Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

O ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ VIDEO


ΜΑΡΙΑΛ 2

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φοβερά συγκινητικά βιντεάκια... Καλά, οι φυσιολογικοί τοκετοί δεν το συζητώ... αλλά και η καισαρική τομή δεν πάει πίσω... Έχοντας γεννήσει με καισαρική, δεν νομίζω ότι έννιωσα λιγότερο περήφανη από τις κοπέλες που έκαναν φ.τ.... :-D:grin:

 

(Θέλω τρίτο...)

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για τα βιντεάκια που μοιράστηκες μαζί μας.Γράψε μας και άλλα μια και είναι και η ειδικότητα σου να μοιραστείς τα φώτα σου μαζί μας.

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Τοκετος στο νερό.Κοιτάξτε το βιντεάκι κάτω κατω στην σελίδα

http://ariadni144.wordpress.com/2009/12/07/einai-dikaioma-sas-na-gennisete-opos-sas-aresei/

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σας πω βρε κορίτσια...είμαι υπέρ του φτ, παρόλο που έχω κανει 2 κτ, αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να γεννήσω πάνω στο καπάκι της τουαλετας μου...κι εκείνο το μωρό στον τοκετό στη μπανιέρα, δεν έπρεπε να το σκεπάσουν με κάτι, να το εξετάσει ένας γιατρός? Στα άλλα έτσι έκαναν. Το έβλεπα και τουρτούριζα...

 

Όσο για την καισαρική, εντάξει, από όσα έχω ακούσει, καπως έτσι τη φανταζόμουν. Μάλιστα, νιώθω πολύ περήφανη που συνήλθα 2 φορές από τέτοια δοκιμασία και μεγαλώνω μια χαρά τα παιδάκια μου. Παλιά ένιωθα πως το σώμα μου με απογοήτευσε που δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τον φτ, τώρα όμως βρίσκω ότι ανταπεξήλθε σε κάτι πολύ δυσκολότερο κι αισθάνομαι μεγαλη χαρά γι' αυτό. Το μωράκι λυπήθηκα πάλι, που το ξεφωλιάσανε έτσι απότομα και το κρατούσανε ανάποδα σαν σφαχτάρι...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Τι να σας πω βρε κορίτσια...είμαι υπέρ του φτ, παρόλο που έχω κανει 2 κτ, αλλά δεν θα ήθελα με τίποτα να γεννήσω πάνω στο καπάκι της τουαλετας μου...

Από το στόμα μου το πήρες. Κι εγώ χίλιες φορές να γεννήσω πάνω σε χειρουργικό τραπέζι με το γιατρό δίπλα, παρά στην τουαλέτα του σπιτιού μου με δύο μαίες, που αν κάτι δεν πήγαινε καλά να δω τι θα έκαναν!

 

Όσο περισσότερα βίντεο βλέπω, τόσο περισσότερο χαίρομαι που δεν έχω ζήσει την εμπειρία του φτ. Τα βίντεο της καισαρικής δεν τα είδα, άλλωστε εγώ γέννησα με ολική νάρκωση και δεν κατάλαβα τίποτα :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη γεννήσει φυσιολογικά και σοκαρίστηκα τώρα! Σα να μη το έζησα ποτέ. Είμαι και πάλι έγκυος και σα να το ''μετανιώνω'', αχ τι λέω;;;;;;; Σα να φοβάμαι, σα να ανατριχιάζω... Δε ξέρω πως να το περιγράψω με τις σωστές λέξεις.

