Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

Aντε τυχεροί είμαστε βγήκε η απόφαση και για αυτό το τρίμηνο.Μακάρι να μην το κόψουν ας δείξουν λίγο έλεος σε αυτούς που τους πληρώνουν γιατί αν δεν ειμασταν εμείς να πληρώνουμε φόρους να βλεπα από θα τα πέρνανε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιασασ κοριτσια! σιγνομι ηια τουσ λαθοσ αμα φα εχο. κε εμισ ιφελαμε τριτο αλα τορα τοσο ακυσα... τι λενε τορα? εκοψαν το επιδαμα? κε τι γινετε με τον 2000 εωρο κε 6 μονεσ αβια μετα τιν γεννα, που πλιρονε ι ΟΑΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΤΕ ΚΑΠΩΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κορίτσια μήπως είδατε σήμερα Αυτιά γιατί κάποια στιγμή τον άκουσα να λέει ότι κόβεται το επίδομα των τριτέκνω.Ισχύει?γιατί αν ισχύει θα τρελαθώ και θα πηδηχτώ από το παράθυρο.

το πλαφον ειναι 40000 ε μεικτα:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AΠΑΡΑΔΕΚΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.Παντως ακομα ουτε φωνη ουτε ακροαση για το επιδομα του Δεκεμβριου.

Α!!!!ΓΕΙΑ ΣΟΥ.....ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ....

Οσο και αν εψαξα σημερα δεν βρηκα ανακοινωση για την πληρωμη του τελευταιου διμηνου....ενω καθε φορα βγαινει ανακοινωση απο τον ΟΓΑ και στην τηλεοραση....σημερα.....σιωπη......ΤΥΧΑΙΟ?????

Link to comment
Share on other sites

Α!!!!ΓΕΙΑ ΣΟΥ.....ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ....

Οσο και αν εψαξα σημερα δεν βρηκα ανακοινωση για την πληρωμη του τελευταιου διμηνου....ενω καθε φορα βγαινει ανακοινωση απο τον ΟΓΑ και στην τηλεοραση....σημερα.....σιωπη......ΤΥΧΑΙΟ?????

 

 

 

40.000 ευρώ μικτα? το οικογενειακο εισόδημα η το ατομικο?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ.ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΛΟΓΕΣ;Ο ΓΙΩΡΓΗΣ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ Ε;ΕΚΕΙ ΝΑ ΜΑΣ Π@@@@Ε ΧΩΡΙΣ ΣΑΛΙΟ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ δεν θέλω να σας απογοητεύσω άλλα από 40.000και πανω κόβεται το επιδομα των τριτέκνων ......................δυστιχώς .οικογενειακο εισόδημα..εγώ έχω χαμηλότερο ευτυχώς προς το παρόν φυσικά . και με τρια δάνεια στην πλάτη και τρια παιδιά τουλάχιστον θα μπορώ να πληρώνω την δεή γιατί εκει πάνε αυτά τα λεφτά ...που και λάμπες οικονομίας εχω ....εχω λογαριασμούς απίστευτα νουμερα......

Link to comment
Share on other sites

Αυριο εχουμε συναντηση-συνελευση στο συλλογο τριτεκνων στην Καλλιθεα,οποτε θα ενημερωθω κ απο κει και θα σας γραψω.Κι εγω προβληματιζομαι αρκετα,και μας βλεπω με τα παιδια εξω απο τα υπουργεια και να τους πεταμε βρωμικες πανες!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ναι και κατι θα γινει.Δυστυχως ειμαστε ερμαια στα χερια τους τιποτα δεν τους νοιαζει ουτε αυτους που ειναι τωρα κυβερνουντες ουτε τους προηγουμενους και δυστυχως ουτε και τους επομενους γιατι πολυ απλα δεν κοβονται απο αυτους τα χρηματα αυτα.Δεν αγχωνονται αυτοι για το πως θα παρουν γαλα στα παιδια τους ουτε πως θα τα μεγαλωσουν γιατι πολυ απλα αυτοι το εχουν λυμενο το προβλημα.Σε αυτους δεν μπηκαν κριτηρια για να πληρωνονται ουτε για τα επιδοματα τους.Εχουν το καρπουζι εχουν και το μαχαιρι.Λετε να στεναχωρηθηκε ο Αδωνης που θα του κοψουν το επιδομα?Δεν νομιζω.Αλοιμονο απο εμας και τα παιδια μας.

