ΙΚΑ δεν γινεται απλα μπορεις να κλεισεις ραντεβου με τον παιδιατρο του ΙΚΑ να στο γραψει στο βιβλιαριο και να πας να το παρεις απο το φαρμακειο χωρις συμμετοχη και να το δωσεις στον παιδιατρο εμεις ετσι καναμε και δεν εχουμε πληρωσει τιποτα γιαυτο το εμβολιο!!!! Γενικα να ξερετε πως τα προαιρετικα εμβολια συνηθως δεν γινονται στο ΙΚΑ αλλα γραφονται στο βιβλιαριο και τα παιρνεις η δωρεαν η με μικρη συμμετοχη απ το φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

Ουφ ευτυχώς από εδώ και πέρα ελάχιστα μείνανε να κάνουμε!!!

Πόσο σε καταλαβαίνω! Τι αγωνία κάθε φορά!

 

Και εμείς κάναμε τα εμβόλια του πνευμονιόκοκκου. Την τελευταία δόση πριν 10 ημέρες.

Δεν προσφέρει 100% προστασία. Αν θυμάμαι καλά, ο παιδίατρος μας είπε ότι προσφέρει προστασία περίπου στο 70% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο σε καταλαβαίνω! Τι αγωνία κάθε φορά!

 

Άσε, με εκείνο το ρημάδι το MMR αφού τσάκισα όλους τους φίλους, γνωστούς, συναδέλφους, παιδοψυχιάτρους ,και βέβαια τον παιδίατρο για κανένα μήνα....στο τέλος είχα εγώ όλα τα συμπτώματα από τις παρενέργειες..και ο μικρός τίποτα!!!!!! Ένας κολλητός μου Παιδοψυχίατρος σχεδόν δε μου μιλάει πια :P:P:P:P:P μόνο αν τον καλέσω για κρασί δέχεται να μου μιλήσει...φαντάσου τι του έκανα του ανθρώπου!!!!!!! :oops::oops::oops: Να τελειώνουμε να ησυχάσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολλοι παιδιατροι δεν το προτεινουν γιατι το τσεκαρα και με μια φιλη μου!

Να ρωτησω , τ'αλλα εμβολια που θεωρουνται απαραιτητα,τα γραφει το ΙΚΑ χωρις να τα κανεις εκει;;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και εμείς έχουμε τελειώσει τις 3 δόσεις .Ο παιδιατρός μας δεν μας ανέφερε τίποτα ότι είναι προαιρετικό αλλά και να ήταν πάλι θα το έκανα .Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ακριβό , νομίζω 83 € .Εμείς το γράφαμε στα δημοτικά Ιατρεία του Δήμου μας .Το πρώτο μου το γράψανε με 20 % συμμετοχή αλλά τα επόμενα ήταν με 0 % συμμετοχή αφού με έιχε ενημερώσει ο φαρμακοποιός μου ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο μπήκε πλέον στη λίστα του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Μπορείς να δείς αν υπάρχουν δημοτικά ιατρεία στο Δήμο σου και να απευθυνθείς εκεί με τη συνταγή του παιδιάτρου σου και το βιβλιάριο άσφάλισης του παιδιού .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και εμείς έχουμε τελειώσει τις 3 δόσεις .Ο παιδιατρός μας δεν μας ανέφερε τίποτα ότι είναι προαιρετικό αλλά και να ήταν πάλι θα το έκανα .Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ακριβό , νομίζω 83 € .Εμείς το γράφαμε στα δημοτικά Ιατρεία του Δήμου μας .Το πρώτο μου το γράψανε με 20 % συμμετοχή αλλά τα επόμενα ήταν με 0 % συμμετοχή αφού με έιχε ενημερώσει ο φαρμακοποιός μου ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο μπήκε πλέον στη λίστα του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Μπορείς να δείς αν υπάρχουν δημοτικά ιατρεία στο Δήμο σου και να απευθυνθείς εκεί με τη συνταγή του παιδιάτρου σου και το βιβλιάριο άσφάλισης του παιδιού .