Αλλά το βιντεάκι με τη καισαρική δε διανοούμαι καν να το δω!!!!!!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

την καλησπέρα μου κορίτσια....αχ εγω όποτε βλέπω τέτοια βίντεο κλαίω...απο χαρα και συγκίνηση!!!δεν ξέρω γίνεται στην Ελλάδα αυτό σε συνεργασία με γιατρό;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδιά από όλα τα βιντεάκια στο καπάκι της τουαλέτας θα εστιάσουμε; Προφανώς έτσι βόλευε την συγκεκριμένη μητέρα κ καλά έκανε αφού την εξέφραζε. Αν ήταν στο μαιευτήριο θα την παλουκώνανε κάτω ανάσκελα ήθελε δεν ήθελε κ δεν θα σεβόταν κανείς τι την βολεύει για να βοηθήσει το μωρό να κατέβει! Το πιο σημαντικό στοιχείο είναι ότι αυτοί οι τοκετοί είναι πολύ ανθρώπινοι κ το κλίμα είναι τόσο ήρεμο κ άνετο χωρίς ψυχολογική πίεση,που δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να εξελιχθεί ο τοκετός ομαλά κ για την μαμά κ για το μωράκι. Για το βίντεο της καισαρικής δεν το σχολιάζω....όποια προτιμά αυτόν τον τρόπο από επιλογή, καλύτερα να το ξανασκεφτεί...κ για τον εαυτό της κ για το μωράκι της. Το βίντεο τα λέει όλα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμορφο να αφορίζουμε τις μεθόδους τοκετού, που είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Π.χ. γέννησα με Κ.Τ. ή με Φ.Τ. αντίστοιχα, και νιώθω ευγνωμοσύνη που δε γέννησα με τον άλλο τρόπο.

Ο κάθε γιατρός και η κάθε μανούλα επιλέγει το βέλτιστο, βάσει προσωπικού οφέλους. Ας μην είμαστε απόλυτοι.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για τους αφορισμούς. Δεν ξέρω αν εννοούσες κ εμένα. Εγώ απλά λέω πως αν ενημερωθεί κατάλληλα μια γυναίκα κ το σκεφτεί γνωρίζοντας όλα τα δεδομένα, ίσως δεν επιλέξει την καισαρική. Μιλάω για την προσωπική επιλογή καισαρικής χωρίς να υπάρχει θέμα υγείας. Πέρα από την ενημέρωση κ το βίντεο δίνει ένα δυνατό μήνυμα νομίζω...έχοντας δει κ αυτά με τις άλλες μεθόδους... Όχι ότι είναι κάτι φοβερό, ίσως χρειαστεί κ εγώ να γεννήσω έτσι αν δεν πάει κάτι καλά...Δεν με φοβίζει ούτε η φυσική ούτε η χειρουργική μέθοδος. Απλά δεν θα το επέλεγα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το να γεννήσεις σπίτι εννοείς;

 

 

ναι..κι αν όχι σπίτι τουλάχιστον κάπου απολύτως φυσικά..απ'οτι έχω μάθει στην Αττική μόνο σε συνεργασία με μαία και με το ΜΗΤΕΡΑ ..το ιδανικό μου θα ήταν στο νοσοκομείο για παν ενδεχόμενο χωρίς φαρμακευτική βοήθεια (επισκληρίδιο ή τεχνητή πρόκληση τοκετού) απολύτως φυσικά.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μελινάκι, γενικά αναφερόμουν. Όχι προσωπικά!

Ρηνιώ, για τοκετό στο σπίτι έχω ακούσει στην Ελλάδα σε ποσοστό 2%, τη στιγμή που η Ολλανδία, Σουηδία κι άλλες σκανδηναβικές χώρες αγγίζουν ακόμη και το 50%. Στη Χώρα μας δεν είναι ευρέως διαδεδομένο, αλλά γίνεται.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοίτα είχα πετύχει μια κοπέλα το καλοκαίρι στις διακοπές που γέννησε στο σπίτι μου είπε για την ΕΥΤΟΚΙΑ αλλά οτι συνεργάζονται με το ΜΗΤΕΡΑ σε περίπτωση που κάτι σου συμβεί...θα ήθελα πολύ να γεννήσω σπίτι ο Νικολάκης βέβαια μου το απέκλεισε αλλά επειδή προς το παρόν απέχουμε απο το να γίνουμε γονείς σκέφτομαι οτι πες-πες θα τον πέισω στο τέλος!!!!θα ήθελα όμως σε συνεργασία με τον γιατρό μου να είχα τη δυνατότητα να γεννήσω σπίτι...αυτό γίνεται;;;παρ'ολα αυτά θα ήθελα και σε νοσοκομείο να γεννήσω να γεννήσω όπως προανέφερα ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσικά...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tα ειδα ολα τα βιντεο...και σαφως της καισαρικης μ ανατριχιασε (ενω εχω ξαναδει)...

