Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επενδυση τοιχου κουζίνας γυαλι


koritsaki9200

Recommended Posts

Υπάρχει κάποια ιδέα του πόσο μπορεί να κοστίζει η επένδυση γυαλιού στην πλάτη της κουζίνας; το έχει κάνει κανείς να ου πει εντυπώσεις;;; δεν θέλω να βάλω πλακάκι... αλλά τι να κάνωωωωωωωωωωω δεν ξέρω!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θυμαμαι πως ηταν πολυ περισσοτερα χρηματα απο πλακακι ( εννοειται) συν του οτι αν εχεις πχ γκαζι η φυσικο αεριο εχεις περιορισμο γιατι το γυαλι δε πρεπει να υπερθερμανθει γιατι θα σου σπασει/ραγισει. εμεις το αφησαμε το σχεδιο γιατι εχουμε γκαζι κ μαγειρευουμε καθε μερα με αυτο.... αλλα τιμη δε μπορω να σου πω ετσι κ αλλιως παει αναλογα με τα τετραγωνικα και το τι ακριβως γυαλι θες κλπ κλπ.....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν και την προσωρινή λύση της ταπετσαρίας.... αλλά ούτε επ' αυτού έχω ιδέα τι παίζει!!! όσο για το γκάζι ... εμείς δεν έχουμε!!!;)

Link to comment
Share on other sites

η ταπετσαρια θα σου ξεκολλησει με τη ζεστη ( θα θερμαινεται η κολλα). μιλαμε για το πισω μερος απο τα ματια της κουζινας ε???? ασε που αμα μαγειρευεις θα πεταγονται λαδια...θελει επιφανεια να καθαριζει ευκολα. ( η μονο εγω το παθαινω που ειμαι αγαρμπη?) εμεις βαλαμε κατι πλακακια ματ σαγρε σε πολυ μεγαλη διασταση γκριζα, και φαινεται μονο η ενωση 3χιλιοστα στον αρμο που εγινε με σκουρο υλικο σχεδον σα το πλακακι. ουτε καν το θυμομαστε πια πως δεν ειναι μονοκομματο!

 

εντιτ: ψεμματα δεν ηθελα να πω σαγρε, εννοουσα πλακακι με νερα..!!!

αν θες φωτο να σου στειλω να καταλαβεις κ αν θες να τη δειξεις αν σαρεσει να σου κανουν κατι παρομοιο.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα βλω τζαμι..το εχω ηδη παραγγειλει και περιμενω την εγκατασταση την αλλη εβδομαδα.Πρεπει να ειναι γυρω στα 4 μετρα ο παγκος μου και μου πηγε 800 ευρω γι ψημενο τζαμι.Το ψημενο μπαινει ακριβως για να μην σπασει απο τη θερμοτητα στις εστιες που ειπαν και παραπανω.Αν δε βαλεις ψμενο ειναι λιγο πιο φτηνο.

 

Και τα πετσαρια να βαλεις παλι θα πρεπει να βαλεις τζαμι απο πανω αλλιως θα αλλοιωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα δηλαδή που είναι 6 μέτρα θα πάει στο 1000ρικο;;;;; :confused::confused::confused:

Χλωμό το βλέπω....

Έχω ακούσει για ταπετσαρία βινυλίου που είναι για κουζίνες...... (αδιάβροχη, αντοχής κλπ)

 

 

Για ανέβασε φωτό από το πλακάκι που λες......

Link to comment
Share on other sites

οκ, την εβγαλα ξερω αν φαινεται παρα πολυ καλα αλλα εβγαλα ενα σημειο ωστε να φαινεται ο αρμος που σου λεγα. επισης δεν εχω ιδεα να σου πω ποσο κοστισε γιατι το σπιτι ειχε προυπολογισμο καποια χρηματα για πλακακια κουζινας και εμεις βαλαμε τη διαφορα....