 

ο παιδιατρος μου ομως δεν ειναι στο ικα.....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις το καναμε τον προηγουμενο μηνα καναμε μαζι και ενα νομιζω για τη μινιγκιτιδα γιατι καπως ετσι λεγοταν το εχει κανει κανεις;γιατι δεν το κανουν ολοι οι παιδιατροι.εμεις ειμαστε του τεβε και τα γραψαμε δεν πληρωσα τιποτα.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη σελίδα 17 του βιβλιαριου του παιδιου αναφερει τ' αλλα συνιστωμενα εμβολια οπως του πνευμονιοκοκκου και του μηνιγγιτιδοκοκκου (οπως και άλλα βεβαια) τα οποια χορηγουνται σε ορισμενες περιπτωσεις.

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου ιδιώτης είναι αλλά κάθε φορά του ζητάω και μου γράφει σε χαρτί δικό του (ξέρεις αυτά που έχουν το ονομά τους και τηλ και τα λοιπά ) το κάθε εμβόλιο ,πηγαίνω στα ιατρεία και μου τα γράφουν .

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο 'Κέντρο Μητέρας - Παιδιού' που έχει το ΙΚΑ από όσο ξέρω εκεί γίνονται δωρεάν...όμως επειδή δεν τα ξέρω καλά τα του ΙΚΑ σταματώ να μην σε μπερδέψω....κάποια άλλη μανούλα σίγουρα ξέρει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε κανει την 1η δοση prevenar και παμε για τη δευτερη.δεν ειχαμε κανενα συμπτωμα.οσα εμβολια ειναι στο προγραμμα του εθνικου εμβολιασμου το τεβε τα χορηγει δωρεαν για αυτο δεν πληρωσαμε τιποτα.

για το μονο εμβολιο που εχω πληρωσει ως τωρα ειναι το rotarix που ειναι ποσιμο της γαστρεντεριτιδας και ειναι προαιρετικο ,και με αυτο κανενα συμπτωμα μονο που ειναι πανακριβο νομιζω 88 ευρω.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στο 'Κέντρο Μητέρας - Παιδιού' που έχει το ΙΚΑ από όσο ξέρω εκεί γίνονται δωρεάν...όμως επειδή δεν τα ξέρω καλά τα του ΙΚΑ σταματώ να μην σε μπερδέψω....κάποια άλλη μανούλα σίγουρα ξέρει καλύτερα!

 

Σ' ευχαριστω..... :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα εμβολια που γινονται στο ΙΚΑ δεν γραφονται αν θες πας εκει και τα κανεις δωρεαν αλλιως τα πληρωνεις και στα κανει ο ιδιωτης παιδιατρος τα μη υποχρεωτικα ομως οπως το prevenar δεν τα κανουν στο ΙΚΑ και ετσι εχεις την δυνατοτητα να κλεισεις ραντεβου με τον παιδιατρο του ΙΚΑ και να στο γραψει στο βιβλιαριο για να μην πληρωσεις οταν το παρεις απο το φαρμακειο

Link to comment
Share on other sites

τα εμβολια που γινονται στο ΙΚΑ δεν γραφονται αν θες πας εκει και τα κανεις δωρεαν αλλιως τα πληρωνεις και στα κανει ο ιδιωτης παιδιατρος τα μη υποχρεωτικα ομως οπως το prevenar δεν τα κανουν στο ΙΚΑ και ετσι εχεις την δυνατοτητα να κλεισεις ραντεβου με τον παιδιατρο του ΙΚΑ και να στο γραψει στο βιβλιαριο για να μην πληρωσεις οταν το παρεις απο το φαρμακειο

 

Σε ευχαριστωωωωωω....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Boleyei να χεις παιδιατρο που να ειναι στο ικα........σου γραφει τα εμβολια στο βιβλιαριο και στα κανει χωρις να τρεχεις εσυ.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...