Καλο ειναι που υπαρχει η καισαρικη και εχει σωσει γυναικες και παιδακια...απλα εχουμε ξεφυγει πολυ και γινονται οι πιο πολλες ασκοπες... και σαφως μανα δεν ειναι αυτη που γεννα φυσιολογικα ή με καισαρικη..αλλα αυτη που μεγαλωνει ενα παιδι με αγαπη και ας μην εχει βγει απ το σωμα της και ας μην εχει το δικο της dna...

Εγω χαιρομαι που ο γιατρος μου , μου εδωσε το δικαιωμα να γεννησω και την δευτερη φορα φυσιολογικα παρολο που ηταν διδυμα (ενω ο γιατρος μιας ξαδερφης μου..ηταν καθετος και αρνητικος απ την αρχη). Ο τοκετος μου δεν κρατησε πανω απο 1 ωρα συνολικα απ την ωρα που μπηκα στο δωματιο μεχρι που με πηγαν στην ανανηψη.

Επισης πιστευω οτι πολλες κοπελες γενναν με καισαρικη οχι γιατι δεν συνεργαζεται το σωμα τους ή γιατι δεν μπορουν...αλλα γιατι δεν τους δινει ο γιατρος συνηθως την ευκαιρεια που ισως θελουν.Αρα δεν χωριζομαστε σε ικανες και μη ικανες σε καμια των περιπτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όμορφο να αφορίζουμε τις μεθόδους τοκετού, που είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Π.χ. γέννησα με Κ.Τ. ή με Φ.Τ. αντίστοιχα, και νιώθω ευγνωμοσύνη που δε γέννησα με τον άλλο τρόπο.

Ίσα-ίσα... αυτό είναι μια προσωπική άποψη που η κάθε μία μας δικαιούται να εκφράζει. Δηλαδή αν κάποια γέννησε με καισαρική ή με φυσιολογικό και θεωρεί ότι ήταν η καλύτερη επιλογή για την ίδια, γιατί να μην το πει;

 

Αντιθέτως διαφωνώ κάθετα με αφορισμούς (γιατί αυτοί είναι όντως αφορισμοί) του στυλ "όποια προτιμά την καισαρική, καλύτερα να το ξανασκεφτεί...κ για τον εαυτό της κ για το μωράκι της" όπως είπε μια άλλη κοπέλα πιο πάνω. Δε νομίζω ότι χρειάζεται καμία από εμάς να νιώσει τύψεις για τον τρόπο που διάλεξε να γεννήσει. Όποια θέλει οπωσδήποτε καισαρική, εφόσον ο γιατρός της συμφωνεί, σε μας θα έπρεπε να περισσεύει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το ζόρι με τις καισαρικές... άμα δεν θέλεις να κάνεις καισαρική δεν κάνεις. Τι σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλες;

 