 

δες τη και μεγαλυτερη αν κανεις κλικ πανω της

photo2wvj.th.jpg

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

OYAOY!!!! :D:D:D:D

 

Αλήθεια τι διάσταση έχουν περίπου;

 

Μου έβαλες ιδέες...... Με βλέπω αύριο να τρέχω για πλακάκια......:lol::lol::lol:

 

Εγώ θα ήθελα κάτι σε πιο ανοιχτόχρωμο... ίσως και λευκό... μιας και η κουζίνα μου θα είναι γκρι σκουρο και ο πάγκος λευκός με πιτσιλιές ασημί....

 

Αχ μου αρέσει πολύ η ιδέα!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τεχνογρανιτη υπολευκο 60χ60 κολλητό χωρίς αρμο.είναι γυαλιστερος κ μοιάζει πολύ με γυαλί επειδή λείπει ο αρμος.στο καθάρισμα σούπερ επειδή είναι δαπέδου το περνάω με το vitex κ δεν αφήνει ούτε στίγμα.έχω βάλει κ σπotakia κ φαίνεται τέλειο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι να βρεις σε μεγαλη διασταση σαν τα δικα μου!!!! εγω την ειχα δει πολυ στραβα που δεν ειχα μονοκοματη πλατη, αλλα μετα απο λιγο ουτε το σκεφομουνα γιατι εκατσε τελικα πολυ ωραια... και ειναι πλακακι, οποτε δεν ειναι τοσο ακριβο οσο οι αλλες λυσεις! αντε καλη τυχη!!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμεις έχουμε μαυρο γυαλι στην κουζίνα, δείχνει πολύ ωραίο κ δεν εχει καθόλου θέμα με πιτσιλιες κλπ καθαρίζεται πανεύκολα! Βασικά ένα μέρος του τοίχου καλύπτεται από το υλικό του πάγκου (για να μην χτυπιέται από τα τηγάνια κλπ ) κ το υπόλοιπο είνια γυαλι..

 

Τώρα για τιμή δυστυχως δεν ξέρω να σου πώ γιατί μας είχαν δώσει τιμή πακέτου...

 

Εχει κάνει κ΄μια φιλική οικογένεια το ίδιο σε γαλάζιο χρώμα..κι αυτό μου άρεσε πολύ..γενικά είναι ωραία λυση!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

πήγα στο λακιώτη σήμερα και βρήκα γρανιτένιο πλακάκι σε διάσταση 60Χ60... είχε και 80Χ80 αλλά μάλλον θα είναι πολύ μεγάλο!!!

 

Ξέχασα να γράψω τιμή.το πήρα 30 ευρώ τετραγωνικό.το 80·80 θα πρέπει να κοπεί γτ η απόσταση απο πάγκο μέχρι τα πάνω είναι 60 εκ.εγώ είχα δει κάτι καινούργια 90χ30 τέλεια αλλά θέλει μεγάλη κουζίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει κάποια ιδέα του πόσο μπορεί να κοστίζει η επένδυση γυαλιού στην πλάτη της κουζίνας; το έχει κάνει κανείς να ου πει εντυπώσεις;;; δεν θέλω να βάλω πλακάκι... αλλά τι να κάνωωωωωωωωωωω δεν ξέρω!!!:D:D

 

 

Δεν είναι τοσο ωραίο αισθητικά διότι αν έχεις παράθυρο στην κουζίνα θα επενδύσεις και το περβάζι για να είναι ασορτί και θα φαινεται χαλια στις ενωσεις.Δεν ειναι καθόλου πρακτικό διότι εκει που ενωνεται τζαμι με πάγκο θα μαζεύονται πχ ψίχουλα που δεν καθαρίζουν εύκολα και θα φαινεται ασχημο διοτι ειναι και διαφορετικο υλικο. Εγω βρηκα εναν καλο μαστορα και μου εβαλε ιδιο υλικο με τον πάγκο και στην πλάτη και στο περβάζι του παραθύρου μου και έγινε σούπερ!!Μοιάζει με χαλαζία και έδωσα πολύ λίγα χρήματα. Το πλακάκι στην πλάτη είναι κιτς ειδικά όταν η κουζίνα είναι κοντά στο σαλόνι

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πλακακι με μικρα γιαλάκια πανω.Αν καταφερω να βγαλω φωτο την κουζινα θα σας το δειξω.Με βιτεξ το καθαριζω και εινα απιθανα ομορφο

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Neogenitaki μήπως λές για το υλικό corian? αυτό που δεν έχει αρμούς?