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι ντροπη τους αν ειχαν εστω και λιγο φιλοτιμο οχι πολυ αλλα λιγο ιχνος και μονο φιλοτιμου η Ελλαδα θα ηταν πολυ καλυτερη και τα παιδια μας δεν θα χρειαζονταν να φυγουν στο εξωτερικο για να ζησουν απλα ανθρωπινα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ετσι και πολυ απλα να πω κατι παρακαλω!!αν ειχα 40000ε εισοδημα το χρονο μια χαρα θα τα βγαζα με τα 3 μου παιδακια.δεν θα ειχα αναγκη τα λεφτα του ογα το διμηνο.το θεμα δεν ειναι βεβαια αυτο αλλα που πανε και κοβουν απο τους ιδιωτικους υπαλληλους και απο τα παιδακια αυτης της χωρας κατι το οποιο ειναι απο απαρεκτο εως εκληματικο.και εχω μια ερωτηση ποιος ο λογος αυτης τηςκαθυστερισης τωρα και το προηγουμενο διμηνο του ?γινετε εκαθαριση?και 4 μηνες δεν τους φτανουν γι αυτο?υπαρχουν και τριτεκνες οικογενειες που δεν φτανουν ουτε τα 20000 τον χρονο αυτους δεν τους σκεφτονται?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια επιτελους βγηκε απο τις 10 έως τις 20/12 θα παρουμε για τελευταια φορα?το επιδομα τριτεκνων και πολυτεκνων τι στο καλο να μιλησει ο ΤΡΟΣ ΚΑΝ περιμεναν?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

 

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ισχυει αυτο; δεν ακουσα τιποτα σχετικο στα καναλια αν και σημερα δεν ειδα τιποτα

 

β) Καταργεί τη χορήγηση του επιδόματος του τρίτου τέκνου (178 ευρώ μηνιαίως), που λαμβάνουν οι πολύτεκνες μητέρες, οι οποίες έχουν τρίτο τέκνο ηλικίας μέχρι έξι (6) ετών, ανεξαρτήτως του ποιο εισόδημα έχουν ή εάν είναι άνεργοι!!!!

 

Παιδιά εγώ πάντως άκουσα ότι θα μπεί πλαφόν 40.000 ευρώ ... το θέμα είναι αν εννοεί μεικτά η καθαρά;;;...

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

το πλαφον θα ισχυσει ετσι κι αλλιως 40.000 μεικτα οποτε καταλαβαινεις

και ασχετα με αριθμο τεκνων ειτε δηλαδη εχεις 3 ειτε 13 το ιδιο πλαφον!!!!

απλα βρηκα και αυτη την παραγραφο στην ιστοσελιδα των πολυτεκνων και μου κανει εντυπωση οτι λεει για πληρη καταργηση ασχετα απο εισοδημα το παραπανω επιδομα

 

www.aspe.gr

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ευχαριστα νεα σημερα.

Ο Λοβερδος ειπε σημερα στη βουλη οτι δε θα υπαρξουν εισοδηματικα κριτηρια για τα πολυτεκνικα επιδοματα.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1911965

 

Λετε να βαλανε μυαλο?

Φτασαμε να πανηγυριζουμε για τα αυτονοητα τελικα....

Link to comment
Share on other sites

γεια κι απο μενα ,να ρωτησω κατι για το επιδομα που ακομα δεν προλαβαμε να το δουμε και θα μας το κοψουν,επειδη πριν πεντε μηνες εγινα τριτεκνη το επιδομα μονο μεχρι τα 6 χρονια του τριτου παιδιου το παιρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

να μπουμε ολοι στη δημοσια διαβουλευση και να γραψουμε την αποψη μας για την επιδρομη κατα των πολυμελων οικογενειων. Εδω τα λεμε μεταξυ μας, ας μας ακουσουν και οι αρμοδιοι, μπας και καταλαβουν το απαραδεκτο των αποφασεων τους...

[/url]

http://www.opengov.gr/yyka/?p=87

 

αυτο ειναι το site, μπειτε και σχολιαστε τα αρθρα 42 (οι τριτεκνοι) και 43 (πολυτεκνοι).

εως 27/12

Να μην τους αφησουμε να μας παρουν τα χρηματα των παιδιων μας... αυτα δε χρωστανε σε κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kserete ti... diavasa oleis avtes toys nomoys ke katalava ena ...oloi avti pano feloyn iemis me ta paidia mas na pename kai na kleme... ego ime pandremeni 8 xronia stin ellada kai doylepsa ke tora fa kano ke to trito moy paidaki ka den fa paro ta epidomata triteknon yiati den eklisa 10 xronia stin xora, den mporo na paro tavtotita prepi na pliroso 700 evro ...ke as moy pie kanenan pos ta vgazoyme pera to kseroyn????? diladi oi yuftes kanoy paidia 5-10, den toys prosexoy .. den pane sto sxolio avta ta paidia pernoyn ta lefta kai ta trone .. ke imies poy stelnyme sta sxolia kai frontistiria den prepi na paroyme ??????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το κοψανε τελικα το επιδομα??

Ενας τριτεκνος γνωστος μας μας ειπε πως εχθες πηρε την τελευταια δοση και δεν θα ξαναπαρει,ετσι του ειπαν στον ΟΓΑ.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...