Αν ο γιατρός σου είναι υπερβολικά υπέρ των καισαρικών και εσύ είσαι εναντίον, προφανώς έχεις κάνει λάθος επιλογή γιατρού. Το πόσες άλλες κοπέλες κάνουν καισαρική από επιλογή, δεν έχει να κάνει... η κάθε μια μας παίρνει τις δικές της αποφάσεις για το σώμα της και το παιδί της, δόξα τω Θεώ, ελευθερία έχουμε. Και δε νομίζω ότι χρειάζεται να βγει καμία από πάνω επειδή διάλεξε "καλύτερη" μέθοδο, ούτε είναι ο φυσιολογικός τοκετός (πάνω στη λεκάνη τους τουαλέτας ή μέσα στη μπανιέρα ή δεν ξέρω κι εγώ πού) η πιο φυσική μέθοδος. Η φυσική μέθοδος θα ήταν να γενάμε όπου βρεθούμε, όπου και όταν μας πιάσουν οι πόνοι, και στα χωράφια ακόμα, με όλες τις επιπλοκές που αυτό συνεπάγεται για την υγεία της μάνας και του νεογέννητου. Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε που ήταν όλα πολύ πιο φυσιολογικά, η έγγυος ήταν με το ένα πόδι στον τάφο (έτσι έλεγαν οι παλιοί και είχαν λόγο που το έλεγαν).

 

Πέραν αυτού, όποιες προτιμούν τοκετό στο σπίτι, με γεια τους και χαρά τους. Στην τελική, όσες περισσότερες γενάνε στα σπίτια τους, τόσο μεγαλύτερη άνεση θα υπάρχει στα νοσοκομεία για αυτές που επιθυμούν να έχουν άμεση ιατρική συνδρομή. :cool:

 

Αναλόγως, κατά τη γνώμη μου πάντα, όσες θέλουν να γεννήσουν με κ.τ. δεν χρειάζεται να δικαιολογήσουν σε κανέναν την επιλογή τους.

Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εμένα το βίντεο της καισαρικής κυριολεκτικά με ανατρίχιασε......

tinsey κανείς λογικός άνθρωπος δεν πιστεύει οτι αν γεννήσεις με φ.τ. είσαι παραπάνω μητέρα απο το αν γεννήσεις με κ.τ....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα... αυτό είναι μια προσωπική άποψη που η κάθε μία μας δικαιούται να εκφράζει. Δηλαδή αν κάποια γέννησε με καισαρική ή με φυσιολογικό και θεωρεί ότι ήταν η καλύτερη επιλογή για την ίδια, γιατί να μην το πει;

 

Αντιθέτως διαφωνώ κάθετα με αφορισμούς (γιατί αυτοί είναι όντως αφορισμοί) του στυλ "όποια προτιμά την καισαρική, καλύτερα να το ξανασκεφτεί...κ για τον εαυτό της κ για το μωράκι της" όπως είπε μια άλλη κοπέλα πιο πάνω. Δε νομίζω ότι χρειάζεται καμία από εμάς να νιώσει τύψεις για τον τρόπο που διάλεξε να γεννήσει. Όποια θέλει οπωσδήποτε καισαρική, εφόσον ο γιατρός της συμφωνεί, σε μας θα έπρεπε να περισσεύει. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το ζόρι με τις καισαρικές... άμα δεν θέλεις να κάνεις καισαρική δεν κάνεις. Τι σε νοιάζει τι κάνουν οι άλλες;

 

Αν ο γιατρός σου είναι υπερβολικά υπέρ των καισαρικών και εσύ είσαι εναντίον, προφανώς έχεις κάνει λάθος επιλογή γιατρού. Το πόσες άλλες κοπέλες κάνουν καισαρική από επιλογή, δεν έχει να κάνει... η κάθε μια μας παίρνει τις δικές της αποφάσεις για το σώμα της και το παιδί της, δόξα τω Θεώ, ελευθερία έχουμε. Και δε νομίζω ότι χρειάζεται να βγει καμία από πάνω επειδή διάλεξε "καλύτερη" μέθοδο, ούτε είναι ο φυσιολογικός τοκετός (πάνω στη λεκάνη τους τουαλέτας ή μέσα στη μπανιέρα ή δεν ξέρω κι εγώ πού) η πιο φυσική μέθοδος. Η φυσική μέθοδος θα ήταν να γενάμε όπου βρεθούμε, όπου και όταν μας πιάσουν οι πόνοι, και στα χωράφια ακόμα, με όλες τις επιπλοκές που αυτό συνεπάγεται για την υγεία της μάνας και του νεογέννητου. Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε που ήταν όλα πολύ πιο φυσιολογικά, η έγγυος ήταν με το ένα πόδι στον τάφο (έτσι έλεγαν οι παλιοί και είχαν λόγο που το έλεγαν).