 

 

GEOK όχι δεν λέω για το κοριαν διότι αυτό είναι πανάκριβο όπως και ο χαλαζίας και ο γρανίτης. Το υλικό που χρησημοποιούν οι μαραγκοί για πάγκο λέγεται βακελίτης.Επειδή έκανα διατριβή μέχρι να βρω τι θα βάλω σε εκείνο το σημείο -την πλάτη -αντι για πλακάκι, θα σου πω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη βακελιτική γκάμα πάγκων(πχ απομίμηση ξύλου,χαλαζία,γρανίτη,ματ γιαλυστερά και ότι μπορείς να φανταστείς) που βγαίνει ασορτί και για την πλάτη. Δηλαδή ότι πάγκο διαλέξεις υπάρχει και σε πλάτη και έτσι δεν υπάρχουν πουθενά ενώσεις ούτε κάτω από τον απορροφητήρα και έχεις ένα αποτέλεσμα σαν του χαλαζία ή σαν του γρανίτη(όχι σαν κόριαν διότι το κόριαν πλάθεται και είναι συνεχόμενο)

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα ο πάγκος μου βακελίτης θα είναι... αλλά δεν μου είπε κανείς ότι δεν θα έχει ενώσεις........ ούτε ότι μπορεί να μπει και σε πλάτη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τελικά βρε κορίτσια τί κάνατε? Βάλατε γυαλί, πλακάκι? Μόλις χθες έκλεισα την κουζίνα μου και τώρα ψάχνω τί να βάλω για πλάτη..Είμαι ανάμεσα σε πλακάκι (μου πρότειναν ψηφιδωτο) και γυαλί. Η κουζίνα είναι ανοιχτή (στο σαλόνι, δεν είναι χωριστό δωμάτιο) και θέλω κάτι όμορφο (αλλά και πρακτικό). Για πείτε..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα γυαλι γκρι ανοιχτο για πλατη στη κουζινα και ειναι τελειο, ευκολο στο καθαρισμα και δινει μια αλλη κλαση στη κουζινα μου . επισης εβαλα και μια σειρα απο ledακια κατω απο τα ντουλαπια μου σε ολο το μηκος, χωνευτα, και αντανακλουν επανω στο γυαλι και επανω στη βρυση. ειναι πολυ μοντερνο. Εχουν παθει πλακα ολοι!!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα γυαλι γκρι ανοιχτο για πλατη στη κουζινα και ειναι τελειο, ευκολο στο καθαρισμα και δινει μια αλλη κλαση στη κουζινα μου . επισης εβαλα και μια σειρα απο ledακια κατω απο τα ντουλαπια μου σε ολο το μηκος, χωνευτα, και αντανακλουν επανω στο γυαλι και επανω στη βρυση. ειναι πολυ μοντερνο. Εχουν παθει πλακα ολοι!!

 

Τέλειο ακούγεται!! Και γω παρήγγειλα φωτισμό led. H κουζίνα είναι με κάθετες ρίγες (σαν δρυς φυσικός, αλλά κάπως διαφορετικό, είναι το μοντέλο mili stratos από τη stosa) και πάνω 2 οριζόντια ντουλάπια θα είναι λευκά (ήθελα 3 αλλά διαφωνούσε ο σύζυγος, άντε, είπα να μην του χαλάσω χατίρι). Πάγκο ανοιχτόχρωμο στο χρώμα της κουζίνας και μένει η πλάτη..με τί καθαρίζεις το γυαλί? Ένα απλό πέρασμα με ΑΖΑΧ αρκεί ή θέλει κάθε λίγο τρίψιμο? Δε λερώνει από το νεροχύτη όταν πλένεις πιάτα ή όταν μαγειρεύεις?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...