 

Πέραν αυτού, όποιες προτιμούν τοκετό στο σπίτι, με γεια τους και χαρά τους. Στην τελική, όσες περισσότερες γενάνε στα σπίτια τους, τόσο μεγαλύτερη άνεση θα υπάρχει στα νοσοκομεία για αυτές που επιθυμούν να έχουν άμεση ιατρική συνδρομή. :cool:

 

Αναλόγως, κατά τη γνώμη μου πάντα, όσες θέλουν να γεννήσουν με κ.τ. δεν χρειάζεται να δικαιολογήσουν σε κανέναν την επιλογή τους.

 

Έχω ήδη απαντήσει για το συγκεκριμένο στο προηγούμενο μνμ μου κ νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο τι υποστηρίζω. Αν το ότι είναι καλό να ενημερωθεί κ να το σκεφτεί πολύ καλά μια μητέρα πριν επιλέξει από μόνη της το χειρουργείο θεωρείται για σένα αφορισμός τότε τι να πω; Είναι απλά η γνώμη μου κ λυπάμαι αν δεν σου αρέσει. Πάντως δεν το λέω για να νιώσει κάποια μαμά που το επέλεξε τύψεις. Το αντίθετο, το λέω γιατί το θεωρώ πολύ σοβαρή επιλογή κ επειδή μας διαβάζουν πολλές γυναίκες που δεν γνωρίζουν κ οδηγούνται να το επιλέξουν για λάθος λόγους, η ενημέρωση ίσως τις βοηθήσει να αναθεωρήσουν. Αν ξέρουν τι σημαίνει κ πάλι το προτιμούν τότε είναι διαφορετικά.

 

Το τι με νοιάζει για τις άλλες όπως είπες έχει να κάνει με απλό ανθρώπινο ενδιαφέρον. Όλοι οι άνθρωποι το έχουμε σε ένα βαθμό νομίζω μεγαλύτερο ή μικρότερο. Έχοντας διαβάσει κ αφιερώσει πολύ χρόνο κ σε βιβλία κ στο διαδίκτυο για το θέμα κ έχοντας κάνει κ μαθήματα στην ευτοκία έχω την ανάγκη να "βοηθήσω" όπως με βοήθησαν κ εμένα κ να κρούσω το καμπανάκι ενάντια στην παραπληροφόρηση, τον "εκφοβισμό" κ την εκμετάλλευση.

 

Τέλος θεωρώ πως το να συγκρίνεται ο τοκετός στο σπίτι σήμερα με τη γέννα στα χωράφια κ να περνιέται το μήνυμα ότι οι γυναίκες έτσι είναι με το ένα πόδι στον τάφο καθώς κ γενικότερα ο τρόπος που μιλάς, περνά πέρα για πέρα λανθασμένα μηνύματα κ δείχνει αυτό ακριβώς, ότι δεν έχεις ενημερωθεί επαρκώς για ορισμένα θέματα. Διαφορετικά δεν θα έμπαινες καν σε τέτοιου είδους συγκρίσεις κ σκέψεις...

 

 

Επειδή όμως το θέμα μας είναι βιντεάκια τοκετού καλύτερα να μην ασχοληθούμε περαιτέρω με όλα αυτά. Υπάρχουν αλλού αντίστοιχα θέματα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Τέλος θεωρώ πως το να συγκρίνεται ο τοκετός στο σπίτι σήμερα με τη γέννα στα χωράφια κ να περνιέται το μήνυμα ότι οι γυναίκες έτσι είναι με το ένα πόδι στον τάφο καθώς κ γενικότερα ο τρόπος που μιλάς, περνά πέρα για πέρα λανθασμένα μηνύματα κ δείχνει αυτό ακριβώς, ότι δεν έχεις ενημερωθεί επαρκώς για ορισμένα θέματα. Διαφορετικά δεν θα έμπαινες καν σε τέτοιου είδους συγκρίσεις κ σκέψεις...

Θα προτιμούσα να μην βγάζεις άσχετα συμπεράσματα για το πόσο ανημέρωτη είμαι, εκτός αν στα μαθήματα ευτοκίας σας έμαθαν να διαβάζετε και το φλυτζάνι. Αν προσέξεις εγώ δεν έχω προσπαθήσει να "βοηθήσω" καμία άλλη κοπέλα με απειλητικές αερολογίες, απλά γιατί θεωρώ ότι ο καλύτερος τοκετός είναι αυτός που θα επιλέξει η κάθε μία για τον εαυτό της με βάση τις δικές της ιδιαιτερότητες και κυρίως με τη συμβουλή και την συγκατάθεση του γιατρού της. Τώρα, αν κάποια προτιμά να ενημερωθεί από την κάθε τυχαία άγνωστη σε ένα φόρουμ, εγώ πάω πάσο, αλλά όχι και να θεωρούμε τις προσωπικές μαρτυρίες "αφορισμούς" και όλα τα άλλα να τα κατατάσουμε στην κατηγορία "βοήθεια".

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι βοήθεια να παρουσιάζεις το ένα είδος τοκετού ως επικίνδυνο και το άλλο ως την ιδανική επιλογή, ούτε να υπονοείς ότι όποια επιλέξει την καισαρική κάνει ένα πολύ μεγάλο λάθος. Ειδικά όταν δεν γνωρίζεις τις ιδιαιτερότητες της κάθε κοπέλας.

 

Και για να μην θεωρηθώ ότι μάχομαι υπέρ της καισαρικής, να πω ότι εγώ είχα επιλέξει φ.τ. και ο γιατρός μου επίσης είναι φανατικά υπέρ του φ.τ. Τελικά έκανα καισαρική με ολική λόγω επιπλοκών της τελευταίας στιγμής που δεν επέτρεπαν ούτε φ.τ. ούτε καν επισκληρίδιο, και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι η καισαρική δεν είναι τόσο τραγική όσο την παρουσιάζουν μερικοί. Μάλιστα κατάλαβα γιατί ΟΛΕΣ οι φίλες μου που έχουν κάνει καισαρική μου έλεγαν να κάνω κι εγώ. Συνεχίζω να είμαι υπέρ του φ.τ. αλλά κατά προτίμηση με ιατρική παρακολούθηση, γιατί ζω στο εξωτερικό και έχω δει πως είναι να σε αναλαμβάνει μαία για τοκετό στο σπίτι και προσωπικά τη συγκεκριμένη επιλογή τη θεωρώ μεγάλη βλακεία, αλλά πέραν αυτού η καθεμία ας κάνει ό,τι θέλει. Η δική μου συμβουλή είναι να πάρει "βοήθεια" μόνο από το γιατρό της, και όχι από μένα.

 

Αυτά. :-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει καθόλου, μα καθόλου τι λέω κ εκτός των άλλων είσαι κ ειρωνική...Δεν έκανα τίποτα από όσα περιγράφεις κ δεν χρειάζεται να είναι κανείς μέντιουμ για να το καταλάβει! Αρκεί να διαβάσει τα όσα έχω πει. Αν σε βολεύει να τα "μεταφράζεις" έτσι κ να τα διαστρεβλώνεις, δικό σου πρόβλημα...δεν μπορώ να κάνω κάτι...

 

Δεν έχει νόημα καν να μπω στον κόπο να σου εξηγήσω, οπότε σταματάω να ασχολούμαι...

 

Αυτά.:P

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...